Leidsch Dagblad JÏ 13 Noord-Ierse agenten beschoten tti STSO LU h iliD LSJJUSX Q8P 100 opspijkers op Tourwegen Bourgondische eettafel Weinig sponsors Stadsgehoorzaal Rokers leveren staat per jaar een paar miljard op GOED NIEUWS t)AG 12 JULI 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 ENCE' B, Kritiek Docters van Leeuwen op Arubaanse politie Buitenland Mandela pepert Britten fijntjes het verleden in Cultuur en Kunst i Zomerkrant Openluchtbioscoop: krakende bekertjes en knetterende brommers 'Eco-bus ideaal voor een historische stad als Leiden' ispijkers op het Tourpar- rs. De Tour was gisteren Ie elfde etappe even terug 904, het jaar van de twee- Tour de France, toen boze porters spijkertjes op het cours strooiden. Twintig o's en vijf motoren met ce banden en een gebro- i enkel voor een Franse fo- raaf dat was de schade een actie van boze onder- hers aanrichtte. CDCA, de confederatie ie i kleine ondernemers is isover de belastingwetge- l van de regering Chirac, aandacht te vragen voor problemen strooiden ze op twintig kilometer voor de finish van de etappe van gis teren kopspijkers op de weg. Dat had overigens alleen ge volgen voor de reclamekara vaan en de vooruit gereden volgers. Het rennerspeloton bleef buiten schot. De Tourdi rectie gaat een aanklacht in dienen tegen de actievoer ders. De etappe van gisteren had niet veel om het lijf. De Co lombiaan 'Chepe' Gonzalez toonde zich in de laatste kilo meter de slimste van acht vluchters. Alle leiderstruien bleven bij de bekende eige naars. Er gaven gisteren weer vijf renners op. Er zijn nu nog maar 146 renners in koers. Politie vermoedt actie van IRA-sluipschutters Drie politieagenten zijn vanochtend gewond bij schiet partijen in katholieke wijken in Noord-Ierland. Geen van hen zou in levensgevaar zijn. Het waren de eerste gewa pende aanvallen op leden van de Royal Ulster Constabu lary Police (RUC) sinds 1994, toen het verboden Ierse Re publikeinse Leger (IRA) een bestand afkondigde. BELFAST Rtr-AFP-ANP sen gewond raakten, had plaats in de katholieke wijk Ardoyne in Het is nog onduidelijk wie ach- Belfast. Een derde politieman ter de aanvallen zitten, al wordt liep een schotwond op in de ka- gevreesd dat het om IRA-sluip- tholieke wijk New Lodge, schutters ging. De eerste schiet- De RUC bestaat overwegend partij, waarbij twee politiemen- uit protestanten. De radicale stroming binnen de katholieke minderheid in Noord-lerland beschouwt de politie als hand langers van de protestante loya listen. De aanvallen werden uit gevoerd enkele uren voordat le den van de zogenaamde Oran je-orde een traditionele mars zullen houden door de katholie ke wijk Lower Ormeau Road in Belfast, in het verleden het to neel van talloze botsingen. Ook elders in Noord-lerland was het vanochtend onrustig. In Armagh raakte een katholieke jongeman zwaar gewond toen hij tijdens een demonstratie werd aangereden door een poli tieauto. De IRA hervatte de gewapen de strijd in februari, maar be perkte zich vooralsnog tot acties buiten Noord-lerland. Nadat af gelopen zondag een mars van protestanten door de katholieke wijk Portadown door de autori teiten werd verboden, was Noord-lerland gedurende vijf dagen het toneel van rellen en oplopende spanningen tussen protestanten, katholieken en de autoriteiten. [koord over leiding van larles en Diana en prins Charles geworden over de van hun schei- de BBC-radio zul- nog vandaag bekend- Ook de Britse krant The :gt dat het echtpaar, dat al gescheiden van tafel en |eeft, het eens is over de 'aarden voor ontbinding jun 15-jarige huwelijk. Vol de krant krijgt de 34-jarige is van Wales 17 miljoen ruim veertig miljoen gul- iovendien zou Diana jaar- si dea{400.000 pond krijgen om |ec0|staf en kantoor te bekosti- Jarles (47) en Diana (35) •den in 1981 en scheidden fel van tafel en bed. Bij een (ding verliest Diana de titel klijke hoogheid, maar zij de titel prinses van js. Als Diana hertrouwt mag p laatste titel ook niet meer Een woordvoerder van la wilde vanmorgen niet re- 'ter aanslag op 45 in Moskou [ou afp-dpa-rtr-gpd -T de tweede achtereenvol- dag is vandaag een trol- |is in Moskou door een Aanslag getroffen. Eén van jizittenden kwam daardoor bet leven, zeker 26 mensen [ten gewond. Gisteren raak- bij een soortgelijke aanslag ■ensen gewond. I aanslag van vandaag had lts tijdens de ochtendspits 'Ie Prospekt Mira, even ten Tden van het centrum. Vol- I ooggetuigen heeft de ex ile de hele voorkant van de fernield. a de bomexplosie van giste- roeide de onrust bij de re en inwoners van Rus- Velen vrezen dat ijeense rebellen achter de lagen zitten. Vorige maand en vier mensen om het le- oor een bomaanslag in de van Moskou. Russische president Jeltsin e vanmorgen voor „harde lelie acties tegen de terro- Minister-president nomyrdin heeft zich per- lijk belast met het onder- De Moskouse politie is di- grootscheepse controles innen. leiden Stadscafé Van der Werff, dat zijn boot omtoverde in een Bourgondische eettafel die doet denken aan de tijd van het Leids Ontzet, kreeg gisteren de eerste prijs in de Peur- bakkentocht. Het traditionele openingsfestijn van de Leidse Lakenfeesten bracht weer vele duizenden mensen op de been. foto loek zuyderduin VSB-Fonds steekt geen geld in verbouwing erna straatsma gert visser Het VSB-Fonds, een van de grootste sponsors in Nederland, heeft weinig vertrouwen in de toekomst van de Leidse Stads gehoorzaal. Het fonds is daar om niet bereid geld in de ver bouwing te steken. Volgens di recteur C. van der Valk van het fonds is er in de regio 'een sur plus aan concertzalen, waarvan een aantal nagenoeg leegstaat'. De gemeente rekende op an derhalf miljoen gulden van het fonds. Dat stond althans op een begroting van de Stadsgehoor zaal, nog voordat het VSB- Fonds om steun was gewaagd. Dat schoot .Van der Valk in het verkeerde keelgat. „Heel raar", zegt ze. „Een duidelijke 'faux pas' van wethouder Langen- berg. Want er is nooit een aan vraag bij ons ingediend." Langenberg zegt de bewuste begroting niet te kennen. Hij verklaart het misverstand uit het feit dat 'onder mijn voor gangster Hennie Koek (PvdA) flinke verwachtingen zijn ge wekt door medewerkers van het fonds'. Volgens Langenberg is echter nooit een steunaanvraag bij het fonds ingediend. Koek Deze keer valt 'ie zeker! Koop dus snel uw Staatslot mèt Jackpot. Trekking 16 juli. Afleer kans, meer geld, in de Staatsloterij. bevestigt zijn verhaal, maar di recteur Van der Valk is daarvan geenszins onder de indruk. „Ik vind dat een laag-bij-de-grond- se opmerking. Er worden bij ons nooit toezeggingen gedaan op basis van mondelinge ge sprekken. Dat moet een wet houder toch begrijpen." Omdat het fonds diverse an dere activiteiten in Leiden steunt en er een prettig contact met burgemeester Cees Goe- koop bestaat, besloot Van der Valk desondanks een onderzoek naar de Stadsgehoorzaal te doen. De uitkomsten daarvan waren volgens haar 'niet posi tief. Het VSB-Fonds heeft ern stige twijfels over de exploitatie van het nieuwe concertgebouw. „Daarom zien we af van een financiële bijdrage aan het pro ject. Als we wel geld zouden ge ven, staan ze over twee jaar waarschijnlijk weer voor onze deur omdat ze de exploitatie niet rond krijgen", zegt Van der Valk. Mede doordat het VSB-Fonds geen interesse heeft, is er na een half jaar fondsenwerving voor de Stadsgehoorzaal 'slechts' anderhalf miljoen gul den binnen. „Ik denk niet dat we de verwachte 2,5 miljoen gulden halen", weest wethou der Langenberg. Hij wijt dat ook aan een 'overspannen spon- sormarkt'. Pagina 7: Eigen loge in ruil voor sponsorgeld Onderzoek Erasmus Universiteit: den haag gpd Rokend Nederland draagt jaar lijks tussen de 2,5 en 3 miljard gulden netto bij aan de publieke financiën. Alle extra kosten voor de gezondheidszorg, het weg vallen van de belastinginkom sten als gevolg van het overlij den van rokers ep zelfs de kos ten van brandjes, ontstaan door onzorgvuldig rookgedrag, zijn daar al vanaf getrokken. Het po pulaire argument van niet-ro- kers dat wei-rokers de maat schappij op kosten jagen, gaat daarom niet op, zo blijkt uit een studie van het Nederlands Eco nomisch Instituut (NEI), ver bonden aan de Rotterdamse Erasmus Universiteit. De Rotterdamse economen hebben begin dit jaar alle hun bekende, economische kosten en baten van het roken in Ne derland op een rijtje gezet. Con clusie: de ziekte-, sterf- en an dere kosten vallen in het niet bij de opbrengsten die de rokers de staat opleveren in de vorm van tabaksaccijns en BTW. Voor de kosten van het dezer dagen veel bediscussieerde 'meeroken' of het inademen van 'tweede hands rook' zijn schattingen ge bruikt, maar zelfs bij zeer pessi mistische schattingen op dit terrein blijft het economische saldo op ruim 2,5 miljard gul den positief staan. Het NEI ba seert zich in het onderzoek op de gegevens uit 1992. Opdracht gever was het voedings- en ta baksconcern Philip Morris, dat het onderzoek wilde laten uit voeren ten behoeve van de toen lopende politieke discussie over verscherping van de tabakswet geving. Officieel is de studie nooit gepubliceerd. Het onderzoek werd overi gens afgesloten voor Philip Morris in opspraak kwam door een omstreden advertentiecam pagne over de (volgens de fabri kant) risico's van 'meeroken'. De economen van het NEI wagen zich overigens niet aan een eigen benadering van de in vloed die het roken heeft op het krijgen van allerlei ziekten. De risicofactoren voor het krijgen van ziekten als kanker en hart en vaatziekten zijn overgeno men van het Amerikaanse mi nisterie van volksgezondheid (USDHHS) en omgerekend naar Nederlandse verhoudingen. Wat de negatieve gevolgen van het roken voor de publieke financiën betreft hebben de on derzoekers berekeningen ge maakt van de medische kosten, uitgesplitst naar bezoekjes aan huisarts en specialist en de kos ten van opname in een zieken huis. LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG ƒ1,95 (http //www tref.nl /9010/html/thuis htm) HET WOORD IS AAN André Maurois Wat de mensen u het moei lijkst vergeven is het kwaad dat zij over u gesproken hebben. Gisteren zwichtte de politie voor het protestantse machts vertoon en gaf toestemming voor de Oranje-mars. Politie commissaris Sir Hugh Annesley zei het verbod op de mars te hebben ingetrokken 'omdat er anders doden zouden zijn ge vallen'. Rond tweeduizend pro testanten trokken daarop zon der groot vertoon er klonk slechts één trom door de sta ten van Portadown. Pagina 2: We zakken gewoon weer terug Provincie keurt begroting van Leiden niet goed leiden aap rietveld Leiden moet zijn huiswerk over doen. De provincie keurt de be groting van de gemeente over 1996 niet goed. Dat staat in een brief die de gemeente vandaag of morgen in de bus krijgt. Er staan naar de zin van de provin cie te veel onbenoemde 'mee vallers' in de begroting en de meerjarenbegroting bevat te veel onzekerheden. „Wij hebben naar het inzicht van de provincie een lijn geko zen van te veel uitgeven zonder daar de dekking bij aan te ge ven", zegt wethouder Aart van Bochove (CDA/financiën). De wethouder kan zich die kritiek wel voorstellen. „We hebben als gemeente bestuur een vrij hoog ambitieniveau. We willen ont zettend veel investeren in de stad, investeren in werk. En het is juist dat wij straf zullen moe ten bezuinigen om die ambities waar te maken." De kritiek van de provincie op de begroting zal de gemeente nog wel kunnen ondervangen, denkt Van Bochove. „Er staan niet ingevulde bezuinigingen in de begroting 1996. Mijn in schatting is dat wij de provincie daarover duidelijkheid kunnen geven en dat we een voldoende vertrouwenwekkend beeld kun nen geven." De gemeente krijgt tot 15 oktober de tijd om de be groting aan te passen. Inbrekers binden man op bed vast runsburg connv smits Een bewoner van het Rapen burg in Rijnsburg is gisteren door inbrekers met een hard voorwerp op het hoofd geslagen en daarna met een snoer aan bed vastgebonden. De twee mannen doorzochten daarna de hele woning en vertrokken met de geluidsapparatuur. De bewo ner wist zich na hun vertrek te bevrijden en belde de politie. De inbrekers kwamen de wo ning aan het Rapenburg tegen middernacht binnen door bij de achterdeur de glaslatten van de ruit te verwijderen. Dro'og enr meer zorv 13722° 12*/22° «721° 10% 10% 10% 40% 50% 50% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 1Q VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad18 Regio13,14,15,17,19 RTV/programma's___ 11 Sport20,21 Strips Uitgaan .16 Kortingsbon voor het Inter nationale Zomerorgelconcert door Miche.lle Leclerc in de Nieuwe Kerk in Katwijk. Bijlage over Olympische Spelen Vandaag over een week beginnen de Olympische Spelen in Atlanta. Nederland stuurt de grootste Olympische ploeg ooit naar de Verenigde Staten. Morgen verschijnt bij deze krant een speciale bijlage. Met daarin de meest uiteenlopende informatie over de Spelen, de atleten die gaan voor goud en natuurlijk vooral verhalen met de Nederlandse kanshebbers. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. )a, dat is goed nieuws. Ous neem ik nu een abonnement. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: (I.v.m. controle bezorging) _J Per maand automatisch (f. 31.30) J Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) O automatisch (f. 90,20) n de afgelopen 3 maanden geen lop. zonder postzegel. OF BEL 071-5128030 712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1