Leidsch Dagblad Kabinet ontziet koopkracht 7 ridsch Dagblad gaat de omer door met Eco-bus ^rieken misdragen zich ertha bedreigt zeilers Wijkertunnel vandaag open ominger grote favoriet Nederland krijgt 3,75 miljard aardgas-geld van Duitsland OPRUIMING Criminelen kijken pincode af GOED NIEUWS JDERDAG 11 JULI 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41129 Economie Cultuur en Kunst Leiden Ganymedes blijkt een puistenkop te zijn Heineken lijkt te zwichten voor het volk en vertrekt uit Myanmar Bij Katwijkse kapitein staat schip centraal Gilles Schouls: Oudenrijn kwam op cruciaal moment AI'wE'RTR/anpvan Kennedy Airport in New York te alarmeren. Alleen door tussenkomst van de Griekse ambassadeur in de Verenigde Staten konden de twee aan ar restatie ontkomen. „Het team heeft Griekenland in de internationale gemeen schap vernederd en ons gevoel van eigenwaarde onder mijnd", aldus enkele parle mentsleden. „De spelers moe ten begrijpen dat goede ma nieren belangrijker zijn dan medailles. De ploeg dient di rect weer naar huis te komen." De Griekse minister van sport zaken wil de zaak eerst onder zoeken. Maar hij sloot maatre gelen niet uit. kse parlementsleden heb- de regering opgeroepen dympische basketbalteam 2~423i huis terug te roepen, om- :orim: enkele spelers zich tijdens 6-525 lucht naar de Verenigde >n ernstig hebben misdra- ens een woordvoerder van .laatschappij Delta Airli- é/s,nl ontstonden de moeilijkhe- toen twee spelers zich aantrokken van het rook- )8i2cftpd in de eerste klasse. Na- se op hun overtreding wa- jewezen, maakten ze zo- stennis dat piloot zich ge- dzaakt zag om de politie •par J Ei Door wegwerken tekorten sociale fondsen over drie jaar uit te spreiden Het kabinet wil de koopkracht volgend jaar ontzien. Dat is mogelijk door de tekorten bij de sociale fondsen niet in twee, maar in drie jaar in te lopen. Daardoor hoeven de sociale premies minder omhoog en wordt de koopkracht gespaard. De dan nog resterende, kleine inkomensach teruitgang zal het kabinet na de zomer proberen te repa- den haag «gpd-anpCentraal Planbureau heeft bere kend welk effect deze en andere Betrouwbare bronnen in poli- kabinetsvoornemens hebben tiek Den Haag hebben dat be- op de koopkracht, vestigd. Het kabinet moet de De dreiging van forse aansla- maatregel nog bespreken. Dat gen op de koopkracht was toch gebeurt pas in augustus als het al grotendeels van de baan door een truc uit de koker van top ambtenaren. Die stelden voor de fondsen (WAO, WW, AOW, ANW, Ziekenfonds) onder te brengen in één pot, gestald bij het rijk. Tekorten en overschot ten worden tegen elkaar wegge streept. Het tekort smelt dan van ruim 8 miljard gulden tot rond 4 miljard gulden. Het kabi net neemt dit idee over en heeft bovendien besloten dat het wegwerken van het overgeble ven tekort van 3,8 miljard over drie jaar mag worden uitge smeerd. Premier Kok wilde vorige week geen garanties geven voor koopkrachtbehoud, maar ver klaarde wel zijn uiterste best te zullen doen om niemand er op achteruit te laten gaan. Dat schijnt op deze wijze te lukken. Door de truc met de gelden van de sociale fondsen gaat het ook met de schuldquote de goe de kant op. Die moet volgend jaar flink omlaag, wil Nederland in 1998 kunnen toetreden tot de EMU, de Europese Monetaire Unie. Minister Zalm (financiën) denkt dat de schuldquote, nu 79,5 procent, volgend jaar 1,25 procent kan dalen. Door het pm) meidi olympische zeilhavens in ere e wnah zijn gisteren uit Ll VI zorg tijdelijk gesloten. Dat :urde op dringend advies Amerikaanse weerdeskun- n, die niet uitsluiten dat SCO rkaan Bertha de kustplaats sjieuw eorgia binnenkort aan- n/vi 546 nader order dienen de z coaches, onder wie de allige Nederlandse ploeg, c boten aan de grond vast te zetten en stevig te vergren delen. Los materiaal zoals zei len, gieken en gereedschap is voorlopig in containers ge stopt. „De gunstigste verwachting is dat Bertha vandaag zo'n twee honderd mijl uit de kust zal blijven", zegt de Nederlandse bondscoach Jeroen Pels. „In dat geval wakkert de wind rondom de havens geveer vijftig knopen. We kun nen niets anders doen dan in spanning afwachten. tBjarne Riis, maar Tony linger is bij de volgers van "our de France de grote fa- et. De Deen Riis toonde gisteren tijdens de rust in Gap zelfverzekerder ooit, maar Rominger heeft :ns de eerste helft van de rzo'n rustige en betrouw- indruk gemaakt dat velen voren schuiven als nan die straks in het geel arijs staat. ninger tobt echter met een knie, een overblijfsel van een val in de rit naar Se- strières. Bovendien belooft het de komende dagen worden in de Tour en dat is niet Romingers favoriete weer type. De Nederlandse renners zijn flink in trek voor de criteriums na de Tour. Alleen kan nie mand kan met zekerheid zeg gen welke renners er voor die 'rondjes om de kerk' beschik baar zijn. Bondscoach Gerrie Knetemann is namelijk nog al tijd niet uit rijn definitieve Olympische selectie. well hielp inlichtingendienst Iritse schrijver George Or- heeft in 1949, kort voor zijn 1, samengewerkt met een e geheime dienst. Orwell het Information Research irtment (IRD) een lijst aan schrijvers en journalisten communistische sympa- in. Dat onthult het Britse The Guardian vandaag, uidelijk is of de inlichtin- lienst de lijst daarwerkelijk in handen kreeg. De krant meldt wel dat de Britse overheid ten minste één document uit het vrijgegeven Orwell-dossier achterhoudt. De publicatie werpt licht op de beroemde schrijver, die in zijn jonge jaren socialist was. Orwell, pseudoniem van Eric Arthur Blair (1903-1950), werd vooral bekend door zijn romans Animal Farm en 1984, waarin hij zich tegen dictatoria le regimes richtte. velsen Nederland heeft er sinds vandaag een tunnel bij. Enkele kilometers ten oosten van de Velsertunnel is vanmiddag onder het Noordzeekanaal de Wijkertunnel officieel in ge bruik genomen. Zodat na jaren een einde moet komen aan de dagelijkse files op de A9. Of dat ook gebeurt is overigens de vraag. Deskundigen verwachten dat de file voortaan inder daad niet meer voor de tunnel zal staan, maar dat wel enkele kilometers verder zich een nieuw knelpunt zal vormen. foto united photos de boer poppe de boer den haag gpd Leidsch Dagblad trekt er zomer weer op uit. Net als gelopen twee jaar vergaren laggevers op locatie dage- zomerse berichten en ver- n over verrassende of in het springende onderwerpen, •n laten ze zich dit jaar niet oeren per boot, maar met elektrisch aangedreven bus. Van hun ervaringen zij verslag op de zomer- -pagina, die vanaf morgen n met 24 augustus in de it staat. ■co-bus, een door Spijkstaal pijkenisse ontwikkeld pro- !eie ype van een moderne stads- n i 's een zes meter lang, met sch Dagblad-logo's bestic- |||)iej 1 voertuig. De milieuvrien- 13 |i |ke bus rijdt op accu's, die '/o! -lijks worden opgeladen, zine of diesel komt er niet te pas. ens de tochten door de re- ipeelt het Leidsch Dagblad f le keren een speciaal ont- en zomerspel: de pagina- el. De deelnemers kunnen foij hun kennis van de krant 'e regionale actualiteit tes- en tegelijkertijd fraaie prij- in de wacht slepen. ^ve de ervaringen van de bemanning, staat op de zo- fwant-pagina ook een reeks neken. Die uiteraard aan- ten op de zomer, mocht die De Internationale Kamer van Koophandel (ICC) in het Zwitserse Zürich heeft bepaald dat Duits land 3,75 miljard gulden aan Nederland moet be talen voor te veel geleverd aardgas. Dat geld wordt in het fonds gestopt voor de aanleg van grote infrastructurele projecten, zoals de hoge snelheidslijn en de Betuwelijn. De uitspraak van de ICC is een tussenvonnis in een al jaren lopende procedure. Het gaat om gas- leveranties uit een uitloper van het gasveld van Slochteren, die onder Duits grondgebied ligt. De Nederlandse Aardoliemaatschappij (NAM) won dat gas voor de Duitsers en leverde het direct aan de oosterburen. In de jaren tachtig bleek dat de NAM twintig miljard kubieke meter meer had geleverd dan was geraamd. De Nederlandse en Duitse partijen konden het niet eens worden over de hoogte van de extra betaling en legden het geschil voor aan de ICC. „Met de 3,75 miljard zit de ICC een aardig eind in de richting van het bedrag dat wij wilden", al dus een woordvoerder van het ministerie van economische zaken. „We zijn echter nog niet he lemaal tevreden, dus we gaan door met onder handelen over een hogere vergoeding." Als die onderhandelingen op niets uitlopen, zal de ICC opnieuw om een oordeel worden gevraagd. De woordvoerder benadrukt dat het geld niet moet worden gezien als een meevaller. „De gel den waren al bestemd voor. het potje voor grote infrastructurele projecten. Een deel van dat geld is nu binnen, maar daar was al rekening mee ge houden." BREESTRAAT 146 LEIDEN 14 JULI KOOPZONDAG LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Leidsch blad (httpV/www.tref.nl /9010/html/thuis htrn) HET WOORD IS AAN Lea Couzin Geschenk: een pak van je hart. wegwerken van een groot deel van het tekort van de sociale fondsen valt die daling echter nog wat groter uit. Dat komt omdat 'Brussel' bij het 'EMU- examen' de tekorten in de fond sen optelt bij de overheids schuld. Zoals premier Kok vorige week al liet weten, komen er volgend jaar ruim 100.000 ba nen bij. Daardoor zal voor het eerst in tientallen jaren het aan tal uitkeringen teruglopen, zelfs als het aantal nieuw toetreden de AOW'ers wordt meegeteld. peratuur 12720» 12720° 12722° 30% 30% 10% 30% 30% 50% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 1Q VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland. Buitenland Computer Cultuur Economie 23 -7,9 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad18 Regio13,14,15,17 RTV/programma's11 Sport19,20,21 Strips10 Uitgaan16 Vandaag een kortingsbon voor II Florilegio, een Itali aans cirucusspektakel dat volgende week zijn tenten opslaat op het terrein van de Groenoordhallen in Leiden. Kwart soldaten Dutchbat kampt met trauma's den haag gpd Zeker een kwart van de Dutch- bat-soldaten die de val van de enclave Srebrenica (vandaag precies een jaar geleden) heb ben meegemaakt, kampt met trauma's. Het ziekteverzuim was eind vorig jaar twee keer zo hoog als normaal. Dat zegt kapitein Ebel Dijk man van de bedrijfsmaatschap pelijke dienst van het ministerie van defensie. Hij beschouwt de opvang van de soldaten als on voldoende. Leden van de ge neeskundige troepen noemen de opvang ronduit slecht en be droevend. De commandantenvan de VN-eenheden in Bosnië gaven vorig jaar absolute voorrang aan de veiligheid van hun eigen troepen. De oorspronkelijke op dracht van de blauwhelmen, het beschermen van de mos limbevolking in de 'veilige ge bieden', werd in de vroege zo mer van 1995 losgelaten. Dit blijkt uit een vertrouwelijke briefwisseling van de VN-com- mandanten Janvier en Smith die deze week is gepubliceerd in het weekblad Vrij Nederland. Pagina 2: De pijn van de Dut- chbatters Pagina 5: Grafdelvers vertrek ken, volksdansen in Srebrenica De Eco-bus waarmee het Leidsch Dagblad de komende weken door de regio trekt. foto henk bouwman NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. utrecht/leiden dit jaar nog beginnen. Zo geeft chefkok Henny Philipse van res taurant De Palmentuin in Noordwijk het recept van zeven smakelijk ijsjes, vertellen vakan tiewerkers over hun inspannin gen om de vakanties van ande ren zo plezierig mogelijk te ma ken en doeri bekende regioge noten uit de doeken hoe en waar zij de zomer doorbrengen. Daarnaast zijn er impressies van wandelingen en fietstoch ten door de regio, is er tekst en uitleg over typisch zomers 'on gedierte' qn is er een serie over bekende en minder bekende hotelletjes en pensions in de re gio. De chauffeur van de bus doet dagelijks in een column verslag van zijn ervaringen. De Leidsch Dagblad-zomer- krantbus zwerft vanavond al door Leiden tijdens de opening van de Lakenfeesten. Vanaf nu is de bemanning de komende zes weken bereikbaar via de te lefoonnummers 06-53264517 of 06-53264511. Vanzelfsprekend kan ook naar de redactie wor den gebeld: 071-5356484 of 071- 5356451. gpd/aad rietveld De Utrechtse politie jaagt op een bende criminelen, die in heel Europa bankrekeningen" zou plunderen van gebruikers van geldautomaten. Ook in Lei den en Katwijk heeft de bende wellicht toegeslagen. In april werd op een pinauto maat in Zeist een wit bakje ont dekt, waarin een minuscule ca mera met een zendertje zat. De camera registreerde de ingetikte pincodes en stuurde die door naar een ontvanger vijftig meter verder. De criminelen kwamen aan de gegevens van de mag neetstrip door een bankpaslezer in de sleuf van de toegangsdeur naar de pinautomaat te plaat sen. In Katwijk is op een iets ande re manier fraude met passen gepleegd. Vier mensen raakten op een vrijdagavond in april hun pinpas helemaal kwijt toen een geldautomaat aan de Voor straat die inslikte. Kort daarop werd van hun rekeningen dui zend gulden opgenomen. Vol gens getuigen zag de betaalau tomaat er vreemd uit. Er was een apparaatje boven geplaatst. Een geldautomaat op de Sta tionsweg in Leiden slikte op 7 april ook een bankpas in. De ei genaar ging verhaal halen bij de bank, maar die zei de pas niet te hebben. Kort daarop werden er kleine bedragen van de reke ning opgenomen. In dit geval was geen sprake van een came ra boven de betaalautomaat. Volegns een woordvoerder van de Utrechtse politie zijn bij de fraude vermoedelijk 'twee Duits sprekende mannen' be trokken. De Utrechtse hoofdof ficier van justitie R. Berger wil geen commentaar geven. Aan houdingen zijn nog niet ver richt. - (I.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (f. 31,30) Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) O automatisch (f. 90,20) n envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28 030 8 "712141"4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1