Leidsch Dagblad 2 Leraren krijgen er ruim vier procent salaris bij Boogerd in tranen na winst Krajicek hoopt op vandaag bejaarde Leidenaar edood bij aanrijding Boze buurman door het lint in Leiderdorp B<act 'Mladic was bij executie moslims' Eerste boerenkool geveild L AMBERS [VANROYC.S. GOEDNIEUWS rbij .TERDAG 6 JULI 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 Feiten en Meningen Van Thijn houdt oogje op Bosnische verkiezingen mx-les-bains gpd je grootste durfal in de laatste natte kilometers naar Aix-Les-Bains. ,0f ik er wel eens van gedroomd heb, een etappe te winnen? Ik ben debutant. Dan durf je nog niet te dromen. Er zijn er immers die veel meer kun nen dan ik." Maar hij bleef iedereen voor, de laatste honderden meters. ,,Ik denk dat ik mezelf nooit meer nadoe. Maar wat geeft het, het gaat om nu." De 139ste ritzege van een Nederlander in de Tour was pas de tweede overwinning bij de profs voor 'je zijn 23, 24 ïooguit 25 jaar. De ïieuwe generatie Nederlandse wiel renners. Nog niet ïelemaal vol groeid. Maar de fisheid straalt in leze Tour van ze if. Jeroen Blijle- rens won een itappe, Danny Ne- issen bijna. Leon Van Bon pakte gis- :eren de bergtrui, lie Nelissen eer der deze week al aan had. En giste- :en was Michael Boogerd, een 24- Binnenland Overval Geldnet opgelost na 'onbelangrijke'tip s Leiden Cultuur en Kunst Nieuw Groenhoven in twee kampen verdeeld De Fransman Heulot behield de gele trui, zijn land- en ploegge noot Moncassin de groene. Erik Dekker is als veertiende (op 4.41 minuten) de beste Nederlander in het algemeen klassement. £r zijn inmiddels al 32 uitvallers. Gisteren gaf onder meer de Amerikaan Lance Armstrong op. n «gpddaag om twaalf uur Neder landse tijd gepland op baan 1. Het geduld van Richard Kraji- Als het weer tenminste meezit, eek werd gisteren op een re- want ook vandaag wordt in genachtig Wimbledon weder- Londen regen verwacht, mo- om behoorlijk op de proef ge- gelijk zelfs met onweer, steld. De gretige Hagenaar, die Als de halve finale vandaag voor het eerst van zijn leven in niet of niet helemaal kan wor de halve Finale van 'The den gespeeld, wordt de man- Championships' staat, wachtte nenfinale vrijwel zeker naar de hele dag tevergeefs op het maandag verplaatst. De laatste begin van zijn partij tegen de keer dat dat gebeurde was in Australiër Jason Stoltenberg. 1988. Stefan Edberg en Boris Neerslag zorgde ervoor dat Becker konden op zondag na tennissen onmogelijk was. De vijf games weer naar de kleed- andere halve finale tussen kamer. De volgende dag ver- Martin en Washington werd overde de Zweed in vier sets na vier sets afgebroken. De zijn eerste Wimbledon-titel. partij van Krajicek staat van- Conflictsituaties rond nieuwbouwhuizen. Groeiende klachten van kopers over bouwers en projectontwikkelaars. 'Gold! Gold! Gold!' Honderd jaar geleden: gloeiende goudkoorts in Witte Stilte. Dresden: cultuurstad zonder gezicht. Duivels verbond tussen schoonheid en lelijkheid. ZOMER. Een serie artikelen waarin dit thema centraal staat. Vandaag: Het Zomerkoninkje. Denkwijzen Politiek - Dirty Business? Radio 3 verliest strijd om jonge luisteraar. 'Het is een rommeltje'. Onze Taal: Zuivelgelijk. Schrijver A.F.Th, van der Heijden. 'Het is voor mij een soort hoger roddelen'. Alphense jongens bekennen meer mishandelingen alphen aan den rijn robbert minkhorst Twee 14-jarige jongens uit Al phen aan den Rijn, die op 1 juli zijn aangehouden wegens mis handeling en bedreiging van een 19-jarige plaatsgenoot, heb ben gisteren nog vijf andere mishandelingen bekend. De twee opereerden meestal met een groep vrienden en sloegen willekeurige voorbij gangers met een lietsketting. Omdat slechts drie slachtoffers aangifte hebben gedaan, ver zoekt de Alphense politie de an dere twee dat ook te doen. Alsnog akkoord over onderwijs-CAO Werkweek van 36 uur Een salarisverhoging van 4,4 procent en verkorting van de werkweek van 38 naar 36 uur. Dat zijn de belangrijk ste punten uit de nieuwe CAO voor de onderwijssector, waarover minister Ritzen en de onderwijsbonden het gis termiddag eens zijn geworden. Beide partijen in Den Haag alsnog tot elkaar, nadat de onderhandelingen eer der deze weekwaren vastgelopen. den haag anp De nieuwe CAO, die loopt van 1 juni 1996 tot en met 31 decem ber 1998, geldt voor 350.000 werknemers, van basisonder wijs tot en met de universiteit. Met de CAO is een extra bedrag gemoeid van ongeveer 1,3 mil jard gulden. In 1996, 1997 en 1998 krijgt het personeel een eenmalige eindejaarsuitkering van 0,5 pro cent. Per 1 augustus 1997 stij gen de salarissen structureel met 1 procent, in augustus 1998 met 1,5 procent en per decem ber 1998 nog eens met 0,5 pro cent. Verder krijgen jonge lera ren in het basisonderwijs een hoger beginsalaris en is er voor sGholen voor voortgezet onder wijs en het middelbaar beroeps onderwijs geld om een verge lijkbare maatregel te treffen. Ook voor het hoger onderwijs wordt daarvoor geld beschik baar gesteld. De arbeidsduurverkorting wordt op 1 augustus 1998 inge voerd. Die kan op diverse ma nieren worden gerealiseerd, bij voorbeeld door korter werken op oudere leeftijd of door een kortere werkweek. Door herbe zetting van vrijgekomen uren komen er 12.000 banen bij in het onderwijs. In de CAO is verder afgespro ken dat in het schooljaar 1997- 1998 een experiment van start gaat met zogenoemde leraren- in-opleiding. Daardoor krijgen ilden annet van aarsen Riet Dekkers voor haar huis naast de bus van de boze buurman. ien 77-jarige Leidenaar is gisteren overleden nadat hij op de Chur- hilllaan onder een vrachtwagen was terechtgekomen. De vracht- 'agen is na het ongeluk, dat omstreeks kwart voor drie gebeurde, oorgereden. De chauffeur heeft vermoedelijk niets gezien of ge- nerkt. Vanuit zijn hoge positie had hij geen goed Zicht op wat er lak voor zijn vrachtwagen gebeurde. Het slachtoffer kwam met zijn fiets vanuit de componistenbuurt n liep de rijbaan op, vlakbij de kruising met de Voorschoterweg. )aar stond een rij auto's te wachten voor de verkeerslichten. Op et moment dat de Leidenaar zich voor het eerste voertuig een oge vrachtwagen bevond, kreeg de bestuurder groen licht. Hij rok op, reed over de man heen, sloeg linksaf en vervolgde zijn weg ichtingLammenschansplein. Het slachtoffer overleed ter plekke aan zijn verwondingen. De lolitie is op zoek naar getuigen, die iets kunnen melden over de jachtwagen of zijn bestuurder. leiderdorp aad rietveld LEIDEN St. Aagtenstraat 14 071-5134700 LEIDERDORP Lijnbaan 12a 071-5820820 Met een doffe dreun heeft een over zijn toe ren geraakte buurman gisteravond rond kwart óver zeven zijn bestelbus tegen de ge vel van de familie Dekkers aan de Van Poel geestlaan in Leiderdorp gezet. Het was het voorlopige dieptepunt in een al lang sle pende burenruzie. ,,De man was buiten zichzelf', zegt Jim Dekkers. „Hij heeft nog een paar ruiten ingeslagen met een koevoet en toen uitzinnig staan dansen op het kar retje van een aannemer." Echt goeie buren waren Jim Dekkers en zijn vrouw Riet, in Leiderdorp wijd en zijd bekend als actievoerster, en de man die gis teravond zijn woede koelde op de gevel al een tijd niet. Dat begon met irritatie bij de familie Dekkers, omdat de drie meter hoge bestelbus van buurman altijd bij hen voor het raam stond. „Zeven dagen in de week stond-ie daar", zegt Dekkers. „Maar nadat we hem erop gewezen hadden, zette hij hem op de hoek." Zo ging het even goed, maar toen ging een aannemer aan het werk bij Dekkers en beschadigde een rioolputje en een paar straatstenen. De Dekkers kregen de schuld en de buurman zou zijn bus weer voor het raam hebben gezet. „Toen hebben we de aannemer gevraagd zijn karretje op die par keerplaats te zetten." De 30-jarige buurman reageerde gisteren in eerste instantie door foto's van de aan- FOTO HIELCO KUIPERS hanger te maken. „Toen de eigenaar van de wagen daarover verhaal kwam halen is de buurman kennelijk door het lint gegaan", zegt een politiewoordvoerster. „Het gaat niet alleen om de verbouwing en de bus. Het is de escalatie van twee jaar aan grotere en kleinere irritaties." De schade was niet gering. De grote ra men lagen aan diggelen en de pui was ont zet. En zo moet het huis behalve aan de achterkant nu ook aan de voorkant worden verbouwd. „Dat zal een tijdje duren, want het is niet een kwestie van een nieuw raam inzetten. De kozijnen moeten worden ver nieuwd." 'software center Gespecialiseerd in Exact begeleiding Hard- en software Opleidingen Netwerken Installatie Support Vraag vrijblijvende demonstratiesl Heemskerk De Jager Getuigen voor Joegoslavië-tribunaal in Den Haag: den haag gpd De Bosnisch-Servische generaal Mladic was, een dag na de val van de enclave Srebrenica, aan wezig bij de massa-executies van moslim-gevangenen. Een overlevende van de executies verklaarde dat gisteren voor het Joegoslavië-tribunaal. De Bosni sche Kroaat Drazen Erdemovic, die heeft bekend aan dergelijke executies te hebben meege daan, zei gisteren dat 'zijn' ver kenningseenheid rechtstreeks rapporteerde aan de inlichtin gendienst van de staf van Mla dic. Erdemovic, die een inzinking nabij leek en zijn getuigenis huilend afsloot, vertelde de rechters dat in Pilica 1.200 mos lims zijn gedood. De Bosnische Kroaat (24) lijdt aan posttrau matische stress en is door twee psychiaters en een psycholoog niet in staat bevonden om het proces te ondergaan dat maan dag tegen hem zou beginnen. Maar hij wilde getuigen in de hoorzittingen tegen Mladic en de Bosnisch-Servische leider Radovan Karadzic. Erdemovic wordt gekweld door zijn gewe ten en aangeklaagden kunnen strafvermindering krijgen als ze het tribunaal waardevolle me de werking verlenen „Ons werd verteld dat het moslims uit Srebrenica waren, die we moesten doden", aldus Erdemovic. „We moesten in het veld staan als een executiepelo ton. De mannen stonden onge veer twintig meter van ons af, met hun rug naar ons toe. We kregen het bevel te schieten. Ik verzette me, maar de comman dant zei dat ik dan maar naast hen moest gaan staan. Dat was geen loos dreigement. De, com mandant mocht iedereen ter plekke executeren, die de veilig heid van de groep in gevaar bracht." De doodsbange buschauf feurs moesten volgens het ge tuigenis van Erdemovic ieder ook een moslim doden, zodat zij niets zouden vertellen over de gruwelen waarvan zij getuige waren. Op de vraag hoeveel hij zelf heeft gedood, zei Erdemovic: „Ik weet het niet en ik wil het liever niet weten". Erdemovic zei dat hij had ge protesteerd toen de soldaten werd gezegd dat zij in Pilica nog eens vijfhonderd moslims in een hal moesten gaan doden. „Drie anderen protesteerden ook. We zijn niet gegaan". Er demovic en twee andere solda ten die zouden hebben gepro testeerd, werden vlak na 16 juli beschoten door een andere sol daat van de eenheid. Op de vraag van rechter Jorda waarom Erdemovic wilde getui gen, zei hij: „Mijn geweten. Omdat ik het niet wilde doen, ik ben gedwongen. Het was mijn leven of dat van hun. Als ik zou sterven, zou hun leven niet zijn gespaard". Pagina 5: Mladic amuseert zich met bijen en geiten 'Dutchbat was te veel bezig met zichzelf Karadzic stuurt opnieuw ad vocaten Software Mexx in beslag genomen amsterdam/houten anp De stichting Business Software Alliance (BSA), een wereldwijd ope rerende organisatie die softwarepiraterij bestrijdt, is een campagne begonnen tegen het gebruik van illegale software in de modebran che. Aanleiding tot deze grootscheepse operatie vormt een succes volle inval van de 'softwarepolitie' bij de het Nederlandse bedrijf Mexx. Bij de kantoren van het kledingconcern in Houten, Voor schoten en Brussel wist BSA beslag te leggen op grote hoeveelhe den illegale computerprogrammatuur. usselmuiden gpd nig invloed op de stroom bui tenlandse toeristen die Neder land bezoekt. Het NBT mikt dit jaar op het recordaantal van bij na zeven miljoen buitenlanders. GEBRUIKT WITGOED - GEISERS TVS-AUDIO TOT 1 JAAR GARANTIE Hogewoerd 27-29 Leiden 071 -512 59 85 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 Weber mocht niet terug naar K O ADVOCATEN (Tel. (071) 5122362 Jefferson Ben je boos? Tel dan tot tien alvorens te spreken; ben je erg boos, tel dan tot hon derd. duizend vierdejaars studenten van de lerarenopleiding basis onderwijs (pabo) een aanstel ling bij een school. Ze werken de helft van de tijd en krijgen daarvoor 1.876 gulden per maand. Dat zou hen beter voor bereiden op de praktijk. Ritzen betitelde de CAO giste ren als „matig in lonen, ruim in kwaliteit. We hebben hiermee onze nek uitgestoken". Woord voerder Van der Kolk van de on derwijsbonden vindt dat het re sultaat verdedigbaar is tegen over de achterban. De bonden moeten voor 1 ok tober laten weten of het ak koord kan rekenen op steun van de leden. Uitgebreid weeroverzicht op pagina 7 VANDAAG 44 PAGINA'S Binnenland. Boeken Buitenland. Cultuur Denksport Feiten en meningen Kerk en Samenleving. Randstad Regio11,12,13 RTV/programma's8,9 Sport23,24,25 Strips Toerisme. Uitgaan Voor de familiefilm Jumanji een bon waarop drie bezoe kers twee kaartjes betalen in de Kinderbioscoop in Voor schoten. '06-11' morgen even uit de lucht leiderdorp annet van aarsen De 06-11 centrale voor de poli tieregio's Hollands Midden en Haaglanden is morgenochtend vanaf zeven uur even onbereik baar. De centrale wordt vervan gen. De alarmdienst heeft dat gisteren laten weten. Mogelijk zijn er na de verandering storin gen. In dat geval moeten bellers contact opnemen met de Hol lands Midden (06-8384) of poli tie Haaglanden (070-3104911). In deze regio gaat het om de omgeving van Leiden en Alphen aan den Rijn, waar de netnum mers 071 of 0172 zijn. In het ge bied waar de telefoonnummers met 0252 beginnen, merken mensen die 06-11 bellen niets van de storing. Zij worden door verbonden met een centrale in Haarlem. Volgens een woordvoerder van de centrale gaat het om een vrij omvangrijke operatie. Toch duurt de storing naar verwach ting maar enkele minuten. „De oude kabels gaan eraf en het duurt tenminste twee minuten voordat de eerste nieuwe kabel is aangesloten. Vanaf dat mo ment zijn we weer bereikbaar. Tenzij er meer mensen tegelijk bellen, dan kan de storing maxi maal tien minuten duren." De centrale krijgt dagelijks 350 tot 400 telefoontjes. Daar van blijkt ongeveer de helft loos alarm. Op de groente- en fruitveiling KZIJ in IJsselmuiden is gisteren de eerste boerenkool van dit jaar geveild. Volgens markt- hoofd Steman van de veiling lo pen typische wintergroenten als kool, peen en witlof, door het slechte weer op dit moment, als een trein. Geijkte zomergroen ten zoals sla en aardbeien ver kopen slecht. De lading boeren kool werd gekocht door een ex porteur, zodat het nog wel een tijdje kan duren voordat de groente de Nederlandse winkels bere.ikt. Volgens het Nederlands Bu reau voor Toerisme (NBT) heeft het slechte weer overigens wei- tentoonstelling Monsters van Rijnland voor jong en oud: video's, computerspelletjes, waterspeelplaats in de tuin zondag 7 juli, 14-16 uur Water onder de loep proeven met de microscoop Museum Boerhaave, Leiden Lange St. Agnietenstr. 10: 071-5214224 NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. is. Dus neem ik nu een abonnement. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: - (I.v.m. controle bezorging) Per maand automatisch (f. 31,30) Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) O automatisch (f. 90,20) Deze bon in een envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 712141 400121 zaterdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1