Leidsch Dagblad J Stijging overvallen Hollands Midden ^0 RUIMT OOK OP ZONDAG OP! ïgevierende Krajicek man van zeven miljoen 5T Brand verwoest Bavo-pand Yinkelpersoneel verplicht tot avondwerk viciharto sympathiseerde met radicale communist J? Jaar rijverbod na doodrijden baby ie<l<Jen <lzft je fövelbi kker vin<lt... er9 de Bijenkorf GOED NIEUWS DAG 5 JULI 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 ilnnenland Maffiahond: kwispelende tijdbom met oerkracht Buitenland Karremans vergat naar lot van vluchtelingen te informeren Cultuur en Kunst Tjitte Weber na 7 een ruzie terug naar K&O Randstad Justitie wil uitspraak m |f«i van rechter over Tuk ■j y) Tuk [)EN ANP het bereiken van de halve Bes van Wimbledon is Ri- Ird Krajicek al verzekerd van salaris van 98.125 Engelse i (circa 250.000 gulden), (brengt zijn totale verdien- i dit jaar omgerekend op Ti één miljoen gulden. Kraji- Jheeft in zijn profloopbaan in 1989 begon, nu in totaal ijlevens voetsporen an Poppel NCON GPD 4.169.000 dollar verdiend. Dat is ongeveer zeven miljoen gul den. Met zijn zege in drie sets op Pete Sampras werd Krajicek ook zeker van 310 punten voor de wereldranglijst. Aangevuld met ongeveer 175 bonuspun- ten (100 voor de winst op de nummer één van de wereld) stapt hij weer de top tien van de wereld binnen. Voorafgaand aan Wimbledon stond Krajicek dertiende. Zijn persoonlijk re cord is de achtste plaats, die hij op 9 augustus 1993 bezette. Het typisch Britse regenweer is bezig de 1996-editie van 'The Championships' behoorlijk in de war te schoppen. De kans is groot dat zondag de 110-de af levering nog niet wordt afgeslo ten en 'The Fortnight wordt verlengd. Tot gisteren lag de organisatie maar liefst 125 par tijen achter op het schema. Voorlopig gaat de organisatie ervan uit dat dit weekeinde ge woon alle finales kunnen wor den afgewerkt, maar met het oog op de weersverwachtingen is alle officials al verzocht ko mende maandag en dinsdag vrij te houden. Regio uitzondering ten opzichte van landelijk beeld ;xact dezelfde plaats als r Jean-Paul van Poppel in ook een plaatje van een rsprint winnend afrond - - ïeeft Jeroen Blijlevens iren de kroon gezet op erelijst. Na twee tweede tsen en een vijfde klasse- was het in zijn vierde ïtwél 'bingo'. le Boulevard de la Grette esangon dook hij als een ;1 uit een doosje op de ;de Touretappe-zege in carrière af, zijn negende inning dit seizoen, zijn in totaal. ivens sloeg toe op een •in waar de grote sprin- lem misschien niet |r verwachtten: in de ite vijftig meter. Hij kon lyaal van genieten. Mon- werd tweede, Zabel illini en Svorada hadden our al verlaten. Ook Ivan zocht de bezemwagen kleine Italiaan, vorig nog vijfde in Parijs, tobt knieproblemen. De gele bleef om de schouders Stéphane Heulot, Mon- in behield het groen, ny Nelissen de bergtrui. i gro oeste en ivens maakt de verwach- waar. Jubelend gaat hij* de finish. foto epa pascal pavani In de eerste helft van dit jaar zijn er minder bankoverval len gepleegd dan in dezelfde periode vorig jaar. Tot nu toe is dit jaar 85 keer een bank overvallen, dat is acht procent minder dan in de eerste helft van 1995. Een uit zondering vormt de politieregio Hollands Midden, waar het aantal bankovervallen procentsgewijs meer dan ver dubbeld is. lair." De politie zegt landelijk steeds meer zaken op te lossen. Van de dit jaar gepleegde over vallen is al veertig procent op gelost. Maar de Nederlandse Vereniging van Banken consta teert toch 'een afvlakking van de daling'. De NVB wijst op enkele regio's - Amsterdam-Amstel- land, Haaglanden en Hollands Midden - waar toch weer sprake is van een stijging. In Amsterdam zou het gaan om een groep van professionele overvallers, meent coördinator Damsteegt van het Amsterdam se Roofbijstandsteam. ,,We heb ben nu tien van de negentien overvallen opgelost. We sluiten het net om de groep professio nele overvallers en ik verwacht dat we de andere negen over vallen ook spoedig zullen oplos- DEN HAAG GERT VISSER-GPD De banken vormen steeds min der een prooi van overvallers. Al enige jaren loopt het aantal be rovingen terug. Dat werd onder meer duidelijk in Hollands Mid den. In deze regio werden vorig jaar slechts twee bankovervallen gepleegd. Het jaar daarvoor be droeg dat aantal twaalf. Politiewoordvoerder C. van Egmond van Hollands Midden wijt de spectaculaire daling aan de veiligheidsmaatregelen die de banken hebben genomen. Het beeld in Hollands Midden voor '96 ziet er echter somber uit. Dit eerste half jaar werden al vijf overvallen gepleegd. Van Egmond: ,,Het gaat echter om kleine cijfers, dan lijken ver schuivingen al snel spectacu- sen." Van Egmond ontkent dat er in Hollands Midden sprake is van georganiseerde criminele groepen die banken overvallen. Onderzoek van de politie wijst daar niet op. Volgens projectlei der Schaepman van het Haags Roof Coördinatiepunt plegen steeds meer jeugdigen op steeds jongere leeftijd ernstige geweldsmisdrijven. ,,Op die aanwas van onderaf kunnen we nauwelijks grip krijgen." Morgen 6 juli Grote oud-hollandse markt met veel kramen Proeverij, dansen enz.... Winkelcentrum De Luifelbaan Leiden Zuid-West eerderheid van het winkel- (neel wordt door de werk- gedwongen te werken in jiieuwe, verruimde ope- olo+itijden, zoals in de avondu- 0f 'Uit een enquête in op- jit van de Dienstenbond blijkt dat zestig procent de werknemers geen vrije keuze heeft. In de CAO is echter afgesproken dat het personeel enkel op basis van vrijwilligheid kan worden ingezet in de 'nieu we' uren. Uit het onderzoek, uitgevoerd door de vakgroep Sociale Psy chologie van de Vrije Universi teit, blijkt dat de werkgever in de meeste gevallen geen enkel overleg heeft gevoerd met het personeel. In de nieuwe roos ters bleken de winkelmedewer kers te zijn ingepland in bij voorbeeld de avonduren. Als er wel sprake was van overleg, voelden de werknemers zich ge dwongen de nieuwe tijden te accepteren. De CNV-bond gaat de werk gevers wijzen op de CAO, waar uit blijkt dat het personeel zelf mag kiezen. Werknemers krij gen informatie over hun rech ten. Sinds 1 juni mogen winkels langer open zijn. De vakbonden hebben zich altijd verzet tegen deze maatregel, omdat die vreesden dat het bestaande per soneel tegen zijn zin zou wor den ingezet op ongewenste uren. NOORDWIJKERHOUT PETER VAN DER HULST Een uitslaande brand heeft af gelopen nacht op het Bavoter- rein van het psychiatrisch cen trum Langeveld in Noordwijker- hout een leegstaand gebouw in de as gelegd. Het vuur is ver moedelijk aangestoken door een 20-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats. Hij meldde zich ter plekke bij één van de agenten. De man is over gebracht naar het districtsbu reau van Noordwijk en is in de loop van de dag verhoord. Het gebouw dat de afgelopen nacht in vlammen opging stond op de nominatie om te worden gesloopt. Op het terrein in Noordwijkerhout zijn verschil lende panden overbodig gewor den vanwege de verhuizing van enkele afdelingen naar Rotter dam. Het is niet de eerste keer dat één van die panden doelwit van brandstichting is. Vorig jaar september werd de niet meer gebruikte1 toneelzaal volledig door vlammen verwoest. Ook in dat geval was sprake van brand stichting. Een patiënt van de Bavo heeft toen een bekentenis Het gebouw dat in vlammen opging stond op de nominatie om te wor den gesloopt. foto anp Door de enorme vonkenregen moesten destijds vijftig bewoners van de Bavo worden geëvacueerd. Het gebouw dat vannacht af brandde stond pal naast de to neelzaal. De wind stond ditmaal echter gunstig, zodat de patiën ten niet van hun bed hoefden te worden gelicht. Alleen een ver derop gelegen kinderboerderij met een rieten dak moest na drukkelijk door de brandweer in de gaten worden gehouden. De brand werd rond half twee door bewoners van het terrein ontdekt. De brandweer zette groot materieel in. Zo riep het korps van Noordwijkerhout de steun in van de collega's in Lei den, Noordwijk en Katwijk. Over de hoogte van het schade bedrag is nog niets bekend. DORDRECHT* ANP 1DAM RONALD FRISART lent Suharto van Indone- lesterde in 1946 veel sym- voor de radicale commu- 'an Malaka. Dat zegt de lesiër Dayino die destijds ener optrad voor presi- ioekarno van de Republik nesia. Dat is opmerkelijk omdat Suharto al tientallen jaren geldt als fel anti-communist. Halver wege de jaren zestig verbood hij de communistische partij PKI. Tijdens de communistenjacht die volgde, viel ten minste een half miljoen doden. Andere schattingen gaan uit van onge veer een miljoen slachtoffers. Dayino vertelde zijn verhaal aan de Amsterdamse historicus Olaf Oudheusden, die het ver meldt in Sjahrir, Leven tussen ideaal en werkelijkheid', waarop hij onlangs afstudeerde aan de Universiteit van Amsterdam. Namens Soekarno bracht Dayino een bevel over aan de toenmalige luitenant-kolonel Suharto en andere officieren te velde. Soekarno wilde dat ze hun steun aan uiterst links zou den intrekken. Pagina 5: Soekarno wilde dat Suharto steun aan uiterst links zou intrekken gen zeggen reed hij met een snelheid van dertig a veertig ki lometer per uur. Een getuige bevestigde dit. Volgens de officier was een combinatie van een vuile voor ruit met de laagstaande zon de oorzaak van het ongeluk. Naast de twaalf maanden ontzegging van de rijbevoegdheid eiste zij zes maanden voorwaardelijk. Uitspraak 18 juli. Officier van justitie mr. W. de Boer heeft vandaag voor de rechtbank in Dordrecht twaalf maanden ontzegging van de rij bevoegdheid geëist tegen een 25-jarige man uit Papendrecht. De verdachte reed op de Plata- nenlaan in zijn woonplaats in november vorig jaar een kinder wagen aan, waarbij de baby uit de wagen werd geslingerd. Het kind overleed later aan hoofd letsel. De moeder van het slachtof fer stak met haar kinderwagen een zebrapad over. Zij had de wagen wel zien aankomen, maar dacht ruimschoots de tijd te hebben om de overkant van de straat te bereiken. De Pa- pendrechter verklaarde haar niet te hebben gezien. Naar ei- LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Leidsch Dagblad (http://www tref nl /9010/html/thuis HET WOORD IS AAN Mireille Cottenjé Huwelijkszekerheid is een fabeltje. Je kunt geen le vensverzekering afsluiten betreffende je gevoelens. 9717° 976° 9716° 60% 50% 40% 30% 30% 30% itgebreid weeroverzicht op pagina 1Q VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland 3 6 Cultuur 7 Economie8 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad19 Regio13,14,15,17 RTV/programma's11 Sport21,23 Strips10 Wegen wiel com deze week nog een 1L fles a. Vind je het niet lekker? Dan je f 2,- en de portokosten r dan datje ervoor ild hebt! Scheur de streepjes- de 1L fles en vermeld om je het niet lekker 23-5! 252-! Sen LEfri: 23-5; Stuur r 15 jul op Rivella Lekker-Vreemd-aktie, us 40083,6203 ED Maastricht, eld duidelijk naam, adres, ïplaats en bank- of giroreke- Max. 1 inzending 50.000 ingen). lekker? ban méér ?nje geld terug! (Van 12.00 tot 17.00 uur) Met unieke aanbiedingen en speciale kortingen op alle afdelingen Voor de familiefilm Jumanji een bon waarop drie bezoe kers twee kaartjes betalen in de Kinderbioscoop in Voor schoten. Leidenaar krijgt mes in keel na ruzie LEIDEN HANS KOENEKOOP Een ruzie in een woning aan de Hoge Rijndijk in Lei den is gisteravond om streeks negen uur uitge mond in een steekpartij. Een 40-jarige man uit Oude Wetering stak een 28-jarige Leidenaar een mes in de keel. Het slachtoffer raakte zwaar gewond en is opge nomen in het Elisabeth-zie- kenhuis in Leiderdorp. De dader is direct aangehou den. De Oude-Weteringer was op visite bij de Leidenaar. De twee kregen woorden, waarop de Leidenaar zijn gast zou hebben geslagen. Die pakte vervolgens een mes en stak in op de Leide naar. Het slachtoffer vlucht te een kamer van een huis genote in, die 06-11 belde. De politie kon onmiddel lijk de dader aanhouden. Hij was in het huis gebleven en vertelde de agenten uit zelfverdediging te hebben gehandeld. De 40-jarige moet nog worden gehoord. De politie kon vanochtend nog niet zeggen waarover de mannen ruzie hadden gekregen. De dader is vanochtend voorgeleid aan de officier van jusitie. Deze drie topmannenmodezaken zijn dealer van o.a. Hugo Boss. Corneliani. Brax. Polo Ralph Lauren. Allegri. Arrow. Stones. Di Maggio. Melka. Bleyle. Baumler. Seventy. Bison. Paul Smith. Mulberry. C.P. Company. René Lezard en State of Art. Haarlemmerstraat 179 L Leiden. Tel 071-5142940 Breestraat 142-144 Leiden. Tel 071-5133258 Haarlemmerstraat 175 Leiden. Tel 071-5122823 J NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Naarft;Voorletters: lM/V -Cl.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (f. 31,30) Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) O automatisch (f. 90,20) Deze bon in een envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-5128030 8 "712141"400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1