Leidsch Dagblad L Zjoeganov betwijfelt uitslag verkiezingen 'liff krijgt Wimbledon aan zijn voeten jpollini en Knaven stappen uit Tour Elizabeth bewondert beeld 'Noordwijk wordt chique badplaats' Escom vraagt uitstel van betaling aan 'ouzy vreesde voor bloedbad onder soldaten Couzy praat al jaar niet met staatssecretaris GOED NIEUWS TDERDAG 4 JUL11996 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Buitenland Zes jaar Russisch werkkamp voor Nederlandse Netanyahu benoemt Sharon alsnog Cultuur en Kunst Dirigent Van der Zanden *7 zegtSassenheimse St. Pancratius vaarwel Leiden Het verkeerde beeld van een notaris NR. 41123 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Leidsch ■blad (http://www tref.nl /9010/html/thuis htm) t Zwol i: R U S I ikzij Cliff Ri- ird kregen de schouwers gis- niddag tijdens ange regen- ize op het cen- court van mbledon toch waar voor geld. De pop- iger, die was omen om zijn dgenootTim nman aan te edigen, bood intaan aan het inlange wach- te bekorten een gratis icert. .ider muzikale H «jgeleidingver- cte hij de ene de andere mweouwe", lis Summer liday, Living 11, The Young es, Bachelor en Congratu- ons. Richard kreeg al spoedig een hele rij ingende tennisspeelsters om zich heen, zoals n Shriver, Gigi Fernandez, Caroline Vis, Con- ta Martinez en Martina Navratilova. „Ik had Dit gedacht dat ik nog eens als Cliff en de Su- :mes op het centre court zou spelen", zei de pulaire zanger. t regenconcert hielp. Na zijn laatste lied werd ario Cipollini en Servais Kna- n zijn vanmorgen niet ge- irtvoor de vijfde etappe van Tour de France. Ze zijn alle- te ziek om verder te rijden, aven overwoog gisteren al lens de vierde etappe af te ippen. Hij kwam uiteindelijk 't twintig minuten achter- ind binnen. Cipollini, win- Cliff Richard in actie op het centre court. Een van de 'backing vocals' was Martina Navratilova (Iinks). foto *ap* jytte nielsen het dekzeil van het gras getrokken om de baan vrij te maken voor de echte acteurs van Wim bledon, de tennissers. Richard Krajicek en Pete Sampras mochten vervolgens hun onderbroken partij voortzetten. Krajicek nam daarin een voorsprong van 2-0 in sets, alvorens de partij opnieuw werd onderbroken. De partij zou van middag worden voortgezet. de madine anp naar van de tweede etappe naar Wasquehal, meldde zich vanmorgen voor de start af. Danny Nelissen miste gisteren de dagoverwinning op een haar. Hij liet zich na een 195 kilometer lange vlucht (met vier anderen) verrassen door de onbekende Franse debutant Cyril Saugrin. Voor de derde keer in vijf dagen werd daar mee een Nederlander tweede in de Tour. Nelissen steeg wel naar de vijfde plaats van het al gemeen klassement en trok opnieuw de bergtrui aan. Troostprijzen, vond hij. „Zo dikwijls krijg je de kans niet een Touretappe te winnen." De Fransman Stéphane Heulot was een van de metgezellen van Nelissen en nam de gele trui over van zijn ploeggenoot Moncassin. TRIANON THEATER Breestraat 31 - Tel.: 071-5123875 Première vanaf do. 4/7 FROM DUSK TILL DAWN DE FILMSENSATIE VAN DEZE ZOMER! iff Van scliinitTing tot zonsopgang: IP ccn lange helse MÊ' nacht die hen P* .«M| scheidt van de.WËË^Ê Jeltsin blijft communistische rivaal bij verkiezingen ruim voor Het Russische volk wil het communisme niet terugheb ben. De 65-jarige Boris Nikolajevits Jeltsin zal, als zijn ge zondheid het toelaat, nog vier jaar in het Kremlin zetelen. Hij versloeg gisteren zijn communistische uitdager Gen nadi Zjoeganov in de tweede ronde van de presidentsver kiezingen royaal. Zjoeganov heeft inmiddels zijn twijfels geuit over de eerlijkheid van de verkiezingen. liezers. We hebben één Rusland en één bestemming, dus ook één toekomst. Het ware eerlijke verkiezingen. Ik ben trots op Rusland en trots óp de uitslag". Jeltsin heeft vanmorgen, con form de grondwet, het kabinet ontslagen en Viktor Tsjerno- myrdin als nieuwe premier aan gewezen. Diens benoeming moet echter wel nog worden goedgekeurd door het door de communisten gecontroleerde parlement. De Amerikaanse president Clinton noemde de zege van Jeltsin een overwinning voor de democratie. De Russen kunnen trots zijn op deze buitengewone prestatie, zei Clinton in een re actie. „Deze verkiezingen bewij zen hoezeer de Russische her vormingen zijn gevorderd." Jeltsin dankt zijn overwinning moskou hans hoogendijk correspondent Jeltsin haalde 53,5 procent van de stemmen, Zjoeganov 40,5; vijf procent van de kiezers stemde tegen beide kandidaten. Incidenten hebben zich niet op grote schaal voorgedaan. Zjoeganov vertrouwde de uit slag van de verkiezingen niet. „In de eerste ronde hadden we bijvoorbeeld zestig procent van de stemmen in de deelrepubliek Dagestan. Nu zeggen ze dat we daar hebben verloren. Ik wil we ten hoe de cijfers in minder dan twee weken zo dramatisch zijn veranderd", zei hij vanmorgen. Volgens Jeltsin zijn de verkie zingen eerlijk verlopen. Op de Russische televisie riep hij het Russische volk op „het land niet te verdelen in winnaars en ver- aan de grote steden. Van de bij na acht miljoen stemmen die hij meer kreeg dan Zjoeganov kwamen er alleen al 4,8 miljoen uit de relatief welvarende ste den Moskou en St. Petersburg. De berichten over nieuwe fysie ke problemen van de president, die twee lichte hartaanvallen achter de rug heeft, hebben vol gens de analisten, nauwelijks een rol gespeeld. Tot het laatste moment had den Jeltsin-getrouwe lokale machthebbers en de media de bevolking opgeroepen naar de stembus te gaan. Uiteindelijk gingen 73 miljoen van de 105 miljoen stemgerechtigde Rus sen naar de stembus. Gesterkt door de royale over winning, stelden enkele advi seurs uit Jeltsins omgeving dat er van een grote coalitie met de communisten geen sprake kon zijn. Tsjernomyrdin gaf echter aan dat deskundigen uit het communistische kamp wel in aanmerking komen voor minis tersposten. Pagina 5: Rol van Zjoeganov nog lang niet uitgespeeld Vertraging HSL door geldgebrek Tweede Kamer den haag gpd Door geldgebrek bij de Tweede Kamer is er nog steeds geen duidelijkheid over de uitvoering van een onafhankelijk onder zoek naar de hogesnelheidslijn (HSL). Het budget waaruit het onderzoek moet worden be taald, is vrijwel op. De Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat heeft al een bureau geselecteerd dat de verschillende tracés voor de ho gesnelheidslijn met elkaar moet vergelijken. De commissie ging akkoord met de offerte, maar het presidium van de Kamer (voorzitter Deetman en de rijf ondervoorzitters) wees die van wege de hoge kosten af. Op dit moment zijn de onderhandelin gen met het bureau nog gaan de. De verwachting is dat eind deze week of begin volgende week overeenstemming wordt bereikt. Het onderzoeksbudget van de Tweede Kamer bedraagt voor dit jaar één miljoen gulden. Daarmee zijn bijvoorbeeld al eerder het onderzoek in de CTSV-affaire bekostigd en een studie naar klimaatveranderin gen. Het HSL-onderzoek kost vermoedelijk zo'n twee ton. noordwijk» marijke den hollander Een chique badplaats met on gerepte stranden, prachtige vil lawijken, ondergrondse par keervoorzieningen en een fraai toeristisch centrum tussen Grand Hotel Huis ter Duin en het uit zijn as herrezen Zinger Hotel, op een mediterraan ogende Koningin Wilhelmina Boulevard. Dat is voor het toe- ristisch-economisch platform het ideaal- of droombeeld voor Noordwijk aan Zee over 25 jaar. In 'Noordwijk aan zet', het eerste toeristische aanbeve- lingsrapport van het platform, wordt een scenario uitgewerkt dat uiteindelijk moet leiden tot een breed gedragen visie over Noordwijk als toeristenplaats. De gemeente zou dat moeten vertalen in een 'masterplan' voor de toekomst. Glasgow De Britse koningin Elizabeth opende gisteren de nieuwe Gallery of Modern Art in het Schotse Glasgow. Daarbij kwam ze deze reuze sculptuur tegen, die ze van dichtbij aan een nauwkeurig onderzoek onderwierp. foto »apian waldie HET WOORD IS AAN Ebner-Eschenbach Een kenmerk van grote men sen is, dat zij aan anderen veel geringer eisen stellen dan aan zichzelf. Uitgebreid weeroverzicht op pagina Q VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad18 Vandaag betreft de kortings bon workshops in het Muse um Boerhaave alwaar de tentoonstelling 'Monsters van Rijnland' over schoon en vuil water. nieuw-vennep cor boos-gpd Het computerbedrijf Escom BV in Nieuw-Vennep met 693 per soneelsleden, heeft in navolging van het Duitse moederbedrijf Escom AG, surceance van beta ling aangevraagd. Volgens Ge rard Lindhout, directeur inter nationaal in Nieuw-Vennep, be droeg het verlies van het Duitse concern over 1995 bijna twee honderd miljoen gulden. Ook in de eerste maanden van 1996 bleven de verkopen achter en liepen de verliezen verder op. Dat vereist een ingrij pende reorganisatie. Nadat be sprekingen daarover met leve ranciers, banken en aaandeel- houders niets ha'dden opgele verd, heeft Escom AG uitstel van betaling aangevraagd. Het voortbestaan van Escom Nederland hangt nu ook aan een zijden draad. Lindhout noemt de stap, waartoe gister middag na spoedberaad door het management is besloten, vooralsnog puur defensief. „Met surseance willen we voorkomen dat Duitse schuldeisers onze magazijnen leeghalen. Ons Ne derlandse bedrijf is absoluut le vensvatbaar, de winkels draaien goed, onze verkopen zitten zelfs in de lift." '.velhebber schrijft in boek over val moslim-enclave Srebrenica Het Bosnisch-Servische leger opende donderdag 6 juli 1995 de aanval op de moslim-enclave Srebrenica. In de dagen die daarop volgden, verslechterde de situatie in de enclave dramatisch. Ob servatieposten van Nederlandse blauwhelmen werden stuk voor stuk ingenomen. De bevolking raakte in paniek. Op zaterdag werd de soldaat Raviv van Renssen door een moslimstrijder ge dood. Landmacht-bevelhebber H. Couzy, die vandaag zijn func tie overdraagt aan zijn opvolger, luitenant-generaal M. Schou ten, gaat in zijn boek 'Mijn jaren als bevelhebber' uitvoerig in op de val van de enclave en de nasleep daarvan. Een deel daaruit staat vandaag exclusief in deze krant. |i de loop van zondagmiddag uli kreeg ik van de plaatsver- hgend directeur Voorlichting pr dat minister Voorhoeve p rond half zes in het crisis- ptrum van de landmacht in Prinses Julianakazerne op de bgte wilde stellen van de ont wikkelingen. Ook mijn plaats vervanger, generaal-majoor Ad van Baal, was van huis geko men. Gedrieën werden we geïn formeerd door kolonel Dedden. In de enclave Srebrenica bleek opnieuw de hele dag te zijn gevochten tussen de mos lims en de Bosnische Serviërs. Ook in de buurt van de Neder landse observatieposten had den vuurgevechten plaatsge vonden en waren Nederlandse militairen door de Serviërs ont wapend. De VN had Dutchbat de op dracht gegeven een zogeheten blocking position in te gaan ne men met YPR-voertuigen vlak voor de stad. Deze posities, die volgens de opdracht duidelijk zichtbaar moesten zijn, zouden de volgende ochtend om zes uur ingenomen dienen te zijn. Aan de Bosnisch-Servische staf chef had de VN laten weten dat zij niet zou accepteren dat deze positie zou worden aangevallen. Dit zou als een ernstige schen ding worden opgevat." den haag cees v Bevelhebber Couzy. foto gpd Pagina 2: 'Ik zat met klamme handen naast de telefoon te wachten' Oud-minister van defensie Ter Beek over boek: 'Larie koek. En van politiek weet hij ook niets' Minister Voorhoeve van defen sie bemoeide zich de afgelopen twee jaar te veel met militaire zaken maar beschikte over te weinig deskundigheid. Dat was met name te merken bij de val van de Bosnische enclave Sre brenica vorig jaar. Dat schrijft luitenant-generaal Couzy in zijn boek Mijn jaren als benei hebber dat vandaag verschijnt. Opval lend daarin is de kille verhou ding tussen de leger- én Defen- sietop. Couzy schrijft ook dat hij, wegens een bezuinigings conflict, al sinds mei vorig jaar niet meer praat met staatssecre taris Gmelich Meijling van de fensie. Verder 'onthult' Couzy dat hij Voorhoeve heeft behoed voor een 'uitglijder'. De defen sieminister zou van plan zijn geweest om Dutchbat-com- mandant Karremans vlak na de val van 'Srebrenica' een hoge militaire onderscheiding te ge ven. Dat er te laat een luchtaanval door NAVO-gevechtsvliegtuigen op Servische posities bij de en clave werd uitgevoerd, kwam mede door een 'misverstand' tussen commandant Karremans en de VN-leiding in Bosnië, al dus Couzy. Hij vindt dat er on verantwoorde risico's zijn geno men bij het uitzenden van Ne derlandse troepen. Voorhoeve en Gmelich Meij ling zijn niet bij Couzy's af scheid. Ze hadden andere be zigheden. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. i, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. (Lv.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: O Per maand automatisch (f. 31,30) Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) ich (f. 90,20) Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-5128030 712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag Geen uitzichtr- y op zomerweer

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1