Leidsch Dagblad Gevolgen halvering haringvangst beperkt 14 Noodgevalletje? Of gewoon voor iets leuks? 2 Mosselen pas eind juli op de markt Gekke-koeienziekte moest voor publiek geheim blijven Het extraatje van Calvé Pindakaas. -"Henman Britse tennishoop $lijlevens baalt enorm Jroot aantal besmettingen iet HTV onder homojeugd O Communisten zetten de toon Politie Rotterdam pakt drugs in haven aan 3.55 GOED NIEUWS ISDAG2 JUII 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Binnenland Buitenland Leiden Cultuur en Kunst Minister wil vervolging kindersekstoerist Extreem-rechtse militie in Arizona ontmanteld 'De TGV kan prachtig /t r- in het landschap J Ij passen' Monumenten industrie 'vastgelegd voor ze vergaan' unst er 8. za, 2C Britse speler Tim Henman zweeft naar de bal in zijn gewonnen irtij tegen Gustafsson. foto reuters voor de kwartfinale. Daardoor bereikte hij als eerste Brit sinds 1973 (Roger Taylor) de kwartfinales. De partijen van Paul Haarhuis en Richard Krajicek werden vanwege het slechte weer uit gesteld naar vandaag. 17, öi If 1zo 14 e druilige dag op Wimbledon erd gisteren voor de Britten n Bergjlledig goedgemaakt door Henman. De tennisser iatste zich ten koste van de 2, 14- eed Gustafsson als eerste oen Blijlevens hoopt nu jaar op driemaal is scheeps- jcht. Net als in Den Bosch ide Kujvam de geblokte sprinter van 'onsteiiyM net iets te kort om een egenstjigsucces in de Tour te boe- m za 'en. Andermaal werd hij twee- is een nu ac'lter Mario Cipollini. tencorDaar ben ik echt niet goed ngsureaii, ik baal als een stekker. de 17 emeer daar ik niks fout heb l5'tufridaanMaar ik kon gewoon 'envarpt in Cipollini's achterwiel i Hoiiifmen." Ie Rabo-ploeg legde gisteren Herenkn opmerkelijke strijdlust aan ma"t/I dag. Van Bon, Dekker, reulunk, Nelissen en Ekimov areiienlaren betrokken bij allerhan de ontsnappingen. Het leverde Danny Nelissen uiteindelijk het meest op: hij kwam als eerste over de eerste heuvel van de Tour, de Kluisberg, en pakte de bergtrui. Alex Zülle behield in de twee de etappe de gele trui met het minimale verschil van één se conde op Frédéric Moncassin, die in de bonificatiesprints juist een tel te kort kwam om de Zwitser te onttronen. Het groen is voor Jan Svorada. De Tour kende gisteren drie uitvallers, verlate slachtoffers van de valpartijen van zondag: Mario Kummer vertrok niet, Laudelino Cubino en Luca Gelfigaven onderweg op. Het peloton telt na drie dagen nog 192 eenheden. )d(°180| 4-17 s procent van de jonge ho- enureir s ^ie rege'matig in bet Am- srdamse uitgaanscircuit te iden zijn, is besmet met HIV, lootsc* virus dat aids veroorzaakt. ,s,D°j GG&GD in Amsterdam e za ^"emt dat aantal bijzonder ©g in vergelijking met jonge- iderijeó in het algemeen in de rest neentfi het land, en des te uitzon- jlijker omdat het gaat om een l,en vperatie die opgroeide in een Jis Büfode waarin algemeen be at 69. pd was hoe aids wordt over- jïD in Amsterdam uitvoerde amistósamenwerking met de Uni- Theofrsiteit Utrecht en de SAD- 19-21 Als u een lening afsluit bij de Generale Bank dan heeft u altijd wat geld achter de hand. Om een boot of antieke kast aan te schaffen. Of om deze zomer eindelijk in de cabriolet te toeren waar u al zo lang van droomt. Om welke reden u ook wilt lenen, de Generale Bank is één en al oor. Meer weten? Stap eens bij ons binnen. Generale Bank. De Andere Bank. Leiden, Doezastraat 1, tel. 071-5131641 Lisse, Hyacinthenstraat 2, tel 0252-419026, Katwijkse vissers niet verontrust De visverwerkende bedrijven en haringhandelaren verga deren vanmiddag over de consequenties van de Europe se beslissing de haringvangst met onmiddellijke ingang te halveren. De Europese visserijcommissaris E. Bonino zal vandaag de vangstbeperking bekendmaken, is in Brussel vernomen. De maatregel is volgens haar nodig omdat de haringstand er erg slecht aan toe is. Hoek. Ondertussen maken de werknemers zich wel zorgen. „Door het personeel zijn de no dige vragen gesteld." L. Ouwehand van het gelijk namige Katwijkse visverwer- kingsbedrijf gaat er van uit dat de aanvoer van verse haring door Hollandse schepen tijdens het tweede deel van het seizoen minder wordt. „We zullen dat nu via andere landen moeten laten aanvoeren, en mogelijk ook laten verwerken." Als ge- katwijk anp T. Hoek van de Katwijkse vis- verwerker Gebr. Hoek ziet het nog niet zo somber in. Hij ver wacht dat de meeste bedrijven het jaar door kunnen komen als er nog twee weken op haring kan worden gevist. Ook voor de meeste vissers blijven de gevol gen beperkt. „Veel vissers van gen alleen in het maatjessei zoen haring, daarbuiten vissen ze op andere soorten", aldus volg huurt Ouwehand in Kat wijk waarschijnlijk minder tij delijke krachten in. De voorge stelde compensatie voor de Eu ropese visindustrie noemt hij 'vrij beperkt'. „Er gaat 150.000 ton haring af, terwijl er maar voor 40.000 ton compensatie is." De Nederlandse Eurocom missaris, H. van den Broek, heeft Bonino niet op andere ge dachten kunnen brengen. Van den Broek had formeel bezwaar kunnen aantekenen, maar dat zou alleen betekenen dat het besluit een week wordt uitge steld. In de Noordzee mogen de vis sers dit jaar nog maar de helft van hun quotum opvissen. De haringvangst op andere plaat sen, zoals in het Skagerrak en het Kattegat, moet met een kwart worden beperkt. De Ne derlandse vissers hadden voor dit jaar oorspronkelijk een quo tum van 64.880 ton haring. Ze hebben daar ondertussen al zo'n 35 procent van opgevist. Dat betekent dat de Nederland se kotters waarschijnlijk na de zomermaanden niet meer mo gen uitvaren. Minister Van Aartsen (land bouw), die zich de afgelopen weken verzette tegen een vangstreductie, heeft vorige week gezegd met zo'n vermin dering van de haringsvangst te kunnen leven, mits ook de Deense en Schotse vissers wor den aangepakt. Pagina 2: Noordzee wordt een lege zandbak Schorerstichting. De enquête startte in 1995 onder een groep van vierhonderd homoseksuele mannen tot 30 jaar oud, die re gelmatig in het Amsterdamse homo-uitgaansleven verkeren. Veertig procent van de jonge ren gaf aan in het laatste half jaar anaal seksueel contact zon der condoom te hebben gehad. Dat is de belangrijkste manier waarop homoseksuele mannen het aids-virus aan elkaar over dragen. De GG&GD schat het aantal homoseksuele jongeren dat per jaar besmet raakt, op een pro cent. Negen procent van de on dervraagden had ooit een hepa titis B-infectie gehad en een procent de syfilis. moskou Zo'n honderd miljoen stemgerechtigde Russen maken mor gen in de tweede ronde van de presidentsverkiezingen uit wie hun land de komende jaren gaat leiden. De zittende president Jeltsin neemt het op tegen de communist Zjoeganov, die bij afwezigheid van zijn zieke ri vaal de afgelopen dagen.de toon zette. Zjoeganov kan rekenen op de schevenincen vvillem den heuer Alle planningen voor de promo tiecampagnes ten spijt, laat de natuur zich niet dwingen. Na de vertragingen rond het maatjes seizoen, zal ook de consumptie van de eerste mosselen qog lang op zich laten wachten. Oorzaak: de strenge winter en de relatief lage zeewatertempe ratuur. Een week voor Vlaggetjesdag kon de eerste haring bij lange na niet voldoen aan het ge wenste vetgehalte. Zelfs tot ruim een week na dit traditio nele vissersfeest was de Hol landse Nieuwe bijzonder schraal. Met de mossel gaat het dezelfde kant uit. Nonnaal be gint het mosselseizoen op 1 juli en is 'het zwarte goud' een week later in de winkel verkrijgbaar. De handelaren hebben nu be sloten om de start uit te stellen tot 19 juli. De kans is groot dat daar nog een week aan toege voegd wordt. Dat betekent dat de consument pas eind juli de eerste mosselen kan kopen. Vorige week ontdekten con troleurs van het Produktschap dat de mosselen nog vol met zogeheten 'mosselmelk' zaten. Dat is een melkachtige substan tie die duizenden minuscuul kleine zaadjes bevat. De mossel brussel aly knol correspondent De 'politieke consumenten- dienst' van de Europese Com missie in Brussel heeft zes jaar geleden geadviseerd om alar merende publicaties over de gekke-koeienziekte BSE voor het publiek geheim te houden. Op die manier moest worden voorkomen dat de Europese vleesindustrie schade zou on dervinden. In een 'beknopte nota' van de consumentendienst van 12 ok tober 1990 staat onder meer: „De BSE-affaire moet worden geminimaliseerd door het ge bruik van desinformatie. Men kan beter stellen dat de pers de neiging heeft te overdrijven... Er moet een koele houding wor den aangenomen om geen na delige reacties op de markt te veroorzaken. Er mag niet meer over BSE worden gesproken. Dat punt mag niet meer aan de orde worden gesteld." Verder wordt geopperd 'Groot-Brittan- nië te vragen zijn onderzoeks gegevens over de ziekte niet langer te publiceren'. De Europese Commissie bleek gisteren lelijk in zijn maag te zitten met de nota, maar ont kende het bestaan ervan niet. Wel haastte de woordvoerder van landbouwcommissaris Franz Fischler zich te zeggen dat de nota 'volledig in tegen spraak is met de politiek van de Commissie zowel in het verle den als in het heden'. Al in 1989 besloot de Com missie om niet langer Britse runderen in de Europese Unie toe te laten, die vóór 1988 wa ren geboren; een exportverbod dat in februari 1990 werd uitge breid tot Brits rundvee ouder dan zes maanden en in juni van dat jaar nog verder werd ver scherpt. Chaos in gemeentehuis Rijnwoude rijnwoude* ruud sep Bestuurders en ambtenaren die onvoldoende weten wat ze van elkaar mogen verwachten, geen realistische werkplanning, wet houders die als het erop aan komt liever op hun ambtenaren leunen dan dat zij hun politieke verantwoordelijkheid nemen en ambtenaren die zich terugtrek ken in hun eigen kringetje. Dat is in grote lijnen het beeld dat de onderzoekers van Co opers Lybrand in hun rapport 'Van structureren naar functio neren' schetsen van het ge meentehuis. Het rapport is gis teren door B en W van Rijnwou de vrijgegeven. Coopers en Lybrand hebben voor hun rapportage de ge meentelijke organisatie volledig doorgelicht en gesprekken ge voerd met een groot aantal be trokkenen. De onderzoekers ko men met aanbevelingen om meer duidelijkheid te scheppen in de taken en verantwoorde lijkheden van met name het be stuur en de ambtelijke top. De onderzoekers schrijven de pro blemen onder andere toe aan de gemeentelijke herindeling van 1991, toen Koudekerk, Ha- zerswoude en Benthuizen wer den samengevoegd. „De orga nisatie kenmerkt zich op onder delen nog door een kleinschali ge werkstijl in een grootschalig apparaat", stellen Coopers Lybrand. Pagina 13: Planning Rijnwou de loopt in het honderd HET WOORD IS AAN Thomas Browne De ondeugden waarop wij in anderen afgeven, lachen ons uit in ons binnenste. Regen enr veel wind 117160 10717° 9717° 70% 50% 40% 20% 30% 20% VANDAAG 18 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie 14 12 Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad Regio9,10,1113 RTV/programma's7 Sport15,17 Strips16 Uitgaan18 Kortingsbon vooreen boek over de geschiedenis van de Leidse markt van Eric Jan Weterings. rotterdam anp De Rotterdamse rivierpolitie, de FIOD en de douane hebben te weinig grip op de drugsinvoer via de Rotterdamse haven. Daarom wordt de strijd tegen drugs in de haven vanaf 1 okto ber beter aangepakt, op voor waarde dat minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) met extra geld over de brug komt. Dat heeft commissaris A. Noordzij van de rivierpolitie vandaag be kendgemaakt. De laatste jaren wordt ruw weg zestig procent van de drugsvangsten vernietigd zon der verder onderzoek naar de organisaties achter de transpor ten. Vorig jaar was een diepte punt. Toen leidde slechts 22 van de 42 drugsvangsten tot verder recherchewerk. Oorzaak is het gebrek aan voldoende recher cheurs. steun van veel ontevreden Russen. In hun ogen was vroeger alles beter, zelfs onder dictator Stalin. Die duikt in de campagne van de communis ten dan ook geregeld op, zoals hier in Moskou, waar deze Zjoeganov- aanhangers gisteren satirische liederen over Jeltsin zongen. Pagina 5: Twijfel blijft over gezondheid Jeltsin. foto reuters sjamil zioematov bevindt zich nog in een fase dat deze substantie moet worden afgescheiden. Zodra de mossel is leeggelopen, kan hij zich te goed doen aan planktonalgen. Vanaf dat moment neemt het vleesgewicht van de mossel snel toe. Door de lage temperaturen kan dat echter voorlopig nog wel even duren. Normaal ge sproken voldoen de mosselen al na de eerste week van juli aan het gewenste gewicht. Dertigduizend Hagenaars bij Sociale Dienst den haag» anp Bijna 30.000 van de 440.000 in woners van Den Haag waren eind vorig jaar voor hun levens onderhoud aangewezen op de Sociale Dienst. In de praktijk zal, door aanwezigheid van af hankelijke gezinsleden, het aan tal inwoners dat aangewezen is op de Sociale Dienst, hoger lig gen. Als bij die 30.000 de klan ten voor de bijzondere bijstand worden opgeteld, ruim 2.000 AOW'ers en 1.500 beneden 65- jarigen met te lage inkomsten of hoge kosten, waren er bijkans 34.000 mensen die met het bij standsloket te maken hadden. Nu op elke pot Calvé_ Pindakaas een geinige "A Goofy Movies sticker van de nieuwe Walt Disney animatie-film En_ uw kinderen kunnen ook nog een van de 500 "A Goofy Movle'-school- pakketten winnen (rugzak schriften, etui etc|. Zo wordt schoolgaan leuk' Het deelnameformulier ligt in de winkel. Calvé Pindakaas met of zonder stukjes noot, O A Q pot350gram Nü pot 500 gram Met gratis "A Goofy Movie" sticker en kans op een "A Goofy Movie" schoolpakket Deze week alleen bij Albert Heijn. Ch Aanbiedingen gelden U NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (f. 31.30) Per kwartaal (l.v.m. controle bezorging) envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28030 712141 "400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1