Leidsch Dagblad De Grave volgt Linschoten op 11 00 Kou uit de lucht tussen KLM en partner Northwest BEL: 071-5128030 Blijlevens komt net te kort Indurain molt autospiegel Duitsland koning Europa We<l<len <l^t je ftvelfci lekker vm<ft... In de rij voor Katja Afdruk in tarweveld Weteringbrug Schiphol moet naar 56 miljoen passagiers GOED NIEUWS MAANDAG 1 JUI11996 Binnenland OPGERICHT 1 MAART 1860 Buitenland Leiden Het KNMI helpt de drankenhandel aan meer omzet Oud-FBI-agent gooit met modder naar de Clintons Malou van Hintum: Ik spreek vrouwen aan op hun kracht Cultuur en Kunst Internationale kunstuitwisselingin Alphense Kasteel LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 \Nog geen abonnee? Amsterdamse loco-burgemeester staatssecretaris sociale zaken 's-hertogenbosch gpd Luc Leblanc is tegen het asfalt gesmakt tijdens de eerste etappe. De Fransman zou uiteindelijk met een achterstand van meer dan een mi nuut op winnaar Moncassin finishen. foto anp op een soms nogal gevaarlijk parkoers. Daarvan werden on der anderen de Franse favoriet Luc Leblanc, de Oezbeekse sprinter Abdoesjaparov en de Columbiaanse sprinter Buenahora het slachtoffer. De laatste moest zelfs opgeven. De Zwitser Alex Zulle hield zijn gele trui, die hij zaterdag pakte in de proloog, zonder proble men om de schouders. Zülle en de ONCE's hebben de tijd rit op achteraf verboden mate riaal gereden. Op fietsen die hun positie danig effectiever maakte. De jury beboette wel, maar herriep de uitslag niet. Net mis voor Jeroen Blijlevens. De Brabantse sprinter had Le Grand Départ in Den Bosch graag willen onderstrepen met de winst in zijn 'thuisetappe', maar de Fransman Frédéric Moncassin was net een wiel sneller. „Ik ben toch tevreden", sprak Blijlevens, „ik heb getoond dat ik er sta." Zijn ploegleider Cees Priem: „Hij heeft alle topsprinters geklopt. Moncas sin was alleen ietsje slirhmer." De sprint in Den Bosch kwam vol valpartijen na een mie den bosch gpd Was het een eenmalige opris ping of was het een veeg te ken? Vijfjaar achter elkaar won de Spanjaard Miguel In durain de Tour. Nooit maakte hij zich druk, nooit toonde hij zijn emoties, Steeds was hij als een robot. Je zette hem aan en hij fietste. Hard en mooi. Maar tweehonderd meter na de eindstreep van de proloog, zaterdag in Den Bosch, bleek het opeens zowaar een mens te zijn, een mens dat woest de zijspiegel van een auto van de Tour-organisatie molde. Uiter aard kon Indurain zich het voorval een dag later niet her- Duitsland won gisteravond in Londen de Europese voetbalti- tel. Tsjechië werd in de verlen ging met 2-1 geklopt. Invaller Bierhoff zorgde voor beide Duitse treffers. De zege was aanleiding tot de nodige jubel in de Duitse boulevardbladen van vanochtend. 'We zijn de koningen van Europa, Oh wat is dat mooi', aldus Bild van ochtend in zijn ode aan 'Bun- desberti'ten 'onze'EK-helden. 'We zingen van puur geluk. Bier, Bier, Bierhoff, aldus het blad in een als 'analyse' ver momde aaneenrijging van su perlatieven. 'Mannen, kom gauw naar huis, zodat we jullie kunnen huldigen. Jullie heb ben heel voetballend Duits land gelukkig gemaakt'. De Duitsers die meer bezon nen tonen prefereren, zullen in elk geval in Bonn en omge ving tot morgen moeten wachten. De serieuze kranten sluiten hun landelijke edities al 's avonds om zeven uur, zo dat de 'heroïsche strijd van onze Mannschaft' niet belicht kon worden door bladen als de Süddeutsche Zeitung uit Mün- chen, de Frankfurter Allgemei- ne Zeitung en de Frankfurter Rundschau. Vooral de laatste wil nog wel eens een kritisch geluid over de matige kwaliteit van het Duitse voetbal laten horen. Koop deze week nog een 1L fles Rivella. Vind je het niet lekker? Dan krijg je f 2,- en de portokosten retour. Dat is meer dan datje ervoor betaald hebtl Scheur de streepjes code van de 1L fles en vermeld kort waarom je het niet lekker vindt. Stuur dit voor 15 juli a.s. op naar: Rivella Lekker-Vreemd-aktie, Postbus 40083. 6203 ED Maastricht. Vermeld duidelijk naam. adres, woonplaats en bank- of giroreke- ng. Max. 1 inzending per adres/ bank- of girorekening, (tot max. 50.000 inzendingen). Niet lekker? Dan méér Jan je geld terug! De Amsterdamse loco-burgemeester en voormalig WD- kamerlid De Grave volgt Linschoten op als staatssecreta ris van sociale zaken en werkgelegenheid. Premier Kok voerde vanmorgen nog een gesprek met De Grave, maar was in het weekeinde al akkoord met de benoeming. Het gesprek was nodig om te zien of De Grave uit de voeten kan met het regeerakkoord. Vanmorgen werd verwacht dat de Koningin de nieuwe staatssecretaris vandaag nog beëdigt. den haag gpd-anpDe Grave is vooral een finan cieel specialist en geldt als een afgelopen donderdag als gevolg Grave een post in het paarse ka- van de CTSV-affaire, al noemd als favoriet om zijn per soonlijke vriend op te volgen binet af. Hij gaf er toen de voor keur aan in Amsterdam te blij ven. De Amsterdamse wethouder van financiën, De Grave, be hoort tot de Amsterdamse libe rale stroming die in het eigen college van burgemeester en wethouders van de hoofdstad en in de (voormalige) Des In- des-Groep de kiem heeft gelegd voor het klimaat waarin het paarse kabinet van PvdA, WD en D66 nu al bijna twee jaar goed gedijt. Dat uitgerekend hij wordt voorgedragen als opvol ger van de afgelopen week ge sneuvelde Linschoten duidt dan 'ook op een versterking van de zittende ploeg. De Tweede Kamer lijkt zich ondertussen na de val van staatssecretaris Linschoten te bezinnen op de parlementaire onderzoeken en vooral de ge volgen ervan. WD'er Klein Mo- lekamp, lid van de CTSV-com- missie, denkt dat het voor een bewindsman die onderwerp is van een onderzoek onmogelijk is geworden ongeschonden uit de strijd te komen. Van Zijl verweerde zich giste ren voor de televisie tegen de kritiek op het werk van zijn commissie. Premier Kok noem de afgelopen vrijdag de conclu sies 'buitengewoon hard' en 'onevenredig zwaar'. Van Zijl heeft Kok gisteren in een ge sprek laten weten dat hij die leiden Katja Schuurman, ster uit Goede Tijden Slechte Tijden, was zaterdagmiddag even in Leiden. Zij was uitgenodigd door kantoorboekhanderDe Kier om de eerste Katja-school- agenda te signeren. De komst van het idool, ook zangeres, model en reclame-object, veroorzaakte hectische taferelen in de Haarlemmerstraat. Ongeveer vierhonderd kinderen liepen uit om de actrice even te zien. foto henk bouwman HET WOORD IS AAN W.L. Mackenzie King De politieke beloften van gisteren zijn de belastingen van vandaag. uitlatingen betreurt. Volgens Van Zijl was er in het rapport geen sprake van vage verdacht makingen. Bovendien werden de harde conclusies goed on derbouwd. Volgens Van Zijl heeft Linschoten 'de juiste con clusie' getrokken door op te stappen. De WD'er Edgar Peer (34) wordt in Amsterdam de nieuwe loco-burgemeester. Peer is in Amsterdam sinds 1994 wethou der Economische Zaken en te vens het jongste lid van het col lege van B. en W. Pagina 2: Frank de Grave van nature tegendraads Uitgebreid weeroverzicht op pagina 22 VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland, Buitenland Computer Cultuur Economie Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving8 Regio7,8,9 RTV/programma's23 Sport13 t/m 20 Strips22 Kortingsbon voor popfestival Noordstok '96 dat op 13 juli in Noordwijk losbarst. Man (81) drie dagen dood op toilet Dijkzigt rotterdam gpd In een afgesloten toilet van het ziekenhuis Dijkzigt is zaterdag nacht het dode lichaam gevon den van een 81-jarige man uit Capelle aan den IJssel die daar al drie dagen onopgemerkt had verbleven. De man, die ónder medische behandeling stond, werd sinds donderdagochtend elf uur vermist. Op die dag was hij vanuit zijn huis in Capelle naar het ziekenhuis gefietst. Het Dijkzigtziekenhuis stelt een on derzoek in naar de vraag hoe het kan dat de man drie dagen dood op een wc in het zieken huis zat. De man had gebruik gemaakt van de openbare toi letten in de centrale hal. Buitenaardse krachten of valwinden peking bill meyer De kou is goeddeels uit de lucht tussen KLM en de Amerikaanse partner Northwest. Pieter Bouw en zijn Amerikaanse collega John Dasburg hebben ruim twee weken geleden in Was hington afspraken gemaakt over een contract vooT de samen werking op langere termijn. Dat contract moet binnen enkele maanden op tafel liggen, zo heeft Bouw gisteren in Peking onthuld. Bouw vloog gisteren meer op de eerste vlucht van de KLM naar China, samen met een aantal 'vips' als minister Jorrits- ma van verkeer en waterstaat en een aantal topondernemers. Bouw sprak van 'een cruciale omslag' in de verhouding tus sen KLM en Northwest na zijn ontmoeting met Dasburg. „De emoties zijn aan de kant gezet", aldus de president-directeur. De KLM ligt al langere tijd overhoop met de andere aan deelhouders van Northwest. In ruil voor de forse lening die in 1993 de redding van Northwest betekende, kreeg KLM een optie om het belang uit te breiden van 19 tot 25 procent. De overi ge aandeelhouders staken daar vorig jaar een stokje voor door een maximum van 19 procent te stellen aan het bezit van de individuele aandeelhouder. De KLM beschouwde deze be schermingsconstructie als een oorlogsverklaring. De oorspronkelijke aandeel houders, onder wie de Ameri kaanse zakenlui Checci en Wilson, wilden voorkomen dat de KLM de controle over NWA zou krijgen. Op hun beurt ver trouwden Bouw en de zijnen Checci en Wilson niet. Beide heren hebben de reputatie ver liesgevende ondernemingen op te kopen, te saneren en vervol gens met hoge winst hun aan delen van de hand te doen. De angst van de KLM was en is dat zij hun belang in Northwest aan een concurrerende Amerikaan se luchtvaartmaatschappij aan bieden. Pagina 2: Ruzie met aandeel houders werd dreiging voor aliantie Schiphol moet toe naar een groei van minimaal 56 miljoen passagiers per jaar. Tenmin ste. wanneer de luchthaven een Europese mainport wil worden. Aanvankelijk was be cijferd dat maximaal 44 mil joen passagiers toereikend zou zijn voor die kwalificatie. Maar dat aantal is volgens de Rijks luchtvaartdienst (RLD) door de onverwacht snelle vrijma king van het luchtverkeer in de wereld achterhaald. Dat heeft directeur-generaal J.Weck van de RLD verklaard in Peking waar hij samen met minister Jorritsma van verkeer en waterstaat de nieuwe dienst van de KLM op de Chi nese hoofdstad viert. De be windsvrouw vindt dat op grond van de jongste ontwik kelingen een onderzoek naar de toekomstige luchtvaartca paciteit zo snel mogelijk met het parlement dient te worden besproken. Het scenario met een minimum van 56 miljoen passagiers werd al in de plan nen voor Schiphol genoemd. weteringbrug conny smits 'Een door buitenaardse krach ten veroorzaakte afdruk in het graan'. Volgens de 33-jarige An na Kruijtbosch is het geen toe val dat juist zij deze ontdekking zaterdagmiddag deed in een tarweveld in Weteringbrug. Rij dend op de A4 werd haar oog er naartoe getrokken en toen ze gisterochtend nader poolshoog te wilde nemen, was het of ze er als vanzelf naartoe werd geleid. Terwijl ze nooit eerder in deze omgeving was geweest. ,,Ik voelde gewoon dat het een boodschap voor mij was." Het was als zo'n raadselachti ge graancirkel, die in Engeland veel wordt aangetroffen, vertelt de Leidse decoratie-schilder. „Alleen ging het hier niet om een rond figuur, maar leek het meer op het sterrenbeeld Grote Beer. In dat patroon was het graan platgeslagen, met zo'n taps toelopend vierkant en een steeltje eraan, zoals in de kleine letter d. En het geheel besloeg een oppervlakte van wel 150 vierkante meter." Toen Kruijtbosch gisteroch tend met een vriendin op zoek ging naar de afdruk die ze daags ervoor vanaf de snelweg had ontdekt, kwam ze uit op de Huigsloterdijk in Weteringbrug, vlakbij caravanbedrijf Van Vliet. „Twee agenten, die zich kenne lijk afvroegen wat wij daar te zoeken hadden, spraken ons aan. Toen ik hen op de afdruk wees, waren zij ook erg onder de indruk. Vooral omdat er he lemaal geen sporen naartoe leidden." Bij de Nieuw-Vennep- se politie wordt bevestigd dat twee collega's gisteren twee da mes hadden aangetroffen bij het bewuste tarweveld. „Zij hadden het over buitenaardse krachten, maar de eigenaar van de grond had een heel ander verhaal. Volgens hem werd het platgeslagen graan gewoon ver oor,. ikt door zware regenval in combinatie met valwinden. Een nuchtere boer dus. Hij zei trou wens nog wel dat als de dames er graag iets anders van willen denken, ze van hem geryst hun gang kunnen gaan. Dan kan hij kijkgeld gaan heffen bij zijn tar weveld, zei hij." Pagina 9: 'Graancirkel kunst zinnige grap' NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters:M IV Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: tand automatisch (f. 31,30) Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) O automatisch (f. 90,20) Deze bon in een envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-5128 030 '712141"400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1