Leidsch Dagblad o op o%r SA 18 19 Lof voor Linschoten na aftreden A *Êh EUF096 t Topkwaliteit voor kleine prijsjes! 10-50% KORTING v^Hulshoff Met vallen en opstaan in een koets door Leiden Naakt naar het honkballen 'Duitser' neergestoken Rabobank Morgen een miljoen mensen extra op weg 'Ik voel me te goed voor een vertrek uit de politiek' VRIJDAG 28 JUNI 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Minister Borst: Tabaksprijs gaat straks met kwartjes omhoog k Randstad Hoofdcommissaris Poeiert blijft in beweging palm springs sid Naakte toeschouwers bij een honkbalwedstrijd. Het idee was leuk, de uitvoering laat voorlopig echter op zich wach ten. De Amerikaanse honkbal- ploeg Palm Springs Suns is het beu gemiddeld het laagste aantal bezoekers te trekken van alle teams in zijn divisie. Daarom bedacht de club een reclamestunt: laat bezoekers zonder kleren de wedstrijd bij wonen. In de wedstrijd tegen de Grays Harbor Gulls op 8 juli zou het zo ver zijn, maar het idee is momenteel in de koel kast gezet wegens te grote be langstelling. Ongeveer tiendui zend blote 'supporters' kon digden hun komst aan, terwijl er slechts plaats is voor 4.400 toeschouwers. Tot nu toe trok de honkbalvereniging per wedstrijd gemiddeld slechts 750 fans. londen efe Omdat hij voor een Duitser werd aangezien, is een Russi sche student in Londen neer gestoken. De nog onbekende dader vroeg de 17-jarige jon gen of hij uit Duitsland afkom stig was, waarna hij hem neer stak. De politie vermoedt dat de onverwachte aanslag te maken heeft met de winst van Duitsland in de halve finale wedstrijd van het EK tegen En geland. De student liep op vijf plaatsen steekwonden op. Hij is opgenomen in een zieken huis, zijn toestand is stabiel. Cultuur en Kunst Historisch besef Nederlanders zeer gering Attentie! Per 1 juli a.s. wijzigt Rabobank Leiden en Oegstgeest haar openstellingstijden*. Maandag 13.00 uur - 18.00 uur Dinsdag 10.00 uur - 18.00 uur Woensdag 10.00 uur - 18.00 uur Donderdag 10.00 uur - 18.00 uur Vrijdag 10.00 uur - 18.00 uur Q Telefonisch is de bank van maandag tot en met vrijdag bereikbaar van 8.30 uur tot 23.00 uur. Op zaterdag van 9.00 uur tot 17.00 uur. Telefoonnummer: 071-5160800 den haag gpdles en langdurige vertragingen. Dat geldt met name voor de we gen rond Den Bosch waar de Tour de France van start gaat. De politie adviseert' vakantie gangers om op weg naar het zuiden Den Bosch te mijden. Andere druk bezochte evene menten zijn Parkpop in Den Haag, de TT-races in Assen, de finale van de volleybal World League in Rotterdam, de Vloot dagen van de marine in Den Helder, roze zaterdag in Haar lem en Fiesta del Sol in Eindho- De politie verwacht morgen op de wegen een verkeerschaos zoals nog nooit is vertoond. Er wordt rekening mee gehouden dat er een miljoen mensen meer dan normaal op de weg zullen zijn. De recorddrukte is een direct gevolg van de bom volle evenementenagenda ge combineerd met de start van de vakanties in de noordelijké pro- Politiewoordvoerder K. Hof man waarschuwt voor lange fi- Een koele kikker, die Robin kinschoten. Vijf heeft hij doorgebracht in de ministerskamer. Even bij komen van de spanning. En daar is hij dan, voor een nogal spontane persconferentie in de hal van het Ka mergebouw. In het halve duister wordt zijn gezicht met de koele blauwe ogen fel verlicht door de televisieca- Net staatssecretaris-af en nog geen spiertje vertrek ken. De NOS-journalist zoekt naar gevoel. „Waarom zit iedereen mij toch te vragen naar emotie", verzucht Lin- schoten. Dan lijkt u meer mens, antwoordt de verslag gever. Linschoten: „Ik sta hier niet koel. Maar in de po litiek gaat het om de zaak zelve". Linschoten (39) is er zeer zeker van dat hij het juiste besluit heeft genomen. Hij had het anders kunnen doen. Dan waren er moties geweest, maar al te krachtige moties zouden niet zijn ondersteund door de regeringspartijen. „Dan vandaag naar huis zijn gegaan met ee Bungelen is slecht voor de politiek. Het gaat politieke dossiers. Toch maar blijven zitten is slecht voor het kabinet en voor het departement." De koers die hij in het debat koos, was geheel zijn ei gen keuze. „Ik heb gezegd dat ik niet door ging, als de regeringsfracties aangaven dat er twijfel was. Ik vond Alleen WD steunt eigen staatssecretaris Vertrek leidt niet tot kabinetscrisis Direct na zijn aftreden als staatssecretaris van sociale zaken werd Robin Linscho ten vannacht bedolven on der de complimenten. Voorop in de loftuitingen voor de WD'er liepen de fractieleiders Wallage (PvdA) en Wolffensperger (D66). Zij fungeerden in het Torentje van premier Kok als scherprechters, maar lieten in de Kamer weten veel respect te heb ben voor de moed van Lin schoten om tot het bittere einde door te vechten. Het aftreden van Linschoten leidt niet tot een kabinetscrisis. WD-fractieleider Bolkestein wil de politieke schade zo beperkt mogelijk houden. Het kabinet buigt zich vandaag over het verT trek van de staatssecretaris. Linschoten, die vandaag zijn ontslag aanbiedt aan koningin Beatrix, maakte zijn vertrek vannacht bekend na een uren durend debat met de Kamer over zijn aandeel in de chaos bij het College van Toezicht Sociale Verzekeringen (CTSV). Tussen tijds spoedberaad met premier Kok en de fractievoorzitters in het Torentje leidde er niet toe dat de coalitiepartners PvdA en D66 hun kritiek op de staatsse cretaris inslikten. Linschoten had dat als voorwaarde gesteld. WD-minister Dijkstal (bin nenlandse zaken) betreurde het besluit van zijn partijgenoot om op te stappen. Ook PvdA-minis- ter Melkert, de 'politieke baas' van Linschoten, noemde het vertrek zeer spijtig. Linschoten zei 'enorm ge raakt te zijn' door harde verwij ten van PvdA, D66 en de oppo sitie. Hij bestreed dat hij de Ka mer onjuist heeft geïnformeerd en ongeloofwaardig zou hebben gehandeld. Alleen zijn eigen De zojuist afgetreden staatssecretaris heeft zijn koffer ingepakt en staat op het punt de Kamer te verlaten. LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 dat ik dit doen moest." Verschillende keren zat hij in het Torentje bij Kok, maar hij heeft zelf zijn verdediging gekozen. „Toen ik om acht uur wegging, voelde ik me gesteund door het kabinet. En dat voel ik nog steeds." Zijn min of meer zelfgekozen vertrek ziet hij „abso luut niet als het einde van zijn politieke carrière. Ik voel me te goed". Het is ook geen smet op zijn blazoen. „Dat zou zijn gebeurd als ik ondanks alles was aange bleven. Ik blijf absoluut in de politiek." Hij voelt zich wel een beetje het slachtoffer van beeldvorming. „Er is onzorgvuldig omgegaan met fei ten en conclusies. Het ging niet om argumenten maar heel andere dingen." HET WOORD IS AAN Ralph Waldo Emerson Het leven is niet zo kort dat je niet altijd voldoende tijd voor hoffelijkheid zou kun nen vinden. u^atuu, 9vl7o 10-/17o 11*/18° 40% 50% 40% Ss35S& 30% 20% 30% VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland. Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad18 Regio13,14,15,17 RTV/programma's11 Smaak10 Sport Strips .21,22,23 Uitgaan Weg en wiel .16 Kortingsbon voor het hu ren van roeiboten, kano's en waterfietsen aan het Galgewater in Leiden G PD ROLAND DE BRUIN WD steunde hem hierin. Volgens de PvdA is de staats secretaris 'bestuurlijk ernstig te kort geschoten'. Fractievoorzit ter Wallage stelde dat Linscho ten de kritiek van de parlemen taire commissie die de CTSV-af- faire onderzocht 'niet overtui gend heeft weerlegd'. Daardoor is er voor de PvdA 'onvoldoende basis voor een geloofwaardige taakuitoefening'. Ook D66-frac- tievoorzitter Wolffensperger concludeerde dat Linschoten de twijfels niet heeft weggenomen. WD-fractieleider Bolkestein zei het vertrek van zijn partijgenoot 'buitengewoon te betreuren'. De staatssecretaris irriteerde de Kamer door nagenoeg alle conclusies van de onderzoeks- af te wijzen. Zo be streed hij dat de selectie van de drie CTSV-bestuurders van een 'onthutsende eenvoud was'. Ook de bewering dat het be- stuurstrio nauwelijks werd inge werkt, klopte volgens de be windsman niet. Wel erkende hij dat de keuze van de bestuurders Van Leeuwen (WD), Van Rooij- en (CDA) en Van Otterloo (PvdA) een taxatiefout is ge- Volgens Groen inks-fractie- voorzitter Rosenmöller was sprake van een 'aaneenschake ling van incidenten, fouten en veel tegenstrijdigheden'. Des ondanks noemde hij het vertrek van Linschoten 'een trieste zaak'. Volgens CDA-voorman Heerma heeft de staatssecreta ris 'de enig juiste conclusie ge trokken' na de 'onbegrijpelijke opeenstapeling van feiten waar door verschrikkelijk veel is mis gegaan'. Ook de kleine christelijke fracties (SGP, GPV en RPF) von den dat de staatssecretaris de enig juiste beslissing had geno men. De leider van de Socialisti sche Partij, Jan Marijnissen, prees de moed van Linschoten om op te stappen. Pagina 2: Arrogantie Linschoten afge straft Vertrek kan zuiverend wer ken 'Liegt hij? Je weet het niet' Abrupt einde fraaie loop baan Brand verwoest drukkerij Lisse V311 Hoof gCUOCnid tlls OpV0l§6F Linschoten lisse conny smits Een felle uitslaande brand heeft afgelopen nacht het bedrijfs pand van Ultee-Drukwerken en DUO-Druk op industrieterrein Meer en Duin in Lisse bijna vol ledig verwoest. Bij de brand, die ongeveer een uur na rdidder- nacht uitbrak, vielen geen ge wonden. De brandweerkorpsen uit Lisse, Hillegom en Leiden hadden het vuur rond half drie onder controle, maar zijn nog de hele ochtend bezig geweest met nablussen. De 49-jarige Henk van Hoof (WD) maakt een grote kans om staatssecretaris Linscho ten op te volgen. Diverse bronnen op het Binnenhof bevestigden vandaag zijn kandi datuur. Van Hoof heeft zich vrijwel vanaf zijn aantreden in de Tweede Kamer (in 1991) bezig gehouden met sociale zeker heid. Toen hij net was aangetreden schoof zijn partij hem naar voren om plaats te ne men in de commissie-Buurmeijer, die een parlementaire enquête instelde naar de uit voering van de sociale zekerheid. Momen teel is hij voor de WD woordvoerder op het gebied van sociale zekerheid voor de WD. Een andere kandidaat die voor de opvol ging van Linschoten wordt genoemd, is Frank de Grave, oud-Kamerlid en tegen woordig wethouder voor de WD in Amster dam. Hij is een politieke vriend van Lin schoten. Ook de onlangs afgezwaaide voor ganger van het midden- en kleinbedrijf Kamminga is een kanshebber. Wie 't eerst komt... alle toonkamerkollekties, zoals Leolux - Gelderland Rolt Benz - Pastoe - Hülstra - Auping - Montis Da's mooi meegenomen ^./vdersoe^noverwo^ Deze drie topmannenmodezaken zijn dealer van o.a. Hugo Boss. Corneliani. Brax. Polo Ralph Lauren. Allegri. Arrow. Stones. Di Maggio. Melka. Bleyle. Baumler. Seventy. Bison. Paul Smith. Mulberry. C P. Company. René Lezard en State of Art. Haarlemmerstraat 179 Leiden. Tel 071-5142940 J Breestraat 142-144 Leiden. Tel 071-5133258 Haarlemmerstraat 175 ILeiden. Tel 071-8122823 J leiden «marunk Rondritten met een antieke koets door de historische bin nenstad van Leiden. Een gou den idee voor een nieuwe toe ristische attractie, vond de fa milie Breuker en ging aan de slag. Morgen rijdt de koets voor het eerst door het centrum. Maar voor het zover is, heeft zich een compleet drama afge speeld. Het eerste paard verloor zijn hoefijzers en moest opnieuw worden beslagen. Een ander dier kreeg plots een koliek en ging op de operatietafel. En gis teren zag het er naar uit dat paard nummer drie (de Breu- kers hebben er vier) ook al ziek werd. Vader en zonen Breuker houden de moed er echter in. De 'koninklijke' rondritten langs de mooie plekjes van de stad worden een succes. Dat weten HOLVAST/MARK LAMERS koetsje. „Ik zag het in Brugge en dacht, dat moet Leiden ook hebben." Maar dat viel tegen. Geen enkele bank in de omge ving zag aanvankelijk wat in het plan. Uiteindelijk kwam hij via zijn paardenhandelaar bij een Friese bank terecht. Binnen een kwartier was het rond. „Die lui in het noorden hebben er meer feeling mee, hè. Ze zitten daar elke dag tussen de paarden." Een vergunning loskrijgen bij de gemeente Leiden bleek ook al niet gemakkelijk. „Maar dat is nu rond. Vanaf zaterdag is de Garenmarkt onze standplaats, en later als de Beestenmarkt af is, verhuizen we naar dat plein." De Breukers staan te popelen om te starten. „We hebben vijf koetsjes dus we kunnen een hoop aanpakken." Voor het zover is moet er nog veel gebeuren. „De hoefsmid komt nog langs, we moeten nog naar Utrecht voor de operatie van een andere Fries en zo zijn er nog 'tig' dingen die moeten worden geregeld", vertelt jong ste zoon en koetsier Cor. Het zit niet mee, zegt broer Henk droog. „Maar dat krijgt ons er niet onder. We zijn dit soort te genslagen gewend. We heten Breuker, maar het had net zo goed Pechvogel kunnen zijn." Later op de dag wordt dat nog eens bevestigd. Het zieke paard is niet meer te redden en krijgt een spuitje. 8 712141 400114

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1