Leidsch Dagblad Nu ZomerSale 'Taboe op woningen in Groene Hart peperduur' OPRUIMING 'Engeland kan trots zijn op zijn helden' Amerikanen vrezen aanslag in Atlanta 'Honderden banen weg in visserij' BEL: 071-5128030 'We hielden te goed toezicht' SUPERVOORDELIGE SHOWROOMKEUKENS MET KORTINGEN TOT 60%! Brugman ES GOED NIEUWS met kortingen tot wel 60%. Oude 'Beijnes' naar Valkenburg DONDERDAG 27 JUNI 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR.41117 Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst Misdaadbestrijding scoort beter dan een schoon milieu Justitie zocht na brand in 7Liibeck een niet-Duitse zondebok Neneh Cherry, een aansprekende act op Parkpop Rellen na uitschakeling van Engeland correspondent Een spoor van vernielingen, 28 gewonden en 72 arrestaties. Dat is voorlopig het directe re sultaat van de uitschakeling van Engeland op het Europees Kampioenschap. Direct na af loop van de halve finale tegen Duitsland (dat na strafschop pen won) gingen tweeduizend gefrustreerde en dronken 'voetballiefhebbers' op Trafal gar Square in Londen de strijd met de politie aan. De politie werd met vuilnis bakken en flessen bekogeld. Door het gebied rond Trafalgar en Leicester Square af te gren delen kon de politie voorko men dat de hooligans verder het centrum in trokken. Dit had echter een grote verkeers- De Engelse politie had in Londen tot diep in de nacht de handen vol aan het bestrijden van de rellen. foto »ap» Jacquelinearzt chaos tot gevolg, waarbij wachtende automobilisten slachtoffer werden van rel schoppers die over hun auto's heenliepen en ruiten insloe gen. Ooggetuigen beschreven de scènes als 'onmenselijk' en 'afschrikwekkend'. De gevech ten duurden tot diep in de nacht. Ook in andere steden kwam het tot rellen. Vooral in Bir mingham, Reading en Milton Keynes ging het er hevig aan toe. Het geweldspatroon was overal hetzelfde: auto's werden in brand gestoken, etalagerui ten ingegooid en winkels ge plunderd. londen hans geleunse correspondent Alle Engelse kranten zijn het er vandaag over eens dat Enge land, ondanks de uitschakeling op het Europees Kampioen schap, trots mag zijn op het nationale voetbalelftal. „Ze hebben het hart uit het lijf ge speeld", kopte de Daily Tele graph. De krant citeert verder Franz Beckenbauer om de le zer te troosten: „Engeland ver laat het toernooi eervol. Er is niets schandelijks in het verlie zen op strafschoppen". 'It is over' (het is voorbij) was de populairste openingszin van reportages in de Engelse kranten. Volgens de Times was het 'over' na een 120 geweldige minuten durend eerlijk voet balgevecht. De Guardian con stateerde echter dat straf schoppen het voetbal hebben vervangen. Dat deze krant de halve finale inlijstte bij de klassieke voetbalwedstrijden had vooral met het spannende verloop te maken. De Times probeert strafschop misser Gareth Southgate te be hoeden voor het lot dat Stuart Pearce trof na Engelands uit schakeling op het WK van 1990: „Niemand mag de be schuldigende vinger naar hem uitsteken. Bij strafschoppen valt altijd een slachtoffer". Twee van de drie Amerikanen houden serieus rekening met terroristische aanslagen tijdens I de Olympische Spelen van At lanta. Dat blijkt uit een onder zoek dat is gehouden onder duizend burgers. Woordvoerders van het organi satiecomité benadrukken steeds dat de bijna 25.000 vei ligheidsfunctionarissen Atlanta tijdens de Olympische Spelen tot de veiligste plek op aarde zullen maken. Bij veel Amerikanen liggen de aanslagen in Oklahoma City en op het World Trade Center in New York nog vers in het ge heugen. Ook de bloedige aan slag van Palestijnen tijdens de Olympische Spelen van 1972 in München leidt bij de onder vraagden tot de nodige onrust, aldus het onderzoeksbureau. Productschapvoorzitter Langstraat: jmuiden pieter v i Europees risserijcommissaris Emma Bo- nino de haringvangst nog dit aar drastisch te beperken leidt verlies van honderden ba- i in de Nederlandse visserij- :or. Dat heeft Productschap voorzitter D. Langstraat meege deeld. Tijdens een debat in het Eu- opees Parlement verklaarde ïonino gisteren zich gedwon- tot beperking van de laringvisserij om het bestand te jeschermen. Al eerder hadden liologen vastgesteld dat de ha- ingstand kritiek is. Alleen een ruime meerderheid van lidsta- de Europese Unie kan deze rigoureuze maatregel nog :egenhouden. De visserijminis- :ers zullen daarvoor wel snel in spoedzitting bijeen Bonino's voornemen heeft in Nederland tot felle protesten geleid. „Niet alleen de vissers zullen er onder te lijden heb ben. Ook voor de visverwerken- de industrie en de handel is dit een slechte zaak." Volgens Langstraat wordt met twee ma ten gemeten. „Wij hebben er al tijd op gewezen dat de Deense sprotvisserij de haringstand veel schade heeft gebracht." Bij de vangst van sprot - bestemd voor de vismeelindustrie - komt veel jonge haring mee. Gistermiddag heeft het Pro- duktschap Vis een brief naar visserijminister Van Aartsen ge stuurd waarin de bewindsman wordt opgeroepen er alles aan te doen het 'rampzalige' besluit van de commissaris terug te draaien. Hij wil nog geen reactie geven op Bonino's voornemen. Hij wacht eerst op een ant woord van Bonino op een brief die hij haar vorige week ge stuurd heeft. In de brief hekelt Van Aartsen het biologisch on derzoek van het ICES (Interna tionale Raad voor Onderzoek van de Zee) waarop het Euro- Lelden Onderzoeksinstituut waarschuwt tegen opdrijven grondprijzen De minder waardevolle of zelfs lelijke delen van het Groene Hart lenen zich prima voor het bouwen van wo ningen. Het huidige taboe op woningbouw in het gebied tussen de vier grote steden is peperduur en ondoelmatig. De exploitatiewinsten van bouwprojecten in de minder fraaie regio's van het Groene Hart zouden prima te ge bruiken zijn om de mooie en onvervangbare gebieden verder te beschermen. den haag-leiden ruud si Dit pleidooi houdt professor E. Bomhoff van het onderzoeks instituut Nijfer in de publicatie 'Het Groene Hart... dat klopt niet'. Bomhoff is verbonden aan de universiteit voor bedrijfskun de Nijenrode. De rapportage hekelt het be leid van de overheid dat is vast gelegd in de vierde nota ruimte lijke ordening (Vinex). Daarin wordt uitgegaan van de bouw van honderdduizenden wonin gen, grotendeels in en rond de grote steden. Bouwen van wo ningen in het Groene Hart wordt nagenoeg uitgesloten. Volgens de onderzoekers van Nijfer zijn door het vroegtijdig aanwijzen van een beperkt aan tal locaties de grondprijzen enorm gestegen. Speculanten hebben zich vroegtijdig op de markt gestort en hebben veel van de grond in handen. De overheden hebben op hun beurt onvoldoende wettelijke middelen om meer evenwicht in de markt te brengen, aldus het onderzoek. Volgens een voorzichtige schatting van Bomhoff kost de ze prijsopdrijving van grond op Vinex-locaties de gemeenschap anderhalf miljard gulden. „Belastingbetalers, kopers van pees visserijbeleid is gestoeld. Onlangs bleek dat de biologen bij het vaststellen van de ha ringstand een rekenfout hadden gemaakt. Van Aartsen pleit daarom voor het inwinnen van een 'second opinion'. Verder meent de bewindsman dat een dergelijk drastische besluit door de Europese ministerraad moet worden vastgesteld. Linschoten blij met 'klare wijn' van Van Zijl Een meerderheid van de Twee de Kamer vermoedt dat zij door staatssecretaris Linschoten (so ciale zaken) fout is ingelicht over de gang van zaken bij het College van Toezicht Sociale Verzekeringen (CTSV). Linscho ten probeerde deze verdenking valkenburg» In Rotterdam kon hij niet langer blijven, de Beijnes uit 1928. En dus moest de door biermagnaat Freddy Heineken tot 2015 van de Nederlandse Spoorwegen in bruikleen gekregen treinwagon een andere bestemming krijgen: naast het Smalspoor Museum in Val kenburg. Het spectaculaire transport van het 19 meter lange en 43 ton wegende gevaarte stuitte gisteren nergens op problemen, maar trok wel veel bekijks. „Het liep onderweg als een tierelier", sprak Peter Wijnen, die de tocht van de Oude Haven in Rotterdam naar het Valkenburgse Meer begeleidde. Daar kostte het een stief uurtje om de kolos op zijn nieuwe plek te krijgen. In de havenstad deed 'De Wa gon' vanaf 1989 dienst als café-restaurant in LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Nog geen abonnee? Familie Schaap M f*k met billen I Q bloot op tv HET WOORD 15 AAN Anonymus Gij kunt het leven tot een bed van rozen maken, maar nooit zonder uw hele leven te spitten. 20° WEERSVERWACHTING eigen woningen en huurders betalen de rekening in de vorm van hogere collectieve uitgaven en hogere woonlasten." De opstellers van het rapport noemen vooral het terughou dende bouwbeleid voor het Groene 1 lart als oorzaak van de kostenstijging. Het Groene Hart is volgens Bomhoff echter 'een begrip dat voornamelijk op pa pier bestaat'. „Een beleid dat de landschappelijke waarden en recreatiefuncties van het Groe ne Hart verabsoluteert, doet de werkelijkheid geweld aan." Pagina 21: Hazerswoudse droogmakerij alternatieve Vi nex-locatie Wisselend S-U V bewolkt Jt 10716° 9716° 9716° 50% 40% 50% 20% 20% 20% 1 VANDAAG 28 PAGINA'S 1 Binnenland 3,5 Boeken 12 Buitenland 7 Cultuur 91/12 Economie 6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving18 Randstad20 Regio17,18,19,21 RTV/programma's15 Schrijvende lezers22 Sport22 t/m 27 Strips Uitgaan .13 de omgeving van station Blaak. Ook op de nieuwe plek gaat hij dienst doen als horecage legenheid. De uitbater van Shooters hoopt de 'NS C 9410' in september in gebruik te kunnen nemen. Als het contract afloopt is het stalen treinrijtuig in principe voorbestemd om terug te keren naar het NS-museum in Utrecht. foto dick hogewoning Pagina's over Tour de France Zaterdag gaat de Tour de France van start in Den Bosch. Vanzelfsprekend schenkt deze krant daar ruimschoots aandacht aan. Peter Ouwerkerk en Govert van Veen zullen de Tour van Den Bosch tot Parijs volgen. Als opwarmertje brengt de sportredactie de komende dagen drie extra pagina': ledereen wacht op Indu- rains zesde, behalve Frank rijk Jeroen Blijlevens en het moeilijke jaar na de succes- Morgen: Miguel Indurain: verliefd op de Tour Als Jalabert fietst dan heeft hij haast Zaterdag: Tourkaart Deelnemende ploegen en alle Voor Martin van Rooijen is het CTSV-drama voorbij gedwongen vertrek te voorko- Bij het begin van het debat zei Linschoten vanmorgen blij te zijn met de uitleg van voor zitter Van Zijl van de parlemen taire commissie die de CTSV- zaak onderzocht. „Volgens Van Zijl slaat de ongeloofwaardige gang van zaken rond de ziekte wetrapporten niet op mij, maar op het bestuur en de directie van het CTSV", aldus Linscho ten. „Ik ben blij dat de commis sie op dat punt hele klare wijn schenkt. Aanvankelijk bleef de indruk hangen dat die kwalifi catie ook op mij sloeg. Die pas sage blijkt nu aanmerkelijk minder venijnig dan ik in eerste instantie had verondersteld, toen ik het las", aldus de WD- bewindsman. Gisteren zag het ernaar uit dat Linschoten in het debat van vandaag alleen van zijn eigen partij, de WD, volledige steun heeft te verwachten. ans bouwmans ton schuurmans „We hadden te veel macht. Dat heeft ons de nek gekost. Wij zijn weggestuurd, omdat we te goed toezicht hielden. Als we het hadden gedaan zoals de uitvoe ringsinstanties het wilden, dan hadden we er tot het einde der jaren gezeten." Tot die opvallende conclusie komt Martin van Rooijen van daag in een interview met deze krant. De 53-jarige Van Rooijen vormde met Dian van Leeuwen (voorzitter) en Gerrit Jan van Otterloo zestien maanden het bestuur van het College van Toezicht Sociale Verzekeringen (CTSV), dat na zware kritiek werd weggestuurd. „Een taxa tiefout", zegt staatssecretaris Linschoten van sociale zaken nu over hun benoeming. Wat voor Oegstgeestenaar Van Rooijen destijds een logi sche benoeming was, werd een drama. Op een woensdagavond, eind november 1994, werd Van Rooijen, een goedbetaalde di recteur bij Coopers Lybrand, door Sociale Zaken gevraagd of hij ervoor voelde bestuurder te worden van het CTSV. Van Rooijen hoefde niet lang na te denken. Al op zijn 31ste was hij staatssecretaris van financiën voor het CDA en ook. daarna heeft hij altijd belangrijke posi ties bekleed. „Een schitterende baan, vergelijkbaar met de Alge mene Rekenkamer. Ik vond het Anderhalf jaar later zit hij in het statige Haagse hotel Corona IS altijd bij u inde buurt I aan het Buitenhof. Op een steenworp afstand van het Ka mergebouw, v wordt gedebatteerd CTSV. Van Rooijen is er niet bij. „Gaan kijken? Nee, het is voor bij. Het gaat niet meer over Het CTSV-bestuur verdiende te veel en kon niets. Dat is zo'n beetje het beeld dat in de afge lopen maanden is blijven han gen. Deze week rondde de com missie-Van Zijl haar onderzoek naar het CTSV-drama af. Het voormalige bestuur ziet in het eindrapport een vorm van eer herstel, omdat de commissie wat genuanceerder oordeelde dan professor Rood, die in april door Linschoten werd aange zocht om de interne crisis te be oordelen. „Van Zijl constateer de ook goede dingen van het bestuur." Maar het rapport is wel kritisch over het bestuur. U was te ambi tieus, trad de organisatie te vij andig tegemoet en bekommerde zich niet om wat haalbaar was. „Ons wordt verweten dat we een stevig bestuur waren met een grote dadendrang. Maar dat waren de eisen die de politiek ons meegaf. Ons achteraf ver wijten dat we daarom onge schikt waren is onjuist." Mannenmode, van alle bekende merken, voor zéér aantrekkelijke prijzen! Breestraat 152-154, Leiden Winkelhof, Leiderdorp TARTAN SHOP Breestraat 150, Leiden Pagina 2: 'We ook weg' hoe dan nieuwe abonnees ontvangen de krant de eerste 2 weken gratis. Ja, dat is goed nieuws. Dus neer ra abonnement. e twee weken betaal ik mijn abonnement: automatisch (f. 31,30) Per kwartaal Per kwartaal u O acceptgiro (f. 91.20) J O automatisch (f. 90,20) 0 N B Deze aanbieding geldt alleen als u in d (proef)abonnement heeft gehad. leidsch Dagblad. Abonnee-service, Antwoordnummer 10050.2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28030 Uil 779, Rijker wonen kan voor minder.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1