Leidsch Dagblad n 1 mwu% keukens half*geld Doden bij aanslag op Amerikanen OPRUIMING! Brillen in Tour tegen rupsen Britse sensatiepers gekraakt Van der Valk terug als voorzitter De Sleutels Optimisme over komst sneltram in Leidse regio Commissaris van koningin beslist over vangen 'gestoorde scholekster' Babyfoons storen leger GOED NIEUWS Heimachine over de muur WOENSDAG 26 JUN11996 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 Binnenland i Buitenland D66'er vindt dat 3Linschoten moet aftreden Deskundige: 'Ook 7gekke-koeienziekte in Benelux en Frankrijk' i Cultuur en Kunst Rushdie: aanvaarding doodvonnis alleen over mijn lijk Leiden Certo winnaar van derde 'Leidse Start' De GGD Midden Brabant ad viseert de renne de France in de etappes brillen te dragen. Het advies komt na een uitvoerige veldinspectie van het traject als gevolg van de in de provin cie Noord-Brabant voor veel overlast zorgende eikenpro- de Tour cessierups. De brandharen van de rupsen kunnen heftige irritaties van met name de huid en in mindere mate van ogen en luchtwegen ken. londen sid-c Binnen en buiten Engeland is vol afschuw gereageerd op de oorlogszuchtige taal en de brutale foto's in de Britse sen satiebladen met betrekking tot de voetbalwedstrijd Engeland- Duitsland, vanavond op Wem bley. Serieuzere kranten, poli tici, voetballers, trainers en burgers; van alle kanten kwam felle kritiek los. Zelfs de Raad van Europa sprak er schande van en diende een klacht in bij de Britse raad voor de journa listiek. Vooral de Daily Mirror moest het in alle commentaren ont gelden. De redactie van die boulevardkrant bestond het om op de voorpagina de spe lers Paul Gascoigne en Stuart Pearce af te beelden met een soldatenhelm op het hoofd. De grote bijschriften logen er niet om. De verwijzingen naar de Tweede Wereldoorlog wa ren grof en overduidelijk. De critici spraken van discrimina tie en stemmingmakerij, die de vreemdelingenhaat alleen maar aanwakkeren. De Duitse sensatiepers kon het niet nalaten om terug te slaan. In hun kolommen vroe gen de Duitsers zich onder meer af waarom de Engelsen 'nog steeds geloven dat de Wembley-goal van '66 achter de lijn was 'waarom ze geen fatsoenlijk biertje kunnen tap pen', 'waarom ze zwembroe ken dragen in de sauna' en 'waarom ze er als een kreeft aan het strand'. maarten keulemans Ted van der Valk, de geschorste voorzitter van woningbouwver eniging De Sleutels in Leiden, is terug. De leden van de bouw vereniging stemden gisteravond in overgrote meerderheid tegen de schorsing van de in opspraak geraakte voorzitter. Waarop Van der Valk prompt het voorzitter schap van de ledenvergadering overnam van zijn plaatsvervan ger, secretaris J. Dubelaar. Van der Valk werd op 11 juni door de raad van toezicht van De Sleutels opzij gezet, nadat het verenigingsbestuur een mo tie van wantrouwen tegen hem had aangenomen. Van der Valk zou op eigen houtje opdracht hebben gegeven tot het verstu ren van een brief aan de huur ders, waarin te lezen stond dat de gemiddelde huurverhoging niet 3,75, zijn. r 3,5 procent i leiden/regio «ruud sep De kosten van de aanleg zijn re latief laag, de verwachte exploi tatie is goed en de verschillende knelpunten in het tracé zijn op te lossen, ofte wel er is een goe de kans dat de gewenste snel tramverbinding van Noordwijk en Katwijk via Leiden naar Al- phen en Gouda de Rijn Gou we Lijner daadwerkelijk komt. De Leidse wethouder en stuurgroepvoorzitter P. Langen- berg was gisteren bij de presen tatie van het beleidsplan Rijn Gouwe Lijn dan ook optimis tisch. „Wat ons betreft kan die lijn er in 2005 helemaal liggen"., aldus Langenberg. De Rijn Gouwe Lijn is het ge zamenlijke antwoord van de provincie Zuid-Holland, de ver- voerregio Rijn- en Bollenstreek en de Goudse regio op een flink aantal vervoersproblemen. Zo moet de sneltram een eind ma- files naar Tankauto explodeert op militaire basis in Saudi-Arabië Een bomaanslag op een Amerikaanse militaire basis in Dhahran in Saudi-Arabië heeft gisteravond aan 23 Ame rikaanse luchtmachtsoldaten het leven gekost. Meer dan 350 Amerikanen raakten gewond toen een tankauto vol benzine tot ontploffing werd gebracht aan de rand van een omheind terrein, waarbinnen honderden Ameri kaanse soldaten van de nabije luchtmachtbasis wonen. hans de bruun correspondent Een acht verdiepingen hoog ge bouw met appartementen werd grotendeels verwoest. De bom, met volgens experts een vermo gen vergelijkbaar met vijfdui zend pond explosieven, sloeg een krater van tien bij twintig meter. In het gebouw wonen Amerikaanse, Franse en Britse soldaten, maar alleen Amerika nen zouden slachtoffer zijn ge- Vanmorgen had nog niemand de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist, maar vol gens president Clinton staat vast dat het om een terroristi sche actie gaat. Er wordt reke ning mee gehouden dat het om een vergelding gaat voor de exe cutie in april van vier Saudi's, die schuldig waren bevonden aan een bomaanslag op een an dere Amerikaanse militaire in stallatie in november vorig jaar. Daarbij kwamen vijf Amerika nen en twee Indiërs om. In anonieme boodschappen was al herhaaldelijk met vergel- Een geëmotioneerde Van der Valk liet ten overstaan van een tjokvolle zaal weten dat hij zich van geen kwaad bewust was. Hij zou slechts opdracht hebben gegeven de gewraakte brief te schrijven, niet hem direct te versturen. In gesprekken met andere bestuursleden was hem duidelijk geworden dat de huur verhoging lager kon én moest. I Ioe de brief toch de deur uit heeft kunnen gaan voordat er eeri bestuursbesluit over was gevallen, is nog een raadsel. De Sleutels heeft de hulp van de Nationale Woningraad ingeroe pen om dat mysterie op te los- Snelle oost-westverbinding lijkt haalbaar de kust, moet de tram het aan tal bussen in de Breestraat dras tisch omlaag brengen en is het lichte treintje de manier om de spoorlijn Alphen-Gouda uit de rode cijfers te krijgen. Boven dien moet de relatief snelle en comfortabele sneltram ertoe bijdragen dat meer mensen het openbaar vervoer verkiezen bo ven de eigen auto. De sneltram gaat ten oosten van Leiden grotendeels gebruik maken van de bestaande spoor lijnen naar Alphen en Gouda. Dat is mogelijk omdat de snel tram zowel over spoorlijnen als over tramrails kan rijden. Bij Leiden Lammenschans komt de sneltram van de spoordijk naar beneden om over de Lammen- schansweg en de Breestraat dwars door het centrum te rij den. Voor het westelijke deel van de tramlijn liggen er ver schillende mogelijkheden. De tram kan Leiden over de Rijns- burgerweg verlaten om via Oegstgeest en Rijnsburg in Kat wijk aan te komen, of de tram kan via de N206 naar Katwijk. Het laatste tracé ligt voor de hand wanneer een grote uit breidingswijkbij Rijnsburg (Val kerhout) van de grond komt of wanneer het tracé door Oegst geest en Rijnsburg onverhoopt op te grote problemen stuit. In Katwijk loopt het tracé via de Laan van Nieuw-Zuid, de Ko ningin Julianalaan en de Bilt- laan naar Noordwijk. In beide kustplaatsen zou de lijn moeten worden doorgetrokken naar de boulevard. Pagina 17: 'Aanleg sneltram kwaliteitssprong' irene nieuwenhuuse de koningin in Zuid-Hol land zal toestemming moeten geven voor het vangen van de scholekster, die de afgelopen da gen bij een Sassenheims garagebedrijf de da ken van nieuwe auto's heeft bewerkt. Het dier heeft voor vijftienduizend gulden schade ver oorzaakt. De pikgrage scholekster behoort tot de be schermde vogelsoorten en volgens artikel 10 van de Vogelwet mogen alleen zieke vogels ge vangen en vervoerd worden. Aangezien het in Sassenheim vooralsnog om een gezond exem plaar gaat, zal J. Leemhuis-Stout haar fiat moe ten geven. De scholekster, die dagelijks duikvluchten op de autodaken uitvoert, is vermoedelijk een vrij gezelle zwerver. Het is goed mogelijk dat hij, nu zijn soortgenoten aan het broeden zijn, van slag is, veronderstelt Cees Verweij van de Ver eniging voor Natuur- en Vogelbescherming Noordwijk. Een tweede mogelijkheid is volgens hem dat de vogel door een tijdelijke gevange nisschap een verstoorde jeugd achter de rug heeft en nog niet gewend is geraakt aan een na tuurlijke biotoop. „Hij is in ieder geval ge stoord", zegt hij. Verweij denkt dat er maar één oplossing is: het beest moet zo snel mogelijk met een groot net worden gevangen en in een weiland weer worden losgelaten. Facility-manager W. Kroesbergen van Mitsubishi Hart Nibbrig Greeve bv - de im porteur van het garagebedrijf - reageert wat af wijzend. Natuurlijk, het is 'niet leuk' en 'alle- maal erg vervelend', maar hij wil de zaak abso luut niet opkloppen. „We beschouwen het als een incident." Het schadebedrag van vijftien duizend gulden is volgens hem een raming, exacte schadeformulieren zijn nog niet inge vuld. Pagina 15: Hij maakt die duikvluchten alleen om ego op te poetsen ding gedreigd. Clinton zei in een reactie 'dat de lafaards die deze misdaad hebben gepleegd niet ongestraft mogen blijven'. Op de basis King Abdul Aziz bij Dhahran zijn sinds het einde van de Golfoorlog in 1991 per manent Amerikaanse F-15 en F- 16 vliegtuigen gestationeerd, alsmede Franse en Britse solda ten. Hun verblijf ligt enkele kilo meters buiten de basis. Enkele mannen zouden de tankwagen hebben neergezet aan de rand van het kampement. Getuigen hebben hen daarna zien ver dwijnen in een klaarstaande personenauto, kort voordat de tankwagen explodeerde. De woordvoerder van minis ter van buitenlandse zaken Warren Christopher sprak in Is raël, waar Christopher op be zoek is, van 'een verschrikkelij ke gebeurtenis' en beloofde met de Saudische autoriteiten 'te zullen samenwerken bij het op sporen van de daders van deze misdaad'. De Saudische koning Fahd loofde een beloning uit van maar liefst drie miljoen dol lar voor tips die leiden tot de aanhouding van de daders. Clinton heeft meteen een on derzoeksteam van de federale politie FBI naar Dhahran ge stuurd. Overwogen wordt om Christopher een bezoek aan Dhahran te laten brengen. De ergste aanslag tegen Ame rikaanse soldaten in het Mid den-Oosten had plaats in 1983, toen een bomaanslag in de Li banese hoofdstad Beiroet 241 Amerikaanse mariniers het le ven kostte. HET WOORD IS AAN Marie Corelli Een vrouw die de kracht van haar intellect toont, is be wonderenswaardiger dan de vrouw die haar benen toont. Maar mannen verkiezen be nen. Apparaten bestemd voor België 'boosdoeners' voor de deur. De familie Wagterveld uit Lis- se kan daarover meepraten. „Twee dagen geleden werd er aangebeld door ambtenaren van de radiocommunicatie dienst. Zij hadden gehoord dat onze baby 'verkeerd in het wiegje lag'. De familie kreeg het advies de Belgische Audi Baby 2000 om te ruilen voor een Ne derlandse versie. Dit kan bij Prénatal en Bébèl, de twee grootste leveranciers van het merk. Doet de familie dit niet, en gebruikt zij de draadloze ba byfoon over een maand nog steeds, dan loopt zij het risico bekeurd te worden. Bij Prénatal in Leiden zijn tot nu toe drie stoorzenders terug gebracht. Hoeveel er nog ko men is een woordvoerder van het bedrijf niet duidelijk. Ook de Rijksdienst voor Radiocommu nicatie weet niet om hoeveel onruststokers het precies gaat. Bij Tomy Benelux was niemand bereid commentaar te geven. ir/220 11720° k>717° nJSiffg 10% 30% 40% 50% 40% 20% Jitgebreid weeroverzicht op pagina 1Q VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland. Buitenland Cultuur Economie Het Nederlandse leger wordt de laatste tijd geteisterd door wel heel vreemde piratenzenders: babyfoons. Een bepaalde partij van het merk Tomy zendt ille gaal uit op militaire frequenties. De babyfoons waren bestemd voor België, maar door een fout zijn ze terecht gekomen op de Nederlandse markt. De Rijks dienst voor Radiocommunicatie speurt sinds een paar maanden naar de locatie van de stoorzen ders. Tot nu toe niet zonder succes. Er zijn al 250 babyfoons gevonden. Zoals I. Schenk van de rijks dienst de zoekmethode uitlegt heeft het veel weg van het kin derspelletje 'koud, warm, war mer, heet!'. „We rijden in auto's met flinke antennes door Ne derland en pikken de storingen in de ether op. Hoe dichter we bij de plek van de stoorzender komen, hoe beter het geluid. Uiteindelijk staan we bij de Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad16 Regio13,14,15,17 RTV/programma's Sport Strips Uitgaan 11 19,21 Aanvoer maatjesharing gestaakt Carp van het Nederlands Visbu- reau mogen de Nederlandse ha ringvissers nog even doorgaan. Tot nu toe is ongeveer 35 pro cent van het Nederlandse quo tum aan wal gebracht. Voor de Nederlandse haringvisserij en verwerkende industrie zou de maatregel ingrijpende gevolgen hebben. Volgens het Produkt- schap Vis dreigt er een tekort aan maatjesharing, die vooral uit Denemarken wordt aange voerd. Kortingsbon voor het huren van roeiboten, kano's en wa terfietsen aan het Galgewa ter in Leiden. AIRCONDITIONING? Weber koeltechniek 071 - 545 56 56 OPRUIMING maatjesharing uit Denemarken is direct ge staakt nadat EU-commissaris Emma Bonino gisteren heeft voorgesteld de totale toegestane haringvangst op de Noordzee te halveren. Het grootste deel van de Hollandse Nieuwe is uit De nemarken afkomstig. Ook de Schotse en Zweedse vissers vis sen sinds gisteren niet meer op de maatjesharing. Volgens R. leiden Een kraan kwam er gisteren aan te pas om len. De machine wordt ingezet bij de restauratie van een trillingsvrije 'heimachine' - de zogenoemde Si- de monumentale Burcht. Pagina Leiden: Restauratie lent Piler - over de muur bij de Burcht in Leiden te til- Burcht begint morgen. foto hielco kuipers In juli nieuwe aidsremmers beschikbaar den haag gpd Aids-patiënten kunnen vanaf 1 juli bij de apotheek terecht om daar op doktersrecept vier nieu we medicijnen tegen de ziekte te verkrijgen. Hoewel de Zie kenfondsraad pas morgen for meel een beslissing neemt, zal deze volgens een woordvoerster zeker gunstig uitvallen. „De tijd om het besluit voor te bereiden is erg kort geweest, maar er ligt een positief advies van de Committee of Proprie tary Medicinal Products (CP- MP)", aldus de raad. Hierdoor kunnen aidspatiënten zes maanden eerder dan gepland met nieuwe, veelbelovende ge neesmiddelen worden behan deld. Er zijn in ons land op dit mo ment al drie geregistreerde aidsremmers verkrijgbaar. Door de extra medicijnen kan er bij voorbeeld met cocktails worden gewerkt, wat volgens deskundi gen een aanmerkelijke verbete ring van de behandeling tot ge volg kan hebben. Volgens de HlV-vereniging zullen de levenskansen en de kwaliteit van leven van aidspa tiënten belangrijk kunnen toe- Haarlemmerstraat 149 Leiden Tel. 071-5121075 NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat Is goed hieuws. Dus neem ik nu een abonnement. controle bezorging) Na de e J Per m e weken betaal ik mijn abonnement: natisch (f. 31,30) Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) O automatisch (f. 90.20) lanbieding geldt alleen als u in de afgelopen 3 maanden g Deze bon in een envelop, zonder postzegel. I eidsch Dagblad. Abonnee-service. Antwoordnummer 10050.2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28030 '712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1