Leidsch Dagblad Nu ZomerSale 3 'Verdeel zendtijd via verkiezingen' Het extraatje van Duyvis. Britten gek met Gullit Rapport brengt positie Linschoten in gevaar Jong inspecteurtje Vragen over lading ramp vliegtuig met kortingen tot wel 60%. 11 Schilders strijken neer in Katwijk Jonge vandalen vernielen auto's op garageterrein GOED NIEUWS DINSDAG 25 JUN11996 Binnenland OPGERICHT 1 MAART 1860 Handjeklap tussen officieren en rechters bij de Arnhemse rechtbank i Buitenland Mama Riina wil normaal leven voor maffiakinderen LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 i Cultuur en Kunst i Sport Surrealisten in Kunsthal Rotterdam Eltingh: snel verlies op Wimbledon manchester anp De Engelsen vinden dat maar één Nederlander schitterde tijdens Euro 96, het Europees kampioenschap voetbal. No ta bene de man die, onbe grijpelijk voor Chelsea-fans en BBC-commentatoren, schitterde door zijn afwezig heid op het veld: Ruud Gullit. In Engeland is hij inmiddels een volksheld. De Britse omroep BBC contracteerde Gullit als ana list. Als reactie op de 'mees terzet' van concurrent ITV, die de toekomstige bonds coach Glenn Hoddle con tracteerde. De meesterlijke voetballer, begenadigd aan valler, blinkt echter alles be halve uit met zijn defensieve houding. Niet onlogisch, ge zien zijn rol als opvolger van bondscoach Venabels. Gullit kwam de studio bin nen. In zijn t-shirtje nam hij plaats tussen de jasjes en dasjes van Jimmy Hill en Alan Hansen. Hij luisterde en knikte, was toehoorder. Een paar wedstrijden verder hoort hij erbij. Ondanks het t-shirtje. Het is niet alleen de kle ding die de man maakte. Gullit keek en luisterde eerst, maar ging de verbale veld slag vervolgens met knikken de knieën aan. Hij won. Niet alleen van zijn collega-ana listen. Hij won ook de sym pathie van de kijkers. Gullit zette zelf voor. Dat gebeurde na de eerste, mati ge wedstrijd van Engeland, tegen de Zwitsers. Het kwam er aarzelend uit, tussen het ontelbare „you know" („weet-je") door: „Ik schaam me een beetje voor Enge land. Ik heb overal in Neder land geroepen dat er weer re kening met het Engelse voet bal moest worden gehouden. Dat ik bij Chelsea heb erva ren dat het niveau goed is. Ze lachen me na vandaag uit." Een paar dagen later sloeg Jimmy Hill, trots op de En gelse voetbaltrots, terug. Want aan de BBC-tafel is het ieder voor zich, ieder voor zijn eigen minuten. Hill ana lyseerde de Oranjerel rond Davids: „Zo iets gebeurt al tijd bij Nederlanders. zê zijn eigenwijs, moeilijk, te intelli gent. We hebben hier aan de tafel wel eens zo'n knakker met van die dreadlocks die ook alles beter denkt te we ten. Hij beheerst onze taal zelfs beter dan de gemiddel de Engelse voetballer." Hill was onder de voorzet doorgelopen, Gullit kopte een paar dagen later zelf in. Na de 4-1 nederlaag van Oranje tegen de Engelsen verzuchtte hij: „Ik zie één voordeel. Nu word ik weer serieus genomen door mijn vrienden. De Engelsen heb ben aangetoond met het continentale niveau mee te kunnen." Gullit las de steun in de re censies; over zijn shirtje dat de gewone man in de pub aansprak, over zijn simpele benadering van moeilijke analyses, ftij nam steeds meer het woord. Hansen liet zelfs zijn stropdas een paar keer thuis om de sympathie en spreekminuten terug te winnen. Maar Gullit is in middels onaantastbaar. De kijkcijfers geven hem gelijk. Adviesrapport over toekomst van publieke omroep: Bewindsman donderdag ter verantwoording den haag gpd De positie van staatssecretaris Linschoten van sociale Zhken loopt gevaar na de harde verwij ten aan zijn adres door de par lementaire commissie die de chaos bij het College van Toe zicht Sociale Verzekeringen (CTSV) onderzocht. Donderdag moet Linschoten de Kamer uit leg komen geven. De regeringspartijen PvdA en D66 stellen evenals de oppositie dat de staatssecretaris veel heeft uit te leggen. Linschotens WD betwist een aantal van de on derzoeksconclusies en de staatssecretaris zelf toonde zich in een eerste reactie niet aange slagen. De commissie velt een hard oordeel over de wijze waarop Linschoten destijds de oud-po litici Van Leeuwen (WD), Van Rooijen (CDA) en Van Otterloo (PvdA) voor het nieuwe CTSV- bestuur selecteerde. De benoe mingsprocedure was van een 'onthutsende eenvoud', de keu ze voor dit drietal was een 'cru ciale taxatiefout'. Het bestuur werd vervolgens niet ingewerkt door het ministerie. De onder zoekscommissie heeft geen be wijs gevonden voor de aantij ging dat de staatssecretaris de publicatie van drie kritische ziektewetrapporten van het CTSV heeft vertraagd. PvdA-woordvoerster Van Nieuwenhoven noemt het rap port een 'lelijk dossier' voor Lin schoten. Bakker (D66) spreekt van 'een opeenstapeling van in cidenten die het beefd neerzet ten van een onprofessioneel be stuurder'. WD-woordvoerder Van Hoof erkent dat achteraf bezien de verkeerde mensen zijn gekozen. Veel kritischer is de oppositie. Het CDA spreekt van 'zwaarwe gende oordelen' van de com missie die Linschoten tot 'na denken over een eventueel af treden' moeten stemmen. Het zelfde geldt voor Groen Links en de kleine christelijke partijen. Voor de SP staat vast dat Lin schoten moet opstappen. Pagina 2: Linschoten zit nu echt in het nauw Iets meer bescheidenheid, me neer Van Zijl De hoeveelheid zendtijd van de grote omroepen moet worden vastgesteld aan de hand van verkiezingen, die eens in de vier jaar worden gehouden. Dit concludeert de commissie-Ververs die het kabinet moet adviseren over de toekomst van het publieke omroepbestel. De commis sie deed het onderzoek in opdracht van staatssecretaris Nuis (media en cultuur). aan het onderzoek naar de toe komst van de omroepen, maar de presentatie van hun bevin dingen liet op zich wachten. Volgens de commissie-Ver vers moeten drie netten voor het publieke bestel worden ge handhaafd. Wel moet de zend tijd voor alle 'grote' omroepen samen worden teruggebracht amsterdam gpd-anp Het langverwachte rapport van de commissie, die onder leiding staat van D66-man ir. M. Ver vers, oud-voorzitter van de raad van bestuur van Wolters-Klu- wer, wordt morgen officieel ge presenteerd. De commissie werkt al sinds oktober vorig jaar Onrust door Snickers voor raad Lemmer lemmer gpd De raadsvergadering van de ge meente Lemsterland werd gis teravond om half twaalf bijna beëindigd door burgemeester Jo Bosma, omdat raadslid Johan nes de Vries (Gemeentebelan gen) Snickers uitdeelde. De Vries kwam tot die opmerkelijke vrijgevigheid na een verbod van de burgemeester om kroketten te bestellen. Bosma vindt de raadsvergaderingen door de hap veel te lang duren. De Vries liet zijn hongerige maag echter zwaarder tellen, verliet de raadsvergadering en kwam te rug met een doos Snickers uit zijn bakkerij. Bosma gelastte onmiddellijk een uitdeelverbod. ,,Wilt u daar mee ophouden? We zijn geen kleine kinderen." De Vries verklaarde niet te wil len omkomen van de honger en kreeg bijval van andere raadsle den. Het WD-raadslid Joop Ban'gma vond dat de burge meester het onheil over zichzelf had afgeroepen door de kroket ruim een jaar geleden te verbie den. De burgemeester gedoog de uiteindelijk het gesmikkel, nadat hij eerder had gedreigd de raadsvergadering af te bre ken en vandaag te hervatten. Scholekster jaagt op auto's sassenheim wim van wanrooy Een baldadige scholekster be zorgt een autobedrijf aan de Warmonderweg in Sassenheim al enige tijd heel wat overlast. De vogel bevuilt niet alleen bui ten geparkeerde nieuwe auto's, hij voert ook met grote regel maat duikvluchten uit op die voertuigen. Daardoor wordt de lak behoorlijk beschadigd. Het beest heeft inmiddels al voor meer dan 15.000 gulden schade toegebracht. De eigenaar van het bedrijf pikt het niet langer. Met behulp van de politie wordt naar een oplossing gezocht. Waarschijn lijk zal de Wildbeheersdienst van de Duin- en Bollenstreek proberen het dier te vangen en dan elders uitzetten. tot veertig procent van de totale zendtijd. Het overige deel (zes tig procent) zou de NOS moe ten vullen. In dit toekomstplan is geen plaats meer voor de klei ne omroepen zonder leden (zoals de IKON en de Humanis tische Omroepstichting) Als Nuis en het parlement het advies volgen, is het lidmaat schap van een oproep (dan wel een abonnement op een om- roepgids) niet meer bepalend voor de omvang van de zendtijd van de omroepen. Bepalend wordt dan de uitslag van de vierjaarlijkse verkiezingen. Voorwaarde voor deelname aan dergelijke verkiezingen is dat de leden van de omroepen ten minste 25 gulden betalen. Tien tjesleden tellen dan dus niet meer mee. Het advies van de commissie- Ververs heeft betrekking op de publieke omroep na 2000. Tot dat jaar ligt de hoeveelheid voor elke omroep al vast. De com missie-Ververs bestaat uit hoog leraar mediapsychologie J. Groebel, de Amsterdamse WD-wethouder F. de Grave, de huidige voorzitter van de We tenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) J.P- .H. Donner (CDA) en RABO- topman W. Meijer (PvdA). Eind vorige week lanceerde durban Een jongetje inspecteert het wapen van een van de lijfwachten van de Zuid-Afrikaanse president Mandela. Gisteren had in de provincie Natal de laatste ANC-verkiezingsbijeenkomst plaats. Morgen gaan de inwoners van Natal naar de stembus voor lokale verkiezingen die eerder waren uitgesteld. Pagina 5: Politietop Zuid-Afrika bekent twintig misdaden. foto »apadil bradlow amsterdam anp Advocaat mr. B. van der Goen heeft de Nederlandse Staat en de Israëlische luchtvaartmaat schappij El Al gesommeerd de finitief opheldering te geven over de lading van het ramp vliegtuig dat op 4 oktober 1992 in de Bijlmermeer neerstortte. Van der Goen zegt dat hij een kort geding aanspant als hij niet binnen tien dagen over alle ge gevens beschikt. De advocaat uit Soest treedt op namens ruim zestig cliënten. Hij heeft al eerder nader onder zoek geëist naar de toedracht Voor uzelf om een wensdroom in vervulling te laten gaan. Of gewoon om een financiële reserve op te bouwen. Voor de studie van uw kind omdat studeren nu eenmaal veel geld kost. Het opbouwen van een bedrag kan op verschillende manieren. De keuze is aan u. Maar laat u zich eerst even door de Generale Bank informeren. U bent van harte welkom. Generale Bank. De Andere Bank. \h Leiden, Doezastraat 1tel. 071-5131641 Lisse, Hyacinthenstraat 2, tel. 0252-419026 2.95. Kan op elke CD-/stereo- installatie worden afgespeeld en u heeft geen Karaoke-installatie nodig. Duyvis tijgernootjes,O 1 Q zak 200 gram ,2-59 /-■! J Duyvis brosnoten, Q IQ zak 200 grarn 249 Z.iJ nootjes. En... voor de vrolijke noot Duyvis Dry Roasted Pinda's, Want nu krijgt u, bij een van de Duyvis Pinda's Speciaal,*1 volgende zakjes, een ontzettend zak 175 gram L99 i.OZ/ gezellige Karaoke CD voor maar Nu een Karaoke CD voor maar 2.95!* Deze week alleen bij Albert Heijn. Ch i Fuif of niet Duyvis zorgt vo'or de lekkere Dit is slechts een van de vele produkten uit de ZomerSALE. De aanbiedingen zijn geldig t/m 13 juli 1996. Zolang de voorraad strekt Rijker wonen kan voor minder. IKEA informatielijn 0184 - 495 555. een door de KRO ingestelde commissie een eigen plan voor 'redding' van het publieke om roepbestel. Deze commissie concludeerde dat het publieke bestel overeind moet worden gehouden door een nieuwe ver eniging van landelijke zendge machtigden (VLZ). Van deze VLZ zouden de, merendeels uit de jaren twintig stammende, omroepverenigingen lid moe ten worden. De publieke omroepen heb ben nog niet gereageerd op het plan van de commissie-Ververs en ook niet op het alternatief van de KRO. Borst: Meer voorlichting Ziekte van Lyme den haag anp Minister Borst (Volksgezond heid) wil mensen meer voor lichten over de Ziekte van Ly me, die via teken wordt overge bracht. De ziekte is moeilijk te herkennen, terwijl hij wel ern stige gevolgen kan hebben. Borst schreef dit gisteren in ant woord op vragen van het CDA- kamerlid Mulder. HET WOORD IS AAN Austin O'Malley Het is tweemaal zo moeilijk een halve waarheid te ont maskeren als een hele leu gen aan de kaak te stellen. Meer zon 11720° "722° "718° 10% 10% 50% 5S5S33? 40% 40% 30% VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad14 Regio11,12,13,15 RTV/programma's Sport Strips Uitgaan 12 18,19 Werk nog dezelfde dag te bezichtigen runsburg/katwuk* irene nieuwenhuuse In Katwijk strijkt deze zomer een schilderskolonie neer. Ge wapend met ezels en paletten zullen geoefende amateurs ge durende zes weken op zoek gaan naar vergezichten en stil levens. De resultaten van hun activiteiten zijn te zien en te kóóp in een muziektent, pal naast Het Strandpaviljoen dat aan de voet van de vuurtoren is gelegen. De zomeracademie is een ini tiatief van de Valkenburger Winfried B. Molenkamp. De stichting Young at Heart, de ge meente en de VW hebben ver volgens alle medewerking ver leend. Molenkamp: „Ik heb veel wilde ideeën, maar dit bleek volledig levensvatbaar. Katwijk heeft door de eeuwen heen altijd een grote aantrek kingskracht uitgeoefend op schilders. Bekende namen als Toorop, Munthe, Blommers en Van Doesburg kwamen naar de vissersplaats oin er te werken. Doordat het 'moderne' leven met torenhoge flats, disco's en kermisattractie van de boule vard is geweerd, is de karakte ristieke bebouwing behouden gebleven. Samen met pittoreske plekjes, het duingebied en het strand is Katwijk voor schilders nog steeds een inspirerende omgeving. Het ligt in de bedoeling dat al het gemaakte werk nog dezelfde dag in de expositieruimte wordt tentoongesteld. Een galerie houdster zal er de scepter zwaaien en de bezoekers be hulpzaam zijn. Deze aanpak ga randeert volgens Molenkamp een toestroom van toeristen en belangstellenden. Er zal zo een vrolijk kunstenaarsklimaat ont- Pagina 17: Kunstenaars niet weg te denken uit Katwijk van de ramp, waarover nog steeds vragen blijven leven. Zo onthulde het televisieprogram ma Nova onlangs dat de onder zoeksinstanties bijna eenderde van de lading nooit hebben on derzocht. nieuwe auto's opgeborgen. Ze startten enkele auto's en reden ermee tegen hekken en andere auto's. Ook liepen ze over au to's heen. De waakhond die op het terrein liep, wisten de jon gens in te palmen. Het beest heeft hen niet gebeten en liet zich zelfs in een auto opsluiten. Het gedupeerde bedrijf pro beert de schade op de ouders te verhalen. leiden dorith ligtvoet Vijf kleine Leidse vandalen heb ben voor 75.000 gulden schade aangericht aan nieuwe auto's, die geparkeerd stonden bij een garagebedrijf aan de Vondel- laan. In totaal zijn 23 wagens beschadigd. De vijf, van 9 tot 12 jaar oud, braken eerst een kluisje open. Hierin waren de sleutels van NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ia, dat Is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: _{I.v.m. controle bezorging) I Per maand automatisch (f. 31,30) Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) ich (f. 90,20) nvelop. zonder postzegel. OF BEL 071-51 28 030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1