Leidsch Dagblad 11 23 Ék 'Linschoten faalde in CTSV-affaire' BEL: 071-5128030 Algen en olie op strand Conflict in Oranje suddert nog na Kistjes met overblijfselen terug in mausoleum Rijnsburg Treinverkeer verstoord door kapotte Kaagbrug Griekse oud-premier Papandreou overleden GOED NIEUWS MAANDAG 24 JUN11996 Binnenland OPGERICHT 1 MAART 1860 Buitenland Leiden Proef met betalen via Internet vandaag van start 'Loser' Major is niet meer welkom op Wembley Stichting stadsparkeerplan laat 'love boat' te water Cultuur en Kunst Den Haag Nederlander koopt steeds meer boeken Artiesten steunen Radio Noordzee LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 Nog geen abonnee NOORDWUK/KATWiJK» Algen heb ben het afgelopen weekeinde de Nederlandse stranden 'over spoeld'. Normaal gesproken lost het schuim in het zeewater op, maar de constante westenwind deed de organismen onder meer in Katwijk en Noordwijk op het strand belanden. Rijkswaterstaat had vandaag verder nog de han den vol aan het opruimen van de olie die vrijdag aanspoelde op het strand in het noorden van Noord- Holland, tussen Camperduin en 'Hillary praat met de doden' men met Carl Bernstein de Wa tergate-affaire aan het rollen bracht en tegenwoordig plaats vervangend chefredacteur van de Washington Post is, verhaalt over éen reeks zittingen van de presidentsvrouw met de schrijf ster Jean Houston, die een stichting voor onderzoek naar het bewustzijn leidt. Volgens Woodward verklaarde Jean Houston dat Hillary Clinton een geweldige verantwoordelijkheid draagt als vrouw in de geschie denis, misschien meer nog dan alle andere Hillary Clinton praat met de do den, zo onthult de Amerikaanse journalist Bob Woodward in zijn jongste boek. De vrouw van president Bill Clinton voerde gesprekken met onder anderen Eleanor Roosevelt en Mahatma Gandhi, aldus Woodward in zijn werk 'The Choice', waarvan gis teren een voorpublicatie ver scheen in de 'Washington Post'. De woordvoerder van het Witte Huis zei in een reactie dat aan de seances niets geheimzinnigs was. Woodward, die eertijds sa- SPRINGGARDEN UITVERKOOP 20% tot 50% korting I Vanitia Sutherland Street One Compromis Spnnjigarden Haarlemmers». 99 Leiden Alphense (79) omgekomen bij brand in woning Een 79-jarige vrouw is gis terochtend omgekomen bij een korte, maar felle brand in haar huis aan de Smeth- straat in Alphen aan den Rijn. De brand brak uit in de woonkamer van het hoekhuis. Toen de brand- riveerde, sloegen de vlam men al uit het pand. Buren van de bejaarde be woonster meldden dat er vermoedelijk nog iemand in het huis was. Maar toen de brandweer de vrouw aantrof, bleek ze al te zijn overleden. De bewoonster sliep in de woonkamer. De brandweer had het vuur binnen een half uur on der controle. Voorkomen kon worden dat het naastgelegen huis schade opliep. De oor zaak van de brand is nog niet bekend. Volgens een woord voerder van de brandweer was het opvallend dat de brand vooral woedde in de buurt van het televisietoestel. „Misschien dat de televisie op stand-by heeft gestaan. Je hoort wel vaker dat zo'n toe stel dan ontploft. Het zou ook kunnen dat er kortslui ting in het huis is ontstaan door oude bedrading." De technische recherche van de politie heeft een onderzoek ingesteld. schiphol «gpd Het conflict dat Clarence See- dorf samen met de wegge stuurde Edgar Davids uitvocht met bondscoach Guus Hiddink en enkele medespelers bij het Nederlands elftal suddert nog na. Bij terugkeer van de selec tie gisteren op Schiphol, na de uitschakeling (via strafschop pen) door Frankrijk, deelde aanvoerder Danny Blind mee dat hij overweegt zijn inter landcarrière te beëindigen. De broers De Boer, ook in het debat betrokken, voelen zich 'gekrenkt' door hun voor malige Ajax-ploeggenoten. Ze willen eerst 'een gesprek' over de toekomst van Oranje voor dat ze zich uitspreken over het vervolg van hun interlandcar- 13, 14 en 15: Meer het Europees Kampioen schap Commissie-Van Zijl uit forse kritiek op staatssecretaris Staatssecretaris Linschoten (sociale zaken) heeft „belangrijke fouten en onzorgvuldigheden" begaan bij de benoeming en begeleiding van het inmiddels gewezen bestuur van College van Toezicht Sociale Verzekeringen (CTSV). Zo was de selectie van de drie ex-bestuursleden van een „onthutsende eenvoud" en een inwerkprocedu- re ontbrak nagenoeg. De parlementaire commissie die de chaos bij het CTSV onderzocht noemt dit een „cruciale taxatiefout" waarvoor de staatssecretaris in hoge mate verantwoordelijk wordt gehouden. den haag gpd Linschoten dreigde dit weekein de op een WD-bijeenkomst met opstappen als zijn naam in deze affaire niet zou worden ge zuiverd. In het eindrapport van de commissie-Van Zijl staat dat met name de selectie van voor malig CTSV-voorzitster Van Leeuwen (WD) weinig om het lijf had. Net als bij de keuze voor de andere twee bestuursle den Van Rooijen (CDA) en Van Otterloo (PvdA) is te weinig ge keken naar de sociale vaardig heden van het bestuurstrio. De commissie beveelt een zorgvuldiger selectieprocedure aan, daar het CTSV toezicht houdt op tachtig miljard gulden uitkeringsgeld. Het bestuur werd begin dit jaar ontslagen na een verlammende machtsstrijd met de directie en geruzie met de bedrijfsverenigingen die het CTSV moet controleren. De Groote Keeten. De bron van de vervuiling is nog onduidelijk. Het justitieel opsporingsteam milieu delicten Noordzee verzamelde za terdag informatie over scheepsbe- wegingen voor de kust. FOTO ANP KOEN SUYK De belangrijkste aanbevelingen van de commissie-Van Zijl op een rijtje: Een zorgvuldige en professionele selectie van de bestuursle den is vereist. Naast persoonlijk gezag zijn bestuurlijke vaardig heden en inlevingsvermogen bij de kandidaten van groot be lang. Oud-politici zijn daarbij zeker niet uitgesloten. Een goede inwerkprocedure is noodzakelijk. De wettelijke taken en verantwoordelijkheden van het CTSV moeten duidelijker worden vastgelegd. Dat voorkomt proble men met het ministerie van Sociale Zaken en 'het veld'. Het CTSV moet vooral toezicht houden. Aanwijzingen aan de bedrijfsverenigingen zijn een taak voor de staatssecretaris. Het is niet vanzelfsprekend dat het CTSV straks opnieuw drie fulltime bestuurders krijgt. Bij nieuwe wetgeving moeten kabinet en Kamer meer letten op uitvoerbaarheid. Zorgvuldigheid bij de invoering van ingrij pende wetsvoorstellen moet het winnen van snelheid vanwege bezuinigingen. ?-Van Zijl sluit niet uit dat door de chaos bij het Colle ge het toezicht in het gedrang is gekomen. Naast Linschoten wordt ook het voormalige bestuur door de onderzoekscommissie fors be kritiseerd. Van Leeuwen, Van Rooijen en Van Otterloo waren te ambitieus en bekommerden zich nauwelijks over de haal baarheid van hetgeen zij wil den. Als nieuw bestuur kwam het drietal in aanvaring met de oude directie. „Door gebrekkige communicatie en ingebouwd wantrouwen is dit van kwaad tot erger gegaan", concludeert Onduidelijke wetgeving over de taken en verantwoordelijk heden van het CTSV bracht het bestuur ook in aanvaring met het ministerie van Sociale Za ken. De spanning tussen de ambtenaren en het CTSV-be- stuur bleek vooral bij de publi catie van drie kritische rappor ten over de ontmanteling van de Ziektewet. Tijdens de verho ren beschuldigde de CTSV-di- rectie de staatssecretaris ervan de publicatie te hebben vër- traagd omdat het hem, een dag voor het Kamerdebat over het afschaffen van de Ziektewet, politiek niet uitkwam. De com missie-Van Zijl concludeert dat uit de elkaar tegensprekende verklaringen geen sluitende re constructie is te maken, maar spreekt wel van een „weinig ge loofwaardige gang van zaken". De commissie laat het oordeel op dit punt over aan de Kamer. Die debatteert waarschijnlijk donderdag al met het kabinet. De zestien verzegelde kistjes met overblijfselen, afkomstig uit het Rijnsburgs mausoleum, zijn vanmorgen weer teruggezet. Boudewijn, Aleid, Floris de Zwarte, Floris V en Ada staat er op. Namen die doen vermoe den dat het om adellijke man nen en vrouwen uit de dertien de eeuw gaat. Maar volgens on derzoeker dr. G.J.R. Maat, die de kistjes vanmorgen weer in de onderaardse graftombe op rij legde, behoren de overblijfselen toe aan mannen en vrouwen uit de Karolingische tijd. Zo'n vijf eeuwen eerder dus. Rond het mausoleum hadden zich voor- en tegenstanders van zijn bevindingen verzameld. De 1.500 kilo wegende gedenkplaat wordt moeiteloos van het graf afgerold alsof het om een plaat je triplex gaat. Door het gat in de betonplaat kunnen de kistjes weer op hun oorspronkelijke plaats worden gezet. Maat blijft bij zijn bewering dat Rijnsburg altijd de verkeer de mensen heeft geëerd. „We tenschap is natuurlijk nooit ab soluut, maar onze beweringen zijn onweerlegbaar." Binnen kort zal hij zijn bevindingen pu bliceren in een wetenschappe lijk artikel. Een onafhankelijke commis sie heeft zich de afgelopen maanden eveneens bezigge houden met een nadere bestu dering van het skeletmateriaal uit Rijnsburg. De commissie onderschrijft geheel de bevin dingen van Maat. Behalve het door de Leidse onderzoeker in gestelde botonderzoek, is er ook gekeken naar de historische en archeologische omstandighe den. De leden van het Genoot schap Oud Rijnsburg klonteren wat bijeen. Hun scepsis ten aanzien van de conclusie van Maat blijft overeind. Voor hen blijven de skeletten toebehoren Johnson loopt oudste record uit de boeken atlanta gpd/anp Het verbluffende wereldrecord van Michael Johnson en de eli minatie van Carl Lewis op de 200 meter. Op de laatste dag van de olympische trials in At lanta konden heden en verleden niet beter worden gesymboli seerd. Johnson liep in 19,66 se conden met een legale 1,7 m/s wind. In de halve finale had hij al 19,70 gelopen, maar dat ge beurde met een te sterke rug- wind. Met zijn gebeeldhouwde tors verpletterde 'Magie Johnson II' de belegen tijd van de Italiaan Pietro Mennea (19,72), het oud ste wereldrecord uit de atletiek, gevestigd op de hooglandbaan van Mexico-Stad op 12 septem ber 1979. Carl Lewis Finishte in dezelfde historische race teleurgesteld als vijfde (20,20). Hij sloot daar mee een met veelvuldig goud geplaveide loopbaan als top- sprinter definitief af. Lewis neemt alleen als verspringer deel aan de Olympische Spelen. Uitgerekend bij het polsstok- hoogspringen nam Dan O'Brien revanche op zichzelf. Vier jaar geleden miste de beste tien kamper van de wereld de Olym pische Spelen van Barcelona omdat hij bij de loodzware Amerikaanse kwalificatiewed strijden de aanvangshoogte bij het polsstokhoogspringen mis te. Gisteren plaatste hij zich met 8.726 punten voor Atlanta en le verde hij zijn beste prestatie met de polsstok: 5,20 meter.' HET WOORD IS AAN Knigge De kunst van de omgang met mensen houdt in zich te laten gelden zonder anderen onbehoorlijk terug te drin gen. min max' *721° 11721° 11722° neerslag 10%' 10% 20% zonnntctiljn 40% 50% 40% VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur_ Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad Pagina 18: 'Ik wil Spelen worden' i de RTV/programma's23 Sport13 t/m 21 Strips20 Kortingsbon voor bezoek aan kersvers modelbouwmuseum aan het Noordeinde in Lei den. leiden «judy nihofvia Haarlem. Reizigers die vanuit het zuiden naar Schiphol wilden, moesten via Amster- dam-Sloterdijk omrijden. Zij hadden een vertraging van on geveer een half uur. De Neder landse Spoorwegen zetten bus sen in om gestrande reizigers tussen leiden en de luchthaven verder te vervoeren. Een storingsploeg van de spoorwegen wist de brug in de loop van de ochtend te herstel- Een kapotte brug heeft gen voor ongemak gezorgd voor de treinreizigers tussen Leiden en Schiphol. De Kaagbrug tus sen Leiden en Nieuw-Vennep kon niet meer dicht, waardoor er geen treinen overheen kon den. De stremming begon rond half acht en duurde ruim een De treinen tussen Leiden en Amsterdam werden omgeleid len. De Griekse oud-premier Andre as Papandreou is gistermorgen overleden. Hij is 77 jaar gewor den. Griekse radiozenders on derbraken hun programma's om bekend te maken dat Pa pandreou in zijn huis in Athene aan een hartstilstand was over leden. Duizenden Grieken begaven zich in de loop van de dag naar de Grieks-orthodoxe kathedraal in het centrum van Athene om een laatste eer te bewijzen aan de overleden staatsman. Het li chaam van Papandreou zal daar tot woensdag, de dag van de be grafenis, opgebaard blijven. Papandreou was niet meer in het openbaar gezien nadat hij op 21 maart, na een verblijf van vier maandeh, uit het zieken huis was ontslagen. Hij was pre mier van 1981 tot 1989 en van oktober 1993 tot januari van dit jaar. De leiders van Papandreou's partij Pasok besloten gisteren hun buitengewoon congres ko mende week gewoon door te la ten gaan. De bijeenkomst (van 27 tot en met 30 juni) had al tot doel een opvolger van Papan dreou als partijleider te kiezen. De opvolger van Papandreou als premier, Costas Simitis, pro beert al sinds zijn aantreden in januari vergeefs greep te krijgen op de partij. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. [a, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Staand in het mausoleum pakt onderzoeker G J.R. Maat een voor een de kistjes met overblijfselen aan. De verzegelde kistjes werden hem aangegeven door gemeentesecretaris GJ. Visser. FOTO DICK HOCEWONING e twee weken betaal ik mijn abonnement: iatisch (f. 31,30) Per kwartaal O acceptgiro (f 91,20) O automatisch (f. 90,20) aan Floris V en andere Holland se graven en gravinnen. A. Wol- thaus van het genootschap: „Het hele onderzoek van Maat rammelt. Dit is een gigantische blunder. Mijnheer heeft zich maar op één aspect van het on derzoek gericht. De trouwens door Maat gehanteerde C14- methode is zeer omstreden." ien als u in de afgelopen 3 maanden geen raordnummer 10050,2300 VB Leiden OFBEL 071-51 28030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1