Leidsch Dagblad Jeltsin ontslaat top veiligheidsapparaat 27 OVERMORGEN MAGT|3 MINUTEN GRATIS BELLEN MET JE OMA. 'Meneer Sacchi moet opstappen' Fontein vol schuim Ambulances rond Schiphol willen voortaan boter bij de vis Leidenaar gooit 'melkbom' in auto Woede over dierenmishandeling in Leiden VERHUIZEN: GOED NIEUWS DONDERDAG 20 JUN11996 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 i Binnenland Saskia Noorman maakt PvdA-beloften voor 5 minima niet waar Buitenland t Cultuur en Kunst Sport Fundamentalisten -v redden Turkse ex- premier giller Politieke lof voor Leiden Cultuurstad Zülle blij met overwinning in Catalonië Uitschakeling brengt Italië tot wanhoop E' Finita. Het is afgelopen, schrijft het sportdagblad Cor- riere dello Sport. De twee woorden nemen de helft van de voorpagina in beslag. Eron der staat een grote foto met al leen het hoofd van trainer Ar- rigo Sacchi. De boodschap is dubbel en duidelijk: het is af gelopen met Italië, maar het moet ook afgelopen zijn met meneer Sacchi. Italië rouwt na de uitschake ling op het EK na het gelijke spel (0-0) van gisteren tegen Duitsland, maar eist vooral het hoofd van de stoïcijnse voet balprofessor. De ochtendbla den zijn des duivels en dat komt ook omdat Sacchi zijn team en zichzelf op de hem bekende wijze verdedigt: „Wij waren de besten en liggen er uit. Dat is niet juist, maar er is geen sprake van falen en dus neem ik niet mijn ontslag". In een commentaar schrijft de Corriere dello Sport van daag: „Italië heeft gisteren veel aangevallen en een enorme wilskracht getoond, maar bij na niets geproduceerd. Dit is des te wranger omdat tegen stander Duitsland 'afwezig' was, veel fouten maakte en nog een belangrijk deel van de wedstrijd over slechts tien man beschikte". De roze sportbijbel La Gaz- zetta dello Sport noemt de uit schakeling van Italië 'de per fecte voetbalmoord'. „Het Eu ropees kampioenschap ver liest een team dat heeft aange toond karakter te hebben en vooral superieur voetbal te kunnen spelen. Het is echter allemaal onze eigen schuld. Nu moet ook Sacchi zich vol ledig bewust zijn van de dwaze manier waarop hij heeft gehandeld tijdens dit toer- riooi." De krant doelt op het omgooien van het team dat in de eerste wedstirjd de Russen had verslagen. „Uitgerekend tegen Tsjechië, de lichtste te genstander, vond Sacchi het nodig het team naar de slager te sturen. De uitschakeling is hard gelag", aldus La Gazetta. Ook La Stampa schrijft de pen leeg over het 'drama Arri- go Sacchi'. De krant noemt de uitschakeling weerzin wekkend en verwijt Sacchi dat hij blijft vasthouden aan zijn (onlangs verlengde) contract. „Hij zegt dat het team hem niet heeft verraden en dat hij het mooi ste voetbal van Europa heeft laten zien. En alsof dit alles nog niet genoeg is, wil hij blij ven en Italië naar het wereld kampioenschap van 1998 lei den". Pagina 23: Matarrese be schermt Arrigo Sacchi Geruchten over coup in Moskou HET WOORD IS AAN Nietzsche Ik wil u leren wat zo weini gen verstaan: de mede vreugde. WEERSVERWACHTING De Russische president Boris Jeltsin heeft vanmorgen drie conservatieve topfunctionarissen ontslagen. Het hoofd van de geheime dienst FSB (ex-KGB) generaal Barsoékov en generaal Korsakov en waarnemend minis ter-president Soskovets kregen vandaag bij het begin van de zitting van de machtige Nationale Veiligheidsraad te horen dat ze konden vertrekken. zijds en de conservatieve hoof den van de veiligheidsdiensten en defensie anderzijds. Zij zijn na minister van defensie Directe aanleiding voor de Pavel Gratsjov de volgende openlijke confrontatie tussen de slachtoffers van de nieuwe ster- nieuwe sterke man en de oud- ke man naast Jeltsin, generaal gedienden rond Jeltsin was de Alexander Lebed. Na diens be- kortstondige arrestatie van twee noeming begin deze week is van Jeltsins verkiezingsadvi- achter de muren van het Krem lin in Moskou een machtsstrijd ontbrand tussen Lebed ener- moskou hans hoogendijk correspondent De vroegere Russische vice- premier en huidige campagne manager van president Jeltsin, Tsjoebais, zei vanmorgen: „Barsoékov en Korsakov staan aan het hoofd van een bewe ging die de tweede ronde van de verkiezingen wil verhinde ren. Hun optie houdt ook het gebruik van geweld in, of simpel gezegd, een coup". Lebed zei afgelopen nacht dat de poging om de verkiezingen te schrappen voor hem niet als een verrassing komt. „Het hing in de lucht. Maar elke muiterij zal meedogenloos worden on derdrukt. Wie het land weer in een bloedige chaos wil storten, verdient geen genade." Korsakov deed vanmorgen nog een zwakke poging zijn huid te redden. Hij zei dat er geen sprake was geweest van een arrestatie. „De twee advi seurs werden alleen tegenge houden toen zij het Witte Huis, het regeringsgebouw, uit wilden met een aanzienlijke som harde valuta. Er zit geen enkel politiek aspect aan." Bekend is dat de generaals Barsoékov en Korsakov, beiden KGB-veteranen, tegen Jeltsins besluit waren om te kandideren voor een tweede ambtstermijn. Zij wilden dat hij zonder verkie zingen aan de macht zou blij ven. Gistermiddag werd bekend dat de tweede en beslissende ronde voor het presidentschap waarschijnlijk op woensdag 3 juli wordt gehouden. mW/nvlx 'Vlö0 9717° 9718° 40% 30% 20% 5SSS5# 20% 30% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 22 VANDAAG 30 PAGINA'S Binnenland. Buitenland Cultuur Economie Creditcardlezer moet kans op onbetaalde rekeningen verkleinen haarlemmermeer ed blaauw Boter bij de vis. Onder,dat mot to wil de ambulancedienst in Haarlemmermeer draagbare creditcard-lezers annex pinco de-apparaten aan boord ne men, waardoor buitenlandse patiënten, die vanaf Schiphol naar ziekenhuizen in de regio worden vervoerd, gelijk hun re kening kunnen betalen. Het ge beurt nu te vaak dat de ambu lancedienst naar haar centen kan fluiten, omdat de vervoerde patiënt of onverzekerd is, of de verzekeringspapieren in zijn ba gage heeft achtergelaten pf een verkeerde naam en adres opge eft. De groep die voor betalings moeilijkheden zorgt, zijn zon der uizondering de zogenoem de transfer-passagiers van Schiphol, zegt H. Ouwerkerk, hoofd van de afdeling ambulan cevervoer. „Ze komen uit verre landen, zijn op doorreis en wor den plotseling tijdens de vlucht ziek. Communiceren met pa tiënten en familieleden over verzekeringspapieren is vaak een moeilijke zaak. Vaak heb ben ze wel een-creditcard bij zich. In veel landen is die cre ditcard gelijk het bewijs dat mensen verzekerd zijn." Volgens het jaarverslag van de ambulancedienst hebben voor al deze dubieuze debiteuren in 1995 gezorgd voor een open staande post van circa 100.000 gulden, circa 1,75 procent van de omzet. „Met zo'n creditcard lezer of pincode-apparaat kun nen we dat terugbrengen. Ik weet ook dat wij een vervoers plicht hebben. En dat onze pri maire taak hulp verlenen is. Maar ja, er moet ook worden betaald. Te vaak hebben we achteraf rekeningen gestuurd, naar Ghana, India noem maar op, waar we dan nooit meer wat van hoorden. Dat willen we in de toekomst proberen te voor komen." Ouwerkerk zegt dat er wel een paar haken en ogen aanzitten wanneer zo'n creditlezer aan boord wordt genomen. „Ik heb het dan vooral over de ethische aspecten. Hoe ga je met de pri vacy van patiënten om? Wan neer breng je het onderwerp be taling ter sprake? Al in de am bulance of pas in het zieken huis? Op dat soort vragen stu deren we nog." Alle ambulances uit gemeen ten in de omgeving van Schip hol overwegen volgens Ouwer kerk een creditcardlezer aan te schaffen. „We voeren overleg met elkaar hoe we een dergelijk apparaat moeten installeren, hoe we er mee moeten omgaan en of de kosten in relatie staan tot de opbrengsten." Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving18 Randstad20 Regio17,18,19,21 RTV/programma's15 Sport23 t/m 28 Strips22 runsburg Een nieuwe traditie lijkt geboren in Rijnsburg. Voor het derde achtereenvolgende jaar werd gisteren tijdens de paardenmarkt in het dorp de fontein aan het eind van de Rijnsburgerweg vol schuim gezet. Waarschijnlijk werd het zeepsop veroorzaakt door een fles afwasmiddel, door on bekenden leeggespoten in de fontein. De pomp, die en/oor zorgt dat het water constant circuleert, zorgde voor de rest. Gemeentewerken heeft de jaarlijkse 'schoonmaakbeurt' vandaag afgerond. De fontein werd geheel leeggepompt, waarna er weer schoon water werd bijgevuld. HOGEWONING Geringe opkomst bij staking van Thuiszorg enschede gpd Ongeveer honderd van de 1.600 medewerkers van Thuiszorg En schede/Haaksbergen hebben vanmorgen uit protest tegen het ontslag van 95 medewerkers, waaronder negentig thuishul pen, het werk neergelegd. Zij verzamelden zich rond half acht voor de deur van het hoofdkantoor aan de Boulevard in Enschede en versperden daar anderhalf uur de toegang tot het gebouw. Onder de stakers bevonden zich vooral thuishulpen. Uit an dere geledingen van de organi satie toonde bijna niemand zich solidair. 'Knap waardeloos', vonden enkele teleurgestelde stakers. 'Want het is eerst wij er uit en dan zij.' Thuiszorg ziet zich genoodzaakt 95 medewer kers te ontslaan vanwege grote financiële tekorten. Aanvanke lijk was 225 medewerkers ont slag aangezegd. Het personeel besloot van morgen om volgende week vrij dag opnieuw te gaan staken. leiden. annetv Een 67-jarige Leidse voetgan ger heeft gisteren op de Lust hoflaan 'wraak genomen' op een ongeduldige automobilist (25) door een pak melk door teerd toen de automobilist het geopende raam van de au- hem uitschold. De automobi- to te gooien. Het pak barstte list deed dat omdat de voet open en de melk stroomde ganger naar zijn zin te lang- door het interieur van de auto. zaam overstak en ook nog een De voetganger raakte geïrri- tik op het dak van de auto gaf. Kom naar de opening van ANWB Travelcom, zaterdag 22 juni. Stationsweg 2, Leiden. Bok gewurgd, konijnen en kippen gestolen De schapen blaten, de jonge bokken doen wilde spelletjes met elkaar, kippen en hanen zigzaggen over het gras, de koe her kauwt, de pauw toont zijn verenpracht en de ezel komt een aai over zijn neus halen. Niets wijst op het drama dat zich enkele dagen geleden op de dierenwei in park Kweeklust aan de Leidse Lage Morsweg heeft voltrokken Onbekenden wurgden een jonge bok met een touw, richtten vernielingen aan én stalen onbekende aantallen konijnen en kip- en kalkoenkuikens. Door een wat ongelukkige communicatie bij de politie zijn het vandalisme, de dierenmishande ling en de diefstallen, die afgelopen week einde zijn gepleegd, pas gisteren bekend geworden. Dat verklaart ook waarom om wonenden tot gisteren van niets wisten. Ze schrikken zich een ongeluk van de vra gen van de verslaggever. „Nee, ik wist hier helemaal niets van. Ik heb niets gehoord en gezien. Dat is misschien maar goed ook, want ik had ze er gewoon naast ge hangen", reageert een bewoner op het be richt over de jonge bok. A. Rasser van de dienst milieu en beheer vertelt dat de daders een chaos achterlie ten. Beesten liepen op plekken waar ze niet hoorden, alle hokken stonden open en een onbekend aantal konijnen en kui kens ontbrak. De opgehangen bok werd pas op het laatst ontdekt, in het voerhok. Het arme dier hing aan een touw dat aan een balk was bevestigd. „Alles wees erop dat dit moedwillig was gebeurd", aldus Rasser. „Ik vrees dat de gestolen dieren het er ook niet levend vanaf zullen bren gen. De hoop dat het met de vermiste die ren goed komt, vervloog direct nadat het bokje was ontdekt. Ik heb geen idee in welke kringen de daders moeten worden gezocht. Ik zeg daders, ja, meervoud dus, omdat de chaos hier onmogelijk het werk van één zieke geest kan zijn geweest." Rasser heeft de nodige maatregelen ge troffen. Deurschuiven zijn vervangen door sloten en hij is gretig ingegaan op het aan bod van enkele medewerkers om hun hondenuitlaatroutes zo aan te passen dat zij in de avonduren een kijkje kunnen ne men in het park. „De scherpe sociale con trole van de buurt is klaarblijkelijk onvol doende", zegt Rasser op bittere toon. Volgens de ambtenaar is herhaling niet uitgesloten. „Wie kwaad wil, kan zich hier uitleven. Er zijn wel hekken en hokken, maar die zijn bedoeld om de dieren tegen te houden, niet de mensen. Het dieren park heeft namelijk ook een educatief ka rakter. Mensen die in de stad wonen, kun nen door parkjes als deze toch in aanra king komen met vee." 90% organisatie 10% vervoer Tipker verhuist particulieren en bedrijven soepel en efficiënt naar waar ook ter wereld, antiekvervoer. JW U4 ERKENDE VERHUIZERS Bel voor informatie of offerte: jy2B2a3i 071-561 7542 Donklaan 61Voorschoten. Fax 561 94 45 Ook boedelopslag en piano-, kunst- NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. )a, dat is goed n Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (f. 31.30) Per kwartaal O acceptgiro (f. 91.20) O automatisch (f. 90.20) N B. Deze aanbieding geldt alleen als u in de afgelopen 3 maanden geen Leidsch Dagblad. I elop. zonder postzegel 2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28030 "712141 "4001 14"

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1