Leidsch Dagblad Nu ZomerSale Geen celstraf voor familie Van der Valk Kohl doet toch concessie na massale demonstratie 398.- 'Tactisch plan Guus Hiddink deugde niet' Dode wilgen in Katwijk waarchijniijk vergiftigd met kortingen tot wel 60%. Leidse Mensa verliest klandizie Vwo'er kiest steeds vaker voor het hbo gpinjanniops GOED NIEUWS - WOENSDAG 19 JUN11996 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 1,95 Binnenland Buitenland NS parkeren per abuis drie passagiers op een rangeerterrein Ariel Sharon houdt Israël nog in spanning Cultuur en Kunst Bestuur van Brabants Orkest stapt op Sport 'Mooie Mario' snelste in de Ronde van Catalonië Barry Hughes kan Oranje niet volgen In anderhalf uur leegde hij een fles wijn en verloor hij drie li ter zweet. Barry Hughes keek gisteravond in zijn Heem- steedse huiskamer met stij gende verbazing naar het EK- duel Engeland-Nederland (4- 1) op Wembley. „Onbegrijpe lijk, wat een warrige puin hoop. Nederland heeft zich echt met de hakken over de sloot voor de kwartfinale ge plaatst. Als Kluivert niet had gescoord, dan was het over ge weest met Holland", zegt de oud-trainer van HFC Haarlem onthutst. Oranje eindigde in poule A op een tweede plaats. En dat alleen omdat het in drie wed strijden één doelpunt meer scoorde dan Schotland, dat eveneens vier punten had ver zameld. De goal van Kluivert behoedde de nationale elf gis teren dus voor een vroegtijdi ge uitschakeling. Volgens Hughes heeft bondscoach Guus Hiddink met vuur gespeeld. De Welsh man vindt dat de Nederlandse bondscoach zijn elftal met een verkeerd en onverdedigbaar plan het veld heeft opge stuurd. „Ik vind het heel erg voor Guus, maar ik kan hem niet meer volgen", aldus Hug hes. „Hiddink moet naar zich zelf kijken. Hij had tegen See- dorf moeten zeggen: 'jij speelt niet'. Wïtschge, de beste Ne derlander op het werd er de dupe van dat See- dorf speelde. Reiziger en Bo- garde moesten naar binnen trekken om de twee Engelse spitsen te dekken. Daardoor ontstond er ruimte aan de zij kanten en moest Witschge linksback spelen. Maar Wit schge is helemaal geen back." Hughes zou zelf hebben ver trouwd op de elf spelers die vorige week donderdag het karwei tegen Zwitserland (2-0) klaarden. Met Johan de Koek als voorstopper in plaats van Clarence Seedorf. „Natuurlijk. Never change a winning team. Wat Hiddink deed, was vragen om moeilijkheden. Engeland was helemaal niet briljant. Ze scoorden vier doelpunten, dat wel, maar dat kwam door de desorganisatie bij Holland." Hoe moet het nu verder? Het Nederlands elftal wacht zaterdagavond (19.30 uur) op Anfield Road in Liverpool de kwartfinale tegen Frankrijk dat gisteren met 3-1 van Bulgarije won. „Wat gaat Hiddink doen? Hoe gaat hij de boel weer bij elkaar brengen?", vraagt Hug hes zich vertwijfeld af. „Ek weet het niet. Maar misschien kunnen de spelers uit zo'n grote nederlaag de motivatie putten om revanche te ne- Engelsen zien 1966 herleven GPD 'Alles is vergeven en vergeten'. 'Engelands dromen worden waarheid'. 'Nu is niets onmo gelijk meer'. Citaten vanmor gen uit de doorgaans weinig vrolijke Guardian. Na de voet balles die Engeland gister avond aan Nederland gaf (4- 1), verkeren vandaag zowel boulevardbladen als kwali teitskranten in grote opwin ding. Dit is de meest fantastische overwinning op Wembley sinds 1966, jubelt de Guardian In dat jaar werd Engeland in eigen land wereldkampioen. Ook de Independent herinnert op de voorpagina aan 1966. De krant kan er niet over uit: Alan Shearer topscorer van het toernooi. De voetbalreporters van alle Engelse kranten geven één uit spraak van verbaasde coach Terry Venables nu al eeuwig heidswaarde: „Ik dacht dat we een moeilijke wedstrijd tege moet gingen". Het regent uiteraard weer woordspelingen in de tabloids. 'England 4ever' kopt de Sun Volgens de Daily Mirror verlie ten de Nederlanders Wembley met ongeloof en in staat van shock. londen Uithuilen en... inderdaad. Toch nog opnieuw beginnen. Jordi Cruijff verbergt na het derde doel punt van Engeland zijn gezicht in zijn handen. Alleen doordat Patrick Kluivert twaalf minuten voor tijd nog een doelpurft maakte, en daarmee de eindstand op 4-1 bracht plaatste het Nederlands elftal zich gisteren voor de kwartfinale van het Europees Kampioenschap. Ook Engeland gaat naar de kwartfinale, die zater dag wordt gespeeld. De Engelsen spelen dan tegen Spanje. Nederland treedt aan tegen Frankrijk. Vandaag worden de andere vier kwartfinalisten bekend. Meer over het Europees Kampioenschap vandaag op pagi na 23 en 24. foto reut Schade bedraagt 40.000 gulden Negen van de vijftien wilgen in het parkje achter de Asterstraat worden vandaag door de ge meente Katwijk gerooid. De bo men vertonen sinds zes weken AIRCONDITIONING? Weber koeltechniek 071 - 545 56 56 afstervingsverschijnselen. In eerste instantie dacht men aan een ziekte, maar het afsterven ging daarvoor te snel. Nader on derzoek heeft uitgewezen dat er die bomen gaten U NUUSENBURG Het vermoeden bestaat dat de bomen via deze gaten een on bekend bestrijdingsmiddel toe gediend hebben gekregen. De gemeente Katwijk heeft daarvan gisteren aangifte gedaan bij de politie. De schade door het rooien en vervangen van de bo men bedraagt naar schatting 40.000 gulden. CORRESPONDENT DPA-ANP Drie dagen na de massale demonstratie tegen haar bezuinigingspakket heeft de Duitse regering een eerste concessie gedaan, hoewel bondskanse lier Kohl eerder nog zei niet te zullen buigen voor 'de straat'. De verhoging van de pensioenleeftijd voor vrouwen, één van de meest omstreden pun ten van het pakket, wordt met driejaar uitgesteld. Volgens de krant Bild denkt de Duitse regering niet alleen aan uitstel van de verhoging van de pensioenleeftijd voor vrouwen. Bild meldt dat de de specialisten binnen de drie regeringspartijen CDU, CSU en FDP het eens zijn over veranderin gen in de plannen voor het ziektegeld en de ont slagbescherming. Kohl gaf gisteren zelf aan dat hij openstaat voor 'verbeteringen' van zijn programma, waarmee de stagnerende economie weer moet worden vlotge- trokken. Voorwaarde is wel dat de beoogde bezui niging van 50 miljard mark (56 miljard gulden) wordt gehaald. Voor de vakbeweging en de oppositie zijn voor al de kortingen op het ziektegeld, het uitstel van de verhoging van de kinderbijslag en de versoe peling van het ontslagrecht onaanvaardbaar. De bonden hebben al aangekondigd door te gaan met acties tot alle omstreden plannen van tafel zijn. Intussen hebben de premiers van de deelstaten Hessen en Rijnland-Palts, beide geregeerd door de oppositionele SPD, zich bereid verklaard tot een gesprek met minister van financiën Waigel over een bezuinigingspakket voor de zestien deel staten. Twee weken geleden strandden de be sprekingen tussen de deelstaatpremiers op de meningsverschillen tussen de regeringsleiders van de CDU aan de ene en de SPD aan de andere kant. TORSHOLMAbuff Van 698.- voor Rijker wonen kan voor minder. Prijsverhoging speelt De Bak parten Sinds de prijsverhoging vorig jaar heeft de Leidse Universitai re Mensa ongeveer twintig pro cent van haar klanten verloren. Bedrijfsleider J. Uitendaal van De Bak aan de Kaiserstraat ziet de toekomst somber in. Hij hoopt op geld voor een verbou wing. Jk denk aan een modern free flow systeem waarbij de klanten langs een lopend buffet zelf hun maaltijd kunnen sa menstellen. Ze zitten dan niet meer vast aan de drie vaste me nu's. Ook wil ik de eetzaal aan trekkelijker aankleden: wat knusser en minder steriel." Stagiaires van de universiteit zijn bezig met een schriftelijke enquête om de oorzaken van de terugloop boven tafel te krijgen. De Mensa heeft aan het begin van vorig studiejaar de prijzen verhoogd: studenten betalen nu 5,50 gulden voor een basismaal tijd en niet-studenten 7,50 gul den. Het oude tarief was vijf gulden voor iedere bezoeker. Uitendaal: „We hoopten met die prijsverhoging extra geld binnen te halen. De gedachte erachter was ook dat mensen met een baan wel wat meer kunnen betalen dan studenten. Maar het is verkeerd uitgepakt: veel mensen blijven weg." De Mensa krijgt gemiddeld vijfhonderd mensen per dag over de vloer die tussen 17.00 en 19.00 uur een warme maal tijd komen eten. Uitendaal: „Toen we hier pas zaten, vanaf Hof houdt rekening met verbetering Geen van de leden van de Van der Valk-familie, die heb ben terecht gestaan wegens belastingfraude, hoeft de cel in. Het gerechtshof in Den Haag liet vanmorgen een groot aantal arresten aanmerkelijk lager uitvallen dan de eisen, waarin behalve gevangenisstraffen ook hoge geld boetes waren verwerkt. Het openbaar ministerie wilde niet meteen op de uitspraken reageren. boete van 100.000 gul- HET WOORD IS AAN Honoré de Balzac In de liefde is niets méér overtuigend dan een moedi ge dwaasheid. WEERSVERWACHTING In het Paleis van justitie speel den zich meteen na de uitspra ken emotionele taferelen af. Verdachten vielen elkaar hui lend in de armen. „Nu kunnen we eindelijk weer rustig sla pen", aldus een van de Van der Valken. Het gerechtshof, dat de drie vrouwelijke verdachten vrij sprak, achtte bewezen dat de 66-jarige Arie van der Valk, twee van zijn zoons (34 en 38 jaar) en een neef (33) jaren achtereen hadden verzuimd om een be trouwbare administratie te voe ren. Daarentegen had het viertal aangetoond dat de horeca-orga- nisatie verbeteringen had door gevoerd, aldus het hof. Boven dien speelde bij het arrest een rol dat het concern al 140 mil joen gulden achterstallige belas ting heeft overgemaakt. Arie van der Valk werd van morgen veroordeeld tot zes maanden cel (voorwaardelijk) den. Tegen hem was een jaar cel, waarvan een half jaar voor waardelijk, gevorderd met een boete van twee miljoen gulden. De 34-jarige Gert-Jan van der Valk kreeg een half jaar voor waardelijk plus 240 uur dienst verlening. Hij had 24 maanden, waarvan acht voorwaardelijk plus een boete van een miljoen gulden tegen zich horen eisen. Ook Ben (38 jaar) en Lucas van der Valk (33 jaar) dienen nog 240 uur dienstverlening af te werken. In de rechtszaal ontstond enig rumoer toen direct na de uitspraak een vertegenwoordi ger van de Nederlandse Mid denstandspartij opstond en de rechters een rode kaart wilde aanbieden. De man, die het on eens is met het feit dat de fami lie Van der Valk wordt vervolgd, blies op een scheidsrechters- fluit, maar kon de kaart verder aan niemand kwijt. VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad .20 .15,16,17,19 RTV/programma's Schrijvende lezers27 Sport23 t/m 27 Strips11 Uitgaan8 Koude douche voor Belgische ijscoventer MAASTRICHT heeft volgens onderzoeker E. Willems deels te maken met traditie, meisjes kiezen van oudsher toch iets lager dan jon gens. Terwijl het wetenschappelijk onderwijs in populariteit af neemt, wordt het hbo steeds aantrekkelijker. In 1994 koos 25 procent van de leerlingen daar voor, vorig jaar was dat al geste gen tot 34 procent. Hoewel hij het niet heeft onderzocht, denkt Willems dat de deze zomer in gevoerde prestatiebeurs schul dig is aan dat verschijnsel. 1974, waren dat er zo'n 1.300 per dag. Dus dat is nogal een verschil. We weten ook niet goed waar het aan ligt, maar het heeft ongetwijfeld ook met de prijsstijging te maken." In De Bak in de Leidse bin nenstad komen van oudsher veel buurtbewoners eten. „Veel van hen hebben weinig geld. Deze mensen moeten nu een rijksdaalder meer betalen voor hun warme hap. Met een kopje soep erbij en een toetje kom je als snel op een tientje. En als je dat elke dag doet, is dat toch veel geld. Die mensen blijven vaker weg." Pagina Leiden: 'In De Bak is het allemaal wel erg steriel' Steeds meer vwo'ers, en dan met name meisjes, kiezen voor het hoger beroeps onderwijs (hbo) in plaats van de universi teit. Dat komt waarschijnlijk omdat de meeste studies aan de universiteiten vanwege de pres tatiebeurs te snel moeten wor den doorlopen (binnen vier jaar). Dat blijkt uit onderzoek door het Researchcentrum voor Onderwijs en Arbeidsmarkt in Maastricht onder schoolverla ters. Van alle vwo'ers koos vorig jaar 56 procent voor de univer siteit, terwijl dat een jaar eerder nog 65 procent was. Driekwart van de jongens kiest voor de universiteit, bij de meisjes is dat zelfs minder dan de helft. Dat Onderzoek naar prijs Europese identiteitskaart Het ministerie van binnenland se zaken en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten laten onderzoeken of de Europese identiteitskaart te goedkoop is. Zij reageren hiermee op klach ten van gemeenten dat ze niets overhouden aan de uitgifte van de kaarten. De Europese kaart, die 35 gulden kost, geldt binnen Europa als volwaardig reisdocu ment en is daarmee een ge duchte concurrent van het veel duurdere paspoort. OPRUIMING Het venten van een smakelijk ijsje op het Goudse Rijpad in AJ- phen verliep voor een 24-jarige Belg gistermiddag niet helemaal naar wens. De man kreeg on enigheid met enkele buurtbe woners over het verkopen van de lekkernij. Zijn activiteiten vormden naar hun idee een be dreiging voor een andere ijsma- ker uit de buurt. De bewoners dreigden de au to van de Belgische ijsverkoper te slopen als hij niet wegging. Toen hij daaraan niet snel ge noeg gevolg gaf, werd de voor ruit met een steen ingeslagen. Ook werden er enkele deuken in de auto geschopt en gesla gen. Voor de Belg uiteindelijk het moment om toch maar te vertrekken. wat je aantrekt! blouses/shirts vanaf 29,- broeken vanaf 39 pullovers vanaf 29,- Klip. BOEG (Jencikova) N-CKHaaifemmers?raatV52adDEN H hoe^Spuistraal. AMlTERDAM^elderiandplefn 6. EINDHOVEN-C NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. fa, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu ee Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (f. 31,30) J Per kwartaal ;eldt alleen als u in de afgelopen 3 maanden geen Deze bon in een envelop, zonder post OF BEL 071-51 28 030

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1