Leidsch Dagblad Gehandicaptenzorg luidt noodklok i Supporters naar Wembley OT9fto# Duitser ramt Oranje-fan 'Banden Van der Valk met Litouwse maffia' Vijftien maanden voor oud-leraar wegens ontucht Gasopslag-tanks naar Langelo Hennep-plantage in slaapkamer Alphen Bussen in alle soorten en maten Jeltsin geeft Lebed sleutelpost in kabinet GOED NIEUWS DINSDAG 18 JUN11996 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 1,95 Feiten en Meningen Wie houdt de Eurotwijfelaar Bolkestein in toom? Binnenland Sport Sport Veel vragen na vierde zelfmoord in De ~j Noordsingel Een Leidse commune voor fijnproevers schiphol-londen anp Het eerste vliegtuig Oranje-supporters i; gen om ongeveer half acht opgestegen vanaf Schiphol. Het Nederlands elftal speelt vanavond in het Wembley- stadion in Londen de derde wedstrijd op de eindronde van het Europees Kampioen schap, tegen Engeland. Ruim vijfduizend mensen zullen ar de wedstrijd Londen vliegen. Een kleine drieduizend mensen maken de reis per boot. Het stadion, dat 76.000 plaatsen heeft, is uitverkocht. De politie in Londen heeft vandaag duizend agenten in gezet om de supporters- stroom in goede banen te lei den. De KNVB heeft achtdui zend kaarten aan de man ge bracht. Hoeveel mensen er buiten de KNVB om nog aan kaarten zijn gekomen, is vol gens coödinator Lex Heijs van het Centraal Informatiepunt Voetbalvandalisme (CIV) moeilijk te schatten. De veiligheidsmaatregelen die voor de wedstrijd zijn ge nomen, kosten in totaal 2,6 miljoen gulden. numegen gpd Een oranje shirt werkte giste ren als een rode lap op een stier bij een Duitse automobi list en zijn passagier. Een 11- jarige jongen, gehuld in het shirt van de Nederlandse voetbalploeg, was in Nijme gen aan het skateboarden, toen een BMW met Duits kenteken opdoemde. De auto reed tot tweemaal toe op de skatende jongen in, waarbij de knaap op de motorkap be landde en uiteindelijk met zijn hoofd tegen een hek te rechtkwam. Na de botsing stapten de twee inzittenden uit de auto en scandeerden de naam van hun favoriete voetbalploeg: „Deutschland, Deutschland". Vervolgens re den zij weg. De jongen kwam ervan af met wat blauwe plek ken op benen en knieën. Het shirt liep enkele scheuren op. Beschuldigde horeca-öndernemer ontkent Vincent van der Valk, zoon van horeca-topman Gerrit, heeft de afgelopen jaren nauwe banden onderhouden met de Litouwse maffia. Dat meldt de Volkskrant vandaag. Volgens het dagblad hield de 33-jarige man zich in de voormalige Sovjetunie bezig met de handel in onder meer nikkel en diamanten. Bij- een dubieuze transactie met roebels was volgens de krant ook zijn neef Joep van den Nieuwenhuy- zen, destijds bestuursvoorzitter van Begemann, betrokken. De activiteiten in de voorma lige Sovjetrepubliek begonnen in 1992 toen Van der Valk een meerderheidsbelang kreeg in twee hotels in Litouwen. Mede aandeelhouder was het bedrijf LNR (Litouwen, Nederland, Rusland) van de Litouwer Gedi- minas Imbrasas, die onlangs een gevangenisstraf van zeven maanden uitzat wegens verbo den handel in metalen. LNR wordt echter gedomi neerd door Vygantas Kaspera- vicius, volgens Litouwse infor manten, die niet met naam en toenaam in de krant durven 'een van de acht machtigste mannen van het land'. Handel in metalen en dia manten is in Rusland en Litou wen aan strenge exportregels gebonden, maar Vincent van der Valk zou die hebben weten te omzeilen. Zelf erkent hij dat hij heeft gehandeld in metalen en diamanten, maar volgens hem is dat allemaal legaal ge beurd. ,,Ik heb overal papieren van. Het stelde trouwens alle maal niet zoveel voor." Uit do cumenten blijkt het te gaan om honderdduizenden guldens. almelo anpDe man pleegde vanaf de ja ren zestig tot aan zijn pensione ring in 1992 ontucht met een groot aantal leerlingen van het Reggesteyn College in Rijssen. Tegen hem waren veertien aan giftes binnengekomen. Zes daarvan zijn inmiddels verjaard. De verdachte was decaan bin nen de scholengemeenschap en had in die functie een vertrou wenspositie bij leerlingen uit de onderbouw. De rechtbank in Almelo heeft vanmorgen een 64-jarige voor malige leraar uit Rijssen wegens jarenlange ontucht met leerlin gen veroordeeld tot twintig maanden gevangenisstraf waar van vijf voorwaardelijk. Als bij zondere voorwaarde stelde de rechtbank dat hij niet meer als docent mag optreden en dat hij een behandeling voor daders bij de RIAGG moet volgen. Voor een hogere rente, onbelaste koersstijging of een toekom stige be.taling. Met de Valuta Rekening van de Generale Bank kunt u een saldo aanhouden in diverse valuta. Meer weten over sparen in Amerikaanse of Canadese dollars, Britse ponden, Duitse marken, ECU's, Franse of Zwitserse franken en Japanse yens? Kom gerust eens langs. Generale Bank. De Andere Bank. Jonker uit schaduw van de vedetten in ONCE-ploeg Wachttijd loopt soms op tot tien jaar Bijna achtduizend verstandelijk gehandicapten wachten soms tien jaar op een plaats in een activiteiten-, opvang centrum of een gezinsvervangend tehuis. Dat leidt vol gens deskundigen tot allerlei spanningen binnen de be trokken gezinnen. lijker. Het gaat hier vaak om volwassen gehandicapten. Als die lang in zo'n thuissituatie blijven, wordt dat onhoudbaar." Gemiddeld is de wachttijd twee jaar. De wachtlijsten in sommi ge regio's zijn het laatste half jaar meer dan verdubbeld. Het overlegorgaan in noordelijk Zuid-Holland (ROZ) heeft naar aanleiding van signalen van ou- zoeterwoude anp-gpd H. Bouter, coördinator in de Zoeterwoudse inrichting Swet- terhage en bestuurslid van het overlegorgaan in noordelijk Zuid-Holland (ROZ): ,,In een gezinsvervangend tehuis is al tijd wel iemand paraat. Binnen een gezin wordt dat toch moei- ders en gehandicapten zelf een brandbrief geschreven aan de Tweede Kamer over de nijpen de situatie in deze regio. De Vereniging Gehandicap tenzorg Nederland presenteert vandaag de wachtlijstcijfers voor heel Nederland. Donder dag bespreekt de Tweede Ka mer met minister Borst en staatssecretaris Terpstra van Volksgezondheid en Welzijn de problematiek. De overheid wil gehandicapten bij voorkeur plaatsen in woningen die mid denin gewone woonwijken staan. Bouter meent dat de overheid geen oog meer heeft voor het feit dat er ook verstandelijk ge handicapten zijn die een inten sievere behandeling nodig heb ben. ,,De gezinsvervangende te huizen zitten vol. Er treden haast geen verschuivingen op, waardoor mensen die 24-uurs verzorging nodig hebben, niet meer geplaatst kunnen worden. Dat komt doordat het beschik bare geld dit jaar anders is ver deeld. Een deel is bestemd voor vernieuwende projecten. Eén van die projecten is het zoge naamde genormaliseerde wo nen. Prima, hoor, maar veel duurder dan het wonen in een gezinsvervangend tehuis. Of je nu vier mensen bij elkaar zet of twintig tegelijk, dat scheelt na tuurlijk wel. Veel gehandicapten willen ook gewoon in een ge zinsvervangend tehuis wonen. Het andere deel van het geld gaat naar het zogenaamde 'per soonsgebonden budget'. Dat betekent dat mensen die een gehandicapt kind hebben een bedrag kunnen aanvragen dat is afgestemd op wat ze nodig heb ben. Daarvan kan maar een be perkt aantal mensen gebruik maken. Kortom: er is alle reden tot grote ongerustheid." HET WOORD IS AAN Petit-Senn Er ontbreekt iets aan de mens, zelfs aan de vol maaktste, als hij geen onge luk heeft ervaren. Hij is als een vesting die nog nooit is belegerd. OM Haarlem wil lagere straf drugskoeriers haarlem arthur maandag Aan het nijpende cellentekort door de vele aangehouden drugskoeriers in het werkgebied van de Haarlemse rechtbank moet op korte termijn iets wor den gedaan. Het college van procureurs-generaal (PG's) komt op korte termijn met maatregelen. Dit heeft een woordvoerder van het openbaar ministerie gisteravond medege deeld. Justitie in Haarlem heeft bij de PG's de noodklok geluid. Door de aanwezigheid van de luchthaven Schiphol wordt de rechterlijke macht in Haarlem overspoeld met drugszaken. De Haarlemse hoofdofficier van justitie De Beaufort heeft vol gens de OM-woordvoerder on der meer voorgesteld tegen drugskoeriers in de toekomst een lagere straf te eisen. Daar toe zouden de richtlijnen van de PG's moeten worden aangepast. Lagere straffen zouden er toe moeten leiden dat meer drugs koeriers binnen de bestaande cellencapaciteit hun straf kun nen uitzitten. Volgens de OM- woordvoerder kan de opsporing op Schiphol op deze manier zelfs worden geïntensiveerd. De Haarlemse hoofdofficier De Beauforf meldt de zaak al 'heel lang geleden' bij de PG's te hebben aangekaart. „Als je kijkt naar het aantal koeriers dat wij van Schiphol krijgen en dat af zet tegen het aantal cellen, dan hebben we een probleem. Het gaat ten koste van andere per sonen, zoals woninginbrekers. Dat hebben we aan het college van "PG's voorgelegd." Politie-actie tegen 'erven' Klaas Bruinsma drachten» De Nederlandse Aardoliemaatschappij (NAM) heeft afgelopen nacht zes gigantische tanks vanuit de haven van Drachten naar de ondergrondse gasopslagplaats in het Drentse Langelo getransporteerd. De verplaatsing van deze zogeheten 'absorbers' trok veel bekijks. Van morgen vroeg zijn alle tanks heelhuids in Langelo aangekomen. foto wfa dennis beek 10715° 107150 107! 6 ft 30% 30% 30% SSÖ# 20% 30% 30% VANDAAG 18 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving10 Randstad12 RTV/programma's7 Sport16,17 Strips6 De Toneelschool Amsterdam vertoont de Eindexamenpro ductie 'O, gruwel die liefde heet' in de Leidse Schouw burg op woensdag 19 juni, waarvooreen kortingsbon. n den run ruud sep In een flatwoning aan het Al- phense Aidaplein heeft de poli tie gisteren een hennep-planta ge gevonden. Omwonenden hadden geklaagd over stank overlast. In de slaapkamer wer den tweehonderd hennep-plan ten aangetroffen, met daarbo ven een afzuiginstallatie en assi milatielampen. De installatie is in beslag genomen. De planten zullen worden vernietigd. De bewoner, een 26-jarige Alphe- naar, was niet thuis. Concours d'Elegance op 7 juli in Noordwijk Politie en justitie denken in een omvangrijke actie een slag te hebben toegebracht aan de cri minele organisatie die wordt geleid door één van de 'erven' van de vermoorde Amsterdam se crimineel Klaas Bruinsma. Op tal van plaatsen in binnen- en buitenland zijn gisteren huiszoekingen verricht. Daarbij is een grote hoeveel heid administratie en goederen in beslag genomen. De actie werd uitgevoerd door het Kernteam Randstad Noord en Midden, de opvolger van het roemloos ten onder ge- gane IRT Noord-Hollan d/Utrecht, en de Fiscale Inlich tingen en Opsporingsdienst (FIOD). De criminele organisa tie waarmee het team, en eerder het IRT, zich bezig houdt, wordt verdacht van grootschalige han del in softdrugs. Op de hoofd verdachte rust ook de verden king van belastingfraude die in de miljoenen loopt. De zoekingen waren gisteren op achttien plaatsen, onder 'meer in Amsterdam, Parijs en Portugals. Naast administratie werden onder meer veertien personenauto's in beslag geno men, waaronder een Porsche en enkele antieke voertuigen. De waarde van alle goederen wordt op meer dan een miljoen gul den geschat. Bij een inval in Amsterdam zijn ook twee ver dachten aangehouden wegens vuurwapenbezit. moskou Rtrbeds programma is een verrij king van mijn programma", zo liet Jeltsin weten. De president liet doorsche meren dat hij in Lebed, die be kend staat als een man van wet en orde, wel zijn opvolger ziet voor het jaar 2000. Daarnaar ge vraagd glimlachte Jeltsin en zei: „Het is nog te vroeg daarover te speculeren, maar uw gedachte is correct". Jeltsin maakte de maatrege len bekend nadat hij Lebed voor de tweede keer sinds de Verkie zingen van zondag had gespro ken. Volgens Jeltsin heeft Lebed toegezegd hem in de tweede ronde te zullen steunen. De oud-generaal bevestigde dat. „Het gaat om en keuze tussen twee ideologieën: een nieuwe, die bezig is zich te ontwikkelen maar er nog slecht uitziet, en een oude, die veel bloed heeft doen vloeien. Ik heb gekozen voor de nieuwe gedachtes. Dat is de toekomst", zo zei Lebed. De Russische president Jeltsin heeft oud-generaal Aleksandr Lebed vanochtend een sleutel- post gegeven in zijn kabinet. Le bed wordt secretaris voor natio nale veiligheidsraad en Jeltsins persoonlijke defensie- en veilig heidsadviseur. De president ontsloeg de minister van defen sie, Pavel Gratsjov. Volgens de eerste berichten neemt stafchef Kolesnikov voorlopig het minis terie van defensie voor zijn re kening. Lebed boekte zondag met 15 procent van de stemmen een verrassend goed resultaat in de eerste ronde van de presidents verkiezingen. Zijn aanhang kan een doorslaggevende rol spelen in de tweede ronde. Die gaat tussen Jeltsin en de communist Zjoeganov. „Vandaag hebben twee politi ci en twee politieke program ma's zich verenigd. Dat van mijzelf en dat van A. Lebed. Le- Deze historische bus ii 1 de vijftig touringcars, c irene nieuwenhuuse Het Concours d'Elegance wordt het nement in Noordwijk. Werd de Tulpen Rally en de Monte Carlo Challenge al eerder in ere her steld, dit jaar, om precies te zijn op 7 juli, staat de autobus (weer) in het middelpunt van de belang stelling. Historische en hypermoderne bussen zijn die zondag (te bezichtigen op de Koningin Wilhelminaboulevard. Van dubbeldekker tot ex tra lang exemplaar, van koninklijk 'oud' tot hy permodern zakelijk. De aanleiding voor dit festijn is het negentigja rig bestaan van Beuk Touringcars. Algemeen di recteur Dolf Beuk dook ter gelegenheid van dit ju bileum in de geschiedenis en ontdekte dat het al weer 35 jaar geleden is dat in Noordwijk een der gelijke autobusfestijn was gehouden. Samen met VW directeur Hans Broekmeulen vatte hij de dwilk idee op om een dergelijk spektakel opnieuw in Noordwijk te organiseren. De WV-directeur, zittend in .de roemruchte L'Histoire, het paradepaardje van Beuk, waarin de koninklijke familie en haar gasten in 1962 een rit hebben gemaakt: „De tijd is er rijp voor. De belangstelling voor historische vervoermiddelen neemt toe. Misschien komt er ook nog eens een evenement voor luxe auto's". Juist de combinatie van oud en nieuw maakt dit concours voor het publiek extra aantrekkelijk, redeneert Beuk. Hij stelt nadrukkelijk dat het geen Beuk-onderonsje wordt. De organisatie ligt dan ook in handen van de Federatie van Muse umbussen, die al toegezegd hebben voor vijftien historische autobussen te zorgen. In totaal wor den vijftig touringcars verwacht. Maar ook de RAI Vereniging en de KNV Busvervoer zijn betrokken bij de organisatie. NIEUWE AJBONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (f. 31,30) Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) O automatisch (f. 90,20) ianbieding geldt alleen als u in de afgelopen 3 maanden geen Deze bon in een envelop, zonder postzegel, l.eidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28030 7121411400114"

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1