Leidsch Dagblad 0 Tweede ronde nodig bij verkiezingen Rusland Overvallers boeien Belg aan stuur Onrust bij Oranje houdt aan 'Air Jordan' vliegt weer Ella Fitzgerald overleden Piet Bambergen overleden 'Free fight' Snorfietser komt om het leven na botsing tegen slagboom Antiquair vindt harnas Jeanne d'Are GOED NIEUWS MAANDAG 17 JUNI 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 Binnenland i Buitenland Leiden Cultuur en Kunst Groen Links: voetinkomen van 500 gulden Gevolgen 'Soweto' blijven Zuid-Afrika treffen Gemeente voorop bij tegengaan van vrouwenmishandeling de Bijenkorf Een 22-jarige Belg uit Kortrijk zal zijn korte stop op de car poolplaats aan de Ir. Tjalmaweg bij de A44 in Leiden nog lang heugen. Hij had afgelopen zaterdag nog maar net zijn auto gepar keerd, of een onbekende man rukte het portier van zijn auto open en sloeg hem in het ge-1 zicht. Daarna deed de overvaller de Belg een handboei om de arm en maakte hem vast aan het stuur. Een tweede overvaller greep uit de auto een tas met kleding en portefeuille met 400 gulden. Daarna maakte zij zich in een auto uit de voeten. De geboeide Belg slaagde erin naar de Haagweg te rijden, waar hij een medewerker van de we genwacht wist te(alarmeren. Die demonteerde het stuur, waarna de brandweer de man van zijn handboei bevrijdde. De politie is nog op zoek naar getuigen. st albans Het Nederlands elftal trainde gisteren achter gesloten deuren. Bondscoach Guus Hiddink wilde niemand bij de training hebben. Wie enige moeite wilde doen, kon echter toch een glimp van de training opvangen. Al is het moeilijk om lang te blijven han gen. foto reuters De affaire Davids blijft de ge moederen in en rond de se lectie van het Nederlands elf tal bezighouden. Clarence Seedorf, een goede vriend van Edgar Davids, verklaarde gis teren dat 'de storm niet gaat liggen'. Wat hij daarmee pre cies bedoelt blijft vooralsnog de vraag. Volgens zijn vader stapt Seedorf in navolging van Davids in het vliegtuig, als hij morgen legen Engeland geen basisplaats krijgt. Het ongenoegen van See dorf heeft vennoedelijk ook te maken met de culturele ver schillen binnen het Neder lands elftal, die tijdens het Europees Kampioenschap aan de oppervlakte komen. Het is een strijd tussen 'jong' (Davids, Kluivert, Seedorf, Reiziger, Bogarde) en 'oud' (De Boer, Blind), maar nog meer een confrontatie tussen de Surinaamse en de Neder landse spelers. Zie ook pagina 13,14 en 15 chicago anp Zeventien maanden bleef hij aan de grond. Vloog hij niet, met de tong uit zijn mond, naar de basket. De NBA was de NBA niet meer zonder Mi chael Jeffrey Jordan, zonder Air Jordan. In maart 1995 keerde hij te rug naar het basketbal. De flirt met het honkbal was over. Toen zijn rentree nog een gerucht was, schoten op Wall Street de aandelen van de vijf multinationals waar voor hij reclame maakte in een dag met 2,3 miljard dollar omhoog. Jordan (33) werd vannacht na de vierde winst op Seattle met de Chicago Bulls voor de vierde keer binnen zes jaar kampioen van de NBA, zeg maar wereldkampioen. Hij haalde gewoontegetrouw een karrevracht aan persoonlijke prijzen binnen. Maar het ging hem vooral om de NBA-titel. De slagroom op een weerga loos seizoen, waarin van 72 van de 82 wedstrijden in winst werden omgezet, een record. Bovendien gingen in de play-offs slechts drie van de achttieïi duels verloren, ook een record. Zie ook pagina 13 katwijk peter van der hulst Een botsing op de Katwijkse Cantineweg is een 20-jarige snorfietser gistermorgen nood lottig geworden. De Katwijker reed met zijn voertuig tegen een slagboom die de toegang tot het duinwaterleidinggebied mar keert. De man werd om zes uur 's beverly hills ap Ella Fitzgerald, 'The First Lady of Jazz', is afgelopen zaterdag op 78-jarige leeftijd in haar wo ning in Beverly Hills overleden. Fitzgerald leed al enkele jaren aan een gecompliceerde vorm van suikerziekte. In 1993 wer den beide onderbenen van de zangeres geamputeerd. Fitz gerald stierf vreedzaam om ringd door familie en vrienden. De exacte doodsoorzaak is niet bekendgemaakt. ,,Zij stierfin de .nacht", zei advocaat Richard Rosman. „Haar fans zullen zich Leerlingen geven sfeer van 'Oliver Twist' goed weer diamantbewerker van beroep. Hij werkte enkele jaren bij een aantal bekende diamantairs in de hoofdstad. In zijn vrije tijd vormde hij een gitaarduo met Fred Plevier. Onder de naam De Mounties liepen ze het circuit van feesten en partijen af. De grote doorbraak kwam met een toernee door Nederland en Bel gië met Johnny Jordaan. Na het overlijden van Plevier nam René van Vooren diens plaats in De Mounties over Zie'ook pagina 11 Tijdens een vakantie op het Griekse eiland Kreta is zaterdag op 65-jarige leeftijd Piet Bam bergen overleden. De acteur en komiek, die de afgelopen jaren nog een glansrol speelde als Doolittle in de musical My Fair Lady, was met echtgenote op bezoek bij zijn dochter. Hij stierf aan de gevolgen van een hartaanval. Piet Bambergen, geboren op 3 maart 1931 in de Amsterdam se Jordaan, was oorspronkelijk Zjoeganov zit Jeltsin op cle hielen HET WOORD IS AAN Joan Collins Haar is waarschijnlijk de grootste vloek in het leven van vele vrouwen. De 46-jarige ex-generaal Lebed is de grote verrassing ge worden van de Russische presidentsverkiezingen. Met 14,4 procent haalde hij niet genoeg stemmen om door te dringen tot de noodzakelijk geworden tweede ronde, maar hij kwam na president Jeltsin (34,8 procent) en de communist Zjoeganov (32,3 procent) op de derde plaats. Het antwoord op de vraag aan wie hij zijn steun geeft in de tweede ronde, kan beslissend zijn voor de uitslag. coalitie is zeer realistisch", al dus Sjochin. Lebed zelf maakte duidelijk dat hij zich geschikt acht voor een hoge regeringsfunctie. In Moskou wordt gespeculeerd dat Jeltsin zijn minister van defen sie Gratsjov zal ontslaan om Le bed deze post aan te kunnen bieden. Lebed zelf weigerde gis teren te zeggen welk stemadvies hij zijn miljoenen kiezers zal ge- correspondent Vanmorgen begonnen in de Russische hoofdstad al de eerste voorzichtige gesprekken over coalities voor de tweede ronde. Jeltsins adviseur Sjochin zei dat de president waarschijnlijk een coalitie zal proberen te vormen met de generaal. „Jeltsin en Le bed hebben veel gemeen. Een ven. „Mijn belangrijkste taak is te voorkomen dat het land in een chaos verzinkt." Hij voegde daaraan toe dat hij alles zal doen om „ons land als gecivili seerde staat te behouden. De misdaad dient bestreden te worden. Daar begin ik morgen al mee". De ex-generaal verklaarde niet teleurgesteld te zijn dat hij niet in de tweede ronde was ge komen. „Ik ben als winnaar ge boren en blijkbaar is mijn tijd om president te worden nog niet gekomen." Jeltsin en Zjoeganov bleven ver verwijderd van de absolute meerderheid, zodat de Russi sche bevolking binnenkort nog een keer naar de stembus moet. Nadat ongeveer 90 procent van de stemmen was geteld stond Jeltsin op ruim 34,8 procent, Zjoeganov op 32,3 en Lebed op 14,4 procent. Daarna volgden de liberaal Javlinski met 7,4 en de extremist Zjirinovski met bij na 6 procent. De andere zes kandidaten, inclusief de vroeger Sovjetpresident Gorbatsjov, wa ren gezamenlijk goed voor vier procent. De 'man van perestroj ka' kwam op een schamele 0,53 procent. De communisten noemden het resultaat een overwinning. „Jeltsin heeft een gigantische nederlaag geleden, omdat zijn belofte de eerste ronde al te winnen als een zeepbel is ge barsten", zei de communisti sche voorman Iljoechin. Pagina 2: Lebed heeft de sleu tel in zijn hand, 'jeltsin moet zijn werk afmaken' 1°715° 10715° 30% 30% 30% 20% 20% 20% VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen Kerk en Samenleving ochtends door een voorbijgan ger gevonden. Hij was toen al overleden. Zijn fiets werd enke le tientallen meters verder in de kant van de weg aangetroffen. De politie heeft geen aanwijzin gen dat de snorfiets was opge voerd. Als mogelijke oorzaak noemt de politie dat de man geen ervaring had met het be sturen van een snorfiets. haar herinneren en van haar houden en dat is wat belangrijk Ella Fitzgerald nam, sinds haar eerste hit A-tisket A-tasket in 1938, meer dan 250 platen op. De zangeres, die met haar stem glas kon laten spingen, werd beroemd door de zoge naamde scat-stijl, het zingen van niet verstaanbare klanken. Fitzgerald was tweemaal ge trouwd en had één zoon. haarlem Bij free fighting mag alles. Of bijna alles. Maar dat de hoofdsponsor na de wedstrijd in de ring stapt en de winnaar te lijf gaat, is toch niet helemaal volgens de regels. Het gebeurde zaterdag bij een free fight in Haarlem. Een van de 'free fighters' stampte, nadat hij zijn tegenstander al had gevloerd, nog eens bovenop diens hoofd. De hoofdsponsor, de directeur van een bedrijf in supervisors bodyguards, liet vervolgens zien dat ook hij de taal van de straat beheerst. In plaats van de beker te overhandigen, nam hij stevig wraak op deze onsportieve free fighter. Beveili gingsmensen konden de man uiteindelijk stoppen. De Haarlemse wethouder van sportzaken zag het voor zijn ogen gebeuren, maar vond deson danks dat de organisatie de touwtjes strak in handen had. „Kijk, dit is nu eenmaal geen kinderspelletje", sprak hij na afloop, foto united photos de boer rob hendriks RTV/programma's___ 21 Sport13 t/m 18 Strips20 Uitgaan De Toneelacademie Maas tricht vertoont de eindexa menproductie 'Orgie' in de Leidse Schouwburg op don derdag 20 juni, waarvoor een kortingsbon. Gijzeling in Alphen blijkt studieopdracht De Alphense politie was zaterdagmiddag niet echt blij met een actie van drie mannen in winkelcentrum De Ridderhof. Rond drie uur lagen er twee op de grond, die on der schot werden gehou den door een derde per soon in een Rambo-pak. Het wapen was op het hoofd van de 'slachtoffers' gericht. Een getuige waarschuw de de politie. Die rukte massaal en gehuld in ko gelwerende vesten uit, om dat men van een gijzeling uitging. Ter plaatse bleek dat de mannen poseerden voor een foto. Bestemd voor een studieopdracht. Het wapen een lucht drukpistoolwerd door de politie in beslaggeno men. Tevens kregen de mannen een reprimande, omdat de politie niet kennis i parijs cees van zweeden Een Parijse antiquair lijkt een stuk te hebben ver worven dat hem in staat zal stellen direct met pensioen te gaan: het harnas van Jeanne d'Arc. Aanvankelijk dacht Pierre de Souzy gewoon een 'erg mooi harnas' uit de 15de eeuw te hebben ge kocht, maar inmiddels zijn de experts er bijna van overtuigd dat het toebehoorde aan de legendari sche vrouw die als 19-jarige haar leven op een brandstapel eindigde. Het harnas, dat niet groter is dan anderhalve meter is, was gemaakt voor een vrouw. De anti quair kwam daar achter toen hij een aantal jon gens en meisjes vroeg de wapenrusting te passen, en alleen de laatsten erin bleken te kunnen. Volgens de historicus Régine Pernoud hebben destijds slechts twee vrouwen op het slagveld ge vochten, Jeanne de Montfort en Jeanne d'Arc. Maar van hen mat alleen de 'Maagd van Orléans' anderhalve meter. Het borstharnas was ter rechterzijde bovendien doorboord, precies op de plek waar Jeanne d'Arc tijdens het beleg van Orléans door een pijl uit kruisboog was geraakt. En de helm was ter rech terzijde geraakt, daar waar ze een wond had op gelopen gedurende het beleg van Parijs. Sommige historici suggereerden dat de wapen rusting een vervalsing zou kunnen zijn, gemaakt na de dood van Jeanne d'Arc. Maar Duchiron, een van de zeer weinige experts op dit gebied in Frankrijk, zei er 'praktisch zeker' van te zijn dat het harnas aan Jeanne d'Arc had toebehoord. Een vervalsing is volgens hem 'zeer onwaarschijnlijk'. „Na haar dood raakte Jeanne d'Arc in een verge telheid waaraan ze pas in de 19de eeuw weer werd ontrukt. Wie zou in de tussentijd een verval sing hebben willen maken, daarvoor metaal ge bruikend uit de 15de eeuw"? Jeanne d'Arc,-die naam maakte met haar strijd tegen de hertog van Bourgogne, werd in 1431 in Rouen levend verbrand. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus r controle bezorging) e twee weken betaal ik mijn abonnement: automatisch (f. 31,30) Cl Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) O automatisch (f. 90,20) (proef)abonnement heeft gehad. sen als it in de afgelopen 3 maanden geen Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28030

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1