Leidsch Dagblad 25 'Centrum Leiden moet op de schop' Pitbull Davids grommend naar huis Bonino wil directe stop haringvangst Noodlanding Transavia in Portugal Rechter wil beslag op schilderij Mariënhaven Kamerlid D66: 'Vertrek Modelbouwmuseum in Leiden geopend MEOB gaat absoluut door' S g ie Burgemeester Zaanstad stapt op na 'tegenwerking' BEL: 071-5128030 GOED NIEUWS ZATERDAG 15 JUNI 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Buitenland i Cultuur en Kunst Borst wil ongewenste ingrepen kunnen 'rS) verbieden Rondje zelfbedrog in Bosnië Poppenspeler-acteur M gf*j| Fred Delfgaauw boos I ~jj op Raad voor Cultuur Sport Olympisch vuur brandt nog altijd bij Jan Siemerink Bondscoach Hiddink: 'Ik kan niet alles over mijn kant laten gaan' ST. ALBANS GPD Z'n gezicht staat op de zonovergoten tuin van het Sopwell House in St. Albans. Lijfelijk is hij dan wel aanwezig op de persconferentie van het Nederlands elftal, geestelijk nauwelijks. Wie Edgar Davids op deze vrijdagmiddag aan z'n tafeltje iets wil vragen, moet oppassen. Die kan als hij niet uitkijkt een grauw of een snauw krijgen. Het is alsof daar op die stoel een vervaar lijke pitbull zit. Edgar Davids is boos op al les en iedereen. „Ik ben heel teleurgesteld dat de bonds coach mij donderdag heeft ge passeerd voor de wedstrijd te gen Zwitserland. Daarop heb ik na afloop heftig gereageerd. Te heftig en ondoordacht. Zul ke uitspraken kan ik niet doen. Ik heb daar spijt van. Dat is het. En dat is ook meteen het einde van dit interview. Verder wil ik er niks meer over zeg gen." De voetballer schenkt de verslaggever tegenover zich een woedende blik. Er valt een stilte. Hij neemt een slok mi neraalwater uit een grote fles. Kijkt rond zonder iemand te kijken. Edgar", probeert een slaggever nog met gevaar eigen leven, „bestaat er nu misschien, heel misschien een serieus conflict met de bonds coach?" De woede kolkt meteen weer in de voetballer omhoog. „Dat is een stomme vraag. Geen commentaar." Van Edgar Davids, de i mer 8 van het Nederlands elf tal, zal op Euro '96 niets mee worden vernomen. Gistermid dag stuurde de bondscoach hem naar hufè. „Spelers kun nen veel met me doen, maa niet alles. Hij heeft zaken geïn sinueerd ('De bondscoach stopt z'n hoofd in andermans achterwerk') die' niet aan de orde zijn. Ik kan niet alles over mijn kant laten gaan." De rebellerende internatio nal was slechts bereid gedeel telijk zijn excuses aan te bie den. De spelers betreuren de gang van zaken. Aanvoerder Blind: Edgar is één van de beste spelers uit de selectie. Maar deze Davids ken ik niet. Meestal ontloopt hij de pers met een wijde boog. Mis schien had hij dat donderdag avond ook moeten doen Pagina 23: 'Davids moet we ten hoe verhoudingen liggen' Mk, Edgar Davids gisteravond bij aankomst op Schiphol, foto Plan om stad weer aantrekkelijk te maken: In de Leidse binnenstad moet ingrijpend en grootschalig worden ingegrepen. Alleen door de binnenstad stevig op de schop te nemen, kan Leiden weer aantrekkelijk wor den als winkelstad en het verloren marktaandeel terug winnen. De gemeente krijgt vandaag een plan gepresen teerd dat bij uitvoering de detailhandel een extra omzet van 166 miljoen oplevert, terwijl er in de stad tussen de 600 en 1.500 banen bijkomen. Gangetje, of bij de Hooigracht. Het verkeer kan dan mogelijk bij de Webster University aan de Boommarkt weer boven de grond komen, maar wellicht is verlenging van de tunnel tot aan Molen De Valk verstandi ger. Uiteraard wordt de tunnel dan wel veel duurder. De plannenmakers willen ver der een reusachtige markthal aan de Kaasmarkt en ze stellen voor het winkelproject De Sleu telhof aan de Breestraat nieuw leven in te blazen. Aan de Boommarkt moet een onder grondse parkeergarage komen, die vanuit de tunnel is te berei ken. Rond het Stadhuis en op een deel van de marktenroute komt door het verplaatsen van de weekmarkt ruimte voor een groot terrassengebied. HANS JACOBS HANS KOENEKOOP Het plan is gemaakt in opdracht van het Centrum Management Leiden, een platform waarin vertegenwoordigers van de ge meente, de Kamer van Koop handel, middenstand, banken, ambulante handel, VW en ho reca praten over verbetering van de Leidse binnenstad. Opvallendste (en duurste) punt uit het plan is een ver- keerstunnel onder de Nieuwe- en Oude Rijn (langs de zoge noemde marktenroute), waar door de Breestraat eindelijk ook echt auto- en busvrij kan wor den. Er moet nog nader worden onderzocht waar de tunnel het beste in de grond kan gaan, bij voorbeeld ter hoogte van het LEIDEN ERNA STRAATSMA De president van de Haagse rechtbank, F. Robbers, wil het uit Mariënhaven 'ont vreemde' schilderij in beslag nemen. De 55- jarige Hagenaar die het doek voor vijfdui zend gulden heeft gekocht van een perso neelslid van het Warmondse verpleeghuis, moet vertellen waar het schilderij nu is. Daarmee heeft het Warmondse verpleeg huis Mariënhaven het kort geding gewon nen dat tegen de Hagenaar was aangespan nen. De directie van Mariënhaven zegt dat het schilderij zonder toestemming is ver kocht en wil in een rechtszaak uitvechten wie de huidige eigenaar is. In afwachting van een uitspraak daarover wil het ver pleeghuis het in 1512 geschilderde kunst werk in bewaring geven bij een neutrale partij. Of het ook daadwerkelijk tot een in beslagname komt is overigens nog maar de vraag. Het schilderij is onlangs door de ko per voor tienduizend gulden doorverkocht. Het is onbekend of deze Haagse 'markt koopman' het schilderij nog in zijn bezit heeft. Tijdens de behandeling van het kort geding heeft de 55-jarige koper de naam en het adres van deze nieuwe eigenaar aan de rechtbank doorgegeven en gezegd dat hij 'verder niets meer kan doen'. De burgemeester van Zaanstad, J. Bruinsma-Kleijwegt (60), treedt op 1 september af. De burgemeester kwam vorig jaar hevig onder vuur te liggen na dat zij felle kritiek had geuit op de scheidende hoofdcommissa- DEN HAAG.JAN KUYS „Het is een illusie om te denken dat het Marine Elektronisch en Optisch Bedrijf (MEOB) in Oegstgeest blijft. We mogen de medewerkers van het MEOB niet langer in onzekerheid laten en moeten nu duidelijkheid ge ven. Het MEOB verhuist naar Den Helder. Met elke andere uitspraak houd je de mensen van het MEOB voor de gek." Het Leidse Kamerlid Jan Hoe- kema van D66 betreurt het op treden van de Tweede Kamer, waardoor de onzekerheid voor het MEOB-personeel veel lan ger heeft geduurd dan feitelijk nodig was. Hij gruwt nog over het laatste debat in de Tweede Kamer, toen zijn PvdA-collega Middel applaus oogstte voor een holle motie om opnieuw een nader onderzoek in te stel len. „Een heel akelig toneelstuk je met een wrange afloop", noemt Hoekema nu de gang van zaken. 11: 'Niets van provincie of Öegstgeest gehoord' De Europese Commissie in Brussel dreigt de haringvisserij met onmiddellijke ingang aan banden te leggen. EU-commis- saris Bonino wil daarmee voor komen dat de haringbestanden in de Noordzee geheel worden opgevist. De maatregel heeft rdeNe- Lammenschanswëg 130 Leiden (TZ HOUTWERF L)LJ KEUKENS KEUKEN STUDIO Koning Julianalaan 46 Voorschoten derlandse haringvisserij. Een en ander blijkt uit plotse linge onderhandelingen die Bo nino deze week met Noorwegen heeft gevoerd. Noorwegen en de EU hebben afgesproken ge zamenlijk de visbestanden in de Noordzee te beheren. Uit biologisch onderzoek bleek onlangs dat de haring stand in de Noordzee er slecht aan toe is. Volgens de Europese Commissie is overeengekomen de vangstquota van haring nog dit jaar ingrijpend te korten. De toegestane vangsthoeveelheid voor de Noordzee gaat terug van 313.000 ton naar 156.000 ton. De haringquota voor het Skagerrak en het Kattegat gaan van 120.000 naar 90.000 ton. Bovendien wil de Europese Commissie halvering van de visserij op kleine haring voor de vismeelindustrie Diplomaten beschouwen de plotselinge onderhandelingen met Noorwegen als een teken aan de wand. Ze menen dat 'Brussel' een overval voorbe reidt om de haringvisserij nog dit jaar te beperken. Nederland mag dit jaar bijna 65.000 ton haring opvissen. Naar schatting zou het Nederlands quotum met 30 tot 40 procent omlaag i zogeheten 'drijvende bok' van het Leidse bedrijf Herema is te Leiden heeft er een attractie bij. In de voor malige Kweekschool voor de Zeevaart aan het Noordeinde is gistermiddag het eerste modelbouwmuseum van Nederland ge opend. In het museum zijn tweehonderd uiteenlopende modellen te zien. Behalve miniaturen op het gebied van lucht- en ruimtevaart, scheepsbouw, havens en spoor- en tramwegen zijn er in ook poppen(huizen) en maquettes. In to taal beslaat het museum een oppervlakte van zeshonderd vierkante meter. De ruimte is groot genoeg om de collectie in de toe komst nog flink uit te breiden. Alle modellen zijn gemaakt door hobbyis ten. Het museum is niet alleen uniek voor Nederland, maar ook voor Europa, aldus voorzitter Leeuwenburgh van de stichting Modelbouw Museum. Leeuwenburgh ver wacht daarom dan ook dat het Een Boeing 737 van Transavia heeft gistermiddag een nood landing gemaakt op de lucht machtbasis Beja, 180 kilometer ten zuidoosten van Lissabon. Het toestel was op weg van Faro (in het zuiden van Portugal) naar Schiphol. Volgens woord voerder Rob Zwinselman van de chartermaatschappij waren er 131 passagiers aan boord. Zij bleven allen ongedeerd. De piloot landde omdat hij een schroeilucht rook. De nood landing verliep zonder proble men. Volgens Transavia is on duidelijk waar de schroeilucht vandaan kwam. Na de inspectie besloot de piloot de reis naar Schiphol te vervolgen. De pas sagiers weigerden echter met hetzelfde toestel verder te gaan. Zij werden met bussen terugge reden naar Faro, waar een an dere Boeing 737 van Transavia ris van politie A. van Es. Belang rijkste argument om op te stap pen is volgens de burgemeester Bruinsma (PvdA) de onwil in het bestuurlijke apparaat om te veranderen en de tegenwerking die zij ondervond. Bruinsma- Kleijwegt (PvdA) was sinds 1 maart 1992 burgemeester. Pabo In twee jaar leraar basisonderwijs na HBO/WO-opleiding NR. 41107 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 Nog geen abonnee HET WOORD IS AAN Rabindranath Tagore Gods zwijgen doet de ge dachten van de mens tot spraak rijpen. WEERSVERWACHTING De ingrijpende veranderingen van de infrastructuur hebben als gevolg dat een 'ideaal loop circuit' voor het winkelend pu bliek kan worden uitgestippeld. Het circuit is vooral bedoeld om Haarlemmerstraat en Breestraat beter met elkaar te verbinden. Die looproute wordt nu verstikt door het busverkeer in de Bree straat en de markt. Dat blijkt uit gegevens van het bureau D P Onderzoek en Advies, dat de toekomstvisie in samenwerking met het CML heeft uitgewerkt. Als de plannen worden ver wezenlijkt, voorspelt CML on der meer een extra omzet voor de detailhandel van 166 miljoen gulden, eem toevoeging van 21.000 vierkante meter winkel oppervlak, meer dan 10 miljoen gulden aan extra huuropbreng sten, werkgelegenheid voor ze ker 600 en misschien zelf 1.500 mensen en een verhoging van de opbrengst van de onroerend zaak belasting van 600.000 gul den. Lci= 10% 20% 30% onneschf|n 60% 30% 30% VANDAAG 44 PAGINA'S Binnenland. Buitenland Cultuur Feiten en meningen 2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Gesjoemel met schade-aan giften. Verzekeraars jaarlijks voor 700 miljoen opgelicht. Aanpak van zwartrijders in Amsterdam mislukt. Dweilen met de kraan open. Ongerepte natuur uit voor raad leverbaar. De charme van Costa Rica. Het verdwenen familiegevoel van de firma Iemco. Faillisse- i centraal. Rotterdams politiechef naar Parijs. 'Het korps stort niet in door mijn vertrek'. Denkwijzen Te korte relaties. Onze Taal: Binnenkamer. RTV/programma's8,9 Sport23,24,25,26 Strips6 De kortingsbon is voor de Eindexamenproductie van de Arnhemse Toneelschool en de Acteurs Opleiding Utrecht, maandag en dins dag te zien in de Leidse Schouwburg. KLM in actie tegen agressie van reizigers De KLM gaat op brede schaal de agressie van passagiers, in vlieg tuigen en op de grond, te lijf. De luchtvaartmaatschappij heeft daartoe besloten vanwege het toenemende verbale en fysieke geweld jegens het eigen perso neel. Vier werkgroepen gaan onderzoeken op welke wijze medewerkers het beste kunnen (leren) omgaan met dat feno meen. De KLM heeft een extern adviesbureau ingeschakeld om dat proces in goede banen te leiden. De aanbevelingen van de werkgroepen zullen worden verwerkt in trainingen, die in september worden gehouden. Met deze aanpak wil de KLM dat de medewerkers onder alle omstandigheden hun werk zo goed mogelijk kunnen verrich ten. Het komt steeds vaker voor dat bemanning en cabineperso neel van vliegtuigen worden be dreigd, geslagen en geschopt door passagiers. Onlangs nog werd een assistent-purser in een KLM-toestel uit Bangkok met een mes in de rug gesto ken. In het Zaterdags Bijvoegsel: Vogelvrij in de lucht 40.000 bezoekers per jaar zal trekken. Een van de opvallendste schaalmodellen in het modelbouwmusuem is een minia tuurversie van een Boeing 747 van de KLM. Verder zijn onder meer te zien een maquet te van de Leidse Pieterskerk, diverse uitvoe ringen van de zogeheten 'blauwe tram' (die vroeger Den Haag met Leiden verbond) en een zogeheten 'drijvende bok' van het Leid se bedrijf Herema. hen gisteravond heeft opge haald. In december 1992 kwamen op de luchthaven van Faro 54 van de 340 inzittenden van een DC 10 van Martinair om het le ven. Dat gebeurde toen dit toe stel tijdens de landing in zware storm verongelukte. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: - (l.v.m. controle bezorging) Per maand automatisch (f. 31,3( J Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) O automatisch (f. 90,20) N.B. Deze aanbieding geldt alleen als u in de afgelopen 3 maanden geen (proef)abonnement heeft gehad. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad. Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28 030 8 712141 400121

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1