Weg en wiel Lancia breidt Kappa-gamma uit Seat Cordoba als rijke semi-coupé AUTO BOOTB.V. Uw l an c Ia -dealer voor Leiden e.o. VRIJHEID, BLIJHEID... Stratus Convertible een plaatje Maak het de dief lastig JJ VRIJDAG 14 JUNI 1996 9 Kamcar Nieuw blad: GTi Tuning Design Sinds kort ligt er een nieuw Ne derlands autotijdschrift in de winkel: GTi Tuning Design. Zoals de titel doet vermoeden is het een (maand)blad voor lief hebbers van sportieve auto's, met de nadruk op verbeterde en verfraaide seriemodellen. Daar bij gaat veel aandacht uit naar accessoires, styling en tuning, het technisch opwaarderen van bestaande auto's. In dit eerste nummer komt onder meer de 'legendarische Golf GTi aan bod. Nummer twee verschijnt op 20 juni. Losse nummers kosten 6,95 gulden en een jaarabonne ment komt op 69,95. Hulpvering voor vakantie-auto henk van gurp die dan ook vrijwel zeker hin derlijk, zo niet verblindend zijn voor tegenliggers. Het laten aanbrengen van hulpvering is dan eigenlijk een noodzaak. Hulpveren verhogen niet het draagvermogen. Ze zorgen er alleen voor dat de auto minder (snel) doorzakt en overhelt. Daardoor blijft een goed con tact tussen voorwielen en weg dek gehandhaafd. Grip, weglig- ging, rij- en remgedrag blijven daardoor continu op een be hoorlijk niveau. Het progressie ve veerkarakter van hulpveren vermindert bovendien het dei nen van de auto bij het trekken van caravan of aanhanger en voorkomt 'blokken', het door slaan van de vering bij verkeers drempels en andere obstakels. Onder ideale omstandigheden dragen hulpveren slechts bij aan het rijcomfort. Op natte en gladde wegen en in lastige situ aties kunnen ze van levensbe lang zijn. Hulpvering is er in diverse uit voeringen. Er zijn eenvoudige, snel te plaatsen, desgewenst tij delijke, systemen zoals speciale kunststof- of rubber strips die bij schroefveren om de boven ste en onderste veerwindingen passen en in de veer te plaatsen, opblaasbare, plastic bollen. De schokdemper met extra schroefveer ('Load-a-juster') en hulpveren zijn permanente op lossingen. Het veersysteem van een perso nenauto, per definitie een com promis tussen comfort en rijge drag, wordt, zeker in de vakan tieperiode, al snel (te) zwaar be last. De negatieve en riskante gevolgen daarvan zijn te ver minderen ofte elimineren met hulpvering. Afhankelijk van het type en het maximale draagvermogen (zie instructieboekje) van de auto functioneert het veersysteem optimaal bij een belasting tot 250 a 300 kilogram. Met meer dan drie of vier personen plus wat bagage en/of gastank wordt dat gewicht al gauw bereikt of overschreden en gaat de wagen onherroepelijk doorhangen. Dat is meteen merkbaar, vooral bij remmen en het nemen van bochten. Als voor het weekeinde of de va kantie aan de volle auto een rek met fietsen wordt bevestigd of een caravan aangekoppeld is, wordt de grens van het toelaat baar maximum gewicht ook heel snel bereikt. En hoewel dan nog geen sprake is van overbe lasting, zakt de auto aan de ach terzijde wel flink door. De kwa liteit van weg- en rijgedrag wordt daardoor onrustbarend, zicht- en voelbaar, minder. In het donker rijden wordt boven dien bemoeilijkt door een ver keerde stand van de koplampen Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071-5.417.493 Zaagmolenweg 2-4 Alphen a/d Rijn Tel. 0172-44.16.89 WEGWERKZAAMHEDEN Wijzigingen via ANWB: 06 - 9622 (75 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Amsterdam richting Utrecht(A 2) Tussen Breukelen en Maarssen, avond en nacht. Utrecht - Den Bosch (A 2) Tussen Kerkdriel en Rosmalen, avond en nacht. Amsterdam richting Den Haag (A 4) Tussen Leidschendam en Rijswijk, overdag. Amstelveen richting Diemen (A 9) T.h.v. Amstelveen, avond en nacht. Den Haag richting Utrecht (A 12) Tussen Prins Clausplein en Zoetermeer, overdag. Utrecht - Breda (A 27) Tussen de brug bij Gorinchem en Noordeloos, avond en nacht. Utrecht richting Breda (A 27) T.h.v. Hank, overdag. Elektrische driewielers bieden u een grenzeloze bewegingsvrijheid. Voor de Tweede Wereldoorlog was het bezit van een fototoe stel nog niet iets vanzelfspre kends. Wie zich wilde laten ver eeuwigen ging toen naar een fotograaf, die vervolgens een statisch portret, desgewenst met inspirerende achtergrond, afleverde. Niet alle fotografen werkten echter in een studio, sommigen verdienden hun brood op straat. Daarbij werd soms gebruik gemaakt van spe ciale attributen. De klant kon bijvoorbeeld plaatsnemen op een motorfiets of in een auto en werd dan voor een luttel bedrag op de gevoelige plaat vastge legd. Ook aan het eind van de jaren vijftig doken er nog regel matig straatfotografen op. Zoals hier in het stadsbos Haarlem merhout, waar kinderen konden worden vereeuwigd in deze fraaie Austin trapauto. foto archief BEL 071-5232300 VOOR EEN DEMONSTRATIE BIJ U THUIS. W. de Zwijgerlaan 417 - Leiden in hoogte verstelbaar stuur, een glazen achterruit met verwar ming, twee airbags en een ABS remsysteem. Lederen bekleding wordt alleen in de LX standaard geleverd. Kortom, de Convertibles van Chrysler mogen zeer compleet heten. Met het oog op het rij comfort zijn de Stratussen spe ciaal voor Europa minder week afgeveerd dan de voor het thuisland bestemde exempla- FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BLIK IN HET VERLEDEN Iedereen kan het in deze zonni ge periode zelf constateren: de cabrio is weer helemaal terug. De open auto's schieten als paddestoelen uit de grond, bij na iedere fabrikant heeft er mo menteel een in de gelederen en dat is wel eens anders geweest. Kort geleden beleefde de lang verwachte opvolger van de be daagde Chrysler Le Baron ooit de meest verkochte cabrio let ter wereld zijn debuut in ons land. Deze werd ontwikkeld op basis van de opmerkelijk vormgegeven Stratus met als re sultaat een plaatje van een ca briolet, die Chrysler 'Converti ble' noemt. Evenals zijn voorganger is de 2- deurs Stratus Convertible een royale auto, die volop ruimte biedt aan vier inzittenden plus bagage. De open Stratus is de voortzetting van een rijke tradi tie, want Chrysler heeft al sinds decennia een aansprekende open 4-persoons auto in het programma. Er zijn twee varianten voorhan den, genaamd LE en LX. De voorwielen van de LE, te koop vanaf 69.990 gulden, worden aangedreven door een 2.0 liter 4-cilinder 16-klepsmotor met een vermogen van 131 pk, ge koppeld aan een handgescha- kelde 5-bak. De LX, leverbaar vanaf 87.390 gulden, wordt aan gedreven door een 2.5 liter 6-ci- linder motor met 24 kleppen. Deze V6 stuwt 163 pk naar de voorwielen en wordt geleverd in combinatie met een elektroni sche 4-traps automaat. Tot de standaarduitrusting van de Convertible behoren onder meer een elektrisch bedienbare kap, verwarmde en elektrisch bedienbare buitenspiegels, lichtmetalen wielen, aircondi tioning, stuurbekrachtiging, een De matte aluminium lijsten langs de zijkanten Ruim een jaar geleden verving Lan cia de Thema door een nieuw vlag genschip genaamd 'K'. Deze tech nisch meer dan waardige opvolger deed vervolgens vrij onopvallend zijn intrede op de Nederlandse auto markt. Dat kwam vooral doordat de K(Appa) uiterlijk niet imponeerde en een beetje in de schaduw stond van opvallende nieuwkomers die Lancia- moeder Fiat gelijkertijd op de markt zette. amsterdam Dat past overigens wel bij de 'taakverdeling' binnen het Fiat Auto concern: Alfa Romeo voor de sportieve modellen, Lancia voor de luxe toerders. Mogelijk komt de Kappa nu wat meer in de schijnwerpers, want er staan twee interessante nieuwe varianten op sta- n het dak geven de Lancia Kappa stationwagon t pel. Eerst komt er een stationwagon en wat later volgt een coupé, beide modellen de buteerden onlangs op de autotentoonstel ling van Turijn en vormen een mooie aan vulling op het Kappa-gamma. Over de coupé is nog weinig bekend, maar van de stationwagon heeft meesterontwer- per Pininfarina in ieder geval iets bijzonders gemaakt. Ondanks de gelijke afmetingen oogt de SW groter. De matte aluminium lijsten langs de zijkanten van het dak geven de wagen een exclusief cachet. Maar het was zichtbaar een probleem om de achter- bouw vloeiend aan te laten sluiten op de ongewijzigde portieren van de sedan, met een bolling die eigenlijk naar een sedan achterruit behoort over te lopen. Achterin bevindt zich een grote kofferruimte, met als bijzonder detail een tweede bagageruimte onder de vloer. Bij de ombouw van een sedan tot station wagon moeten vering, weggedrag en ge luidsisolatie opnieuw afgestemd worden. n exclusief cachet. foto fiat Daarbij kwam Lancia op gunstige resulta ten die men binnenkort ook in de sedan doorvoert. Betere geluidsisolatie maakt de SW stiller dan de sedan al was, de vering werd nog harmonieuzer, de meestgevraag- de motoren kregen meer kracht en tevens werden de stoelen herzien. De Kappa SW wordt net als de sedan lever baar met een comfortabele 2.0 liter 5-cilin- der motor (155 pk), een 2.4 liter 5-cilinder (175 pk), een 2.4 liter 5-cilinder turbodiesel (124 pk) of een V6 24-klepper (204 pk). Bij zondere details geven de K iets extra's, zoals een van een chip voorziene sleutel, waar door diefstal onmogelijk wordt, en een brandpreventiesysteem. Voorzichtig schat de importeur dat station versies van de Kappa in september vier- tot vijfduizend gulden meer gaan kosten dan een vergelijkbare sedan, dat zou een prijs niveau betekenen van 65 mille tot een ton. De Kappa Coupé mogen we pas in maart 1997 tegemoet zien. wijzigd een royale bagageruim te van dik 450 liter inhoud be schikbaar, en een in ongelijke delen neerklapbare achterbank die bepaald niet als noodzit af gedaan hoeft te worden. Op merkelijk is hoe met bredere portieren en twee in plaats van drie zijruiten zowaar een aan trekkelijke coupé-lijn ontstaat, zonder bijvoorbeeld ook het dak te verlagen, ten koste van de zitruimte achterin. Om het sportieve en exclusieve accent te benadrukken geeft Se at de Cordoba SX standaard for se lichtmetalen wielen mee en dikke 'dorpelspoilers'. Verder doet men ook niet krenterig met de uitrusting, die op het ni veau ligt van de compleetste 4- deurs Cordoba. Dit houdt onder meer in dat er twee airbags aan boord zijn. De exclusiviteit kost wel iets. Een 2-deurs Cordoba SX 1.8- 16V komt duizend gulden duur der uit 44.995) dan een 4- deurs model met dezelfde mo tor en uitrusting. Ook daarom lijkt de SX 1.6 het meest interes sant, met 35.495 goedkoper dan de eenvoudigste 4-deurs Cordoba GT. Een kleine tien mille meerprijs voor een sterke re motor, ABS en een boord computer is nogal wat. Seat maakt de SX tevens met de bekende 115 pk 2.0 liter motor, maar het is nog onzeker of en wanneer die naar Nederland komt. De SX2.0 zou in prijs tus sen de 1.6 en 1.8 vallen, waar schijnlijk op even minder dan 40.000 gulden. lk fietsslot, hoe dege- j lijk en duur ook, valt te kraken. Dat is de ontmoedigende uitkomst van een onderzoek door het tijd schrift Fiets. Gelukkig zijn er nuttige tips toe te passen die het de fietsendief lastig kunnen maken. De fiets vastmaken aan de vaste wereld, zoals een paal, hek of brugleuning, is nog altijd een eerste vereiste, zeker in de stad. Een doorsnee fietsklem is daarvoor meestal ongeschikt: het dunne staal is om te buigen tot er een las breekt. Eigenlijk zijn twee sloten nood zakelijk, een ringslot voor de fiets zelf en een ketting- ofbeu- gelslot voor de bevestiging. Een betrouwbaar en ART-goedge keurd ringslot is voor slechts drie tientjes te koop (Axa of Trelock). Bij de ketting- en beu- gelsloten gaat de regel op, dat er pas sprake van kwaliteit kan zijn boven een bedrag van vijftig gulden. Uit testen van diverse instanties komen de volgende sloten als betrouwbaar naar bo ven: Squire UBX, van Trelock de Titan en de Titan Twin Lite en van Abus de Granit, Granit Clas- se en Granit Delta. Bij een losse ketting met schakels van gehard staal is het ideale slot de Discus van Abus. Bevestig losse sloten zo hoog mogelijk, dat vindt de dief las tig. Ideaal is om het losse slot door voorwiel, frame èn hek werk te plaatsen, want een voorwiel met snelspanner is zo gepikt. Span een kettingslot zo strak mogelijk, zodat er niet mee valt te wrikken. Door TNO goedgekeurde fietsslo ten zijn voorzien van dit in oranje uitgevoerde ART-keurmerk. Keurmerk ART Het keurmerk ART staat voor Aanbevolen Risicobeperker voor Tweewielers. Het is een stichting waarin samenwerken het Instituut voor Wegtrans portmiddelen van TNO, het TBBS Bureau voor Schadepre ventie, RAI, ANWB, ministerie van Justitie en verzekeraars van tweewielers. Vijftig in Ne derland verkrijgbare sloten heb ben het ART-keurmerk. Naast het testen door TNO en het ge ven van keurmerken verschaft IRT bondige informatie over diefstalbeveiliging van tweewie lers. Een brochure 'Fietsdiefstal? Dat pikken we niet langer!' is gratis bij fietsenwinkels af te ha len. Er zijn zowat evenveel fietsen als Nederlanders: vijftien mil joen. Elk jaar weer worden daarvan 900.000 gestolen, de meeste in de grote steden. Fiet sen waarin postcode en huis nummer gegraveerd zijn maken meer kans te worden terugge vonden dan anonieme fietsen. Zorg ook dat merk, type, kleur en framenummer bekend zijn wanneer aangifte van diefstal wordt gedaan bij de politie. Lang geleden beloofde Seat een sportmodel uit te brengen, waarvoor verleidelijke voorstu dies werden getoond. De reali- - teit is wat nuchterder gewor den, in de vorm van de Cordoba SX. Vorig jaar op autoshows te zien, nu dan echt leverbaar. Misschien geen ware volbloed, maar als volwaardige vierzitter wel zo praktisch. En met veel uitrusting toch minstens een beetje exclusief. Het zit erin dat de meeste be langstelling zal uitgaan naar de basisversie, die zich onder- heeft standaard een ABS-rem systeem, elektrische bediening voor de spiegels en een boord computer extra. Maar net als de sterkere broer, en sinds kort ook de Ibiza GTI, heeft de 1.6 SX wel een middenconsole met extra meters, witte wijzerplaten, leren bekleding op stuurwiel en scha- kelpook en dezelfde overige ui terlijke opsmuk. De 4-deurs Cordoba heeft al een aardig sportieve modelle ring, die ongetwijfeld bijdraagt aan diens verkoopsucces. Bij de SX zijn feitelijk alleen de zijwan den veranderd. Dus blijft onge- scheidt met een nieuw motorty pe dat (tenminste voorlopig) ge reserveerd blijft voor de 2-deurs SX. De 100 pk sterke 1.6 liter is een verkleinde variant van Seats 1.8 motor, met als bijzonder kenmeric een inlaatsysteem met variabele aanzuiglengte. Verge leken met de bestaande Seat 1.6 heeft de nieuwe motor een veel kortere zuigerslag, waardoor hij gewilliger toeren maakt en dus een sportiever karakter heeft. In uitrusting doet de basis-SX nauwelijks onder voor de twee de variant, met een 16-kleps 1.8 motor van 130 pk. Die laatste Huisman Autobedrijf b.v.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 9