Bosnische verkiezingen gaan door in september 'Europese Commissie negeerde waarschuwing over BSE' Buitenland Bonn haalt bakzeil bij CAO voor ambtenaren Frankrijk wekt in NAVO argwaan VS Pensioenprotest Haags Joegoslavië-tribunaal stelt Lajic mogelijk op vrije voeten Historie herleeft Maken ze dan ook alle haaien af?1 Belgische parlement schrapt doodstraf VRIJDAG 14 JUN11996 Irak blijft VN weerstaan bagdad Irak trekt zich niets aan van een resolutie van de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties en heeft VN-inspecteurs ook gisteren de toegang tot een militaire basis en twee andere com plexen ontzegd. De Verenigde Staten en Groot-Brittannië oefe nen druk uit op de raad om een resolutie tegen Irak aan te ne- Westen Duitsland: 15% analfabeten münchen In het westen van Duitsland wonen ongeveer vier miljoen mensen die niet kunnen lezen of schrijven. Dat komt neer op vijtien procent van de volwassen bevolking, zo is giste ren bekendgemaakt op een conferentie van deskundigen over het leren van geschreven taal in de Beierse hoofdstad München. Indonesisch weekblad in de ban jakarta Het Hooggerechtshof van Indonesië heeft het verbod gisteren goedgekeurd waarmee minister Harmoko (informatie) het weekblad Tempo had getroffen. Uitspraken van twee lagere rechtbanken, die het verbod illegaal en arbitrair hadden ge noemd, werden door het hof terzijde geschoven. „Vandaag is een rouwdag voor de Indonesische pers. Onze strijd voor vrij heid van de pers is voorbij", zei hoofdredacteur Gunawan Muhammad. Tempo kreeg op 21 juni 1994 een verschijningsver bod opgelegd, omdat het kritisch over de regering had geschre- Minder asielverzoeken in EU Luxemburg Bijna 271.000 mensen vroegen in 1995 in de landen van de Europese Unie politiek asiel. Daarmee werd de terugloop in het aantal asielaanvragen sinds 1992, toen een recordaantal van 674.056 vluchtelingen zich meldde, voortgezet. Dat maakte het bureau voor de statistiek van de EU, Eurostat, gisteren be kend. Tankauto explodeert: 18 Turken dood ankara Door een botsing tussen een tankauto en een autobus in Turkije zijn vandaag 18 mensen gedood en vijf gewond. Na de botsing explodeerde de tankauto en door de vuurbal van bran dende benzine ging de bus in vlammen op. Het ongeluk gebeur de bij de plaats Sereflikochisar ten zuiden van de Turkse hoofd stad Ankara. Netanyahu komt maandag met kabinet Premier Netanyahu van Israël presenteert maandag tijdens de eerste vergadering van het nieuwe parlement zijn re gering. Dat heeft de winnaar van de verkiezingen van twee we ken geleden gezegd tegen vertegenwoordigers van de coalitie partijen. Na de verkiezingen van 29 mei heeft Netanyahu onder handelingen gevoerd met religieuze, rechtse partijen en cen trumpartijen. Hij streeft naar een centrum-rechtse meerder heidsregering, zo verluidt uit parlementaire bron. Turks leger doodt Koerden in Irak ankara Het Turkse leger heeft de afgelopen twee dagen bij een inval een paar kilometer over de grens met Irak 51 Koerdische guerrillastrijders gedood, zo deelde hel vandaag mee. De inval werd uitgevoerd door een kleinagroep bergcommando's. Die hebben zich inmiddels weer teruggetrokken. Garuda-toestel kampte met motorpech jakarta Het toestel van de Indonesische maatschappij Garuda dat gisteren in Japan verongelukte, kreeg problemen met een motor vlak voordat het zou opstijgen. Dit blijkt uit de eerste re sultaten van het onderzoek naar het ongeluk, zei de Indonesi sche minister van transport, Haryanto Danutirto, vanochtend. Het persbureau Antara meldt dat vanuit Jakarta. Bij het ongeluk kwamen drie mensen om het leven en raakten meer dan hon derd anderen gewond. Chinese nachtclub 'Göring' stuit op kritiek peking yvonne v Bars en restaurants in China die zich tooien met namen van historische figuren stuiten op steeds meer kritiek. Als voorbeeld van wat on- aanvaarbaar is, noemt een krant een nacht club die zich tooit met de naam van Hitiers nazi-trawant Herman Göring. „Namen uit het verleden worden op goed ge luk gekozen, zonder dat er ook maar een mo ment bij wordt stilgestaan welke herinnerin gen deze oproepen", aldus het Vrijheidsdag- blad in een commentaar over dit modever schijnsel. De krant rept ook over een restaurant dat zich 'Lodewijk XVIII' noemt. „Ik weet dat er ook een Lodewijk de dertiende is geweest, maar dertien is een ongeluksgetal. Dus heb ik geko zen voor de achttiende", verklaarde de bijgelo vige eigenaar. In het Kantonees klinken de ge tallen 'een' en 'acht' achter elkaar uitgespro ken hetzelfde als: 'ik wil rijk worden'. athene Honderden boze ouderen trotseerden gisteren midden op de dag de hitte in de Griekse hoofdstad Athene. Ze eisten van de regering een verhoging van hun staatspensioen. foto reuters george kara- chaus De verkiezingen in Bosnië-Hercegovina worden niet uit gesteld. De komende drie maanden voor het verstrijken van de in het Dayton-akkoord genoemde deadline (15 september) zal wel een 'uiterste inspanning' moeten worden geleverd om een eerlijk verloop van de volks raadpleging mogelijk te maken. Dit is gisteren in Floren ce afgesproken door 43 landen en tien internationale or ganisaties die beraadslaagden over de toekomst van het Rechter vreest uitbreken nieuwe burgeroorlog brussel aly knol la,( correspondent latf Frankrijk vaardigde gisteren —-4 voor het eerst sinds dertig jaar iLu zijn minister van defensie af J naar het halfjaarlijkse defensie- "Jl beraad van de NAVO in Brussel. Minister Charles Millon maakte !er geen geheim van dat Frank rijk zich stevig in de hoogste militaire NAVO-top wil nes telen, nu het heeft besloten weer volledig in het bondge nootschap mee te draaien. De Amerikanen bekijken Millons wensen echter met gfote arg waan. Voorzichtig gaf de Nederland se minister Voorhoeve na afloop van het beraad toe dat sprake is van 'enige spanning' tussen IFrankrijk en de Verenigde Sta ten. „Maar het lijkt mij een op losbare spanning", voegde hij Frankrijk wil dat een onaf hankelijke Europese comman dant in de toekomst leiding geeft aan Europese operaties onder auspiciën van de West- Europese Unie. Dat zijn opera ties waaraan de Amerikanen niet meedoen, maar waarvoor wel NAVO- (lees Amerikaanse) middelen ter beschikking wor den gesteld. De zestien NAVO- ministers van buitenlandse za ken zetten vorige week in Ber lijn het licht op groen voor zulke operaties. Zo'n zelfstandige Europese commandant voor Europese ac ties zou echter de positie kun nen aantasten van de traditio- PARUS-BRUSSEL-BAARN ANP-Rtr-GPD neel door de VS geleverde op perbevelhebber van de NAVO- eenheden in Europa (de zoge heten SACEUR) en daar voelen de VS niets voor. De Ameri kaanse minister Perry bena drukte gisteren dat er 'eenheid van commando moet zijn; dat is essentieel'. Begin december moeten de plannen voor de nieuwe com mandostructuur van de NAVO rond zijn. De oude structuur voldoet niet meer sinds het ein de van de Koude Oorlog. Deze is niet berekend op eventuele nieuwe NAVO-lidstaten uit Midden- en Oost-Europa en ook niet op hernieuwde Franse deelname. Er wordt dan ook al enige tijd over een geheel ver nieuwde NAVO gesproken. Vooral Parijs hecht daaraan. Frankrijk trok in 1966 onder president De Gaulle zijn strijd krachten terug uit de militaire tak van de NAVO en nam vanaf dat moment alleen nog deel aan het politieke overleg. Wat. Frankrijk nu voor ogen staat, is niet zozeer een terugkeer in de bestaande NAVO-schoot, als wel 'een volledige Franse deel name in een hele nieuwe Allian tie', aldus minister Millon. Volgens Voorhoeve zal de in tegratie van de Franse troepen in het militaire netwerk van de NAVO overigens 'niet van een leien dakje gaan'. En van inte gratie van de Franse kernmacht zal volgens Voorhoeve voorlo pig nog helemaal geen sprake zijn. „Aan zo'n gevoelig onder werp is men nog niet toe." den haag gpd De van oorlogsmisdaden be schuldigde Bosnische Serviër Goran Lajic wordt waarschijn lijk door het Joegoslavië-tribu naal in Den Haag vrijgelaten. Het is niet zeker dat de man die in een Scheveningse cel zit de Goran Lajic is die wordt ge zocht. Aanklager Grant Nie mann erkent dat. Daarom moet de aanklacht tegen deze Lajic worden ingetrokken. Volgende week nemen de rechters daar over een besluit. Op foto's hebben negen van de tien getuigen Lajic, die wordt beschuldigd van het martelen en doden van moslims in het kamp Keraterm, niet herkend en de tiende was niet honderd procent zeker. Zelf heeft Lajic steeds volgehouden dat hij on schuldig is. Na zijn arrestatie in Duitsland in maart drong hij zelfs aan op uidevering aan het tribunaal, omdat hij zijn on- florence paul koopman „Vrijwel niemand heeft gesug gereerd de verkiezingen uit te stellen", constateerde de Itali aanse voorzitter, minister Lam- berto Dini. „Uitstel zou het vre desproces een enorme klap toe brengen." Niettemin werd tege lijkertijd vastgesteld dat aan de schuld vastgesteld wilde zien. Tijdens de voortzetting van het proces tegen Dusko 'Dule' Tadic kwam gisteren in een aangrijpende getuigenis de ver meende rol van Tadic bij de et nische zuiveringen in Prijedor ter sprake. Getuige Nasima Klipic vertelde hoe Tadic na de inname van diens woonplaats Kozarac samen met Servische soldaten en agenten moslim mannen uit een grote groep ge vluchte inwoners van de Prijdor-regio had gehaald. „De Serviërs selecteerden mensen en vermoordden hen. Ik zag dat ze hen eruit haalden en naar huizen in de buurt brachten", „Dule riep tegen mensen: Hé, jij! Hij vroeg aan de (Servische) agent Milos: Waar moet deze heen? En deze?". Bij het bussta tion van Kozarusa, tussen Koza rac naar Prijedor, werden drie groepen mannen gevormd, die elk naar een van de drie beruch- minimale voorwaarden voor het houden van verkiezingen nog niet is voldaan. Zo zijn vrije me dia, vrij verkeer van personen en de terugkeer van vluchtelin gen naar hun woonplaats nog niet gegarandeerd. De voortgaande heerschappij van de van oorlogsmisdaden verdachte Serviërs Karadzic en te concentratiekampen werden afgevoerd: Omarska, Keraterm en Trnopolje. Volgens Nasima droeg Tadic, gestoken in ca mouflagepak, een automatisch geweer en een pistool. Nasima Kiplic woonde net als Tadic in Kozarac. Ze kende 'Du le', zoals ze hem steevast noem de, 'bijna mijn hele leven'. Ge regeld kwamen ze elkaar tegen in het uitgaansleven. Ze zeiden elkaar gedag, praatten wel eens. Sinds het uitbreken van de oorlog heeft Nasima haar broer Enver niet meer gezien. „Hij werd naar Omarska gebracht", vertelde ze en brak in tranen uit. Achter die tranen schuilen mogelijk huiveringwekkende feiten. Tadic is mede aange klaagd voor het dusdanig mis handelen van gevangenen in Omarska, dat ze daaraan over leden. Een van de genoemde slachtoffers heet Enver Alic. Mladic in de Republika Srpska ligt de delegaties in Florence als een steen op de maag. „Verkie zingen in Bosnië zijn niet ge loofwaardig zolang zij niet zijn uitgeleverd", waarschuwde rechter Cassese van het Haagse Joegoslavië-tribunaal in een emotioneel betoog. Volgens Cassese zullen de twee Bosnisch-Servische leiders al hun macht aanwenden om de verkiezingen te saboteren, Srps ka naderhand van Bosnië af te scheiden en eventueel zelfs de Bosnische moslims opnieuw de oorlog te verklaren. Cassese riep op tot sancties, te beginnen bij de Servische sportploegen die aan de Olympische Spelen wil len deelnemen. Europees Com missaris Van den Broek viel hem bij en pleitte voor een 'economische' boycot tegen Srpska. De meeste delegaties voelen er echter niets voor de fragiele vrede op het spel te zetten via een klopjacht op oorlogsmisda digers of via het afkondigen van sancties tegen één partij. „Arrestatie van Karadzic en Mladic is heel wenselijk, maar geen voorwaarde voor het hou den van verkiezingen", aldus Dini. Tot zover onze verslagge- In Brussel besloten de NAVO- ministers van defensie gisteren dat het militaire bondgenoot schap pas na de verkiezingen in Bosnië beslist of de IFOR-vre- desmacht eventueel langer op de Balkan blijft. Dissident vrijgelaten hanoiafp De Vietnamese dissident Hoang Minh Chinh, die vorig jaar in de gevangenis belandde omdat hij het machtsmonopolie van de communistische partij in zijn land aan de kaak had gesteld, is vandaag vrijgelaten. Chinh (77) was ooit zelf partijfunctionaris. brussel aly knol correspondent Het Belgische parlement heeft gisteren met 129 tegen 13 stem men de afschaffing van de doodstraf goedgekeurd. België was het laatste land in de Eu ropese Unie waar deze straf nog bestond. De doodstraf werd weliswaar niet meer voltrokken sinds de zuiveringsprocessen na de Tweede Wereldoorlog, maar nog wel regelmatig uitgespro ken om vervolgens in levens lang te worden omgezet. Tegen afschaffing van de doodstraf waren alleen het ex treem-rechtse Vlaams Blok en zijn Waalse tegenhanger, het Front National. Na de stem ming barstte een spontaan ap plaus los in het parlement. Tijdens het debat stelden alle voorstanders dat afschaffing van de doodstraf een goede abthorpe annemiek ruygrok Met tranen in haar ogen ver telt de waardin van The New Inn, een pub in het Engelse gehucht Abthorpe bij Nor thampton, hoe 's ochtends ze ven van haar kalveren zijn weggehaald. „Ik krijg een ver goeding van 25 pond per kalf, maar die weiger ik. Dit is gru welijk. Wat er met de dieren gebeurt, ik weet het niet. Ze zullen wel worden verbrand. Maar ik kan je dit zeggen: mijn beesten zijn voor 150 procent BSE-vrij." De mannen die het karwei voor hun rekening nemen, we ten dat de waardin haar eigen veestapeltje heeft om rund vlees in haar pub te kunnen serveren. Ze weten ook dat ze de dieren altijd alleen maar onverdacht voedsel heeft ge geven. Maar ze kunnen niet anders dan de jonge beesten bij haar weghalen. Zo is het van hogerhand beslist. Eerder haalden ze al vijf kalfjes op in het kader van de regerings maatregelen tegen de'gekke- koeienziekte'. „Tijdens vergaderingen van de boerenbond blijf ik het roe pen: Over een jaar zit heel Groot-Brittannië zonder melk. Maar niemand weet een op lossing voor dit vreselijke pro bleem." Als ze hoort dat we van the continentkomen, kijkt ze be- correspondent Bemiddelaars zijn er gisteren in geslaagd een oplossing te vinden voor het conflict over een nieuwe ambtenaren-CAO tussen de Duitse regering en de vakbonden. Hun voorstel, dat door beide partijen wordt geaccepteerd, pakt vooral goed uit voor de bonden. Ze kregen op twee essentiële punten ge lijk van de bemiddelaars. Die waren ingeschakeld, nadat de partijen het na vier moeizame onderhandelingsronden on eens waren gebleven. Minister van binnenlandse za ken Kanther wilde de 2,3 mil joen werknemers in overheids dienst geen loonsverhoging bie den en het mes zetten in het ziektegeld. Op beide punten haalde hij bakzeil. Voorzitter Mai van de ÖTV, de belangrijkste ambtenaren bond, noemde het resultaat van de bemiddeling een 'succes'. Als minpunt geldt dat de lonen van de ambtenaren in de vijf ooste lijke deelstaten slechts van 84 naar 85 procent van het niveau in het westen worden opgetrok ken. Minister Kanther sprak van een 'compromis van de rede lijkheid'. De nieuwe CAO kost de over heid naar schatting vier miljard mark. Het leeuwendeel daarvan moet worden opgebracht door de deelstaten en de gemeenten. Voor de regering in Bonn, die eind april een bezuiningspakket van vijftig miljard presenteerde, blijft de schade beperkt tot drie honderd miljoen mark. Het Bonner bezuinigingspak ket is morgen het mikpunt van een grote demonstratie in Bonn waartoe de vakcentrale DGB heeft opgeroepen. zaak is, maar dat het al veel eer der had moeten gebeuren. De straf is volgens voorstanders van afschaffing nutteloos, om dat er geen effect op de crimi naliteit vanuit gaat. En schade lijk is de straf ook, omdat een aantal landen tot nu toe weigert misdadigers aan België uit te le veren juist omdat de doodstraf daar nog bestaat. Het parlement moet zich nu nog buigen over een nieuw stel sel van strafmaten. Voorgesteld is om voortaan levenslange ge vangenisstraf mogelijk te ma ken voor zware en politieke misdrijven. De huidige levens lange straffen zouden dan moe ten worden vervangen door cel straffen van twintig tot dertig jaar. Het begrip dwangarbeid, dat tot nu toe ook nog in België bestaat, moet verdwijnen en worden vervangen door opslui ting. denkelijk. „Jullie willen ons rundvlees niet, terwijl er in tientallen jaren maar een paar mensen ziek van zijn gewor den. Als in Australië iemand door een haai wordt gepakt, maken ze dan ook alle haaien inde oceanen af?" Op ons antwoord dat niet wij, maar de politici de beslissing tot de boycot hebben geno men, draait ze bij. „Oh, jullie vinden de maatregel ook te drastisch? Dit is toch ongeloof lijk. Ik stemde al Conservatief, maar nu ben ik de grootste conservatief van Groot-Brit tannië. Laat John Major zijn poot maar stijf houden. Het is een andere wereld in Europa. Heel anders dan hier. Ik zeg je: het is in Brussel beslist om zo de melkoverschotten van Eu ropa hier te kunnen lozen. Maar hier ia mijn pub worden alleen nog maar Britse pro ducten verkocht. Er komt geen buitenlands product meer in. Nog geen koreltje suiker." Als we onze lunch willen beta len, wimpelt ze dat af. „Nee, dit is op mijn rekening. Ik vond het veel te prettig om eens een ander geluid te ho ren. Wij horen hier niet hoe de bevolking er zelf over denkt. Alleen maar wat de politici vinden." Bij het verlaten van The New Inn stuiten we op een bordje: 'Hier wordt alleen Brits rund vlees geserveerd'. longreach Diep in het Australische binnenland laten leden van de zogeheten 14th Mudgeeraba Lighthorse Historical Troop het verleden herle ven. Het binnenland van Australië wordt momenteel getroffen door extreme droogte. foto reuters david gray Deskundigen van de Europese Unie hebben al op 8 maart in Brussel alarm geslagen over de risico's van de run derziekte BSE voor de volksgezond heid. De Europese Commissie sloeg de I waarschuwing echter in de wind, zo I schrijft het Franse dagblad LeMonde. Deskundigen van de Wetenschappe lijke Voedselcommissie waarschuwden voor het risico van besmetting van mensen. De waarschuwing bereikte de Europese Commissie nog voordat de Britse regering op 20 maart het Lager huis inlichtte over tien dodelijke geval- ien van de ziekte Creutzfeldt-Jakob en het mogelijke verband met de runder ziekte. In plaats van handelend op te treden, stopten ambtenaren de waar schuwingen in de doofpot om 'onnodi ge onrust bij de bevolking te voorko men', zo zegt een niet bij, naam ge noemde deskundige in Le Monde. Frankrijk staat op zijn achterste be nen door een publicatie in het Britse wetenschappelijke tijdschrift Nature. Daarin staat dat Groot-Brittannië doorging met de uitvoer van mogelijk met BSE besmet beendermeel, nadat het in eigen land al was verboden. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van landbouw wees gisteren elke verantwoordelijkheid van de hand. „De Europese Commissie wist wat wij deden en andere landen wisten dat ook. Ze wisten dat ze het meel niet aan runderen en schapen moesten ge ven", zei hij. Het voer was volgens hem veilig voor varkens en kippen. De Britse regering heeft deze week haar boeren gemaand om voor eind ju li alle voorraden aan oud beendermeel in te leveren in speciale depots, waarna het zal worden vernietigd. Sinds kort is het in Groot-Brittannë ook verboden om dit meel nog aan varkens, kippen of vissen te voeren. Op overtredingen staan strenge boetes. De opwinding in Frankrijk is des te groter, nu Franse onderzoekers een duidelijker verband hebben gelegd tus sen BSE en de bij mensen optredende dodelijke hersenziekte Creutzfeldt-Ja- kob. De onderzoekers brachten in 1991 een concentraat van de hersens van koeien met BSE aan bij twee volwassen en een jonge makaak. Alle drie de apen kregen drie jaar later hersenletsel en Londen wil met een vijf-stappenplan het wereldwijde exportverbod op Britse runderen en runderproducten ophef fen. Een specifiek tijdpad verbinden de Britten daaraan niet, zo bleek gisteren in Brussel. De veterinaire experts van de Europese Unie buigen zich vandaag over het Britse voorstel. Daarna kijken de ministers van buitenlandse zaken van de EU er maandag naar op een ex tra bijeenkomst in Rome. Mogelijk komt de Europese Commissie dan dinsdag met een formeel voorstel. De Britse minister van landbouw, Hogg, is redelijk optimistisch dat er vóór de Europese top, eind volgende week in Florence, een oplossing is voor de rundvleescrisis. Hogg zei dat giste ren na een gesprek in Baarn met zijn Nederlandse collega, Van Aartsen. Ook die toonde zich tamelijk optimistisch. Alleen ultra-rechts wil handhaving

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 7