Philip Morris zet rookcampagne door Tien gevreesde rups met 700.000 haartjes Utrecht mag Vleuten opslokken DIT MAAKT U NOOIT MEER MEE! Jagers boos over verbod plezierjacht Ouderenpartijen praten weer over samenwerking Postkantoren winnen met autoverhuur van ANWB Voorlopig geen onderzoek parlement in TCR-affaire «Extra bewaking voor 50 tRA-lid in Maastricht Binnenland Brabantse dag op Binnenhof VRIJDAG 14 JUN11996 5 Provincie wil radicale herindeling De stad Utrecht mag buurge meente Vleuten-De Meern an nexeren en de Nieuwegeinse polder Rijnenburg en een deel van Maarssen opslokken. De stad kan dan de komende vijf entwintig jaar op eigen grond gebied uitbreiden. Dat staat in een voorstel van Gedeputeerde Staten (GS) van de provincie Utrecht. De voorstellen zijn het ant woord op het mislukken van de regiovorming in de provincie. Het Bestuur Regio Utrecht (BRU), opgericht als voorloper van een provincie-nieuwe-stijl, kwam nooit van de grond. Van de 26 deelnemende gemeenten liep alleen Utrecht warm voor een grootstedelijk regiobestuur. De Domstad was het liefst een stadsprovincie geworden, maar het kabinet reserveerde die sta tus alleen voor Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Over de bestuurlijke vernieu wing in de provincie is de voor bije maanden druk overleg ge voerd. De meeste gemeentebe stuurders bleken slechts te por ren voor projectmatige samen werking. Omdat staatssecretaris Van de Vondervoort (binnen landse zaken) verregaande plannen voor bestuurlijke ver nieuwing heeft geëist, is herver kaveling volgens de provincie nu onontkoombaar geworden. Volgens GS zijn ook op ande re plaatsen in de provincie schaalvergrotingen noodzake lijk. De grote steden moeten in staat worden gesteld hun groot stedelijke problemen aan te pakken; de plattelandsgemeen ten hebben draagvlak nodig voor voorzieningen. In de voorlopige voorstellen van GS mag Amersfoort zich Hoevelaken en een deel van Nijkerk toeëigenen en moeten de Heuvelrug-gemeenten Maam, Doorn, Leersum en Amerongen samensmelten. Ook fuseren de Vallei-gemeenten Renswoude, Scherpenzeel en Woudenberg en de Eemland- gemeenten Blaricum, Eemnes en Laren. Verder zouden Harmeien en Woerden samen moeten gaan, net als Abcoude, Breukelen, Loenen en Loosdrecht. Halver wege volgend jaar komt het da gelijks bestuur van de provincie met zijn definitieve herinde lingsplannen. Als Provinciale Staten en de Tweede Kamer er mee instemmen, kunnen die 1 januari 1999 ingaan. Vleuten-De Meern (17.000 in woners) is verbijsterd. Loco burgemeester H. Melcherts- Buhler noemt het voorstel in een eerste reactie 'onbegrijpe lijk. ongemotiveerd en onver standig'. Utrecht daarentegen juicht de voorstellen toe. De stad zou het liefst negen rand gemeenten inlijven. In het besef dat een herindeling op een der gelijk grote schaal nog nooit is vertoond, omarmt Utrecht het plan van de provincie als het 'minimaal noodzakelijke'. 'SmSEmEimWQEREPlUÜIS uom'jfc Nu een keuken kopen en na vijf jaar al uw geld terugtll FOTO ANP ED OUDENAARDEN den haag anp Minister Van Aartsen van na tuurbeheer heeft de jagers te gen zich in het harnas gejaagd met zijn voorstel om het jagen alleen nog toe te staan op die ren die daadwerkelijk schade aanrichten. Alleen wilde een den, fazanten, patrijzen, ha zen, konijnen en houtduiven blijven vogelvrij. De Koninklijke Nederlandse Ja gersvereniging (KNJV) is fel te gen het voorstel. Ze vindt dat Van Aartsen zich laat leiden door emoties, en niet door eco logische argumenten. ,,Als het om de haringstand gaat, raad pleegt hij deskundigen. Bij wild spelen de emoties in de samen leving tegen de jacht ineens een rol", aldus een woordvoerder. D66 is daarentegen blij. Vol gens woordvoerder Van den Bos is er sprake van een 'flinke stap voorwaarts'. De oud-dierenbe schermer van het jaar is na drukkelijk tegenstander van de plezierjacht. Jagen is alleen aan vaardbaar wanneer het strikt noodzakelijk is, zoals bij aan toonbare schade of bij een ge vaar voor de volksgezondheid, vindt hij. De WD-fractie is iets minder uitgelaten. Woordvoerder Blauw spreekt van een 'verde digbaar' voorstel, gezien de 'groeiende emotionele weer stand' in de maatschappij. De PvdA-fractie wilde nog geen re actie geven. Qje ouderenpartijen AOV, Unie 55+ en Senioren 2000 (die in de Tweede Kamer de Groep Nij- pels heet) gaan proberen de on derlinge vrede te herstellen. Morgen komen de bestuurs voorzitters van de drie groepe ringen bijeen in Bilthoven. De partijen hebben lange tijd met elkaar overhoop gelegen. De bijeenkomst kan worden ingedeeld in de categorie op merkelijk. Niet zozeer omdat AOV en Unie 55+ en Senioren 2000 met elkaar aan tafel gaan zitten, maar wel omdat AOV en Senioren 2000 kennelijk weer met elkaar door een deur kun nen. Na heftige interne twisten scheidde Senioren 2000 van voormalig AOV-lijsttrekker Nij- pels zich af van de moederpar tij. En afgelopen weekeinde be zwoer AOV-kamerlid Verkerk nog niets meer met 'die club van Nijpels' te maken wilde hebben. In de tussentijd is er echter iets gebeurd. Het AOV heeft na lange tijd een nieuw bestuur, dat onder leiding staat van de Fries ir. H. Baron. Dat kreeg in het voorbije weekeinde de op dracht de mogelijkheden te on derzoeken voor samenwerking met andere ouderenpartijen. De nieuwe voorzitter heeft die op dracht vliegensvlug tot de zijne gemaakt. Daarmee heeft hel nieuwe bestuur volgens partijwoord voerder Van Oppen gekozen ge kozen voor „een totaal nieuwe benaderingswijze". Niet de ru zies uit het verleden staan cen traal, maar de blik op de toe komst. „We kijken nu naar el- kaars doel", aldus Van Oppen. En die doelen komen in opmer kelijk mate met elkaar overeen. Het zijn immers alle drie oude renpartijen. De goede wil vanuit het AOV- bestuur neemt echter niet weg dat het AOV met twee Kamerle den zit opgescheept die, althans tot nu toe, geen enkele bereid heid hebben getoond tot sa menwerking met de collega van Unie 55+ en zeker niet met Nij pels en de haren. Hoe voorzitter Baron dat probleem wil oplos sen, is volstrekt onduidelijk. Het postkantoor is in nog geen twee jaar tijd uit te groeien tot één van de grootste autoverhuurbedrijven van Ne derland. De 2.300 postkantoren verhuren dit jaar meer dan 40.000 auto's. Daarnaast verko pen ze 'strippenkaarten' van 500 gulden, die elk goed is voor een aantal dagen autohuur. Daarvan gingen er in 1995 6.000 over de toonbank. Inmiddels beheerst Postkan toren BV rond tien procent van de totale autoverhuurmarkt. In de eerste helft van dit jaar groei de de omzet verder met nog eens vijf tot zeven procent. Dit blijkt uit gegegevens van Post kantoren BV en zijn partner Budget Rent-a-Car. Als reden voor het succes wij zen Postkantoren en Budget op de gemakkelijke bereikbaarheid van de kantoren en op de rela tief lage prijs. Klanten die hun auto via het postkantopr huren, zijn duidelijk goedkoper uit dan bij een traditionele autover huurder. Het succes van dit project steekt schril af tegen de teleur stellende start van het ANWB- initiatief 'Auto-op-afroep'. In de afgelopen twee jaar verkocht de toeristenbond niet meer dan 2.500 abonnementen voor het gebruik van een auto geduren de een bepaald aantal dagen per jaar. Anders dan bij een gewone huurauto moeten ANWB-klan- ten contributie betalen, naast een maandelijkse bijdrage. „De resultaten vallen tot nu toe wat tegen," bevestigt ANWB-woord- voerder Henri Jonkers. De ANWB had gehoopt op 4.000 deelnemers. Volgens Ruud Moerkerken van Postkantoren BV biedt zijn produkt veel meer vrijheid dan 'Auto-op-afroep'. Door de sa menwerking met Budget blijven de kosten van een postkantoor auto bovendien zó laag, dat de prijs uiteindelijk vergelijkbaar is met die van 'Auto-op-afroep'. den haag gpd Er komt voorlopig geen parle mentair onderzoek naar de milieufraude bij Tank Cleaning Rotterdam (TCR). Wel krijgen mensen die bij de affaire be trokken zijn, zoals oud-minister Kroes van verkeer en waterstaat, vermoedelijk eind augustus de mogelijkheid in het openbaar hun mening te geven. De parle mentaire werkgroep die de TCR-affaire al enkele maanden onderzoekt, heeft dat besloten. De werkgroep wil nu eerst kennisnemen van het vorige week uitgelekte CRI-rapport over dit bedrijf. Daaruit bleek dat topambtenaren van VROM, Verkeer en Waterstaat en Justi tie voorkwamen dat een straf rechtelijk onderzoek naar TCR werd doorgezet. Dat zou zijn gebeurd om Kroes in bescher ming te nemen. De groep, bestaande uit Ka merleden van de vier grootste partijen en de SP, heeft nu nog slechts delen van dat rapport. Ook wil de werkgroep de ant woorden op vragen aan het ka binet over eerdere onderzoeken naar TCR afwachten. Die wor den pas vlak voor het zomerre ces verwacht. De werkgroep sluit niet uit dat naar aanleiding van die be vindingen alsnog wordt beslo ten tot een onderzoek of enquê te. „De werkgroep vindt echter nu al dat er hoe dan ook ruimte moet zijn om betrokkenen hun mening te laten geven", aldus werkgroep-voorzitter Blaauw (WD). De werkgroep zal na het zomerreces bekend maken wel ke betrokkenen ze op het oog heeft. Dan wordt ook besloten of zij 'onder ede zullen worden gehoord. ito' atii 9 ij Celstraf geëist tegen overvaller Raas middelburg Voor de rechtbank in Middelburg is gisteren tegen een 21-jarige Vlissinger dertig maanden cel en TBS met dwang- n verpleging geëist wegens de overval op het gezin van oud-wiel renner Jan Raas. De tweede overvaller werd eerder veroordeeld tot vier jaar en TBS met dwangverpleging. De twee drongen in maart 1994 gewapend het huis van Raas binnen. Toen ze daar niet genoeg geld vonden, gijzelden ze de echtgenote van Raas, 995 haar zoon en diens vriend. Toen Raas thuiskwam, werd ook hij bedreigd met een wapen. Hij wist de overvallers echter te verja- 98( gen door hen met een moker te lijf te gaan. 99( LPG-tanks opnieuw te gebruiken 993 den haag De riskante vernietiging van LPG-tanks behoort bin- 995 nenkort tot het verleden. Ze kunnen voortaan worden herge- 993 bruikt. In een speciale kooi worden de tanks eerst geleegd, waar- 99C door ontploffing bij sloop vrijwel is uitgesloten. LPG-tanks eindi- 99j gen nu vaak in een shredder, waar ze worden vermalen. Door 99: gasresten ontploffen ze echter vaak in het apparaat. Met de 99] nieuwe methode kan zowel het restgas als de tank zelf worden 20} gerecycled. Autorecycling Nederland (ARN) financierde de ont- wikkeling uit de milieuheffing op nieuwe auto's. De kooi wordt gratis geplaatst bij de autoslopers die bij ARN zijn aangesloten. 99/ 99; Onderzoek schapenplan Culemborg 20j culemborg De Dierenbescherming stuurt de eigen inspectie- dienst naar Culemborg, voor een nader onderzoek naar het plan van B en W om de gemeentelijke schaapskudde in te zetten als 'snelheidsremmer' voor auto's. In een eerste reactie noemt de Vereniging het idee 'de gekheid ten top'. Culemborg wil schapen 99ü zonder begeleiding een straatje laten oversteken, om van het r ene grasveldje in het andere te komen. Dat zou autombilisten J dwingen tot voorzichtig rijden. Wildroosters moeten voorkomen dat de beesten de wijk ingaan. De schapen 'maaien' in Culem- 'j borg al jaren het gemeentelijk groen. dDuitsland waarschuwt voor bende ^münster» Justitie in de Duitse stad Münster heeft het bedrijfsle- I-ven in het grensgebied met Nederland gewaarschuwd voor een bende die vanuit Nederland opereert. De leden bestellen na- rhens Nederlandse 'ondernemingen' bij Duitse bedrijven telefo nisch artikelen, die snel moeten worden geleverd. De goederen worden altijd net voor sluitingstijd afgehaald. In de haast wordt betaald met cheques, waarvan de geldigheid niet kan worden 0gecontroleerd. De oplichters laten 'voor eventuele vragen' niet- bestaande 06-nummers achter. 00,- ™"'NVJ: Geld voor Internet-knipselkrant 00,;. amsterdam De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) 50,-j wil dat journalisten een vergoeding krijgen als hun werk wordt 50,-j opgenomen in een elektronische knipselkrant. Uitgevers van 50,dagbladen en tijdschriften willen met zo'n dienst op Internet 00,- van start gaan. Vertegenwoordigers van uitgevers en journalisten 50/1 overleggen al geruime tijd over het gebruik van journalistiek ma- oo,.teriaal op Internet, CD-ROM en andere elektronische vormen. 00Volgens de NVJ moet de uitgever de journalist toestemming vra- 50' J gen en een vergoeding aanbieden. De uitgevers zijn daar tegen. 50,-J 00.- qq maastricht gpd 00,-1 00,Jen 27-jarige Ier, die vast zit in 00 Je. Maastrichtse gevangenis 50 bvermaze, is onder verscherpte jiewaking gesteld omdat er ver- (noedens bestaan dat hij lid is ,:|an het verboden Ierse Republi keinse leger IRA. De man staat 50'")ekend als gevaarlijk. Hij heeft ■log veertien jaar cel tegoed ■oor roofovervallen in Engeland Ierland. Acht weken geleden ver- ■Iween de man spoorloos, toen ^■ij in de buurt van Dublin van ene gevangenis naar de an- Jere werd overgebracht. Hij 50,-^erd door een groep personen, 00,-kaarschijnlijk van de IRA, uit 50, »et politiebusje bevrijd. Uitein delijk dook hij op in Purmer- end. Toen hij zich verdacht op hield in de buurt van een wa renhuis, werd hij aangehouden. De man verzette zich zo tegen aanhouding en insluiting, dat hij na enkele dagen naar de strafinrichting in Nieuwersluis werd gebracht. Nadat hij daar een bewaarder had bedreigd, volgde overbrenging naar het strengbeveiligde cellenblok in Maastricht. Het wachten is nog op een of ficieel uitleveringsverzoek van Ierland. De verdachte zal echter ook nog in Nederland worden vervolgd wegens de bedreiging van de gevangenbewaarder in Nieuwersluis. Critici: Sigarettenfabrikant misbruikt wetenschappelijk onderzoek Philip Morris Europe heeft gisteren besloten zijn cam pagne over passief roken niet te veranderen. Het com mentaar dat de sigarettenfabrikant de afgelopen week heeft gekregen, nadat de eerste paginagrote advertenties in de dagbladen verschenen, heeft de firma niet kunnen overtuigen. den haag anp In de campagne relativeert de firma de risico's van passief ro ken door onder meer een verge lijking te maken met het nutti gen van koekjes, het drinken van gechloreerd water en het gebruik van peper in het eten. De critici vinden dat Philip Morris wetenschappelijke gege vens op een onverantwoorde manier interpreteert. Volgens een woordvoerder van de siga rettenfabrikant is dat verwijt niet terecht. Het gaat volgens hem om gerenommeerd epide miologisch onderzoek, waaruit conclusies zijn overgenomen. De Reclame Code Commissie buigt zich op 26 juni over zes klachten die over de campagne zijn ingediend. Naast het Ast mafonds tekenden ook het Co mité Actieve Niet-rokers, de So cialistische Partij, een specerij- enhandel en twee particulieren bezwaar aan. Ook de drinkwaterbedrijven, verenigd in de Vewin, zijn woe dend over de gemaakte vergelij kingen. De organisatie eist dat Philip Morris in de dagbladen een rectificatie plaatst en de ad vertentiecampagne staakt. Het Nederlandse drinkwater wordt volgens de Vewin nauwelijks gechloreerd. De gegevens die in de advertentie worden gebruikt, zijn gebaseerd op onderzoek van Amerikaans drinkwater. Philip Morris Europe laat juris ten nu uitzoeken in hoeverre de eis van de drinkwaterfabrikan ten gerechtvaardigd is. jersel dick hofland Jiologen dachten dat ze in Ne- lerland was uitgestorven, haar nee hoor, het beestje met Ie gevaarlijke haartjes is er *eer. Er dreigt zelfs een ware plaag. Het gaat om de Eiken- processierups. Een dichterlijke liaam voor een lelijk mormel, trijs en grauw. net is de rups die in 1875 men- len op de vlucht deed slaan, in net Rijk van Nijmegen. De rups lie ontzag inboezemt door haar jaartjes, soms wel 700.000 op jmper drie centimeter, haartjes lie de menselijke huid rood toen uitslaan, die de luchtwe- jen van carapatiënten in ichuurpapier veranderen, die jonden dol maken eri koeien Jek. De rups waaraan een heus 'jymposium is gewijd. Die rups is eigenlijk een bange ijchijterd. Een beetje klef ook. •Nooit zul je haar eens lekker al ten zo'n eik zien verkennen. Altijd maar met z'n allen. Altijd haar tegen elkaar aan gekleefd, lis ze slapen, als ze lopen, als ze Iten. Een solidair volkje met jen keiharde hiërarchie en een jetonnen discipline. Onderaan de stam verzamelen ie zich. Bij daglicht slapen ze jaar, dicht tegen elkaar aan. Zo- Ira de schemering valt, stellen je zich op in slagorde. Eén rups Joorop. Daarachter twee naast ïlkaar, daarachter drie naast el- tear, dan vier, dan vijf, dan zes, jan zeven, dan acht. Alle verde- Je rijen niet meer dan acht jaast elkaar. to lopen ze, in de vorm van een jijl, tergend langzaam omhoog, fait de leider weg, dan neemt Ie linker rups van het daarach ter lopende tweetal de leiding [ver. Alle rupsen ter linkerzijde Jchuiven één linie door. Niet te [toppen gaat dit leger op weg jaar het groen van de eik. peen andere bomen, omdat daar geen looizuur in zit, dè voedingsstof van deze rups. Het werkt als antivries. Met een paar hapjes kunnen ze een lan ge, koude, droge winter overle ven. Van alle eitjes die in de af gelopen zomer zijn gelegd, is dan ook negentig procent uitge komen. Biologen zijn zich een ongeluk geschrokken van deze geboorte-explosie. Ze hebben de tijd, deze rupsen. In vijf fases als larve veranderen ze van een larfje in een volwas sen rups, die zich in een cocon omvormt tot vlinder. De derde fase is een keerpunt: dan ont wikkelen zich de haartjes, die in fase 5 loslaten, bij mensen jeuk veroorzaken en zelfs gevaarlijk zijn als ze in de ogen komen. Fase 3 moet normaal half mei voltooid zijn. Maar dit voorjaar was veel te koud en droog, dus komt alles later. De ellende voor mens en dier begint daarom nu pas goed. Vooral omdat er ook nog heel veel haartjes van vorig jaar zijn achtergebleven in de bomen. Door de winter- en voorjaarsre gen verliezen ze meestal hun werking, maar er is dit voorjaar zo weinig water gevallen, dat ze nog helemaal intact zijn. Vooral niet krabben! De jeuk gaat na een paar uur vanzelf weer over. Het kan ook een week duren. Biologen van de Vrije Universiteit lagen zelfs drie dagen doodziek te bed, zó enthousiast hadden ze onder zoek gedaan. Dat lot kan ook de eenzame fietser treffen. De haartjes zweven door de lucht, gedragen door de wind. Vooral op open plaatsen kunnen ze zo maar je mond inwaaien. En je hoest ze er nooit meer uit. De Eikenprocessierups wordt een Eikenprocessievlinder. Die legt weer eitjes op een tak, waarbij ze de vleugels om de tak vouwt. Ze zijn zó goed geca moufleerd, dat zelfs geoefende biologen moeite hebben ze te Kale bomen in de zomer: de gevreesde processierups is langs geweest en zien. In één legsel zitten meteen zo'n 200 rupsjes in de dop. Met 200 keer 700.000 haartjes. De mannetjes-vlinders zijn goede vliegers, en ze komen met het jaar steeds verder naar het noorden. Brabant, met z'n anderhalf mil joen eikenbomen, is een para dijsje waaruit de rupsen zich niet laten verdrijven. Van daar uit verspreiden ze zich lang zaam maar zeker verder, sinds ze in 1971 voor het eerst deze eeuw in het zuiden van België weer werden gesignaleerd. Zon- aanbidders als ze zijn, zullen ze zich in het noorden niet zo snel laten zien. Maar omdat de tem peraturen stijgen, beginnen ze zich onderhand in heel Neder land thuis te voelen. Italië, Hongarije en Polen heb ben enorme plagen achter de rug. maar na vier, vijf jaar was daar geen rups meer te zien. Verdreven door parasieten of aanhoudende stortregens. Ne derland heeft geen van beide. Lichte paniek bij de kenners daarom. Ze hebben van alles bedacht om het dier uit te roei en, maar dat mag niet in Neder land. Hoe anders dan in Van couver, waar vorig jaar voor één rupsje een heel gebied werd ge- evacueerd om het beest te pak ken te krijgen en te vermorze len. Als het echt te erg wordt zijn er heeft ze totaal kaalgevreten. FOTO GPD een paar opties. Opzuigen in een deels met water gevulde tank, want daarin verliezen de haartjes hun werking. Met een brandertje snel van boven naar beneden langs de boom. Niet te lang, want dan legt ook de eik het loodje. Of nephormonen van de vrouwtjesvlinder in de lucht sproeien. De mannetjes worden wild van de lucht, en dan komt er niks meer van voortplanting. Maar wat kan het de rups sche len. Ze is er nog steeds, 221 jaar na dato. Er zijn meer rupsen met brandhaartjes, maar die stellen niks voor. Een rups is al leen een rups als er Eikenpro cessierups op staat. den haag Premier Kok bewondert een schildje op de jas van een Brabantse gildebroeder, één van de honderd leden van de Brabantse Gilden die gisteren met vendel en trom naar het Binnenhof waren gekomen. De Brabanders vierden feest, omdat hun provincie tweehonderd jaar geleden of ficieel bij Nederland ging horen. Eeuwenlang was in de Staten-Generaal geen plaats voor Brabant. Pas op 1 januari 1796 kwam daar verandering in, toen 'Representanten van Bataafsch Braband' in de Grote Kerk in Breda werden geïnstalleerd. Drie maanden later traden Brabantse afgevaardig den toe tot de Nationale Vergadering. De achtste provincie van Nederland was geboren. Hoogtepunt van het programma 'Brabant op het Binnen hof' was de presentatie van het eerste exemplaar van de Brabant-postzegel. De dag werd in stijl afgesloten. Brabantse meesterkoks sloofden zich uit om een buffet van regionale producten samen te stellen.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 5