Loonmatiging en ATV troef bij Industriebond Binnenland Dienstenbond FNV zoekt fusiepartners Spoorwegpensioenfonds dicht voorlopig ANW-gat Jongen (13) en vader gepakt wegens ontucht Milieu Offensief dwingt veeboeren de goede weg op Kok: Nachtvluchten op Beek Woede over looninhouding bij DAF Van Traa 'zeer tevreden' naar huis Schildpad komt buurten VRIJDAG 14 JUNI 1996 Parachutist op intensive care hqogeveenEen parachutist is gistermiddag zwaargewond ge raakt toen hij een ongelukkige landing maakte op het Hoog- eveense vliegveld. De man is in zorgwekkende toestand overge bracht naar de intensive care van een ziekenhuis in Zwolle. De parachute was een bestuurbaar 'matras'. Volgens een instruc teur heeft de springer vlak voor de landing een beoordelingsfout gemaakt, waardoor hij veel te hard op de grond kwam. De poli tie denkt dat een windvlaag de oorzaak van het ongeluk is. Politie lost zeventien overvallen op alkmaar Een speciaal rechercheteam van de politie Noord- Kennemerland heeft met de aanhouding van negen mensen van 21 tot 47 jaar zeventien overvallen opgelost. Een verdachte is nog voortvluchtig. Alle verdachten zijn afkomstig uit Alkmaar. De totale buit van 37.000 gulden ging op aan drugs. De overval len werden gepleegd op met name benzinestations, videotheken en snackbars. Ze vonden plaats in Alkmaar, Egmond, Waarland, -Schagen, Uitgeest en Oost-Souburg. Vliethoven boos over steuncomité delfzijl» Interim-directeur Bolle van verpleeghuis Vliethoven in 'Delfzijl is uiterst ontstemd over een folder van het 'Steunkomi- tee Martha'. Een groep vrienden en familieleden van de wegens moord tot negen jaar cel en TBS veroordeelde ziekenverzorgster heeft dit comité onlangs gevormd. In de folder roept de groep op tot steun aan de 43-jarige verzorgster. Volgens het komitee heeft de samenleving Martha 'onmenselijk zwaar' gestraft voor haar daden. ,,Ik begrijp de beweegredenen van deze mensen niet en ik wil ze niet begrijpen", zegt Bolle, die meldt dat hij liever had gezien dat het steuncomité zich bekommerde om de nabestaan den van de slachtoffers. Bond noemt 'verlies' bij Philips een incident woerden anp De Dienstenbond FNV is na de mislukte fusiepoging met de grafische bond op zoek naar an dere FNV-bonden om nauw mee samen te werken en mis schien wel te fuseren. Deze week ontvingen AbvaKabo, Ver- voersbond, Voedingsbond, In dustriebond en Bouw- en Hout bond een brief waarin de Dien stenbond vraagt om 'verregaan de vormen van samenwerking die mogelijk tot een fusie kun nen leiden' te onderzoeken. Het zijn in eerste instantie af zonderlijke verkennende ge sprekken, waarna in september dit jaar duidelijk moet zijn bij welke bond nauwere samen- Werking de meeste vruchten af werpt. Voorzitter Spanjers van de Dienstenbond zegt desge vraagd dat het fusieplan niet voortkomt uit directe financiële nood van de relatief kleine bond. ,,Maar je ziet dat de schaalgrootte bij bedrijven steeds grotere vormen aan neemt. Als vakbeweging heb je dat ook nodig om een fatsoen lijke tegenmacht te ontwikke len." Hij stelt dat er nu steeds meer bonden erkennen dat nauwe samenwerking of fusies nodig zijn. ,,Er hangt iets in de lucht van een doorbraak." Anderhalf jaar geleden kwa men de zeventien FNV-bonden op een congres over samenwer king in FNV-verband niet ver der dan een experiment bij in dividuele belangenbehartiging. ,,Dat is anderhalf Binnen alle bonden lopen dezelfde discussies over decen tralisatie, opbouw kaderwerk, individuele belangenbeharti ging en een andere CAO-struc- tuur. Waarom zou je dat dan niet samen doen?" Spanjers streeft club bij een fusie ii op te laten gaan in FNV-bond. De flirt met de waai er aan bonden komt voort uit overlappingen in het dagelijkse werk. De AbvaKabo zit in de za kelijke dienstverlening, de In dustriebond in de automatise ring, de Vervoersbond in de groothandel, de Voedingsbond in de veilingen. ernaar zijn i zijn geheel één andere SPF Beheer, het pensioenfonds van de Nederlandse Spoorwe gen, gaat het gat dat ontstaat j door de Algemene Nabestaan- denwet (ANW) voorlopig dich- ten. Tot 1998 keert het pen- sioenfonds bij overlijden van de yfiartner 16.675 gulden nabe staandenpensioen uit. Over de jaren daarna moeten werkge- vers en werknemers nog nadere afspraken maken. Gezien de [-'.goede resultaten van het Spoor wegpensioenfonds hoeven de ^deelnemers geen extra premie rite betalen voor deze vorm van ^nabestaandenpensioen, j»' De ANW vervangt per 1 juli Tde AWW, de Algemene Wedu- wen- en Wezenwet. De wet j houdt in dat overblijvende part- li fiers die na 1950 zijn geboren én geen kinderen onder de 18 i jaar hebben, geen uitkering meer krijgen. Tegen de gevol gen kan men zich particulier verzekeren. Bonden en werkge vers maken in de CAO's steeds vaker afspraken om de gevolgen van de wet op te vangen. Dat gebeurt zoals bij de NS vaak via het pensioenfonds. Ook biedt de Industriebond FNV zijn le den een verzekering aan. Per 1 januari volgend jaar on dergaat de pensioenregeling een modernisering". De uitke ring blijft gebaseerd op het laatst verdiende loon. Flet wordt mogelijk om het pensioen aan te passen aan de individuele omstandigheden. Zo kan een gepensioneerde kiezen voor een hoge uitkering in de eerste jaren en een lager pensioen in latere jaren. Ook wordt het mogelijk de aanspraken op nabestaan denpensioen in te ruilen voor een hogere ouderdomsuitke- ring. Een gemiddelde loonsverhoging van 2,4 procent voor éénjarige- en 4,7 procent voor tweejarige CAO's plus een kortere werkweek. Dat is de tussenstand na 74 CAO's die de Industriebond FNV dit jaar heeft afgesloten, zo heeft de bond vanmorgen bekendgemaakt. De grootste bond in de marktsector moet 244 CAO's vernieuwen waar in totaal 360.000 mensen onder vallen. Op dit moment heb ben 103.000 werknemers een nieuwe overeenkomst. 360.000 CAO krijgen. De 180.000 me taalarbeiders zullen de kortere werkweek met stakingen moe ten afdwingen. Voor de 44.000 Philips-werknemers blijft de 38 amsterdam Verkorting van de werkweek was dit jaar het speerpunt. De bond beoordeelt de trend posi tief, zeker omdat buiten de in dustrie ook steeds meer bedrij ven tot kortere werkweken over gaan. In 60 van de 74 CAO's Eis 12 jaar voor bloedbad wordt nu korter dan 38 uur ge werkt. De mislukking bij Philips beschouwt de bond als een in cident. De blokkade die metaal werkgevers op ATV leggen, noemt de bond een 'achterhoe degevecht'. In aantallen personen ligt het beeld anders. Er moeten De loonstijging is volgens de bond verantwoord. Er werd 3 procent geëist en gemiddeld 2,4 procent afgesproken. Bij een in flatie van 2 procent en een da ling van 1 procent belasting- en premiedruk gaan de leden er in koopkracht iets op vooruit. Het volledig doorbetalen van loon bij ziekte is in slechts één CAO niet gelukt. In de metaal- CAO is dit nog een punt van conflict. Als de trend van korter wer ken in ruil voor loonmatiging zich doorzet, wil de bond er nog een jaar mee doorgaan. In die tijd worden de twee grote CAO's in de schoonmaak en de me taalnijverheid vernieuwd. In beide CAO's staat de werkweek op 38 uur. Ook dan wil de bond een loonsverhoging van 1 pro cent boven de inflatie. Waar al 36 uur gewerkt wordt, wil de bond verdere ATV individueel regelen. Bijvoorbeeld door het sparen en kopen van vrije da gen, meer mogelijkheden voor deeltijd, verruiming van ouder- schaps- en studieverlof. De politie heeft een 13-jarige jongen uit het Gelderse Eist aangehouden wegens ontucht met jonge kinderen uit zijn woonplaats. Ook de 46-jarige vader is aangehouden, omdat bij het onderzoek naar de praktijken van de jongen bleek dat de man zijn inmiddels 15- jarige dochter jarenlang ge middeld driemaal per week verkrachtte. Een inwoonster van Eist be trapte de knaap toen hij on tuchtige handelingen pleegde met een paar kinderen. Zij kende de jongen als bezorger van reclamefolders en wist dat hij tijdens dat werk vaak.con- tact legde met kleine kinderen. Zij deed aangifte van wat zij gezien had. De jongen bleek de afgelo pen twee jaar met een meisje van vier en drie jongetjes van zes, zeven en acht jaar seks- spelletjes gedaan te hebben. De jongen bedreigde de kinde ren daarbij en dwong hen tot ontuchtige handelingen. Het meisje en twee van de jongens kwamen uit één gezin. Een meisje van acht jaar kreeg re gelmatig seksueel getinte op merkingen naar haar hoofd geslingerd. Terwijl de politie onderzoek deed naar de praktijken van de zoon, kwam zij op het spoor van de incest in het gezin. De vader heeft bekend dat hij sinds 1990, toen zijn dochter negen jaar was, gemiddeld driemaal per week incest pleegde. Het meisje is daarbij regelmatig verkracht. Vader en zoon worden voorlopig vastge- Twaalf jaar cel eiste officier van justitie Van der Bel giste ren voor de Middelburgse rechtbank tegen een 21-jarige Belg wegens doodslag, twee pogingen daartoe en een po ging tot zware mishandeling. De man heeft bekend dat hij op 3 december 's avonds bij een schietpartij in een drugspand in Terneuzen met een revolver één man om het leven heeft ge bracht. Verder verwondde hij een tweede man zodanig dat die voor de rest van zijn leven aan een rolstoel is gekluisterd, verwondde hij een vrouw le vensgevaarlijk en schoot hij een derde man door zijn voet. De aanleiding voor het bloedbad was volgens Van der Bel even bizar als zinloos: die was er na melijk eigenlijk niet. De Belg kreeg, zwaar onder invloed van cocaïne, in een hem bekend drugspand bij binnen komst een revolver in zijn hand geduwd. In zijn onhandigheid liet hij de kogels uit de revolver vallen, waarop een van de aan wezigen, een 43-jarige Belg, op merkte: „Jij bent ook een ama teur, nu staan je vingerafdruk ken op de kogels en de revol ver." Door die opmerking dacht de schutter dat hij ergens werd ingeluisd en gijzelde hij de vier aanwezigen in de keuken. Pas als ze een 'bekentenis' zouden afleggen, konden ze weer vrijko- De oudere Belg werd naar het toilet gedirigeerd. Maar omdat hij te langzaam was, schoot zijn jongere landgenoot hem in de voet. Toen de gijzeling enkele uren gedhurd had, besloot de 28-jarige bewoner van het pand actie te ondernemen om vrij te komen. Hij rende weg, maar werd in de rug geschoten. Het slachtoffer liep een dwarslaesie op. Vervolgens werd gericht ge schoten op de 22-jarige vrien din van de bewoner en een 30- jarige man die toevallig in het drugspand aanwezig was. De laatste overleed direct, de vrouw liep een geperforeerde nier en lever op. Na zijn daad rende de schutter weg. Kort daarna hield de politie hem in zijn woon plaats aan en werd hij uitgele verd aan Nederland. Uitspraak donderdag 27 juni. etten leur Een schildpad en een eend zitten samen in de zon op een onlangs verlaten nest van een fuut in de haven van Etten Leur. Sinds enkele jaren leeft daar een schildpaddenfamilie, waarschijnlijk ooit afgedankt en in het riviertje gezet. De schildpadden hebben de afgelopen koude winter met succes overleefd: er zwemt zelfs een jong schildpadje rond in Etten Leur. foto wfa ruben schipper RPF: Meer geld voor mensen met bijstand Bijstandsontvangers die langer dan drie jaar op het minimum zijn aangewezen, zouden elke drie jaar een eenmalige uitke ring moeten krijgen van twee duizend gulden. Dat geld kan worden gebruikt voor de aan schaf van duurzame gebruiks goederen, zoals een nieuwe wasmachine, televisie of koel kast. Dat stelt de RPF-fractie in de notitie 'Sociale zekerheid in christelijk perspectief. Volgens fractievoorzitter Van Dijke kan een eenmalige uitkering de be trokkenen wat meer lucht ver schaffen, meent hij. Ook op tal van andere gebie den doet de RPF voorstellen. Toch stelt de fractie dat de sa menleving 'niet toe is' aan wij zigingen in het stelsel van socia le zekerheid. Zij kiest de be staande wetgeving als uitgangs punt. Daar staat tegenover dat de Marnixstichting, het weten schappelijk instituut van de RPF, constateert dat het idee van de verzorgingsstaat een 'versleten concept' is. Het houdt volgens directeur Kuiper te veel rekening met de wensen van in dividuen en te weinig met soci ale structuren als het gezin. Bezwaarprocedures wapen in strijd tegen overbemesting wageningen gpd De landbouwmaatschappij ZMO gaat kijken of het mogelijk is een halt toe te roepen aan de handel in bezwaarproce dures tegen milieuvergunningen voor veehouders in Utrecht en Gelderland. De vereniging Milieu Offensief in Wagenin- gen blijkt namelijk regelmatig bereid procedures te staken, wanneer veehou ders bereid zijn hun portemonnee te trekken. Volkert van der Graaf van de Wage- ningse vereniging erkent dat. Volgens hem gebruikt de vereniging dat wapen om de vestiging of uitbreiding van vee houderijen in met name Gelderland en Utrecht te voorkomen. Dat kan op twee manieren. De eerste is dat de boer in kwestie bereid blijkt de mestrechten van een collega op te kopen, zodat zijn uit breiding gepaard gaat met een inkrim ping elders. Een tweede manier is dat de vereniging geld krijgt van een agrariër waarmee het zelf mestrechten opkoopt, bijvoorbeeld van een boer die zijn bedrijf wal stoppen, en die vervolgens onge bruikt in de kast legt. Landbouwmaatschappij ZMO (Zuid Midden Oost) wil een einde aan deze praktijken, omdat Milieu Offensief zo misbruik zou maken van democratische rechten als bezwarenprocedures. Vol gens ZMO lopen er momenteel bezwa renprocedures tegen ongeveer driekwart van de 600 aanvragen voor milieuver gunningen door veehouders in deze pro- Voor Volkert van der Graaf is de strijd van zijn vereniging duidelijk: probeer waar het kan met juridische middelen de verzuring van de regio door overbemes ting te voorkomen. Hoewel het huidige scala aan intensieve veehouderijen vol gens Milieu Offensief al veel te veel uit stoot oplevert, is het de vereniging vooral zaak de vestiging van nieuwe bedrijven of uitbreiding van bestaande te voorko men. Hiervoor speurt de vereniging de milieuvergunning-aanvragen bij ge meenten na. „Wanneer dan blijkt dat bijvoorbeeld een varkensmesterij fors wil uitbreiden, dan dienen wij bezwaren in", aldus Van der Graaf. De werkwijze van Milieu Offensief roept nogal wat weerstand op bij de agrariërs. Veehouders blijken door het optreden van Milieu Offensief zo door het lint te kunnen gaan, dat ze leden vah de vereniging opsporen om ze te bedrei gen en stenen door de ruiten te gooien. Ook bij Van der Graaf gebeurde dit een enkele keer, maar hij kan zich de aanlei ding echter wel een beetje voorstellen. „Er zijn af en toe forse financiële belan gen mee gemoeid, dat begrijpen wij ook." Dat is overigens ook een van de rede niet alle veehouders het la ten aankomen op behandeling door de Raad van State, en proberen te schikken met Milieu Offensief. Wanneer een boer bereid blijkt voor uitbreiding de mest rechten van een ander op te kopen, waardoor per saldo het aantal fokdieren niet toeneemt, dan wil de vereniging nog wel eens water bij de wijn doen. Of het komt van een transactie zoals vorige week werd uitgevoerd bij een Drutense notaris: daar tekende Van der Graaf voor de overname van de mestrechten van een boer uit die regio. Hiervoor had de vereniging weer geld had ontvangen van een andere veehouder die wilde uitbrei den. Een iets gecompliceerdere con structie, echter met hetzelfde resultaat: geen toename van de totale hoeveelheid vee, want Milieu Offensief bergt die rechten ongebruikt op in de kast. Volgens premier Kok valt niet te ontkomen aan nachtvluchten op het vliegveld Beek wil het in de toekomst rendabel kunnen draaien. Dat zei Kok gister avond in Den Haag Vandaag. Eerder deze week liet minister De Boer van milieu in de Twee de Kamer weten toch bereid te zijn aan het begin en aan het einde van de nacht passagiers- vluchten toe te staan. Ze had tot dan steeds nachtvluchten, waar haar college Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) voorstander van is, van de hand gewezen. Vrachtvluchten, die veel lawaai veroorzaken, blijft De Boer ech ter hoe dan ook afwijzen. Kok maakte geen onderscheid tussen passagiersvluchten en vrachtvluchten en lijkt daarmee een middenweg te bewandelen tussen de standpunten van De Boer en Jorritsma. Uitbreiding van Beek met een nieuwe, geluidsbeperkende oost-westbaan is politiek om streden. Om de uitbreiding ren dabel te maken, zijn nacht vluchten nodig. In de Tweede Kamer zijn de regeringspartijen PvdA en D66 tegen nachtvluch ten op regionale vliegvelden. den haag» anp „De commissie en ik zijn zeer tevreden. En dat heb ik de laatste tien jaar in de Kamer weinig gezegd. Het totaalpakket haalt vrij ongeschonden de eindstreep." Met deze woorden besloot voorzitter Van Traa van de enquêtecommissie opspo ringsmethoden gisteren zijn in drukwekkende bijdrage aan het volgens velen belangrijkste on derzoek uit de parlementaire geschiedenis. Alleen van de 'meest spraak makende aanbeveling', zoals PvdA-woordvoerster Kalsbeek het uitdrukte, knabbelde de Ka- sen stukje af. Het doorlaten drugs en andere illegale goederen (wapens, springstof fen) wordt verboden, tenzij de minister van justitie daar hoogstpersoonlijk in uitzonder lijke gevallen toestemming voor geeft. De commissie-Van Traa wilde drugsdoorlating zonder meer verbieden. Van Traa riep regering, open baar ministerie en de politietop op toch vooral duidelijk te ma ken hoe zij gezamenlijk de zwa re, georganiseerde misdaad gaan bestrijden. Hij wees erop dat de enquêtecommissie niet alles heeft kunnen blootleggen. Zo bestaat nog steeds ondui delijkheid over de zogeheten Cargo-connectie, een drugslijn tussen Aruba en Nederland die pas kort in het nieuws is, maar al drie jaar geleden werd ont dekt. Daarbij zouden justitie- en politiefunctionarissen een du bieuze rol hebben gespeeld. Een van de kamerleden sprak gisteren al van een nieuwe IRT- affaire. Het parlement stemt eind van de maand over zo'n 35 moties die een geringer aantal adviezen van Van Traa beogen te verster ken danwel af te zwakken. Dan volgt tevens de ontbinding van de enquêtecommissie. Die is sinds december 1994 in functie. Na de zomer debatteert de Kamer nog met Sorgdrager en Dijkstal (beheer politiekorpsen) over maatregelen die beide be windspersonen moeten nemen' tegen een aantal hoofdrolspe lers uit het IRT-drama. eindhoven» Ruim honderd werknemers van DAF Trucks in Eindhoven legden gisteren een uurspon- taan het werk neer. Ze besloten tevens tot een lang- zaamaan-actie voor onbepaalde tijd om de directie te dwingen een looninhouding van een aantal collega's ongedaan te maken. Vorige week liep een eveneens spontane kantine actie in het kader van de CAO-onderhandelingen in de metaal korte tijd uit. Een aantal werknemers nam bovendien diezelfde dag ook deel aan een ledenver gadering van de Industriebond FNV. Dat gebeurde gedeeltelijk in werktijd. Voor de directie was dat aanleiding bij enkele werknemers drie kwartier loon in te houden. FNV-bestuurder Antonis bestempelde dit gisteren als „een feodale reactie. De leiding van dit bedrijf denkt kennelijk nog steeds dat het werkvolk onmon dig is". Een woordvoerder van DAF Trucks zegt dat de werknemers tevoren wisten dat vergaderen in be drijfstijd niet zou worden getolereerd. „Dat hebben we duidelijk aangekondigd. Daar houden we onver kort aan vast, ook ten aanzien van de mensen die hebben deelgenomen aan de poortactie", aldus de zegsman. foto anp cor de kock

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 3