Met Haarhuis gaat het weer naar wens Sport Alex Zülle direct favoriet Jan Timman verstevigt leidende positie op NK Schaken 'Woubrugge' opnieuw bomvol Leidsch Dagblad Tennis CircuiUQg Cruijff zoekt vreedzame oplossing Hockeyers bij vlagen briljant VRIJDAG 14 JUNI 1996 25 Anke Huber naar Rosmalen rosmalen Wat de organisatie in Rosmalen bij de mannen maar niet lukt, blijkt bij de vrouwen een vrij simpele zaak. Toernooidi recteur Jacques Moppert kreeg gisteren de bevestiging dat Anke Huber, de huidige nummer vijf van de wereld, komende week op de tennisbanen van het Autotron in actie komt. Daarmee kent de eerste editie van de 'Wilkinson Lady Championships' vijf deelneemsters uit de top-vijftien. Eerder hadden de Kroatische Iva Majoli (4), de Bulgaarse Magdalena Maleeva (10), Brenda Schultz-McCarthy (12) en Amanda Coetzer uit Zuid-Afrika (15) hun komst al toegezegd. FIFA moet beslissen over Romario Rio de Janeiro Valencia en Flamengo willen dat een arbitrage commissie van de FIFA zich buigt over de transfer van Romario van Brazilië terug naar Spanje. Barcelona liet de aanvaller inder tijd teruggaan naar zijn vaderland maar bepaalde wel dat als Ro mario zich zou bedenken hij alleen weer bij de Catalaanse top club aan de slag zou gaan. Jalink spant arbitragezaak aan Rotterdam De arbitragezaak van voetballer Nico Jalink tegen zijn club Sparta komt maandag 24 juni voor de arbitragecom missie van de KNVB. De speler is al geruime tijd in conflict met de Rotterdamse eredivisieclub. Jalink heeft een contract gete kend bij NAC, terwijl Sparta zegt dat club en speler een monde linge overeenkomst hebben bereikt over een nieuw contract. Volgens voorzitter van de spelersvakbond WCS Theo van Seg- gelen vraagt Jalink, indien de KNVB Sparta gelijk geeft, om ont binding van het contract. Zuivering in Atlanta Atlanta In een poging de straten van Atlanta, Macon en Bir mingham voor de Olympische Spelen te zuiveren heeft de poli tie 765 „hardnekkige" criminelen opgepakt. De aanhoudingen werden de afgelopen tien weken verricht. In de meeste gevallen ging het om misdadigers die tijdens hun proeftijd een vergrijp hadden gepleegd. Onder de arrestanten waren ook veertien moordenaars. Priem wijst vijf renners aan halsteren Cees Priem, ploegleider van TVM, heeft vijf renners aangewezen voor de Tour de France. De wielerronde begint za terdag 29 juni met de proloog in Den Bosch. Priem selecteerde twee Nederlanders: Jeroen Blijlevens en Maarten den Bakker. Voorts zijn de Belg Peter van Petegem, de Deen Bo Hamburger en de Rus Vladimir Poelnikov zeker van deelname. De overige vier namen maakt Priem later bekend. Geesink draaft met olympisch vuur utrecht Anton Geesink draaft volgende week dinsdag met de olympische vlam door New York. Het Nederlandse IOC-lid heeft het stukje Times Square op Broadway toegewezen gekregen. De Utrechter loopt mee op uitnodiging van BCD Holdings uit Utrecht. Deze groep ondernemingen is sponsor van de estafette loop met het olympisch vuur door de Verenigde Staten. Er zijn meer dan 10.000 lopers ingeschreven. Alex Zülle is al bij de proloog uitgeroepen tot de favoriet voor de Ronde van Catalonië. De Zwitserse wielrenner heeft geen concurrentie van Miguel Indu- rain, Laurent Jalabert of Tony Rominger en won prompt de proloog, een individuele tijdrit over ruim acht kilometer in Playa de Aro. Zülle bleef als eni ge onder de tien minuten. De renner van Once haalde net geen gemiddelde snelheid' van 50 kilometer per uur. Zijn ploeggenoot Patrick Jonker, die zowel de Nederlandse als Australische nationaliteit bezit, finishte op negen seconden als tweede. Jonker heeft bij ONCE de taak overgenomen van de Belg Johan Bruyneel. Hij moet Zülle helpen de zenuwen in be dwang te houden. Het tweetal trainde afgelopen weken op hoogte. Beste Nederlander was oudgediende Jelle Nijdam. Hij eindigde als 35ste op 54 secon den van de winnaar. De derde etappe van de Ron de van Zwitserland draaide uit op een massasprint. Na een rit over 215 kilometer van Baden naar Biel was Jan Svorada de beste. De Slowaak versloeg on der anderen de Italiaan Fabio Baldato en de Duitser Erik Za- bel. De Zwitser Armin Meier bleef in de goudgele leiderstrui. De fans van Jan Timman kunnen tevreden zijn. De voormalige WK-kandidaat verbaasde zijn trouwe aanhangers de laatste twee jaar regelma tig met bedroevende toernooiresultaten en scep tici beweerden al dat het met zijn loopbaan was gedaan. Ze lijken ongelijk te krijgen. Toen Timman dit jaar aankondigde dat hij voor de eerste keer sinds 1987 weer mee ging doen aan het NK, durfden slechts weinigen hun geld op Timman te zetten. Ten onrechte blijkt nu, want in de zesde ronde won Timman voor de vierde keer op rij. Hij verstevigde daarmee zijn leidende positie. Alleen titelverdediger Sokolov kan de achtvoudige kampioen van Nederland enigszins bijbenen. De overige deelnemers zijn al op grote achterstand gezet. Timman en Van der Wiel hebben al vele malen tegen elkaar gespeeld. Timman heeft een grote voorsprong opgebouwd en voegde daar gisteren een nieuwe zege aan toe. De grootmeesters volg den een partij Timman-Kramnik uit Riga 1995, die destijds na 23 zetten in remise eindigde. Van der Wiel sloeg op de twaalfde zet nieuwe wegen in maar kon niet voorkomen dat hij in lichte pro blemen kwam. Bovendien kwam de Leidenaar in tijdnood, wat zijn kansen op overleving alleen maar verslechterde. Op de 32ste zet kreeg Van der Wiel plotseling een opgelegde kans om het initiatief naar zich toe te trekken. Timmans slordige zet 32 werd door hemzelf als volgt uitgelegd: ..Ik liet me opjagen door de tijdnood van Van der Wiel, anders kan ik het ook niet verklaren." Van der Wiel vergat op zijn beurt te profiteren, waarna Timman de partij alsnog gedecideerd besliste. Timman heeft alleen nog concurrentie te vre zen van Ivan Sokolov. De Bosnische Nederlander had donderdag op zijn 28ste verjaardag weinig te duchten van Paul van der Sterren. Met een ge waagde openingsstrategie zette de met zwart spe lende Sokolov de strijd naar z'n hand, zeker toen Van der Sterren in het vroege middenspel een fout maakte. Later had Van der Sterren bij goed spel misschien nog remise kunnen maken, maar zoals het ging won Sokolov eenvoudig. „Ik win al tijd op mijn verjaardag", zei Sokolov na de partij zelfverzekerd. Toen een omstander deze opmer king met een veelzeggende blik in twijfel trok. kwam Sokolov met een lijst van voorbeelden waaruit zijn gelijk dubbel en dwars bleek. De overige spelers lijken inmiddels kansloos voor de titel. Piket speelde voor de vijfde keer re mise en maakt een vermoeide indruk. „Zolang ik boven de vijftig procent zit, vind ik het al lang best", zei hij min of meer berustend. Van der Wiel en Van der Sterren zijn na een goede start weggevallen, zodat de strijd zich nu op het duel Sokolov-Timman richt. Het toeval wil dat de nummers een en twee elkaar vandaag in de ze vende ronde ontmoeten. Timman speelt dan met Brabander verlost van problemen in privé-sfeer Paul Haarhuis zit weer lekker in zijn vel. De persoonlijke problemen die bij de jongste open Franse tenniskam pioenschappen zijn hoofd nog vertroebelden, zijn zo goed als voorbij. „Het gaat weer prima met mij", onder streepte de Brabander gisteren zijn prestatie bij het gras- toernooi van Rosmalen. rosmalen eric de bie gpd-verslaggever Ten koste van de Deen Kenneth Carlsen plaatste Haarhuis zich voor het tweede achtereenvol gende jaar voor de kwartfinales: zijn tegenstander Richard Kraji- cek, die met hangen en wurgen Hendrik-Jan Davids van zich af schudde. In vergelijking met tien dagen geleden is de uitdrukking op zijn gezicht totaal veranderd. Na zijn nederlaag tegen de Duitser Bernd Karbacher op Roland Garros had Haarhuis er nog als een doodziek vogeltje bijgezeten. Het tennis kon hem even gestolen worden. Hij wilde zo snel mogelijk naar huis. Over het waarom wilde de dertigjari ge Eindhovenaar niet praten, maar volgens de geruchten ging het om het bijstaan van een vriend die de uitslag van een medische test ontving. Glinsteren In Rosmalen kiest Haarhuis er nog steeds voor om geen ope ning van zijn privé-zaken te ge ven. Dat er een last van zijn schouders is gevallen, is echter overduidelijk. De lach is terug, zijn ogen glinsteren als vanouds en op de baan spuwt zijn racket weer vuur. Gisteren behield Haarhuis tegen Carlsen zijn on geslagen status door de Deen voor de vijfde keer beentje te lichten: 6-4, 7-6 (3). Het gebeur de echter voor de eerste keer op gras, een baansoort waarvoor de huidige nummer 24 van de wereld een paar jaar geleden zijn neus nog ophaalde. Tegen woordig roept hij echter niet meer dat 'die groene sprieten alleen voor de koeien zijn'. „Vorig jaar was gras zelfs pro centueel gezien mijn beste on dergrond door een kwartfinale hier in Rosmalen en een halve eindstrijd in Halle. Ik neem het nu ook allemaal wat serieuzer. Een paar jaar geleden voelde ik er niets voor om van gravel naar gras over te stappen als ik bij voorbeeld op Roland Garros lekker had gespeeld. Dan vond ik het prettiger om gewoon op gravel door te gaan tot Wimble don, waar je als tennisser nu eenmaal hoort te zijn. Inmid dels ben ik in staat vier weken de knop om te draaien". Daarmee zijn de steeds betere resultaten nog niet verklaard. „Inmiddels is mijn spel natuur lijk verbeterd", gaf Haarhuis een meer plausibele reden. „Met name door het dubbel spel. Mijn volleys en service zijn effectiever. Ik ben meer all round geworden". Zoals bekend ontpopte Haar huis zich in het dubbelspel de laatste jaren tot een ware top per. Met Jacco Eltingh behoorde hij tot de beste koppels van de wereld. Door de blessure van zijn partner was Haarhuis ech ter genoodzaakt tijdelijk een an dere compaan (Sjeng Schalken) te zoeken. En als het even te genzit komt er binnenkort een (voorlopig) einde aan de suc cesvolle samenwerking tussen Haarhuis en Eltingh. „De kans is inderdaad groot dat Jacco de komende weken een flinke duikeling op de we reldranglijst maakt. Hij wordt dan niet meer rechtstreeks ge plaatst voor de hoofdtoernooien dit moment geen echte kandi daten voor olympisch goud, maar wel gevaarlijke outsiders. Dat geeft toch de extra charme aan het evenement". Indien Eltingh en Haarhuis inderdaad hun NOC*NSF-pak- ken in de kast laten hangen, blijft er van de toch al moei zaam tot stand gekomen Ne derlandse tennisuitzending wei nig over. Van de overige man nen die aan de eisen hebben voldaan, is alleen Jan Siemerink nog bereid naar Atlanta af te reizen. Richard Krajicek en Sjeng Schalken bedankten al in een eerder stadium. Uitzicht Laatstgenoemde moest woens dag al afscheid nemen van het grastoernooi in Rosmalen. Kra jicek heeft daarentegen nog steeds uitzicht op zijn tweede titel op het Autrotron. De win naar van 1994 moest gisteren wel alle zeilen bijzetten om landgenoot Hendrik-Jan Davids van zich af te houden: 3-6, 6-3, 7-6 (2). „Met hangen en wur gen, heet dat", sprak de win naar na afloop cynisch. „In het begin liep vooral mijn service niet lekker". En dan komt Krajicek vaak in de problemen. Zeker als hij zich ook nog aan alles en iedereen begint te irriteren. In de derde set reageerde hij zich even af op wat luidruchtige gasten in de vip-loges van de hoofdsponsor. „Je moet maar even zeggen als we storen. Dan stoppen we ge- woon", gaf hij een sneer, om opmerkelijk genoeg niet meer in de problemen te komen. Da vids - een hard werkende speler uit de stal van Henk van Hulst, die al acht jaar probeert een vaste plaats op het hoogste ten- nispodium te veroveren - kon tot de tiebreak bijblijven. „Toen concentreerde Richard zich vijf minuten en was het over", sipte de 27-jarige verliezer. Hier ziet Paul Haarhuis het even nie en moet kwalificaties spelen. Ik heb er alle begrip voor als hij straks het dubbelen even op een laag pitje zet om zich te con centreren op zijn singles. We zullen deze week wel met Alex (Reijnders, hun coach, red.) be- zitten. De Deen Carlsen werd niettei spreken wat er kan gebeuren en wat dan de mogelijkheden zijn", aldus Haarhuis, die daar bij ook nog een slag om de arm houdt of hij wel naar de Olym pische Spelen gaat. „Als Jacco uiteindelijk toch tin in twee sets verslagen. FOTO ANP besluit niet in Atlanta te spelen omdat hij in die periode liever tracht punten voor de wereld ranglijst te veroveren, zal ik ook nog eens overwegen of ik wel ga. Ik heb geen zin om voor de lol te gaan. Jacco en ik zijn op 'Geen verhindering is geen verhindering woubrugge gertjan v De tennisvereniging Woubrug ge is een club met weinig pre tenties. De gezelligheid staat ui teraard voorop, zoals het een dorpsclub betaamt. Zo ook tij dens het open toernooi. Het avondprogramma is mogelijk nog belangrijker dan het tennis. Hoewel, wedstrijdleider Hans Bax zit bovenop het sportieve gedeelte. Waar het fout kan gaan of is gegaan, Bax evalueert direct en zorgt dat het niet meer voorkomt. Er waren bijvoorbeeld te wei nig presentjes voor de deelne mers bij aanvang van het toer nooi. Dat nooit meer. En het te kort aan stoelen op het terras was ook in eem mum van tijd opgelost. Twintig splinternieu we tuinstoelen werden direct aangeschaft om de toeschou wers maar zo veel mogelijk van het lekkere weer en het.gebo den spel te laten genieten. Het enthousiasme, dat de wedstrijdleiding uitstraalt, wordt kennelijk gewaardeerd door de deelnemers. Ook dit jaar weer zit het 35+-toernooi van Woubrugge - voorheen S '70, maar na afsplitsing van de stichting met een andere sport vereniging zelfstandig doorge gaan - bomvol. Het zes banen tellende complex aan de Vin- gerhoedtstraat herbergt deze week 377 deelnemers, die ruim vierhonderd partijen afwerken. Daarmee zit Woubrugge aan het maximum, meer kan er echt niet bij. Ontevreden gezichten zijn er uiteraard ook deze week. Dege nen die even waren vergeten om een verhindering op te ge ven tijdens wedstrijden van het Nederlands elftal, worden on verbiddelijk de baan opge stuurd. Er zitten wat smoezen van spelers en speelsters bij om maar niet te hoeven tennissen tijdens het EK. Zo gaf iemand een acute verhindering op om dat zijn vader 85 jaar geworden zou zijn. Bax wist het al: „Die heeft zijn vader zeker pas net ontmoet". Anderen die per se de baan niet op willen krijgen een resolute wedstrijdleiding te genover zich. Bax: „Geen ver hindering is geen verhindering. Dan geven ze maar een walk over. Blijkt later dat ze toch lie ver willen tennissen." In het voorweekend leek de dertiende editie waarlijk een ongeluksaflevering te worden. De wedstrijdleiding zat vrolijk op een herendubbel te wachten, terwijl een gemengd dubbel zich meldde aan de tafel. „Fout je van mij", wist Bax. „Ik had de kaarten ingevoerd in de compu ter en zag een voornaam Joos. Ik dacht er nog bij dat dat geen Joost was, maar heb hem onbe wust toch als mannendubbel ingevoerd. Gelukkig was er nog plek in het mixed schema. Toe vallig had de tegenstander ook in de mixed ingeschreven en daarin een bye, zodat we ze toch konden laten spelen. De openingsdag leverde nog een anecdote op. TEAN-speler Bert Verheul kwam zich mel den, terwijl er de woensdag daarvoor ene Bert Verheul had opgebeld naar Bax met de me dedeling dat hij zich voor alle drie de onderdelen terug trok. Met vyat geschuif werd er toch plek voor de Alphenaar gecre- eerd. Qua prestaties vallen de thuisspelende Woubruggers - en geen Woubruggenaren - op. Zo zorgden Barbara van Dullink en Hans Vinkensteijn op door "het sterker geachte koppel Wil- ma Beyen/Peter Doesselaar in Cl met 6-2 7-5 de voet dwars te zetten. In Dl sloegen thuisspe- lers Judy Wagenaar en Andre van Druten het favoriete dubbel Carla Kager/Geurt Heykamp in drie sets (6-4 2-6 6-1) uit het toernooi. Het doet geen afbreuk aan de gezelligheid. Hoewel de avon den dit jaar wat minder zijn („Er wordt tot nu toe ook niet veel gegeten") doet de barcom- missie er alles aan. Op de Australische avond lopen de barmensen in chirurgenpakken rond. Dat ziet er steriel uit, al wordt de outfit gedragen met een knipoog naar de Australi sche televisieserie 'Flying Doc tors'. Misschien vergezocht, maar wel een vermakelijk ge zicht. ussEhet toernooi van LTC Lisse vierde gisteren in verband met de verrichtingen van het Nederlands voetbalelftal tegen Zwitserland voor het grootste gedeelte 'ladies day'. Bij de mannen in B1 kwa men alleen Albert Robben en Rei- nier Hamming aan spelen toe. Hamming zorgde daarbij voor een verrassing door de als derde ge plaatste Robben te elimineren. De Alphenaar had daar slechts twee sets voor nodig. Via 7-6 6-4 plaatste Hamming zich ten koste van de Nieuw Venneper yoor de kwartfinale. Bij de v CIRCUIT IN CUFERS DEMERENWIJK Ruijten-S. Bauman 6-0 6-2. :r Plas 1-6 6-3 6-4 16 7-5, R. van Oosten - b Z|ji- Terwijl Johan Cruijff in Engeland de EK-prestaties van zijn zoon Jordi nauwlettend in de gaten houdt probeert de zaakwaarnemer van de oud- trainer van FC Barcelona, Jaume Roures op vreedzame wijze het 'miljoenen-conflict' op te lossen dat is gerezen met het ontslag van Cruijff. „Voor alle partijen is het veel beter dat deze zaak buiten de rechtszaal kan worden afgehandeld", zegt Roures. Bij het bemiddelingsorgaan voor arbeidscon flicten in Barcelona heeft Cruijff inmiddels een officieel verzoek om bemiddeling ingediend. Dit orgaan zal de zaak Cruijff versus FC Barcelona op 28 juni behandelen. In Spanje moet men bij een arbeidsgeschil eerst dit instituut passeren alvo rens naar de rechter te kunnen stappen. Cruijff s zaakwaarnemer zei gisteren erop te rekenen dat het bestuur van Barcelona de veertien dagen die nog resten zal benutten om tot een redelijk com promis te komen. Wanneer de partijen het toch op een justitiële beslissing laten aankomen, moet men er op rekenen dat de uitspraak zeker twee jaar op zich zal laten wachten. Afgelopen vrijdag leek een oplossing in zicht na een aantal gesprekken tussen Roures en de vice- i de voetbalclub. Voorzitter Nunez heeft daar echter op het laatste moment eigen handig een streep door gehaald. Voor een bedrag van 2,9 miljoen gulden zouden de twee contrac ten van vader en zoon Cruijff worden ontbonden. De aanvankelijke eis van Cruijff was 3,5 miljoen. Het geldbedrag dat de oud-trainer als afkoop som eist bestaat uit twee gedeelten. Anderhalf miljoen is het salaris dat hij zou krijgen als hij het jaarcontract, dat hij voor zijn ontslag nog op zak had, zou hebben uitgediend. Dit gedeelte van het contract wordt door Barcelona niet aangevoch ten. Het andere deel van het geld, dat is bedoeld als compensatie voor het publicitaire deel van het contract, is Barcelona niet bereid op tafel te leg gen. De positie van Jordi bij Barcelona is zeer onze ker geworden. De nieuwe trainer, Bobby Robson is blijkens zijn uitlatingen in de pers niet erg ge charmeerd van de capaciteiten van de jonge Cruijff. Daarbij komt nog dat hij er geen enkele behoefte aan heeft om met Jordi het zeer omstre den 'probleem Cruijff binnen het stadion te hou den. Jordi zelf zei gisteren tegen de in Engeland aanwezige Spaanse pers opnieuw dat hij het liefst bij FC Barcelona blijft spelen. „Barcelona is mijn grote liefde en mijn hart doet pijn als ik daar weg maakte Barbara van der Gugten (foto) de meeste indruk door Na- tascha van Schaik gedecideerd te rug te wijzen: 6-4 6-2. Marieke Bethlehem toonde tegen Femke de Boer aan over meer ervaring te beschikken (6-3 6-3), terwijl In- grid Kruit naamgenote Ingrid van der Plas niet meer gunde dan winst in de eerste set: 1 -6 6-3 6-4. Regerend B-master Heddy Boers schonk Nelleke Weyermans vier games keurig verdeeld over beide sets: 6-2 6-2. ARCHIEFFOTO HOLVAST/MARK LA- MERS Vrouwen op pre-olympisch toernooi weggespeeld door Duitsland milton keynes Een ontluisterende nederlaag en een onberispelijke zege vormden de opening van de Nederlandse hockeyploegen tij dens het pre-olympisch toer nooi in het Engelse Milton Keynes. De vrouwenploeg had niets in te brengen tegen een sterk spelend Duitsland (1-4), de mannen speelden bij tijd en wijle briljant in hun met 4-2 ge wonnen duel met Pakistan. Op de zege van de ploeg van Roelant Oltmans valt wel aan te merken dat de wereldkampioen van Sydney (1994) halfweg tus sen Londen en Birmingham aantrad zonder sterspeler Shah- baz Ahmed en de makkelijk scorende centrumspits Kamran Ashraf. Na een slordige start, waarin de Pakistanen twee strafcorners kregen, was Oranje oppermach tig. Van den Honert bracht Ne derland uit twee strafcorners in de 14de en 24ste minuut op 2-0, waarna Tahir Zaman in de 30ste minuut de achterstand uit een strafbal verkleinde. Pal voor de rust zette Teun de Nooijer zijn handtekening on der een juweel van een treffer, prachtig voorgekookt door Mare Delissen en Wouter van Pelt. De treffer van de linkerspits was zijn tiende in 58 internationale optredens en de eerste sinds hij in mei 1995 in de voorbereiding van het EK in Dublin scoorde in een oefenduel met Engeland. Na de hervatting pushte Zaman een strafcorner achter doelman Jansen en kogelde Maurits Crucq de eindstand op het sco rebord: 4-1. Vrouwencoach Tom van 't Hek zal niet graag worden her innerd aan de wedstrijd tegen Duitsland. Zijn speelsters waren niet vooruit te branden en had den geen schijn van kans tegen de ploeg waaraan Nederland zo'n prettige herinnering koestert. Op het olympisch kwalificatietoernooi in Kaapstad dwong Oranje op de valreep kwalificatie af door een sensa tionele zege van 3-2 op Duits land. De Duitsers scoorde via Franziska Hentschel (2) en één van Britta Becker en Nadine Ernsting-Krienke, voordat Wietske de Ruiter uit een korte hoekslag tegen scoorde.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 25