Stoitjskov, onderkoning van de Balkan Arrigo Sacchi een niet te doorgronden heerschap 'Ik had voorspeld dat Jordi zou scoren GROEP A Engeland-Zwitserland 1-1 10 juni GROEP B 9 juni Spanje-Bulgarije 1-1 Nederland-Schotland 0-0 Roementé-Frankrijk 0-1 13 juni Nederland-Zwitserland 2-0 Bulgarije-Roememë 1-0 15 juni 15 juni Schotland-Engeland Frankrijk-Spanje Nederland-Engeland Schotland-Zwitserland 18 juni Frankrijk-Bulgarije Roemenië-Spanje STAND STAND Ï.Nederland 2 1 1 0 4 2-0 2. Engeland 10 10 11-1 3. Schotland 10 10 1 0-0 4 Zwitserland 2 0 111 1-3 1. Bulgarije 2 1 1 0 4 2-1 2. Frankrijk 1 1 0 0 3 1-0 3. Spanje 10 10 11-1 4. Roemenië 2 0 0 2 0 0-2 GROEP C GROEP D 9 juni 9 juni Duitsland-Tsjechië 2-0 Denemarken-Portugal 1-1 11 juni 11 juni Italië-Rusland 2-1 Turkijë-Kroatiè 0-1 14 juni 14 juni Tsjechië-ltalië Portugal-Turkijë 16 juni 16 juni Rusland-Duitsland Kroatië-Denemarken 19 juni 19 juni Rusland-Tsjechië Italiè-Duitsland Kroatië-Portugal Turkije-Denemarken STAND 1. Duitsland 1 1 0 0 3 2-0 2. Italië 1 1 0 0 3 2-1 3. Rusland 10 0 10 1-2 4. Tsjechië 1 0 0 1 0 0-2 STAND 1. Kroatië 1 1 0 0 3 1-0 2. Denemarken 10 10 11-1 3. Portugal 10 10 11-1 4. Turkije 1 0 0 1 0 0-1 22 juni KWARTFINALES O Winnaar A-tweede B 1 Winnaar B-Tweede A 23 juni Winnaar C-Tweede D 1 O Winnaar D -Tweede C 26 juni HALVE FINALES Winnaar O - Winnaar 1 Winnaar - Winnaar O 30 juni FINALE EK IN CIJFERS Flinke omzet EK-artikelen De officiële Londense verkoop organisatie Licensed Properties International (LPI) verwacht ruim 146 miljoen gulden aan inkomsten uit de verkoop van EK-artikelen als petjes, sjaals en t-shirts. LPI heeft 116 bedrijven het recht gegeven EK-artikelen te verhandelen. De hoeveelheid spullen is groot; in totaal zijn er meer dan duizend verschillende producten te krijgen. Van tan denborstels tot dekbedden. „Als Engeland de finale tegen Duits land speelt, kan de verwachte omzet zelfs verdubbelen", mij merde LPI-direkteur verkoop Frank Madden gisteren. EK VOETBAL OP TV Casiraghi en Zola op de bank bij Italië-Tsjechië Arrigo Sacchi blijft een niet te doorgronden heerschap. Italië speelde dinsdag een goede wedstrijd tegen Rusland, won verdiend met 2-1, met Pierluigi Casiraghi en Gianfranco Zola als onbetwiste uitblinkers. Twee nieuwe helden waren geboren in Italië. Maar reputaties tellen niet voor de eigenzinnige Sac chi. Casiraghi en Zola zitten vanavond doodleuk op de bank als Italië in Liverpool moet aan treden tegen de Tsjechen, die na de nederlaag tegen Duits land voor hun laatste kans vechten in groep C. Sacchi had gisteren een hoop uit te leggen in de college-zaal van Alsager University. Want niet alleen de trefzekere Casi raghi en zijn aangever Zola ver dwenen uit de basis ten faveure van Fabrizio Ravanelli en Enrico Chiesa, de beoogde nieuwe wonderspits van de 'squadra Azzura'. Ook de drie midden velders Angelo di Livio, Allesan- dro del Piero en Roberto di Matteo beginnen als wisselspe ler aan het duel op Anfield Road. Zij worden vervangen door Dino Baggio (Parma), Diego Fuser (Lazio Roma) en Roberto Donadoni, die dinsdag tegen de Russen al in de tweede helft mocht opdraven. De bruine ogen van Arrigo Sacchi schieten vuur als hij aan de tand wordt gevoeld over het grote aantal wissels in zijn elftal. ,,De mensen in Italië zijn in één klap verliefd geworden op Zola en Casiraghi. En nu gooi je zo maar uit de ploeg. Dat vind ik onbegrijpelijk", briest een zeker niet verlegen Italiaanse journa list. Sacchi kijkt de man vernie tigend aan, haalt een keer diep adem en steekt vervolgens een bewogen betoog af om iedereen van zijn gelijk te kunnen over tuigen. „Het is heel simpel. Een groot toernooi win je niet met elf, twaalf of dertien spelers. Als je in een tijdsbestek van acht da gen drie wedstrijden op het al lerhoogste niveau moeten spe len, dan heb je alle 22 spelers in je selectie keihard nodig. Ik zou wel heel dom zijn als ik steeds dezelfde elf spelers zou opstel len. Dan krijg ik ook de wind van voren als we toevallig een keer een wedstrijd verliezen. 'Waarom heb je geen anders spelers opgesteld, Sacchi?', hoor ik jullie dan al weer vragen. Ik wil juist voorkomen dat we te gen een nederlaag oplopen. Daarom heb ik de ploeg voor Arrigo Sacchi: mysterie. het duel tegen Tsjechië op vijf plaatsen gewisseld. Om er voor te zorgen dat we het hoge ni veau van de openingswedstrijd het hele toernooi kunnen vast houden." „Natuurlijk ben ik niet teleur gesteld over de prestaties van Casiraghi en Zola. Zij hebben juist heel goed gespeeld tegen Rusland. Dat geldt voor het hele team. Maar Casiraghi viel tien minuten voor tijd uit met kramp in beide benen en ook Zola was aan het einde van zijn krachten. Dan vind ik het on verantwoord om ze drie dagen later al weer het veld in te stu ren. Op die manier maak je voetballers kapot, en ga je ook voorbij aan het totale teambe- lang. De andere twee spitsen, Fabrizio Ravanelli en Enrico Chiesa, zijn op dit moment top- fit. Daarom spelen zij. Tegen Duitsland zijn volgende week waarschijnlijk Zola en Casiraghi weer aan de beurt." Arrigo Sacchi kan het alle maal mooi vertellen. De 50-jari ge bondscoach beweert ook bij hoog en laag dat Pierluigi Casi raghi absoluut niet teleurgesteld was toen hij na de training te horen kreeg dat hij er tegen de Tsjechen naast zou staan. „Ik heb hem verteld dat zijn ver vanger Ravanelli ook twee keer zou scoren. Toen knikte Casi raghi en zei hij dat in dat geval alles in orde zou zijn." Sacchi moet zelf lachen om zijn ver haaltje. Casiraghi denkt er waarschijnlijk toch iets anders over. Hij loopt linea recta van de kleedkamer naar de spelers bus. De lippen stijf op elkaar. Eigenzinnige spits leidt Bulgaren naar.overwinning tegen Roemenië Winnaar EK-prijsvraag debuteert op 82-jarige leeftijd als Oranje-fan Een dagje EK, een dagje Oranje. Lezers van deze krant gaan aan boord van het vliegtuig, dat hen naar Birmingham, e Dagbladuitgeverij Damiate (Haarlems Dagbla^l, Umuider Courant en Leidsch Dagblad) organiseerde gisteren een vliegreis voor haar lezers en adverteerders naar de interland Nederland - Zwitserland in Birmingham. Onder het reisgezelschap van 98 personen bevonden zich de 32 winnaars van de EK-prijsvraag die door deze krant in het voorjaar was uitgeschreven. Vliegangst, nee daar heeft hij nooit last van gehad. En de trip Amster dam-Birmingham-Amsterdam, in een tijdsbestek van vijftien uur, stelde eigenlijk niet zoveel voor. Joop van der Linden (.„Ik ben een jongen van 82, bijna 83 jaar") uit Driehuis heeft voor hetere vuren gestaan. De krasse globetrotter vloog zes jaar geleden naar de Australië, drie jaar geleden naar de Verenigde Staten en momenteel spaart hij voor een reis naar Cana da. Met de trein was de oudste prijswinnaar van het gezelschap, dat gisteren een bezoek bracht aan de EK-interland Zwitserland-Ne derland, in alle vroegte naar Schip hol gereisd. Hij meldde zich, gewa pend met een oranje pet en para plu („Omdat het in Engeland op elk moment van de dag kan gaan rege nen"), ruimschoots voor het afge sproken tijdstip bij de incheckbalie voor vlucht BWL 7308. Vanaf dat moment begon zijn grote dag en legde hij met zijn smakelijke verha len gemakkelijk contact met zijn medereizigers die vrienden wer den. De eerste afspraak staat op 3 oktober, want dan viert de actieve excentriekeling Leidens Ontzet met een Sassenheimse prijswinnaar. In het vliegtuig, in de bus, tijdens het diner in Birmingham en in het stadion van Aston Villa schetste de vitale tachtiger zijn levenservarin gen in geuren en kleuren. Zelfs aan zijn geboorte wijdde hij meerdere regels. Hij kwam ter wereld op een plek waar de meeste mensen nor maliter afscheid nemen. „Ik ben op 13 juli 1913 geboren op de begraaf plaats Westerveld in Driehuis. Om half zes 's ochtends. Het was een dag met mooi weer." Joop („Mijn vrienden noemen mij Jimmy") van der Linden nam het beroep van zijn vader over en werkte 42 jaar op de begraafplaats. In zijn vrije uren zette hij zich in voor het verenigingsleven. Zo was de kwieke grijsaard een kwart eeuw secretaris van de Oranjevereniging in Driehuis, is hij nog altijd dona teur van verschillende sportvereni gingen en kan er geen braderie passeren of hij heeft zijn tafeltje in geruimd. Daarnaast heeft hij nog enkele merkwaardige hobby's zoals het 'kweken' van Engelse kanaries, het bedenken van slagzinnen en het verzamelen van bierviltjes. „Ik heb in het restaurant een Engels bierviltje gepikt." Aan zijn levensverhaal werd giste ren evenwel een geheel nieuw hoofdstuk toegevoegd. Nog niet eerder had Van der Linden een voetbalwedstrijd van het Neder lands elftal in het buitenland be zocht. De vuurdoop als volwaardig lid van het Oranje-legioen door stond hij kranig. Hij genoot van het vrolijke gezang op het plein van duizenden landgenoten in het cen trum van Birmingham, de hossen de menigten in de pubs en de uit gelaten sfeer in het stadion. „Dat was prachtig om mee te maken. Al die mensen in het oranje. Het blaasorkest (Kleintje Pils uit Sas- senheim, red.) op het veld vond ik ook heel leuk. En wat werd het Wil helmus door iedereen mooi gezon gen." Over het optreden van het Neder lands elftal sprak de vaderlandslie vende Van der Linden niets anders dan lovende woorden.\,Ze hebben heel goed gespeeld. De eerste helft? Nou voor de pauze vond ik het minder goed. Toen kon ik niet zeg gen: 'hoi-hoi, wat ben ik enthou siast'. Maar na de pauze hebben ze het uitstekend gedaan. En, het leu ke is dat ik het had voorspeld. Ik had gezegd dat Jordi een doelpunt zou maken en dat Nederland met 2-1 zou winnen. Okee, het is 2-0 geworden. Maar ik had 2-1 gezegd omdat ik vond dat Zwitserland ook wat moest hebben." Na afloop van de interland oogde Van der Linden in de bus naar het vliegveld even zo fit als aan het be gin van de dag. Waar het meren deel van de reizigers in de bus naar het vliegveld vermoeid onderuit zakte en de luiken sloot, bleef de 82-jarige recht overeind zitten. Hij had immers nog veel te vertellen. „Ach, ik ben nog heel vitaal en ik heb geen bril. Ik geniet van mijn goede gezondheid. Ik hoop hon derd jaar te worden. Dat is mijn wens, maar niet als een gek hè? Want als dat zo is, vertrek ik liever." Vooralsnog heeft Van der Linden grote plannen. Ook met het Neder lands elftal. Zijn debuut als Oranje fan smaakt hem duidelijk naar meer. Als het hem zou worden aan geboden, zou hij zo weer in het vliegtuig stappen voor de volgende interland. „Speelt Nederland op dinsdag tegen Engeland? Nou, daar zou ik graag bij willen zijn. Maar wacht even, ik kan dinsdag niet. Dan moet ik collecteren voor het Anjercomité. Ja, dat doe ik ook nog heel plichtsgetrouw. Maar volgend jaar zou ik graag weer willen mee gaan." Om drie uur vannacht landde het toestel met de lezers van deze krant op Schiphol. Eigenlijk was Van der Linden van plan om in afwachting van de eerste trein een paar uurtjes op een bankje te gaan slapen in de aankomsthal van de luchthaven. Maar dat vonden de andere prijs winnaars niet zo'n goed idee. Leen van der Lugt uit IJmuiden ontferm de zich over hem. Om half vier was Joop van der Linden weer thuis. Een mooie en onvergetelijke erva ring rijker. Bulgarije, geleid door on derkoning Hristo Stoitjskov, heerst over het voetbal van de Balkan. Een vroege bevlieging van de grootheid uit Plovdiv velde het vonnis over de grotere buur Roemenië (1-0), dat zich tot in lengte van da gen kan beklagen over een dwaling van het arbitrale trio. Ruim een half uur was gespeeld in St. James' Park van New castle toen middenvelder Do- rivel Munteanu van FC Köln na een kort genomen hoekschop een 'kogel' liet vertrekken van zijn linkerschoen. Via de onder kant van de lat stuitte de bal duidelijk van achter de doellijn terug het veld in. De Deense scheidsrechter Mikkelsen liet doorspelen, op advies van de grensrechter. Zo gebeurt het wel vaker. Af gelopen seizoen bij voorbeeld, toen Ajacied Jari Litmanen in de Champions League tegen Real Madrid uit een vrije trap dacht te scoren, via de onderkant van de lat. Maar de voetbalbobo's willen niet weten van techni sche hulpmiddelen voor de spelleiders. Bondscoach Iorda- nescu hield zijn woede na af loop goeddeels binnensmonds: „Ik laat het oordeel aan ieder voor zich over." Bulgarije is dicht bij de laatste acht, waarin een land uit de groep van Nederland de tegen stander is. „Wij zijn één van de beste ploegen van Europa. On ze vierde plaats op het WK was geen toeval", zei coach Penev. Roemenië, tijdens het WK in de kwartfinales na strafschoppen uitgeschakeld door Zweden, mag na de wedstrijd tegen Spanje naar huis. Twee keer verloor de ploeg met 1-0. Eerst van Frankrijk, door een blunder van doelman Stelea. is Hristo de absolute baas. Hij traint zoveel hij wil. Op het mo ment dat hij vond dat het hotel te ver bij het stadion was ver wijderd, huurde hij een privé- vliegtuig. Ook op het veld is zijn wil wet. Zo lang hij presteert, kan hij alles maken. En het vat van emoties presteert. De wedstrijd was nauwelijks begonnen of de Europees voetballer van jaar in 1994 sloeg onbarmhartig toe. Stoitsjkov kreeg de bal aange speeld en zette Belodedici met een schijnbeweging op geruime achterstand. Omdat Stoitsjkov de kortste weg naar het doel - een rechte lijn - als geen ander kent en rugdekking ontbrak, was hij niet meer te achterha len. Doelman Stelea, onver wacht was hij toch in de ploeg opgenomen ondanks zijn blun der tegen Frankrijk, reageerde vrij zwak na het puntertje. Bulgarije speelde, vooral door Stoitsjkov zijn snelheid, op de tegenaanval. Ook Kostadinov is razendsnel, hoewel hij na half uur met een spierblessure uit viel. Roemenië, aan de hand van regisseur Hagi, acteerde te veel in één tempo. Nadat Kosta dinov de wedstrijd had kunnen beslissen met een volley, was de ploeg een paar keer dicht bij 1- 1. Hagi uit een vrije trap, Prodan met een kopbal. Aan de andere kant maakte Letsjkov, na een fraaie hakbal van inval ler Sirakov, bijna 2-0. De Roemenen zullen zich thuis in Boekarest moet troos ten met een videoband. Daarop is te zien dat Dorivel Munteanu een doelpunt zonder erkenning maakte. BULGARIJE: Miehailov; Kisjisjev. Ivan- ov. Jankov en Tzvetanov; Letsjkov (90. Guentsjev), BaJakov en Jordanov; Ko stadinov (33 Borimirov), Penev (72. Sirakov) en Stoitsjkov ROEMENIË: Stelea, Petrescu. Belode dici, Prodan en Selymes; Lupescu (46. Galea), Popescu (78. llie). Hagi en Munteanu; Ucatus (29. Moldovan) en Raducioiu. Hristo Stoitsjkov bezig aan zijn winnende rush. Decennia was Bulgarije pro grammavulling op de grote toernooien, als het land zich daarvoor wist te plaatsen. Sinds het WK van 1994 is alles anders, door de gouden generatie met Stoitsjkov, Kostadinov, Penev, regisseur Balakov en organisa tor Ivanov, de verdediger met het doorleefde hoofd. De ploeg van bondscoach Di- mitar Penev reikte tot de laatste vier tijdens het WK. Op 16 juli 1994 verloor Bulgarije in Pasa dena de strijd om de derde plaats met 4-0 van Zweden. Voor Stoitsjkov telde maar één zaak: hij wilde topschutter zijn van het toernoói. Alleen. Uitein delijk moest hij de Rus Salenko naast zich dulden, met zes tref fers. Topschutter is hij weer voor lopig, met twee doelpunten, evenveel als de Italiaan Casirag hi. Dat is de volledige produktie van Bulgarije in de wedstrijden tegen Spanje (1-1) en Roemenië (1-0). Bovendien, en ook dat is aangetoond door tv-beelden, keurde de scheidsrechter een loepzuiver en wonderschoon doelpunt van hem tegen Spanje af. In 1989 haalde Nol Hendriks, bestuurslid van Roda JC, Stoitsjkov bijna naar Kerkrade, met 40.000 spijkerbroeken uit zijn kledingimperium als deel van de betaling. Tegenwoordig ALSAGER GERT VAN DIJK

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 23