wmm^ De buit is binnen, maar de beer is los 'Hiddink moet z'n hoofd niet in andermans kont stoppen' Oranje heeft weer een Cruijff, die scoort VRIJDAG 14 JUNI 1996 21 Twintig arrestaties in Birmingham Birmingham» De politie in Birmingham heeft voor en tijdens de wedstrijd Nederland - Zwitserland in totaal twintig mensen aan gehouden. Bij die groep zaten drie Nederlanders. Twee van hen zijn ingerekend voor baldadig gedrag, de derde wegens openba re dronkenschap. Ze zijn laat in de avond met een waarschu wing vrijgelaten. De andere arrestanten waren een Zwitser, veer tien Engelsen en twee Welshmen. Ze zijn opgepakt wegens het verhandelen van illegale kaarten, openbare dronkenschap en het stelen uit koffers van motorfietsen. Spaanse bond koopt bruidspaar uit oulton De Spaanse voetbalbond financiert voor een deel de bruiloft van een Engels paar. Dat had tijden geleden al de grote zaal in het hotel 'The De Vere Oulton Hall' gereserveerd voor het huwelijksfeest van morgen. De Spaanse selectie zit daar mo menteel echter dagelijks te eten en gewoontes van voetballers moetje nooit veranderen. Dat is vragen om moeilijkheden. De Spaanse officials kochten de Engelse echtelieden daarom uit. Zij verkassen morgen met hun gasten naar een grote tent in het park bij het hotel. Trainen op muziek van Queen londen De Spaanse selectie moet wat swingender worden, vindt bondscoach Javier Clemente. Hij liet zijn keurkorps giste ren daarom een uur lang trainen op de muziek van Queen. De meeste spelers vonden het wel een goede vondst, al had een en keling een andere voorkeur. ,,Ik had liever een samba gehad", zei Donato. Hij is dan ook in Brazilië geboren. Kaartjes gewoon bij kassa londen Entreekaartjes voor de EK-duels die niet zijn uitver kocht, zijn vanaf nu ook gewoon te koop bij de kassa's van de betreffende stadions op de dag van de wedstrijd. Dat was uit vei ligheidsoverwegingen aanvankelijk niet mogelijk. Het organisa tiecomité reageerde met dat besluit op de kritiek van vooral de buitenlandse delegaties. Tot dusver moesten de supporters naar de ticketbureaus in het centrum van de stad. Overigens maakten de EK-officials bekend dat 92 procent van de beschikbare 1,4 miljoen plaatsbewijzen is verkocht. Alpay te sportief in Turkse ogen ankara De UEFA mag de sportiviteit van Alpay Ozalan dan wel luid prijzen, de Turkse kranten hebben de verdediger die de Kroaat Goran Vlaovic liet lopen en scoren tot op de schoenveters afgebrand. De 23-jarige speler van Besiktas was als de dood vier minuten voor tijd een rode kaart te krijgen wegens het onderuit halen van een doorgebroken speler buiten het strafschopgebied en deed niets. Helemaal fout, vonden de media. „Om z'n middel gaan hangen", was het advies van de krant Hürriyet. „Het is misschien niet netjes, maar een schop van achteren had ons in elk geval een punt opgeleverd." Strenge voorschriften voor pubs londen De pubs in Londen hebben strenge veiligheidsvoor schriften gekregen om morgen ongeregeldheden rond de wed strijd tussen Engeland en Schotland te voorkomen. Al vanaf van middag stellen uitsmijters zich bij de ingang op om ongewenste bezoekers te weren. In een aantal straten worden de pubs tot voetbalvrije zone verklaard. De cafés mogen bier en andere dranken alleen in plastic bekers schenken. Seedorf/Davids contra Blind/De Boer De aangever (Van der Sar) en de afmaker (Bergkamp) feliciteren e derland het tweede doelpunt opleverde. De smaak van de overwinning was zoet. Maar in het Ne derlandse kamp zal Guus Hiddink de komende dagen bij een aantal spelers bitterheid en wrok moeten wegspoe len. Op het moment dat Oranje een grote stap naar de kwartfinales van het Europees kampioenschap maakte, barstte in de selectie een onderhuids gezwel open. Birmingham ten ook andere Oranje-interna tionals inmiddels. Ronald de Boer heeft een grote invloed binnen de groep. Bergkamp constateerde dat de Noordhol lander ook nog niet heeft ge scoord vanaf die positie. Eerder bleef Clarence Seedorf tegen de Schotten met lege handen als schaduwspits. Bergkamp: „Ik heb zes jaar op die positie ge speeld. Als ik terugkijk denk ik dat ik het in die periode aardig heb gedaan. Ik ben er zelf ten minste best tevreden over. Mis schien dat de anderen nu ook eens ervaren hoe zwaar de op dracht op die plaats is. In twee wedstrijden heb ik nu al drie man daar zien lopen." Ook Clarence Seedorf bezigde stevige taal in de richting van Oranjes bondscoach. De veelzij dige international voelde zich gepiepeld door de wijze waarop hij in het elftal heen en weer werd geschoven. Tegen de Schotten was hij nog scha duwspits. Gisteravond in Bir mingham moest hij plotseling als een veredelde voorstopper acteren tegen een spits die drie koppen groter was. Op het mo ment dat hij geel kreeg, was het hoofdstuk Zwitserland meteen voorbij. Seedorf accepteert het gegoo chel niet langer. „Ik heb al vaker gezegd dat ik geen Frank de Boer of Frank Rijkaard ben en dat ik niet een hele wedstrijd achter een vent wil aanrennen. Nog veel woester was hij over de verwijdering van zijn 'maatje' Edgar Davids uit de ba sis. „Wat er in de afgelopen da gen is gebeurd in ons kamp, is niet normaal. We hadden afge sproken dat er geen dingen naar buiten zouden komen en dat bepaalde discussies achter ge- marcel van der kraan gpd Behalve Edgar Davids, maakten ook Clarence Seedorf en Dennis Bergkamp van hun hart geen moordkuil meer. De een hekel de het technisch beleid, de an der haalde uit naar een deel van de media die hem voortdurend op de korrel nemen. Samen met Jordi Cruijff was Dennis Bergkamp de grote man bij Nederland. Zo hoort het ook voor een ster, die in Engeland miljoenen verdient en een sta tus heeft hoog te houden. Hij vindt het echter treurig dat hij met doelpunten voortdurend moet bewijzen dat hij in het Ne derlands elftal thuishoort. „Ik heb zelf geen moment ge dacht dat dit mijn laatste wed strijd zou kunnen zijn voor Ne derland", sprak de triomferende Bergkamp, die zich wel bewust was van de 'hetze' die door ver schillende kampen tegen hem wordt gevoerd. „Ik kan niet be palen wat mensen zeggen en wat mensen over mij schrijven. Ik kan ook de publieke opinie niet beïnvloeden. Het enige wat ik kan doen is mijn critici de mond snoeren door zo'n optre den als vandaag en door zo'n goal te maken." Guus Hiddink had voor de wedstrijd laten weten dat het 'kort dag' werd voor de spits van Arsenal. Een dodelijke op merking voor een speler, die onder druk staat. Bergkamp had gisteravond zijn antwoord klaar. „Als een bondscoach sterk is, laat hij zich niet van de wijs brengen door wat een paar kranten of een paar journalisten hem vertellen..." Dat de positie van scha duwspits een moeilijke is, we- sloten deuren zouden plaats vinden. Maar Ronald de Boer en Danny Blind hebben ongezou ten hun kritiek geuit, hun me ning gegeven over bepaalde persoonlijke zaken. Als de trai ner daar dan met zijn opstelling op inspeelt, vind ik dat een trieste zaak." Seedorf koos bewust de te genaanval. „Normaal zou ik mijn kop hebben gehouden, maar ik vind dat ik na wat er zich nu allemaal heeft afge speeld wel een weerwoord mag hebben. Ik vond het verschrik kelijk voor Edje. Ik kon er ook totaal geen begrip voor opbren gen." Davids deed zelf ook een duit in het zakje. De gepasseerde 'Milanees' liet tegenover de in ternationale pers weten dat Hiddink zijn kop had laten han gen naar 'andere spelers'. Da vids zal vandaag al een gesprek eisen met Hiddink. „Want dit Seedorf ging ondanks de overwinning van Nederland met de 'pest in zijn lijf naar het hotel. „Vind je dat gek", blafte hij een niet begrijpende journa list af. „Ik heb drie dagen naar deze wedstrijd toegeleefd. Ik probeer het Nederlands elftal alles te geven wat ik heb. Als je dan na 25 minuten al naar de kant wordt gehaald, is dat een vreselijke teleurstelling. Ik snap best dat ik een gele kaart op zak had en dat we niet met tien man konden gaan spelen. Maar hoe vaak krijg ik nou gele kaar ten? En heb je gezien hoe die eerste kaart tot stand kwam? Er ging bij een hoekschop van ons nogal wat verkeerd. Daardoor moest ik ingrijpen. Tegen Schotland hebben we prima ge voetbald. Met het spel van Ne derland was niets mis. Nou ja, misschien dat Blind en De Boer er anders over denken... Maar voor mij was er niet veel aan de hand. Als ik een of twee kansen had benut, had je helemaal geen haan horen kraaien." birmingham gpd-verslaggever Edgar Davids en Clarence Seedorf stelden zich voor tot de nieuwe orde der wereldve detten te zijn toegetreden. In de koorts van hun gang naar AC Milan en Real Madrid moest Euro '96 het podium worden waarop ze zich zouden bewijzen en hun ster als nooit tevoren zou stralen. Op de tweede speeldag van het EK heeft de reputatie van de twee jonge meesters onverwacht een gevoelige tik gekregen. Het Nederlands elftal versloeg Zwitserland in de tweede speelronde met 2-0, maar hun in breng was nihil. Seedorf viel vroeg uit, Da vids viel laat in. Na afloop ontplofte er een bommetje. De toorn van Het tweetal kende geen grenzen. Seedorf beperkte zich tot de opmerking dat hij de komende vier dagen zal benutten om een hartig woordje met de bondscoach te spreken. Davids ging veel verder. Ge krenkt in z'n trots over het feit dat Hiddink het had aangedurfd hem tegen de Zwitsers te passeren, haalde hij na afloop in het perszaaltje van Villa Park ongemeen fel uit. Hiddink werd niet gespaard. „Het is schandalig", aldus Davids, „dat ik vanavond niet in de basis stond. Dit heeft gevolgen. Het moet de eerste en de laatste keer zijn. Andere spelers die teleurstellen worden gehandhaafd. Ik niet. Ik word na 1 één mindere wedstrijd meteen vervangen. Ik pik dit niet. Ik weet hoe het zit. De bondscoach laat zijn oren hangen naar spe- Iers die mij eruit willen hebben. Hij moet ermee stoppen om zijn hoofd in andermans kont te stoppen." Davids noemde in z'n emotionele uitbar sting geen namen. Het was duidelijk dat hij op Blind of Ronald de Boer doelde. De aan voerder wilde op de beschuldiging niet rea geren. Hij vond de tirade van de aanstaande Milanees in het openbaar ongepast. Bij Ajax zou hij zoiets niet ongestraft kunnen zeg gen. Dit soort kritiek blijft daar altijd bin nenskamers. De Ajacieden krijgen daarvoor zelfs speciale media-training. Gisteravond laat was het nog niet bekend of de speler door de coach ter verantwoording was ge roepen. In Birmingham, na de wedstrijd, genoot iedereen van een vrije avond. Toen Hiddink vorig jaar januari aantrad, vroeg hij om meer passie in Oranje. Hij kreeg die hartstocht, vooral van Davids, de pitbull van Ajax. Door het ontbreken van Blind (geschorst) en Frank de Boer (ge schorst) kregen Davids en Seedorf maandag tegen Schotland de leiding over Oranje. Bei den op een voor hen niet vertrouwde posi tie. Ze deden hun werk desondanks met overgave, maar maakten .in hun enthou siasme wat foutjes die het teleurstellende gelijkspel in de hand zouden hebben ge werkt. Het kostte Davids zijn plaats in het elftal. Seedorf mocht blijven, niet als scha duwspits, maar als voorstopper. De rebellen van Oranje voeren overleg over de v< coach Hiddink. Links Seedorf, rechts Davids. Gistermorgen werd Davids door Hiddink over zijn reserve-rol geïnformeerd. De rest van de groep vernam de opstelling in het begin van de middag tijdens de gebruikelij ke teambespreking. Aanvoerder Blind en re serve-captain Ronald de Boer waren al op de hoogte. Beiden zeiden begrip te hebben gehad voor de argumenten, op basis waar van de bondscoach het elftal meende te moeten samenstellen. Hiddink had zijn beslissing naar eer en geweten genomen, zei hij. „Ik heb het elftal geformeerd met mijn gevoel, met mijn ver stand en met mijn geweten. Ik ben er niet om sympathie te oogsten. Davids moet niet zeuren. Hij is een van de 22 spelers van de selectie", aldus de Doetinchemmer, naar wiens oordeel hij twee belangrijke afwegin gen had moeten maken. Seedorf of Davids als voorstopper, Witschge of Davids als linkshalf. In beide gevallen viel de beslissing in het nadeel van Davids uit. Blind: „In de ogen van Hiddink was See dorf in de dekking als voorstopper geschik ter dan Davids vanwege z'n geringere leng te. Als linkshalf kon Witschge weer moeilijk worden gepasseerd vanwege zijn prestatie tegen Schotland. Davids in de dekking had ook gekund. Maar het is de bondscoach die beslist. Hij moet keuzes maken en dat was in dit geval voor de duvel niet makkelijk. Want Davids is toch een speler op wie je al tijd aankunt." De aanvoerder kon zich de woede van Davids goed voorstellen. Zelf was hij al op drie grote toernooien reserve. „Ik heb Edje geprobeerd even een hart onder de riem te steken. Ik heb hem gezegd dat hij op dit toernooi voor het Nederlands elftal nog van grote waarde kan zijn. Een type als Davids heb je altijd nodig in een elftal. Davids staat er altijd. Hij heeft alleen de pech dat Wit schge hier op het ogenblik de sterren van de hemel speelt. Witschge is een kerel gewor den. Met Ajax hebben we hem natuurlijk niet voor niets gekocht." „Ik vond het sneu voor Edje", vond ook Ronald de Boer. „Wat ook had gekund, was Seedorf voorstopper, ik rechtshalf en Edje schaduwspits. Maar Hiddink walde mij als schaduwspits om meer rust te krijgen. Edje was boos, heel boos. Toen hij, als invaller voor mij, het veld opkwam, heb ik hem ge zegd: 'Edje, kom op'. Hij zei: 'Laat mij maar gaan. Ik zal voor en achter zijn. Dat vind ik toch klasse van hem." Jordi betaalt Hiddink terug met bevrijdend doelpunt birmingham gusbert spierenburg gpd-verslaggever Er is een nieuwe verlosser gebo ren. Jordi I of Johan II. Wéér een Cruijff die scoort voor Oranje. Het was in het voornamelijk oranje-gekleurde Villa Park van Birmingham gisteravond daar om een heel bijzonder moment. Met zijn treffer, een verras send schot met het linkerbeen, heeft Jordi het Nederlands elftal naar de overwinning gedragen op Zwitserland. Het succes van Cruijff junior was het begin van het einde van de tegenstand van de stugge Helveten, die ver volgens ook nog een tweede doelpunt (van Bergkamp) zou den incasseren (2-0). Oranje heeft nu ineens een riant uitzicht op een plaats in de kwartfinales van dit tiende Eu ropees kampioenschap. Het kan op het gemak het resultaat af wachten van Engeland-Schot- land, het andere duel van de tweede speelronde uit groep A, morgen op Wembley. Bij een overwinning van de Engelsen is de ploeg van Hiddink vrijwel geplaatst. Volgende week dins dag in Londen zou zowel Ne derland als Engeland, in hun onderlinge duel, dan baat heb ben bij een gelijkspel. 'Jordi bedankt' klonk het in de 67ste minuut plotseling uit duizenden kelen, nadat de rechtsbuiten met een vlam mend schot het tot dan zo op vallend apathische oranje-le gioen had wakker geschud. Eerst was er een vluchtige blik naar de hoofdtribune, naar pa. Vervolgens rende de blonde held meteen door, regelrecht de armen van de bondscoach in. De ode was op z'n plaats, vond Jordi later. „Ik heb de laatste weken veel gezeur ge hoord van buitenaf. Alleen om dat ik Cruijff heet. Aan mezelf heb ik nooit getwijfeld. Ik weet wat ik kan, alleen de mensen weten het nog niet. Gelukkig De bevrijdende 66e minuut. Jordi zwenkt Oranje. pa t de bondscoach. Hiddink heeft het lef gehad om mij mee naar En geland te nemen, terwijl ik dit seizoen toch lang was uitge schakeld door een zware bles sure. Hij heeft mij een mooie kans gegeven en ik heb hem daarvoor vanavond terugbe taald in de vorm een een doel punt." Jordi was, in zijn vijfde inter land, niet bepaald de beste man van het veld. Dat is eufemistisch uitgedrukt. Misschien was hij zelfs de zwakste schakel van het nationale team, dat door Hid dink na de teleurstellende 0-0 eerder deze week tegen Schot land, nogal op z'n kop was ge zet. Vijf andere posities, drie an dere spelers (Blind voor De Koek, Winter voor Davids, Hoekstra voor Taument). Kort voor zijn hoogstandje leek de zoon van Cruijff zelfs rijp te zijn voor een wissel. Tau ment draafde langs de zijlijn al warm. Hiddink: „Nee, ik was niet van plan om Jordi te wisse len. Vlak voor zijn goal had ik hem vanuit de dug-out wel even toegeroepen: 'Jordi, even bijten'. Zijn doelpunt was een emotioneel moment. Het is een jongen die ervaring heeft met de hectiek van de Spaanse com petitie. Hij weet wat spanning en druk betekent en kan daar mee omgaan." Vader en zoon maken thans zware tijden door in Catalonië. De één is recent ontslagen, de ander zou inmiddels ook over bodig zijn. Gisteravond snoer den beiden de leiding van de club de mond. Jordi met een fraaie treffer, Johan met een schimpscheut aan het adres van zijn opvolger. „Bobby Robson ziet het niet in Jordi zitten. Hij schijnt hem volgens de berich ten niet nodig te hebben. De minachting is groot." Taument zal, als rechtsbuiten, de rest van I moedelijk gedoemd zijn tot toe kijken. Óm Cruijff jr. kan Hid dink nu niet meer heen. Door één bevlieging ziet zijn leven er ineens heel anders uit. Jordi verdient zijn plaats, vindt ook aanvoerder Blind. „Een buiten speler moet niet alleen beoor deeld worden op het geven van voorzetten, maar ook op het maken van doelpunten. Jordi kan buitenom en binnendoor passeren. Dat kunnen weinigen. Hij zorgt daardoor altijd voor veel dreiging. Bovendien is hij tweebenig. Die kwaliteit kwam hem van pas bij dat doelpunt." Zo goed als Oranje maandag tegen Schotland begon, zo on zeker ging het aanvankelijk gis teravond. De Zwitsers versche nen met een verrassende tactiek die was gebaseerd op een drie mans-aanval en veel fysiek ge weld, dat de Nederlandse de fensie zo nu en dan danig in verlegenheid bracht. Seedorf liep al gauw tegen een gele kaart aan en ontsnapte vervol gens aan een rode. Hiddink kon niet anders dan al in de 25ste minuut De Koek voor hem in het veld te brengen. De danig gewijzigde ploeg van Hiddink stond stijf van de zenuwen. In de eerste de beste minuut trapte Van der Sar, nor maal de koelbloedigheid zelve, al finaal over een terugspeelbal van Reiziger heen. Het Oranje legioen hield het hart vast en de adem in. De Zwitsers domineer den en hadden in de vijftigste minuut via Hottiger de leiding moeten nemen. De opgerukte verdediger schoot inderhaast hoog over. Onder de impulsen van Ro nald de Boer als centrale mid denvelder, kreeg Nederland gaandeweg de tweede helft wat meer greep op de wedstrijd. Jor di zorgde uiteindelijk voor op luchting. Bergkamp vocht voor zijn laatste kans („Mulder staat al aan de poort te kloppen") en liep de benen uit z'n lijf. Bij vla gen demonstreerde hij zowaar weer staaltjes van zijn vroegere virtuositeit. Fraai was in elk ge val de wijze waarop hij, na een even sublieme uittrap van Van der Sar, 2-0 maakte. Drie zoenen op de wangen van pa. Zo kwam in het pers zaaltje van het Villa Park in Bir mingham voor Cruijff junior en senior het einde van een histo rische avond. Vader en zoon, samen sterk. Wat één bevlieging al niet teweeg kan brengen. NEDERLAND: Van der Sar; Reiziger. Blind. Seedorf (26. De Koek) en Bogar- de; Winter. Ronald de Boer (80. Da vids) en Witschge; Jordi (84. Kluiven), Bergkamp en Hoekstra. ZWITSERLAND: l'ascolo; Jeanneret (68. Comisetti), Vega, Henchoz en Quentin; Hottiger. Sforza en Vogel; Grassi, Türkyilmazen Chapuisat.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 21