scher's wondere wereld SESAMSTRAAT Vrijheid van drukpers Multi Media Chinese astrologie per PC Kr@kelingen VRIJDAG 14 JUNI 1996 De Nederlandse te levisie is ruim verte genwoordigd op het net. Ook waar het jeugdprogramma's betreft. We hebben er een paar uitge pikt. Allereerst de fraaie site van de VPRO, de omroep met kwalitatief de beste jeugdpro gramma's en als ge volg daarvan ook de interessantste site. Ook het Jeugdjournaal staat op het net. Met de inhoud van het journaal van de desbetreffende dag, achtergronden, enz. Voor de allerkleinsten is Sesamstraat natuurlijk een absolute must, die geen nadere toelichting behoeft. http://vpro.nl/htbln/scan/www/jeugd/jeugdmenu http://www.omroep.nl/nos/rtv/televisie/actueel/jeugdjoumaal tscape 2.0 Het voordeel van auteurs van computerboeken is dat ze de komende jaren verzekerd lijken van werk. Een boek is net uit of de maker van een programma komt alweer met een nieuwe versie. Gelukkig stapt niet iedere com puteraar onmiddellijk over, zodat er toch een behoorlijk afzetgebied is. Netscape, de populairste browser voor het Internet, staat al in de startblokken met de 3.0 (At las)-versie, terwijl de meeste internetters de 1.x-versie nog gebruiken. Een overstap naar 2.0 is echter verstan dig, omdat daarmee veel homepages er aanzienlijk be ter uitzien en veel makers inmiddels van 2.0 uitgaan. Stefan Arts scheef daarover een boekje in de Pocket-se rie van Sybex. Arts heeft zich al eerder onderscheiden met goede boeken over het Internet en deze uitgave maakt daarop geen uitzondering. Helder, zonder al te veel toeters en bellen en tegen een heel leuke prijs. Daar zit de internetter dus op te wachten. Netscape 2.0. Uitgever: Sybex. Auteur: Stefan Arts. ISBN: 90-5160-972- 8. Prijs: 19,00. AMSTERDAM FRANK BUURMAN Wie in het jaar van de aap, bij voorbeeld omstreeks 1956, is geboren, is volgens de Chinese astrologie een aap. En dat wil dus eigenlijk zeggen dat al je leeftijdgenoten apen zijn en over dezelfde karaktereigen schappen beschikken. Dit nog; onwaarschijnlijke gegeven maakt van de Chinese astrolo- gie een nog grotere loterij dan de westerse astrologie, dus de vraag blijft of je dit soort zaken wel serieus moet nemen. Doe j dat niet, dan kan het toch nog leuk zijn om je er in te verdie pen. Al was het alleen maar om iemand ongestraft een rat, een varken of een draak te kunnen noemen. •Een makkelijke manier om Chi nese astrologie te bedrijven is het programma 'Chinese Horo scoop' van Domus Software. D computer rekent alles uit, dus de gebruiker kan zich bezighoi den met relaties, karakters en andere persoonlijke zaken die mensen zo kunnen boeien. Me dit Nederlandstalige program ma is dat allemaal zeer toegan kelijk gemaakt. Vul een formu lier in met je geboortedatum ei geboortetijd en je weet gelijk ol je een buffel of een slang bent, en wat voor positieve of nega tieve eigenschappen daarbij ho ren. En dat alles met het Yin- Yang-principe op de achter grond. Overigens onderscheidt de Chinese astrologie ook de elementen aarde, vuur, water, hout en metaal, en er bestaan nuanceverschillen tussen bij voorbeeld de houten en de me talen aap, dus één pot nat is he jaar 1956 nou ook weer niet. De Chinese horoscoop geeft in zicht in menselijke karakters. De horoscoop geeft bijvoor beeld aan hoe je de relatie met je schoonmoeder kunt verbete ren. Ook kan worden bekeken wie bij wie past en natuurlijke ontbreken de beroemde slan gen, apen en draken niet. Ver der kan een dagelijkse horo scoop worden berekend en ten slotte bevat de cd-rom een in structiefilmpje over het berei den van gelukskoekjes. Systeemeisen: min. 80486 SX/25 Mhz, f Mb Ram, Windows 3.1 of '95, SVGA (resolutie 800x600/256 kleuren). Prijs: 49,95. In deze aflevering van Surfing the Net aandacht voor een aantal si tes speciaal voor kinderen. Voor een dagje uit of een regenachtige vakantiedag. Bijna elk kind is er weieens geweest: de Efteling, het oudste pretpark van Neder land. Als de home page verschijnt word je gewaarschuwd, datje 'the most Wonderfull Website j of the World' be treedt. Nou, dat valt tegen. Leuk om een tripje naar Kaatsheuvel een beetje voor te bereiden. (,,Daar wil ik in, en daar..."), maar er zit meer in het Internet, dan de 'kinderlok kers' uit Brabant eruit hebben gehaald. http://www.efteling.nl Het is eigenlijk een commerciële pagina van de befaamde speel goedfabrikant, maar op de site van Jumbo zijn zó veel leuke dingen te doen, dat je bijna van een spelletjes-site mag spreken. Je kunt een kleurplaat afdrukken, een gekke olifant in elkaar sleutelen, enz. http://Jumbo.nl Copy for Kids is de aardigste kindersite, die we tot nu heb ben kunnen ontdek ken (tips zijn wel kom). Marij Sloot haak heeft een soort j eu gd vakantiekamp gemaakt, waar kin deren lang in zoet kunnen blijven. Moppen, van alles over dieren, een kinderkrant, enz. Een absolute aanrader voor de jeugd tot het einde van de basisschool. Office voor Windows 95 mag zich in een groeiende populariteit verheugen. Het 'alles-in- één-pakket' van Microsoft is zowel voor de particuliere als voor de zakelijke gebruiker ge schikt. Beide groepen zouden uitstekend uit de voeten kunnen met het gebruiksvriendelij ke boek van Easy Computing in de zo succesvolle Direct-serie. In deze rubriek hebben we al vaker boeken uit deze reeks aangekondigd. Overzichtelijk en uiterst handig ingedeeld zijn de kernbegrippen. Gelijktijdig kwam in deze serie ook Access voor Windows 95 uit. Access is het databasepro gramma, dat alleen in de professionele versie van Office automatisch wordt meegeleverd. Het is echter ook los te koop. Direct Office en Access voor Windows 95. Uitgeven Easy Computing. ISBN: 90-5167-085-0 en 90-5167-084-2. Prijs: 49,50. Uitgeverij ff Plm Waarom het er iedere keer pre cies 380 zijn, moeten ze maar eens komen uitleggen, maar een succes is de reeks 'Tips Trucs' van Pim Oets in elk geval wel. Omdat er over elk pro gramma instructieboeken zat verschijnen zocht en vond de Amsterdamse uitgeverij een gat in de markt: uitleg van de extra vaardigheden die het werken met een programma zo aardig maken. De nieuwste loot aan de boom is 380 Word Tips Trucs, een boek waar elke gebruiker van de Microsoft-tekstverwerker veel plezier van zal hebben. In een oogwenk vind je hoe je ac centen op letters krijgt, hoe je brieven automatisch van een datum voorziet, hoe je snel een inhoudsopgave kunt maken en nog 377 andere handigheden. 380 Word Tips Trucs. Uitgever: Pim Oets. Auteur: Rik Smits. ISBN: 90-72260- 562. Prijs: 59,00. Ooit kerfde iemand met een mes de eerste letter van zijn naam in de bast van een boom, Het uitsnijdsel viel op de grond in het zand en liet een afdruk na. And the rest is history! Zo ongeveer zou de kunst van het drukken zijn begonnen, wanneer we tenminste de historici - en waarom zouden we niet? - mogen geloven. Heeft u nog produkten die niet te verkopen zijn? Verpak ze dan in een doos met een grote Internet-sticker erop en de goederen vliegen j over de toonbank. Een welgemeend advies ad iedere ondernemer die het hoofd in deze tijd boven het water probeert te houden. En u be-\ vindt zich in goed gezelschap. Gerenomeerdel bedrijven als Philips en PTT Telecom gingen voor. De eerste verkoopt sinds een aantal jaren CD\ spelers. Althans, dat probeert men. De vraag daarnaar valt echter sterk tegen. Onlangs in-\ troduceerde de elektronica-gigant het CD-in ternet pakket. Een stuk hard- en software waardoor je met een CD-i speler op het Net j kunt surfen. De vraa naar CD-i spelers j neemt acuut toe. Ooi bij PTT Telecom heli ben ze het door: De afgelopen jaren heen men met bloed zweel en tranen het ISDN-l netwerk in Nederlai voltooid. Er bleek ecl ter weinig animo va deze digitale multi media- telefoon)aai sluiting. Dus, u raad het al: onze PTT leve sinds kort een ISDN- Internet pakket. Uiteraard met een d Drs. RONALD FAAS recte verwijzing naa is publicist hetzusterbedrijf, de en presentator service-provider Pla net Internet. Ook leveranciers van traaglopende snelle pc', en fax-/modemkaarten kregen het in de ga tei zij leveren nu internet-pc's en -modems. Dus wat let u, om ook zelf u Internet-pretpakket samen te stellen... Het is bijna netzo ridicuul als een aantal ja ren geleden in de levensmiddelenbranche. Daar woedde een heuse 'Light'-rage; vooral frisdranken werden voorzien van nieuwe kunstmatige zoetstoffen waardoor ze bijna gt en calorien meer bevatten. Op een gegeven moment was er zelfs een chipsfabrikant die het lef had, zijn vette aardappelschilfers in et light uitvoering op cle markt te brengen. Een sauzenfabrikant zocht aansluiting met een dip die vijftig procent 'minder dik' maakte. Het wachtenis dus nu op de eerste bakker dit uitkomt met Internet-banket. Met bijvoor beeld een krakeling die in plaats van zijn not male vorm is gebakken in de vorm van een apestaartje. Een kr@ke ling dus. Of misschien een assorti mentsdoos met World Wide Web wafels. In et teletrommeltje meteen digitale deksel moet dat toch surfbliem smaken... Easy Computing heeft sinds enige tijd ook een prima serie voor degenen die de status van digibeet nog maar net zijn ontgroeid. De serietitel 'Beginnersboek' is dan ook niet zó verrassend. De meeste recente uitbreiding bestaat uit Access, het databaseprogramma van Micro soft. Stap voor stap wordt het programma uitgelegd op een wijze, die voor iedereen te bevatten moet zijn. Beginnersboek Access voor Windows 95. Uitgeven Easy Computing. IS BN: 90-5167-105-9. Prijs: 29,50. De komst van Win dows 95 als hét be sturingsprogramma noopte Data Becker en in het kielzog de Nederlands-talige poot Easy Compu ting tot een herziene uitgave, 2e druk, van Hét Handboek bij uw PC. Een pri ma naslagwerk voor iedereen die iets wil weten van wat er al lemaal in dat kastje van de computer gebeurt. Hoe neem je een PC in ge bruik? Wat moet je weten over hardwa re, het besturingsprogramma, virussen, online werken en het systeem. Alle onderdelen komen aan de orde en er is ook nog een handige woordenlijst opgenomen. Hét Handboek bij uw PC. Uitgeven Easy Computing. ISBN: 90-5167- 068-0. Prijs: 49,50. De reeks Compact Computer Cursus van Prisma is een van de oudste in de Nederlandse taal. Windows 95 werd daaraan toegevoegd als 32ste deel en wie de serie een beetje kent zal niet teleurgesteld zijn bij aanschaf van dit boekje. Het is.een echt lesboek en wie het stukje bij beetje doorneemt weet, aangeland bij pagina 333 al les over het programma en de aanverwante zaken. Een prettige service is het 06-nummer dat ('s morgensen voor 40 cent per minuut) gebeld kan worden. Want zelfs in de duidelijkste boeken raak je weieens de weg een beetje kwijt. Windows 95. Prisma Compact Computer Cursus. Uitgeven Het Spec trum. ISBN: 90-274-4770-5. Prijs: 22,50. plaatjes na) geheel Nederlandstalige PagePlus is geschikt voor het maken van fraai drukwerk: folders, (club)bla- den, visitekaartjes, eigen briefpapier, enz. En omdat het een pakket van nu is: ook internet-pagina's. Als je alles, wat je van een redelijk compleet programma moet weten, kunt uitleggen in 36 pagina's, dan moet het erg eenvoudig zijn. Print It! Deluxe van A.W.Bruna Infor matica is dat ook. Wie bekend is met de produkten van Bruna zal onmid dellijk de prettige, ietwat kinderlijke stijl herkennen in het begeleidende boek. Een kind kan de was doen, of liever gezegd fraai drukwerk maken. Wenskaarten, uitnodigingen, etiket ten, brieven, noem maar op. Bij het pakket wordt een setje etiketten gele verd en een stapeltje briefpapier. Dat is bij te bestellen. Maar zelf maken is natuurlijk veel leuker en daarbij hoef je je niet te beperken tot de meegele verde clipart. Alle producten van Co rel zijn moeiteloos inpasbaar. Een handig extraatje is het adressenboek, in te delen in diverse groepen en zo te gebruiken, wanneer er een aantal kaarten of brioeven moet worden ver stuurd. Domus Software boekt veel resultaat met de Gouden Serie, waarin ook een aantal drukwerk-programma's is op genomen, dat heel specifiek is gericht op één onderdeel. Uitermate handig voor iemand die zich alleen maar wil bezighouden met etiketten of visite kaartjes. Dat laatste programma, Visi tekaartjesdrukkerij, bestond al op diskettes, en is er nu ook op cd-rom. Veel uitvoeriger daardoor. Honderden voorbeelden, die in een handomdraai kunnen worden aangepast. Je hoeft slechts één keer de adresgevens in te voeren. Pret Etiket! is vooral bedoeld voor de aardigheid. Natuurlijk kun je er ook serieuze etiketten mee fabriceren, maar de voorbeelden zijn gemaakt voor mensen die het leven met een knipoog aanschouwen. Hoewel het logisch zou zijn, zijn de eindproduc ten niet altijd zelfklevend. Je kunt na melijk ook zogenaamde inschuivers maken. Dat heeft niets met voetballen te maken, maar alles met kaartjes voor in de doosjes van casettebandjes en cd's. We maken een enorme sprong in de geschiedenis*Laten Laurens Janszoon Coster rustig op zijn Haarlemse sok kel staan. We komen terecht bij uw jeugd. Tien, twintig, dertig of meerja ren geleden. Stempels inkleuren, plaatjes uit de Donald Duck overtrek ken, uitnodigingen tekenen voor je verjaardagsfeestje, enz. Velen hebben avonden zitten prutsen om een clubblad in elkaar te zetten, een feestprogramma te maken voor een zilveren of gouden bruiloft of een serieuze wijkkrant samen te stellen. Bloed, zweet en tranen, nietwaar? Al die mensen zouden stinkend ja loers worden op de huidige generatie. Want die heeft het verdomd gemak kelijk. Razendknappe programmeurs doen het voorwerk en de clubbladre dacteur mag het afmaken. Uitnodi gingen, kerstkaarten, een opvallend visitekaartje: je hoeft je hand er niet meer voor om te draaien. Eerder bescheven we op deze pagina het programma Print House van Co rel, de makers van de befaamde te kenprogramma's. De diverse paket- ten die er voor het huis-tuin-en- keukenwerk uitkomen lijken alle maal erg veel op elkaar en de kunst is natuurlijk een beetje af gekeken van Microsoft, dat al een hele tijd geleden de markt ver overde met Publisher. Waar men mee probeert te scoren is de gebruiksvriendelijkheid, an ders gezegd: hoe krijg je het beste resultaat met het minste werk. Serif PagePlus is een werke lijk supergemakkelijk pro gramma en het aardige is dat een professionele druk ken zal blozen bij het resul taat. PagePlus maakt gretig gebruik van zogenoemde wizards, een soort hulpjes in de huishouding. De aardappelen worden ge schild, in de pan ge daan, op het fornuis ge zet en alles wat u hoeft te doen is het gas aan steken en in laatste in stantie de aardappe len opeten. Het (op de namen van de Je hoeft geen kunstliefhebber te zijn om onder de indruk te raken van het werk van Maurits (M.C.) Escher, de meester van de ruimtelijk illu sie. Wie kent ze niet: de einde loos in elkaar overlopende dierfiguren, de vissen die vogels worden, de trap of de waterstroom waar nooit een einde aan komt. Het werk van Escher blijft intigreren. Kunst op cd-rom is al geen nieuw ver- schijnsel meer. Hele musea zijn 'getrans formeerd' tot zo'n zil veren schijfje. Maar I wie Escher Interactief van A.W. Bruna In formatica is het vakje 'kunst' wil proppen is absoluut verkeerd bezig. Slechts een klein deel, dat wat zijn werk betreft, hoort daarin thuis. Voor het overige is deze cd één grote interactieve belefenis. Het schijfje is verdeeld in negen modules, die on afhankelijk van elkaar bestu deerd kunnen worden. Wie het puur om de figuur Escher en zijn werk te doen is heeft voldoende aan de de len 1 en 2. Wie de 'galerie' een maal heeft verlaten komt in het echt interactieve deel terecht. 'Eschertje spelen' is bij voorbeeld hartstikke leuk. Teken zelf 'eindelo ze' figuren en maak een Escher T- shirt, waarvan er geen tweede op de wereld is. Of neem de uitdaging van 'hol en bol' aan en word langzaam een beetje gek. Beschouw deze vierde module als een soort toelatingsexamen voor nummer 9: de onmogelijke puzzels. Die benaming is formeel onjuist, omdat ze zijn te maken. Maar de eerlijkheid gebiedt mij te zeggen, dat ik na bijna een uur de eerste (de eenvoudigste) nog niet had opge lost. Kijk, daar word je dus echt gek van. Veel rustiger is de module waarin zes van de beroemdste grafieken van Escher tot leven komen in 3D- animaties en die waarin met een vergrootglas een aantal zogenoem de bolspiegels kunnen worden be keken. Maar als door een magneet word je vervolgens weer naar die vermaledijde puzzels getrokken. En daar kun je uren, wat zeg ik: dagen mee vullen... Minimale systeemeisen: PC 80486, grafische kaart met 256 kleuren, Windows 3.1 of 95, 4 Mb ram (liever 8), geluidskaarten 15 Mb vrije schijfruimte. Prijs: 119,90

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 20