Vogelpark Avifauna breidt uit Warmte speelt grasbaan parten Archeon maakt wisselvallige start Alkemade doet niet mee aan regionale verdeling huizen Rijn Veenstreek Lezing over Hollandse vrouwen in Indië Woubrugse brengt veertig jaar geschiedenis in beeld .VRIJDAG 14 JUNI 1996 Automaat met kauwgomballen uit Ridderhof meegenomen alphen aan den run» Bij een horecagelegenheid in winkelcentrum De Rid derhof in Alphen is giste ren een- kauwgomballen- automaat gestolen. Het met snoepgoed gevulde apparaat stond voor de zaak. Mogelijk heeft een groep jongeren zich over de automaat ontfermd. Hardrijders op de bon koudekerk/roelofarendsveen Bij snelheidscontroles op de Kou- dekerkse Hoogewaard en de Langeweg in Roelofarendsveen zijn gisteren 117 bestuurders betrapt. De camera stond van 10.45- 12.15 uur in Roelofarendsveen. Daar passeerden 280 voertuigen, waarvan er 45 te hard reden. De hoogst gemeten snelheid be droeg 97 kilometer, terwijl er maar 50 mag worden gereden. Dat is ook het geval op de Koudekerkse Hoogewaard. Daar passeer den tussen 14 en 15 uur 168 voertuigen, waarvan er 72 te snel re den. Hier bedroeg de hoogste snelheid 93 kilometer. Winkeldieven aangehouden roelofarendsveen/alphen Op het Noordplein in Roelofarends veen zijn gistermiddag twee Hagenaars - 33 en 34 jaar - aange houden, die verdacht worden van winkeldiefstal. De politie was gewaarschuwd door een getuige dat twee mannen zich verdacht gedroegen op het Noordplein. Bij de komst van de politie pro beerde een van de Hagenaars te vluchten. In de mannen vond de politie spullen die waren gestolen uit twee winkels aan het Noordplein. In de Raadhuislaan in Alphen werd een 32-jarige Eindhovense ingerekend. De vrouw had voor ruim 900 gulden lingerie in haar tas en verliet de winkel zonder af te reken. Inbraak in winkel nieuwkoop» Voor een bedrag v; g van vele duizenden guldens is gis ternacht gestolen uit een winkel aan de Dorpsstraat in Nieuw koop. De achterdeur werd met grof geweld opengebroken. Een poging om de kluis te kraken mislukte. De buit bestond uit kle ding, beddegoed en sigaretten. Meisje met mes bedreigd alphen aan den rijn Op de Sportlaan in Alphen is gistermorgen rond acht uur een 17-jarig meisje met een mes bedreigd. Toen ze op haar fiets drie mannen passeerde, greep een van hen haar vast en drukte een mes tegen haar gezicht drukte. Omdat een van de andere mannen zei dat hij het meisje moest loslaten kon zij vluchten. Voormalig waterwingebied komt vrij Avifauna breidt zijn vogelpark in Alphen met drie hectare uit. Dit gebeurt op de grond van het waterwingebied aan de Hoorn, die niet meer als zodanig wordt gebruikt. De EWR heeft de waterwinning en -distributie per 1 april aan de WZHO overgedragen. Daarmee hoeft het gebied niet langer beschermd te worden tegen ander gebruik. Het vogelpark Avifauna gaf en kele jaren geleden al aan dat het meer ruimte nodig heeft om aan de eisen van de tijd te kun nen voldoen. Van de plannen kwam echter niets terecht om dat het park klem zat tussen de Oude Rijn, een industrieterrein en het waterwingebied. De gronden waarover Avifau na de beschikking wil hebben, zijn grotendeels eigendom van de gemeente. Een klein deel is van particulieren. Het vogelpark probeert dit zelf te verwerven. Indien de gemeente en Avifau na onverhoopt niet tot c stemming kunnen komen, stel len B en W voor om deze grond dan maar voor woningbouw te bestemmen. Woordvoerster C. Vermue van het Alphense vogelpark reageert verheugd op de mogelijke uit breiding. „Het gaat weliswaar nog om een principe-akkoord, maar we zijn al heel erg blij dat de gemeente plaats voor ons heeft ingeruimd." Het akkoord zou nog kunnen stuklopen op de financiën, aldus Vermue. Indien alles doorgaat wordt de uitbreiding benut voor edu catiedoeleinden. „We willen een Het archeologische themapark Archeon in j\lphen aan den Rijn heeft dit seizoen een aarzelende start gekend. In april kwamen er neer bezoekers naar het park dan vorig jaar in dezelfde periode. In mei waren het daarentegen weer wat minder. Over het precieze aantal bezoekers dat tot nog toe de poorten gepasseerd heeft?' hult directeur G. Geertsema zich in stilzwijgen. er in mei fninder mensen op het themapark afkwamen dan vorig jaar, wijt hij aan het slechte weer. Toch is Geertsema niet ontevreden met de resultaten tot nu De andere weg die het park heeft inge slagen, begint zijn vruchten af te werpen. De opvolger van G. IJzereef wilde het pu bliek dit jaar meer bij de attracties betrek ken. „En dat werkt. Het totaaltheater slaat in", constateert Geertsema tevreden. Ook over bekendheid heeft Archeon niet meer te klagen. De golf van - veelal negatie ve - publiciteit in de media, heeft ervoor ge zorgd dat haast iedere Nederlander het park kent. Het park is daarom wat zuiniger ge worden met reclamecampagnes. Op de TV wordt dit seizoen geen reclame meer ge maakt. „Dat vond ik eerlijk gezegd zonde van het geld", zegt de directeur. „Archeon hdeft geen 150.000 gulden voor spotjes in de rust van een EK-wedstrijd met het Ne derlands elftal." Wel begint Archeon met het oog op de schoolvakanties over twee weken een uitgebreide radiocampagne. Sinds de nieuwe directeur de scepter zwaait is er nogal wat veranderd. De enor me schuldenlast noopte de directie het roer helemaal om te gooien. Archeon stelde sa men met de bank een overlevingsplan op voor een kleinschaliger en aantrekkelijker park. En ook intern is er schoon schip ge maakt. Het gaf de geldschieter vertrouwen voor de toekomst. Maar dat wethouder D. van der Veen Meerstadt (WD/economische zaken) vorige week bekendmaakte, dat de gemeente en de bank al volledige overeen stemming hebben bereikt over de bouw van luxe villa's op Archeon-grond viel de beheerder van het themapark toch wel erg rauw op het dak. „Van der Veen Meerstadt heeft zijn mond voorbijgepraat", zegt Geertsema daarover. Eerder deze week toonde ook E. ten Voor de van ABN AMRO Projectontwikkeling zich onaangenaam verrast door de openba ringen van de wethouder. Zowel de voor man van de bank als die van Archeon zegt dat de wethouder hiermee de onderhande lingen onder druk heeft gezet. De drie partijen hadden een radiostilte afgesproken totdat de onderhandelingen helemaal rond zouden zijn. Zover is het echter volgens ABN AMRO en Archeon nog niet. Kortebaanwedstrijcl Stompwijk zeer in trek bij pikeurs Gele sprieten en loslatende grasplaggen. Het veld achter de St. Laurentiuskerk waar over :h anderhalve maand de Stomp- wijkse kortebaan wedstrijden worden gehouden, ligt er slecht iij. De droge weersomstandig heden spelen de organisatie parten. „Als het niet snel gaat regenen, zullen we de grasmat 'onds kunstmatig nat moe ten houden", zegt P. Oliehoek, bestuurslid van Harddraverij- ïreniging Nooit Gedacht. In andere gemeentén is men ,wal lang overgegaan op korte baan wedstrijden op de weg. De Stompwijkse grasbaan is de laatste plek in Nederland waar likeurs op gras tegen elkaar unnen strijden. De belangstel ling voor de kortebaanwedstrijd is dan ook elk jaar groot. de organisatie heeft de i, unieke baan voor- en nadelen. .Sommige pikeurs vinden dat ve deze baan nooit mogen op- 1 geven. Voor hen is dit een leuke 0 afwisseling. Bovendien preste ren sommige paarden beter op gras dan op asfalt of klinkers be- zand. Pikeurs kun nen hier eens met een ander paard rijden. Aan de andere okant vergt de grasbaan veel on derhoud. We hebben-wel eens n jaar gehad dat we tevoren ater van het veld moesten impen. Nu ziet het er dus naar uit dat we het veld kunst matig moeten nathouden. Toch is Oliehoek er heilig van overtuigd dat de grasmat er op tijd tip top bijligt. Wat dat be- let een voordeel dat deel uitmaken van het bestuur. „We hebben iemand die beschikt over een trekker en een watertank. Dus je zal zien dat de baan nog best op tijd in orde komt." Dat is maar goed nt de pikeurs strijden dit het kampioenschap van Zuid-Holland. Voor deze gele genheid is de prijzenpot gevuld met 10.500 gulden, 500 gulden meer dan normaal. De Stompwijkse Paardenda gen beginnen vrijdag 19 juli en duren vier dagen. Naast de ge bruikelijke evenementen zals de openingsoptocht, de spring- wedstrijden en de ponyrennen, heeft het programma dit jaar euws te bieden. Het gaat c het onderdeel ringste ken voor paard en wagen. Za terdag 20 juli zullen koppels el kaar proberen de loef af te ste ken. Deze ouderwetse volkssport was in Stompwijk tientallen ja ren geschrapt van het program ma. „Maar we merken dat deze sport weer populairder wordt. De laatste vijfjaar is er meer be langstelling van paard en wagen. Dat mer ken ze ook bij De Blesruiters, waar ze een paar jaar geleden met lessen in aangespannen rij den zijn begonnen. Daarvoor is veel belangstelling, die zich ver taalt in een grotere interesse voor het ringsteken." Voor dit onderdeel hebben zich al twaalf meld. De organisatie wil het ringsteken overigens niet beper ken tot vaste koppels. Bezoekers van het paardenfestijn moeten bij de stuurman in kunnen stappen om mee te doen met het evenement. De mooist versierde en beste combinatie krijgen (geld) prijs. de De toekan, het handelsmerk van Avifauna. soort kijk- en ontdekhuis reali seren waarin bijvoorbeeld alles over het vliegen en de evolutie van vogels is. te zien." Een deel van de ruimte wordt bovendien benut als parkeerruimte. Ze be vestigt dat er ook plannen zijn om van het park- en het weg restaurant één gebouw te ma ken. „Maar of dat gerealiseerd wordt is nog de vraag. Het staat in elk geval los van de uitbrei ding", aldus Vermue. Een minstens zo groot deel van het voormalige waterwinge bied wordt gebruikt voor wo ningbouw. De bedoeling is dat er de komende jaren in totaal foto archief honderd huizen worden ge bouwd. De raadscommissie plan- en beleidsvorming praat maandag over het plan van aanpak. Rotaryclub zet Veense vrouwen in het zonnetje De rotaryclub heeft gisteravond de dames N. Borst-Kuipers uit Oud Ade en C. Janzen uit Roelo farendsveen in het zonnetje ge zet. Het tweetal kreeg een oor konde voor zijn jarenlange in spanning voor gehandicapten in Alkemade. Borst is al twintig jaar actief voor Stichting Geef Gehandi capten Kans (GGK) die zich in zet verstandelijk gehandicap ten. Daarnaast is zij vrijwillig ster bij de Zonnebloem en is ze actief in koor en kerk. Janzen is samen met haar man de initiatiefneemster van de Stichting Edith Jacoba. Uit dit naar haar overleden dochter vernoemd fonds worden allerlei activiteiten voor gehandicapten gesubsidieerd. Naast de zorg voor deze stichting doet ze per soonlijk erg veel om activiteiten voor gehandicapten tot een succes te maken. Voorzitter T. van Scheppin gen van de Stichting GGK kreeg van de rotary een cheque waar van een cassetterecorder, be stemd voor de gehandicapten in bibliotheek De Bloemlezer, kan worden aangeschaft. In het najaar, zo hoopt Janzen, kan de afdeling met informatie over en voor gehandicapten in de Veen- se bieb worden geopend. benthuizen» De Historische Kring Benthui zen houdt vrijdag 21 juni de jaarlijkse algemene ledenverga dering. Na de afhandeling van de agenda, waarop een be stuursverkiezing, het vaststellen van de begroting en de activitei ten voor het seizoen 1996/1997 staan, houdt Marjolijn Rijken- Valewink na de pauze een le zing over Hollandse vrouwen in Nederlands Indië. De bijeen komst is in gebouw De Bron aan de Dorpsstraat 42 en begint om 19.30 uur. De lezing staat op de agenda rond 20.45 uur» Daarbij zijn ook niet-leden toe gankelijk. Woningbouwvereniging Alke made (WBVA) neemt voorlopig niet deel aan het regionaal sys teem van woonruimteverdeling in de Leidse regio. Dat heeft het bestuur besloten. Volgens de WBVA heeft de Leidse wethou der T. van Rij (volkshuisvesting) wat Alkemade betreft, onlangs 'ver voor zijn beurt gesproken'. De wethouder beweerde dat er een akkoord is bereikt tussen alle colleges van Leiden, Leider dorp, Oegstgeest, Voorschoten, Zoeterwoude en Alkemade en de woningbouwverenigingen. Dat houdt in dat alle woning zoekenden in Leiden en de re gio door middel van inschrij ving via woonbonnen kunnen meedingen naar elke vrijgeko men woning in de regio. Het woningbouwbestuur wijst op de uitzonderingspositie die Alkemade heeft. Deze Groe- ne-Hartgemeente hoeft vanwe ge het schrijnend woningtekort in de sociale huursector, geen 'buitenpoorters' toe te laten. „Het huisvesten van eigen in woners en economisch gebon- denen heeft de eerste priori teit", schrijft het bestuur in een persbericht. „Het heeft dan ook weinig zin om regionale wo ningzoekenden een worst voor te houden die ze toch niet kun nen krijgen." Een andere reden om niet in zee te gaan met Lei den en regio is dat de kosten voor het advertentiesysteem te hoog zijn. Het bestuur vindt het vreemd 'uit de pers te moeten verne men dat de woningbouwvereni ging Alkemade overeenstem ming zou hebben bereikt in iets wat zij nog niet wil'. „De wbv Alkemade beschouwt de Leidse opvatting als een nieuw product van expansiedrift: geen ge meentelijke herindeling, maar wel de wil opleggen." Wethouder Van Rij reageert uiterst verbaast op het stand punt van woningbouwvereni ging Alkemade. „Ik snap hier echt niets. van. Twee jaar heeft het dagelijks bestuur van de ge meenten en vertegenwoordi gers van de corporaties hierover gesproken. Op Leiderdorp na, ging iedereen akkoord. We zijn zelfs nog gemaand tot spoed." Van Rij betreurt het dat hij het standpunt van wbv Alkema de via de pers moet vernemen. Hij weerlegt de kritiek van de WBVA dat zij ook in de krant moest lezen dat er een akkoord zou zijn. „Ik heb alleen het col legestandpunt van Leiden ver woord. Als dat al niet meer mag." Op de aantijging van wbv Alkemade dat de Leidse opvat ting als een nieuw product van expansiedrift wordt beschouwd zegt hij schamper: „Oh, oh, oh, wat voelen ze zich weer be dreigd." De verhalen die mensen elkaar vertellen en de beelden die zij hun herinnering hebben, rmen samen de ge schiedschrijving van een dorp. Met dat uitgangspunt in ge dachten publiceert het echt paar Bep en Koos Rodenburg uit Woubrugge binnenkort het fotoboek 'Handel en wandel in Woubrugge'. Het boekwerk telt tweehonderd foto's, honderd andera illustraties en nog eens zestig pagina's tekst over de winkels en bedrijven in het dorp tijdens de jaren vijftig en zestig. Bep Rodenburg greep jaren geleden haar fototoestel-omdat verschillende gebouwen in het dorp sneuvelden onder de sloophamer. „Als er een huis zou worden gesloopt, ging ik nog gauw een foto maken om het beeld te behouden. Daarna ging ik fotograferen hoe het terrein er kaal uitzag en wat er vervolgens op kwam te staan. En toen was ik besmet en kon ik niet meer ophouden. Ik kan niet zeggen: nu maak ik geen foto's meer, ik hou er mee op", omschrijft Bep haar verslaving. Het gevolg is dat ze een kast vol heeft met ordners die bom- zitten met foto's van Wou brugge. Voor een gedeelte heeft ze die prenten zelf geno men, een ander deel kreeg Bep uit de nalatenschappen van overleden Woubruggenaren. „Die komen de mensen zelf brengen als opa is overleden." Oude ansichtkaarten vullen haar verzameling aan. „Men sen willen soms een foto nabe stellen en dat kan natuurlijk. Maar ik ga er niet mee langs dp deur leuren, want dan is mijn verzameling niet meer uniek." De verhalen achter de foto's heeft Koos opgetekend. „We gaan af en toe in de raadzaal van het voormalige gemeente huis zitten met de hele stapel De inmiddels overleden schoenmaker Han Verzaal is een van de f guranten in het boek van Bep en Koos Rodenburg. foto bep rodenburg fotoboeken. Dan liggen er hon derd albums op tafel die de mensen komen doorbladeren en dan hoor je de mooiste ver halen. En voor een gedeelte kende ik de mensen op de fo to's zelf nog", vertelt Koos. Hoewel Bep openlijk voor I haar verslaving aan haar foto toestel uitkomt, neemt ze zel den kiekjes van haar eigen fa milie. „In de vakantie neem ik nooit mijn fototoestel mee, want wie wil die foto's nou zien. Dat zijn zonde-foto's. Een album vol kiekjes van de ber gen in Zwitserland bijvoor beeld, dat hoef je toch aan r mand te laten zien. Ik ne wel af en toe foto's van mijn kinderen en kleinkinderen, maar die geef ik weg." Het boek 'Handel en wandel in Woubrugge' kost 49,50 gul den en verschijnt in een oplage van zeshonderd exemplaren. Mensen die voor 15 juli inteke nen, betalen 45 gulden. Het boek wordt vrijdag 23 augustus officieel gepresenteerd. Inteke ning en verkoop bij boekhan del en uitgeverij Haasbeek aan de Van Manderloosstraat in Al phen aan den Rijn. Piet Oliehoek, bestuurslid van de Harddraverijvereniging Nooit Gedacht op de dorre, droge grasbaan waar over ruim een maand weer de Stompwijkse kortebaanwedstrijden plaatshebben. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 17