Lasten Warmond kaan fors omhoog Restauratie Laurentiuskerk heidens karwei Leiden Regio Provincie optimistisch over het Groene Hart Scherpe contrasten aan de Beukenschans Aantal jonge ondernemers richt een eigen club op Toch strafzaak tegen geweldplegers CHTERGROND VRIJDAG 14 JUNI 1996 973 15 4 chef hans jacobs, 071-5356414, plv.-chef rudolf kleun, 71-5356429 2 epe inwoners van Warmond staat een forse lastenverho ging te wachten. De gemeente kampt met een tekort van irie ton waarvan nog niet bekend is hoe dat moet wor- len gefinancierd. Wel is duidelijk dat het niveau van de mroerend zaakbelasting ver onder de landelijke norm j igt. Dat bleek gisteren tijdens een discussiebijeenkomst n restaurant boerderij Meerrust. De huidige OZB-tarieven blij- 1,20 per 3.000 gulden ge laxeerde waarde achter bij de Het rijk wil gemeenten Iwingen die norm over te ne- Wie onder de norm blijft vordt gestraft met een korting jp de uitkering uit het ge- neentefonds. Burgemeester G. fan der Wel daarover: „En dan ;un je je als gemeente afvragen )f het wel zo slim is om zowel door de hond als door de kat ;ebeten te worden." Ook denkt het gemeentebe- <5® m 6<y Vaar in een boomstam, bouw een hunebed, doe de Oersurvival. duik in een Romeins bad, wees soldaat, speel een middeleeuws stuur over het rioolheffing. Warmond is een van de weinige gemeenten in Nederland die deze heffing nog niet heeft opgelegd. Maar de verbetering van de riolering gaat de gemeente de komende tien jaar 1,7 miljoen gulden kos ten. Van der Wel benadrukte gis teren echter ook dat er nog niets vaststaat. „Deze discussie avond is bedoeld om iedereen in de gelegenheid te stellen mee te denken en te reageren op dit nieuwe beleid." En reacties kwamen er. De meeste betrof fen een andere 'zoekrichting': de subsidies aan de Warmondse verenigingen. De burgemeester kon de le den van verenigingen enigszins gerust stellen. „We pleiten niet voor afschaffing of verlaging van de subsidies. Wel willen we die kritisch bekijken omdat we er in vergelijking met soortgelij ke gemeenten veel geld aan uit geven." Van der Wel kondigde ook aan dat de gemeente gaat onderzoeken of de verenigingen die subsidie krijgen daar nog recht op hebben. Voor het zover is krijgen de clubs nog de gelegenheid om in de gemeenteraadsvergadering van 8 juli hun standpunt uiteen te zetten. De burgemeester drukte de leden van de clubs op het hart dit vooral te doen. „Zorg dat u uw verhaal goed op een rijtje heeft en benadruk vooral de meerwaarde van uw club." den haag monica wesseling Hij is optimistisch gestemd; ge deputeerde Ted Jansen (VVD, ruimtelijke ordening) „Ik denk dat ons verhaal wel gewicht in de schaal zal leggen en dat het rijk onze ideeën over het Groe ne Hart niet zomaar van tafel veegt." Jansen heeft woensdag, samen met commissaris der Koningin J. Leemhuis, twee an dere provinciebestuurders en vier burgemeesters, de Vaste Tweede Kamercommissie trachtten te overtuigen van de noodzaak ook na het jaar 2004 het Groene Hart nog groeimo gelijkheden te geven. „Het rijk vraagt de gemeenten in het Groene Hart loyaal mee te werken aan het ontwikkelen van allerlei natuurgebieden. Die gemeenten zijn daartoe bereid. Maar die bereidheid houdt wel volledig op als het rijk op zijn beurt geen mogelijkheden biedt voor wonen en werken ook na de eeuwwisseling. In het omstreden streekplan geeft de provincie aan dat na 2004 nog steeds, zij het mond jesmaat, gebouwd mag worden in de gemeenten in het Groene Hart. Die 'doorkijk' kent geen enkele juridische status. „Nie mand kan daaraan rechten ont lenen. Daar staan we volledig achter. Als de Tweede Kamer leden dat klip en klaar zwart op wit willen hebben, dan kunnen ze dat krijgen." Jansen heeft gisteren bij alle kamerleden een streekplan la ten bezorgen. „En zo nodig pas sen we het dus op die juridische punten aan." Jansen verwacht niet dat De Boer werkelijk tot een aanwijzing zal overgaan. „Het zou de eerste keer zijn in Zuid-Holland, maar ik denk niet dat het zover komt". Dronken bromfietser '1 wassenaar De gehele rijbaan van de Waalsdorperweg had ee of, T; 18-jarige Wassenaarse bromfietser vannacht nodig om zich te 07 ij verplaatsen. Capriolen die zich afspeelden onder de ogen van ,aanj bemanning van een patrouillewagen. Een bloedproef wees ui e 1 dat de Wassenaarder diep in het glaasje had gekeken. Hij had 1,5 1 procent alcohol in zijn bloed. Met een procesverbaal en een r" verbod werd hij naar huis gestuurd. Jongen zwaait met mes wassenaar Wat de oorzaak van de ruzie was is nog niet duide lijk, maar de politie moest er gistermiddag aan te pas komen om een 14-jarige Haagse jongen op het Wasenaarse pretpark Duin- rell in te rekenen. De knaap had een 12-jarig stadgenootje met 3^. een mes bedreigd. Auto rijdt over tapijt wassenaar Haast moest een 31-jarige Wassenaarder gistermid dag bekopen met een deuk in zijn auto. In de Johan Willem Fr- isolaan in Wassenaar was een 33-jarige Wassenaarse stoffeerder bezig met het snijden van tapijt. Daarbij maakte hij ook gebruik van de rijbaan. De automobilist wilde niet wachten tot het tapijt weer was opgerold en reed over de vloerbedekking heen, waarop de stoffeerder een*deuk in de auto trapte. Zowel de automobilist als de stoffeerder kreeg een proces verbaal. Schennispleger schokt vrouw oegstgeest Een fietstochtje door Oegstgeest verliep voor een \touw uit het Limburgse Margraten anders dan zij zich had voorgesteld. Op de Oude Rijnsburgerweg werd zij ingehaald door een bromfietser die haar tijdens het passeren zijn ge slachtsdeel liet zien. De vrouw is daarop snel doorgefietst en meldde het voorval op het politiebureau. Eerder deze week wer den kinderen in het Wilhelminapark ook lastig gevallen door een schennispleger die de weg vroeg en daarop zijn geslachtsdeel aan de kinderen toonde. 'Mooiste is dat het gebouw voor het nageslacht bewaard blijft' De Leiderdorpse PvdA heeft gezichtsverlies geleden door het opstappen van wethouder Piet Bouman (verkeer, milieu en bestuurlijke vernieuwing) en de perikelen over zijn opvolging. De sociaal-democraten hebben dat grotendeels aan zichzelf te danken. De partij heeft intern de discussie over een mogelijke opvolger veel te laat aangezwengeld. Dat Bouman zou opstappen, hing al maanden in de lucht. Indien hij niet uit zich zelfwas weggegaan, was Bouman misschien wel weggestuurd omdat hij slecht functioneerde. Vroegtijdig handelen had voor de PvdA veel ellende kunnen voorkomen. In plaats daarvan werd Victor Molkenboer, nota bene de hekkesluiter op de kandidatenlijst bij de laatst gehouden gemeenteraadsverkiezingen, opeens naar voren geschoven alsof dat de normaalste zaak van de wereld was. Molkenboer, die zelf ook niet onomstreden is, deed daar nog een schepje bovenop door zich in politieke kringen te presenteren als de nieuwe wethouder. Dat uitgerekend Cathrien Honnef, hoger geplaatst op de kandidatenlijst en dus eerder gerechtigd om in de gemeenteraad te gaan zitten, dwars zou gaan liggen kon worden verwacht. Honnef heeft er nooit een geheim van gemaakt dat ze niet gelukkig was over de deelname van het PvdA aan het college. Bovendien heeft ze haar twijfels over Molkenboer, die zich volgens haar in de vorige raadsperiode, toen hij wethouder was, gedroeg als een 'windvaan'. Toen de partij Honnef onder druk zette, beet ze zich alleen maar steviger vast in haar protest. Met als gevolg dat een maand nadat Bouman zijn ontslag indiende er nog steeds geen opvolger is gevonden en er ook geen uitzicht is op een snelle oplossing. De PvdA had zich al deze ellende kunnen besparen door niet in het college te stappen. De periode met wethouder Bouman, die onervaren en initiatiefloos was, heeft de partij alleen maar een slechte naam bezorgd. Al vindt fractievoorzitter Jan Hermans dat Bouman een aantal goede resultaten heeft geboekt. „Het sociale gezicht van dit college is zichtbaar geworden", stelde Hermans laatst tijdens een ledenvergadering. Het is de waag of het college zonder de I*vdA een veel minder sociaal gezicht had gehad. De PvdA kan nu maar het beste verder buiten het college blijven (zoveel hadden de sociaal democraten daar met slechts twee zetels ook weer niet te zoeken) en vanuit de oppositie proberen de schade te herstellen. De partij heeft daarvoor met Hermans en Ramon Thunnissen, die dan de plaats van Bouman als raadslid moet innemen, genoeg kwaliteit in huis. De PvdA heeft daarbij het geluk dat de volgende veriaezingen nog twee jaar weg zijn. Kerkbestuurder C. Onderwater laat trots de gerestaureerde Laurentius kerk zien: „Kijk dat altaar, het is hier in moleculen heen gebracht." FOTO DICK HOGEWONING voorschoten maarten keulemans De restauratie zit er op, de -mis kan weer worden opgedragen. Overmorgen is het zo ver. Lau- rentius, Maria en Johannes zul len dan voor het eerst sinds ja ren luiden en de mensen met hun gebeier oproepen naar de Laurentiuskerk te komen. Om alvast te wennen kan iedereen die belangstelling heeft de op geknapte kerk morgenmiddag alvast van binnen komen bekij ken. Het geluid is ongebruikelijk: in het portaal van de kerk aan de Leidseweg schalt popmuziek uit een met verf bespetterd radioo tje. Een eindje verderop pro beert een orgelstemmer het ver plaatste kerkorgel op toon te krijgen. Zo nu en dan wordt het gepiep dat uit de blinkende or gelpijpen klinkt, overstemd door het gedaver van een pneu matische nietmachine. De al- taargroep, oftewel het A-team, legt de laatste hand aan het im posante, achttien meter hoge altaar dat voorin de kerk is op gebouwd. „Zeg, is er hier ook een stofzuiger?", wil iemand weten. Kerkbestuurder C. Onderwa ter overziet het gerommel in zijn kerk met een gelukzalige glimlach. Kijk dat altaar daar nu toch eens staan! „Het is hier in moleculen heen gebracht", glundert Onderwater. „Het was een gigantische puzzel om het te restaureren en weer in elkaar te zetten. We hadden eigenlijk alleen wat oude zwart-witfoto's van de kerk in Prinsenbeek, waar het oorspronkelijk stond. Het is de kroon op het werk van de restauratie. En is het niet wonderlijk dat het precies past? Onderwater maakt een ge baar naar het schip van de kerk, waar zondag de gelovigen weer plaatsnemen. Dat gangpad in het midden van de kerk, dat was er nog niet. De banken, die nu glimmen en de zoete geur van lak en was uitwasemen, stonden twee jaar geleden nog opgesteld in doffe, grauwe rijen. „Ze zijn door diezelfde vrijwilli gers geschuurd en gelakt aJs het altaar", vertelt Onderwater. „We hebben het A-team voor de ge legenheid omgedoopt tot het B- En dan de ramen. De piep kleine stukjes glas waaruit ze zijn opgebouwd zijn stuk voor stuk uit het lood gehaald, opge poetst en weer teruggezet. Een heidens karwei. Onderwater wijst naar het ge welf dat het schip van de kerk overkoepelt. De originele, steenrode en diepgroene versie ringen van weleer zijn weer te rug. Een eind verderop, voorin de kerk, zijn drie authentieke muurschilderingen teruggevon den. Pastoor G. Paardekooper heeft ze hoogstpersoonlijk on der de verflagen vandaan ge toverd, gewapend met een ha mertje, vertelt de kerkbestuur der. „Een anekdote", kondigt On derwater aan. „Zie je al die boomblaadjes om de ramen heen? De schilder die die blaad jes heeft geschilderd, heeft er gens zijn handtekening gezet. Alle blaadjes hebben drie ver takkingen, behalve één." En dan, grijnzend: „Als je 'm vindt, krijg je een fles wijn van me." De kerkbestuurder wijst op de gloednieuwe spots, die bovenin de kerk zijn gemonteerd. De vernieuwde voordeur, waar een man in werkbroek en schip perstrui de laatste doffe stukken wegbeitst. De gietijzeren dakgo ten, die weer glinsteren in de middagzon. De kerkklok, die ge heel is gerenoveerd en gemo derniseerd. „Hij ontvangt signa len uit Frankfurt", zegt Onder water. „Zodat hij om de minuut automatisch wordt gelijkgezet." Een slordige vier miljoen gul den heeft de renovatie gekost. Maar ze was het geld waard. Onderwaters gezicht betrekt als hij terugdenkt aan twee jaar ge leden, toen de kerkgangers uit sommige delen van de kerk ge weerd moesten worden omdat er zo nu en dan brokstukken naar beneden vielen. Toen het kerkbestuur serieus overwoog het uit 1868 daterende kerkge bouw maar gewoon te sluiten. „Het allerprachtigste", zegt Onderwater bedachtzaam, „is dat het gebouw voor het nage slacht bewaard is gebleven." Onze fotograaf Wim Dijkman doorkruist jks een groot (AHr cl van c'e s^:ree'< DiVi het nieuws voor de,krant in beeld vast jen. Tijdens die lC ritten komt hij langs allerlei 'beeldige' i Jlekjes die niet direct lot news vormen, i maar het zeker waard zijn om te pre senteren. leiderdorp» Niet zo lang geleden was het nog een verpauperde boel aan de Beukenschans in Lei derdorp. Maar sinds de Algeme ne Woningbouwvereniging Lei derdorp (AWL) begon met een grondige verbouwing en uitbrei ding voltrekken de veranderingen zich in een snel tempo. Momen teel is heel goed het contrast te zien tussen de eerste twee opge knapte blokken en de naastgele gen haveloze woningen, die vol gende maand worden aangepakt. De laatste serie portieken onder gaat eind van dit jaar een me tamorfose. De AWL heeft inmiddels twaalf huizen verhuurd. De reac ties op de gemoderniseerde ap partementen zijn enthousiast, al dus AWL-directeur G. Duiven voorden. „Er is niemand die een woning weigert omdat het de Beukenschans is." Als het aan de AWL ligt, krijgt ook de omgeving van de wonin gen een flinke oppepper. Hier voor heeft de woningbouwvere niging een plan bedacht voor een plein dat wordt omringd door water. Daarop moet dan een to ren verrijzen met twintig etages. Dit plan staat echter in de ijskast omdat de gemeente Leiderdorp niet genoeg mensen heeft om de benodigde procedures te voeren. FOTO TACO VAN DER EB De Leiderdorpse Ondernemers Vereniging (LOV) krijgt er een broertje bij. Een aantal jonge Leiderdorpse ondernemers is bezig met het oprichten van een eigen club: een JLOV. Bij deze club staan het uitwisselen van ervaringen en kennis en de on derlinge contacten centraal. In middels hebben zo'n 25 onder nemers belangstelling getoond voor de jonge ondernemersver eniging. Elke donderdagavond om 20.00 uur komen zij bij el kaar in Hotel IBIS in Leider dorp. Wie zich bij de club wil aansluiten, kan contact opne men met E.Redegeld 071 - 541 10 201. VRIJE TIJD LEIDEN Gastouders. Het Gastouderbu reau houdt op dinsdag 18 juni een informatie-avond voor aan staande gastouders in het ge bouw van de Leidse welzijnsor ganisatie aan de Breestraat. De bijeenkomst begint om 20 uur. Wilma's. De Fabulous Fred and the Wilma's treden op zaterdag 22 juni op in jongerencentrum't Stathuys aan de Breestraat. Het optreden begint om 22 uur en de entreeprijs bedraagt 6 gulden. Kuipplanten. In en om de mo numentale Orangerie van de Hortus Botanicus is op zaterdag 22 juni van 10 tot 17 uur een bij zonder collectie subtropische kuipplanten te zien. Verder is er informatie over kweek en onder- houd.Toegangsprijs: 5 gulden. LEIDERDORP Water. De vereniging voor na tuur- en milieueducatie IVN houdt op zondag 23 juni een watermiddag in en om de Hout kamp. Het leven in sloot en plas staat dan centraal. De watermid dag duurt van 13 tot 16 uur en begint bij het Milieu Educatief centrum bij de kinderboerderij. Er komt toch een rechtzaak te gen de groep mannen die nu bijna twee jaar geleden zonder aanleiding een 46-jarige cliënt van de Stichting VLuchtelingen- werk Oegstgeest/Warmond in elkaar sloeg. De i ten zich binnenkort verant woorden voor de politierechter. Hen wordt mishandeling in ver eniging en openlijke geweldple ging ten laste gelegd. De Stichting Vluchtelingen werk Oegstgeest/Warmond be gon enkele weken geleden een actie om 'recht te halen' voor haar cliënt. De Oegstgeester po litie deed er zo lang over om het proces-verbaal naar de officier van justitie te sturen, dat de ver jaringstermijn - in dit geval twee jaar - bijna was verstreken. Cronesteyn. De vereniging Vrienden Polderpark Crorjesteyn houdt op zaterdag 22 juni een wandelexcursie met als thema 'grienden en struwelen'. De ex cursie begint om 10 uur bij de ingaan van het parkeerterrein van de volkstuinenvereniging. door; Judy Nihof en Hans Jacobs PvdA moet maar buiten college blijven Idillysch ligt dit huis je uit 1910 langs het irWarkanaal aan de r JWachineweg tussen Alphen en Ter Aar.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 15