Leiden Bussen niet weg uit Breestraat Tweede pc-school Stevenshof lijkt gebed zonder einde Verwijsborden moeten 'zoekverkeer' uitbannen Vrouw (72) aangereden voor etalage Universiteit smijt 1,7 miljoen over de balk Auto in brand op Kooilaan Engelenhaar Rotonde tekent zich af leiden Een 72-jarige inwoonster van Oegstgeest is gistermiddag aangereden door een fietser. De vrouw stond voor een etalage aan de Maars- mansteeg toen een 30-jarige inwoner van Noordwijker- hout slipte en haar omver reed. De vrouw liep verwon dingen op aan het hoofd maar kon ter plaatse worden behandeld door het ambu lancepersoneel. Lichtautomaat weerstaat krakers leiden Onverlaten hebben de enige parkeerautomaat in Leiden op lichtenergie geprobeerd te ontdoen van geld. Tevergeefs, want het exemplaar, dat op het parkeerterrein bij Molen de Valk staat en enkele maanden geleden vol trots door de dienst Par keerbeheer werd onthuld, is 'kraak'-bestendig. Het parkeergeld zit als het ware opgeborgen in een kluis. De automaat was ech ter dusdanig beschadigd dat ze vervangen moest worden. Par keerbeheer, inmiddels Stadstoezicht, hoopt vandaag of morgen een ouderwets exemplaar neer te zetten in afwachting van de re paratie. ANNO 1896 Zaterdag 13 Juni Deze week werden op „Rhynzigt" genomen 747 zwembaden door heeren en 134 door dames. Temperatuur van het water 20 Celsius. - Door den heer C.A.J.M. Mattern, te Zoeterwoude, wordt ons medegedeeld dat door hem heden vergunning is aangevraagd voor het aanleggen en exploiteeren van een stoom- of electri- sche tram van Leiden of liever gezegd van het begin der Heeren straat (gem. Zoeterwoude) naar Zoetermeer-Zegwaard, in aan sluiting met de treinen naar Gouda en Den Haag. ANNO 1971 maandag 14 juni Warmond. In totaal 80 leerlingen van de school met de Bijbel en de r.k. school „Leerhoeve" hebben verkeersexamen gedaan. Dat werd afgenomen door de wachtmeester van de rijkspolitie J.H. Velema. Voor de geslaagden werd een boottocht aangeboden. Vanuit de gemeentehaven werd met een rondvaartboot gevaren naar het Kaageiland, waar de jeugd een tractatie kreeg en tevens een rondwandeling maakte. Na een tocht over de plassen ge maakte te hebben arriveerde de jeugd in de gemeentehaven, waar wethouder Groenendijk de geslaagden stond op te wach- Dm de diploma's uit te reiken. n investering van 1,7 miljoen julden in de verbouwing van iet Grafisch Centrum van de iniversiteit op het Stationsplein 5 voor niets geweest. De offset- nachines zijn overgebracht de Faculteit Sociale We- enschappen aan de Wasse- laarseweg. De faculteitsdrukke- ijen zijn hier samengevoegd imdat dit rendabeler is. In het 'erbouwde pand aan het Sta- ionsplein worden alleen nog ipdrachten aangenomen en ge- lopieerd. Volgens directeur J. Barn- loorn van het Universitaire Fa- lilitaire Bedrijf in oprichting UFB) waren de plannen voor de verbouwing al gemaakt voor dat is besloten de drukkerijen samen te voegen. „Omdat be huizing van het Grafisch Cen trum en de Postdienst aan de Stationsweg niet voldeden aan de veiligheidsvoorschriften, is in 1994 besloten ze te verplaatsen naar het Stationsplein. Toen is ook met de verbouwing gestart. In 1995 begon de discussie over de "oprichting van het UFB. Toen is besloten de drukkerijen te fuseren en bleken de eerdere plannen achterhaald. In het gebouw van Sociale Wetenschappen zijn ook de drukkerijen van het Sylviuslabo- ratorium, en het Witte Sin gel/Doelencomplex onderge bracht. De halvering van het aantal bussen van het openbaar vervoer in de Breestraat - van 60 naar 30 per uur - is voorlopig in de ijskast gezet. De andere plannen worden wel op korte termijn uitgevoerd. Zo komen er nog dit jaar pyramides ter hoogte van de Papengracht en Steen- schuur om illegaal autoverkeer tegen te houden. Uit tellingen blijkt dat dagelijks zo'n 1100 auto's illegaal door de Breestraat rijden. Ook het city- bussennet, ter ondersteuning van het openbaar vervoer, wordt nog dit jaar werkelijk heid, evenals de herinrichting van de straat met bredere stoe pen, nieuw straatmeubilair, ver lichting en fietsenstallingen. De pyramides, waarmee de Breestraat 24 uur per dag auto vrij moet worden gemaakt, zak ken de grond in als lijndienst bussen, alarmverkeer, pendel bussen van het parkeerterrein aan de Haagweg en taxi's nade ren. Deze voertuigen worden daartoe uitgerust met een elec- tronisch apparaat. Voor trouw- auto's en verhuiswagens zijn er pasjes die één dag geldig zijn. Wethouder P. Langenberg (D66) blijft voorlopig van de bussen af omdat de onder zoeksresultaten van de proeven die hij heeft genomen met de buslijnen 48 en 167 onvoldoen de en zelfs tegenstrijdige infor matie hebben opgeleverd. Op grond van wat de wethouder nu weet, durft hij niet door te gaan met het uit de Breestraat halen van bussen. De wethouder ont kent dat hij aan het terugkrab belen is vanwege inspraakreac ties. De citybusjes die Langenberg de stad in wil sturen, rijden langs parkeerterreinen, bushal tes, musea en woonstraten en komen ook zo dicht mogelijk bij het Leidse 'winkelhart'. Ze zul len ringvormige routes rijden. Genoemd worden onder meer Oude Vest, Herengracht, Lange Mare, Stille Rijn, Apothekers- dijk, Rapenburg en Langebrug. De frequentie is elke tien minu ten. In de busjes is plaats voor acht of tien personen. Langenberg kan nog geen fi nanciële gegevens verstrekken. Er zijn enkele vervoerbedrijven kandidaat om de citybusjes te exploiteren. De gegevens die zij in hun offertes hebben ver strekt, zijn nog vertrouwelijk. Een automobilist zag gisteren rook onder het dashboard vandaan komen. Op het moment dat de Leidenaar zijn auto op de Kooilaan aan de kant zette, sloegen de vlammen uit het voertuig. De brand weer heeft het brandje geblust. De oorzaak is vermoedelijk kortslui ting. wassenaar Engelenhaar en suikerspinnen. De dui nen bieden dezer dagen een spookachtige aanblik. Vele honderdduizenden rupsen van de stippelmot doen zich tegoed aan de blaadjes van kardinaalsmut sen. Om zich tegen aanvallers (vogels en mieren) te beschermen omhullen de rupsen zich met een spin sel, dat 's winters ook als overwinteringsplek dient. De oplettende voorbijganger ziet binnenin de kleve rige dradenmassa de rupsen friemelen. Sommige mensen zijn gevoelig voor de haren van de rupsen. De kardinaalsmuts wordt elk jaar opnieuw hele maal kaalgevreten. De plant kan daar echter uitzon derlijk goed tegen. Zodra de rupsen zijn verpopt tot vlinderen 'de wijde wereld' ingetrokken zijn, begint de kardinaalsmuts aan zijn tweede lente. Er komen gewoon nieuwe blaadjes en zelfs bloemen aan. De rups vreet lang niet alles. Op weg van de ene struik naar de andere passeert ze struiken en bomen die ze niet 'lust': daarop blijven dan dikke lagen spinsel achter. Zelfs prikkeldraad en hekjes zitten on der de kleverige massa. Veel rupsen is heel gunstig voor een groot aantal dieren. Zo voedt de kale rode bosmier (een zeldzaam dier) haar larven met jonge rupsjes. Als de rupsjes vreten gaan ze buiten het spinsel. De mieren vallen op hun beurt weer ten prooi aan de ook al niet direct algemene groene specht. foto dick hogewoninc Leiden zal Verversbuurt 'stevig op de huid zitten' leiden aap rietveld Bewoners van de Ververs- buurt die meer dan tiendui zend gulden in het opknap pen van hun huis willen ste ken kunnen de komende drie vier jaar rekenen op subsi die en goedkope leningen 1 van de gemeente. Bewoners van de Verversbuurt die aan het project niet mee willen doen moeten rekenen op enige druk van de gemeente. „Die zullen we stevig op de huid zitten", zegt ambtenaar P. de Vos van de dienst Bou wen en Wonen. Leiden steekt de komende jaren veel geld in het op knappen van de Ververs buurt. Om te beginnen wor den alle kademuren in het buurtje tussen Haven, He ren- en Zijlsingel gerestau reerd. Ook daarbij zal de ge- I meente overtuigingskracht in j de strijd moeten werpen, i want de kademuren zijn voor een deel in particuliere han den. „We moeten nog be denken hoe we die mensen tegemoet kunnen komen", zegt projectleidster M. Port- i heine. Daarnaast start in de Ver versbuurt een project dat j lijkt op het cascoherstel in i Groenoord. De eigenaren - en behalve de gemeente en de Woningbouwvereniging Leiden zijn dat ook veel par- j ticulieren - krijgen een bij- drage van de gemeente als zij de bouwkundige staat van I hun huis verbeteren. Verschil met het project in I Groenoord is, dat alleen sub sidie wordt gegeven als de investering de tienduizend gulden te boven gaat. In Groenoord lag die grens op i i drieduizend gulden. „En een ander verschil is dat in de Verversbuurt de huizen over i het algemeen een slag beter zijn dan in Groenoord", weet De Vos. Goekoop vindt mtiek op politiewerk liet terecht eiden monica wesseling )e Algemene Rekenkamer is teel te voorbarig met haar jordeel over het functioneren ran de politie. De reorganisa- ie is nog niet eens helemaal roltooid en al helemaal niet verwerkt', en nu al komt de lekenkamer met afkeurende japporten. Daar komt nog tens bij dat het onderzoek tan de Rekenkamer absoluut {een betrouwbaar beeld geeft. )at vindt C. Goekoop, burge- neester van Leiden en korps- leheerder van de politieregio lollands Midden. Minister Dijkstal (binnen- andse zaken) heeft alle korps- leheerders, officieren van jus- itie en korpschefs gevraagd ïun reactie te geven op het apport van de Algemene Re- cenkamer. De Rekenkamer :onstateerde een halfjaar ge- eden dat het bij de politie liet bepaald op rolletjes loopt, 'o zouden de financiële ad- ninistratie, de beveiliging van de gegevens en het emancipa- iebeleid veel te wensen over aten. Goekoop veegde een half aar geleden in zijn eerste re- ictie het rapport van tafel en leed dat gisteren eigenlijk ook veer. „De Rekenkamer heeft n 1994 de politie onderzocht. )at jaar was, iedereen erkent lat, een slecht jaar voor de Jolitie. We zaten middenin de eorganisatie en het politie- verk had daar onder te lijden. )e resultaten van dat jaar zijn :chter absoluut niet kenmer kend voor de politie." Het enige echte probleem is ;n blijft voor Hollands Mid- len het tekort aan personeel. .Hoe je het wendt of keert, er loeten hier mensen bij ko nen." Dijkstal heeft aan Hol- ands Midden al een uitbrei- ling van 300 mensen toege- egd. Goekoop denkt hiermee iet personeelsprobleem te lebben opgelost. Korpschef (an Hulst zou er nog wat neer willen hebben: „Inmid- iels zijn de maatschappelijke iroblemen, de criminaliteit en le verkeersperikelen weer {roter geworden." Provincie heeft tot oktober de tijd om oordeel te vellen Het conflict tussen de protestants- christelijke schoolvereniging en de ge meente Leiden over een tweede basis school in de wijk Stevenshof beleeft bijna zijn tienjarig jubileum. De Raad van State heeft zich er al twee keer over uitgesproken, maar nog altijd is een oplossing niet in zicht. De provincie - die in 1987 de school vereniging en in 1993 de gemeente ge lijk gaf - moet zich ten derde male over de zaak buigen. De Raad van Sta te heeft de provincie tot oktober de tijd gegeven om een Salomons-oordeel te vellen. „Wij betreuren het dat het zo lang moet duren", zegt voorzitter N. Geel kerken van de protestants-christelijke schoolvereniging. „Maar dat hoef ik ei genlijk niet eens meer te zeggen. Het is natuurlijk niet prettig als je na bijna tien jaar nog geen duidelijkheid hebt. Dit is voer voor juristen. In september 1986 vroeg de protes tants-christelijke schoolvereniging, die de belangen van negen scholen in Lei den behartigt, toestemming om een tweede school te mogen stichten in de Stevenshof. De eerste school van de vereniging in de nieuwbouwwijk - De Zwaluw - had op dat moment al twee honderd leerlingen. En de verwachting was dat een tweede vestiging ook bin nen afzienbare tijd die stichtingsnorm zou halen. De gemeente weigerde echter, op 15 september 1986, de tweede pc-basis- school op te nemen in het scholen plan. De vereniging ging daartegen in beroep bij de provincie en kreeg gelijk: gedeputeerde staten van Zuid-Holland zeiden een jaar later, op 24 augustus 1987, dat Leiden die tweede christelij ke school in de Stevenshof wél moest toestaan. Daartegen ging de gemeente weer in beroep bij de Raad van State. Die vernietigde, op 21 februari 1990, Tiet besluit van de provincie. Na de uitspraak van de Raad van State bestudeerde de provincie het verzoek om een tweede basisschool te mogen stichten opnieuw. En grondig ook: meer dan drie jaar na de beslis sing van de Raad - op 26 november 1993 - kwamen gedeputeerde staten terug op hun besluit van augustus 1987. Het bezwaar van de schoolvere niging tegen de weigering van de ge meente werd nu verworpen. Maar daarmee was het verhaal nog niet ten einde. Nu ging de schoolvere niging weer in beroep bij de Raad van State. En die oordeelde, alweer drie jaar later, toch weer anders dan in eer ste instantie. Onlangs werd het tweede besluit van de provincie - dat negatief uitpakte voor de vereniging - door de Raad vernietigt. Over vijf maanden moet de provincie zich er weer over uitspreken. De Zwaluw is inmiddels uitgegroeid naar een school met meer dan zeshon derd leerlingen, verdeeld over twee ge bouwen. „De werkelijke aantallen zijn wat hoger uitgevallen dan de progno ses van tien jaar terug", zegt Geelker ken. Bij de aanvraag voor een tweede school werd er nog gerekend op 389 leerlingen in het jaar 2000. Met een tweede basisschool in de Stevenshof was de vereniging een stuk beter afgeweest, zegt de voorzitter. „Wij hadden graag een tweede perma nent gebouw gehad in plaats van een noodgebouw. Een tweede zelfstandige school wordt in de bekostiging beter behandeld dan een 'dislocatie'. Maar of bij een voor de vereniging positief besluit van de provincie die tweede basisschool er alsnog komt kan Geel kerken niet zeggen. „Afhankelijk van de uitkomst van deze procedure zullen wij een nieuw besluit nemen." Leiden krijgt dynamisch parkeerverwijssysteem Met een zogeheten dynamisch parkeerverwijssysteem van 1,7 miljoen gulden wil de gemeente Leiden het probleem van de 'ongelijkmatige parkeerdruk' te lijf gaan in de binnenstad. Ver keerswethouder P. Langenberg (D66) maakte gistermiddag de plannen bekend. Parkeren in de Leidse binnen stad wordt door velen als een 'mission impossible' be schouwd. Uit recent onderzoek is echter gebleken dat de capa citeit, als de parkeergarages worden meegerekend, voldoen de is. Toch heeft Leiden een parkeerprobleem. Sommige parkeerplaatsen zijn overvol, met als gevolg veel zoekverkeer, terwijl elders garages voor tach tig procent leeg staan. Panelen Met het digitale parkeerverwijs systeem kan dit probleem wor den opgelost. Op panelen langs de parkeerroute is op elk mo ment van de dag de stand van zaken te zien van parkeervoor zieningen in de buurt. De par keerroute bestaat uit de volgen de straten: Willem de Zwijger laan, Kooilaan, Herensingel, I^angegracht, Schuttersveld, Schipholweg, Stationsplein, Morssingel, Morsweg, Haasg- weg, Witte Singel, St. Jorissteeg, Hooigracht. De panelen langs deze parkeerroute geven niet al le informatie over alle parkeer garages- en terreinen. „Automobilisten hebben onder weg niet zo veel leestijd." Het is de bedoeling om het gebied in drie clusters onder te verdelen. Computer Het systeem wordt door een centrale computer gevoed met actuele informatie over de be zettingsgraad. Automobilisten hoeven dankzij het systeem geen vergeefse ritten naar volle parkeerplaatsen meer te maken. Zoekverkeer bestaat straks niet meer, denkt de wethouder. In het systeem worden de vol gende locaties opgenomen: de parkeerterreinen bij Molen de Valk, EWR, Garenmarkt, Haag- weg en Morspoortterrein en de parkeergarages aan de I^angeg- racht (Digros), bij de Haarlem merstraat (AH) en Breestraat (Hoogvliet). Of 'Langegracht' meedoet, is nog niet zeker om dat de exploitant van de garage nog geen uitsluitsel heeft gege- Huisstijl Hoe veel panelen er worden op gesteld, is nog niet bekend. „Maar het zullen er veel zijn", aldus Langenberg. De panelen krijgen de huisstijl van de ge meente Leiden mee. Voorbeel den daarvan zijn onder meer de borden op Leidse bedrijventer- De gemeente is nog niet tot aanschaf van een systeem over gegaan. Er zijn drie kandidaten. Om de onderhandelingen te kunnen openen met hen, wil Langenberg toestemming van de gemeenteraad om het beno digde geld beschikbaar te stel len. Het systeem wordt betaald met geld uit het parkeerfonds. „De parkeerders draaien zelf op voor de kosten van dit sys teem", aldus Langenberg. leiden Het is er nog een woestenij van op stuivend zand en rondslingerende straatste nen. Maar intussen begint zich op de kruising Vrijheidslaan-Rooseveltstraat-Vijf Meilaan de vorm af te tekenen van de rotonde die daar gepland is. Er is nog volop werk aan de winkel. Maar als alles meezit, kunnen de eerste auto's nog

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 13