Smaak Goede prestaties Montignac komt met eigen producten vragen om een gezonde voeding Smakelijke zomeroogst bewaren in weckpot VRIJDAG 14 JUN11996 Wie goede prestaties wil leveren bij het sporten, zal ge zonde voeding moeten nemen waarin alle noodzakelij ke voedingsstoffen zitten en die voldoende energie geeft. Het slikken van supplementen zal niet snel tot prestatieverbetering leiden. De stelling 'baat het niet, het schaadt ook niet' gaat lang niet altijd op. De reclame voor voedingssupplementen belooft spor ters gouden bergen en velen van hen kopen deze pre paraten dan ook gretig. Toch zijn er meestal geen we tenschappelijke bewijzen dat ze de prestaties werkelijk verbeteren. Bestaan er wel supplementen die betrouw baar zijn en effect sorteren? Sinds strenger wordt gecontroleerd op doping in de sport is de belangstelling voor supplementen die zich tussen voeding en geneesmiddelen bevinden sterk toe genomen. De sporters wordt door fabrikanten met in formatie bestookt. Informatie die er vaak wetenschap pelijk verantwoord uitziet. Maar dat is schijn. Spirulina Spirulina is een algenproduct. Het wordt aangeprezen als: 'geeft energie', 'om af te slanken' en 'remt de eet lust'. Beweringen die op zich al tegenstrijdig zijn. Een eeüustremmende werking is voor een sporter natuur lijk geen voordeel, maar een nadeel. Spirulina bevat per tablet slechts enkele kilocalorieën aan energie. Eiwitten levert het product nauwelijks, hoewel het wel als eiwitbron wordt aangeprezen. Dat het rijk zou zijn aan vitamine B12 is inmiddels ook achterhaald. Met nieuwe analysetechnieken is geble ken dat het om stofjes gaat die wel lijken op vitamine B12, maar niet die functie hebben. Daarentegen bevat spirulina wel hoge gehaltes aan zware metalen, zoals nikkel en kwik(zilver). Bovendien is spirulina - en dat geldt ook voor andere algenprepa- raten - rijk aan nucleïnezuren, die worden afgebroken tot urinezuur. Mensen met een verhoogd urinezuurge- halte in het lichaam, bij jicht bijvoorbeeld, moeten daarom voorzichtig zijn met spirulina en algenprepara- ten in het algemeen. Voor het verbeteren van sport prestaties via deze preparaten bestaat geen enkel be wijs. Pollen Pollen, Royal jelly of Bee pollen zijn stuifmeelprepara- ten. Daarvan wordt onder andere beweerd dat er goede voedingsstoffen in zitten en dat ze het centrale zenuw stelsel en het immuniteitssysteem (afweersysteem van het lichaam tegen ziekten) gunstig beïnvloeden. Hier voor is geen enkel wetenschappelijk bewijs te vinden. Wat een gebruiker van pollen die allergisch is voor stuifmeel (hooikoorts) kan overkomen, is dat hij er ern stige (ademhalings)problemen doorkrijgt, vooral bij duurinspanningen in de zomer. Uit een medische pu- blikatie blijkt zelfs dat mensen in shock geraakt en ge storven zijn na het gebruik van pollen. Het percentage mensen dat ervoor allergisch is, is slechts klein, maar de gevolgen kunnen zeer ernstig zijn. Vitamine B18 Om u uit de droom te helpen: vitamine B18 bestaat niet. Het werd in een fitness-shop verkocht als 'dubbel- potente vitamine'. Achteraf bleek het te gaan om vita mine B6 en vitamine B12 in één capsule. Toch beweer den mensen dat het echt werkte, maar dat zat kenneijk 'tussen de oren'... Zo'n placebo-effect (iemand heeft de stellige overtui ging dat iets werkt terwijl bewezen is dat dit niet kan) valt bij eenderde van de mensen waar te nemen. Als zij niet weten of ze een werkzame of onwerkzame stof slikken, zullen ze stellig beweren dat de onwerkzame stof een positieve werldng op hun lichaam heeft. Volgens de Fransman Michel Montignac zijn onze eetgewoonten steeds slechter geworden. We eten grote hoeveelheden voedsel met een lage voedingswaarde, zoals aardappelen, of hoog-geraffineerd voedsel zoals suiker en witte bloem. Door deze slechte gewoonten worden onze stofwisselingsprocessen steeds meer ver stoord, doordat ons een aantal noodzakelijke bestanddelen worden onthouden zoals vezels, mineralen, sporen-elementen en essentiële vet- Dit zou allemaal tot dat bekende buikje leiden, eventuele vetzucht en allerlei beschavingsziek- ten als suikerziekte, problemen van maag en darmen, kanker, hart- en vaatziekten, allergiën en vermoeidheidsverschijnselen. Dit proces kan worden gestopt en worden gekeerd door onze eetgewoonten te veranderen. „Om dat te doen verliezen we niet alleen veel kilo's, maar raken we ook verzekerd van een betere gezondheid in het algemeen en van een grotere vitaliteit in het bijzonder", weet Montignac zeker. Anders dan wordt verondersteld heeft het cho lesterol in eten weinig te maken met het choles terol in het bloed. Het organisme zelf produ ceert zijn eigen cholesterol uit bepaalde vetten. Volgens Montignac is ook aangetoond dat een van de belangrijkste oorzaken voor ziekten van hart en bloedvaten is gelegen in het overmatig eten van producten die het bloedsuikergehalte sterk doen toenemen (suiker, aardappelen, wit- De vinaigrettes van Montignac zijn, net zoals een te bloem, bier)Daarentegen doet wijn (bij hele reeks andere eigen producten, nieuw voor Ne- voorkeur de rode) het cholesterolgehalte weer derland. dalen. foto uit het boek ve fast cuisine van monticnac De methode Montignac is een dieetmethode en is gebaseerd op een juiste selectie en combina tie van voeding. De methode wil op de eerste plaats informeren en opvoeden, omdat kennis en begrip essentieel worden geacht voor het be halen van blijvende resultaten: begrip van onze stofwisseling en spijsvertering, en kennis van de verschillende soorten voedingsmiddelen. ,,De methode is geen keurslijf en kan snel ingepast worden in het huiselijke, sociale en professio nele eetpatroon. Zij biedt daarbij tevens vele gastronomische mogelijkheden", vindt Montig- Onder zijn naam is begin deze maand een hele reeks voedingsmiddelen op de Nederlandse markt gebracht, op basis van de principes van zijn methode. Het gaat om authentieke produc ten, zonder suiker en met veel vezels; goede koolhydraten met een lage glycemische index, volgens het basisprincipe van de methode Montignac. Ook het aandeel onverzadigde vet zuren is hoog. Zo zijn verkrijgbaar: geroosterd volkorenbrood, pasta's op basis van volkorenmeel van biolo gisch verbouwde harde tarwe, chocolade met een cacaogehalte van zeventig tot 85 procent, jams zonder toevoeging van suiker of andere zoetmiddelen en producten uit de Provence, zoals ratatouille, gaspacho, vissoep, alsmede olijfolie extra vierge, biologisch geteeld, azijn Balsamique en gedroogde vruchten, sojapro- ducten, sauzen en wijnen. De eerste producten uit eigen moestuin worden al weer volop gegeten. Spinazie, sla, andijvie, raapsteel en straks komen ook nog de boontjes, kersen, aardbeien, frambozen en bessen. Wat doe je er allemaal mee als alles ineens wordt geoogst? Achter elkaar opeten, verwerken of conserveren. Invriezen is van deze tijd, conser veren is een oude, maar nog altijd zeer betrouwbare en vooral ook smakelijker conserveermethode. Wat bij invriezen aan smaak ver dwijnt, blijft bij wecken vaak ge handhaafd. Enkele tientallen jaren terug was het heel gebruikelijk om het groen te- en fruitoverschot uit de tuin te wecken en als wintervoorraad op te slaan. Op het platteland werd het veel gedaan maar ook mensen uit de stad met een volkstuin had den in de zomermaanden de ketel op het vuur staan met weckglazen erin. 'Wecken' is in de volksmond een algemene term geworden voor het steriliseren van voedingsmid delen. Door verhitting in inmaak - glazen worden levensmiddelen (ziekte)kiemvrij gemaakt en kun nen daarna lang worden bewaard. De beginselen van het steriliseren van groenten werden al in de 18de eeuw uitgevonden door de Frans man Appert. De Duitsers Johann Weck en Georg van Eyck richtten rond de eeuwwisseling een fabriek op waar op grote schaal inmaak- glazen en inmaakketels werden ge produceerd. Zij brachten op die het steriliseren van fiuit, Het wecken van (groente en) fruit is gelukkig geen noodzakelijke plicht meer om in het levensonderhoud te voorzien, maar in de hobbysfeer kan het net als het maken van jam en wijn en het bakken van brood een plezierige bezigheid groenten en vlees naar de huis- houdens. Fabrikant Weck liet ieder glas voorzién van een aardbeiteken met zijn naam, zodat er al gauw werd gesproken van weckpotten en wecken. Tuinopbrengst In eigen land heeft de fabriek nog steeds een flink afzetgebied. De tuinopbrengst is vaak te groot voor de diepvriezer en dan wordt er in gemaakt. Zomers staan in de grote Duitse warenhuizen de ketels met thermometer, flessen, rubberen ringen en metalen klemmetjes uit gestald. In ons land zijn de weck- benodigdheden niet altijd uit voor raad leverbaar. Hoe gaat wecken in zijn werk? Ge vulde weckglazen worden op een rooster gestapeld in een grote pan of inmaakketel met water. De tem peratuur wordt op honderd graden gebracht en de Vulling gaat door de verhitting uitzetten. De overdruk die in het glas ontstaat perst de lucht, stoom en eventueel iets van de vloeistof door het deksel van het weckglas naar buiten. Omge keerd kan er geen lucht en kook water in het weckglas komen. Na het weckproces vormt zich bij het afkoelen onderdruk in het glas en de deksel wordt erop vastgezogen. De veerklemmen die de deksel met rubberen ring op hun plaats hiel den zijn overbodig geworden. Boontjes Sperziebonen en snijbonen zijn al tijd bijzonder populair geweest om in te maken maar ook andere bo nen, erwten en asperges worden nog veel geweckt. Veel groenten- soorten en bonen steriliseert men bij honderd graden, vruchten wor den tot tachtig graden verhit om dat ze anders stuk koken en niet meer als taartdecoratie of desert - versiering kunnen dienen. Doordat vruchten zuren bevatten en de mi cro-organismen in een zure omge ving snel vernietigd worden, kan met een lagere temperatuur wor den volstaan. Niet alleen groenten en vruchten maar ook vlees, bouil lon en zelfs (marmer)cake kan worden ingemaakt. Het cakebeslag wordt niet in metalen cakevormen a ronde glazen i. Na afkoeling gaan de cakes voor een half uur in de steri- liseerketel en blijven daarna een halfjaar goed. Als een cilinder glij den ze uit de pot evenals de kren tenbroodjes uit blik die bij de ma rine worden gegeten. Bij gebruik van de inhoud geen mes tussen pot en deksel duwen maar even aan het rubberen lipje trekken om te verbreken. PUZZEL OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. grijs; 5. psyche; 9. tweetal; 10. bergplaats; 11. maanstand; 13. gedroogde druif; 15. voeg woord; 16. oude vochtmaat; 18. Europese rivier; 19. jong dier; 20. garen; 22. binnenjaloezie; 24. een weinig; 26. deelbaar door twee; 27. ik (Lat.); 29. staatshoofd; 31. Trans-Europa- express; 33. rijstbrandewijn; 36. inwendig orgaan; 38. oude munt; 40. leersoort; 41. bevestiging; 42. behoeftig; 44. deel van het lichaam; 45. administratieve troepen; 46. heiligenbeeld; 48. maanstand; 49. groet; 50. godin van de dageraad; 52. ontvangka mer; 53. armee. Verticaal: 1vergevingsgezind; 2. jongens naam; 3. deel van een etmaal; 4. belofte; 5. grimas; 6. crjfer; 7. maanstand; 8. plectrum; 12. be richt; 14. kant; 15. Ierland; 17. grondstof; 19. daarenboven; 21. spil; 23. voorzetsel; 25. kruis boog; 27. Europeaan; 28. lof dicht; 30. zweep; 32. tractor; 34. kier; 35. bazige vrouw; 36. momenteel; 37. adellijk; 39. af keuren; 40. bek; 43. ambtshalve (Lat. afk.); 46. kunsttaal; 47. Noach; 49. bijwoord; 51. soorte lijk gewicht. OPLOSSING CRYPTOGRAM plasma o-m-e-c-f prive-h-d u-s-sleur schot-u-u --a--stuk oogwit 1 - e o maniak HEINZ m-a 0-/-s a1&-/-t.s/ /_s~ m-m-/-a/-z o-o-k TOM POES Heer Bommel en het ontstoffen Heer Ollie kwam langzaam tot zich zelf. Hij betastte voorzichtig zijn le dematen en ging recht zitten, terwijl hij mompelde:W-waar b-ben ik?". „Beneden", zei het vrouwtje. ,,0", prevelde heer Ollie. „Beneden... net wat ik dacht. En ik ben nog heel. Het is niet te geloven wat een heer van mijn stand verduren kan. Ach, hoe vreselijk was dit alles!" „Wat deed u eigenlijk?" vroeg het mensje. „Wat wilde u in die verschre- velde waterblaas?" „Vliegen", zei heer Bommel kort. Mevrouw de War barstte in een gie rend gelach uit. „Vliegen?" riep ze. „Met een bal water de lucht in?" Het idee! Nee, vliegen kan je alleen, als je goed ontstoft bent, hoor! Schrevelen maakt zwaar, meneertje. Dat is het werk van mijn zoon Oole. Een handi ge jongen, daar niet van. Maar vlie gen kan hij niet. Dat kan ik alleen op mijn stoffer!" Met deze woorden wees ze op de bezem - en heer Ollie, die zijn leed reeds weer begon te ver geten, wierp er een begerige blik op. Dit zag Tom Poes. Geheel ademloos van het rennen naderde hij het groepje nog net op tijd, naar hij dacht. „Vergeet dat vliegen nu maar", zei hij. „We moeten een an dere manier zoeken om vooruit te komen." „Onzin, jonge vriend", sprak heer Bommel. „Ik moet me aanpassen aan de gebruiken van mij nieuwe vaderland - en daarom wil ik deze bezem kopen. Hoe duur kost hij, goede vrouw?" H W R ZATERDAG 15 JUNI 1996 Zon- en maanstanden Zon op 05.19 Zon onder 22.00 Maan op 05.17 Maaïï onder 21.09 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.05 16.35 03.38 16.08 Laag 12.24 12.05 Weerrapporten 13 juni 20 uur: DOOR JAN VISSER Zon, zon en nog eens zon. We zitten nog niet eens op de helft van de maand en nu al is zo'n 65 a zeventig procent van het normale aantal uren juni-zon geregistreerd. Daar komen dezer dagen nog wel wat uren bij want dankzij een tussen Engeland en Nederland gelegen ho- gedrukgebied behoudt het weerbeeld z'n zeer zonnige karakter. Van daag dus ook een stralende dag en in een zwakke tot matige noord tot noordoostelijke luchtstroming stijgt de temperatuur tot 19 a 20 gra den. Morgen en overmorgen lopen de thermometers in een overwe gend zwakke, meest noordoostelijke luchtstroming op tot boven de 20 graden. Op zondag tot gemiddeld 23 a 24 graden. Maandag wordt de 25 graden overschreden maar daarna opnieuw een overgang naar koeler weer. Op de oceaan ontstaat namelijk een vol gend hogedrukgebied dat positie kiest tussen IJsland en Ierland. De ze ontwikkeling heeft tot gevolg dat de wind opnieuw uit noord tot noordwestelijke richting gaat waaien. Tevens drijven er met de stro ming wolkenvelden mee. Een terugval halverwege de maand juni staat in de Volksweerkunde bekend als de Schaapscheerderskou. Vroeger maakte men van deze periode gebruik om schapen van hun wollige vracht te ontdoen omdat deze beesten last hebben van de fel le zomerzon op hun kale huid. De periode waarin de Schaapskoude zich het meest voordoet is tussen 18 en 24 juni. Gisteren veel zonneschijn in de kustgebieden maar in het oostelijk deel van Noord-Holland verschenen ook stapelwolken aan het zwerk. De temperaturen liepen op tot waarden omstreeks 17 a 18 graden. Gisternacht in het binnenland verrassend koud met in Overloon in de Peel zowaar nog vorst aan de grond. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: In het midden en noor den in het algemeen flink wat wolkenvelden en een grote kans op regen. Vooral rond Oslo geregeld zon. Maxima zondag van 12 graden in het noorden tot 22 in de omgeving van Os lo. Zweden: Perioden met zon en droog. Morgen in het midden en noorden nog tamelijk veel be wolking, maar op de meeste plaatsen droog. Zondag maxima rond 22, in het noorden on geveer 17 graden. Denemarken: Flinke perioden met zon Morgen nog tamelijk veel wind. Maximumtemperatuur zondag rond 20 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Rustig, .vrij zonnig en droog weer. Zondag in Schotland ook enkele wolkenvelden. Middagtemperatuur rond 22 graden, in Schotland en kele graden lager. België en Luxemburg: Droog en veel zon. Maxima rond 22 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur van 23 graden in het noordoosten tot 28 in het zuidwesten. Langs de Kanaalkust maxima rond 20 graden. Portugal: Zonnig, morgen langs de westkust mogelijk wolkenvelden. Droog. Maxima van 28 graden aan zee tot 36 plaatselijk in het binnenland. Madeira: Zonnige perioden. Droog. Middag temperatuur ongeveer 25 graden. Spanje: Overwegend zonnig. In het binnen land 's middags en 's avonds een 'kleine kans op een lokale onweers bui. Zeer warm met maxima rond 35 graden; aan zee middagtempe ratuur circa 27 graden. Canarische Eilanden: Zonnig, aan de noordkant van de eilanden ook enkele wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur aan zee ongeveer 26 graden. Marokko: Westkust: zonnige perioden, en in de namiddag en avond een kleine kans op een onweersbui. In het zui den plaatselijk ook mist of laag hangende bewolking. Maxima vlak aan zee tussen 23 en 29 graden. Tunesië: Perioden met 'zon en lokaal kans op een onweersbui. Middagtempera tuur vlak aan zee ongeveer 30 gra den. Zuid-Frankrijk: Flink veel zon, en vooral in de Al pen en Pyreneeën aanhoudende kans op een lokale regen- of on weersbui. In het oosten geleidelijk meer wind. Middagtemperatuur meest tussen de 25 en 30 graden. Mallorca en Ibiza: Veel zon en middagtemperatuur rond 29 graden. Italië: Zonnig. In de namiddag en avond vooral in het zuiden en in de ber gen lokaal onweer. Maxima onge veer 30 graden, aan zee en in het noorden iets lager. Corsica en Sardinië: Overwegend zonnig en vooral van daag kans op een onweersbui. Mid dagtemperatuur ongeveer 29 gra den, op Corsica iets minder warm. Malta: Zonnig en morgen een kleine kans op onweer. Middagtemperatuur on geveer 31 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig. In Griekenland een enkele regen- of onweersbui. Op de Egeïsche Zee waait een stevige noordelijke wind. Middagtempera tuur ongeveer 30 graden, op de ei landen in de Egeische Zee circa 26. Morgen iets minder warm. Turkije en Cyprus: Aan de Turkse zuidkust en op Cy prus zonnig en warm. Aan de Turk se westkust soms veel wind en vooral morgen kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur vaak 30 graden of hoger. Morgen in het westen iets lager. Duitsland: In het algemeen flink zonnig. Voor al vandaag in het noorden ook wol kenvelden en veel wind en in het New York licht bew uiterste zuiden een kleine kans c onweer. Middagtemperatuur va 16 graden laangs de noordkust tot 22 lokaal in het midden en zuiden Zwitserland: Aan de noordflank van de Alpen al en toe zon en eerst nog een kleine kans op onweer. In het zuiden ov wegend zonnig. Enige daling temperatuur met op morgen me ma van 21 graden in het noorden tot 26 rond Locarno. Oostenrijk: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Maxima dalend naar 21 graden op morgen. Polen: vandaag vooral in het noorden wol kenvelden en kans op wat regen. Morgen perioden met zon en vr wel overal droog. Maxima rond I graden, in het noorden iets lager. Tsjechië en Slowakije: Flinke perioden met zon en vrijwel overal droog. Maxima ongeveer 20 graden. Hongarije: Vandaag een kleine kans op een bui. Verder perioden met zc droog. Daling van de middagtem peratuur naar ongeveer 21 graden op morgen.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 10