Leidsch Dagblad 27 Kosten gezondheidszorg blijven omhoog vliegen Ruzie bij Nederlands elftal na winst op Zwitserland Leidse universiteit dreigt subsidie te verspelen Schoteltheater 'Freemen' geven zich over na lange belegering Hond bijt verkeerde vuilnisman |LAAinSTELOTEN_ Directeur Groenoordhallen blijft GOED NIEUWS VRIJDAG 14 JUN11996 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Milieuclub 3 'handelt' in mestrechten Buitenland Cultuur en Kunst 'Europese Commissie negeerde waarschuwing f/ voor koeienziekte' Organist Piet f\ Overduin viert I veertigjarigjubileum Sport 'OlympicTrials' vuurwerk gegarandeerd Een dubbele primeur Het eerste doelpunt van het Nederlands elftal op het EK in Engeland was tevens het eerste interland-doelpunt van Jordi Cruijff. Peter Hoekstra en Winston Bogarde knuffelen 'de klei ne verlosser'. foto»/ birmingham gpd euro 96 tal wa loop van Nederland-Zwitser land (2-0) groot Terwijl doel puntenmaker Jordi Cruijff in de armen viel van zijn trotse vader en moeder, reageerden Clarence Seedorf en Edgar Davids verbitterd op de ge beurtenissen in Engeland. Seedorf werd halverwege de eerste helft gewisseld, Davids moest zelfs op de bank begin nen. Het tweetal was ziedend. Davids: „Schandalig, dit pik ik niet. De coach laat zijn oren hangen naar spelers, die mij er liever uit willen hebben". Seedorf viel hem bij. „De Boer en Blind heben ongezouten hun kritiek gegeven. Als de trainer daar met zijn opstel ling op inspeelt, vind ik dat triest." De Engelse pers ging van ochtend na de Oranje-triomf vooral in op de geboorte van dè nieuwe verlosser, Jordi Cruijff. De Daily Minor en grote concurrent The Sun be nadrukken dat het nu voor Engeland morgen buigen of barsten wordt tegen Schot land. „De moed moet de En gelse spelers in de schoenen zijn gezonken bij het kijken naar de Nederlanders", denkt het blad. Kritiek inspectie op rapportage leiden caroline van overbeeke De Leidse universiteit krijgt voorlopig geen geld uit het 'stu deerbaarheidsfonds' om haar onderwijs te verbeteren. De universiteit is er volgens de on derwijsinspectie niet in ge slaagd om een goed 'kwaliteits- managementsplan' te maken, waarin ze moet aangeven welk inspanningen ze doet om haar opleidingen te versterken. De inspectie heeft niet zozeer kritiek op de inhoud als wel op de vorm van het plan. „We heb ben ons eigen plan geschreven schriften gehouden. Maar nie mand maakt zich zorgen: woensdag praten we erover met de inspectie", aldus een woord voerder van de universiteit. Minister Ritzen stelt de ko mende drie jaar 500 miljoen gulden beschikbaar voor hoge scholen en universiteiten om CBS meldt stijging van 3,2 procent in 1995 De kosten voor de gezondheidszorg stijgen veel sterker dan het kabinet voor ogen heeft. Volgens het regeerak koord mogen de kosten jaarlijks met 1,3 procent toene men, maar volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek was die stijging vorig jaar 3,2 procent. In 1994 stegen de kosten al met 3,8 procent, aldus het CBS vanmorgen. daarvoor de premies iets wil verhogen. Premier Kok wees dat idee gisteren af, evenals de coa litiepartners PvdA en WD. Volgens het CBS kostte de zorg vorig jaar 55,6 miljard gul den. Voor de stijging was vooral de zogeheten intramurale zorg verantwoordelijk, de opvang binnen de muren van een in- De cijfers komen op een mo ment dat de kosten van de zorg weer volop ter discussie staan. D66-fractievoorzitter Wolffens- perger liet eerder deze week we ten dat zijn partij 300 miljoen gulden meer wil uittrekken voor de gezondheidszorg en dat D66 Nuis: minder studenten op kunstopleidingen stelling. De kosten van specia listen en tandartsen daalden met achtereenvolgens met 1,9 en 6,1 procent door de daling van de particuliere tarieven. Bo vendien verdween de tandarts voor een groot deel uit het zie kenfonds. Het kabinet heeft zich ten doel gesteld om de vrijwel on beheersbare stijging van de zorgkosten weer in de hand te krijgen. Al bij Prinsjesdag vorig jaar bleek uit de begroting van het ministerie van VWS dat dat waarschijnlijk niet zou lukken. Sindsdien hebben minister Borst van volksgezondheid en haar staassecretaris Terpstra re gelmatig nieuwe tegenvallers gemeld. Deze week besloot de Tweede Kamer nog tot het in stellen van een noodfonds van 30 miljoen gulden om de ergste problemen bij de thuiszorg op te lossen. D66-fractieleider Wolffens- perger wil zijn minister te hulp schieten door enige honderden miljoenen extra uit te trekken voor de zorg, die betaald moe ten worden uit een kleine pre mieverhoging plus meevallers op de begroting van sociale za ken. Premier Kok heeft zich daar tegen uitgesproken. Hij denkt dat hogere premies een negatief effect hebben op de werkgelegenheid. Staatssecretaris Nuis (Cultuur) wil het aantal studenten aan kunstacademies en conservato ria beperken. Vanaf 1998 mo gen de kunstopleidingen zoveel studenten toelaten als er be hoefte is op de arbeidsmarkt. De bezuinigingen van Nuis op de opleidingen moeten van af het jaar 2001 25 miljoen gul den opleveren. Vandaag be spreekt het kabinet het voorstel van de staatssecretaris. Minister Ritzen (Onderwijs en Wetenschappen) en Nuis moe ten 200 miljoen gulden bezuini gen op de onderwijsbegroting, zo is eerder afgesproken in de Voorjaarsnota. De maatregel van de staatssecretaris maakt onderdeel uit van deze bezuini ging- Nuis he^ft verder het plan om buitenlandse studenten aan kunstacademies en conservato ria in de toekomst het volle pond aan collegeld te laten be talen. Zij betalen nu minder, maar daar wil de staatssecreta ris een einde aan maken. De werkloosheid onder afge studeerden aan kunstopleidin gen is ongeveer twee keer zo hoog als die van andere hbo- opleidingen. Rotterdam In de Rotterdamse wijk Alexanderpolder wordt momenteel een kunstwerk van de Leidse kunstenaar Frans de Wit geïnstalleerd. De creatie ziet eruit als een theater dat is gebouwd in de vorm van een schotel. Frans de Wit staat bekend als de maker van indrukwekkende objecten, die in het landschap staan als overblijfselen van een verdwenen cultuur. foto dijkstra LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Vwo-kandidate slaagt met vier tienen op lijst groningen gpd Slagen voor je vwo-examen is al knap, maar als je dat met vier tienen doet is het wel heel bij zonder. Dat laatste geldt voor Marloes Maathuis (18) uit Gro ningen. De vakken natuurkun de, scheikunde, wiskunde-A en -B leverden haar elk een tien op, en voor de vijf andere vakken haalde ze louter achten en ne gens. Vorig jaar nam Marloes deel aan de voorronde van de wis- kunde-olympiade in Eindho ven. „Dat ging niet zo heel erg goed. Daar deden er een paar mee die echt heel goed waren", zegt ze. Na de vakantie gaat Marloes technische wiskunde studeren aan de Technische Universiteit van Delft. Marloes: „Daar kun je verschillende kanten mee op: fi les oplossen, berekenen hoeveel straling een patiënt nodig heeft, dat soort dingen. Precies weet ik het nog niet. Ik zie wel." HET WOORD IS AAN André Maurois Het is niet voldoende gees tig te zijn. Men moet boven dien genoeg geest hebben om te vermijden al te gees tig te zijn. weersverwachting later wat r bewolking VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Buitenland.. Computer Cultuur Economie Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad RTV/programma's11 Sport 21,23,25,27 Strips10 Uitgaan16 Weg en wiel9 het onderwijs te verbeteren. Leiden heeft geld gevraagd voor de invoering van een bindend studieadvies voor eerstejaars studenten, training van docen ten, een mentorensysteem en multimedia als onderwijs- en voorlichtingsmateriaal. De uni versiteit zou de komende drie jaar aanspraak kunnen maken op 18 tot 20 miljoen gulden uit het fonds. Ook de plannen van de Vrije Universiteit van Amsterdam en de Technische Universiteit Eindhoven voldoen niet aan de ;en van de onderwijsinspec- De instellingen houden wel een kans dat zij in het najaar alsnog geld uit het fonds krij gen. „Ze krijgen een herkansing, maar hun herschreven project voorstellen moeten dan wel heel goed zijn", aldus een woordvoerder van onderwijsmi nister Ritzen. De kortingsbon in de krant van vandaag is voor de eind examenproductie van de To neelschool Amsterdam op woensdag 19 juni in de Leidsche Schouwburg. Een 55-jarige Haarlemse vuil nisman is gisterochtend in zijn arm gebeten door een hond. Dat gebeurde tijdens het opha len van huisvuil bij een garage bedrijf aan de Papentorenvest. De man liep oppervlakkig letsel op aan zijn bovenarm. Volgens de politie wordt de hond regelmatig getreiterd door een collega van de vuilnisman. Gisteren stond de deur van de garage open en besloot de hond toe te happen. De zestien gewapende rechts- extremisten van de organisatie Freemen, die zich 81 dagen in een afgelegen boerderij in de Amerikaanse staat Montana verschansten, hebben zich don derdagavond aan de politie overgegeven. De actie werd zonder bloedvergieten beëin digd en alle leden van de groep zitten achter de tralies, zo ver klaarde directeur Louis Freeh van de Federale Recherche FBI voor CNN. De zestien gaven zich over na lange onderhandelingen met de FBI die de boerderij in het dorpje Jordan al weken met honderd man omsingelde. De Freemen werden vervolgens in een politiekonvooi naar de stad Billings overgebracht, drie a vier uur rijden van de ranch, waar zij in de gevangenis werden op gesloten. Het ziet ernaar uit dat leven in de boerderij de afgelopen da gen moeilijk was geworden na dat de FBI de elektriciteit had laten afsluiten en alle contact met de buitenwereld onmoge lijk had gemaakt. Vorige week en afgelopen woensdag verlie ten de laatste kinderen het ter rein, waarna het einde van de actie in zicht kwam. De Freemen, of 'Vrije man nen', willen niets weten van de overheid, weigeren belastingen te betalen, houden er racisti sche ideeën op na en beschou wen zichzelf als ware christe nen. Sommige groepsleden hebben zich op grote schaal schuldig gemaakt aan fraude en oplichting van banken, over heidsinstellingen en onderne mingen ter hoogte van een be drag van 3,5 miljoen gulden. De groep trok zich vorig jaar terug op de uitgestrekte ranch, die was overgenomen van een bijna failliet lid. De ranch kreeg de naam Justus Township (Stad der rechtvaardigen) en werd door de. groep onafhankelijk verklaard. Nadat twee leiders op 25 maart waren opgepakt, ver schansten de Freemen zich de boerderij. Volgens begonnen zij er wapens op te slaan en hielden zij geregeld schietoefeningen. De FBI, die de actie tot een vreedzaam einde wilde bren gen, voerde met hulp van be middelaars omzichtige onder handelingen met de groep. Voorkomen moest worden dat het beleg zou uitlopen op een ramp, zoals bij de inval in het centrum van de sekte van de Davidians in Waco, Texas, in 1993. Daar kwamen vijf agenten om het leven en vonden onge veer tachtig sekteleden te dood. 7 ISI C f f l r 3 3'JJ teMrti'iïèfh 'UBSSD UI f -r 1 Koop dus snel uw Staatslot mèt Jackpot. Trekking dinsdag 18 juni. Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. Directeur André de Jong van de Groenoordhal len in Leiden behoudt zijn functie als het com plex aan de Willem de Zwijgerlaan wordt gepri vatiseerd. Hij treedt daarmee toe tot de staf van beheersmaatschappij Libéma Vrijetijdsparken, de nieuwe eigenaar van de hallen. „Mijn laatste truc", zei hij vanochtend gekscherend bij de uitleg van de nieuwe plannen voor het terrein. „Het is een logische stap", zei De Jong. „In feite heb ik al jaren contact met de collega's van de Libéma's IJsselhallen in Zwolle en Brabant- hallen in Den Bosch, waar ook veemarkten worden gehouden in combinatie met evene menten. Er was al sprake van kruisbestuiving en die wordt nu nog intensiever." Vanochtend is ook duidelijk geworden hoe veel geld er de komende drie jaar wordt gesto ken in de modernisering van de Groenoordhal len. Alles bij elkaar kost de bouw van een nieu we entreehal met vergaderzalen en catering, de renovatie van de runderhal, het uitvoeren van achterstallig onderhoud en de aanleg van een geluidswal zo'n zestien miljoen gulden. Op termijn zal korfbalvereniging Pernix mo gelijk moeten verhuizen. De Groenoordhallen hebben die ruimte nodig om extra parkeer ruimte te scheppen. Naar verwachting zijn straks 2.300 parkeerplaatsen nodig. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat Is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. - (I.v.m. controle bezorging) e twee weken betaal ik mijn abonnement: iand automatisch (f. 31,30) O automatisch (f. 90,20) N.B. Deze aanbieding geldt alleen als u in de afgelopen 3 maanden geen elop, zonder postzegel Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28030 8 "712141 "4001 1 4"

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1