Leidsch Dagblad 25 Fiscus gaat belastingvlucht naar België aanpakken Record aantal kijkers bij Nederland-Schotland Guus Hiddink verbaasd over brief van UEFA Betuwelijn frustreert Katwijkse bouwplannen Koningin opent nieuw Rijksherbarium Specialisten Alkmaar trekken inkomens gelijk Kort geding tegen telefoonnummers op Internet Leiderdorp voelt niets voor Sport7 op kabel GOED NIEUWS WOENSDAG 12 JUNI 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Binnenland i Buitenland Cultuur en Kunst Jaarlijks sterven vijftig 3 kinderen als gevolg van mishandeling Fiat heeft de Tour en Peugeot de maagd Maria Leiden Cultuurstad zet stad en regio op z'n kop Seort Opnieuw blessure voor Van Langen hilversum anp Nederland-Schotland is tot op heden het best bekeken televi sieprogramma van dit jaar. De eerste EK-wedstrijd van het Nederlands elftal trok maan dag 7,6 miljoen televisie kijkers. Dat is 54 procent van de Nederlandse bevolking van zes jaar en ouder. Verreweg de meeste belang stellenden volgden de wed strijd thuis: 6,5 miljoen. Van de resterende voetbalfans ke ken er 730.000 bij familie en kennissen, 130.000 in het café en 210.000 op het werk of de camping. De eerste helft, waarin Nederland veel kansen had, werd hoger gewaardeerd (7,3) dan de tweede (6,8). Het Nederlandse kijkcijfer record staat sinds het EK van Zweden (1992) op 10,2 miljoen kijkers. Tijdens het halve fina leduel Nederland-Denemar- ken waren destijds de straten leeg. Een zo grote belangstel ling is twee jaar geleden bij het WK-toernooi in de Verenigde Staten niet geregistreerd. Ne- derland-Ierland was toen met 9,9 miljoen kijkers het best be keken. birmingham. gpd Bondscoach Guus Hiddink is verbaasd over een brief van de Europese voetbalunie, die een dag voor de wedstrijd tegen Schotland bij Oranje binnen kwam. „De UEFA stelde dat er veel te veel gele kaarten welen en vroeg of ook wij daartegen iets wilden doen. Als ik dan kijk naar de wijze waarop Wit- schge bij ons geel kreeg, vind ik zo'n brief wel erg merk waardig. Hij deed namelijk ab- slo ut niets." Ook gisteren, een dag na de 0-0 in Birmingham, klaagde Hiddink nadrukkelijk over de scheidsrechter die het Neder lands elftal in de eerste helft een duidelijke strafschop ont hield. „Een dergelijke fout mag een arbiter niet maken op dit nhfeau." Met enige tevreden heid-keek de bondscoach te- rug naar het spel. „Er is abso luut geen sprake van ontgoo cheling. Ons spel was van be gin tot eind allesbehalve te genvallend. Het zelfvertrou wen is niet aangetast." Onderhandelingen over nieuw belastingverdrag Nederland en België gaan maatregelen nemen tegen rijke een dergelijke aanslag op mag Nederlanders die zich in België vestigen omdat zij daar minder belasting hoeven te betalen. Het gaat daarbij om verschillende maatregelen. den haag gpd België heeft zich kortgeleden bereid getoond op zeer korte termijn te onderhandelen over een nieuw belastingverdrag. Door onvolkomenheden in dat verdrag kunnen rijke Nederlan ders die hun inkomen uit ver mogen halen, aan zowel de Ne derlandse als de Belgische fiscus ontkomen. Er zijn nu plannen het verdrag zo aan te passen dat Nederland aan emigranten een aanslag mag sturen op hun Bel gische adres. De emigrant wordt dan aangeslagen voor een fictief inkomen uit zijn Ne derlandse vermogen. Een ande re mogelijkheid is dat België Daarnaast overweegt België zelfstandig vermogensbelasting in te gaan voeren. Nederland kent die belastingvorm wel, Bel gië nog niet. Verder heeft de Nederlandse staatssecretaris Vermeend een wetsvoorstel in gediend om emigratie van rijke Nederlanders onaantrekkelijker te maken. Vermeend wil Neder landers die meer dan vijf pro cent aandelen in een bedrijf be zitten en emigreren, een 'emi gratieheffing' opleggen van 25 procent over het aandelenbe- lang. Er wonen naar schatting enkele duizenden rijke Neder landers uit belastingoverwegin gen in België. België wilde lange tijd niet over aanpassing van de regels praten, omdat het land wel blij was met deze groep emigran ten. Invoering van vermogens belasting was bovendien taboe. De laatste tijd is er echter meer oor voor de Nederlandse roep om maatregelen. katwijk peter van der hulst De woningbouw in de Katwijkse nieuwbouwwijk Zanderij We's- terbaan is voor onbepaalde tijd uitgesteld. De Raad van State heeft een definitief oordeel over de bezwaarschriften opnieuw voor zich uitgeschoven. Een nieuwe datum voor de uit spraak is niet vastgesteld. De vertraging heeft alles te maken met de enorme drukte bij de Raad van State. De metersdikke dossiers van de Betuwelijn slok ken op dit moment veel aan dacht van de rechters op. „Dat is jammer", reageert wethouder van ruimtelijke or dening A.C. Berkheij teleurge steld. Het is inmiddels al twee jaar geleden dat de provincie instemde met het bestem mingsplan dat voorziet in de bouw van 1.050 woningen. Een deel van de bezwaren richt zich tegen de Verlengde Laan van Nieuw Zuid. Deze weg die moet aansluiten op de Meeuwenlaan dient ter ontsluiting van de nieuwbouwwijk. De vertraging bij de nieuw bouw heeft grote gevolgen voor de toch al zwaar overspannen woningmarkt in Katwijk. Grote woningbouwprojecten in het havengebied zijn nog slechts in voorbereiding, zodat alleen klei ne plannen worden uitgevoerd. „Voor 35 woningen aan de Piet Heinlaan kregen we 800 in schrijvingen", geeft wethouder J. van der Plas de problemen aan. De financiële gevolgen van het uitstel kan Van der Plas moeilijk inschatten. Projectont wikkelaar AMEV heeft een be langrijk deel van de gronden in het gebied reeds in bezit. „Maar in een groot aantal gevallen heeft AMEV een optie genomen en neemt die pas af als er wordt gebouwd." Vele telers in het ge bied hielden er rekening mee dat de oplevering spoedig zou komen en hebben daarom geen nieuwe gewassen ingezaaid. leiden» Koningin Beatrix heeft gistermiddag het nieuwe onderkomen van het Leidse Rijksherbarium/Hortus Botanicus geopend. Het grootste planteninstituut van Nederland heeft zijn collectie van vier miljoen gedroogde planten ondergebracht in het Van Steenisgebouw, de voormalige Infotheek aan de Einsteinweg. Het Rijksherbarium onderzoekt en bewaart een van de belangrijkste herbariumcollecties ter wereld en is gespe cialiseerd in de flora van Zuid-Oost Azië. Beatrix verklaarde het pand voor geopend door in een herbariumpaneel een stapeltje nieuwe gedroog de exemplaren van de nieuwe planten te schuiven. Van herbarium-directeur prof. dr. P. Baas kreeg ze te horen dat acht zeer zeldzame planten die onlangs door Leidse onderzoekers zijn ontdekt, naar haar zijn vernoemd. Pagina Leiden: 'We willen niet als aangeschoten wild verder'. FOTO WFA Weer peperdure auto gestofen in Noordwijk noordwuk wim van wanrooy Vanaf een parkeerplaats aan de Abraham van Royenstraat ,in Noordwijk is gisteravond weer een peperdure auto gestolen. Nadat in het weekeinde al vijf bolides van Duitse badgasten met een gezamenlijke waarde van 690.000 gulden in de bad plaats werden ontvreemd, ver dween nu een Mercedes 300 SL ter waarde van 280.000 gulden van zijn plek. De lease-auto behoorde toe aan een 56-jarige man uit Nieuwkoop. Hij parkeerde zijn auto rond half negen op de par keerplaats, tweëenhalf uur later was de wagen weg. De auto was uitgerust met een alarmsysteem. Een autover- kóper van een Leidse Mercedes- dealer noemt het onbegrijpelijk dat een auto met een dergelijk alarmsysteem gestolen wordt. „Maar er is duidelijk een profes sionele bende aan het werk. Die wagens verdwijnen allemaal naar Oost-Europa", luidt zijn verklaring. Sommigen leveren 30 procent in alkmaar gpd De specialisten van het Medisch Centrum Alkmaar (MCA) heb ben gisteravond als eersten in Nederland besloten de onder linge inkomens gelijk te trek ken. De bijna honderd specia listen krijgen de komende vijf jaar 350.000 gulden per jaar. Voor enkelen betekent dit een inkomstendaling van dertig procent, voor anderen een klei ne stijging. Bovendien verenigt het gros van de maatschappen (de samenwerkingsverbanden per specialisme) zich in één grote organisatie. Belangrijkste doel is de zorg betaalbaar te houden. De MCA-medici staken twee jaar geleden al hun nek uit door te kiezen voor een nieuw belo ningssysteem. Daarbij werden voor de jaren '95 tot en met '97 begrotingen vastgesteld, geba seerd op de omzet van '92 en de 'productiecijfers' van '94. De specialisten kregen slechts be perkt de ruimte om van die cij fers af te wijken. Niettemin ble ven er flinke verschillen in ho norarium bestaan tussen de art sen, bijvoorbeeld doordat de ene specialist aanzienlijk meer patiënten heeft dan de andere. Het gisteren aangenomen principevoorstel gaat veel ver der. De specialisten hebben be sloten voor de periode 1996- 2001 de onderlinge inkomens verschillen helemaal weg te poetsen. Wel blijft een toeslag van tien procent bestaan voor chirurgen, anesthesisten en gy naecologen! omdat die dikwijls 's nachts moeten werken. Ander onderdeel van de nieu we opzet is de oprichting van een 'stafmaatschap', die effi ciënter en dus geldbesparend moet werken. In deze overkoe pelende organisatie gaan voor alsnog twaalf van de veertien maatschappen op. Het bestuur ervan speelt een belangrijke rol, PTT eist dat Haarlems bedrijf stopt met nieuwe service haarlem-den haag cor boos Het Haarlemse bedrijf Vuur werk moet stoppen met het gratis verstrekken van alle Ne derlandse telefoonnummers via Internet. PTLTelecom stapt naar de rechter om een verbod af te dwingen. Op 26 juni dient een kort geding tegen Vuur werk bij de président van de Haarlemse rechtbank. Twee maanden gelden zette Vuurwerk de telefoonnummers op een WebTel-pagina op In ternet. Het was meteen een succes. Wie naam en woon plaats intikt, krijgt het telefoon nummer op zijn beeldscherm. De service is gratis, afgezien - van de kosten die de gebruiker aan de verbinding met Internet kwijt is. Vuurwerk dekt de ex ploitatiekosten door het verko pen van reclame op de Web Tel-pagina. Initiatiefnemer Bo de Visser van Vuurwerk is niet bang voor de PTT. „Onze Internet-pagina wordt ongeveer vijftigduizend keer per dag geraadpleegd door computerbezitters. Afgelopen maandag hebben we onze dienstverlening zelfs nog ver beterd en uitgebreid. Het zoe ken gaat nog sneller en we ver strekkeri nu behalve telefoon nummers ook postbus- en e mail-nummers. De Visser kan zich voorstel len dat de gratis service van Vuurwerk tot gevolg heeft dat het PTT inlichtingennummer 06-8008, dat wel geld kost, aan zienlijk minder wordt gebeld. Hij rekende in april zelfs uit dat het telefoonbedrijf hierdoor dit jaar vijf miljoen gulden aan in komsten derft. „Maar juridi sche stappen maken ons niet zenuwachtig. Volgens de door ons geraadpleegde jurist heeft de PTT geen poot om op te staan." PTT Telecom wil dat de rech ter de activiteiten van Vuur werk verbiedt. Als argument voert de telecommunicatie- maatschappij aan dat de Haar lemse firma gebruik maakt van een PTT-cd-rom met het num- merbestand. Daarmee over treedt het bedrijf volgens de PTT de wet op de auteursrech ten. De Visser ontkent gebruik te maken van deze computer schijf en zegt andere compu terprogramma's te gebruiken. Bovendien voert hij aan dat te lefoonnummers openbaar zijn. Vuurwerk dekt de exploitatie kosten met reclame op de WebTel pagina. Stier Herman wordt niet afgemaakt leiden/den haag anp De genetisch gemodificeerde stier Herman mag blijven leven. Oorspronkelijk zou het dier, dat met een biotechnologische in greep een menselijk gen inge bouwd heeft gekregen, na af loop van experimenten deze zo mer moeten worden afgemaakt. Maar minister Van Aartsen (Landbouw) is bereid terug te komen op die afspraak tussen zijn departement en de 'maker' van het dier, het Leidse biotech- bedrijfPharming. Dat schrijft de bewindsman in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Huys (PvdA), Blauw (WD) en Ter Veer (D66). Die hadden Van Aartsen gevraagd het dier gratie te verlenen, op voorwaarde dat de stier zou worden gesterili seerd. Ook Pharming zelf heeft daarom onlangs gevraagd. Van Aartsen schrijft dat hij zal gaan overleggen met het bedrijf over hoe de toekomst van de stier eruit moet komen te zien. De experimenten met Her man, waarvan enkele dochters het menselijk eiwit lactoferrine produceren in hun melk, zijn omstreden. Met name de die renbescherming verzet zich te gen de proeven, omdat die ethisch niet verantwoord en dieronvriendelijk zouden zijn. Pharming hoopt dat het eiwit dat Hermans dochters produce ren, gebruikt kan worden voor de productie van medische voe ding voor onder anderen AIDS- patiënten en te vroeg geboren baby's. HET WOORD IS AAN Jiddische levenswijsheid Met leugens komt men ver, maar niet terug. 6721° 8723° 1072 5° 10% 10% 10% 60% 70% 70% Uitgebreid weeroverzicht op pagina g VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland. Buitenland Cultuur Feiten en meningen Kerk en Samenleving. Randstad Regio13,14,15,17 RTV/programma's11 Sport22,23,25 Strips 18 Uitgaan9 De eindexamenproductie 1996 van de Arnhemse To neelschool wordt vertoond in de Leidse Schouwburg op maandag 17 juni, waarvoor een kortingsbon. te zetten, hoewel hij besefte dat dat de zender zakelijk gezien zou kunnen opbreken. Ook het feit dat de Duitse zender WDR voor Sport7 zijn kanaal moet prijsgeven viel bij de politiek verkeerd. S. Weeda (BBL) meende dat er geen pu blieke zender moet wijken om mensen lekker te maken voor een commerciële sportzender. omdat de medici een grotere verantwoordelijkheid krijgen in het reilen'en zeilen van de zie kenhuisorganisatie. „Tot nu toe konden we tegen de directie zeggen: zorg voor die en die ap paraten. Nu zijn we mede-ver antwoordelijk voor de vervan ging van oude en aanschaf van nieuwe apparatuur", aldus woordvoerder Sindram. leiderdorp jaap van sanduk De Leiderdorpse politiek is una niem van mening dat betalen voor een commerciële zender, zoals Spört7, moet wórden afge wezen. „Hier is sprake van chantage," zei O. McDaniel (PvdA) gisteren tijdens de ver gadering van de raadscommis sie sportr welzijn en personeel. „Dit is sport als koopwaar inzet ten op de verkeerde manier." Vooral de worst die Sport7 de gemeente voorhoudt, schoot in het verkeerde keelgat: de zender is bereid om de rest van dit jaar gratis te worden doorgegeven, om vervolgens in 1997 een gul den per maand per kabelabon nee te rekenen. Dat komt voor Leiderdorp neer op 108.000 gulden. De ge meente wil niet dat alle abon nees moeten betalen voor een zender die niet door iedereen gewenst is. Pas in 1998 ver dwijnt Sport7 achter een deco der. Dan betaalt uitsluitend die abonnee die de zender ook echt wil zien. McDaniel leek het dan ook logischer om de gratis doorgifte ook volgend jaar voort AIRCONDITIONING? Weber koeltechniek 071 - 545 56 56 Ruim 60 doden door explosie in Brazilië sao paulo efe Zeker zestig mensen, onder wie "veel kinderen, zijn gisteren om gekomen bij een ontploffing in een winkelcentrum in de Brazi liaanse stad Sao Paulo. Nog eens tweehonderd mensen raakten gewond, aldus verkla ringen van politie en reddings werkers. De ontploffing zou zijn veroorzaakt door een lek in de gasleiding. Een onbekend aantal slacht offers zit nog bekneld in het puin. Op het moment van de explosie waren er naar schatting 50.000 mensen in het gebouw. Velen deden inkopen voor de Dag van de Geliefden, die van daag in Brazilië wordt gevierd. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Naam: Voorletter*.' Na de eerste twee weken betaal ik'mijn abonnement: (I.v.m. controle bezorging) U Per maand automatisch (f. 31,30) Per kwartaal O acceptgiro ff. 91,20) O automatisch (f. 90,20) n envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28 030 '712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1