Leidsch Dagblad Vijf Israëli's omgekomen in Libanon f®! START 3M Marathon van Leiden kan tegen een stootje mifft BEL: 071-5128030 Kaartenregen bij eerste vier wedstrijden IJK '96 Kroes wil parlementaire enquête naar TCR-zaak Van Zijl: Commissie CTSV heeft niet gelekt GOED NIEUWS MAANDAG 10 JUN11996 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland CDA voelt niets voor evolutieleer "j, in eindexamen Buitenland Cultuur en Kunst Sport Wereld reageert ontstemd op Chinese kernproef La Troupe Saaba: -folklore met 'j) meerwaarde 'Broekies' Heeren veen geen probleem voor Quick Boys LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Nog geen abonnee Kafelnikov en Graf winnen Roland Garros Yevgeny Kafelnikov heeft giste ren ten koste van Michael Stich de open Frans tenniskampioen schappen gewonnen. De 22-ja- rige Rus versloeg de Duitser op Roland Garros in drie sets (7-6, 7-5, 7-6). Door zijn overwinning steeg hij van de negende naar de zevende plaats op de wereld- ijst. het In de finale toernooi zorgden Steffi Graf en Arantxa Sanchez zaterdag voor een klapstuk. Ze speelden de langste vrouwenfinale die Parijs ooit had (drie uur en vier minu ten) en de meeste games ooit in de vrouwenfinale (veertig). De Duitse trok uiteindelijk met 6-3, 6-7, en 10-8 aan het langste eind. Zie ook pagina 17 en 23 schiphol/birminghamDuizenden Nederlandse supporters zijn de afgelopen dagen afgereisd naar Enge land om het Nederlands elftal vanavond te steunen in de wedstrijd tegen Schotland. Op de foto de aan komst van de eerste fans in Birmingham. Vanmorgen vertrokken de laatste drieduizend supporters vanaf Schiphol. In totaal zullen ongeveer tienduizend fans Oranje in Villa Park aanmoedigen. De wedstrijd begint om half zes. De televisie-uitzending van de NOS begint om vijf uur op Nederland 2. FOTO ANP MARCEL ANTONISSE De scheidsrechters bij het toernooi om het Europees Kampioenschap voetbal heb ben in het openingsweekein de flink in de borstzak gegre pen. Tijdens de eerste vier wedstrijden van het toernooi deelden ze 29 gele en twee ro de kaarten uit. De meeste kaarten (tien keer geel) trok de Engelsman David Elleray in het duel Duitsland-Tsjechië (2-0). Ook zijn Italiaanse collega Cecca- rini had het druk met het no teren van overtredingen. Tij dens Spanje-Bulgarije (1-1) schreef hij zeven spelers, vier Spanjaarden en drie Bulga ren, in zijn boekje. Twee spe lers, de Spanjaard Pizzi en de Bulgaar Hoebtchev kregen de rode kaart. De Nederlandse scheids rechter Mario van der Ende trok tijdens het duel Dene marken-Portugal (1-1) zes keer een kaart, waarvan vier voor de Portugezen. Ook zijn Spaanse collega Diaz Vega trad zes keer bestraffend op tijdens het openingsduel tus sen Engeland en Zwitserland (1-1). twee keer tegen de thuisclub en vier keer tegen de Zwitsers. Zie ook pagina 17,18 en 19 Kat woont in auto redder marun kramp Een Alphense automobilist rijdt sinds kort rond met een onge wenste gast: een jonge kat heeft zich verschanst achter het dash board van zijn wagen. De 'Alphenaar ving het katje zaterdag langs Zegerbaan en redde het daarmee van een wis se verkeersdood. De kat kroop echter achter het dashboard. Toen de man haar daar wilde weghalen, beet het katje hem in zijn vinger en dook verder weg. Ook de te hulp geroepen poli tie zag geen kans het beestje uit zijn nieuwe verblijfplaats te lok ken. De automobilist liet het maar zo en zette een bakje kat tenvoer in de wagen. De gast maakte daar 's nachts graag ge bruik van en liet als dank wat uitwerpselen achter. Het katje maakt nog geen aanstalten zijn schuilplaats ach ter het dashboard te verlaten. Netanyahu zou kabinet deels rond hebben De Libanese terreurorganisatie Hezbollah (Partij van God) heeft vanmorgen aangekondigd de aanslagen tegen Israëlische doelen in het zuiden van Libanon te zullen opvoeren. De mededeling volgde op een aanval van Hez- bollah-strijders op een Israëlische patrouille in de door Israël gecontroleerde veiligheidszone in Zuid-Libanon. Die kostte aan vijf Israëlische soldaten het leven. marjayoun-jeruzalem-damascus Het is de ernstigste aanslag sinds de Israëlische verkiezin gen van twee weken geleden. Gisteren kwam al een Istaëlisch echtpaar om bij een terroristi sche actie. Hun stoffelijke over schotten werden ten zuiden van Jeruzalem in hun auto gevon den. De baby van het paar bleef ongedeerd. De nieuwe Israëlische pre mier Benjamin Netanyahu heeft gisteren de eerste ministers in zijn kabinet benoemd. Volgens een niet-officiële lijst in de Is raëlische kranten kranten gaat buitenlandse zaken naar David Levy en defensie naar Yitzhak Mordechai. De gepensioneerde generaals Ariel Sharon en Rafael Eitan krijgen Huisvesting en Binnen landse Veiligheid. Nathan Sharansky van de immigranten partij Yisrael B'Aliya zou minis ter van industrie worden. De lijst is nog niet compleet. Neta nyahu heeft nog een week de tijd om zijn kabinet aan het par lement voor te stellen. De demissionaire van buitenlandse zaken Ehud •Barak (53) heeft gisteren aange kondigd dat hij beschikbaar is voor de opvolging van Shimon Peres als partijleider van Arbeid. Het leiderschap zou pas vol gend jaar aan de orde zijn, maar er gaan stemmen op om de ver kiezing te vervroegen. De 72-ja- rige Peres, bij de verkiezingen verslagen door Netanyahu, zou van plan zijn terug te treden. De leiders van Syrië, Egypte en Saudi-Arabië hebben zater dag in Damascus opgeroepen tot een Arabische -topconferen tie, die eind juni in Cairo moet plaatsvinden. Zij waarschuwden dat wijziging in het vredesbeleid van Israël geweld in het Mid den-Oosten kan ontketenen. De drie leiders waren in de Syrische hoofdstad bijeen voor overleg over de toekomst van het vredesproces. Dat wordt ook het thema van de Arabische conferentie. Alle Arabische lan den behalve Irak worden uitge nodigd. In hun verklaring zei den de drie dat vrede alleen be reikt kan worden als Israël zich terugtrekt uit alle bezette gebie den. De deelnemers aan de Leidse marathon werden gisteren onder ideale loop- en weersomstandigheden weggeschoten. In totaal 511 lopers haalden de finish, vorig jaar waren dat er 602. >a brouwer de koning De WD voelt niets voor een parlementair onderzoek naar de gang van zaken rond TCR. Vol gens woordvoerder Klein Mole- kamp dreigt het wapen van het parlementair onderzoek door het veelvuldig gebruik bot te worden. Bovendien zou het niet veel toevoegen aan wat ook via normale onderzoeken boven water is te krijgen. Klein Molekamp reageert op de roep van met name PvdA en SP om een onderzoek. Kroes ging tegen alle adviezen in met TCR in zee en gaf het bedrijf, dat verdacht werd van groot schalige milieufraude, 23 mil joen gulden subsidie. De WD lijkt met zijn bezwa ren alleen te staan. Het CDA wil wel een parlementair onder zoek, 'omdat daaruit lessen ge trokken kunnen worden voor de toekomst', aldus CDA-woord- voerder Esselink. Ook D66 steunt die roep. Pagina 2: Veel hoofdrolspelers TCR niet gehoord Een marathon zonder uitschieters. Zo ty peerde organisator Tjeerd Scheffer de zesde 3M Marathon van Leiden, die gis teren rtog vlekkelozer verliep dan de af gelopen jhren. Tegenover het stagneren de ('stabiele') aantal deelnemers en het kleinere aantal toeschouwers, stelde de Leidenaar de toegenomen kwaliteit van het hardloopevenement. ,,En er is dit jaar niemand in het ziekenhuis beland." Na het verheugende resultaat van de voorinschrijving, dat ruim tien procent groter was dan vorig jaar, verwachtte de marathon-organisatie een recordaantal deelnemers. Maar de tegenvallende na- inschrijving, wellicht omdat lopers vreesden voor een tropische marathon dag, deed de winst gisteren zo goed als te niet. De druk bezochte kinderloop niet inbegrepen, haalden 4.652 deelnemers aan de marathon, 21,1 kilometer en 10 kilometer de finish tegen 4.631 in het topjaar 1995. Het aantal succesvolle ma rathonlopers liep terug van 602 tot 511 Dat de weergoden geen roet in het eten zouden gooien, wist Scheffer al een paar dagen. Hij ging af op de prognoses van Meteo Consult. De Nederlandse at- letiekunie (KNAU) daarentegen ver trouwde in de persoon van Wim van der Sluijs minder op de weersverwachting. Op zaterdagavond belde hij in paniek naar Leiden met de mededeling dat de marathon bij extreme hitte niet mocht doorgaan. Scheffer werd niet warm of koud van de inmenging door de KNAU. Een nood scenario is immers altijd voorhanden. „Maar het reglement van de atletiekunie, dat zegt dat er geen marathon mag wor den georganiseerd als het warmer is dan 27 graden Celsius, vind ik onzinnig. Kop pel het dan aan de luchtvochtigheid. Die speelt namelijk ook een rol." Meer moeite had Scheffer met de on aangekondigde afwezigheid van Leonid FOTO LOEK ZUYDERDUIN Nasedkin uit de Oekraïne. Met zijn per soonlijke toptijd van 2.16.20 was hij op papier de snelste deelnemer, maar toen Justine Pelmelay de lopers had 'wegge- zongen', was er geen spoor te bekennen van Nasedkin. „Misschien zit hij wel thuis", zei Scheffer na afloop ontstemd. „Voor hem heb ik veel moeite gedaan om een visum te regelen. Ik zal nog een hartig woordje spreken met zijn zaak- Misschien wil ik hem daar- oit meer zien." Voor viervoudig Lewandowski, winnend in 2.22,03, had de organisator meer respect. Zie verder de pagina's 25 t/m 31 HET WOORD IS AAN Franz Liszt Er is muziek die tot iemand komt en er is muziek die ver langt dat men tot haar gaat. weersverwachting r/20» 8720° 9721° 10% 10% 60% 60% VANDAAG 32 PAGINA'S Buitenland Cultuur Economie 8 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving10 Randstad 12 RW/programma's15 Sport17 t/m 31 Strips6 Uitgaan14 De kortingsbon is vandaag voor kinderen. Poppenthea ter Wellus Nietus speelt 'Cir cus Pèperoni', een voorstel ling voor kinderen van 4 tot 10 jaar. Felle kritiek Van Aartsen op haringonderzoek pieter van hove Het onderzoek van Europese biologen naar de haringstand is volstrekt onvoldoende om een beleid voor de toekomst uit te stippelen. Dat zei minister Van Aartsen (landbouw en visserij) zaterdag bij de opening van de dag van de Zeevisserij in IJmui- den. In een half jaar tijd heeft de haringwerkgroep van de Inter nationale Raad voor Onderzoek van de Zee (ICES) maar liefst drie volstrekt verschillende prognoses omtrent de haring stand in de Noordzee uitgevaar digd. Volgens Van Aartsen zal er eerst in Europees verband over eenstemming moeten zijn over de manier van verzamelen van onderzoeksgegevens, voordat er bindende conclusies worden getrokken. Van Aartsen handhaafde zijn standpunt vandaag, tijdens het overleg van de Europese minis ters van visserij over de vangstquota voor volgend jaar. De minster zei zaterdag geen boodschap meer te hebben aan allerlei biologische adviezen die volstrekt met elkaar in tegen strijd zijn. Pagina 12: RIVO kan wel door de grond zakken Oud-minister Kroes (verkeer en waterstaat) weigert in te gaan op de rol die zij heeft gespeeld in de opkomst en ondergang van Tankcleaning Rotterdam (TCR). Alleen als de vragen wor den gesteld door een pariemem taire enquêtecommissie, is zij bereid antwoord te geven. „Ik ben het zo langzamer hand spuugzat dat er van alles wordt geschreven", zegt de ex- minister. „Er is maar één ding dat ik wil en dat is een parle mentaire enquête. Wat mij be treft komt die er vandaag nog." Kroes wil onder geen beding ingaan op het CRI-rapport uit 1995, waarover deze krant vrij dag publiceerde. Uit dat stuk wordt duidelijk dat topambte naren van VROM, Justitie en Verkeer en Waterstaat eind ja ren tachtig een strafrechtelijk onderzoek tegen TCR lieten stopzetten, omdat dat de positie van de toenmalige minister on houdbaar zou maken. Nederlander in Singapore met xte aangehouden In Singapore is een 48-jarige Nederlander aangehouden die meer dan 2.000 xtc-pillen naar Indonesië wilde smokkelen. Dat heeft de Singaporese televisie vanochtend gemeld. De man is gisteren aangehou den op het vliegveld Changi na een- vlucht uit Amsterdam. Als hij schuldig wordt bevonden, kan hij een maximumstraf van 20 jaar gevangenis en 15 slagen met de rotting krijgen. In september 1994 werd de Nederlander Johannes van Damme in de stadstaat opge hangen wegens heroïnesmok kel. VVD aast op voorzitterschap Tweede Kamer denh Voorzitter Van Zijl van de Ka mercommissie die onderzoek doet naar de crisis bij het Colle ge van Toezicht Sociale Verze keringen (CTSV) noemt het 'on denkbaar' dat één van de com missieleden zou hebben gelekt naar de Volkskrant. Deze krant meldde vandaag dat minister Melkert (sociale zaken) op 1 april in een overleg met leden van de coalitiefracties staatsse cretaris Linschoten op voor hand in bescherming heeft pro beren te nemen. De bijeenkomst, een dag voor de Tweede Kamer officieel be sloot tot een parlementair on derzoek, was volgens Melkert bedoeld om 'te vermijden dat er stagnatie zou optreden in de ge zondmaking van de situatie bij het CTSV'. De minister ontken de met klem vooraf de politieke conclusies van de CTSV-com- missie hebben proberen te be ïnvloeden. Maar volgens de Volksrant zouden de betrokken coalitiele den, Schimmel, Adelmund of Van Hoof de CTSV-commissie in een besloten verhoor hebben verteld dat Melkert wel degelijk druk heeft uitgeoefend om het onderzoek beperkt te houden. Als Kamervoorzitter Deetman (CDA) opstapt en burgemeester van Den Haag wordt, claimt de WD de voorzittersstoel in de Tweede Kamer. De liberalen schuiven dan het Kamerlid Weisglas naar voren. Dat het CDA de opvolger van Deetman wil leveren, noemt Weisglas ronduit voorbarig. Deetman is overigens nog niet benoemd als burgemeester; de procedure is amper begonnen. Desondanks heeft het CDA al hardop ver kondigd dat oud-partijvoorzit ter Bukman de opvolger van zijn partijgenoot Deetman wordt. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ia, dat Is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: - (I.v.m. controle bezorging) laand automatisch (f. 31.30) Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28 030 J Per kwartaal acceptgiro (f. 91,20) O automatisch (f. 90,20) afgelopen 3 maandei "712141 "400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1