Leidsch Dagblad he ma jaar sneuvelt in vleesoorlog Het extraatje van Liga. Pleidooi voor een 'Nederlandse Blauwe Vlag' Leidenaars bekennen aanslag Formosastraat Tegenstander Quick Boys blijkt op vakantie te zijn GOED NIEUWS Kamervragen over IRT-floppy Een vlieger voor elke dissident AG 4 JUN11996 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 [NL Buitenland Cultuur en Kunst iSport Het is bepaald geen I lolletje in een I Marokkaanse cel Labour schokt Britten met plan voor 'avondklok' jongeren Overzicht werk Escherop cd-rom Ajaxlaat a Nwankwo .J Kanu vallen md tussen Britten en rest van Europa groter ïtse regering heeft gisteren opnieuw een aantal be- n over Europese samenwerking geblokkeerd. Daar- kan de voorbereiding voor het Europees Jaar tegen me niet doorgaan. De Europese Unie wilde 1997 als ajaar tegen vreemdelingenhaat en discriminatie lerken. jURG s een vergadering van de ers van sociale zaken in iburg beriepen de Britten p de ban op Brits rund die het hen voorlopig on- ijk maakt mee te doen iropese samenwerking. De Europese landbouwminis ters laten het intussen aan de Europese Commissie om voor Britse gelatine, talg en sperma het exportverbod ten dele op te heffen. Ze konden het gisteren onderling niet eens worden. Zes landen, waaronder Nederland, bleven een versoepeling van het exportverbod op Brits rundvlees afwijzen. Europees landbouw commissaris Fischler heeft al enige tijd geleden te kennen ge geven het verbod voor deze bij producten te willen opheffen. „Dit is een teleurstellende uit komst", zei landbouwminister Van Aartsen vannacht, na een marathonzitting. Volgens Van Aartsen was het met een beetje goede wil wel gelukt een poli tiek akkoord te bereiken. Maar Groot-Brittannië hield onver kort vast aan een exportgoed- keuring voor rundersperma, wat voor zes EU-lidstaten onaccep tabel was. Met het toelaten van gelatine en talg hadden Neder land, Luxemburg en België min der moeite. Duitsland, Oosten rijk en Portugal waren tegen el ke versoepeling van het export verbod. Het Europese geduld met de Britse dwarsliggerij begint snel op te raken, zo bleek in Luxem burg. „De sfeer is niet verbe terd, dat merk ik aan diverse collega's", zei Van Aartsen. Eu ropees Commissaris voor me dedinging Van Miert waar schuwde gisteren dat de anti- Europese houding van de rege ring-Major ook kan leiden tot een anti-Britse houding in de rest van Europa. „De Britten spelen met vuur. Hoe meer be slissingen ze blokkeren, hoe meer kans ze hebben andere lidstaten tegen zich in het har nas te jagen", aldus Van Miert. De Europese Commissie deed op 27 maart Brits rundvlees in de ban, nadat Londen had ver klaard dat de gekke-koeienziek- te BSE mogelijk overdraagbaar is op De 37-jarige eigenaar van het Leidse eetcafé Royal en zijn 38- jarige vriendin hebben tegen over de politie bekend zondag een huis in de Formosastraat in brand te hebben gestoken. De brandstichting was een aanslag op de drie bewoners van het huis, die overigens ongedeerd bleven. Wraak was het motief voor de aanslag. Een van de bewoners van de uitgebrande woning zou eerder afgelopen weekeinde de ruiten hebben ingegooid van het eetcafé aan de Janvossen- steeg. „Toen de eigenaar van het café zag wat er met zijn rui ten was gebeurd, werd hij giftig en in een opwelling is hij samen met zijn vriendin naar de For- t gegaan. Wat voor re latie de twee partijen hebben, is nog niet helemaal duidelijk. Het is in elk geval geen familie van elkaar", zegt een woordvoerder van de politie. Kort na de aanslag, waarbij een benzinebom in het huis werd gegooid en de bewoners ook zouden zijn bedreigd met een vuurwapen, werd het duo aangehouden in Amsterdam. Een wapen is niet aangetroffen. Het tweetal wordt morgen voor geleid voor de officier van justi tie en die moet bepalen of zij nog langer moeten blijven vast- Pagina Leiden: Buurt reageert opgelucht op sluiting eetcafé Royal Raadsels rond incident met Martinair-toestel schiphol «bill meyer De oorzaak van het incident met de Boeing 767 van Martin air vorige week in Boston is nog steeds een raadsel. Het vliegtuig maakte een noodlanding nadat alle elektronische systemen in de cockpit waren uitgevallen. Dat komt zelden of nooit voor. Daarom is het toestel deze week van Boston naar het hoofdkwar tier van vliegtuigbouwer Boeing in Seattle aan de Amerikaan se westkust gevlogen voor nader onderzoek. Ingenieurs van Boeing zoeken nu met man en macht naar de oorzaak van het uitvallen van de systemen. Het is zeer uitzonder lijk dat alle beeldschermen, waarop de verschillende vlieg- instrumenten digitaal zijn weer gegeven, tegelijk dienst weige ren. De bemanning moest het toestel met b'ehulp van een magnetisch kompasje op de hand naar beneden loodsen. Het vliegtuig maakte daarop een zeer harde landing, waarbij de banden knapten. De beman ning kon niet goed inschatten hoe hard het toestel ging, om dat ook de snelheidsmeters wa ren uitgevallen. Voor de belang rijke cockpit-instrumenten zijn in moderne vliegtuigen tenmin ste twee tot drie backup-syste- men. Vliegtuigbouwers garan deren dat die nooit allemaal te gelijk kunnen uitvallen. Martinair-woordvoerder U. Buys zegt geen commentaar te willen geven. „De oorzaak van de problemen wordt nu door Boeing onderzocht." Hij ontkent echter dat alle cockpit instrumenten tegelijk zijn uitge vallen. HET WOORD IS AAN Anonymus Een mens heeft drie jaar no dig om te leren praten en de rest van zijn leven om zijn mond te leren houden. VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland. Buitenland Consument Computer Cultuur Economie 14 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving10 Randstad12 Regio9,10,11,13 RTV/programma's Sport Strips De met acht prijzen onder scheiden film Zusje draait bij de Stichting Film Voorscho ten, waar met de LD-bon drie kaartjes voor de prijs van twee zijn te verkrijgen. VOETBAL OP TV 20.10 uur, Veronica: Neder land-Ierland, vriendschappelij ke interland ter voorbereiding op het EK voetbal. Bijlage over Leidse marathon Komende zondag wordt de Leid se marathon gelopen. Het is al weer de zesde editie. Het Leidsch Dagblad is daar uiteraard bij. Als opwarmer bieden wij de lezers een bijlage aan, waarin alle we tenswaardigheden zijn vermeld. Inclusief een kaart met het par cours voor de marathon, de hal ve marathon, de 10 kilometer en de kinderloop. Vanzelfsprekend hebben we de deelnemerslijsten (met startnummers) afgedrukt. beseft dat de voorronde om de 'betaalde' beker aan het eind ;n wordt gespeeld, s druk doende om an hun vakantie- halen. De helft is inmiddels opgespoord. Donder dag neemt de club een beslis sing over het zich al dan niet te rugtrekken uit het bekertoer- leiden rob onderwater Het bekerduel Heerenveen 2- Quick Boys in de voorronde van de Amstel Cup staat op losse schroeven. Het duel staat voor komende zaterdag in Gorredijk geprogrammeerd, maar Heerenveen heeft abusievelijk zijn spelers op vakantie" ge stuurd. De profclub heeft niet Heerenveen i de spelers v adres terug t NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, datls goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: maand automatisch (f. 31,30) Per ki (I.v.m. controle bezorging) 'er kwartaal y D acceptgiro (f. 91,20) J 3 automatisch (f. 90,20) 3 Deze bon in een envelop, zonder postzegel, leidsch Dagblad, Abonnee-service, /oordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28030 Japanse oorlogsbodem |t bij marine-oefeningen na- lawaii per abuis een Ameri- ls jachtvliegtuig neerge iten. Dit hebben Japanse lia vanmorgen gemeld. Het pse persbureau Fuji meid- lat de bemanning van het jtuig is gered. jn woordvoerder van het Ja- se ministerie van defensie je slechts bevestigen dat er .'incident heeft plaatsgehad. het Japanse persbureau 'ress opende een Japans gedurende gezamenlijke ingen met de Amerikaan- tnarine, het vuur op een Èrikaans jachtvliegtuig. hong kong Kunstenaar Lau Kin Wai bouwt in Hong Kong aan een toren van vliegers, waarmee hij wil herdenken dat China vandaag precies zeven jaar geleden het studentenpro test op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking bloedig neersloeg. Op elke vlieger in de toren staat de naam van een in China gevangen zittende dissident. De zaak heeft in Hong Kong extra aandacht, omdat de Britse kroonkolonie volgend jaar overgaat in Chinese handen. In Peking zelf is de bewaking van het plein vandaag extra verscherpt. De autoriteiten willen koste wat kost voorkomen dat de opstand wordt herdacht. Pagina 7: Kracht van 'Tiananmen' lijkt anno 1996 gebroken. foto ap vincent vu egmond/noordwuk/katwuk paul de vlieger De Europese Blauwe Vlag, een keurmerk voor badplaatsen met een schoon en veilig strand, kan beter worden afgeschaft. In plaats daarvan moet een nationale milieu-onderschei- ding voor badplaatsen in het le ven worden geroepen. Dat vindt E. Kraakman, voor zitter van de Nederlandse Ver eniging Strandexploitanten Noordzeestrand (NVSN). „Zoals het nu gaat is het waardeloos. Als het in Europees verband niet op een fatsoenlijke manier kan, dan in vredesnaam maar een eigen onderschei ding", aldus Kraakman. Hij rea geert hiermee op het vorige week bekend geworden bericht dat de internationale Blauwe Vlag-jury dit jaar geen enkele Nederlandse kustplaats de Blauwe Vlag toekent. Niet om dat de plaatsen het milieukeur merk niet zouden verdienen, maar omdat Rijkswaterstaat on voldoende meetgegevens van het zeewater zou hebben ver strekt. „Dit lijkt natuurlijk nergens op", aldus Kraakman namens de 125 (van de 275) bij de NVSN aangesloten strandtenthouders. BVD deed niets met verkregen informatie gemaakt ter gelegenheid van het EK, die op alle speelse en sportieve momenten van pas komt Neem er twéé van Liga enu scoort Liga Evergreen, Liga Switch, den haag. jan kuys tlgt u, als u twee lekkere Liga- kten koopt, een speciale oranje "sportsbottle" cadeau, iianoige drinkbeker, speciaal Liga Baby-/kinderkoeken, Liga Cracottes, *1 QQ Liga Sanovite, Nü Bij 2 verpakkingen naar keuze: 5 gratis oranje sportsbottle.4 ze week alleen bij Albert Heijn. oh Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 8 juni a.s. Zolang de voorraad strekt haags Kamerlid Hans Hillen, CDA- woordvoerder in de IRT-affaire, wil weten wat er precies is ge beurd met een in maart 1994 bij de Haarlemse politie weggeno men floppy. Het geheime mate riaal op deze- diskette is toen overgedragen aan de Amster damse politie en vervolgens aan de BVD. Twee uit Amsterdam afkom stige rechercheurs van de Haar lemse politie, die de activiteiten van enkele van hun collega's niet vertrouwden, hebben ge heime informatie van de Crimi nele Inlichtingen Dienst (CID) op de diskette gezet. Die disket te en hun klachten hebben zij vervolgens aangeboden aan de politie in Amsterdam, omdat de korpsleiding in Haarlem geen gehoor zou geven. Hillen wil nu weten wat er destijds met de informatie op de flop is gedaan. Tevens vraagt hij of de informatie h^t inscha kelen van de BVD rechtvaardig de. Het CDA-kamerlid wil pre cies weten, wat er op de diskette heeft gestaan. Hij vraagt minis ter Sorgdrager (justitie) die ge gevens aan de Tweede Kamer beschikbaar te stellen. Hillen is verbaasd dat het toenmalige hoofd van de BVD, Docters van Leeuwen, destijds geen maatregelen heeft geno men op basis van de informatie, die op de floppy stond. Hij wil daarom weten of toen ook de minister is ingeschakeld en wel ke andere functionarissen nog meer op de hoogte waren van de informatie, die uit het Haar lemse politiebureau is gestolen. Hij vraagt verder wat er nader hand met de diskette is ge beurd. Pagina 2: Prestige van Dijkstal loopt flinke deuk op Pagina 3: 'Verhuisplan' politie chefs krijgt steun paarse frac ties „En eigenlijk is er al jaren grote onduidelijkheid rond die Blau we Vlag. We moeten toe naar een minder bureaucratische, landelijke beoordeling van de stranden. De belangen zijn na melijk te groot om er maar een beetje vrijblijvend mee om te blijven gaan." Weinig kans op bestand IRA Het ziet er absoluut niet naar uit dat de IRA, het verboden Ier se Republikeinse Leger, nog voor het begin van de vredeson derhandelingen over Noord-Ier- land een nieuw staakt-het-vu- ren afkondigt. Dit bleek gisteren tijdens een uitzending van de BBC, waarin een anonieme zegsman van de IRA sprak. Er is lang gespeculeerd over de mogelijkheid van een nieuw bestand. Londen heeft dit als conditie gesteld voor deelname van Sinn Fein, de politieke vleu gel van de IRA, aan het vredes overleg. De IRA zegde in februa ri het staakt-het-vuren op en pleegde vervolgens in Londen een serie bomaanslagen. srste theorie-examen voor inds 1 juni verplichte) cer- it voor brom- en snorfiet- neeft gisteren een ware ling onder de kandidaten iggebracht. Van de 34 kan- ;n, die nota bene allen een lie cursus hadden gevolgd, Jen slechts twee personen, pk zij, Annemieke Boers ;n Robin Veninga (16) uit ivenzande, voldeden met [ede antwoorden (van de f) maar net aan de strenge hum-eis. m- en snorfietsers die al iuto- of motorrijbewijs be- hoeven geen certificaat te en. maar moeten zich aan wel met dat rijbewijs en legitimeren. Na een iopperiode zal de politie I- en snorfieters zonder icaat of rijbewijs een boete 10 gulden opleggen, n de mensen die gisteroch- in Rijswijk opgingen voor erste gescheiden theorie- lens voor motoren (A) en 's (B), zakte ook bijna ie- Bn. Voor A slaagde slechts iran de veertig kandidaten, B waren drie van de veertig BSVOl. pans schip hiet vliegtuig n VS neer chting bij ste examen imfiets-bewijs

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1