Leidsch Dagblad 'Karadzic belooft af te treden' 17 21 Katwijker verkoopt bal finale Ajax-Juventus op Internet Liggende ovatie? lort geding over duur :hilderij Mariënhaven rouw overleden door enselijk groeihormoon Besluit over Hebron aan Netanyahu lak voor twaalven wisselen mderden voetballers van club Iemco gooit de handdoek in de ring Exact GOED NIEUWS ZATERDAG 1 JUN11996 m ss1 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41095 LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 1,95 Binnenland Ouderen hebben - j geen vertrouwen in politiek Buitenland Cultuur en Kunst Positie Sinn Fein in Noord-lerland versterkt 'Monsters van Rijnland' in Boerhaave Museum Sport LeidenaarJan Klerks behandelt roeiers met respect Servische persbureau BETA: adovan Karadzic, de president van de Republika Srpska IS) binnen Bosnië, „heeft beloofd een document over jn aftreden te tekenen". Dat heeft het onafhankelijke ervische persbureau BETA gemeld op gezag van bron- en in de omgeving van de Bosnisch-Servische leiding. de leiding van Servië en Wie een aandenken wil hebben aan de finale Ajax-Juventus kan tegenwoordig ook al op Internet terecht. Op één van de pagina's van dit elektronische net biedt Katwijker Kees Kraaijenoord de officiële wedstrijdbal aan. Driehonderd piek is tot dusver het hoogste bod. Maar daar doet de Katwijker het niet voor. „Dan houden we hem net zo lief zelf." De bal kwam in het bezit van een fa milielid van de Katwijker dankzij Ajax- doelman Edwin van der Sar. „Die trapte hem na de wedstrijd één van de Ajax- vakken in. Dat familielid van mij dook er meteen bovenop. Hij verwachtte nog even dat hij bedolven zou worden on der andere liefhebbers, maar dat viel gelukkig mee." Kraaijenoord, een fanatiek Internet gebruiker, stelde vervolgens voor om de bal digitaal te veilen. „Gewoon, om te kijken hoe dat gaat. We zijn wel be nieuwd wat er allemaal op ons afkomt." Volgens de Katwijker is de elektronische veiling uniek. „Naar mijn weten is zo iets nog niet eerder gedaan. Ik denk trouwens dat dit een heel aardig idee is voor bedrijven. Internet biedt op dit punt ongekende mogelijkheden." Wat hij voor de bal hoopt te krijgen, durft Kraaijenoord niet te zeggen. „Het is een lolletje. We zien wel wat mensen er voor geven." Wat hij en zijn familie lid eventueel met het geld gaan doen, kan hij evenmin vertellen. „Daar heb ben we nog niet over nagedacht." Ove rigens wil de Katwijker de naam van zijn familielid niet kwijt. „We willen het helemaal via Internet doen. Als zijn naam bekend wordt, ben ik bang dat een hoop gaan vallei hem toch thuis lastig Blijft er nog één vraag: is het wel de. echte wedstrijdbal? Kraaijenoord: „Har de bewijzen kan ik natuurlijk niet leve ren. Behalve dan de teksten die op de bal staan: 'Adidas, nummer 202.L5E, of ficial Match ball of the FIFA World Cup 1994'. Ze maken kennelijk niet voor el ke gelegenheid nieuwe ballen. Maar mensen moeten me geloven, het is echt de wedstrijdbal. Daar steek ik voor hon derd procent mijn hand voor in het HET WOORD IS AAN Victor Hugo Sommige gedachten zijn ge beden. Er zijn ogenblikken waarop, welke de houding van het lichaam ook moge zijn, de ziel knielt. WEERSVERWACHTING )lgens dezelfde bronnen wil Servische president Slo- idan Milosevic het document terdag in Genève presente- n. Zondag vergadert in die ritserse stad de Contactgroep S, Rusland, Frankrijk, Vere- 'd Koninkrijk en Duitsland) ;t de presidenten van Servië, oatië en Bosnië, de onderte- naars van het vredesakkoord Dayton. /olgens BETA is het akkoord 5r de ondertekening van het cument door Karadzic aan begin van deze week bereikt lens een „serie van gesprek- van hoge leiders van de RS Joegoslavië in Belgrado". De leiding van de Bosnische Serviërs „voorziet geen enkele andere personele verandering" en is „bereid alles in het werk te stellen om de toepassing van het akkoord van Dayton veilig te stellen", aldus BETA. Volgens dat akkoord mogen personen die door het Joegoslavië-Tribu- naal in Den Haag zijn aange klaagd, geen officiële functies vervullen. Naast Karadzic valt ook legerleider Mladic onder deze bepaling. Beiden zijn on der meer aangeklaagd wegens oorlogsmisdaden bij de verove ring van Srebrenica. mond/den haag beelding van Romeinse slaven, doorverkoopt. Na een eventuele inbeslagname moeten beide partijen verder procederen over het eigendomsrecht van het schilderij. Van Utenhove stelt vast dat het schilderij in april door een medewerker van het verpleeghuis is verduisterd. Zonder toestemming van de di rectie zou het personeelslid het doek hebben verkocht aan de Hagenaar. De advocaat van de ze koper, A.H. Westendorp, be weert daarentegen dat er sprake is van een 'gewone koopover eenkomst'. Zijn cliënt zou vaker zaken hebben gedaan met de betrokken medewerker, die na ontdekking van de 'verduiste ring' is geschorst. een kort geding hoopt het mondse verpleeghuis Ma- haven een schilderij terug te ;en dat door een medewer- is verkocht aan een hande- in oud ijzer. Deze Hagenaar eert op grond van een taxa- ipport uit 1981 dat het doek waarde heeft van 2,5 mil- gulden. Inzet van het kort F ng is de inbeslagname van n 1512 geschilderde, onge ëerde kunstwerk. L. van ihove, de Haagse advocaat namens Mariënhaven op- lt, wil met deze actie voor- en dat de Hagenaar het derij, met daarop een af- amsterdam» Liggend luisteren en wegmijmeren op muziek. Het kan de- derlandse artiesten in de wereld zer dagen zelfs tot twee keer toe in het Amsterdams Concertgebouw. De monumentale concertzaal heeft al veel meegemaakt in de meer d< honderd jaar van haar bestaan, maar zelden een liggende ovatie. Het mooie plaatje is het resultaat van een hersenspinsel van componist-i sicus Coen Bais, e n de weinige uitzonderlijk goed verkopende Ne- bijdrage afleverde. w age. Zijn muziek laat zich bijzonder goed combineren met tal van vormen van contemplatie en meditatie, een staat van bezonkenheid die geholpen is met een horizon tale positie. Eén van Bais' medemuzikanten was violist Jaap van Zwe den, die weliswaar met gesloten ogen, maar in verticale houding zijn Regering voert evacuatie niet meer uit overige ongeveer 550 die met dit hormoon zijn be handeld lijden vooralsnog niet aan de ziekte. Het sterfgeval wordt bekend gemaakt in het nu bekend is geworden, is 190 een 39-jarige vrouw ëden aan gevolgen van Creutzfeldt-Jakob. Zij had Nederlands Tijdschrift ekte opgelopen nadat zij neeskunde dat ar was behandeld met een schijnt, elijk groeihormoon. De r Ge- De Israëlische premier Peres schenkt zijn opvolger een hete aardappel. Likud-leider Benja min Netanyahu, «Israëls nieuwe minister-president, mag beslis sen over de terugtrekking van het Israëlische leger uit de stad Hebron op de Westelijke Jor- daanoever. Peres maakte giste ren bekend dat de huidige rege ring de voor half juni vi militaire evacuatie niet uitvoeren. In een reactie op dat besluit zei Likud-Knessetlid Ariel Sharon - waarschijnlijk minister van financiën in de nieuwe re gering - dat er meer troepen naar Hebron moeten worden gestuurd om de Israëlische ko lonisten daar te beschermen. In de loop van de verkiezingscam pagne heeft hij gepleit voor een opvoering van het aantal kolo nisten inde stad. Netanyahu zelf zei tijdens zijn verkiezingscampagne over de joodse nederzettingen: „Wij zijn van plan de nederzettingen in Judea en Samaria (de Westelijke Jordaanoever) te versterken en koesteren. Wij zullen de om vang van nieuwe nederzettin gen bespreken in de komende regering." En over terugtrekking uit Hebron: „Ik ben van mening dat wij ons in het geheel niet uit Hebron moeten terugtrekken." Pagina 5: 'Ontruiming Hebron dient door te gaan' SPIEGELS VELE MATEN EN SOORTEN GESLEPEN GLAS VANAF 195,- L AMBERS loman leefmans srschrijvingstermijn voor voetballers die ko- seizoen voor een andere club willen uitko- sloot om middernacht. Klokslag 00.00 uur KNVB-bestuurder Cor van Steijn de brie- s op het Leiderdorpse bondsbureau. overschrijvingen komen pas op het aller- moment rond. Daarom was het gister- in de late uurtjes op de matig vellichte irplaats van de Bloemerd een komen en v'an clubvertegenwoordigers die per auto en snel een paar blauwe formuliertjes in de vamen stoppen. „Een secretaris wacht na- zo lang mogelijk met inleveren. Er kun- )elers zijn die zich op het laatste moment ken", verklaart Van Steijn de laatkomers, lad vanavond ook om zeven uur kunnen i", zegt w Katwijk-secretaris Gerard Hoek h rond de klok van elf meldt. „Bij ons zit er ist minute bij. Toevallig kreeg ik om kwart en nog een overschrijving van een jeugd- je binnen. Die kon ik dus toch nog meene- ie het maar als een soort service." kwartier na het vertrek van Hoek staat in 1 <er een tweekoppige delegatie van w Lei- de stoep. „Voor ons is het een traditie om laatste avond te komen", zegt secretaris n der Wolk. „Er zitten geen spoedgevallen :woon verwerkt en weggebracht." Zo'n spoedgeval had zijn collega Cees van Duivenbode van Lugdunum wel. „Vanmiddag had ik alles al weggebracht en ik dacht dat ik er vanaf was. Kom in na het sportcafé thuis, liggen er nog vier nieu we op me te wachten. Dus hier ben ik weer." Tussendoor arriveren de administrateur van Ter Leede, iemand van de zaalvoetballers van RGC en secretaris Peter Sierat van De Sleutels. Al len ruim voor sluitingstijd. Als een van de laatsten komt de nieuwe penningmeester Aad van der Hoogt van Leidsche Boys aangereden. „Ze zeiden dat flc de formuleren maar eens moest wegbren gen, dan had ik dat ook eens meegemaakt." Het bondsbureau heeft zo op de avond van de 31ste mei veel weg 'van het belastingkantoor op 31 maart. Ook dan kleppert de brievenbus onop houdelijk als particulieren en bedrijven de even eens lichtblauwe brieven op het laatste nippertje inleveren. En net als de belastingdienst hanteert de KNVB strenge richtlijnen. Zou men coulant zijn voor laatkomers, zo is de ervaring van Van Steijn, dan is de kans groot dat daar de volgende keer mis bruik van wordt gemaakt. „Voor ons geldt: 31 mei is 31 mei. Alles wat daarna binnenkomt, wordt niet meer geaccepteerd." Pagina 22: De jaarlijkse overschrijvingen in kaart gebracht )r van Steijn leegt de brievenbus die met pakweg zevenhonderd blau- e formulieren is gevuld. foto loek zuyderduin De generale repetitie van de hogesnel heidstrein naar Pa rijs. Hollen en stil staan. 'Ik ben een hele kal me, rustige jongen'. Het drukke baasje RolfWouters. Vijf maanden na de opening van de tip pelzone in Amster dam. Het succes moet nog blijken. Denkwijzen Onwijs aardig zijn. Leiden, de steden banden en de gekke- koeienziekte. Opwin ding in Engeland. Lucky Luke 50 jaar. Tekenaar Maurice de Bevere nog lang niet uitgeblust. Onze Taal: Opsnij der. 'Iemco Zoeterwoude gooit de handdoek in de ring. U kunt zich zaterdag bij de bewind voerder melden die dan uitleg geeft over de mogelijke door start van het bedrijf en de beta ling van de salarissen.' Dat is de strekking van de brief die de on geveer 120 medewerkers van het Zoeterwoudse installatiebe drijf gistermiddag op de deur mat vonden. Hoewel er al enige tijd met de bonden over reorganisaties werd gesproken, komt de aan kondiging van ontslag en surse ance van betaling door direc teur Robert A. Smith toch nog als een verrassing. De directie zou juist maandag weer gaan overleggen met de Industrie bond FNV. Volgens de directie zijn de problemen te wijten aan het wegvallen van grote opdracht gevers als IBM en Fokker. Daar door was Iemco genoodzaakt zich te richten op de woning bouw. En in die sector is het be drijf met relatief duur personeel niet concurrerend. Sinds april zijn ongeveer dertig medewer kers gedetacheerd bij andere bedrijven. Na het pinksterweek- einde kreeg het kantoorperso neel in Zoeterwoude te horen dat het zich moest melden bij een zusterbedrijf in Almere. Het ongeveer tachtig jaar ou de Iemco was een familiebedrijf toen het twee jaar geleden werd overgenomen door Robert A. Smith, ooit oprichter van het automatiseringsbedrijf Install Data. Onder zijn leiding ging Iemco plotsklaps agressief de markt op en nam helemaal of bijna failliete branchegenoten over in onder andere Almere, Gorinchem en Grootschermer. Smith kondigde toen aan dat Iemco een grote speler zou wor den in de installatiebranche. Volgens werknemers vertoefde Smith zelf echter vooral in het buitenland. Smith en de Indus triebond FNV waren gister avond niet voor commentaar bereikbaar. Pantserwagens FBI bij Freemen De FBI heeft gisteren drie pant serwagens opgesteld rond de boerderij in Montana waar de Freemen, een zwaarbewapende groep mannen die geen over heidsgezag erkent, zich al twee maanden verschansen. In de boerderij zouden achttien men sen zitten, onder wie drie kinde ren. De Freemen zeggen uitver koren tq zijn door God. 107200 11722° 12724° 20% 10% 10% 40% 50% 60% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 5 VANDAAG 40 PAGINA'S Buitenland Cultuur Denksport Feiten en meningen2 Ketk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,12,13 RTV/programma's8,9 Sport21,22,23 Strips Toerisme Uitgaan Vanavond zijn veel verschil lende genres te beluisteren in het Leidse Volkshuis met het concert 'Made in Leiden', n kortingsbon. H 'software center /77T* Gespecialiseerd in Exact begeleiding •Hard- en software Opleidingen •Netwerken Installatie Support Vraag vrijblijvende demonstratiesl 2 Heemskerk De Jager Noordwijk Tel. 071 - 3 64 65 66 HOUTWERF KEUKEN STUDIO Koning Jnlinnalaan 46 Voorschoten NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. fa, dat is goed nieuws. Dus neem Ik nu een abonnement. e weken betaal ik mijn abonnement: maand automatisch (f, 31,30) TB. Deze aanbieding geldt alleen als u in de afgelopen 3 (proef)abonnement heeft gehad. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28 030

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1