Leidsch Dagblad Netanyahu zorgt voor ommekeer Flitstrein boemelt door Hollands landschap banen weg bij Hoogovens Buurjongen doodt meisje van vier Voorzitter Key Town Stars ondergedoken na vrijspraak Onteigening dreigt voor stationsflat Onbekend virus doodt peuters Rijnsburg GOED NIEUWS DONDERDAG 30 ME11996 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst Sport Docters van Leeuwen negeerde advies over getuige Hakkelaar 'VN lieten Srebrenica bewust vallen' Bachkoorin Hooglandse Kerk Onbeduidend «*,|3 stoeipartijtje van jL «3 Oranje met Chinezen Tweeduizend Leider Likud naar alle waarschijnlijkheid nieuwe premier Israël UMUIDEN ERIC JAN WETERINGS HET WOORD IS AAN Ebner-Eschenbach De wijze is zelden slim. WEERSVERWACHTING Bij Koninklijke Hoogovens in IJmuiden verdwijnen de ko mende jaren ongeveer tweedui zend arbeidsplaatsen. Het staal bedrijf wil in 2000 (of uiterlijk in 2002) maximaal 8.500 mensen op de loonlijst hebben, tegen de 10.500 thans. Een nog groter aantal mensen verliest zijn baan, omdat Hoogovens in de tussentijd een nog onbekend aantal nieuwe personeelsleden wil aantrekken. Het huidige werknemersbestand is gemid deld te oud en te laag opgeleid. Doel van de operatie is de kos te verlagen, om internatio naal te kunnen blijven concur- Volgens woordvoerder M. van der Vlis van Hoogovens gaat het slechts om 'globale getallen'. „We houden de personeelsbe zetting continu tegen het licht. nog geen sprake van een duidelijk omschreven doelstel- ling" Eerder dit jaar werd al bekend dat bij Hoogovens tot 1998 en kele honderden arbeidsplaatsen rdwijnen. Ook toen was er volgens Hoogovens niets onder de zon, omdat al langer bekend is dat het bedrijf 'geleidelijk minder mensen no dig heeft'. FNV-bestuurder J. Duynho- ■n zegt 'erg geschrokken' te zijn van de nieuwe cijfers. Vol gens hem zijn de genoemde aantallen dan ook zeker niet vrijblijvend. „In het centraal overleg tussen vakbonden en de hoofddirectie van het staalbe drijf is het aantal van 8.500 werknemers aan het begin van de volgende eeuw als een dui delijke doelstelling gepresen teerd. Bovendien was het voor >m te horen dat in dat aantal ook het nieuw te wer- personeel is meegeteld. Dat betekent dat in de komende ja- veel meer dan tweeduizend huh baan kwijtraken." Nieuw personeel is volgens Hoogovens noodzakelijk, omdat het huidige personeelsbestand onevenwichtig in elkaar steekt. De afgelopen jaren wer den vacatures nauwelijks ver vuld, waardoor er geen jonge- bij kwamen, terwijl, een groot aantal ouderen via specia le regelingen voortijdig vertrok. De generaties daartussen zijn oververtegenwoordigd. Bo vendien is er steeds meer be hoefte aan hoger opgeleid per soneel. In de afgelopen periode was al sprake van veel onrust onder werknemers. Bonden krijgen dagelijks telefoontjes van men- verschillende afdelingen die 'afvloeiingsregelingen' krij gen aangeboden, terwijl ze he lemaal niet weg willen. Vanmorgen bleek de onrust t een pamflet dat door een groep FNV-kaderleden bij de eenheid verpakkingsstaal werd uitgedeeld. Het management deze (winstgevende) afde ling heeft een plan gemaakt om de productie met dertig procent te verhogen, waarbij het aantal arbeidsplaatsen niet wordt ge- De 46-jarige Benjamin Netanyahu wordt waarschijnlijk de eerste rechtstreeks gekozen minister-president van Is raël. Met 99 procent van de stemmen geteld, had hij van morgen een minieme voorsprong (50,3 tegen 49,6 pro cent) op de zittende premier, Shimon Peres (72) van de partij Arbeid. Waarschijnlijk zal de definitieve uitslag niet eerder dan morgen bekend worden, als ook de stemmen van de soldaten zijn geteld. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De verkiezingsavond begon gis teren met goed nieuws voor Pe res. Volgens de schaduwverkie zingen zou de zittende premier een kleine overwinning beha len. Om negen uur Nederlandse tijd voorspelden de peilingen van het eerste televisienet 50,6 tegen 49,4 procent, het tweede hield het op 51,1 tegen 48,9. Maar het verschil tussen de kandidaten was al minder dan in de opiniepeilingen aan de vooravond van de verkiezings dag. Jongeren in het verkiezings hoofdkwartier van de partij Ar beid begonnen onmiddellijk feest te vieren, maar de oude garde toonde zich voorzichtiger. Velen herinnerden zich de ver kiezingen van 1981, toen Peres op grond van de uitslag van schaduwverkiezingen voorbarig als 'de nieuwe premier van Is raël' werd toegejuicht. De rechtstreekse verkiezing van de minister-president voor het eerst in de geschiede nisheeft de partijverkiezin- gen in de schaduw gesteld. Maar juist daar heeft zich, als gevolg van het nieuwe systeem, de grootste revolutie voorge daan. In nog grotere mate dan al werd verwacht hebben Israë liërs hun tweede stem uitge bracht op een kleine partij, re denerend dat ze met een keuze voor Peres of Netanyahu de loop van het vredesproces al hadden beïnvloed. De partij Arbeid (van 44 naar 34 zetels in de voorlopige uitsla gen) en de Likud/Tsomet- /Gesher-combinatie (van 40 naar 31) waren gisteravond de grote verliezers. De onbetwiste winnaar is 'Is rael b'Aliya', de nieuwe immi grantenpartij van Nathan Sharansky, die waarschijnlijk met zeven zetels in de Knesset komt. Ook de ultra-orthodoxe partij Shas en de Nationaal Reli gieuze Partij (beide van 6 naar 10 zetels) wonnen aanzienlijk. De rest van de voorlopige uit slagen: Meretz (Peres' liberale coalitiepartner) van 12 naar 9 zetels en Hadash (communis tisch/Arabisch) van 3 naar 5. De Verenigde Arabische Lijst (was 2), de Verenigde Tora Partij (was 4) en de nieuwe partij De Derde Weg krijgen ieder vier ze tels. De extreem-rechtse Mole- det zakt van drie zetels in de huidige Knesset naar twee in de De weduwe var de Israëlische premier Rabin liet vanmorgen weten dat ze van wege de verkiezingsuitslag over weegt het land te verlaten. Pagina 2: Stembusstrijd verloopt rus tig De dilemma's van Neta nyahu's Israël De eerste jaren nog geen sprake van een snelle rode streep REGIO LEIDEN LIESBETH BUITINK Het was nog maar een proef- ritje, maar de hogesnelheids trein was vanochtend voor het eerst te zien in de Leidse regio. Voorlopig is er nog geen sprake van een snelle rode streep door het Hollandse landschap, want de flitstrein rijdt de komende ja ren nog over bestaand spoor en daarmee ook door het nieuwe Leidse station. Vanaf aanstaan de zondag kunnen zakenlieden en toeristen gebruikmaken van de snelle verbinding tussen Am sterdam en Parijs. „Als u nu een reis naar Parijs boekt, krijgt u 75 minuten kor ting", prijzen de NS hun nieuwe flitstrein aan op de stationsbill boards. Bij Schiphol had de Thalys echter al een vertraging van drie tot vier minuten. Bij Den Haag Hollands Spoor was de achterstand op het normale schema van de proefrit opgelo pen tot tien minuten, en in Rot terdam tot een vol kwartier. Hoewel de flitstrein voorlopig in Nederland niet veel sneller rijdt dan een stoptrein, zorgde hij toch voor heel wat bekijks. Op een akker langs de rijksweg A 44 bleven boeren kijken hoe de hogesnelheidstrein hun land passeerde. Ook bewoners van het Warmondse verzorgings huis Mariënhaven en werkne mers van het lokale bedrijfsle ven konden even voelen hoe het is om een flitstrein door de ach tertuin te hebben lopen. Volgens het boekje mag de snelle trein minder dan vijf uur over zijn reis doen van Amster- MEOB-personeel vestigt hoop op onderzoek OEGSTGEEST RUDOLF KLEUN „Als de motie niet was aange nomen was het 'over en uit' ge weest voor het MEOB in Oegst- geest. Dus we zijn blij dat zij is aangenomen. Maar we vertrou wen het niet." Dick Havenaars het het De Thalys op Leidse bodem. dam naar Parijs. Met de gebrui kelijke verbinding is dat zes uur. Pas op het laatste stuk van het traject, in Frankrijk, kan de Tha lys optrekken naar haar top snelheid van 300 kilometer per uur. Als de lijn door het Groene Hart er ligt, neemt de reistijd naar de Franse hoofdstad af tot ruim drie uur. De snelle trein vertrekt vier maal per dag uit Amsterdam: twee maal 's morgens en twee maal 's middags. Op zijn reis passeert hij Schiphol, Den Haag, Rotterdam, Berchem, Antwerpen en Brussel Zuid, om vervolgens aan te komen in Pa ris Nord. Het duurste kaartje, business class, kost 402 gulden. Door vooraf te reserveren, kun- FOTO HIELCO KUIPERS nen de reiskosten omlaag wor den gebracht tot 132 gulden. Men krijgt dan een retourtje 'comfort 2', de luxe naam voor 'tweede klas', in handen. BEETSTERZWAAG GPD Een vierjarig meisje uit Beet- sterzwaag is gisteren door een overbuurjongen om het leven icht. Haar levenloze li chaam werd in kast op de slaapkamer jongen in een plastic zak aange troffen. De moeder van de jon geman deed de vondst nadat zoekactie naar het meisje door politie, brandweer en buurtgenoten geen resultaat had opgeleverd. Het drama speelde zich gis termiddag af. Toen de moeder van het meisje thuis kwam zag zij haar dochtertje niet zoals ge bruikelijk spelen op een gras veldje in de buurt van de wo ning. De vader had zijn doch tertje het laatst gezien in gezel schap van de 17-jarige over buurjongen. Een inderhaast georganiseer de zoekactie in de omgeving le verde niets op, maar wel de constatering dat de jongen ook was verdwenen. De moeder van de jongen kreeg uiteindelijk argwaan en controleerde zijn slaapkamer, waar ze het dode meisje vond. Vrij snel na de vondst van het meisje kwam ook de jongen weer thuis. Hij werd onmiddellijk gearresteerd. Over het motief tast de politie nog in het duister. Man bedreigd na rechtszaak over ontucht met majorettes Marine Electronisch en Optisch Bedrijf (MEOB) verwoordt waarschijnlijk het gevoel van veel personeelsleden. Met applaus begroetten zij gisteren het aannemen van de motie van het PvdA-Kamerlid Bert Middel, die nader onder zoek vraagt voordat wordt be sloten over het verplaatsen van het bedrijf naar Den Helder. Te gelijk was echter ook duidelijk dat staatssecretaris Gemlich Meijling de motie uitlegt als een bevestiging van de verplaatsing, terwijl bovendien de PvdA zich veel minder hard dan voorheen tegen de verplaatsing keert. „Het scheelde maar heel weinig of Middel had onder druk van zijn eigen fractie de motie inge trokken", weet voorzitter Vink van het actiecomité. De 500 personeelsleden hebben nu hun hoop gevestigd op het beloofde onderzoek. „Als dat goed wordt gedaan en er komt uit dat het beter is dat er een 'paars' in terservice bedrijf voor alle delen van de krijgsmacht in Den Hel der komt, zullen we ons daarbij neerleggen. Alleen denken wij dat er geen argumenten voor zijn. De staatssecretaris is op deze toch ondergeschikte kwes tie inmiddels al vier keer op zijn gezicht gegaan in de Kamer. Dat doet niemand voor zijn ple zier. Als hij betere argumenten had, had hij ze allang naar vo ren gebracht." Pagina 15: Weer uitstel besluit verhuizing MEOB De kortingsbon betreft het avondconcert 'Made in Lei den' met veel verschillende genres aanstaande zaterdag in het Leidse Volkshuis. De Leidse wethouder T. van Rij (PvdA) wil nog deze zomer een architect een plan laten maken voor het leegstaande en zwaar verloederde kantoorpand Sta tionsweg 10-22. Eigenaar Chesprop 2 bv reageert niet op gemeentelijke aanschrijvingen om te komen praten over het gebouw, waar branden hebben gewoed en krakers een enorme puinhoop hebben achtergela ten. De eigenaar maakt hij geen aanstalten om de stationsflat schoon te maken en op te knap pen. De wethouder denkt met een concreet plan druk op de ketel te kunnen zetten. Hij opent zo ook nadrukkelijk de mogelijkheid om een onteige ningsprocedure in gang te zet ten. Van Rij: „Op korte termijn is het belangrijk dat het pand wordt opgeknapt. Ruimt de ei genaar de boel niet op, dan doen wij het. De Kamer van Koophandel, die in verbinding staat met de flat, moet deze zo mer gevrijwaard blijven van muggenplagen en overlast van ander ongedierte. Maar een op geknapt leeg kantoorpand is wat mij betreft niet het eindre sultaat. Er moet een nieuw woongebouw voor in de plaats komen. Hoogstwaarschijnlijk moet het huidige gebouw daar toe worden gesloopt." LEIDEN «RUUD SEP Twee Rijnsburgse peuters van twee en bijna vier jaar zijn de afgelopen weken overleden aan een nog onbekende ziekte. Sectie heeft uitgewezen dat het om een virusinfectie gaat, maar het is nog onduidelijk welk virus. Nekkramp is het in ieder geval niet: de verschijnselen waren anders en we zen eerder op buikgriep. Omdat er twee weken tussen het overlijden van de kinderen zat, denkt de GGD Duin- en Bollen streek dat er geen verband zit tussen de gevallen. „Over het algemeen hebben virussen een kortere incubatietijd, van enkele dagen", meldt woord voerster R. Mutschler. Het is volgens haar uitzonderlijk dat kinderen aan een virusinfectie overlijden: „Dat het in een dorp tweemaal kort achter elkaar gebeurt, zorgt voor onrust. Ook omdat de kinderen heel snel heel ziek werden en opeens wegvielen. Zo hoorde ik over dat driejarige kind dat het overdag ziek werd en er 's nachts niet eens tijd was om nog naar het ziekenhuis te gaan." Bij huisartsen en kruiswerk kwamen de nodige vragen binnen, zeker na het tweede geval van het pinksterweekeinde. Antwoorden zijn echter moeilijk te geven zolang onduidelijk is om welke ziekte het gaat. Honderd dagen voor iets dat je niet hebt ge daan, en uiteindelijk vrij komen om meteen onder te duiken. De 47-jarige voorzitter, secretaris en penningmeester van de in middels opgeheven majorette- vereniging Key Town Stars, werd twee weken geleden op de dag na zijn rechtszaak op vrije voeten gesteld. Deze week volg de de verwachte vrijspraak van ontucht met vier van zijn majo rettes. Maar daarmee is de nachtmerrie nog niet voorbij. Voor het eerst na zijn specta culaire vrijlating een dag eer der was er nog drie jaar cel te gen hem geëist wil de Leide- naar praten. In gezelschap van zijn advocaat D. Maassen, op het kantoor van Maassen. Want in zijn huis durft hij zich nog even niet te vertonen. „Ik werd op 15 mei om kwart over één vrijgelaten. Een uur daarvoor kwam er thuis al een telefoontje binnen met een bedreiging. We verblijven nu elders in Neder land. Sinds mijn vrijlating ben ik een kwartier thuis geweest. Dus wat is vrijheid?" Hij wil graag praten. „Je moet toch proberen om je naam te zuiveren Maar hoe moet je dat in godsnaam doen? Dat is heel moeilijk." Hij praat opvallend gemakkelijk, al loopt zijn hoofd rood aan en kijken zijn ogen alsof er ieder moment tranen kunnen komen. Maar de ogen blijven droog. De advocaat is voorzichtig. Wil nog geen uitspraken doen over een eventuele schade claim. Zijn cliënt mag dan zijn vrijgesproken, de officier van justitie heeft nog twee weken de tijd om in hoger beroep te gaan. De Leidenaar zat ruim drie maanden in voorarrest op be schuldiging van ontucht met vier van zijn majorettes. Tegen over de Leidse jeugd- en zeden politie verklaarden ze dat de voorzitter, die de jurkjes bij hem op zolder bewaarde, hen bij het omkleden had bekeken en be tast. Met één van de vier zou hij zelfs gemeenschap hebben ge had. Niet alleen bij hem thuis, maar ook in het zwembad, in de sauna en bij het benzinestation. De rechtbank oordeelde deze week dat de getuigenverklarin gen onvoldoende betrouwbaar Pagina 14: 'Je bent schuldig tot dat je het tegendeel hebt bewe- NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ia, dat is goed nieuws. Dus n Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: atisch (f. 31,30) Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) O automatisch (f. 90,20) Jing geldt alleen als u in de afgelopen 3 maanden geer OF BEL 071-5128 030

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1