Leidsch Dagblad Kabinet wil roken hard aanpakken ■sM a Nieuwe haring 'uitzonderlijk goed' Het extraatje van Honig. Weer archeologische vondst in Noordwijk Jury in Whitewater-affaire negeert verklaring Clinton Eurotunnel halveert prijzen Israël kiest levénv 'A Politie krijgt 'knuffelpakket' HET LEIDS OPEN. Verdachten overval benzinepomp gepakt GOED NIEUWS WOENSDAG 29 MEI 1996 7-s y»i OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 Binnenland Metaalsector stroopt mouwen op voor actie Buitenland Beiers duo veroorzaakt 7 ruzie over kwestie Sudeten-Duitsers Cultuur en Kunst Sport Balletscholen op Si t°nee' van Leidse J _y,: Schouwburg Verbod in trein, postkantoor en schouwburg Het kabinet wil het roken in publieke plaatsen en bedrij ven als treinen, postkantoren en bankfilialen verder aan banden leggen. Onderzoek moet uitwijzen of een wette lijk rookverbod mogelijk is. Ook in gesubsidieerde kunst en cultuurinstellingen mag dan geen sigaret of sigaar meer worden opgestoken. Er komen sancties als het ver bod wordt overtreden. den haag anp Dit blijkt uit de nota Tabaksont moedigingsbeleid, die het kabi net gisteren naar de Tweede Ka- heeft gestuurd. Premier Kok maakte vorige week al be kend dat het kabinet de verkoop tabak aan jongeren onder de 18 jaar wil verbieden, om zo te voorkomen dat zij gaan ro ken. Ook komen er scherpere regels voor tabaksreclame en wordt onderzocht of de prijs m sigaretten omhoog kan. De Postkantoren BV en de Vereniging van Schouwburg en Concertgebouwdirecties (VSCD) reageren laconiek op het voorstel. „Ik verwacht niet nensen wegblijven als ze in de pauze niet meer mogen ro ken", zegt J. Knopper van de VSCD. „In postkantoren is ro ken niet verboden, maar we stellen het absoluut niet op prijs. We zullen het kabinets voorstel bestuderen", zegt H. Moerkerken van Postkantoren De Stichting Volksgezondheid en Roken (Stivoro) vindt daar entegen dat de kabinetsnota een stuk krachtiger had gekund. „De meeste maatregelen stellen weinig voor. Je ziet dat de ta baksindustrie goed heeft onder handeld", aldus B. de Blij, direc teur van Stivoro. Voor de ta baksindustrie is de grens met de aanscherping van de reclamere gels bereikt. Volgens het Bureau Voorlichting Tabak kan het niet zo zijn dat de de industrie jaar op jaar met nieuwe beperkin gen wordt geconfronteerd. Er mag in de toekomst geen reclame meec. worden gemaakt in gelegenheden als discothe ken, waar tenminste 25 procent van de aanwezigen uit jongeren bestaat. Ook zullen er geen affi ches meer worden opgehangen op plaatsen waar veel jongeren komen. Volgens de tabaksin dustrie is voorlichting een veel effectiever instrument bij het ontmoedigen van roken dan een reclameverbod. noordwuk paul de vlieger Er is opnieuw een tamelijk spectaculaire archeologische vondst gedaan in Noordwijk. Nabij de Zwarteweg, ten zuiden de 's Gravendijkseweg, zijn resten van aardewerk aange troffen uit het Laat Neolithicum of de Bronstijd. Archeologen het Regionaal Archeolo gisch Archiverings Project (RAAP), die ter plekke de eerste onderzoeken hebben verricht, achten de kans groot dat zij zijn gestuit op een complete neder zetting uit de periode tussen 3000 en 700 voor Christus. De Noordwijkse wethouder washington hans de bruun correspondent Bill Clintons hoop dat de White water-affaire op tijd, voor de verkiezingen, van de politieke agenda zou verdwijnen, is giste ren de bodem ingeslagen. Een jury in zijn thuisstaat Arkansas verklaarde drie voormalige part ners van de Clintons schuldig in de omstreden onroerend-goed- transactie uit de jaren tachtig. Voor de president was dat een zware tegenvaller, want het be tekent dat de Republikeinse op positie olie op het vuur kan blij ven gooien om hem in diskre diet te brengen. Ook al stond Clinton zelf niet terecht, zijn te genstanders zullen de uitspraak gebruiken om het onderzoek naai- zijn rol in deze zaak voort te zetten. Eurotunnel, de exploitant van de spoortunnel onder Het Ka naal, halveert deze zomer de prijzen voor een overtocht over dag. Dat heeft het bedrijf van morgen bekendgemaakt. Voor een auto moet vanaf komend Jeruzalem In Israël zijn vanochtend de verkiezingen voor een nieuwe televisie wees gisteravond op premier en een nieuw parlement begonnen. Zowel premier Peres van de valen: de 72-jarige Peres Arbeidspartij als zijn uitdager, Benjamin Netanyahu (foto) van de recht se Likud, toonden zich vol vertrouwen over de uitkomst. De bijna vier miljoen stemgerechtigden kiezen niet alleen een nieuw, 120 zetels tel lend, parlement, maar voor het eerst in de geschiedenis van Israël ook rechtstreeks een nieuwe premier. Een laatste peiling van de Israëlische <-aan-nek-race tussen de twee ri- met 51 procent tegen 49 procent voor Netanyahurin de strijd om de parlementszetels staat de Arbeids partij in opinie-onderzoeken op 38 zetels (was 44) en Likud op 33 (was 32). In totaal dingen negentien partijen naar de gunst van de kiezer. De stembussen sluiten vanavond om negen uur (Nederlandse tijd). FOTO ANP dav/d MIZRAHI Volendam na vijfde winst eindelijkveilig Voorzorgstop voor toestel van Martinair schiphol gerard van putten Een Boeing 767 van Martinair met bestemming Florida heeft gisteravond op het vliegveld van Boston een voorzorgslanding moeten maken, die door meni ge inzittende als een noodstop werd ervaren. Vliegend boven de oostkust van de Verenigde Staten kreeg gezagvoerder Tjakko Weber een signaal dat er mogelijk iets mis was met de hoofdgenerator. Dit apparaat verzorgt onder meer de stroomvoorziening voor de zogeheten flaps, grote kleppen aan de vleugels die als luchtrem dienen. De gezagvoerder besloot on middellijk uit te wijken naar Boston, het dichtstbijzijnde vliegveld. Het toestel met aan boord 10 bemanningsleden en 189 passagierswerd met een snelheid van rond de 360 kilo meter per uur aan de grond ge zet, een goede 100 kilometer per uur meer dan normaal. Pas aan het einde van de landings baan kwam vlucht MP631 tot stilstand. Martinair-woordvoer der Buys: „Omdat de mainbat- tery alieen maar stroom ver bruikte en geen stroom terug gaf, was de gezagvoerder aange wezen op het hydraulisch rem- systeem. Vandaar dat de lan dingsnelheid een goede 100 ki lometer hoger lag dan nor maal." Tijdens het afremmen knapten alle acht banden, waar na de velgen in het gesmolten asfalt zakten. Buys: „Er was per se geen sprake van een nood landing, die wordt alleen maar uitgevoerd als er geen enkel zicht op vliegen meer is." HET WOORD IS AAN Lucien Arréat De mens is mooi als hij werkt; hij is bijna altijd lelijk als hij zich vermaakt. WEERSVERWACHTING VOOR DONDERDAG warmer C" p8m 12719° 97170 8718° 40% 30% 30% KSSSf 30% 40% 20% Uitgebreid Aieeroverzicht op pagina -j Q VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Computer Cultuur Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad16 Regio13,14,15,17 RTV/programma's_11 Sport21,22,23 Strips10 Uitgaan9 Kortingsbon voor boeken over 'Bollenschuren' en 'Ome Bram, de erfenis van een Katwijkse postbode' ge schreven door Herman van Amsterdam. V. Salman maakte de eerste re sultaten van het onderzoek gis teravond bekend tijdens de ge meenteraadsvergadering. „Na de vondst in Offem, een jaar ge leden, moesten we de geschie denis van Noordwijk al gaan herschrijven. Het ziet er naar uit dat het allemaal nog leuker wordt", aldus de wethouder. In Offem vonden archeologen vo rig jaar talloze restanten van een Romeinse nederzetting. Het RAAP was vanmorgen onbereikbaar voor commentaar op het belang van de vondsten. Volgens wethouder Salman zijn de aangetroffen zaken uitzon derlijk goed bewaard gebleven. BMW HUISSELECTIEWEEK BIJ ROB G0RRIS IN LEIDEN VAN 27T/M 31 MEI. Gebruikte BMW wij onze hand voorin het vuur steken: u heeft een vol jaar garantie. U kunt rijden met exclusieve demonstratiemodellen en jonge companycars. Rob Gorris Leiden bv Hoge Rijndijk 278 2314 AL Leiden Telefoon (071) 589 60 00 Op grond van videobeelden, het signalement dat de mede werker gaf en verklaringen van toegesnelde buurtbewoners, kon de politie al snel twee ver dachten aanwijzen. Het ging om twee in Leiden wonende mannen van 22 en 23 jaar. Later op de avond werden de twee aangehouden in hun auto op de hoek van de Lage Rijndijk en de Sumatrastraat. Bij fouillering werd bij één overvaller een zo geheten ploertendoder aange troffen. De twee verdachten zijn ingesloten en worden vandaag verder verhoord. Fokker gaat nog een paar maanden door leiderdorp monica wesseling De medewerker van het benzi nestation licht gewond en twee verdachten achter de tralies. Dat zijn de gevolgen van de ge wapende overval gisteravond op een benzinstation aan de Willem de Zwijgerlaan. De over val werd gepleegd door twee mannen met nylonkousen over hun hoofd. Op het moment dat zij het gebouwtje binnenstap ten, was het benzinestation op de 25-jarige medewerker na vol ledig verlaten. Eén van de over vallers zette de medewerker een vuurwapen tegen het hoofd en sommeerde hem de kassa te openen. Toen hij dat weigerde, kreeg hij een klap in het gezicht waardoor hij even bewusteloos was. De overvallers slaagden erin de kassa te openen en ver dwenen in een auto. AIRCONDITIONING? Weber koeltechniek 071 - 545 56 56 De failliete vliegtuigbouwer Fokker zal zo goed als zeker tenminste nog enkele maanden vliegtuigen blijven bouwen. Vol gens bestuurder P. van Bers van de Industriebond FNV is met een handvol klanten en alle toe leveranciers overeenstemming bereikt over een tijdelijk door- werk-scenario. Het wachten is nu op het ja-woord van de com missarissen van de KLM. Die moeten op 4 juni de aanschaf van zeven Fokker 70-vliegtuigen officieel goedkeuren. Met die order van de KLM en van enkele andere klanten, on der wie Ethiopian Airlines en Vietnam Airlines, kunnen de curatoren de liquidatie van het bedrijf nog even uitstellen. Er worden nog zon twaalf tot vijf tien vliegtuigen gebouwd. De jury oordeelde dat de drie verdachten illegaal drie miljoen dollar, bestemd voor het opvan gen van het faillissement van een bank van een van hen, zou den hebben gestoken in privé- beleggingen in een stuk grond, het zogenaamde Whitewater- project. De Clintons waren part ners in die belegging. Een kroongetuige, voormalig rechter David Hale, beschuldig de Clinton ervan hem te heb ben aangezet om een van de verdachten een lening uit over heidsgeld te verstrekken. Maar daarvoor is nooit bewijs gele verd. Clinton ontkende het dan ook onlangs, maar die verkla ring legde de jury naast zich neer. De drie schuldig bevon den partners van Clinton kon digden aan in beroep te zullen Eerste vaatje brengt recordbedrag op De acht politiewagens in het district Rijn en Braassem worden voorzien van een zogeheten 'knuffelpakket'. Het pakket bestaat uit een pluchen nijlpaard, een doosje kleurpotloden, een kleurboekje en plaatjes van de politie. De agenten halen het knuffelpakket te voorschijn zodra er kinderen betrokken zijn bij ernstige voorvallen als een verkeersongeluk. De praktijk heeft aangetoond dat kinderen nare ervaringen beter verwerken als hun aandacht direct met speelgoed wordt afgeleid. Coördinator Van der Schans van het districtsbureau in Leiderdorp: „Het kind vergeet op dat moment wat er is gebeurd. Later blijkt dat het verwerken van een ernstig voorval minder problemen geeft." Nu krijgt u bi] drie van de onderstaande pakken Honig-mixen en/of Fiorenza pasta's een superhandig champignonborsteltje cadeau. Om champignons schoon te maken zoals het moet zonder water dus. Honig Mix Champignon- of Macaronisaus, Fiorenza Fusilli, Pipe Rigate, Penne Rigate, Farfalle, 1 ~7Q Alles per pak NuX,/ Bij 3 pakken een gratis champlgnonborsteltie' Deze week alleen bij Albert Heijn. oh weekeinde ongeacht het aantal passagiers nog maar zo'n 340 gulden worden betaald, minder dan de helft van het huidige ta rief. De prijsverlaging hoort bij een reeks initiatieven om meer passagiers te lokken in de con currentieslag met de veerdien sten. katwijk/scheveningen* paul van der kooij/pieter van hove Het eerste vaatje Hollandse nieuwe is gisteren voor een ab solute recordprijs van 104.000 gulden geveild, zo'n dertig mille meer dan het record van vorig jaar. 's Middags kocht de Kat wijkse haringhandel A. Hoek de 45 maatjes voor 44.000 gulden op de officiële veiling in de Scheveningse visafslag. 's Avonds liet Hoek het vaatje opnieuw veilen in Katwijk, tij dens de traditionele haringparty met gemeentebestuur en be drijfsleven. De Rabobank uit Katwijk aan Zee kocht het zee banket hier voor 60.000 gulden. De opbrengst van de 'Scheve ningse' veiling gaat naar een Novib-project in Peru, waar zes boerenfamilies zalmforellen kweken in het Titikaka-meer. Het geld van de Katwijkse ha- Keurmeesters van de Rijksinspectie voor vee, vlees en dierproducten keuren de eerste nieuwe haring op de visafslag in Scheveningen. FOTO ANP ED OUDENAARDEN ringparty is bestemd voor de Valkenburg een opvanghuis wil stichting De Brug, die verslaaf- bieden. den uit Katwijk, Rijnburg en De haring is, ten westen van de Doggersbank, gevangen door de trawler Sch 6 'Alida' van de Scheveningse rederij W. van der Zwan. Keurmeester Aad Taal noemde de kwaliteit van de nieuwe haring 'uitzonderlijk goed'. „De haring had een goe de kleur. Bovendien zat er vol doende voedsel in de magen van de haringen. Dat duidt erop dat er voldoende voedsel is te vinden. Dit geeft hoop voor de toekomst." Europese biologen zien het anders. Omdat de haringstand ver onder het biologisch mini mum van 800.000 ton zoU zijn gekomen, adviseren ze de Eu ropese Commissie een vangst- verbod in te stellen. De 'nieuwe' moet in de winkel tussen de vier en vijf gulden gaan kosten. Bij de koper van het eerste vaatje, Arie Hoek, kun je er vier voor twaalf gulden kopen. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. la, dat Is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (f. 31,30) J Per kwartaal Deze bon in een envelop, zonder post: OF BEL 071-51 28030

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1