Leidsch Dagblad Jeltsin zelf naar Tsjetsjenië Wie jarig is, trakteert. Grote braadpan gezocht. 5.98 Ch Eerste Hollandse nieuwe binnen in Scheveningen Noordwijk en Katwijk tevreden over Pinksteren Blind aan één oog na ruzie bij verkeerslicht Geroofde orchideeën te gast in Hortus Botanicus GOED NIEUWS DINSDAG 28 MEI 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Binnenland Wat voor beest verschuilt zich in hetPanbos? Buitenland Sport Venetiaan: Geen samenwerking met Bouterse Ellen van Langen yA wint'weinig J fantastische race' Cultuur en Kunst Katwijks korenfestival met 400 stemmen Na ondertekening van bestandsakkoord in Moskou HET WOORD IS AAN Comtesse Diane Het hart zegt tiktak, niet tac tiek. De Russische president Jeltsin is vanmorgen aangeko men in Grozny, de hoofdstad van het al anderhalf jaar door een burgeroorlog geteisterde Tsjetsjenië. Hij begon zijn missie nog geen dag nadat hij en de Tsjetsjeense lei der Jandarbaijev in het Kremlin een akkoord over een be stand tekenden. president houdt waarschijnlijk een toespraak in Grozny, waar hij zijn ideeën over een vreed zaam einde van de oorlog zal SHOOGENDIJK De reis van Jeltsin wordt als ui terst gevaarlijk omschreven. An dere Tsjetsjeense guerrillalei ders, onder wie de beruchte Sja- mil Basajev, hebben aangekon digd dat Jeltsin bij een eventu eel bezoek hun grondgebied niet levend zal verlaten. Het tijdstip van de al diverse keren aangekondigde reis was daarom geheim gehouden. Pas nadat Jeltsin was geland, werd het nieuws bekendgemaakt. De Jeltsin noemde het tekenen van het akkoord gisteren 'een historisch moment'. Het be stand houdt in dat de wapens vanaf 1 juni moeten zwijgen. De partijen kwamen verder over een dat alle krijgsgevangenen binnen twee weken worden uit gewisseld. Over de toekomstige status van Tsjetsjenië, binnen of buiten de Russische federatie, is echter nog niet gesproken. Over de verdere invulling van het ak koord wordt vandaag verder ge praat. Jandarbaijev is volgens diverse bronnen nog in Moskou voor dat overleg. Het overleg van gisteren was de eerste topontmoeting tussen beide partijen. Jeltsin vermeed eerder elk contact met de door hem als 'bandieten' en 'terroris ten' omschreven Tsjetsjenen. Drie weken voor de presidents verkiezingen nodigde hij Jand arbaijev echter zelf uit. Jeltsin weet dat zijn kansen om te wor den herkozen aanzienlijk stijgen als de wapens in Tsjetsjenië zwijgen. Een woordvoerder van de communist Zjoeganov, Jeltsins grootste rivaal bij de presidentsverkiezingen, be groette het akkoord. Hij voegde er echter aan toe dat het er eer der had moeten komen, waar door vele mensenlevens ge spaard zouden zijn gebleven. De liberale presidentskandidaat Javlinski reageerde op dezelfde wijze. Pagina 2: Tsjetsjenen en Jeltsin gebaat bij einde strijd. ARNOLD AARTS/ANP In de haven van Scheveningen is zondagavond de eerste Hol landse nieuwe haring aange voerd. Het geliefde zeebanket werd binnengebracht door de Wiron 1 en 3 van rederij Jaczon uit Scheveningen. De Katwijkse schippers Floor Kuijt en Wim Ouwehand vingen de haringen de afgelopen week voor de Schotse kust. De haring is vanmiddag ge veild op de vernieuwde visafslag in Scheveningen. De opbrengst van het eerste emmertje (onge veer vijftig exemplaren) is be stemd voor de ontwikkelingsor ganisatie Novib. Deskundigen Rel over kap kastanjebomen in Voorhout VOORHOUT EVERT BROUWER Het kappen van drie oude kastanjebomen op de plaats van het oude ge meentehuis aan de He renstraat heeft in Voor hout tot hevige verwont- waardiging geleid. Fractie voorzitter J. Warmenho- ven van Gemeentebelan gen heeft inmiddels vra gen over de sloop inge diend bij burgemeester M. de Goeij-Smulders. Een van de bomen is eer der speciaal verplaatst, wat de gemeente 16.000 gulden heeft gekost. Wie er precies opdracht heeft gegeven voor het kappen van de drie bo men is niet duidelijk. War- menhoven zegt zijn ver moedens te hebben, maar spreekt die niet hardop uit. De nestor van de ge meenteraad spreekt van 'een overvalcommando op klaarlichte dag'. Hij reed vrijdagmorgen toevallig langs de plek des onheils. „Het was heel professioneel aangepakt. Voor de nieuwe winkels was zware apparatuur in gezet. Rond twaalf uur was alles weg en bleek de stoep dusdanig gerepa reerd dat niets meer aan de kastanjes herinnerde." Warmenhoven ging ver haal halen bij gemeente werken, maar daar bleek ook iedereen te zijn ver rast. Een probleem is dat de gemeente Voorhout nauwelijks stappen kan ondernemen tegen de op drachtgever (s). „Maar dit spreekt van een grenze loos stuk onfatsoen. De boom die is verplaatst heeft de gemeenschap 16.000 gulden gekost en mag dus worden be schouwd als een gift van de burgers. We wonen potdorie in Voorhout en niet in tegenhout", aldus een boze Warmenhoven. Hij wil de zaak tot op de bodem uitgezocht heb ben. De gemeente Voorhout kon vanmorgen nog geen reactie geven. Voor houders van strandtenten NOORDWIJ K/KATWIJK. De VW's in Noordwijk en Kat wijk kijken met een tevreden gevoel terug op het pinkster- weekeinde. De vraag naar pen sion- en hotelaccommodatie was groot. „Terwijl we vooraf toch vermoedden dat het rustig zou blijven. De Keukenhof is ge sloten en de afgelopen twee we ken is de nodige regen gevallen. Desondanks is het heel erg druk geweest. Er was vooral veel vraag naar hotels en minder naar particuliere kamers", zegt de VW-directeur in Katwijk R. van der Burg. Ook in Noordwijk was de be langstelling voor overnachtin gen bij particulieren minder. „Het is een trend die je in de hele toeristische branche ziet. De mensen vragen meer com fort." Volgens A. Gerards, ad junct-directrice van de VW Noordwijk voorzien diverse pensionhouders hun kamers daarom van toilet en douche. Noordwijk was dit jaar vooral in trek bij Franse toeristen. De belangstelling van dagjes mensen viel in Katwijk tegen. „Het was geen strandweer", zegt Van der Burg. Veel mensen gingen daarom op zoek naar overdekte attracties buiten Kat wijk, zoals musea. Op de Nederlandse wegen waren niet veel problemen. Gis termiddag was het behoorlijk druk op de doorgaande routes maar erg veel files stonden er niet. „Alleen op de gebruikelijke plaatsen rond Eindhoven, Utrecht en Arnhem liep het ver keer her en der vast", aldus een woordvoerder van de verkeers politie in Driebergen. Hij had de indruk dat het pinksterverkeer zich over de hele middag spreidde. Bij mooi weer willen de mensen zo lang mogelijk van de zon genieten om vervolgens en masse in de avond huis waarts te keren. Door regen en kou vertrekken ze wat eerder, aldus de politie. Forse files stonden er tussen Bunnik en Utrecht en bij Eind hoven. Bij Kerkdriel stond een file van dertien kilometer we gens wegwerkzaamheden. De files stonden veelal twee kanten op. Terugkerende Nederlanders konden de huiswaarts kerende Duitse toeristen in de ogen kij ken. „Die kunnen elkaar bij Eindhoven en Utrecht inder daad gedag zeggen", aldus de politiewoordvoerder. Schiphol Plaza bestaat alweer één jaar, en dat moet natuurlijk gevierd worden. Van 24 mei t/m 2 juni staat alles in het teken van Disney. Als klap op de vuurpijl hebben we een leuke wedstrijd waar je een vlieg-arrangement naar Disneyland" Pari|s mee kunt winnen. Dus kom naar Schiphol Plaza, je bent elke dag welkom van 7.00 tot 22.00 uur. I® I^IOSi Je winkel* er werelds. WASSENAAR MONICA WESSELING Een ruzie over het niet snel ge noeg optrekken bij een ver keerslicht is zaterdagavond voor een 38-jarige inwoner uit Voor burg gruwelijk geëindigd. De man raakte blind aan één oog. De Voorburger stond te wachten bij het verkeerslicht op de kruising van de Landschei- dingsweg en de Wittenburger- weg in Wassenaar. Volgens de politie trok de man wat lang zaam op toen het licht op groen sprong. Een 33-jarige Hagenaar die achter hem stond, raakte daardoor geïrriteerd en toeterde flink. Beiden vervolgden hun weg en kwamen elkaar weer tegen op het parkeerterrein van de boerderij Meijendel. Daar kon de Hagenaar zijn woede niet langer bedwingen. Hij liep op de Voorburger af en deelde een aantal rake klappen uit. Het slachtoffer viel hierdoor en kwam met zijn gezicht in het prikkeldraad terecht. Hij werd met spoed overgebracht naar ziekenhuis Leyenburg in Den Haag. De man blijft volgens de politie hoogstwaarschijnlijk blind aan één oog. De va/der van het slachtoffer wist het kenteken op te nemen van de dader, zodat de politie de man korte tijd later kon aan houden. Hij is ingesloten en wordt vandaag voorgeleid voor de officier van justitie. Hem wordt zware mishandeling ten laste gelegd. TILBURG/LEIDEN Een 35-jarige man uit Tilburg is zaterdag door de politie aange houden met 434 zeldzame or chideeën in de achterbak van zijn auto. De man wordt ver dacht van grootscheepse roof en handel in bedreigde uit heemse plantensoorten. Op dit misdrijf staat een celstraf van maximaal zes jaar. De zeldzame plantenknollen die waarschijnlijk in Frankrijk en Zwitserland zijn uitgegraven, zijn vanochtend overgebracht naar de Leidse Hortus Botani cus. Hier worden ze onderzocht en verzorgd totdat Justitie uit spraak doet over de toekomst van de orchideeën. Zaterdagmorgen is een we- zeiden vorige week dat de Hol landse nieuwe dit jaar aan de kleine kant, wat mager maar wel lekker is. Het visje is wel duur, naar verwachting -onge veer vier gulden. De haring mag pas vanaf morgen worden verkocht, maar in Zandvoort is een maas in het net gevonden. Een vliegtuigje heeft vanmiddag tussen twee en drie uur vier parachutisten met de vis op het strand gedropt. Het zijn twee personeelsleden van vishandel Jaap Kroon, die een tandemvlucht hebben on dernomen met twee springin- structeurs. Op het strand is de haring uitgedeeld aan het pu bliek. Extreem rechts eist brand Ericalaan op LEIDERDORP HANS KOENEKOOP Een extreem rechtse groepering die zichzelf 'Hollands Óprui- mingscommando' noemt, heeft i brief aan deze krant laten i dat zij het asielzoekers huis aan de Ericalaan in Leider dorp heeft aangestoken. Het huis, waarin een Iraaks gezin woonde, ging vorige week in vlammen op. „De brand aan de Ericalaan is het begin van de 'Grote Brand' die Holland voorgoed van zijn buitenlanders zal verscho- luidt de aanhef van de brief. In dezelfde brief eist het Hollands Opruimingscomman do ook de brandstichting op in een Haagse moskee van twee weken geleden. Bij die brand werd voor bijna een miljoen gulden materiële schade aange richt. De recherche hield al reke ning met brandstichting door racisten aan de Ericalaan. Op de muur van een schuur bij de af gebrande woning was in grote zwarte letters de tekst 'Ga weg' gekalkt. „Het technisch onderzoek is inmiddels afgerond. Niets wijst erop dat de brand is aangesto ken", zegt politiewoordvoerder H. Boeser nu. „Daarom is het erg moeilijk om verband te zien tussen de brand en deze brief. We weten ook niet 1 tekst is opgesteld." WEERSVERWACHTING VOOR WOENSDAG VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad Regio RTV/programma's11 Sport13 t/m 21 Strips22 Kortingsbon voor boeken over 'Bollenschuren' en 'Ome Bram, de erfenis van een Katwijkse postbode' ge schreven door Herman van Amsterdam. Cellentekort niet afgenomen VOORBURG ANP Aan het cellengebrek is in 1995 niets wezenlijks veranderd. Meer en langere gevangenis straffen hebben de toename van het aantal cellen met 1.700 grotendeels tenietgedaan. Bo vendien legden de rechters nau welijks meer alternatieven straf fen op. Dit blijkt uit vandaag ge publiceerde gegevens van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). Justitie beschikte eind vorig jaar over 10.208 cel len. Daarin belandden 32.523 veroordeelden. Gehakt half-om-half, 500 gram 3.25 kilojLOSS 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbieding geldt t/m zaterdag 1 juni a s tenschappelijk medewerker van het Leidse Rijksherbarium, dr. R. van der Meijden, in allerijl naar Tilburg afgereisd om de geroofde, planten te onderzoe ken. De plantenspecialist van de Leidse universiteit is blij dat de man is gepakt. „Wij horen van collega's in het buitenland regelmatig berichten van roof van zeldzame bloemen en plan ten uit beschermde natuurre servaten in het wild. Nu is er eindelijk iemand in de kraag ge vat. Ik heb begrepen dat de po litie de man al langer op het spoor was omdat hij intekenlijs ten verspreidde op planten- beurzen." Pagina Leiden: Roof orchidee- en mogelijk werk van bende NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ilTnu een abonnement. twee weken betaal ik mijn abonnement: automatisch (f. 31,30) Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) 3 automatisch (f. 90.20) B. Deze aanbieding geldt alleen als u in de afgelopen 3 maanden geen (proef)abonncment beeft gehad. Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-5128030 '712141 "4001 1 4"

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1