Leidsch Dagblad Gat in collectie van Volkenkunde 'Heerma en Tommei faalden inzake WBL' Nieuw beeld voor Oudheden Afscheid met nederlaag Nog weinig banen voor ex-personeel Fokker Mariënhaven wil kostbaar schilderij terug GOED NIEUWS lOBOTC PINKSTf BSHOlll 1 DONDERDAG 23 ME11996 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1.75 ZATERDAG ƒ1,95 Binnenland i Cultuur en Kunst Sport Teruggekeerde ex- 3 gijzelaars Irian Jaya waren wanhoop nabij Marten Toonder: Nederland is een soort Rommeldam Tennisserjan Siemerink naar Olympische Spelen Onderzoekscommissie Tweede Kamer: den haag gpd Staatssecretaris Tommei van volkshuisvesting en zijn voor ganger Heerma hebben 'verwijtbaar' gehandeld door niet hard op te treden toen ze zagen dat het bij de Limburgse woningstichting WBL misging. Dreigende taal tegenover het bestuur van de stichting, dat zou worden ingegrepen als niét i de i het rie werd voldaan, werd niet ge volgd door maatregelen. Tot deze conclusie komt de parlementaire onderzoekscom missie die de afgelopen maan-,, den onderzoek deed naar het miljoenenéchec van de WBL. Bij deze uit een fusie van drie Lim burgse corporaties voortgeko men woningbouwvereniging werd in korte tijd een schuld opgebouwd van 115 miljoen gulden. De fusie kwam er mede op initiatief van VROM, on danks waarschuwingen dat de slechte financiële situatie van een van de corporaties de WBL ten gronde zou richten. De commissie-WBL, waarin de vier grootste partijen uit het parlement zitting hebben, legt de schuld van het WBL-debacle in de eerste plaats bij bestuur en raad van toezicht van de stichting. Maar de commissie vindt ook dat het ministerie als toezichthouder effectiever had moeten optreden. „VRÓM schoot verwijtbaar tekort", al dus de commissie in haar eindrappport. De conclusies van de com missie kunnen grote gevolgen hebben voor met name staats secretaris Tommei. De D66-be- windsman ligt al enige tijd on der forse kritiek van de Tweede Kamer. leiden Het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden ontving gis teren het grootste object in bruikleen, dat het ooit heeft ge toond. Het stormrampmonument, een ruim twee meter hoog half- abstract beeld van twee mensen vechtend tegen een overstroming, is gemaakt door Piet Esser. Het is gemaakt na de Zeeuwse waters noodramp in 1953, en staat nor maal in het Rotterdamse museum Boymans van Beuningen. Gister middag werd het beeld door een speciaal transportbedrijf naar Lei den vervoerd. Het werd in de cen trale hal van het museum ge plaatst ter gelegenheid van Essers tentoonstelling in het Koninklijk Penningkabinet, dat gevestigd is in het Rijksmuseum van Oudhe den. De tentoonstelling toont een overzicht van Essers werk: pennin gen en beelden in hun onderlinge samenhang. De tentoonstelling, getiteld 'Piet Esser, meester van licht en schaduw', is vanaf vol gende week vrijdag te zien. foto henk bouwman Directie museum mist duizenden voorwerpen Het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden mist ruim honderd Japanse gordelknopen ('netsuke'), die een totale waarde hebben van enkele miljoenen guldens. Bij de po litie is gisteren aangifte gedaan van vermissing van een deel van de collectie. Ook is gebleken dat uit de collectie, die volgens oude gegevens uit 210.000 voorwerpen zou moeten bestaan, 50.000 voorwerpen ontbreken. leiden erna straatsma De directie van 1 vermoedt dat een belangrijk deel van deze vermissingen te wijten is aan 'administratieve onnauwkeurigheid'. ,,Aan de andere kant is er een deel dat op onverklaarbare en waar schijnlijk ook onwettige wijze is verdwenen", zei directeur S. Engelsman gisteren. De poli tie is ook van deze vermoedens op de hoogte gebracht. 'Netsuke' zijn kleine beeldjes die als 'anti-verliesknoop' wer den gebruikt bij het dichtmaken van traditionele Japanse kimo no's. Met een netsuke wordt het koord om de kimono dichtge knoopt zodat kleine voorwer pen, die aan het koord hangen, daar niet af vallen. Het opspo ren van de 'netsuke' is moeilijk, omdat Volkenkunde niet be schikt over fotomateriaal van de verdwenen voorwerpen. „Dat hadden we in het oude systeem niet. We hebben drie foto's van netsukè. Dat is alles." De directeur is er wel zeker van dat de vermissing van de 124 'netsuke' niet voortvloeit uit slordigheden. Een conservator heeft na de ontdekking van de PARANORMAAL- BEURS 25/26 mei, Pieterskerk Leiden, 12-19 uur 110 stands en lezingen Mét bon, 2,50 korting! vermissing een uitgebreid on derzoek gedaan, waaruit is ge bleken dat de Japanse gordel- knopen ooit tot de museumcol lectie behoorden. Het personeel van het muse um is gisteren op de hoogte ge bracht van de vermissingen en de aangifte daarvan bij de poli tie. Volgens Engelsman hebben de medewerkers 'geschokt' ge reageerd. „Maar velen zeiden ook wel: we wisten dat er iets niet klopte met de collectie. Vanaf het moment dat ik hier als directeur binnenkwajn, in 1992, heb ik verhalen gehoord over een collectie die niet com pleet was. Zo in de orde van 'tien procent ontbreekt'." Een belangrijk deel van de vermiste gordelknopen is in de jaren tachtig verdwenen. Tach tigvan de in totaal 124 vermiste 'netsuke' waren er in 1977 nog wel. In totaal stonden duizend 'netsuke' geregistreerd: daarvan blijken er maar zo'n negenhon derd te zijn. Pagina 9: 'Situatie bij Volken kunde is uitzonderlijk' Voor al uw binnen-en buiten zonweringen serre overkappingen en Rolluiken I' Uitsluitend verkoop van topmerken r" De goedkoopste in de regio f* Ga eerst naar een ander en kom dan pas naar ons. WIJ ZIJN ALTIJD 10-30 GOEDKOPER r. Tel. 071-5217252 geopend Snelle levertijden rome» Geen feestgedruis, geen gezang, maar ook geen gewelddadigheden na de verloren Champions League-finale van Ajax. Een totaal aangeslagen rood-wit bepaalde het beeld op het Leidseplein in Am sterdam. Nadat Silooy en Davids (op de foto getroost door aanvoerder Danny Blind) beiden een straf schop misten en daarmee de nederlaag een feit was, stroomden de kroegen direct leeg. Slechts een enke ling reageerde zijn frustraties af op een geparkeerde fiets. De Italiaanse ochtendkranten konden vandaag hun geluk niet op. Juventus, daar zijn alle commentatoren het over eens, heeft verdiend gewonnen van een onder de maat gebleven Ajax. foto reuter vincenzo pinto Macht Docters van Leeuwen ingeperkt den haag gpd HET WOORD IS AAN Een Zuid-Afrikaan Die suksesvolle man is hy wat koop wat hy wil hê; die gelukkige is hy wat iets kry wat geld niet kan koop nie. De voorzitter van het college van procureurs-generaal Doc ters van Leeuwen krijgt minder macht over het openbaar mi nisterie dan steeds de bedoeling is geweest. Minister van justitie Sorgdrager heeft dat gisteren duidelijk gemaakt, in overeen stemming met de wens van een Kamermeerderheid. Toen Docters van Leeuwen twee jaar geleden benoemd werd tot 'super-PG', was het de bedoeling dat hij de baas werd, en "tegen de zin van de rest van het college van PG's beslissin gen zou kunnen nemen. Sorg drager kwam daar gisteren op terug. Hoewel ze nog een slagje om de arm hield, denkt ze nu aan een constructie waarbij alle procureurs-generaal een even grote stem hebben. Als Docters van Leeuwen zich niet bij een besluit van de meerderheid van het college wenst neer te leg gen, zal hij de minister moeten vragen om in te grijpen. Wel vindt Sorgdrager dat Docters van Leeuwen als voor zitter van het college voor haar het aanspreekpunt van het col lege moet zijn, en degene die naar buiten toe verantwoorde lijkheid aflegt. PvdA, WD zich vinden ii van de macht Leeuwen. Zij w bang dat de voormalige BVD- directeur te veel te zeggen zou krijgen. Pagina 3: Minister tornt niet aan 'bruidsschat' ex-topamb- tenaar af érk toe r regehr C VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur D66 kunnen in beperking Docters van vorig jaar al Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving16 Randstad18 Regio15,16,17,19 RTV/programma's13 Sport23,24,25,26 Strips Uitgaan .21 Wetenschap Techniek 14 Kortingsbon voor het Super Oldtimer Festival Lisse dat wordt gehouden in de Ho- bahohallenin Lisse. De speciale aanpak van het ar beidsbureau (RBA) om ontsla gen werknemers van Fokker weer snel aan een baan te hel pen, is nog weinig succesvol. Sinds maart hebben bijna acht honderd personeelsleden van de failliete vliegtuigbouwer een baan gevonden. Een deel van hen heeft daarbij hulp gehad van de tijdelijke Job Centres in Amsterdam-Sloterdijk, Rijswijk en Dordrecht. Op dit moment staan nog 4.100 ex-Fokkerianen ingeschreven als werkzoekende. Den Flaag en Brussel trokken na het faillissement van Fokker miljoenen uit voor de bemidde ling en bijscholing van de ont slagen medewerkers. Met de in zet van tientallen extra consu lenten hoopte het RBA binnen een half jaar 50 tot 60 procent de het werk te helpen. Die doelstelling lijkt niet haalbaar. Pagina 18: 'Samen werk zot ken gaat stukken beter dan i je eentje' warmond erna straatsma Een medewerker van Mariënhaven is vorige maand ontslagen nadat bekend werd dat hij een schilderij uit de inboedel van het Warmondse verpleeghuis voor 5.000 guldèn had verkocht. De koper, een 55-jarige Ha genaar, beweert dat dit doek ruim twee mil joen gulden waard is. Mariënhaven over weegt een rechtszaak aan te spannen om het doek terug te krijgen, want de huidige eigenaar is niet van plan het schilderij vrij willig terug te geven. De Hagenaar handelt in oud ijzer en komt regelmatig bij Mariënhaven om er ou de spullen op te kopen. Zijn advocaat, A.H. Westendorp, zegt dat hem tijdens een van deze bezoekjes het schilderij werd aangebo den. Het zou gaan om een in 1512 gemaak te, ongesigneerde afbeelding van Romeinse slaven. „Een personeelslid waar hij wel vaker za ken mee deed, bood hem dat werk aan. Mijn cliënt vond het schilderij wel aardig en wilde het kopen. Die medewerker zei ver volgens dat hij intern moest overleggen over verkoop van het doek. Na vijf weken belde de man op: het schilderij werd voor 5.000 gulden verkocht." Volgens Westendorp belde dezelfde me dewerker vijf dagen later op met de vraag of hij het doek weer terug wilde brengen. „Hij had gehoord dat het een heel duur schilde rij was, veel duurder dan 5.000 gulden." De Haagse advocaat zegt dat zijn cliënt op de hoogte is van een in 1981 opgesteld taxatie rapport waarin de verkoopwaarde van het doek op 6,5 ton wordt geschat. „Met hulp van deskundigen kom je dan wel tot de conclusie dat dat doek nu ruim twee mil joen waard moet zijn." Westendorp stelt dat er sprake was van een 'gewone verkoop' en heeft dat ook in een brief aan de directie van Mariënhaven laten weten. „Mijn cliënt deed eerder zaken met deze man. Nu beweert de directie van Mariënhaven dat deze medewerker hele maal niet bevoegd was om dingen te verko pen. Nou, dat is dan wel een beetje suffig gegaan. Ik heb niet het idee dat mijn cliënt iets kan worden v De tegenpartij spreekt van 'verduistering'. „Dat schilderij is van zolder verdwenen", zegt L. van Utenhove, die als advocaat van Mariënhaven optreedt: „Een personeelslid heeft dat schilderij in handen van die Haag se opkoper gesteld. Dat kan niet en daarom wil de directie het schilderij terug hebben." Utenhove ontkent dat er sprake is van een vijftien jaar oud taxatierapport waarin het doek op 6,5 ton wordt geschat. „Wat de koper over de waarde van het schilderij zegt, kan ik dus noch ontkennen, noch be vestigen. Ik weet het gewoon niet en het is verder ook niet belangrijk. Of het nou veel of weinig waard is, Mariënhaven wil dat schilderij terughebben." Het schilderij was volgens Van Utenhove tijdelijk op zolder opgeslagen. Van Utenho ve: „Het is nogal een bloederig tafereel en hing op een plek waar dat niet zo paste. Maar na een interne verbouwing zou hel schilderij een andere, betere plaats krijgen." 1EUWE ABONNEES ONTVANGEN DE K DE EERSTE 2 WEKEN C, KAT IS. Ja, datTs goed niemvs. Dus neem ik nu een ahonm le eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: r maand automatisch (£31,30) _l Per kwartaal 3 acceptgiro (f. S O automatisch (f. i .ank/giro: Handtekening: t heeft g 2 c pinlutcrdoo geopend von 10.30 1/m 17.00 uur OLD INN WONEN Lammenschansweg 138- Lelden

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1