Leidsch Dagblad 19 22 Verhuizing MEOB op losse schroeven Opnieuw kritiek op rijksrecherche 'Die Cup gaan we gewoon effe ophal'n' Onder de douche Hollandse Nieuwe dit jaar klein en duur Noordwijk mag jetski niet weren Boerhaave dreigt met vertrek uit Leiden GOED NIEUWS WOENSDAG 22 ME11996 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 Binnenland Tweede Kamer wil 3 huiseigenaren ontzien Buitenland i Cultuur en Kunst Walen na Songfestival op achterste benen Anja Vincken in finale koningin Elisabeth concours Sport Flips laatste 'zilveren molen' gaat naar Quick Boys Kamermeerderheid tegen vertrek uit Oegstgeest De verhuizing van het MEOB van Oegstgeest naar Den Helder is uiterst onzeker geworden. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer wil dat staatssecretaris Meijling (defensie) onderzoek gaat doen naar de mogelijkheid om één geza menlijk bedrijf op te richten voor het hoger onderhoud bij de krijgsmacht. plaatsing van het marinebedrijf uit Oegstgeest is, zal de motie vrijwel zeker op een Kamer meerderheid kunnen rekenen. Volgens de PvdA en de oppo sitie levert de verhuizing van het MEOB naar Den Helder voor defensie onvoldoende winst op. Voor de WD en D66, PvdA-Kamerlid B. Middel dien de gisteravond een motie van die strekking in tijdens een de bat over de verhuizing van het Marine Elektronisch en Optisch Bedrijf (MEOB). Met behulp van de oppositie, die tegen de ver die juist voor verplaatsing zijn, heeft het belang van de werkge legenheid in de Noordkop de doorslag gegeven. Met de ver huizing zijn vijfhonderd banen en tientallen afgeleide arbeids plaatsen gemoeid. Staatssecretaris Meijling vindt de motie overbodig. Volgens hem vergt de vestiging van één hoger onderhoudsbedrijf voor de drie krijgsmachtdelen, in bij voorbeeld Den Helder, een in vestering van honderd miljoen gulden. Pagina 15: Uitstel MEOB-be- sluit nog geen afstel PTT stapt naar rechter in zaak 06-nummers den haag gpd PTT Telecom sleept leden van de Landelijke werkgroep 06-ge- dupeerden en de stichting Pre ventie economische criminali- (PEC) voor de rechter. Vol gens de onderneming hebben zij met gemanipuleerde video beelden getracht aan te tonen dat er fraude viel te plegen met het telefoonnet. Daardoor heeft PTT Telecom grote immateriële schade geleden en is de integri teit van het bedrijf aangetast. Afgelopen weekeinde zond het tv-programma '2 Vandaag' een video uit waaruit moest blijken dat heel gemakkelijk een telefoonkabel op te graven viel. In dit geval de kabel van minis ter Sorgdrager in Enschede. Door daar een diaier (automati sche nummerkiezer) op aan te sluiten die op gezette tijden du re 06-nummers draait, is er met het telefoonnet te frauderen. De abonnee, die van niets weet. krijgt de (hoge) rekening. PTT'ers hebben gisteren op dezelfde plaats gegraven naar de telefoonkabel, die daar niet bleek te liggen. Onder de grond werden alleen twee tv-kabels aangetroffen waarvan er één beschadigd bleek. De telefoon kabel lag anderhalve meter ver derop onder een grasstrook en was niet aangeroerd. PEC-topman De Bruijn er kende gisteravond dat zijn mensen ten behoeve van de vi deo een stuk PTT-kabel naast de groene tv-kabels hebben ge legd. Dat zou bewust zijn ge daan omdat PEC de grasstrook niet wilde beschadigen. Pagina 2: Moddergooien rond fraude met telefoonlijnen be gonnen Vier supporters Ajax in Rome neergestoken Vertrouwelijke notitie vrijgegeven den haag/haarlem De Haarlemse politie heeft haar kritiek op het rijksrechercherap port naar het functioneren van de criminele inlichtingendienst Kennemerland fors aange scherpt. De rijksrecherche is volgens de korpsleiding haar boekje ver te buiten gegaan. Het korps geeft het rapport kwalifi caties mee als onvolledig, abso luut onjuist, suggestief en para doxaal. Verder heeft de politie begin 1994 serieus rekening gehouden met liquidaties en een dreigen de bendeoorlog tussen topcri minelen uit' Haarlem en Am sterdam, en met wraakacties te gen politie- en justitiefunctio narissen. De oorzaak hiervoor zou hebben gelegen in de drei gende ontmaskering, na lekken in de pers, van een criminele in formant door een misdaadsyn dicaat, waarop jacht werd ge maakt. Een en ander staat in een ver trouwelijke aanvullende notitie over het functioneren van de CID-Kennemerland, die de korpsleiding begin deze maand naar minister Dijkstal van Bin nenlandse Zaken heeft ge stuurd. Pagina na pagina wordt daarin kritiek geleverd op het rijksrechercherapport. Het mi nisterie heeft de stukken giste ren vrijgegeven, nadat cjeze krant een beroep had gedaan op de Wet openbaarheid van bestuur (WOB). De resultaten van het rijksre cherche-onderzoek zijn vernie tigend voor de rechercheurs van de CID Kennemerland. Maar de Haarlemse korpsleiding oefent op haar beurt felle kritiek uit op de bevindingen van de rijksre cherche. Ook worden de werk methoden gehekeld. Zo blijkt dat de BVD is ingeschakeld om de gangen na te gaan van de voormalige Haarlemse CID-chef Klaas Langendoen. Intussen is het voormalig hoofd van de Criminele Inlich tingendienst van het politie korps Gooi en Vechtstreek, F. van der Putten, ontslagen. In een persbericht deelt de korps beheerder mee dat Van der Put ten eervol ontslag is verleend „wegens ongeschiktheid voor de uitoefening van de functie van politie-ambtenaar". In het bericht wordt verwezen naar de onderzoeken van de commissie-Van Traa over de opsporingsmethoden en het rijksrecherche-onderzoek Ken nemerland. Uit die onderzoe ken is gebleken dat Van der Put ten de korpsleiding en het openbaar ministerie niet goed heeft geïnformeerd. Tijdens de parlementaire enquête noemde Van der Putten zichzelf de 'uit vinder' van het doorlaten van drugs als opsporingsmethode. Pagina 3: Criminelen wilden informant als contraspion alphen aan den run» Brandweermannen in speciale pakken zijn gisteren in Alphen aan den Rijn bijna drie uur bezig geweest met het bestrijden van giftige damp die was vrijgekomen uit een vuilcontainer. De verschillende hulpdiensten rukten massaal uit naar het het terrein van Alphen Recycling. In totaal werden zo'n vijftig brandweermensen uit Alphen, Ter Aar, Leiden, Rijnsburg, Katwijk en Gouda ingezet. Een klei ne drie uur na de ontdekking van het lek was de zaak onder controle. Na afloop moesten de brandweer lieden zich onder de douche schoon spoelen. Pagina 17: Groot alarm voor kleine gifpluim. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS scheveningen De Hollandse Nieuwe is bij het begin van het seizoen klein en duur. Aan de haringkar zal het maatje vermoedelijk zo'n vijf gulden gaan kqsten. Dit is voor al een gevolg van de strenge en het koude voorjaar, ituur blijft in het alge- vat achter bij andere ja- egt directeur L. Ouwe van rederij Ouwehand B.V. uit. „Het plankton waarvan de haring leeft, groeit nu ook maar langzaam." De haring is hand Horde Ajax-fans in alle vroegte en vol optimisme op weg naar Rome Vier supporters van Ajax zijn vanmorgen in Rome neergesto ken. Drie van hen liggen in een ziekenhuis, de ander mocht na behandeling weg. Volgens de politie zijn de daders van de steekpartij onbekend. De Italiaanse politie arres teerde afgelopen nacht al negen Amsterdamse aanhangers. Zij Irebben zich schuldig gemaakt aan vernieling van een auto en mishandelden de inzittenden. De koninklijke marechaussee op Schiphol heeft vanmorgen 75 nooddocumenten verstrekt aan Ajax-fans die op weg naar Rome hun paspoort waren ver geten. Een woordvoerder ver wacht dat dit aantal oploopt tot 150. schiphol. gerard v De stemming op Schiphol was vanmorgen in alle vroegte dron ken van optimisme. Voor ten minste 15.000 min of meer aan Ajaxitis lijdende Nederlanders hoeft Ajax-Juventus vanavond niet eens gespeeld te worden. De uitkomst van de finale om de Champions Cup staat voor hen al vast, voor het fatsoen mag 'de Italiaan' het spel alleen nog meespelen om het aantal tegengoals te beperken. „Ik hoop, nee weet zeker dat we een kleine overwinning gaan halen", aldus Amsterdammer Vis. „Ik bin een rasechte Mo- kummer, dus wat zou anders moeten zeggen." Hij was een van de velen, die bij het krieken van de dag („vijf uur") al naast hun bed stonden om bijtijds op de luchthaven te zijn. En dan was Vis met z'n vlucht van 10.10 uur nog spek- koper. De eerste fans moesten in het holst van de nacht al in checken voor vlucht MP 4733 van Martinair, die om acht mi nuten over vier het luchtruim koos richting Rome. Vis nog eens met slaperige stem: „Nor maal bin ik niet zo'n vroege op staander. maar voor m'n dup pie heb ik dat over. Ajax is me met de paplepel ingegoten, ik bin niet zo'n successupporter Ajax-supporters checken in voor de vlucht naar Rome. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER ROB HENDRIKS uit de provincie." Nooit eerder vertrokken vanaf Schiphol zo veel voetbalfans als vanmorgen. In totaal 52 vlieg tuigen werden ingezet voor de uittocht van Ajax-fans en in keurige blazer gestoken ban kemployés, die met clubshawl om de nek probeerden zich voor supporters uit te geven. Ze waren met bussen aangevoerd vanaf parkeerterrein Pil, door Luchthaven Schiphol speciaal voor Ajax-supporters gereser veerd. Overigens vlogen giste ren al 3.000 aanhangers naar de Italiaanse hoofdstad. „De groot ste luchtbrug ooit", aldus Schiphol-woordvoerster Van der Goot. „Vorig jaar namen 9.000 Ajacieden het vliegtuig naar Wenen voor de finale te gen AC Milan, toen een record." Om de imposante hoeveel heid reizigers te verwerken, had Schiphol incheckbalies voor supporters ingericht. De horde werd daarna langs een aparte paspoortbalie gesluisd. Als seizoenkaarthouder legde Henk Vijge uit Epe van mórgen rond de klok van half acht alvast een 'bodempje' voor het feest Bezitters van een waterscooter (jetski) kunnen komende zomer in Noordwijk gewoon het ruime sop kiezen. De rechtbank heeft bepaald dat de gemeente ten onrechte Jetski Vereniging Noordwijk een proefvergunning voor het gebruik van een deel van het Noordwijkse strand heeft geweigerd. „Er is geen reden jetski's per definitie anders te benaderen dan andere motorvaartuigen", meent de rechter. Deze uitspraak van de arron dissementsrechtbank in Den Haag betekent een klinkende zege voor Jetski Vereniging Noordwijk (JVN), die de zaak aanhangig had gemaakt. De leden van deze club willen graag hun hobby uitoefenen op zee en voeren daarover al maanden strijd met de gemeen te. De jetskiërs deden verschei dene pogingen om in bezit te komen van een 'proefvergun ning' voor één seizoen, waarin ze willen bewijzen dat ze geen noemenswaardige overlast ver oorzaken voor de overige strandgasten. De gemeente weigerde keer op keer, omdat men van me ning is dat de aanwezigheid van jetski's op zee de kwaliteit van het Noordwijkse strand aantast. Het gemeentebestuur vreest la waai en ongelukken. De jetski vereniging nam daarop de Noordwijkse advocaat K. Jur- riëns in de arm en stapte naar de rechter. HET WOORD IS AAN Judith Bosch Ik denk echt dat ik een bete re, frisse moeder ben als ik werk dan wanneer ik alle da gen thuis blijf. weersverwachting 87-180 8716° 7716' 40% 30% 30% 20% 30% 30% VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Natuur en Milieu10 Randstad18 Regio13,14,15,17 RTV/programma's11 Sport22,23,25 Strips10 Drie kaartjes halen, twee be talen met de kortingsbon in deze krant voor de jeugdfilm 'De Boefjes' in de kinderbio scoop in Voorschoten VOETBAL OP TV 19.31-23.00 uur, Nederland 2: Finale van de Champions Lea gue: Ajax-Juventus vanuit Rome. bovendien moeilijk te vangen, omdat de vissen verspreid aan de oppervlakte naar het plank ton jagen. De vissen scholen niet samen en zijn dus moeilijk op te sporen. leiden» gert visser dat hij vanavond gaat vieren. Met twee gele rakkers in de hand spoelde Vijge een door waakte nacht weg. „Ik heb mien nest niet gezien, maar de nacht was gezellig en de dag wordt nog gezelliger. Die Cup gaan we gewoon effe ophal'n. Op een slof en een ouwe voetbal schoen." 'June, June, who the fuck is Ju ne'. Afzender van deze kreet, een groepje fans met als mid delpunt de in opzichtige Ajax- trui gehulde René de Boer. De Amsterdammer in hart en nie ren: „Ik heb een goed gevoel. Ik heb begrepen dat Juventus in Italië 'oude dame' wordt ge noemd. En dat moet genoeg zeggen. Respect voor de ouder dom, maar tegen het jeugdige bravoure en het Amsterdamse gogme van Ajax zal Juventus niet bestand zijn." „Daar horen we engelen zin gen", kwam het uit de nog hoorbaar slaperige strotten. Als Rome nu maar geen hel voor Ajax wordt. De historie heeft immers genoegzaam aange toond dat Nederlandse voetbal elftallen door de jaren heen zich nooit erg 'thuis' voelden in de Italiaanse hoofdstad. Nog eens René de Boer: „Als verliezen, wordt de retourvlucht vannacht voor mij een rampvlucht." Boerhaave (ge neeskunde en natuurweten schappen) dreigt Leiden te ver laten wanneer het aantal bezoe kers niet fors toeneemt. Boer haave gaat dan liever naar een toeristisch aantrekkelijkere stad. Het museum in het Caecilia- gasthuis (achter de Haarlem merstraat) vindt bovendien dat de huidige huisvesting, die vijf jaar geleden na een ingrijpende renovatie van het pand in ge bruik werd genomen, te moei lijk bereikbaar is. Eén en ander staat te lezen in een. nota van de Raad van Cul tuur. Bij het museum was nie mand bereikbaar om commen taar te geven. De Raad van Cul tuur, die de minister adviseert over subsidies aan musea, vindt de plannen van Boerhaave van overdreven veel pretenties ge tuigen. De raad meent dat net wegge legd om een grote populariteit te bereiken. Boerhaave moet zich profileren als klein gespe cialiseerd museum, aldus de Raad. De Raad voor Cultuur, die gisteren een omvangrijke hoe veelheid adviezen aan staatsse cretaris Nuis uitbracht over subsidies aan culturele en kunstzinnige instellingen, heeft ook op andere musea in Leiden kritiek. Het bedrag van elf mil joen gulden dat het Rijksmuse um van Oudheden aan het Ra penburg nodig heeft om te ver bouwen, noemt de Raad 'exorbitant hoog'. Over het Na tionaal Historisch Museum aan de Raamsteeg schrijft de Raad dat daar 'ieder zicht op modern denken over natuur ontbreekt'. De Raad vindt dat beide musea nadere uitleg moeten geven over hun plannen. |a, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abc Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: i (f. 31.30) J Per kwartaal acceptgiro (f. 91,20) automatisch (f. 90,20) N.B. Deze aanbieding g e afgelopen 3 maanden gec Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad. Abonnee-service. Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28 030

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1