Leidsch Dagblad 19 'Minister jaagt burger op kosten' Schiphol klaar voor Ajax-luchtbrug Hard maximum aan eigen bijdrage Relikwieën op het droge 'Dooikorrels' sloopten Voorhoutse tennisbanen Het extraatje van Dixan en Witte Reus. 11.99 Greenpeace bepleit vangstverbod haring t#1 Het Motorhuis Auto Expo GOED NIEUWS DINSDAG 21 MEI 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst Penisverlengende 3 operaties gaan door Olie-voor-voedsel- overeenkomst tussen VN en Irak Christie's scheidt kunst van kitsch Sport Kluivertwil verschrikkelijk graag, maar hij mag niet Vijftienduizend supporters met tachtig speciale vluchten naar Rome Minister wil premieruil als kosten gezondheidszorg blijven groeien Alles hens aan dek, zo luidt deze week het motto op Schiphol. Met man en macht wordt gewerkt aan de ontvangst en afhan deling van het supporterslegioen van Ajax. Schiphol denkt woensdag zo'n vijftiendui zend supporters te mogen begroeten. Die worden met ongeveer tachtig speciale vluchten naar de finale van de Champions League in Rome gebracht. De 'voetbalvloot' is van heinde en verre bij elkaar gesprokkeld. De Nederlandse maatschappijen KLM, Martinair, Transavia en Air Holland hebben niet voldoende ca paciteit om de Ajax-aanhang in zo'n korte tijd op en neer naar Rome te brengen. Daarom is een beroep gedaan op een groot aantal buitenlandse airlines om capaciteit beschikbaar te stellen. Toestellen van Bri tish World Air, Monarch, Caledonian, Olympic, Al Italia, Air France. Stirling en Crossair maken de luchtarmada van vijftig vliegtuigen compleet. Op Schiphol zelf zullen honderden mede werkers de stroom supporters in goede ba nen trachten te leiden. ,,Het grootste pro bleem zal ongetwijfeld het parkeren zijn", aldus Schiphol-woordvoerster M. van der Goot. Van zowel auto's als vliegtuigen. Want de dagelijkse operatie op Schiphol gaat gewoon door. De extra Ajax-vluchten moeten tussen alle bedrijven door worden afgehandeld. In Rome worden de binnen komende vluchten over twee luchthavens verdeeld. Een deel van de Juventus-aan- hang komt ook per vliegtuig. Op Schiphol liggen na de wedstrijd af hankelijk van winst of verlies twee scena rio's klaar om Ajax en het supporterslegioen te verwelkomen. Bij winst verwacht de luchthaven een gigantische toestroom van supporters. En die willen allemaal slechts één ding: een glimp opvangen van hun hel den. Of alle supporters die naar Rome mee waren op tijd terug zijn, is moeilijk te voor spellen, aldus de woordvoerster. De ver wachting is dat het de hele donderdag zal vergen om alle retourvluchten af te hande len. De Commissie Geluidhinder Schiphol wijst de regio op de mogelijkheid van extra geluidoverlast in de nacht van woensdag op donderdag als de eerste vliegtuigen terug keren. De ingehuurde toestellen vertrekken daarna weer. Bij neutraal weer wordt ge land op de Kaagbaan en gestart op de Zwa- nenburgbaan. HET WOORD IS AAN Schopenhauer De kruk van de tijd richt meer uit dan de knots van Hercules. Minister Borst wil dat de pre mies voor sociale zekerheid omlaag en de premies voor de volksgezondheid omhoog gaan, als definitief blijkt dat de kosten in de gezondheidszorg meer dan 1,3 procent blijven groeien. De minister zei dit gisteren tij dens het overleg in de Tweede Kamer over eigen bijdragen in het ziekenfonds. Als de tekorten voor 1996 (0,4 miljard) in 1997 aanhouden, zal dat onder geen enkele voorwaarde betekenen dat het maximumbedrag voor eigen bijdragen in de gezond heidszorg omhoog gaat, zo zeg de Borst de Kamer toe. De regeringspartijen stemden uiteindelijk in met de invoering van een eigen bijdrage in het ziekenfonds in 1997, al betwijfe len ze of de ramingen van de minister realistisch genoeg zijn. Met de oppositiepartijen vrezen de regeringsfracties dat veel meer dan de beoogde 600.000 mensen in aanmerking komen voor volledige compensatie. Volgens de eigen bijdrage-re- geling voor 1997 betalen alle fondspatiënten per voorziening 20 procent van de kosten zelf, totdat ze een maximum van 200 gulden hebben bereikt. De huis artsconsulten blijven buiten be- Bedrijfschap hekelt anti-kartelwet De consument is duurder uit als de nieuwe Mededin gingswet ongewijzigd wordt aangenomen. Ook zullen heel veel winkels in problemen komen. Voorzitter F. van der Gouw van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel zei dat vanmiddag bij de overhandiging van het rapport 'Krachtenbundeling voor consument en bedrijfsleven' aan de vaste Kamercommissie voor economische zaken. Veel kleine en middelgrote win kels die nu vrijwillig samenwer ken in zogeheten winkelformu les, lopen met de nieuwe wet de voordelen daarvan mis. gevolg: de prijzen gaan omhoog. De sa menwerking bestaat vaak uit gezamenlijke inkoop en distri butie. Ook biedt een gezamen lijke winkelformule kleine zaken de mogelijkheid om professio neel landelijke reclame te ma ken. Volgens het bedrijfschap zijn gelijke prijzen en een gelijk gedrag daarvoor belangrijke voorwaarden. Minisiter Wijers van econo mische zaken wil daar met de anti-kartelwet juist een eind aan maken. Door kartelvorming te verbieden, komt er volgens de bewindsman meer concurrentie waardoor de prijzen zullen da len. In opdracht van het Hoofdbe drijfschap onderzocht het Eco nomisch Instituut voor Midden- en kleinbedrijf (EIM) de be drijfstak. Volgens het rapport zijn ruim 40.000 bedrijven (35 procent van het totaal) aange sloten bij een samenwerking verband. „De concurrentie kracht, de rentabiliteit en uit eindelijk de levensvatbaarheid van de bedrijven wordt ver sterkt door bundeling van in koopkracht, bedrijfsmatige on dersteuning en sturing van dis tributie vanuit een centraal punt. Veel bedrijven die deze samenwerking niet hebben ge zocht, hebben inmiddels hun bedrijf moeten sluiten", zegt Van der Gouw op basis van het onderzoeksrapport. Hij wijst er op dat de nieuwe wet geen rekening houdt met de praktijk. Franchisevestigin- gen en winkelformules die hun krachten bundelen in een in- en verkooporganisatie kunnen straks niet meer op gelijke voet concurreren met concerns die over meerdere fillialen beschik ken. waddinxveen Het nieuwe, nog niet officieel in gebruik genomen, monument voor het laagste waterpolderpeil van Nederland (7,10 meter be neden ANP) ligt bijna droog. Het door Eline Ouwendijk ontworpen kunstwerk staat in de polder bij Waddinxveen en bestaat uit twee meters- brede historische schepraderen afkomstig van een uit 1875 daterend gemaal dat gesloopt is. De raderen liggen volgens de kunstenares als 're likwieën van het Hollandse landschap' op het land dat ze vroeger hebben drooggehouden. foto reuter Leidse politie pakt weer drugsdealers aad rietveld Een groep Leidse drugsdealers, die van september vorig jaar tot april dit jaar actief was en in die tijd voor 200.000 gulden aan he roïne en cocaïne zou hebben omgezet, is door de politie aan gehouden. Afgelopen weekein de werden in een pand aan de Haarlemmerstraat een 23-jarige en een 29-jarige Leidenaar aan gehouden. Eerder waren op an dere plaatsen in Leiden al vier harddrugsdealers opgepakt. Het zestal opereerde vanuit een pand aan de Middelweg. Zij verkochten aan gebruikers, maar ook aan kleinere dealers die de drugs weer op straat ver handelden. De twee verdachten die dit weekeinde werden aan gehouden zijn gisteren voorge leid aan de officier van justitie. De andere vier zaten al in een huls van bewaring. Nu zorgen Dixan en Witte Reus, behalve voor een stralend witte was, ook nog voor een vlam mend oranje baseball cap. En die kan met het komende EK van pas komen! U krijgt de stevige katoenen pet die aan de achter zijde verstelbaar is, gratis bij één van de volgende produkten. Dixan Megaperls, navulpak 1 Q QQ 1.5 kilo iA4SrXO.i/ï/ Dixan Megaperls Color, navulpak 1 Q QQ 1.5 kilo 1449 Witte Reus Compact navulpak 2 kilo 1269 Nu met gratis oranje baseball cap. Deze week alleen bij Albert Heijn. ch voorhout raymond grimbergen Het Voorhoutse tennispark Oosthout zat er behoorlijk mee in zijn maag: grote ijsvlakten domineerden begin dit jaar het uitzicht over de- tennisbanen aan het Fonteinkruidhof. Op advies van GTN Geveltechniek uit Leiden werd er gestrooid met zogeheten dooikorrels. Met als gevolg dat nu drie banen ge heel moeten worden vervangen en dat vijf andere grondig gere- Chemische damp vrijgekomen in Alphen Bij het bedrijf Alphen Recycling op industrieterrein De Schans in Alphen aan den Rijn zijn van morgen chemische dampen ontsnapt. De dampen zijn waarschijnlijk onstaan door een onvoorziene chemische reactie in een container in de bedrijfs hal. Medewerkers van het 'be drijf meldden dat de gassen vrij kwamen uit een vaatje dat in de container staat. Van brand was geen sprake. De Alphense brandweer be naderde de container in gas- pakken. Bij het ter perse gaan van deze Hant was onbekend om welke stoffen het gaat. De Boskoopse weg werd enige tijd afgesloten. Verdere maatregelen in de omgeving werden niet ge nomen. „Metingen wijzen op dit moment uit dat de calami teit zich beperkt tot uitsluitend het terrein van het bedrijf', ver klaarde een woordvoerder van de brandweer omstreeks kwart over elf. opnieuw geverfd dienen te worden. De totale kosten voor deze renovatie be dragen zo'n 160.000 gulden. Dat bedrag wil P. Nühn, exploitante van tennispark Oosthout, mor gen door middel van een kort geding verhalen op GTN Gevel techniek. „Vlak nadat de dooi was inge treden, begonnen de eerste mensen te klagen over rode handen nadat ze ballen van de grond hadden opgepakt. De tennisbanen bleken ineens af te geven op de ballen", zegt Nühn. „Even later vielen er zelfs hele stukken uit de banen." De eige nares rook onraad en dacht meteen dat de dooikorrels de oorzaak waren van de schade. Een 2.000 gulden kostend on derzoek van TNO bevestigde haar vermoeden. Technisch adviseur C. van Es van GTN Geveltechniek zegt dat het bedrijf uitdrukkelijk had ge adviseerd om eerst een 'proef- umuiden gpd Er moet onmiddellijk een stop op de haringvisserij komen, want de haringstand in de Noordzee is extreem laag. Er zit slechts zo'n 500.000 ton haring in de Noordzee. En dat is ver onder de kritische ondergrens van 800.000 ton. Dat zegt Greenpeace. De organisatie heeft de hand weten te leggen op een vertrouwelijk rapport van de Europese Unie. Ruim een week geleden meldde deze krant al dat de ha ringstand op een dieptepunt was beland. Biologen maakten dat toen bekend tijderts een ver gadering van de International Comittee of de Exploration of the Seas. Deze groep brengt verslag uit aan de Europese Commissie, die in december beslist over de vangstmogelijk heden in 1997. Greenpeace heeft dat rapport nu ingezien en vergelijkt de dra matische stand met de jaren ze ventig, toen er ook zo weinig haring in de Noordzee te vinden was. Er was destijds een vangst verbod van zes jaar nodig om de vis er weer bovenop te hel pen. Greenpeace wijt de gigan tische terugloop van haring vooral aan de industrievisserij, die met name in Denemarken actief is. „Daar wordt veel jonge haring als bijvangst gevangen", zegt M. Verbeek van de milieu organisatie. „Vissers vissen met zeer fijnmazige netten, ze lijken op vitrage of nylonkousen. Daar door wordt veel jonge vis ge vangen, die zich nog niet heeft kunnen voortplanten. De stand gaat daardoor snel naar bene den." Het merendeel van deze kleine haringen wordt verwerkt in vismeel of visolie en gebruikt voor veevoer en koekjes. Ook het vissen op kuitzieke vissen zou de haringstand flink doen dalen. Het kuit wordt gebruikt voor kaviaar. Pagina 9: Greenpeace vraagt noodplan schouwing, voor ziekenhuisop namen komt 8 gulden per lig dag voor rekening van de pa tiënt. Uitzonderingen zijn er voor minima (die krijgen een maximum van 100 gulden per jaar) en voor grootgebruikers die niet onder de minima vallen (die krijgen extra compensatie). Minister Borst wil overigens behandelingen door zelfstandig gevestigde psychiaters niet meer vergoeden via de Algeme ne Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ), maar via het zieken fonds of particuliere verzeke ring. Er wordt dan wel paal en perk gesteld aan het aantal te vergoeden behandelingen. 'Italiaans salaris' voor Ajax-doelman Het salaris van Edwin van der Sar wordt flink opgetrokken. Net als de rest van de 'harde kern' van de Ajax-selectie gaat de Voorhoutse doelman vol gend seizoen het dubbele ver dienen. De topsalarissen bij de Europa Cup-houder bedragen dan meer dan twee miljoen gul den. Dat is nog exclusief pre mies. Ajax wil met de salarissen de concurrentie met de Itali aanse top aan. Een groep van 'acht of tien' spelers werd vorige week aangenaam verrast door het voorstel om het salaris 'aan te passen'. De toppers verdie nen binnenkort allemaal het zelfde bedrag. Ajax heeft de voetballers on dergebracht in vier categorieën. Groep A zijn de toppers, groep D de spelers uit de tweede elf tallen. Peter Hoekstra en Marcio Santos vallen buiten de lucratie ve verhoging. Penningmeester Arie van Os: „Die zijn nog maar net gecontracteerd." Ook een andere groep, de jongeren Woo ter, Van den Bergh en Reu- ser, krijgt nog niets extra's. „Er moet natuurlijk wel een uitda ging blijven. Als die jonge gas- sies straks met een Rolls-Royce door de poort komen, hebben we iets verkeerds gedaan." In het nieuwe stadion gaat Ajax zich concentreren op een ande re geldbron: 'merchandising'. weersverwachting 8716° 'VIS0 *716° SSJJ 40% 40% 40% 20% 30% 30% VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Consument Cultuur Economie Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad .14 .11,12,13,15 RTV/programma's9 Schrijvende lezers18 Sport19,20,21 Strips8 Uitgaan 16 De kortingsbon in de krant van vandaag is voor het Su per Oldtimer Festival dat in het Pinksterweekeinde wordt gehouden in Lisse. Leraar afgetuigd amersfoort gpd Een 17-jarige jongen heeft in opdracht van twee leerlingen hun onderwijzer voor de klas af getuigd. De beloning was een pakje shag. Het voorval vond plaats op de openbare basis school De Weesboom in Amers foort. De onderwijzer hield geen verwondingen over aan de mis handeling. De leerlingen zijn geschorst. De betrokken leer kracht staat al 33 jaar voor de klas maar heeft nooit zoiets meegemaakt. stukje' met de korrels te behan delen, omdat ze de ondergrond niet kenden. „Als de samenstel ling van de ondergrond niet duidelijk is, moet je altijd eerst een klein stukje bewerken om te zien of de korrels werken en geen schade aanrichten." Vol gens de technisch adviseur heeft Nühn dat niet gedaan, met als gevolg dat alle tennisba nen zwaar beschadigd werden. Duitser rijdt door na botsing Een wagen met een Duits ken teken is vannacht op de A4 in de buurt van Leiden met grote snelheid op de auto van een 43- jarige vrouw uit Spijkenisse ge botst. De auto van de vrouw raakte in een slip, tolde een paar keer om zijn as en kwam tegen de vangrail van de mid denberm tot stilstand. De dader, die volgens getui gen zeker 200 kilometer per uur reed op de linkerbaan en daar door de auto voor hem niet meer kon ontwijken, is na de aanrijdingdoorgereden. Twee inzittenden van de aan gereden auto een 49-jarige Vlaardinger en zijn 44-jarige echtgenote werden met hoofdwonden naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden over gebracht. De bestuurster kwam met de schrik vrij, haar auto werd volledig vernield. De wa gen met het Duitse kenteken werd later, met een vastgelopen voorwiel, gevonden op de afslag Zoeterwoude van de A4. De po litie stelt een onderzoek in. (BEZOEK MET PINKSTEREN) De grootste overdekte collectie ok-sions van de regio Vondellaan 80. Leiden, tel. 071-535 1800 Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een ab< Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (f. 31,30) J Per kwartaal (I.v.m. controle bezorging) OF BEL 071-5128030 712141 "4001 14"

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1