Leidsch Dagblad Mi Il Ziekenhuizen belast met drugskoeriers UIT OP 2® ^PINKSTERDAG? BEL: 071-5128030 Frankrijk, land van het goede leven ie Broodprijs gaat omhoog SPIEGELS L AMBERS Explosieven in mijnenveld Supermarkten blijven graag tot acht uur open Jongens vaker gepest Opening tweede winkel Wonder na nachtmerrie van achttien uur AKTlf GOED NIEUWS ZATERDAG 18 ME11996 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Buitenland Premier-formateur Prodi breekt alle j Italiaanse records i Rtv Show i Cultuur en Kunst Sport Goede melodie schaars op Songfestival Zinnelijke en naïeve a sfeer in Springdance- J ~2J producties Nog geen abonnee? RoeierJaap Krijtenburg wordt met de dag eenzamer I abonnee] ^service Vandaag in deze krant een speciale bijlage over Frankrijk. Het land dat met zijn kem proeven de hele wereld tegen de haren in streek en dat Ne derland een 'narco-staat' noemde vanwege het drugsbe leid. Maar Frankrijk is ook het land dat al jarenlang heel goed scoort op het lijstje van favo riete vakantiebestemmingen. Binnenkort pakken tiendui zenden Nederlanders de kof fers en zetten koers naar het zuiden. Frankrijk is meer dan wijn, stokbrood, brie en chauvinis me. Het is ook het land van het goede leven, de TGV, Braille en Pasteur, Marianne en Marseil- laisse, Solex en Lelijke Eend. In deze bijlage echter ook aan dacht voor zwerftochten door Parijs en Loire-dal en het groeiende aantal Nederlanders dat in Frankrijk zijn tweede thuis heeft gevonden. Verder een verhaal over 'een sterk soort', Franse jongeren die zich op het Nederlands heb ben geworpen en een echte Franse graaf die met adellijke flair roddelt over 'ons' Konink lijke Huis. Natuurlijk komen ook de Fran se president Chirac en de 'ver meende' arrogantie van de Fransen aan bod. Tot slot wordt de uitslag van de Race naar Parijs bekend gemaakt. Inspectie Gezondheidszorg Noord-Holland vindt situatie onaanvaardbaar d blaauw/gpd Ziekenhuizen rond Schiphol worden in toenemende ma te opgescheept met gearresteerde drugskoeriers van wie op de luchthaven is gebleken dat ze plastic zakjes of con dooms met cocaïne (bolletjes) hebben ingeslikt. Inspecteur dr. Peter Lens van de Inspectie voor de Gezond heidszorg in Noord-Holland vindt het niet langer verant woord dat drugssmokkelaars de toch al schaarse bedden op af delingen voor intensive-care bezet houden. „Hier moet een oplossing voor worden gevon den, want dit gaat ten koste van de 'normale' patiënten", aldus Lens. Hij noemt de Deze koeriers worden op last van justitie onder permanent medisch toezicht geplaatst tot het moment dat de ingeslikte smokkelwaar via de ontlasting hun lichaam verlaat. In de prak tijk betekent dit dat ze enkele dagen moeten verblijven op de afdeling ziekenhuis. aanvaardbaar en wil dat er maatregelen worden genomen. Dat bleek gisteravond uit de re portage van het televisie-pro gramma NOVA. Directeur H. van Alphen van het Spaarne Ziekenhuis in Heemstede zegt „zo af en toe" drugskoeriers op te nemen. „Maar alleen als we voldoende plek hebben. Wij zullen nooit ons laatste intensive care-bed aan een drugskoerier geven. En het opnemen van deze smokke laars gaat nooit en te nimmer ten koste van de gewone pa tiënten", aldus Van Alphen. „Het Kennemer Gasthuis neemt nu zelden of nooit drugskoe riers op", aldus woordvoerder Elisabeth Derks. „Maar in het grijze verleden hebben we het wel gedaan." Marechaussee en Douane op Schiphol hebben onlangs een speciaal team geformeerd dat zich succesvol bezighoudt met het aanhouden van drugskoe riers. In 1994 ging het om 17 „bolletjes-slikkers", in 1995 om 87 en in het eerste kwartaal van dit jaar waren het er al 28. De smokkelaars dragen gemiddeld 150 tot 180 bolletjes (circa 750 gram pure cocaïne) in het li chaam. Als die zakjes knappen is de kans groot dat de koerier overlijdt. Drugskoeriers zouden moe ten worden behandeld in het penitentiaire ziekenhuis v in Scheveningen, waar de intensi ve care-afdeling echter slechts twee bedden telt. Volgens de Haarlemse officier van justitie mevrouw C. Hemmes-Boender voldoet dat ziekenhuis niet, waardoor noodgedwongen moet worden uitgeweken naar reguliere ziekenhuizen in de omgeving. „En die zijn er niet blij mee." Van Alphen: „Wij zitten niet op drugskoeriers te wachten. Maar je moet redenen hebben deze mensen te weigeren. En als je die niet hebt, moet je ze als loyaal staatsburger opne men. Wij eisen wel twee dingen: dat ze 24 uur per dag door de recherche bewaakt worden en dat er geen ruchtbaarheid aan hun aanwezigheid wordt gege ven." De CDA-fractie in de Tweede Kamer heeft inmiddels aangekondigd het probleem aan de ministers Sorgdrager (justitie) en Borst (volksgezond heid) te zullen v HET WOORD IS AAN Emerson Als de sterren eenmaal in de duizend jaar verschenen wat zouden de mensen dan geloven en aanbidden! WEERSVERWACHTING Lammenschansweg 130 Leiden (77 HOUT WERF J LJ KEUKENS KEUKEN STUDIO Koning Julianalaan 46 Voorschoten De broodprijs gaat in de loop van de komende weken fors omhoog. Dat zegt F. Vlek, direc teur van het gilde van samen werkende zelfstandige bakkers Saba in Hedel. „De prijsstijging bedraagt vele centen." De 29 bij Saba aangesloten bakkerijen le veren naar eigen zeggen circa veertig procent van al het brood in de supermarkten. De stijging" van de broodprijs is volgens Vlek onvermijdelijk nu de grote meelfabrieken Me- neba Meel BV en Koopmans Koninklijke Meelfabrieken heb ben aangekondigd maandag hun meelprijs te verhogen. De producenten verdedigen hun besluit met te wijzen op de krapte op de Europese tarwe- markt. Marktleider Meneba uit Rot terdam verhoogt zijn meelprijs maandag met twaalf procent. Bij concurrent Koopmans Ko ninklijke Meelfabrieken is het meel vanaf diezelfde dag onge veer zeven procent duurder. Meel als grondstof voor bakkers kost momenteel ongeveer 75 gulden per honderd kilo. Beide producenten zeggen tot de prijsstijging te moeten over gaan omdat de tarweprijs de af gelopen weken flink is gestegen. Mede door het Europese land bouwbeleid zijn de traditionele graanoverschotten de afgelopen jaren minder groot dan voor heen. Daarnaast zijn de oogst- verwachtingen voor dit jaar somber wegens het koude weer. „Met het oog daarop zou het met de prijsstijging van maan dag wel eens niet afgelopen kunnen zijn", aldus directeur G. Benes van Koopmans. vele maten en soorten geslepen glas vanaf 195,- memici Twee Bosnisch-Servische soldaten gooien pakketjes TNT explosieven in een mijnenveld bij Me- mici, een stad zo'n dertig kilometer ten zuidoosten van Tuzla. Op die manier wordt het mijnenveld on schadelijk gemaakt dat de stad, in het kader van het akkoord van Dayton door de Serviërs overgedragen aan de moslim-Kroatische federatie, omringt. De 'schoonmaak' geschiedt onder toezicht van IFOR-solda- ten. foto ep a acht uur 's morgens tot acht uur 's avonds. De bouwmarkten hebben vastgesteld dat de aan schaf van materialen nu nog be perkt blijft tot vrije dagen en za terdagen en hopen, daarin ver andering te brengen. Overigens verwachten hun concurrenten, de kleinere doe- het-zelf winkeliers, niet veel last te hebben van de veranderde openingstijden van de bouw markten. M. Brienesse van de Leidse Doe Het Zelf: „Wij heb ben toch een eigen publiek. Wij kunnen service leveren, dingen op maat maken. De bouwmark ten trachten dat ook te doen, maar daar komt niets van te recht. Zij hebben mensen in dienst die het vak niet in hun handen hebben." Pagina Leiden: Geen extra per soneel nodig bij supermarkten VANDAAG 44 PAGINA'S Binnenland Buitenland Het grootwinkelbedrijf hapt gretig toe, maar de kleine mid denstander vreest het ergste. Vanaf 1 juni mogen de winkels 's avonds tot tien uur openblij ven. Diverse supermarkten heb ben al aangekondigd in ieder geval tot acht uur 's avonds open te blijven. Het afgelopen jaar hebben enkele supermarkten alvast met nieuwe sluitingstijden geëxperi menteerd. Albert Heijn bijvoor beeld streeft er op dit moment al naar om zoveel mogelijk filia len open te stellen van acht uur 's morgens tot acht uur 's avonds, omdat dat na 1 juni voor alle filialen de norm wordt. Nu kunnen de sluitingstijden van AH-filialen nog per ge meente en zelfs per wijk ver schillen. Ook supermarktketen Hoogvliet heeft aangekondigd alle filialen tot acht uur open te houden. Met behulp van de verruimde openingstijden hopen de super markten nieuwe klanten aan te trekken. Volgens P. Bouman, manager vers van Hoogvliet, lij den sommige filialen klanten- verlies omdat de winkel de klantenstroom niet aankan. Bovendien - en dat speelt vooral in een studentenstad als Leiden - denken de supermark ten mensen binnen te halen die nu aangewezen zijn op een snack bij de snackbar of andere fast-foodgelegenheden. Studen ten die nu nog bij de pizzeria een kant-en-klare maaltijd ha len, stappen na 1 jupi nog even de supermarkt binnen, zo wordt gehoopt. De openstelling van Hoogvliet op woensdagavond, in de Leidse binnenstad, blijkt inderdaad tot hogere omzetten te leiden. Bouwmarkten Gamma en Karwei wagen zich óók aan nieuwe openingstijden. Die stellen vanaf 3 juni - 1 juni valt op een zaterdag, vandaar dat veel bedrijven de nieuwe ope ningstijden pas vanaf de maan dag erop invoeren - hun deuren tijdens werkdagen open van Cultuur. Denksport. Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad16 Regio11,12,13 RTV/programma's8,9 Sport23,25 Strips Toerisme. Uitgaan .27 Frankrijkbijlage33t/m44 Toneelgroep Amsterdam speelt 'Alpengloeien' in het LAKtheater. Een blinde man, die al 40 jaar alleen in de ber gen woont, wil een vrouw. Op de pagina Uitgaan een kortingsbon. den haag gpd Jongens zijn vaker dan meisjes het slachtoffer van treiterende medescholieren. De geplaagden worden dikwijls stelselmatig een paar maal per week be laagd. Het werkterrein van de jenner is vooral de basisschool. Dat blijkt uit een representa tieve enquête van NSS/Marktonderzoek onder Haagse kinderen en jongeren in de leeftijd van 9 tot 16 jaar. De interviews werden gehouden in opdracht van de Stichting voor Ideële Reclame (SIRE) omdat deze het effect wilde weten van de vorig jaar begonnen cam pagne 'Game over, pesten is geen spelletje'. Onder meer via tv-spotjes wordt het pest-pro- bleem onder de aandacht ge bracht. De onderzoekers van NSS constateerden beduidende ver schillen in de antwoorden van jongens en meisjes. Hoewel van de ondervraagden meer meisjes (92 procent) dan jongens aan gaven dat pesten 'vaak' voor komt, blijkt vooral de laatste groep de dupe. Op de vraag aan de slachtoffers hoe vaak ze wor den gepest, antwoordde 44 pro cent van de jongens een paar keer per week. Onder de meis jes was dit slechts 19 procent. koopzondag 19 mei 11.00-17.00 meubels glas SIXTIES lampen NIEUWSTRAAT1 bij de Burcht 0715132149 Drenkelingen uit Amsterdam komen op verhaal in Beverwijk Achttien lange en bange kille uren duurde de nachtmerrie voor het Amsterdamse stel Bob Goudriaan (30) en Jeanette Ba- rendrecht (27) op hun omgesla gen catamaran in de ijskoude Noordzee. Toen maakte de IJmuidense reddingsboot Chris- Zoeterwoude Rijndijk (afslag A4, richting Alphen a/d Rijn) tien gisterochtend een eind aan hun drama. De familie van het tweetal, in de wachtkamer van het Beverwijkse Rode Kruis Zie kenhuis, kan nog nauwelijks ge loven dat alles goed is afgelo pen. „Het is een wonder", zegt T. Goudriaan, de vader van Bob. „De afgelopen nacht was zo erg", vult zijn vrouw hem aan. „Ik bedoel je kunt helemaal niets doen dan afwachten en hopen." Toen de telefoon van ochtend ging, kon ze het nog steeds niet geloven. „Ze vertel den me dat Bob en Jeanette op een boot zaten. Ik begreep het niet." Vanaf het strand van Egmond was het stel vrolijk en wel met hun catamaran, een klein open zeilschip op twee drijvers, de zee op gegaan. „Onervaren wa ren ze zeker niet", vertelt Goud riaan senior. „Ze zeilden beiden al een aantal jaren. Maar de ca tamaran was nieuw voor hen, ze hadden hem pas drie we- k^n." Naarmate de tijd verstreek begon de broer van Bob zich steeds meer ongerust te maken. Hij had afgesproken ook nog even met de catamaran van wal te steken. Half zes waarschuwde hij de kustwachtpost in Bergen aan Zee. Die sloeg vervolgens groot alarm en een uitgebreide zoekactie kwam op gang. Zeven boten en één helikop ter gingen op zoek naar de be kende speld in een hooiberg. Na zes lange slopende uren, om kwart over elf donderdagavond, toen het te donker was gewor den om op zee nog enig teken van leven te ontdekken, gaven de reddingsploegen in de boten en de helikopter het op. Bij de familie op de wal sloeg de wan hoop toe. De zoekactie werd gisterochtend in alle vroegte met man en macht hervat. De hele kust van Texel tot Hoek van Holland werd uitge kamd, aanvankelijk vergeefs. Ook de bemanning van de IJmuidense reddingsboot Chris- tien geloofde al niet meer in het wonder. Urenlang hadden zij zigzaggend in een zeevak van tien bij tien mijl de golven afge zocht. Om kwart over elf was het toch nog raak, de speld in de hooiberg bevond zich recht vooruit, op twaalf kilometer uit de kust ter hoogte van Castri- van IVinien Herenweg 54 2361 ET Warmond Tel. 071-3010282 Fax 071-3012494 TUINCENTRUM ■■■■■■■HM ZONDAG 19 MEI GEOPEND VAN 10.00-17.00 UUR ZATERDAG EN ZONDAG gratis bloembakken vullen U betaalt de planten, wij de aarde, klaar terwijl u wacht BOL BUXUS INCAMPANA POT van ^nu ƒ15,- keuze uit duizenden perkplanten tweetal had zich, inmiddels sterk onder koeld, vastgeklampt aan de ca tamaran die bleek te zijn gekap seisd. Bob en Jeanette werden snel aan boord van de Christien gehesen. Het was voorbij. Het vreugdevolle bericht van de redding kon alsnog de ether in. Met horten en stoten kwam het relaas over het drama naar buiten. Hoe het zeil was ge scheurd, waardoor het vaartuig nauwelijks te hanteren werd. Hoe vervolgens de catamaran was omgeslagen en hoe Bob en Jeanette zich, langzaam verkild en verkleumend tot op hun bot ten zich aan de omgeslagen boot hadden vastgehouden. Hun hoop was bijna ten einde. Toen kwam toch nog de Chris- NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ia, dat is goed nieuws. Dus n controle bezorging) Perm e weken betaal ik mijn abonnement: matisch f. 31,30) Per kwartaal N.B. Deze aanbieding geldt alleen als u in de afgelopen 3 (proef)abonnement heeft gehad. invelop, zonder postzegel OF BEL 071-51 28030

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1