Leidsch Dagblad 19 'Groei van Schiphol tot 80 miljoen' Aken in de ban van Beatrix Positie Johan Cruijff wankelt bij Barcelona Schouwburg in '97 bijna half jaar dicht ARC wint finale Leidsch Dagblad Cup Bredaas bedrijf redt voorlopig circus Renz VERHUIZEN: bÜlpliEir' Aldrin in Noordwijk even terug op de maan PASTOE AANBIEDING VOLGENS VAN TIL vantilMEliftffi GOED NIEUWS VRIJDAG 17 MEM 996 OPGERICHT 1 MAART 1860 Feiten en Meningen Lezers zijn fel tegen 2 'oma-moeders' door reageerbuisbevruchting Buitenland Chinezen mogen revolutie niet herdenken Cultuur en Kunst Srebrenica!; politiek toneel op Madurodam-formaat Arrogantie en chauvinisme Het gros van de Nederlanders duidt Frankrijk en de Fransen aan als arrogant en chauvinis tisch. Toch pakken tienduizen den landgenoten binnenkort de koffers om te proeven van het goede leven. Zich even God in Frankrijk voelen. Even ont snappen aan de sleur van alle dag. Even bijtanken. Morgen in deze krant een speciale bij lage over het land dat met zijn kernproeven de hele wereld te gen zich in het harnas joeg en met zijn commentaar op het drugsbeleid de verstandhou ding met Nederland vertroe belde. (Advertentie) MEUBELS HALF GELD Na bijna 100 jaar meubels te heb ben verkocht vanuit het pand aan de Burgsteeg nr. 12 in Leiden gaat de bekende Meubelhandel Dreef binnenkort dicht. Alle aanwezige puntgave meubelen gaan van de hand voor half geld of minder. B.v.: schitterend 3- drs. eiken dressoir van 1998,- voor 998,- Originele eiken secretaire van 998,- voor 498,-. Verder nog boeken kasten, T.V. meubelen, fauteuils, bankstellen, salontafels, halkastjes, noten vitrinekasten enz. Een goede tip: wees er snel bij want voor u het weet is alles weg. Dreef Interieur, Burgsteeg 12 Leiden. Open v.a. 10.00 uur op do. (koopavond), vrij. en za. aken» Het Duitse Aken was gisteren in de ban van Beatrix. De Nederlandse vorstin werd daar gisteren onderscheiden met de prestigieuze Ka- rel de Grote-prijs vanwege haar inzet voor een verenigd Europa. Burgemeester Linden hing een zichtbaar blije Beatrix de versierselen om, ter wijl de Luxemburgse groothertog Jan glimlachend toekeek. In haar rede bepleitte Beatrix de toetreding van andere landen tot de Europese Unie en een eerlijker verdeling van de welvaart. Pagina 2: 'Behoud identiteit mag niet verloederen tot nationalisme' FOTO ANP RAYMOND RUTTING Benfica-trainer Bobby Robson getipt als nieuwe trainer De Spaanse voetbalwereld is ervan over tuigd dat johan Cruijff dit keer echt moet vertrekken als trainer van Barcelona. De Spaanse sportpers neemt vandaag al mas saal afscheid van de Nederlandse trainer, die nu acht jaar de sportieve leiding heeft. Bobby Robson, trainer van Benfica, wordt getipt als opvolger, al circuleert ook de naam van Jupp Heynckes van Tenerife. Twee weken nadat voorzitter Nunez het contract met Cruijff had verlengd, barstte gisteren opnieuw de geruchtenmachine in en rond Nou Camp los. Na het gelijkspel woensdagavond tegen Espanol, waardoor het kampioenschap definitief buiten bereik is, zouden met name de financiële mensen binnen het bestuur Cruijff willen ontslaan. Cruijff heeft nu twee jaar geen beker bin nengehaald. Gevoegd bij diens kritiek op het bestuur over de aankoop van nieuwe spelers, zou de maat nu vol zijn. Cruijff zelf maakte gisteren een aangesla gen indruk. Hij werd belaagd door de pers toen hij zijn hond uiüiet bij zijn woning. Hij wilde zijn vertrek niet bevestigen, maar ont kende ook niets. „We zullen de gebeurte nissen afwachten. Ik weet helemaal niets." Maandag is er regulier overleg tussen be stuur en trainers, maar insiders verwachten dat er vandaag al iets bekend wordt ge maakt. Onder leiding van Cruijff heeft Barcelona vier keer de liga gewonnen, een keer de Eu ropese beker en een keer de Spaanse Copa del Rey. Het was de meest succesvolle pe riode van de Barcelonese voetbalclub. De aanhang van Barca staat in meerderheid nog achter de Nederlandse trainer, zo blijkt uit een onlangs gehouden enquête. Ingrijpende verbouwing Leids theater De Leidse Schouwburg gaat vol gend jaar vijfenhalve maand dicht voor een grootscheepse renovatie. De verbouwing be helst ondei* meer de verlaging van de foyervloer tot straatni veau, de inbouw van een lift en de verplaatsing van enkele voorzieningen. Hierdoor wordt het gebouw ruimer en beter toegankelijk voor gehandicap ten en ouderen. Burgemeester en wethouders van Leiden hebben de Amster damse architect Manfred Kau- sen opdracht gegeven een defi nitief ontwerp te maken voor de renovatie, die drie a vier miljoen gulden gaat kosten. De werk zaamheden beginnen op 1 april 1997. De schouwburg is door de verbouwing drie maanden lan ger dicht dan de reguliere zo- mersluiting. „We hebben het benodigde geld uit verschillende hóeken bij elkaar geschraapt", zei cul tuurwethouder P. Langenberg (D66) woensdagmiddag, bij de presentatie van de voorlopige bouwtekeningen. Volgens schouwburgdirecteur P. Wallis de Vries kan de schouwburg zelf ongeveer 1,5 miljoen gulden bijdragen in de kosten. Het res terende bedrag van 2 a 2,5 mil joen gulden moet van de ge meente komen. Ruimtegebrek is het grootste probleem. Het theater aan de Oude Vest wordt goed bezocht en dat leidt regelmatig tot op stoppingen in de smalle gangen rondom de ouderwetse 'bon- bonnière'. Door de verplaatsing van de kassa, de keuken, het rolstoeltoilet en enkele andere kunnen de publieks- i groter worden. De laatste restauratie dateert van 1976. „Na twintig jaar en meer dan een miljoen bezoe kers is er het nodige versleten," aldus Wallis de Vries. „De ver lichting in de zaal is aan de ma gere kant en het theater ademt nog steeds het tijdsbeeld van de jaren zeventig uit." Pag. 7: Inhaalrace Schouwburg sassenheim» ARC heeft gisteren de Leidsch Dagblad Cup gewonnen. De club uit Alphen aan den Rijn klopte in de finale UVS met 2-0. De finaledag van de LD Cup, perfect georganiseerd door de Sassen- heimse voetbalclubs Ter Leede en Teylingen, werd bezocht door duizenden belangstellenden. Zij zagen hoe Ter Leede de eerste prijs bij de dames weghaalde en FC Lisse in de hoogste klasse van de junioren de hoofdprijs greep. Op de pagina's 20 en 21 uitgebreide berichtgeving over de LD Cup. FOTO HENK iSport T rofs Sparta beëindigt finale in tranen Dat zei vice-president public af fairs Van de Maaten van de KLM woensdag op een congres van de studentenvereniging Ae- rius op Schiphol. Van de Maaten haalde fel uit naar het beleid ten aanzien van Schip hol. De grenzen moeten ruimer, öf er moet een geheel nieuwe luchthaven komen die wèl 80 miljoen passagiers per jaar kan verwerken, vindt hij. De KLM wil in elk geval niet op twee luchthavens gaan werken. Van de Maaten schetste een somber beeld van de ontwikke lingen van Nederland als trans portland wanneer het huidige beleid niet verandert. Zoals be kend mag Schiphol niet verder groeien dan 44 miljoen passa giers. De KLM-strateeg schat dat in het jaar 2015 er zon 800 miljoen passagiers van, naar en binnen Europa vliegen. Dat zijn er nu 340 miljoen. Als Neder land grenzen aan de groei blijft stellen, dan gaat dat vervoer ge woon naar andere luchthavens. Half miljoen sponsorgeld in twee jaar fondsen werven om het beno digde bedrag te kunnen lenen aan de kandidaat-kopers. De reddingsactie behelst onder meer twee galavoorstelingen vanavond en morgenavond in Utrecht met aangepaste prijzen, sponsoring van circusstoelen en een sponsorloterij. Ouborg gaat ervan uit dat de ze aotie het nog ontbrekende bedrag van drie ton opbrengt. Mocht dat niet lukken, dan wil hij garant staan voor de rest. De zakenman wil het circus redden omdat hij naar eigen zeggen een groot circusliefhebber is. Circus Renz is van de onder gang gered. Het Bredase bedrijf Princess, dat huishoudelijke ap paratuur maakt, wordt voor on geveer een half miljoen gulden de komende twee jaar de nieu we hoofdsponsor. Directeur Ouborg tekent vandaag het contract met het circus. Circus Renz kwam na de dood van directeur Herman Renz en zijn vriendin in finan ciële moeilijkheden. De erfge name, de moeder van Herman, wal het circus voor 1 juni verko pen. In de jaren tachtig al had zij zich teruggetrokken, nadat haar echtgenoot, Nol Renz, was overleden. Haar zoon Herman begon vijf jaar geleden opnieuw en bouwde sindsdien aan een circus dat in die periode uit groeide tot een van de mooiste van Nederland. Zes personeelsleden willen het bedrijf kopen, maar hebben niet de acht ton die moeder Renz wil hebben. De stichting 'Vrienden van het circus Renz' startte begin deze maand een grote actie. De stichting wil LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 KLM wil af van passagiersbeperking De regering moet Schiphol de kans geven uit te groeien tot een luchthaven met 80 miljoen passagiers. De milieu- grenzen die aan de groei van Schiphol zijn gesteld, zullen Nederland en de KLM na de eeuwwisseling doen afglij den tot marginale speler op het gebied van transport. De KLM voelt niets voor de bouw van een tweede nationale luchthaven naast Schiphol. schiphol»billmeyer„Die 800 miljoen komen er, of Schiphol nu wel of niet verder mag groeien." Het streven van de KLM is ge richt op een marktaandeel var zo'n 10 tot 15 procent. Dat bete kent dat de maatschappij in he jaar 2015 zo'n 60 miljoen passa giers denkt te vervoeren. Te daar nog 20 miljoen van de an dere maatschappijen op Schip hol bij op, dan moet je een ca paciteit van 80 miljoen heb ben", aldus Van de Maaten. Van de Maaten voorspelt ver der dat door de strenge milieu grenzen de groei van de KLM er Schiphol niet alleen zal stagne ren, maar dat vooral transfer passagiers zullen 'weglopen' Na een piek van 32 miljoen KLM-passagiers in 2003, zal dat aantal afnemen tot 22 miljoen in 2015. Nederland, de KLM en Schiphol zullen tegen die tijd geen rol van betekenis in het Europese reisverkeer spelen. De KLM zal volgens Van de Maaten tegen die tijd grotendeels naar het buitenland zijn uitgeweken. HET WOORD IS AAN Cicero Hoe beter een mens is, des te moeilijker verdenkt hij an deren van slechtheid. WEERSVERWACHTING VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland, Buitenland Cultuur Feiten en meningen Kerk en Samenleving RTV/programma's Smaak Sport19,20,21,23,24,25 Strips10 Weg en wiel Jan Vayne en Louis van Dijk geven een concert in de Hooglandse Kerk op vrijdag 24 mei a.s. Op de pagina Uitgaan staat een kortings bon voor dit concert. Zandvoort kiest weer voor wielklem zandvoort bram stijnen Zandvoort wil de wielklem weer invoeren om parkeerboetes te kunnen innen. Vorig jaar werd de klem afgeschaft omdat met name Duitsers zich gediscrimi neerd voelden. Zij troffen steeds wielklemmen aan op hun auto, terwijl Hollandse foutparkeer- ders met rust werden gelaten. Zandvoort loopt nu jaarlijks 120.000 gulden mis aan ongeïn de parkeergelden. Via Interpol werden nog wel eens Duitse au tomobilisten achterhaald en tot betalen gemaand, maar Interpol is in 1994 met deze service ge stopt. Ook het Nederlands Re cherche Bureau ziet geen kans boetes in het buitenland te in- 90% organisatie 10% vervoer Ook boedelopslag Tipker verhuist particulieren en bedrijven soepel en efficiënt naar waar ook ter wereld, antiekvervoer. SNERKENDE VERHUIZERS Bel voor informatie of offerte: 071-561 7542 Donklaan 61Voorschoten. Fax 561 94 45 mit'iiiM ■1'iiHian Nu tijdelijk te bestellen bij Van Til in ""getoonde uitvoering kersen/ zwart-lak van 4735.- voor slechts 3795.- Nederland's grootste centrum voor design meubelen verrast u regelmatig met voor delige aanbiedingen. Wegens overcompleet Is dat vandaag het beroemde Pastoe- dressoir L160. En dan in een bijzonder expressieve uitvoering: kersen met zwarte structuurlak! 1823 cj Alkmaar Telefoon 072-5112760 Parkeerterrein Gewillig poseert hij naast de Lunar Module van de Apollo 11. Edwin 'Buzz' Aldrin is na 27 jaar weer eventjes terug op de maan. Het is weliswaar maar de Noordwijkse variant ervan, qitgevoerd in beton en steen op de permanente ruimtevaarttentoonstelling Space Expo. Maar het publiek in het zaaltje is er niet minder verrukt om. Zo vaak ge- beürt het natuurlijk ook weer niet dat de tweede man op de maan zo maar het decor binnenstapt. Aldrin bracht gisteren een bliksembezoek aan het Noordwijkse Space Expo, een tus senstop om de goeie ouwe sfeer van raket ten en maanfanders op te snuiven terwijl hij op weg was naar de opnamen voor het TROS tv-programma 'Voor de verandering'. Maar zelfs tijdens het half uurtje dat hij in Noordwijk was, getuigde hij bijna onop houdelijk van zijn passie voor de ruimte- 12000m7 DESIGNCENTRUM drin. De opvolger van de Space Shuttle moet volgens hem dan ook een soort ver keersvliegtuig zijn waarmee ook gewone aardbewoners de dampkring kunnen verla ten. „Komt zoiets er niet, dan zou ik dat een ontzettende fout vinden." Dat een reisje met zo'n toekomstig ruim tevaartuig nogal prijzig zal zijn, erkent hij onmiddellijk. Toch wil hij er niet aan dat al leen de zeer rijken straks van hemelse uit zichten kunnen genieten. „Ook de gewone man in de straat moet dat kunnen." Om dat mogelijk te maken, denkt hij aan het uitge ven van een soort aandelen annex loterij briefjes. „Om de zoveel tijd wordt een aan tal nummers getrokken en de bezitters daarvan gunnen de ruimte in. Het ticket blijft daarna echter zijn waarde houden." 'Buzz' Aldrin heeft zijn passie voor de ruimtevaart inmiddels ook uitgeleefd in een science-fictionroman: 'Encounter with Ti ber', dat over twee maanden in de Verenig de Staten uitkomt. Het verhaalt van twee grote ruimtereizen, een zoektocht naar de kennis van de beschaving van een planeet genaamd Tiber. „Het al zo'n twintig jaar m kwam er nooit echt va ver John Barnes fantastisch om ff is een idee waar ik speelde. Maar het Totdat ik de schrij- Het leek hem met mij te schrij ven. Over het uiteindelijk resultaat ben ik uitermate tevreden." De primeur van de eerste voet op de maan moest Aldrin 27 jaar geleden gunnen aan Neil Armstrong. Hij sprak echter wel de allereerste woorden vanaf de maan, zo leg de hij gisteren in Noordwijk nog een keer uit. Die haalden het qua schoonheid welis waar niet bij Armstrongs 'A small step for man, a giant leap for mankind', maar toch. Aldrin: „Ik moest tijdens de afdaling het lampje in de gaten houden van de voel spriet onder de maanlander. Dat zou op lichten op het moment dat de voelspriet de maanbodem raakte. Toen dat gebeurde riep ik voor het vluchtleidingscentrum in Houston: 'Contactlight'. Technisch gezien zijn dat dus de allereerste woorden van een mens op de maan." NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. - (I.v.m. controle bezorging) e weken betaal ik mijn abonnement: r kwartaal Per kwartaal i, 3 acceptgiro (f. 91,20) J 3 automatisch (f. 90,20) d 3 N B. Deze aanbieding geldt alleen als u in de (proef)abonnement heeft gehad. /elop. zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 712141 "4001 1 4"

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1