Leidsch Dagblad Thuiszorg wordt flink duurder Het extraatje van Président. Automarkt Leiden eist forse schadevergoeding Geen extra controle op 'verdachte' vliegtuigen Alphenaar meldt zich na 'Opsporing Verzocht' Precisiewerk Liberianen lopen haven weer binnen Chaos op rijksweg A 15 GOED NIEUWS DINSDAG 14 MEM 996 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Binnenland Buitenland België niet meer zo in trek bij rijke Nederlanders Van Mierlo vreest 1 stroom vluchtende Bosniërs uit Duitsland Cultuur en Kunst Parktheater Alphen voorziet sombere toekomst Sport Noordwijkerhoutse scheidsrechter Pieter Vink naar B-lijst Nieuwe eigen-bijdrageregeling kan 1.400 gulden schelen n run ruud sep De thuiszorg wordt voor mensen met lagere inkomens een stuk duurder. Gehuwde bejaarden met een kale AOW-uitkering zijn vanaf 1 juli 660 gulden per jaar meer kwijt. Bejaarde paren met een klein aanvullend pensioen moeten rekenen op 1.440 gulden extra eigen bijdrage. Een alleenstaande AOW'er ziet de eigen bijdrage stijgen van 200 naar 600 gulden per jaar. morgen over de voorstellen van minister Borst en staatssecreta ris Terpstra voor de thuiszorg. De beide bewindslieden wil len meer marktwerking in de thuiszorg door particuliere bu reaus toe te laten mits die zich haarlem sjaak smakman De Landelijke vereniging voor thuiszorg (LVT) heeft die bere keningen gisteren overlegd aan de vaste kamercommissie voor volksgezondheid. Die buigt zich houden aan een aantal kwali teitseisen en aan de CAO. Op die manier hopen Borst en Terpstra de thuiszorg betaal baar te houden en iets te doen aan de wachtlijsten. Mensen betalen voor thuis zorg een eigen bijdrage van tien gulden per uur. Die is echter ge bonden aan een maximum, dat afhangt van het inkomen. De ei gen bijdragen leveren nu echter slechts 300 miljoen gulden op in plaats van de geraamde 450 miljoen. Mede om die reden willen Borst en Terpstra terug naar de regeling van 1994. Volgens de LVT hakt dat er voor veel mensen flink in, voor al omdat het maximum al wordt bereikt bij de vier uur zorg per week die een cliënt ge middeld krijgt. Ongeveer 60 procent van de twee miljoen klanten heeft een inkomen van maximaal 1.750 gulden netto per maand. Van die groep wor den alleen de alleenstaanden echt getroffen, voor (echt)paren verandert er nauwelijks iets. Vooral echtparen en alleen staanden met een inkomen tus sen de 1.750 en 2.300 gulden per maand moeten gaan beta len. Een AOW-echtpaar, goed voor bijna 2.000 gulden netto, is per 1 juli maximaal 660 gulden meer kwijt. Komt daar een paar honderd gulden pensioen bij, dan stijgt de eigen bijdrage van 920 tot 2.320 gulden per jaar. Alleenstaanden die tussen 1.750 en 2.000 gulden per maand beuren, betalen eveneens maxi maal 1.400 gulden per jaar meer. Tussen de 2.000 en 2.300 gulden is die stijging 1.200 gul den. Voor wie meer inkomen heeft dan 2.500 gulden netto per maand, verandert er niets. waren ook enkele telefoontjes die tot de herkenning van de twee verdachten leidden. Enke le uren na de uitzending meld de één van de mannen zich spontaan op het politiebureau. Hij is ingesloten voor nader on derzoek. Over de identiteit van de tweede man die in de uitzen ding figureerde heeft de politie inmiddels sterke vermoedens. Hij is nog voortvluchtig. Of de twee mannen die bij de geldau tomaat zijn gefilmd de overval hebben gepleegd of dat zij slechts de helers van de gesto len bankpas zijn, is nog ondui delijk. Een 21-jarige Alphenaar heeft zich de afgelopen nacht bij de politie gemeld na een uitzen ding van het televisieprogram ma 'Opsporing Verzocht'. In de uitzending was te zien hoe twee mannen met een gestolen bankpas probeerden te pinnen bij de Alphense Rabobank. De bankpas was op 14 april buitge maakt bij een overval op de be drijfsleider van het parkrestau rant van Avifauna. Op de uitzending kwam een groot aantal reacties binnen bij de Alphense politie. Daaronder HET WOORD IS AAN Bagehot Niets onverkwikkelijker dan een deugdzaam mens met een bekrompen geest. weersverwachting Archeologen: 'Parthenon op instorten' atheneefe Het Parthenon, de 2.500 jaar oude tempel voor de stadsgodin Athena op het hoogste punt van de Acropolis in Athene, dreigt in te storten. Daarvoor hebben ar cheologen in de Griekse hoofd stad gisteren gewaarschuwd. Omdat de langzaam werkende bureaucratie geen geld beschik baar stelt, komt de nodige res tauratie niet op gang, aldus Ha- ris Buras, de voorzitter van het restauratie-comité. In het noordelijke gedeelte van het Parthenon zijn al mar meren blokken van een fries ge vallen. Onder de fries zijn stei gers aangebracht om acht be schadigde zuilen eronder te be schermen. De acht zuilen liepen in 1930 schade op bij een mis lukte restauratiepoging met be hulp van beton. Een bijkomend probleem is dat de tachtig architecten die zich momenteel met de restau ratie bezighouden, de pen sioengerechtigde leeftijd nade ren. De regering heeft nog geen geld beschikbaar gesteld voor de opleiding van hun opvolgers. Spijbelaars voor de rechter Tien ouderparen en vier mid delbare scholieren uit Arnhem mogen morgen voor de rechter uitleg komen geven over hun spijbelgedrag. Het Openbaar Ministerie is van plan de ko mende tijd spijbelaars actief te vervolgen. De leerlingen vielen door de mand tijdens speciale controles van de gemeente in de afgelo pen tien maanden. De gemeen te wil hiermee een einde maken aan de gewoonte van ouders en kinderen om tussen de school vakanties door vrij te nemen. Het Openbaar Ministerie wil met de zitting een waarschu wing uitdelen aan alle ouders voor de komende zomerperio de. De kantonrechter kan de ouders of hun kinderen een fik se boete opleggen. scheveningen Teamleider Gert Germeraad werkt mee aan de schepping van De Geldwolf en de Gulle Gever. Dit 'beeld' is eén van de in totaal twaalf kunstuitingen in zand op het strand van Scheveningen. De zandcreaties zijn zaterdag klaar. Het International Sand Sculpture Festival '96 duurt tot en met 10 juni. foto anp VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland De Automark Leiden was ter ziele voordat 'ie goed en wel be gonnen was. En de gemeente, en in het bijzonder wethouder A. van Bochove (CDA), is daar schuld aan, zegt organisator Jaap ten Hoeve. Sinds de CDA'er al na de eerste auto markt in de Groenoordhallen riep dat het na drie weken afge lopen moest zijn, daalde het aantal handelaren gestaag. ,,Een eerlijke kans hebben we niet ge had", zegt Ten Hoeve. Het orga nisatiebureau Automarkt Lei den weet nog niet eens of de markt op Hemelvaartsdag wel door kan gaan. ,,Dat zou na tuurlijk een prachtige dag zijn voor een markt, maar gezien de onzekere i verkeren kunnen wij onze han delaren niet vragen om te ko men", zegt Ten Hoeve. De 'actie' van Van Bochove, die meteen liet weten dat hij de automarkt niet zag zitten omdat die kwalijke randverschijnselen tot gevolg zou hebben, heeft zijn effect niet gemist. Na zijn uitlating, dat het organisatiebu reau de met de directie van de Groenoordhallen overeengeko men proefperiode van drie maanden gevoeglijk kon verge ten, liep de handel terug. ,,De eerste keer hadden we hon derdvijftig handelaren, de twee de keer honderd, de derde keer vijftig. Handelaren denken op de lange termijn. Die gaan na tuurlijk niet meedoen aan iets de toekomst onzeker is." Ten Hoeve heeft weinig be grip voor de houding van bur gemeester en wethouders van Leiden. „Wij waren sinds no vember in onderhandeling met de directie van de Groenoord hallen. Burgemeester en wet houders zijn daar twee keer schriftelijk van op de hoogte ge steld. Door pas een dag voor de eerste automarkt te roepen dat het niet mocht, hebben ze een behoorlijke schade aangericht. Dus of we nou doorgaan of stoppen, er moet gepraat wor den over een schadevergoeding. Wij kunnen er toch ook niks aan doen dat zij hun stukken niet lezen?" Consument. Cultuur Economie Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad16 Regio13,14,15,17 RTV/programma's Sport Strips De jeugdfilm 'De Boefjes' draait de komende periode in de Voorschotense kinderbio scoop. Een kortingsbon voor deze voorstelling staat van daag op de pagina Uitgaan. Nederlander eigenaar van oud schip nairobi frans v correspondent Het krakkemikkige vrachtschip Bulk Challenge met drie- tot vierduizend hongerige en zieke bootvluchtelingen uit Liberia is vanochtend voor de derde keer binnengelopen in de Ghanese haven Takoradi. Gisteren was het schip door de Ghanese au toriteiten opnieuw de zee opge stuurd nadat een generator was gerepareerd en dieselolie, voed sel, drinkwater en medicamen ten aan boord waren gebracht. De kapitein zou van plan zijn geweest 's nachts koers te zet ten naar Nigeria, waar het schip geregistreerd staat. De situatie aan boord is echter zo rampza lig en het schip is zo gehavend, dat de kapitein besloot terug te gaan naar Takoradi. De Bulk Challenge kan vol gens scheepvaartkringen hoog uit vijf knopen per uur varen en zou zeker drie dagen nodig heb ben om de haven van Lagos in Nigeria te bereiken. „Gezien de erbarmelijke toestand aan boord zouden de meeste opva renden tegen die tijd dood zijn", aldus een waarnemer in Nigeria. Toen de Bulk Challenge na een zwerftocht van een week zondag in Takoradi aankwam, werd gezegd dat de vluchtelin gen aan land zouden mogen en zouden worden ondergebracht in een zwaar bewaakt tenten kamp. Uiteindelijk mochten gisteren naar verluidt enkele honderden vluchtelingen die van Ghanese afkomst zouden zijn aan land. Over de eigenaar van het schip, de Nederlander Peter Seedorf, is in scheepvaartkrin gen in Nigeria niets bekend. De Bulk Challenge is wel in Nigeria geregistreerd, maar is volgens Lloyd's in Londen niet verze kerd. „Aangenomen wordt dat die man ergens een verwaar loosd scheepje had liggen en daar nu munt uit wil slaan", al dus een diplomaat in Lagos. Jorritsma wel bezorgd over opkomst 'Valujets' in Europa Heerlijke Franse roomboter in een schattig klein tafelkuipje 1125 gramvan Président... dat is pas smullen. Bijvoorbeeld bij een feestelijk Pinksteront- bijt. En als u nu een actie- verpakking koopt 12 kuipjes! kunt u meedingen naar één van de 25 gastronomische diners voor 2 personen. Ook dat is smullen! IMeer informa tie op de verpakkingl Deze week alleen bij Albert Heijn. oh Negen Ajacieden in EK-selectie voorkeur gekregen boven Ro nald Waterreus van PSV. Ook Spartaan John Veldman is van de partij. Na diens matige Oran je-debuut tegen Duitsland heeft Hiddink Jordi Cruijff toch opge nomen in de EK-groep. Opval lende afwezige daarentegen is Bryan Roy, die erop gerekend had in Oranje terug te keren. Président Franse roomboter, dubbelpak 2 tafel- Q ACk kuipjes125g Zm den haag bill meyer Nederland is niet van plan op Schiphol extra controles uit te voeren op oude vliegtuigen of op toestellen van zogenoemde lage-kosten-maatschappijen. Afgelopen zaterdag stortte in Florida een 25 jaar oude DC-9 van Valujet neer. Het ongeluk, waarbij alle 109 inzittenden om het leven kwamen, heeft in de Verenigde Staten onrust gewekt over de veiligheid van dit soort maatschappijen. Schiphol ver-' welkomde onlangs met het Brit se Easyjet haar eerste lage-kos- ten-maatschappij. Minister Jorritsma (verkeer en waterstaat) zei gisteren desge vraagd op een bijeenkomst op haar ministerie zich zorgen te maken over de snelle opkomst van dit soort maatschappijen. Zij haastte zich er bij te vermel den dat de oude vliegtuigen, waarmee deze airlines in de re gel vliegen, niet per definitie onveilig zijn. ,Als het toestel goed onderhouden wordt, dan is er niets aan de hand. Neem de DC-3 van de Dutch Dakota Club op Schiphol." Ondanks het feit dat de Rijks Luchtvaart Dienst lage-kosten- maatschappijen als risicofactor aanmerkt, is de minister voorlo pig niet van plan vaste inspec ties te gelasten van 'verdachte' buitenlandse maatschappijen. Het ontbreekt de rijkslucht vaartdienst bovendien aan mankracht om dit te doen, zegt directeur-generaal J. W. Weck van de RLD. Weck moest erkennen dat het op Schiphol en eigenlijk overal in de wereld slecht is gesteld met de controle op de veiligheid van 'risico-maat schappijen'. Tot voor kort wa ren dat' voornamelijk maat schappijen uit de Derde Wereld en uit Oost-Europa. Met de op komst van de lage-kosten- maatschappijen is er een nieu we categorie bijgekomen. Pagina 2: Vliegen met tweede handsjes Bondscoach Guus Hiddink van het Nederlands elftal heeft ne gen Ajacieden geselecteerd voor het Europees kampioenschap voetbal. De selectie van 22 spelers be vat slechts twee PSV'ers (Nu- man en Cocu) en twee Feye- noorders (De Goey en Tau- ment). Ruud Hesp van Roda JC heeft als derde doelman de Pagina 21: Hiddink neemt Jor- rotterdam De verkeerspolitie werd gisteren bij een controle in de praktijk geconfronteerd met twee inci denten die als schoolvoorbeeld konden dienen van niet goed beladen vrachtwagens. Nadat in de ochtenduren een combinatie een deel van zijn lading (piepschuim) had verloren op rijksweg A15 (zie foto), zorgde in de middaguren een andere vrachtwagen voor nog meer consternatie. Een met veertig centimeter dikke betonpla ten geladen truck met oplegger botste in de bocht van de fly-overvan de A 20 naar de A 16 op de vangrail. Daardoor belandden her en der zeven platen op het asfalt. foto gpd niels van der hoeven NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. )a, dat is goed nieuws. Dus n Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (f. 31,30) Per kwartaal N.B. Deze aanbieding geldt alleen als u in de afgelopen 3 n Deze bon in een envelop, zonder postzegel. Leidsch Dagblad. Abonnee-service. Antwoordnummer 10050.2300 VB Leiden OF BEL 071-5128 030 "712141"400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1