Leidsch Dagblad Liberianen terug naar zee gestuurd 'Shell negeerde eigen milieudienst in Nigeria' Heuvel Floriade mogelijk miljoenenstrop gemeente Gezellig zitje van 75 mille bij Flying Doctors Gala Gat van Palace gaat in juni onder de hamer PvdA wil tabaksaccijns met zelfs 2,50 verhogen Langere overgangstermijn voor benadeelde gemeenten Niet in de prijzen, wel veel bekijks GOED NIEUWS MAANDAG 13 MEI 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41080 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Binnenland Bonden halen bakzeil bij CAO- j overleg Philips Buitenland Cultuur en Kunst Sport O.J. Simpson doet 1 een omstreden J rondje Engeland Kunst moet Leids station cultuur-allure geven Italiaanse volleyballers klasse beter dan Oranje Lijdensweg 4.000 bootvluchtelingen lioudt aan De lijdensweg van 4.000 bootvluchtelingen uit Liberia duurt voort. Nadat hun schip gisteren enkele uren in de haven van Takoradi mocht blijven, heeft Ghana de Libe rianen weer de oceaan op gestuurd. De autoriteiten ston den alleen toe dat drinkwater, voedsel en medicamenten aan boord werden genomen en dat de lichamen van drie overleden vluchtelingen van boord werden gehaald. se hoofdstad Lagos, het thuis haven van het vrachtschip Bulk Challenge. Onder de opvaren den bevinden zich honderd Ni- geriaanse soldaten die in het West-Afrikaanse vredesleger Ecomog hebben gediend. Een Ghanese minister heeft laten weten dat zijn land onder geen beding vluchtelingen uit Liberia wil opnemen, omdat dit „onherroepelijk voor een enor me exodus van Liberianen naar Ghana zal zorgen". Volgens de bewindsman kunnen de vluch telingen veilig terug naar de hoofdstad van Liberia, Monro- correspondent Onder de doden zijn twee vluchtelingen die gisteren de bemanning met geweld wilden dwingen door een blokkade van de Ghanese marine te varen. Ze zijn door andere gewapende vluchtelingen doodgeschoten. Ghana had het schip met de vluchtelingen in eerste instantie toegang tot de haven van Tako radi geweigerd, rnaar gaf enige tijd later alsnog het groene licht. Verwacht wordt dat het schip nu koers zet naar de Nigeriaan- noordwuk paul de vlieger Het Gat van Palace in Noord- wijk is te koop. Het bekendste stuk bouwgrond van de bad plaats, op een van de meest toonaangevende plekken aan de Koningin Wilhelminaboule- vard, wordt openbaar verkocht tijdens een executoriale veiling op 12 en 19 juni. De veiling wordt gehouden op verzoek van de bank die een hypotheek op het Gat van Palace heeft ver strekt. De veiling komt voor de ge meente Noord wijk als een vol slagen verrassing. Ongeveer een jaar geleden stemde de ge meenteraad van de badplaats in met een prestigieus bouwplan voor 'het Gat'. Er zou een'luxu eus appartementencomplex verrijzen, 'Sea Palace Residen ce' genaamd, met horecavoor- De Tweede Kamer is hevig ver deeld over het flink duurder maken van tabak, om zo met name jongeren van het roken af te houden. PvdA en D66 voelen er wel voor de tabaksaccijns met een gulden of zelfs een knaak (2,50) te verhogen, maar WD en CDA zien daar niets in. De fracties zijn ook verdeeld over een totaal reclameverbod voor tabak, zoals PvdA-woord- voerder Oudkerk graag zou zien. Oudkerk pleitte het afgelopen weekeinde in het PvdA-vlug- schrift voor het verhogen van de tabaksaccijns met anderhalve gulden, nadat D66 al eerder zo'n bedrag had genoemd. Ook premier Kok zei afgelopen vrij dag wel wat te voelen voor een hogere accijns, maar tekende aan dat dat overleg vraagt met de Europese partners om al te grote prijsverschillen - en wel- den haag gpd-anp Een meerderheid van de Twee de Kamer wil de pijn verzachten van gemeenten die bij de her verdeling van het Gemeente fonds geld moeten inleveren. PvdA, WD en D66 willen een overgangstermijn van vier jaar voor de nadeelgemeenten om de korting op hun uitkering,in de begroting te verwerken. In deze regio wordt Haarlemmer meer zwaar getroffen door de nieuwe regeling. via, waar Ecomog een zoge noemde 'safe haven' heeft inge steld. Sinds enkele weken gele den hevige gevechten uitbraken tussen rivaliserende facties in Monrovia, zijn vele duizenden inwoners de stad ontvlucht. Hulporganisaties in de regio hebben de handelwijze van Ghana fel veroordeeld en wijzen op de erbarmelijke situatie aan boord van het schip. De meeste vluchtelingen zijn na een week op zee uitgehongerd, uitge droogd en lijden aan cholera, dysenterie en longontsteking. De afgelopen dagen zijn zeker nog twee schepen met vluchte lingen de haven van Monrovia uit gevaren, terwijl bovendien een schip met ruim 1.300 opva renden voor de kust van Sierra Leone is opgedoken. De autori teiten daar willen het schip pas toelaten als eerst alle vluchtelin gen zijn gescreend en ontwa pend. leiden Het Chinese naakthondje 'Razzmataz Chinese Rock' trok veel bekijks tijdens de internationale schoonheidswedstrijd voor honden, afge lopen weekeinde in de Leidse Groenoordhallen, maar het vachtloze beestje viel niet in de prijzen. foto loek zuyderduin HET WOORD IS AAN Pulteney Het gaat met de hoofden der partijen als met de koppen der slangen: de staart duwt ze voort. rsverwachting voor dinsdag rijs en oud 7*/12° *712° 5713° 20% 40% 40% 20% 30% 20% VANDAAG28 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen Kerk en Samenleving RTV/programma's13 Sport15 T/M 25 Strips12 Uitgaan27 zieningen, winkeltjes, een par keerkelder en een groot terras. Ondanks dat een jaar geleden een bouwvergunning is ver strekt is echter nooit aanstalten gemaakt om met bouwen te be ginnen. Het Gat van Palace dankt zijn naam aan het beroemde Palace Hotel dat in december 1978 door brand werd verwoest. Sindsdien is de grond enkele keren van eigenaar verwisseld en zijn er diverse bouwplannen voor in omloop geweest. 'Het Gat' is nu eigendom van Con struction Atlantic Scheveninque BV, een BV van Ronnie van de Putte, die onder andere ook de leegstaande hotels 'Zinger' en 'Noordwijk' in bezit heeft. Des kundigen schatten de waarde van het Gat van Palace op een slordige 8,8 miljoen gulden. Shell heeft herhaalde waarschu wingen van zijn eigen milieu dienst over zware verontreini ging bij de oliewinning in Nige ria in de wind geslagen. Daar mee heeft de oliemaatschappij haar eigen bedrijfsregels en in ternationale afspraken geschon den. Dat zegt de Nederlander Bob van Dessel. voormalig hoofd van de afdeling milieu onderzoek van Shell, in een vraaggesprek met de Britse tv- zender Granada. In het programma World in Action bericht Granada van avond over de Shell-operaties in het Nigeriaanse Ogoniland. Op 10 november werden de schrij ver Ken Saro-Wiwa en acht an deren door de Nigeriaanse au toriteiten terechtgesteld, omdat ze zich hadden verzet tegen de door Shell veroorzaakte milieu verontreiniging in het gebied. „Waar ik ook kwam, overal kon ik zien dat Shell zijn eigen voorschriften niet naleefde. Elke werkplaats, elke terminal die ik bezocht was vervuild", zegt Van Dessel. Anderhalf jaar geleden nam hij ontslag, omdat hij hij vond dat het bedrijf onvoldoen de naar zijn adviezen luisterde. Hij werkte twee jaar voor Shell- Nigeria. In die tijd stelde zijn dienst bijna vijftig milieurap porten op. Vorige week heeft Shell-Nige ria, een joint venture van Royal Dutch-Shell Groep en Nigerian National Petroleum, aangebo den de milieuschade in Ogoni land te herstellen, mits met de bewoners overeenstemming kan worden bereikt over hervat ting van de oliewinning. Shell heeft zich in 1993 onder druk van gewelddadig protest en ei sen tot schadevergoeding uit Ogoniland teruggetrokken. De theatergroep De Bende speelt 'De Verpletterende werkelijkheid' in het Cultu reel Centrum de X, VoIXhuis in Leiden, waarvooreen kor tingsbon. licht illegale verkoop - te voor komen. WD en CDA voelen echter niets voor een flinke accijnsver hoging. Volgens WD-woord- voerster Van Blerck leidt zo'n maatregel alleen op de korte termijn misschien tot minder rokers, als het al effect heeft. CDA-woordvoerder Dankers te kent bovendien aan dat mensen met een bovenmodaal inkomen er niets van zullen merken. Oudkerk wil een totaalverbod op reclame voor sigaretten, shag en andere rookwaar. Het CDA voelt daar wel wat voor, maar een totaalverbod gaat D66 weer wat te ver. De WD wil niets weten van een reclam everbod. Het kabinet wil vrijdag de maatregelen om het roken te ontmoedigen op een rijtje heb ben. Minister Borst denkt, naast het beperken van de reclame, aan een verkoopverbod voor ta bak aan minderjarigen. Alleen afval maakt plan betaalbaar Een cheque van anderhalve ton werd zaterdagavond binnengehaald op de eerste Flying Doctors Gala Night in Huis ter Duin. De 'fund raising party' werd gepresenteerd door Astrid Joosten. Eén van de vele artiesten die in het Noordwijkse hotel acte de présence gaven was de Amerikaanse zangeres Deniece Williams (derde van links). foto edwin smulders Dat bleek vanochtend tijdens het overleg van de kamer met staatssecretaris Van de Vonder voort (binnenlandse zaken) over wijziging van de Financiële Verhoudingswet. Oppositiepartij CDA vraagt speciale aandacht voor Haar lemmermeer. Voor deze ge meente dreigt een korting van meer dan veertig miljoen gul den per jaar. Het CDA is bang dat die korting negatieve gevol gen heeft voor de vastgestelde groeiplannen. noordwuk erna straatsma Flying Doctors, is dat niet die televisie-serie uit Australië? Er zijn vast gasten geweest die dat stilletjes dachten. Sommigen kwamen er ook rond voor uit. Zoals Emile Ratelband. Geen flauw idee had hij, waarom juist hij zaterdagavond verzeild was geraakt op de eerste 'Flying Doctors Gala Night' (opbrengst: anderhalve ton) in Huis ter Duin. Toch had Astrid Joosten, pre sentatrice van deze groots op gezette fund-raising party in Noordwijk aan Zee, het doel uitgelegd. De flitsende laser show waarmee het feest begon wekte weliswaar de indruk dat de Flying Doctors een nieuwe trapeze-act uit Kenya is, maar Joosten zette dat meteen recht. „Laten we, voordat de festivitei ten losbarsten, even iets vertel len over deze organisatie, die bij u misschien niet helemaal be kend is." Het betrof hier, zo legde ze uit, een bijeenkomst ter inza meling van geld voor een nieuw vliegtuig. Een speciaal voor de African Medical Research Education Foundation (AMREF) aangepaste Cessna, waarmee de vliegende dokters in Oost-Afrika beter hun werk kunnen doen. Een vliegtuig dat 1,3 miljoen dollar kost. De Kenyaanse tak van AMREF draagt aan dit toe stel 455.000 dollar bij en Neder landse sponsors zorgen voor het resterende bedrag. Een tafeltje in het sjieke Noordwijkse hotel moest dus ook het nodige opbrengen. Gro te bedrijven legden voor een ge zellig zitje 75.000 gulden neer. Goed voor een ontspannen avondje wining and dining, ge lardeerd met optredens van een keur aan Hollandse artiesten. Sugar Lee Hooper, Gemma van Eek (ex-Babe), Pia Beck en Mai Tai mochten allemaal even op. het podium staan. Aan de tafels van BFI Holding (afval), Aad den Boer BV (beton) en ING was veel ruimte vrijge houden voor celebrities. Nelli Cooman (hardlopen), Regilio Tuur (boksen), Astrid Engels (schilderen) en Tatjana Simic (zingen acteren naaktposeren hadden allemaal een plaatsje op de eerste rang. Evenals een reeks oud-gedienden, zoals de voetballers Bennie Wijnstekers en Sjaak Swart. Bekende Neder landers die tegenwoordig hun brood verdienen in enigszins vage functies bij grote Neder landse bedrijven. 'Relatie-mar- keting' heet dat en zelf kunnen ze ook niet precies uitleggen wat dat inhoudt. „Ik doe wat vooreen bedrijf." Pagina 8: 'Connie doe je split eens open. Goed zo' vufhuizen richard mooyman De luchthaven Schiphol weigert extra geld uit te trekken voor de uitzichtheuvel van de Floriade. De 'Big Spotters Hill' kan waar schijnlijk alleen met afvalstoffen binnen het beschikbare budget worden aangelegd. B en W van Haarlemmermeer staan voor een dilemma. Een berg uit afval is moeilijk te rijmen met het 'groene' imago van de Floriade. Als het college kiest voor een heuvel uit schone grond, draait de gemeente mogelijk op voor de meerkosten die in de miljoe nen lopen. De ruim veertig meter hoge Van der Valk vandaag voor de rechter den haag anp Voor het gerechtshof in Den Haag is vanochtend de zitting in hoger beroep begonnen tegen zeven leden van de horecafami- lie Van der Valk. De zeven, on der wie de voormalige topman Arie van der Valk, worden ver dacht van grootschalige fraude met belastingen en premies. In december werden zij door de Haagse rechtbank veroordeeld tot celstraffen oplopend tot der tig maanden, waarvan tien maanden voorwaardelijk, en geldboetes van een half miljoen gulden. De drie betrokken vrou wen kregen dienstverlening en voorwaardelijke celstraffen op gelegd. Vanochtend moesten eerst Gert-Jan en zijn vrouw Elfi van Motel Tiel verschijnen voor het college, dat onder voorzit terschap staat van rechter H. Uhlenbeck-Lagerweij. In de middag volgen Ben en zijn vrouw Marion van Motel Aker sloot. Morgen moeten Lucas en zijn vrouw Helen van brugres- taurant Burgerveen en Motel Haarlemmermeer voorkomen. Als laatste neemt Arie van der Valk in de verdachtenbank plaats. 'Big Spotters Hill' moet in het jaar 2002 de blikvanger worden van de grote tuinbouwtentoon stelling tussen Vijfhuizen en Hoofddorp. De heuvel is een ca deau van Schiphol, dat daar voor vijf miljoen gulden heeft toegezegd. De berg dreigt ech ter veel duurder te worden om dat er bij de bouw van de nieu we startbaan nauwelijks grond blijkt vrij te komen. Over dit probleem voeren Schiphol, de gefneente Haarlemmermeer en de Stichting Floriade al maan den koortsachtig overleg. Geen van de partijen wil iets over de onderhandelingen kwijt. B eri W moeten op korte ter mijn een knoop doorhakken over de samenstelling van de heuvel. Een mogelijke oplossing is een nog vertrouwelijk plan van Recycling Maatschap pij Feniks in Alkmaar en bouw gigant Ballast Nedam. Schiphol zou daarmee binnen het budget kunnen blijven. Afvalovens in Amsterdam, Alkmaar, het Rijn mondgebied en het Drentse Wijster zijn bereid om de berg op te vullen met vervuild bo- demas dat overblijft na verbran ding van afval. Het recyclingbe drijf Steenkorrel in Amsterdam wil asfaltgranulaat leveren, ter wijl Hoogovens ontijzerd puin kwijt wil. Volgens voorzitter B. Stalpers van de Vereniging Dorp Vijfhui zen is het gebruik van dergelijke vervuilde materialen 'psycholo gisch volstrekt onjuist' voor een Floriade die ecologie en natuur zo hoog in het vaandel heeft staan. „Dan ben je dus dom be zig." Het plan voor de reusach tige heuvel ligt toch al niet lek ker in Vijfhuizen. Het dorp vreest horizonvervuiling en overlast door bouwverkeer. Om de berg aan te leggen zijn tien duizenden vrachtwagenritten nodig. Bootvluchtelingen In de ZB-bijlage van afgelopen zaterdag is van de pagina over Vietnamese bootvluchtelingen een deel van de tekst weggeval len. Om die reden plaatst Leidsch Dagblad vandaag deze pagina opnieuw, maar dan vol ledig. DE HOOFDREDACTIE NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat Is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. e weken betaal ik mijn abonnement: ind automatisch (f. 31,30) Per kwartaal O acceptgiro ff. 91,20) O automatisch (f. 90,20) ding geldt alleen als u in de afgelopen 3 n Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-5128 030 '712141"400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1