Nastase wil burgemeestersstoel r Timmer mee met LOUT ZATERDAG 11 ME11996 Onze Taal Roestige trams en wegen die toe zijn aan e op te knappen. De Stichting LOUT lijkt me een sympathieke stichting. Ik maak daar graag een beetje reclame voor. Ik weet niet hoeveel stichtingen er in ons land bestaan, maar ik schat toch dat er heel wat zijn waar ik niet graag voor opkom. Als ik me niet vergis heb ik zelfs nog nooit reclame gemaakt voor een stichting. Het moet er maar 'ns van komen, en de stichting LOUT is het waard. Ze timmert alleen nog niet zo aan de weg, maar dat gaat nu veranderen. Sinds wanneer wordt e weg getimmerd? Is dat nog uit de tijd v de Romeinen, die wel houten wegen aan legden? Het is niet uitgesloten dat men toen al wegen timmerde, want timmeren is een heel oud woord, al was aanvankelijk de be tekenis ruimer. Het betrof eigenlijk bouwen in het algemeen. In het Nederlands van de middeleeuwen kon men dan ook wel een stenen gebouw timmeren. Toch waren hou ten huizen nog heel lang het meest gang baar. Vandaar dat timmeren wel vaak de houtbouw betrof. Al vroeg maakte men wel onderscheid tussen timmeren en metsen. Er ontstond een spreekwoord: 'Wie by den wech timmert, die heft veel berichts'. Dit gaat niet over de aanleg van wegen, of over het onderhoud, maar over bouwen langs de weg. Wie langs de weg bouwt, die krijgt veel berichten. Er komt allerlei volk langs, en je hoort nog eens wat. Langs de weg bezig zijn, is een prima plaats om de laatste rod dels te vernemen. Maar je krijgt ook veel commentaar. Van daar een iets ander spreekwoord dat luidt: 'Die aan de wegh timmert, heeft veel beris- pens'. Of in de woorden van Vader Cats: 'Als iemant timmert aen de straet, daer yder komt. daer ider gaet, Die staet dan uyt aen alle kant, Het oordeel van het gansche lant'. Of bij Huygens: 'Die timmert aen den wegh, is selden buyten opspraeck'. Van Dale noemt hem ook: 'Wie aan de weg timmert, heeft veel bekijks'. Dat komt dus op hetzelf de neer als: 'Hoge bomen vangen veel wind'. Voor zover ik het kan zien, heeft zich hieruit betrekkelijk recent, ik schat zo'n 25 jaar geleden, de huidige uitdrukking ont wikkeld: 'Aan de weg timmeren' als: 'In de publiciteit staan, publieke aandacht vragen, merkbaar bezig zijn'. E nfin, het ging dus om die stichting LOUT, die nog te weinig aan de weg tim mert. 't Is begonnen met een zekere F.E.H. Groenman, Nederlands gezant in Canada. Groenman droeg onze taa| een warm hart toe. Bovendien had hij een hoop geld. Bij zijn dood bleek hij honderdduizend gulden na te laten voor de oprichting van een fonds onder de naam 'Let Op Uw Taal'. Dat fonds wordt nu sinds enkele jaren beheerd door de stichting LOUT. Groenman zelf wilde vooral Duitse leenwoorden bestrijden, maar de huidige stichting ziet haar opdracht rui- .mer: de bevordering van gebruik van goed Nederlands en het tegengaan van onnodige vreemde invloeden op de taal. Een van de activiteiten van de stichting is het toekennen van de Groenman-taal prijs. Die wordt gegeven aan een mediapre- sentator die uitblinkt in goed en creatief Nederlands op radio of televisie. Paul Witte- man heeft die prijs eens gekregen, en ook de Belgische Martine Tanghe van de BRTN. De stichting LOUT wil nu wat meer, hoe zal ik het zeggen, o ja: aan de weg gaan tim meren, en zoekt daarvoor geestverwanten en donateurs. De mediaprijs blijft uitgereikt worden, maar men wil nu meer gaan doen. Met name het overdadig en onnodig ge bruik van Engelse woorden wil de stichting op de een of andere wijze aanpakken. Van daar dat gezocht wordt naar donateurs die dit willen ondersteunen. Door minimaal een tientje te storten op gironummer 57.60.43 (t.n.v. Stichting LOUT, Den Haag) timmert men mee. Hoe dat precies aangepakt moet worden, is een andere zaak. Misschien is het geen gek idee om onze lezers uit te nodigen met creatieve voorstellen te komen. Voor stellen dus hoe je op een aardige en toch overtuigende manier het overdadig gebruik van Engelse woorden een beetje kunt terug dringen. Stel dat u die ton van Groenman mocht besteden, hoe zou u te werk gaan? De aardigste ideeën zal ik hier bespreken, en alle ideeën worden doorgestuurd naar de stichting LOUT. Enne.... niet dat tientje vergeten. Boekarest. Hier - in zijn geboortestad - wil oud-toptennisser llie Nastase als burgemeester orde op zaken gaan stellen. Ex-toptennisser favoriet in aldus Nastase. Een van de grote problemen van Boekarest is een schreeuwend gebrek aan geld. De stad heeft een begroting van nog geen 500 miljoen gulden per jaar. Dat is slechts een fractie van hetgeen er per jaar in een middelgrote Nederlandse stad omgaat. „Van dat weinige geld moeten we bijvoor beeld 22 ziekenhuizen betalen, honderden scholen, de nutsbedrijven, tienduizenden ambtenaren. Dat kan natuurlijk onmogelijk. Om deze stad weer op de kaart te zetten, zijn tien of vijftien jaar lang vele miljarden dollars extra nodig", zo rekent Nastase uit de losse pols voor. Een deel van dat geld denkt hij dankzij zijn uitstekende internationale contacten aan te kunnen trekken. „De naam 'Nastase' is overal een begrip. Sinds ik me als kandidaat heb aangemeld, heeft de internationale pers Boekarest opnieuw ontdekt. Als ik er in slaag om de zaken hier in beweging te zetten, zal de hele wereld daar via media als CNN en de Wall Street Journal van op de hoogte worden gebracht en zullen de internationale inves teerders, die Boekarest nu nog links laten lig gen, in de rij staan", zo voorspelt Nastase. „Ik wil het vertrouwen dat men internationaal in mij heeft op de stad overbrengen." Of de 'coup' van llie Nastase lukt, zal over enkele weken duidelijk worden. In het kamp van de concurrentie heeft men zich echter nog lang niet bij een nederlaag neergelegd, zo blijkt. „Nastase staat nu nog bovenaan in de peilingen, maar hij zal het de komende weken moeilijk krijgen", zo voorspelt Costica Canacheu, de campagneleider van rivaal An ton Vatasescu. „De grootste vijand van Na stase is Nastase zelf. Hij heeft geen enkele opleiding, hij kan geen twee normale zinnen achter elkaar produceren, hij is heel instabiel en hij zal zichzelf volslagen belachelijk ma ken. Bovendien zullen de mensen het spel dat de PDSR met hem speelt doorzien", zo voorspelt Canacheu. Kennis Bogdan is daarvan duidelijk niet overtuigd. „Het klopt dat Nastase een primi- tieveling is die geen enkele opleiding heeft en een heel vaag programma, maar ik zou de domheid van de mensen hier niet onder schatten. Het politiek bewustzijn is in Roe menië nog altijd heel gering en de meeste jongeren zijn zo gedesillusioneerd dat ze zich in het geheel niet meer voor politiek interes- Nastase heeft bovendien het geluk dat van de in Boekarest regerende Democratische Conventie weinig gevaar te duchten is. De huidige burgemeester, Crin Halaicu, is van wege een aantal forse corruptieschandalen zo impopulair dat hij zich niet meer verkies baar stelt. Halaicu werd vier jaar geleden ge kozen met een programma dat veelbelovend was. Ook hij zegde toe de corruptie aan te pakken, de stad schoon te maken en buiten landse bedrijven aan te trekken. Van dat alles is op de vestiging van een paar Amerikaanse hamburgerketens na niets terechtgekomen. „Halaicu was toen hij burgemeester werd broodmager en arm. Hij is nu moddervet en heeft meerdere huizen", zegt Daniela, een 26-jarige architectuurstu dente. Ze overweegt ernstig om op Nastase te gaan stemmen. „Een grotere puinhoop kan hij er onmogelijk van maken." llie Nastase: na zijn tennis carrière een paar kilo zwaarder geworden maar het haar nog even zwart en even lang. FOTO HANS (.ERTSEN De Roemeense tennisser llie Nastase stond in het begin van de jaren zeventig veertig weken nummer 1 op de wereldranglijst. Hij won vrijwel alle grote toernooien een of meerdere malen. Nastase bouwde echter vooral een reputatie op als lastpost. Hij stak als eerste tennisser in de gesch iedenis zijn middelvinger op naar een scheidsrechter en sloeg hem vervolgens een bal naar het hoofd. Aan dat soort woede uitbarstingen hield hij de bijnaam 'Nasty' ('Gemeen j over. Op vijftigjarige leeftijd zoekt Nastase een nieuwe uitdaging. 'Nasty' wil volgende maand burgemeester van zijn geboortestad Boekarest worden. m 1 en dik kwartier lang gaat het goed. B i Met veel stuurmanskunst weet Bogdan, een kennis die me per au to het centrum van Boekarest wil laten zien, de ergste gaten in het wegdek te omzeilen. Dan, op het moment dat hij me op een mar kant gebouw wijst en de aandacht even laat verslappen, gaat het ineens helemaal mis. Met een daverende klap die ik tot in mijn maagstreek voel, schiet het rechtervoorwiel van zijn aftandse Dacia in een minstens tien centimeter diepe kuil. Bogdan uit een reeks indrukwekkend klin kende vloeken. Een paar honderd meter ver der draait hij een parkeerplaats op om de schade op te nemen. De band overleefde het, maar de velg heeft een flinke deuk opgelo pen. Bogdan haalt een hamer uit de koffer bak en probeert de velg weer enigszins in model te slaan. „Welkom in Boekarest", zegt hij cynisch. De staat waarin de wegen van de Roe meense hoofdstad verkeren, is symptoma tisch. De bijna tweeëneenhalf miljoen inwo ners tellende stad is geen schaduw meer van 'Het kleine Parijs' zoals de bijnaam van Boek arest tussen de twee wereldoorlogen luidde. Verval De stad is vuil, verpauperd en vrijwel overal heeft het verval toegeslagen. Tientallen ooit fraaie gebouwen lijken, na decennia te zijn verwaarloosd, op instorten te staan, net als het gros van de honderden roestige trams en bussen van het stedelijk vervoerbedrijf. Zo mogelijk nog desastreuzer is de staat van voorzieningen als water, gas, electriciteit en riolering. Als er al water uit de kraan komt, is het niet raadzaam om dat te drinken. Her en der liggen hopen vuilnis penetrant stinkend te bewijzen dat ook de vuilnisophaaldienst buiten het oude centrum van de stad nauwe lijks functioneert. Als het aan llie Nastase ligt, biedt Boekarest weldra een heel andere aanblik. De voormali ge Roemeense tennis-ster heeft zich tot veler verbazing onlangs in de race om het burge meesterschap van Boekarest gestort. Als kan didaat van de PDSR nog wel, de uit de voor- Boekarest malige communistische partij voortgekomen Sociaal-Democratische Partij van Roemenie. Het is de partij van president Ion Iliescu en premier Vacariou. De partij die volgens veel waarnemers verantwoordelijk is voor de de plorabele staat waarin Roemenië zich be vindt. Nastase wil naar eigen zeggen de strijd aanbinden tegen de diepgewortelde corrup tie, tegen het wijdverbreide pessimisme over de toekomstkansen van Roemenië en van de hoofdstad Boekarest in het bijzonder. „Ik wil de mensen hier weer geloof geven in hun toekomst", zo zegt de vijftigjarige kandidaat burgemeester in zijn verkiezingshoofdkwar tier aan de Magheru-boulevard in het cen trum van de stad. Favoriet llie Nastase is de afgelopen jaren nauwelijks veranderd. Hij werd, sinds hij niet meer mee draait in het lucratieve senioren-tenniscir- cuit, weliswaar een paar kilo zwaarder, maar zijn nog altijd zwarte haren („Ik verf ze niet", zo bezweert hij) draagt hij nog net als vijfen twintigjaar geleden tot op zijn schouders. Zijn taalgebruik is ook amper anders. Hij praat in interviews voortdurend in aan de sport ontleende metaforen. De verkiezings campagne is in Nastase's eigen woorden 'de moeilijkste partij van mijn leven' en een van zijn slogans luidt: 'Kies voor de winnaar'. De formule lijkt aan te slaan. Hoewel de cam pagne nog maar net op gang is gekomen (de lokale verkiezingen zijn op 3 juni), is Nastase volgens opiniepeilingen veruit favoriet. Bijna de helft van de ondervraagden zei bij de laatste peiling op Nastase te zullen stemmen. Het is duidelijk dat de kersverse politicus llie Nastase zijn faam als groot sportman op timaal uit probeert te buiten. v,Die reputatie is een van zijn belangrijkste troeven", zo meent Costica Canacheu, de campagneleider van Anton Vatasescu, de burgemeesterskan didaat van de Democratische Partij. „Ik heb persoonlijk ook bewondering voor wat Na stase als sportman gepresteerd heeft, maar ik geloof niet dat hij daardoor ook geschikt is voor het burgemeesterschap van Boekarest. Hij laat zich gebruiken door de PDSR. Die partij wil kost-wat-kost de macht ook in de stad Boekarest weer in handen krijgen en Na stase is hun 'Paard van Troje'. Via hem ho pen ze kiezers te trekken die eigenlijk niets meer van de PDSR moeten hebben." Het is een analyse die vaker te horen valt in Boekarest. llie Nastase als 'schaamlap' voor de voormalige communisten! Nastase zelf wuift dat soort kritiek resoluut van de hand. „Vrijwel iedereen die nu in de Roemeense politiek zit, heeft een partij-verleden. Ook de zogenaamde oppositie. Ik ben kandidaat na mens de PDSR, maar dat wil niet zeggen dat zij mijn programma bepalen. Ik maak zelf uit wat ik doe en zeg. Ik ben geen partijman of marionet", zegt Nastase. Alsof hij zijn onafhankelijkheid meteen wil onderstrepen, levert hij ondubbelzinnige kri tiek op president Ion Iliescu. Die maakt vol gens Nastase onder andere de fout te weinig te communiceren. „Hij weet niet voldoende wat er onder de mensen leeft. Sommige van zijn ideeën zijn niet slecht, maar hij vergeet ze goed en duidelijk uit te leggen. Ook het llie Nastase als tennisser in karakteristieke houding: die van de vermoorde onschuld. FOTO ARCHIEF privatiseringsprogramma is daardoor deels mislukt." Veelzeggend Dit soort, zeker voor Roemeense begippen, ongezouten kritiek is volgens kritici echter slechts bedoeld om de kiezers zand in de ogen te strooien. „Nastase wil duidelijk niet te veel met de PDSR worden geassocieerd. Die partij is in Boekarest helemaal niet popu lair. Bij de laatste lokale verkiezingen haalde de partij amper 13 procent van de stemmen. Door zich onafhankelijk op te stellen, pro beert Nastase te scoren onder het grote aan tal 'zwevende kiezers', maar hij maakt onder tussen wel handig gebruikt van het enorme apparaat van de partij", zo meent Costica Canacheu. Het feit dat de socioloog Vladimir Pasti nadrukkelijk deel uit maakt van Nasta se's campagnestaf is volgens hem ook veel zeggend. Pasti is een persoonlijke vriend en naaste adviseur van president Iliescu. Behalve zijn in Roemenië nog altijd im mense populariteit als sportman en zijn bijna spreekwoordelijke vechtlust, heeft llie Nasta se nog een belangrijke troef in de strijd ge worpen. Hij presenteert zich waar het maar kan als een man die financieel al lang 'bin nen' is. „Ik ben rijk genoeg; ik ben niet in het baantje van burgemeester geïnteresseerd om mijn zakken nog verder te kunnen vullen", zo luidt de boodschap. Juist omdat hij er zelf niet beter van hoeft te worden, zegt Nastase als enige in staat te zijn om de wijdverbreide corruptie in Boeka rest aan te kunnen pakken. Nastase beweert een vermogen van meer dan twintig miljoen dollar te hebben en wil uit eigen zak een mil joen gulden in zijn campagne investeren. Wie doorvraagt over Nastase's programma, is bij de voormalige toptenniser duidelijk aan het verkeerde adres. „Hoe we de problemen concreet aan gaan pakken, is van later zorg. Maar ik ben zeker niet de man die de hele dag vanuit een bureaustoel alles gaat zitten beslissen. Zodra ik gekozen ben, roep ik een team van deskundigen in het leven. Die men sen gaan alle problemen van de stad en de mogelijke oplossingen precies in kaart bren gen. Ik zie voor mezelf een rol als manager weggelegd. Ik ben de man die moet zorgen dat er beweging in het stadsbestuur komt",

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 45