Hingis blijft Graf de baas De 'vrije gedachten' van Clarence Seedorf Sport Peter Kromhout mag niet bij Ajax blijven Extra promotiekansen Leidse afdelingsclubs Wim van Zwam op cursus 'Coach Betaald Voetbal' Jozsef Kiprich heeft zijn koffers al gepakt NATURO VLOEREN ZATERDAG 11 ME11996 34 Blijlevens is terug in Duinkerken grande synthe» Jeroen Blijlevens bewaart goede herinneringen aan Duinkerken. De Brabander won 6 juli vorig jaar in de Noord-Franse havenplaats de vijfde Tour-etappe. Gisteren was hij de rapste sprinter in het nabijgelegen Grande Synthe. Het was opnieuw de vijfde rit, nu in de Vierdaagse van Duinkerken. Muntz consolideert hoge positie madrid» Ondanks hobbelige greens en een trage ronde slaagde golfer Rolf Muntz er in het Peugeot Spaans Open in voor de tweede achtereenvolgende dag onder par te blijven. Muntz ging op Club de Campo in Madrid in 71 slagen rond. Met een totaal van 139 (-5) bezet de Brabander de gedeelde achtste plaats. Gullit speler-trainer van Chelsea londen Het bestuur van de Londense club Chelsea heeft Ruud Gullit met ingang van het volgende seizoen benoemd tot speler- trainer van het eerste team. Hij volgt Glen Hoddle op die na de eindronde om de Europese titel de nieuwe bondscoach wordt van Engeland na Terry Venables. Het contract van Gullit als spe ler van de club uit de Premier League werd verlengd tot juni 1998. Zeljko Petrovic gaat naar PSV eindhoven» PSV en RKC zijn het eens geworden over de transfer van Zeljko Petrovic naar Eindhoven. De 30-jarige Montenegrijn had bij RKC nog een contract voor twee jaar. De twee clubs zijn het eens over een afkoopsom. Die zou tussen de 500.000 en één miljoen gulden liggen. Heiner voldoet aan olympische eis la rochelle Roy Heiner heeft tijdens het WK Finnjollen bij La Rochelle voldaan aan de olympische eis. Heiner eindigde giste ren in de zesde en laatste race als negende. In het eindklasse ment bezet hij de zevende plaats. Eis was een plaats bij de eerste vijftien deelnemers of de eerste acht landen. Het is de derde keer dat Heiner meedoet aan de Spelen. FC Den Haag krijgt veldverwarming den haag FC Den Haag krijgt als eerste club in de Nederlandse eerste divisie veldveiwarming. De ingreep kost ongeveer 160.000 gulden. Die investering komt geheel voor rekening van het Haagse verwarmingsbedrijf Verkaart. Pas als de eerste-divisio- nist dankzij de veldverwarming kan spelen terwijl dat normaliter niet had gekund, ontvangt de Haagse firma dertig procent van de recette van de bewuste wedstrijd. Die regeling geldt voor vijf jaar. katwuk rob v Peter Kromhout moet weg bij Ajax. De 18- jarige keeper komt niet in aanmerking voor een contract en is vanaf gisteren op zoek naar een nieuwe vereniging. De Katwijker hoopt op een betaalde club, maar heeft nog geen concrete aanbiedingen. ,,De mededeling van Ajax is hard aange komen, maar ik moet het snel verwerken,'' aldus de goalie, die woensdag nog het doel verdedigde van het Nederlands elftal onder achttien. ,,De argumentatie van trainer Co Adriaanse was dat Ajax volgend seizoen niet met vier keepers voor het eerste en tweede wil werken." Achter Edwin van der Sar en Fred Grim gaat Ajax aan de slag met Casper Nelis als derde doelman. Kromhout, die via Quick Boys én Feye- noord in Amsterdam belandde, zegt ver trouwen in de toekomst te hebben. „Ik voel me goed genoeg voor een profclub uit de eerste of eredivisie. Met mijn zaakwaarne mer Sigi Lens moet ik de zaken nu op een rijtje zetten. De enige aanbiedingen die ik heb zijn van amateurclubs. Ja, mijn oude club Quick Boys zit daar ook bij." loman leefmans Martina Hingis heeft Steffi Graf gisteren in Rome diens eerste nederlaag op gravel bezorgd in bijna twee jaar. De 15-jarige Zwitserse won met 2-6 6-2 6-3 en plaatste zich daar mee voor de halve finales. rome rtr/sid Het betekende ongetwijfeld de beste prestatie in de nog prille loopbaan van Hingis, nummer twintig van de wereld en zesde geplaatst. Ze was na afloop in extase. „Ik heb zojuist gewon- de de Wim van Zwam is toegelaten tot de cursus 'Coach Betaald Voet bal'. Van Zwam behoort tot het selecte gezelschap van 16 trai ners die volgend seizoen met de opleiding beginnen. De cursus leidt op voor het enige diploma dat trainers het recht geeft om in het profvoetbal te werken. Van Zwam is momenteel in dienst bij de Leidse zondageer steklasser UVS, waar hij aan zijn eerste jaar bezig is. Daarvoor was de Bleiswijker, die betaald voetbal speelde bij Wagenin- gen, onder meer werkzaam bij Quick Boys, GVW en ARC. Niet toegelaten tot de cursus werd Quick Boys-trainer Henk Wisman. De Amsterdammer toonde zich verbaasd over zijn afwijzing. „Je wordt beoordeeld op vier onderdelen: ervaring als trainer, als speler, je opleiding en de resultaten op van testdag. Op de eerste drie onderdelen scoorde ik goed, maar op de testdag heb ik minder gescoord. Ik heb hierover al contact gehad met het Hoofd Opleidingen van de KNVB. Volgend jaar zien ze mij in elk geval weer op de toe wereld", jubelde ze. „Dat geeft me een fantastisch gevoel." Graf leed in de halve finales van de open Franse titelstrijd in mei 1994 tegen de Fran^aise Mary Pierce voor het laatst een nederlaag op gemalen baksteen. De 26-jarige Duitse verloor drie weken geleden ook al van Kimi- ko Date tijdens een wedstrijd voor de Fed Cup. Het was haar eerste graveltoernooi in 1996 in het kader van de voorbereiding op de Open Franse, die eind de ze maand in Parijs begint. Ze had de hele week moeite zich aan te passen aan het trage gravel van het complex Foro Italico. Na haar nederlaag maakte Graf bekend een haar aangebo den wild card voor het toernooi van Berlijn volgende week niet te accepteren. „Ik neem een paar dagen vrij. Dan probeer ik wat tot rnst te komen. Ik heb vandaag gewoon te veel fouten gemaakt. Ik had geen zelfver trouwen en dat werd met de minuut erger. Mijn voorberei ding was niet optimaal. Voor Rome kon ik slechts vijf dagen op gravel trainen. Dat was dui delijk te weinig." De Roemeense Irina Spirlea zorgde voor nog een verrassing door de als derde geplaatste Spaanse Arantxa Sanchez Vica- rio uit te schakelen. Spirlea, ze vende op de lijst, won met 6-4 6-3. In het toernooi van Hamburg bleef het succes de 19-jarige Spaanse qualifier Roberto Car- retero, 148 op de wereldrang lijst, toelachen. Hij plaatste zich bij de laatste vier door een over winning op de Oostenrijkse „muur" Gilbert Schalier, een ronde eerder bedwinger van Boris Becker: 4-6 6-4 6-4. Car- retero veroverde in 1993 de open Franse titel bij de junio ren. „Ik weet niet wat me over komt", stamelde de Madrileen. De Rus Jevgeni Kafelnikov be reikte de halve finales door met 6-2 7-6 de Spanjaard Sergi Bruguera terug te wijzen. Car- retero en Kafelnikov treffen el- Ook de Chileen Marcelo Rios en de Spanjaard Alex Corretja haalden de halve finales. Rios, vijfde geplaatst, won met 3-6 6- 4 6-4 van de één positie hoger ingeschaalde Zuidafrikaan Way ne Ferreira, die in de derde ron de van Richard Krajicek had ge wonnen. Corretja bleek veel te sterk voor de Zweed Magnus Larsson. Wisman bevindt zich overi gens in goed gezelschap. Ook John Metgod werd afgewezen (Emmen), Jonker (KNVB afdeling Am sterdam), Kaiser (TOP Oss), Koopman (GA Eagles), Leushuis (Helmond Sport), Maaskant (FC Zwolle), Van Marwijk (SV Meerssen). Spijker gpd-verslaggever Jozsef Kiprich wacht met smart op de terug keer van zijn president. Als de eigenaar van Hapoel Nicosia dit weekeinde klaar is met een zakenreis in Griekenland, zal hij bij thuiskomst de topscorer van Cyprus op zijn deurmat treffen. De ex-Feyenoorder wil spijkers met koppen slaan nu een andere 'president' hem heeft gepolst voor een ren tree in de Nederlandse competitie. Het telefoontje van Jorien van den Herik, die de Hongaarse vedette en held van het Rotterdamse legioen vroeg of hij trek had in een avontuur bij Feyenoords satellietclub Excelsior, heeft hem kippenvel bezorgd. De gedachte alleen al aan een nieuw verblijf in Nederland en Rotterdam, stemt Jozsef ICiprich in zijn fraaie buitenverblijf op het vakantie-eiland in de Middellandse zee ge lukkig. „Ik ga die president van ons vertel len dat ik het hier niet meer uithoud," zegt de man, die een jaar geleden tijdens de be kerfinale afscheid nam in de Kuip. „Mijn vrouw heeft heimwee, mijn kinderen zijn voortdurend ziek. Zo kan het niet langer. Hij zal inzien dat het beter is mijn contract tussentijds te ontbinden." De 'tovenaar van Tatabanya', zoals hij vanaf het eerste moment bij Feyenoord werd omschreven, is door Jorien van den Herik ingelicht over de plannen die Feye noord heeft met Excelsior. Hij maakt er geen geheim van dat hij een reünie met ou de makkers als John de Wolf en Ruud Heus wel ziet zitten. Op zaterdagavond zou het trio moeten fungeren als publiekstrekkers op Woudestein, waar straks alle jonge, door Feyenoord her en der ontdekte talenten worden gestald. Jozsef Kiprich zegt de plan nen van feyenoord te begrijpen: „Wij zijn jongens met veel ervaring. Ik heb veel inter lands op mijn naam staan, Ruud en John hebben net als ik met Feyenoord veel prij zen gewonnen. Bovendien kunnen we alle drie nog goed meekomen. Ik ben dit sei zoen niet een keer geblesseerd geweest." Clubs uit de afdeling zaterdag die deelnemen aan de nacom- petitie, mogen bij verlies toch hoop blijven koesteren op pro motie. Dat is slechts één van de gevolgen van de grote herstruc turering binnen de KNVB. De nieuwe competitie-indeling voor het seizoen 1996-1997 be zorgt de werknemers op het bondsbureau in Leiderdorp nog dagelijks handenvol werk, als gevolg van het opgaan van de afdeling Leiden (en Den Haag) in het nieuwe district West III. Een definitief overzicht van alle nieuwe reserve en standaard klassen blijft pas mogelijk als de eindstanden compleet zijn en nacompetitie is afgerond. Desondanks meldt competi tieleider Jozef van der Vooren dat nu reeds duidelijk is dat er in de nieuwe derde klasse op zaterdag - de huidige vierde - extra plaatsen vrijkomen door het wegvallen van clubs uit de regio Dordrecht. De winnaar van de aanstaande beslissings wedstrijd Valken '68 - UVS pro moveert als afdelingskampioen sowieso naar die derde klasse. Dat geldt ook voor de winnaar van de nacompetitie die gaat tussen Woubrugge, LFC, Abbe- nes en UVS of Valken. Tot zover blijft alles bij het oude. Nieuw is dat de nummer twee van deze eindstrijd een beslissingswed strijd te wachten staat tegen een club uit Den Haag voor nóg een plek in de derde klasse. Er is zelfs een kleine kans dat dit du el helemaal niet nodig is en bei de teams overgaan. Ook op zondag, in de afdeling én de vierde klasse, kunnen ge zien de huidige ranglijsten, ex tra clubs promoveren. Altior of Alkmania gaat als kampioen van de vierde klasse omhoog net als de winnaar der nacom petitie waarvan DOSR, UDO en Altior of Alkmania al als deelne mers vaststaan. Ook hier is het nieuwtje dat de nummer twee van deze seizoenstoegift toch een kans maakt op promotie. Die 'beste verliezer' doet name lijk mee aan een ingelaste, halve competitie met vier andere nummers twee voor de extra promo tieplek. Alphen en Kickers '69 mogen zich als nummer een en twee van de afdeling zondag al vier deklasser noemen. Dat geldt ook voor de winnaar van de na competitie (ASC, FC Rijnland, Randstad Sport en Teylingen). Hier vormt Randstad Sport het addertje onder het gras. Als de Voorschotenaren winnen, is de kans aanwezig dat toch de nummer twee promoveert om dat Randstad Sport komend sei zoen wellicht al is opgeheven. Onderin de afdeling is duide lijk welke clubs komend seizoen enkele malen richting Wasse naar en Den Haag moeten afrei zen. In de nieuwe zesde klasse op zondag komen VNA, GOL- Sport en Warmunda of Leidsche Boys uit. De nieuwe vijfde klas se zaterdag wordt bemand door SVOW, GWS, Roodenburg, SVLV, HVZ, Foreholte en Docos en vijf clubs uit de Residentie. In de tweede en derde klasse van de KNVB, op zowel de za terdag als de zondag, geven de ranglijsten geen aanleiding voor extra promotiemogelijkheden dan die aan het begin van het seizoen door de voetbalbond zijn vastgesteld. Vallen de veranderingen bij de standaardelftallen nog mee, in de reserveklassen KNVB en de jeugd-, en zaalcompetitie zijn er veel meer wijzigingen op til. Zo dreigt Quick Boys bij voorbeeld de dupe te worden van de grootte van de club. In de nieuwe reserve eerste klasse van West III zouden zowel het derde, vierde en vijfde elftal van de Katwijkers moeten uitko men. Hoe dit probleem wordt opgelost, is nog niet bekend. Bij de hoofdJdasse voor A-ju- nioren, kan Quick Boys het slachtoffer worden van het ei gen niveau. Mochten zowel de A2 als de A3 in aanmerking ko men voor die klasse, dan zal een jeugdteam zijn heil in Den Haag moeten gaan zoeken. Bij de voorlopige indeling van de zaalcompetitie valt op dat de landelijke tweede divisie wordt opgeheven. Hiervoor in de plaats komt een regionale hoofdklasse. Verder worden, in tegenstelling tot nu het geval is, standaard- en reserveteams ge scheiden. De stelregel: 'hoe ho ger je speelt, hoe groter de kans dat je bij Haagse teams wordt ingedeeld', wordt bij de nieuwe indeling zo strikt mogelijk ge hanteerd. In de voorlopige op zet van deKNVB zijn alleen zaalteams die in de huidige tweede en derde klasse uitko men op voorhand gevrijwaard van een tweewekelijks tripje naar de Hofstad. SCOREBORD PRIJSVRAGEN king Lucky Ten van vrijdag 1 rra/l) 6-4 6-2, Schnell (Oos) - :ova (Slw) 6-2 6-2, Kiss (Hon) - WIELRENNEN Vierdaagse van Duinkerken. Vijfde etappe, Boulogne-sur-Mer - Grande Synthe: 1 Blij levens (Ned) 4.40.42, 2. Zabel (Dui), 3. Strazzer (Ita), 4. Ludwig (Dui), 5. De Romandië. Vierde etappe. Mar- tigny - Les Diablerets: 1Gontsjenkov (Rus) 160,2 km in 4.53 57, 2 Olano (Spa). 3 Rebellin (Ita). 4. Guenni (Ita). 5. Gianetti (Zwi). Klassement: 1. Richard 18.34.13, 2 Guerini 0.15. 3. OlanoO 16.4 genua simon zwartkruis gpd-verslaggever Clarence Seedorf is de voorlo per van een nieuwe generatie vrijdenkers gebleken. Hij zette vorig jaar de toon door vroegtij dig bij Ajax te vertrekken, on langs volgden Edgar Davids en Michael Reiziger zijn spoor. Clarence Seedorf, een buitenge wone voetballer met een grote sociale intelligentie, introdu ceert 'een nieuwe generatie, met nieuvve, vrije gedachten.' In zijn geval over de Nederlandse sportcultuur, overleven in Italië, Oranje, Het Leven, en de filoso fie van Ajax. Zijn vertrek bij Ajax riep vra gen op, heel veel vragen. Hij wilde zich ontwikkelen op één positie, liefst centraal op het middenveld, en kreeg die kans in Amsterdam niet. Daarover wil Seedorf liever niet praten, dat hoofdstuk is afgesloten. Het volgende hoofdstuk echter be handelt de denk- en handelwij ze, de clubcultuur, bij Ajax. En daarover heeft de 20-jarige in ternational een uitgesproken mening. „Ajax heeft een ge dachte, een filosofie, waarin al les wat de clubcultuur voor schrijft wet is. Die 'wet' is de sfeer, de flair van Ajax. Daar groei je mee op en als je daar in verdrinkt wordt het heel moei lijk om los van Ajax bepaalde keuzes te maken. Zolang je bij Ajax blijft, accepteer je de gang van zaken daar. Maar ik ben on derdeel van een generatie die heel anders is dan de vorige. In deze lichting zitten veel meer jongens die durven te zeggen wat ze denken, die niet vatbaar zijn voor wat er bij Ajax wordt gecreëerd, voor die 'wet' waar ik het over heb. Jongens met vrije gedachten, die ze ook durven te Hij benadrukt dat de formule van Ajax succesvol is, begrijpt daarom ook dat daar niet aan gesleuteld wordt. Maar vraagt aan de andere kant begrip voor spelers die beseffen dat er meer is tussen hemel en aarde dan Ajax alleen. „Ik vind dat Ajax niet zo na moet trappen tegen spelers die vertrekken. Af en toe moet je je trots durven laten va ren, dat doet Ajax nooit. Ze moeten tegen Davids en Reizi ger zeggen dat het fantastisch voor ze is dat naar Milan kun nen, zo hoort dat. Het is toch een compliment voor de club dat er zo veel belangstelling is voor hun spelers." Italiaanse mentaliteit Ajax-trainer Louis van Gaal polste hem onlangs, telefonisch, betreffende een eventuele te rugkeer naar Amsterdam. Een loopbaan volgens het model- Rijkaard ziethij zeker zitten, maar voor een return in de Ne derlandse competitie is het nu nog veel te vroeg. Het buiten land, nu nog Italië, heeft See dorf veel te bieden en andersom geldt hetzelfde. „De warme cul tuur die ik hier dacht aan te treffen, heb ik gevonden. En op voetbalgebied is het heel leer zaam om hier te voetballen. Zoals dat in iedere buitenlandse competitie het geval is. Hier moet ik de Italiaanse mentaliteit overnemen. Voorbeelden? Bij een voorsprong gaat alles en ie dereen hier naar achteren, de groep heeft niet het gevoel dat ze door moeten drukken om de wedstrijd definitief te beslissen. Dat druist tegen mijn natuur in, correspondeert niet met de ma nier waarop ik over voetbal denk. Ik accepteer het nog steeds niet, maar doe er nu wel „Verder", vervolgt Seedorf,, is .voetbal hier veel meer een kwestie van overleven, van zo min mogelijk fouten maken ook. Als buitenlander moet je het zelf doen in Italië, denk maar niet dat anderen je pus hen of je beter laten spelen. Totdat je je hebt waargemaakt, dan word je anders benaderd. Doordat je het in het begin alle maal zelf moet doen, ben ik iets egoïstischer geworden. Dat gaat vanzelf." Drie wedstrijden tijdens zijn eerste seizoen Sampdoria start te hij op de bank. „In een perio de waarin de hele ploeg niet draaide" verklaart Seedorf „dan ben je als buitenlander als eer ste aan de beurt. Dat is niet erg, hoort erbij." Wat er ook weer bij hoort dit jaar, is het grote ge schuif. Clarence Seedorf is een veelzijdige voetballer, op vrijwel iedere positie van groot nut. Een zegen voor de trail vloek voor de speler, zo langza merhand. „Het begint een na deel te worden, die veelzijdig heid. Ik wil op één plek spelen, centraal op het middenveld. Voor de verdediging of achter de aanval. Dat wilde ik vorig jaar al en dat wil ik nu des te Het is het schuitje waar See dorf ook bij het Nederlands elf tal in verkeert. Nu de schorsing van Danny Blind voor de eerste wedstrijd op het EK, tegen Schotland, onomkeerbaar is ge bleken, zal hij het toernooi in het hart van de defensie ope nen. Zoals hij dat in de beslis singswedstrijd tegen Ierland op dwingende, overtuigende wijze deed. En na Schotland? „Ik heb de bondscoach aangegeven wat ik het liefste wil. Ik wil niet af hankelijk zijn van blessures of schorsingen." Kabei Of dat debuutseizoen bij Samp doria een vervolg gaat krijgen, is zeer de vraag. Real Madrid ligt op de loer en heeft inmiddels contact opgenomen met voor zitter Montovani. De clubs zijn eruit, voor een bedrag van bijna zestien miljoen gulden, zo wil len de geruchten. Intussen schreeuwde de nieuwe trainer Fabio Capello van de daken, dat Seedorf het grootste talent van Europa is. Maar contact tussen Clarence Seedorf: „Ik wil op één plek spelen, centraal op het middenveld. Voor de verdediging of achter de aanval. Dat wilde ik vorig jaar al en dat wil ik nu des te meer." foto Real Madrid en speler is er nog niet geweest. „En zolang ze me niet bellen, kan ik er ook niks zinnigs over zeggen. Ik heb al tijd gezegd dat Sampdoria niet mijn eindstation zal zijn. En Re- al is natuurlijk een mooie club. Praten kan altijd." Wat zijn nabije toekomst ook moge brengen, het jonge vrien denclubje van Ajax waaiert uit over Europa. 'Een kabel', zo omschrijft Patrick Kluivert de innige band tussen de spelers van de laatste lichting bij Ajax. Onlosmakelijk met elkaar ver bonden, al sinds hun jongste ja ren. Een vriendschap zonder topografische grenzen. „Het contact met Edje (Davids) is zelfs verder aangetrokken sinds ik weg ben bij Ajax", zegt See dorf. „Dat hoor je vaker. Als we elkaar nu bellen, hebben we el kaar ontzettend veel te vertel len. En wat altijd zal blijven is i denken, lijn, filosoferen op dezelfde manier over het le ven. Nordin (Wooter) is mijn oudste vriend, met hem zat ik ook op dezelfde lagere school. En Patje (Kluivert) is ook in veel dingen hetzelfde als ik. Hij zegt ook wat-ie denkt, is van zichzelf zelfs nog wat ongeremder dan ik. Sinds het auto-ongeluk heeft-ie dat niet meer." A.s. zondag 11.00 uur U.V.S. 2 - D.H.C. 2 Kampioenschap Reserve 1e klasse Aangeboden door: Klokpoort 53 hoek Langegracht) Leiden-Tel. 071-5226138

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 34