Griiss Gott in het VIRGENTAL Hannah 'rent-a-tent' verhuurt spullen voor bergwandelingen ZATERDAG 11 MEI 1996 De Höheweg naar Badenerhütte met op de achtergrond de gletsjers van de Gross Venediger FOTO'S ANNELIES WAIBOER Oost-Tirol is bij veel Nederlanders onbekend. Het is een berggebied met maar liefst veertig toppen die hoger zijn dan drieduizend meter. Een groot deel daarvan staat in het beschermde Nationalpark Hohe Tauern. Massatoerisme (met zijn skiliften, pisten en autosnelwegen) heeft bijna geen kans. Of beter gezegd: heeft nu geen kans meer. De Hohe Tauern, meteen oppervlakte van 1.800 vierkante kilometer het grootste nationale park van Midden-Europa, is namelijk sinds enkele jaren beschermd gebied. Net op tijd, want zoals de Oostenrijkers zeggen, het is één van de laatste ongerepte natuurgebieden van de Alpen. Ruimte voor de vakantieganger is er overigens nog steeds. Plaatselijke toeristische organisaties bieden meerdere wandel-en natuurvakanties aan. Daarbij kan gebruik worden gemaakt van het openbaar vervoer of van bijvoorbeeld de 'Huttentaxi'. Een eigen auto is niet nodig. Hoewel Nationalpark Hohe Tauern geen pretpark is én dus nauwelijks massatoerisme kent, zijn er uitzonderingen. Daaronder mogen worden gerekend de beroemde watervallen van Krimml en - in mindere mate - de mysterieuze Umbalwatervallen aan het eind van het Virgental. Wandelaars zijn over het algemeen aardige en vriendelijke mensen. Zeker in de bergen. Kom je iemand tegen in het Oostenrijkse Virgental dan klinkt ook daar onmiddellijk: Grüss Gott. En of je wilt of nietje grüsstgott terug. Na verloop van tijd begin je elkaar te kennen en klinkt er in de traditionele begroeting al iets van genegenheid door. Aardige lui die Oostenrijkers. Totdat je op een middag na een urenlange tocht hijgend op het terrasje bij de Bodenalmhütte zit en overal om je heen de wandelaars die je al grüss- gottend was tegenkomen 'goeie middag' hoort zeggen. Allemaal Neder landers dus. Het Virgental, ten westen van Matrei, was tot voor enkele jaren toeristisch een 'vergeten' ge- Bied. Skigebieden zijn er niet en die zullen er niet komen ook, want doordat het Virgental midden in het natuurreservaat Hoge Tauern ligt krijgt het wintertoerisme hier weinig kans. De paar skiliften worden alleen maar door de lokale bevolking gebruikt. Het smalle en hooggelegen dal ligt ingeklemd tussen bergketens. Aan de noordkant rijst de Venediger Gruppe op met als hoogste top de Gross Venediger (3.674m); aan de zuidkant de Lasörling Gruppe. In het twintig kilometer lange dal liggen op een hoogte van circa 1.400 meter dorpjes als Virgen, Pragraten en - hele maal aan het eind - Hinterbichl. Prachtige uit valsbases voor het maken van bergwandelin gen. Paradies hannishütte op 2.121 meter. Het is de oudste berghut in de Oostalpen en vormt een goed uitgangspunt. Van hieruit kan bijvoorbeeld naar het Defreggerhaus op 3.000 meter hoogte worden getippeld. Van daaruit kun je dan - met berggids - in vijf uur naar de top van de Gross Venediger op 3.672 meter. Pittige tochten. Vooral de eerste etappe van het dorp in het dal naar de hul op 2.000 meter is zwaar. Maar daar hebben de Virgentalers een aardige oplossing voor gevonden: de Hut tentaxi. Een taxibusje brengt de wandelaar naar een berghut op grote hoogte. Al wande lend van hut naar hut hoef je dan - omdat de meeste hutten op 1.800 tot 2.300 meter hoogte liggen - vervolgens niet meer echt te klimmen. En dat betekent dat ook de 'gewone' wande laar bergtochten kan maken. Info: Het Virgental in het Nationalpark Hohe TauernSüd is het eenvoudigst te bereiken door vanaf Mittersill over de Felber Tauernstrasse (met toltunnel: 30 gulden) te rij den. Enkele kilometers na de tunpel ligt Matrei in Ostti- rol. Dit dorp ligt aan het begin van het Virgental. Voor in formatie is een simpel briefje naar Verkehrsburo Virgen A-9972 Virgen voldoende. Telefoon (vanuit Nederland): 00.43.4874/5210. Inlichtingen zijn ook verkrijgbaar bij het Oostenrijks Toeristenbureau, Stadhouderskade 2, 1054 ES Amsterdam, telefoon 020 - 612 96 82. Aanbe volen: landkaart de Kompass Wanderkarte nr 46 (schaal 1:50.000) met alle wandelroutes in de Venediger- de Lasörlinggruppe. Ter plaatse overal te koop voor circa 16 gulden. Grüss Gott in de bergen In Hinterbichl is de watermolen na restauratie weer in gebruik. drieduizend meter op te klauteren. Overigens, de berghutten zijn voor iedereen met een redelijke conditie bereikbaar. In de bergen rond het Virgental zijn er zeker 25 die allemaal bewirschaftet zijn. Je kunt er eten en slapen. Daarbij moet niet worden gedacht aan luxueuze hotelkamers, want het zijn en blijven hutten die maar enkele maanden per jaar ge opend zijn. Sommige hebben dertig slaap plaatsen, maar er zijn er ook bij met tachtig bedden. Soms is er een douche. Er zijn diverse uitgestippelde en bewegwijzer- de routes (de zogenoemde Höhenwegevan hut naar hut. Het is mogelijk vier- of vijfdaag se tochten te maken, maar omdat het in augus tus druk kan zijn, moet er wel voor worden ge zorgd minstens om vijf uur 's middags in een hut te zijn. Anders zou hij wel eens volgeboekt kunnen zijn. Reserveren (via de plaatselijke VVV of een Nederlandse Bergvereniging) is hier en daar mogelijk. Een geliefde bergwandeling is die naar de .Zo- Een mooie, niet te zware tocht is die naar en door het zogenoemde Zedlacher Paradies. Een groot beschermd lariksbos met bomen van soms zeshonderd jaar oud. Sommigen hebben een omtrek van zes meter. Aan het eind van het Virgental ligt Hinterbichl (met prachtig gerestaureerde watermolen) waar vanuitje onder meer een trip kunt maken naai' de Umbalfalleeen serie donderende wa tervallen. In juli en augustus kan het hier behoorlijk druk zijn. Er parkeren zelfs excursiebussen. Eind juni/begin juli is voorde na tuurliefhebber de mooiste tijd. Op de berghellingen staat van alles in bloei en omdat er geen kunst mest wordt gebruikt op de al penweiden is de variatie aan bloemen enorm groot. Enzian- soorten in alle kleuren die je maar kunt bedenken, ereprijs, cam panula's en het uitbundige paars van de alpenroos. Maar voor de bezoeker die voor flin ke dagtochten is gekomen en mis schien wel in berghutten wil over nachten is deze periode - hoe mooi ook - niet de meest geschikte. Tot ver in juli ligt er namelijk op grote hoogte nog sneeuw. Bepaalde rou tes zijn dan daarom afgesloten en wandelingen over de gletsjers zijn niet mogelijk. Sommige berghutten gaan niet eerder open dan na de eer ste week van juli. In die maand zijn vuttende wandelaars in de meerderheid (de hotels hebben omstreeks die tijd nog ruimte genoeg); daarna komt er een andere categorie va kantiegangers. Dan zijn het vooral de bergsporters die het Virgental bevolken. Vrouwen en mannen met klimervaring die met een rugzak van hut naar hut trekken. En proberen elke top boven de haar nek dat ze er hoofdpijn van kreeg. En dat was dan nog maar een van de onge makken. Ze moest uiteinde lijk afhaken. Wil je een echte trektocht maken, dan moetje een goede lichtgewicht uit rusting hebben. Maar omdat je daar niet zomaar aankomt, kwam ik op het idee die te verhuren." Rent-a-tent is er niet alleen voor de kamperende berg wandelaar. Het nieuwe be drijf verhuurt ook tenten waarin je onder extreme om standigheden kunt slapen. Van Munster: „Er zijn men sen die al heel wat tochten hebben gemaakt, maar nu eens iets heel bijzonders wil len, zoals kamperen op Spitsbergen. Voor hen heb ik een wintertent met sneeuwslurfen." De huur prijs van een volledige uit rusting (tent, rugzak ën slaapzak) bedraagt per twee weken zo'n vierhonderd gul den. Bevalt de eerste tocht zo goed dat de bergwandelaar op herhaling wil, dan biedt rent-a-tent de mogelijkheid tot koop. Twee derde van de huurprijs van de uitrusting wordt dan afgetrokken van de verkoopprijs. Info: Rent-a-tent in Amsterdam, telefoon 020 - 679 14 32 Wie voor het eerst wil gaan wandelen en kamperen in de bergen zal tot de ontdekking komen dat de aanschaf van de benodigde spullen aardig in de papieren loopt. Boven dien weet de debuterende bergwandelaar niet of hij het meer dan één keer wil doen. Hannah van Munster, eige naresse van het bedrijf rent- a-tent in Amsterdam: „Vorig jaar ben ik met een aantal vrienden wezen wandelen in de Pyreneeën. Eén vrouw had geleende spullen die ei genlijk niet deugden. De rug zak bijvoorbeeld trok zo aan

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 29