'Kustlocatie: woonplek met uitstraling' Haringonderzoek tussen wal en schip AUTOBOULEVARD HEYMANS-WETERING MEER DAN 200 OCCASIONS Amsterdamse driewieltaxi doet veel stof opwaaien RB REMMERSWAAL BLOM B.V. KOM, KIJK EN VERGELIJK ALTIJD HET VOORDELIGST! Randstad Oegstgeest: alleen marine-onderdeel van MEOB afstoten ZATERDAG 11 MEI 1996 ING-bankman drs. H.J. Zegering Hadders acht project haalbaar De plannen om volgende eeuw een nieuwe ste- denrij met 40.000 huizen te bouwen langs de kust, in de zee tussen Den Haag en Hoek van Holland, zijn absoluut een verdere bestudering waard. Aanleg van zo'n kustlocatie heeft echter alleen zin als het een werkelijk uitzonderlijke woonplek wordt in Zuid-Holland, een topper die over de hele wereld de belangstelling trekt. Die conclusies werden deze week getrokken in het Provinciehuis te Den Haag, nadat zeven groe pen deskundigen tijdens een besloten bijeen komst hun commentaren hadden gegeven op het jongste, door architect A. Bhalotra gemaakte kustlocatie-ontwerp. De Zuid-Hollandse gedeputeerde J. Wolf (PvdA, ruimtelijke ordening) zei dat de experts 'positief tot zeer positief waren toen iedereen om een sa menvattend oordeel werd gevraagd. Ook de milieu-deskundigen toonden zich volgens Wolf niet afwijzend. Deze groep, die enkele dagen ge leden nog met flinke kritiek in de publiciteit kwam, bracht nu naar voren dat er ook oplossin gen te vinden zijn voor de gesignaleerde proble- Bankier H.J. Zegering Hadders meldde als con clusie van zijn commentaargroep, die van finan cieel deskundigen, dat de kustlocatie te realiseren moet zijn 'zonder een al te groot beroep te doen op de overheid'. Het tekort wordt thans geschat op 750 miljoen gulden, op een totale kostenra ming van 4-5 miljard gulden voor de kale aanleg en 17-18 miljard gulden voor de totale inrichting van de kustlocatie. Bij het tekort van 750 miljoen komen nog wel de investeringen die nodig zijn voor de aanleg van toegangsroutes vanuit het 'oude land' (Den Haag, Westland en Hoek van Holland). Zegering Hadders: „Maar die investe ringen zijn voor een deel ook zonder kustlocatie al nodig". De bewoners van de nieuwe kustlocatie hoeven straks niet te wachten tot er keurig volgens de dienstregeling een doorsnee trein of tram aan komt. Zo gauw er een man of zes op het perron verzameld staan, moeten ze in een supermoder ne compacte railwagon kunnen stappen die hen verder brengt. Dat karretje rijdt ondergronds. Ui teraard. „Dat soort grote ontwerp-originaliteit hebben we nodig. De kustlocatie moet niet de zoveelste gewone wijk worden. We moeten een woonplek creëren met een geweldige, permanente uitstra ling. Vandaag trok ik nog de vergelijking met de Vermeer-expositie. Daar komt ook iedereen op af'. Dat zei ING-bankman drs. H.J. Zegering Hadders in zijn slotbeschouwing over de oogst aan commentaren van zeven denktank-groepen. De 'Stuurgroep Kustlocatie', met vertegen woordigers van provincie, ministeries, bedrijfsle ven en Haaglanden dat het initiatief had geno men voor het ontwerp-Bhalotra en de commen taar-verzameling daarop, gaat de resultaten voor leggen aan het rijk. Als het plan de moeite waard wordt gevonden, zou dit volgens rond het jaar 2005 moeten leiden tot de bouwstart en in 2010 tot de komst van de eerste bewoners. Zegering Hadders was één van de pleitbezor gers van een kustlocatie volgens top-ontwerp. Auto's? Ook onder de grond natuurlijk. ,,Dat is het mooie van een locatie die je moét opspuiten. Je hoeft niks te boren, alles is vooraf te regelen". Het bedrijfsleven is uiteraard uiterst geïnteres seerd, bleek op de werkconferentie in het Provin ciehuis. Maar ook vertegenwoordigers van de mi nisteries van verkeer eft waterstaat, VROM en economische zaken willen ermee doorgaan, ver klapte een provincie-ambtenaar: „Zij zeiden voor negentig procent 'ja' op die vraag". De experts uit alle zeven denktank-groepen waren 'positief tot zeer positief volgens gedepu teerde J. Wolf. Zelfs de milieu-deskundigen lagen niet echt dwars. Uit hun gelederen werd gezegd dat wel een oplossing te bedenken is voor het ri sico van rioolslib-ophoping in het lagune-meer, dat tussen de Westlandse kust en de stedenrij zal ontstaan: „Je kunt meer getijde-werking toe staan." De voornaamste reserves vielen te beluis teren onder bestuurders uit de r< Wolf zelf schaarde zich achter de aanbeveling uit de denktank-groepen, dat een eventuele kust locatie iets uitzonderlijks moet worden. „Meer van hetzelfde hoeft niet". Met andere woorden: de stedenrij-in-zee moet niet zoiets worden als de wijken Ypenburg, Leidschenveen of Watering- sche Veld die in voorbereiding zijn. De kustloca tie moet zó'n stedebouwkundige allure krijgen dat ze een ware trekpleister wordt. Zuid-Holland kan zo'n absolute top-woonwijk wel gebruiken, gaf gedeputeerde Wolf te kennen. „Het gaat na melijk slecht met de zuidvleugel van de Rand stad. Een bijzondere kustlocatie kan een impuls ten goede geven. Nu trekken mensen weg, en juist de kapitaalkrachtigen". Volgens de PvdA-be- stuurder is de kustlocatie niet alleen bedoeld voor de zeer rijken. „We gaan uit van dertig procent sociale woningbouw' Zegering Hadders bevestigde dat in zijn finan ciële groep met dit uitgangspunt is gewerkt. „Op die basis moet een kustlocatie volgens onze bere keningen, mits het ontwerp voldoet aan zeer ho ge kwaliteitseisen, economisch haalbaar zijn". De bankier: „Dat is mede gebaseerd op de ver wachting dat zandwinning in de toekomst alleen maar goedkoper wordt. En de grondprijs op het oude land stijgt nog per dag. De kustlocatie wordt relatief dus steeds goedkoper. De tijd werkt in het voordeel van dit plan". Officier in hoger beroep tegen vrijspraak pokerclub De officier van justitie in Am sterdam heeft hoger beroep aangetekend tegen de vrij spraak van Walter Ruppert, di recteur van de Concord' Card Club (CCC). De rechtbank ver klaarde dinsdag niet bewezen dat Ruppert met de exploitatie van zijn club de Wet op de Kansspelen heeft overtreden. Justitie vindt dat pokeren een kansspel is dat thuishoort onder de paraplu van Holland Casino's. CCC beschouwt po keren als een behendigheids spel dat overal gespeeld mag worden. De rechtbank besloot dat de wetgever maar moet bepalen tot welke categorie de twee pokervarianten behoren die de bezoekers van CCC speelden. Voor directeur Rup pert komt het hoger beroep van de officier niet als een ver rassing. Ruppert moest een maand na de opening de poorten van zijn club, gevestigd in de Am sterdamse Asian Tower, al weer sluiten. Honderdtwintig man personeel belandde op straat. Voorlopig verandert daar niets in, want CCC blijft gesloten zolang er geen onher roepelijke, rechterlijke uit spraak ligt. Waterkraan dicht na olievervuiling Gemeentewaterleidingen Amsterdam haalt tijdelijk geen water meer uit het Amsterdam Rijnkanaal in verband met een verontrei niging door geloosde olie. Het water wordt normaal overgepompt uit het kanaal naar de Loosdrechtse plassen om daar het waterpeil te handhaven. Rijks waterstaat maakte gisterochtend melding van een oliespoor met een lengte van ongeveer één kilometer ter hoogte van Breukelen. Vermoedelijk is de olie afkomstig van passerende schepen. Ver wacht wordt dat in de loop van het weekeinde weer kan worden begonnen met het overpompen. VERVOLG VAN VOORPAGINA De haringstand in de Noordzee is de afgelopen jaren schrikbarend achteruitgegaan. Het biolo gisch minimum van de haring, het punt waarop de aanwas van jonge haring in gevaar komt, wordt geschat op 800.000 ton. Volgens sommige biologen is de haringstand al een aantal malen onder dat biologisch minimum gekomen. De Europese Unie heeft voor dit jaar op advies van dezelfde biologen een vangstbeperking van 30 procent ingesteld. Elk voorjaar buigt de werk groep haring van de ICES - een internationaal co mité van visserijbiologen - zich over de vraag hoeveel haring er zich in de Noordzee bevindt. Namens Nederland doet het in IJmuiden geves tigde RIVO (Rijks Instituut voor Visserij Onder zoek) aan deze tellingen mee, zij het minder in tensief als vroeger. Bezuinigingen van overheidswege lijken het - internationaal - haringonderzoek te dwarsbo men. Zoals bij het larve-onderzoek waarbij met behulp van een fijnmazig net monsters genomen van de paaiplaatsen van de haring. Aan de hand van het aantal aanwezige larven kan worden be rekend hoeveel volwassen haringen de weken er voor daar hebben gepaaid. Tot begin jaren '90 deden naast Nederland ook nog Duitsland, Dene marken en Schotland aan dit onderzoek mee. Nederland en Duitsland nemen de voor de ha ring belangrijke Zuidelijke Noordzee voor hun re kening. Uit bezuinigingsoverwegingen zijn Dene marken en Schotland inmiddels afgehaakt. De af gelopen jaren is de RIVO-deelname sterk inge krompen en het is nog onduidelijk of het instituut volgend jaar nog met deze larve-reizen doorgaat. Het zogeheten echo-onderzoek is een andere methode om een globale inschatting te krijgen van de haringstand. Met behulp van echo-signa len probeert men haringscholen op te sporen. Ie der jaar in juli nemen onderzoeksschepen van visserijinstituten uit Nederland, Schotland, Noor wegen, Denemarken en Duitsland drie weken lang een gedeelte van de Noordzee voor hun re kening. Voor Nederland is dit het westelijk ge deelte van de Noordzee. RIVO-bioloog Ad Corten heeft jarenlang dit gedetailleerde onderzoek ge leid. Tot hij begin dit jaar van de afdeling pelagi- sche vis (haring dus) werd overgeplaatst naar de afdeling zoetwatervis. Reden hiervoor was Cortens herhaaldelijke kri tiek op het Nederlandse visserijbeleid. Keer op keer sprak hij zijn verbazing uit over het feit dat de overheid er niets aan heeft gedaan om de buf fervoorraden voor een aantal vissoorten in stand te houden. Een gevolg hiervan is, volgens Corten, dat veel bestanden onder hun biologisch mini mum zitten. De gevolgen zijn dit jaar duidelijk zichtbaar, is het betoog van de bioloog. Immers, de visquota zijn aanzienlijk ingekrompen waar door de toekomst van de visserij gevaar loopt. Een alarmerend artikel in het vakblad Visserij- nieuws was voor de RIVO-directie de druppel die de emmer deed overlopen. Hij werd van het ha ringonderzoek afgehaald. Corten is overigens in beroep gegaan tegen zijn overplaatsing. Maar het RIVO zat in een keer wel met een probleem. Wie moet dit jaar het echo-onderzoek aan boord van het schip 'Tridens' leiden. Naar verluidt wordt eeri Schotse haringspecialist ingehuurd. Daar naast zullen andere RIVO-medewerkers een spoedcursus echo-peilen volgen. De personele problemen bij het biologisch ha ringonderzoek stapelen zich op bij het instituut. Tientallen jaren voer Kees Kuiter mee aan boord van visserijschepen voor het doen van bestan dopnames en plankton- en larveonderzoek. Ook was hij verantwoordelijk de coördinatie van een groot bemonsteringsprogramma van commercië le vangsten. Het RIVO heeft een afspraak met een aantal rederijen dat van elke zeereis een aantal pakken van twintig kilo voor het RIVO apart wor den gelegd. Deze monsters worden vervolgens door RIVO-medewerkers opgehaald en op het in stituut verder onderzocht. Kees Kuiter is septem ber vorig jaar met de VUT gegaan. Er is geen ver vanger voor hem gekozen. Met deze personele leegloop lijkt het met het biologisch haringonderzoek in Nederland de slechte kant op te gaan, kan worden geconclu deerd. Vooral bij deze drastische achteruitgang van de haringstand zijn goede schattingen onont beerlijk. Als je een verkeerde raming geeft van het aantal haringen, kan dat desastreuze gevolgen hebben. Wethouder Kamphuisen van Oegstgeest kan ermee leven als alleen het marineonderdeel van het Marine Elektronisch en Optisch Bedrijf (MEOB) van Oegstgeest naar Den Hel der wordt verplaatst. Daarmee zouden 350 van de in totaal 500 arbeidsplaatsen voor Oegstgeest behouden blijven. De wethouder heeft dit compromis in overleg met de gemeenteraad1 van Oegstgeest in een persoonlijke brief voor gelegd aan staatssecretaris Meijling van Defensie. Het MEOB ontwerpt, test en repa reert elektronische appara tuur, voornamelijk van de ma rine maar ook van andere krijgsmachtonderdelen en de politie. Defensie wil het gehele MEOB naar Den Helder ver plaatsen ter compensatie van het verlies aan arbeidsplaatsen op de marinebasis door de be zuinigingen bij de krijgsmacht. Met de verplaatsing van het MEOB verwacht Meijling op termijn enkele miljoenen gul dens te kunnen besparen. Donderdag nog lieten een aantal gemeenten in de Leidse regio, de Duin- en Bollen streek en de Rijnstreek, de Ka mer van Koophandel voor Rijnland en gedeputeerde J. Nolten van de provincie Zuid- Holland in een gezamenlijke brief aan de Vaste Kamercom missie voor Defensie weten te gen een gehele verplaatsing van het MEOB te zijn. Zij vre zen dat dit een negatief effect heeft op de werkgelegenheid, de economie en technologie in Rijnland. Onder de brief stond ook de handtekening van wethouder Kamphuisen. Hij acht het ech ter niet langer haalbaar om het hele MEOB voor Oegstgeest te behouden, omdat er al politie ke beslissingen zijn genomen. „Dan geldt geen enkel argu ment meer", meent Kamphui- Voorzitter Vink van de dienstcommissie (onderne mingsraad) van het MEOB heeft er nog steeds vertrouwen in dat het bedrijf in zijn geheel in Oegstgeest kan blijven. On derdelen losweken noemt hij economisch niet doelmatig. Vink is dan ook niet blij met het voorstel van Kamphuisen. „Bovendien geef je hiermee al vast twee vingers weg en zo pakt Meijling straks onze ge hele hand." KALKOVEN WEG 17A 42 ALPHEN A/D RUN GEOPEND; 11.00 -16.00 UUR Met pruttelende motor en een gangetje van twintig kilometer per uur hobbelt hij over het ter rein van Ikea naar het dichtst bijzijnde metrostation. De Tuk- luk lijkt een onschuldige drie wieltaxi. Toch heeft hij in Am sterdam al heel wat stof doen opwaaien. Als het aan de initiatiefne mers van de Stichting Color Cab ligt, rijden er binnen een jaar, vijftig rond in de Amsterdamse Bijlmer. Als het even kan verlegt de stichting haar werkterrein ook naar de hoofdstedelijke binnenstad. Hoewel de Tuktuk- passagiers enthousiast instap pen in het wat koddig ogende karretje, ziet niet iedereen het zitten met dit stukje aanvullend openbaar vervoer. Amsterdamse taxichauffeurs kijken met argusogen toe en huiveren bij het idee dat de exo tische wagentjes hen het brood uit de mond stoten. Was het eerst de treintaxi die een be dreiging vormde en later de fietstaxidienst die hen voor de wielen wilde rijden, nu dit weer. Alle hoop is gevestigd op een kort geding tegen de stichting. Een Tuktuk-bestuurder moet volgens de Taxicentrale over de zelfde vergunning beschikken als een taxichauffeur, wat nu niet het geval is. Binnenkort buigt de rechter zich over de vraag of de Stichting Color Cab inderdaad haar boekje te buiten gaat. T. Miedema, voorzitter van Color Cab, lijkt er niet mee te stelt advocaat J. van Meurs na mens de Taxicentrale. „Dat de Wegenverkeerswet de driewiel taxi niet beschouwt als auto doet er niet toe. Het gaat hier om de Wet personenvervoer die elk motorvoertuig dat is inge richt voor het vervoer van per sonen een aantal vergunningen voorschrijft. Dus is het klip en klaar dat de exploitatie van de Tuktuks zonder dezelfde ver gunningen als de taxi, in strijd is met de wet." Dat de Tuktuk een bedreiging kan vormen voor het Amster damse taxivervoer is volgens de advocaat realistisch, maar Mie dema bestempelt dat als „on- sche attractie. Als de passagiers instappen zie je dat ze dat voor een groot deel voor de lol doen. Daar komt bij dat we alleen hele korte afstanden overbruggen, vaak op plaatsen waar taxi's niet eens kunnen komen." Toch lijkt het erop dat dit stukje openbaar vervoer ook se rieuzere vormen kan aanne men. Volgens Miedema is de belangstelling uit commerciële hoek groot. De Tuktuk zal dan wel iets aan romantiek moeten inboeten. Zo zal er binnenkort een Tuktuk rondrijden in de kleuren van de PTT, die bereid is de nodige mobilofoons te be kostigen. Ook een grote super marktketen heeft belangstelling getoond de driewieler te gebrui ken voor een boodschappen dienst. Plannen te over, maar of die allemaal werkelijkheid wor den, is aan de rechter. zetten. Hij kijkt tevreden uit het raampje van de Tuktuk en hob belt richting station Bullewijk. „De taxicentrale is bij ons aan het verkeerde adres. Iedereen die zo'n ding 'wil exploiteren mag dat van Jorritsma." Volgens de Wegenverkeers wet valt de driewieler niet onder de categorie auto, dus hoeven er ook geen speciale vergunnin gen te komen. Toen de Stich ting Color Cab dat onlangs te horen kreeg van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, liet Miedema er geen gras over groeien en zette hij direct de eerste Tuktuk op de weg. Een „nogal lichtvaardige be slissing van het ministerie", Initiatiefnemer Theo Miedema in een van zijn Tuktuks. Binnen een jaar hoopt hij zijn 'vloot' van driewieltaxi's uit te breiden van een naar vijftig. FOTO ANP &fi.eeieiCii2'teet in jaage qeêiccckte auto-

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 18