Leidsch Dagblad 'Bankroet dreigt voor sociale huursector' 'Zieke kunstuiting' in Leidse sociëteit Examen op zee desnoods midden in de nacht Weinig kans op redding voor Fokker Kamer wil plan voor aanpak IRT-affaire Rectificatie Kwartaalwinst Shell stijgt met 37 procent Kamerfracties willen debat over 'Suri-gate' GOED NIEUWS DONDERDAG 9 ME11996 Binnenland OPGERICHT 1 MAART 1860 •Buitenland Eén portie lever al gevaarlijk voor ongeboren kind Coalitieregering Turkije dreigt nu al uiteen te vallen •Cultuur en Kunst Adèle Bloemendaal 9 maakt met 'De Gidsen' rentree op theaterpodia LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG ƒ1,95 •Sport Paris Saint Germain cip met Europa Cup 2 koning te rijk BREESTRAAT 146 LEIDEN Casema: Kabel biedt veel meer mogelijkheden noordwuk peter van der hulst Voor grote bedragen verkochten gemeenten de afgelopen jaren hun kabelnetten aan bedrijven zoals Casema. Gisteren werd in Noordwijk tijdens de introduc tie van 'pay-per-view' duidelijk waarom de kabelexploitanten zo diep in de buidel tastten. Be taaltelevisie is slechts één van de mogelijkheden die het kabel net biedt. Casema is van plan in de komende jaren tal van dien sten aan te bieden, van alarme ringssystemen voor ouderen tot allerlei internetfaciliteiten. Ui terlijk per 1 januari 1998 als de Tweede Kamer een wetswij ziging heeft doorgevoerd waar door concurrentie met PTT Te lecom mogelijk is wil Casema zelfs telefoondiensten gaan aanbieden. Door aanpassingen van het kabelnet krijgt Casema meer dan honderd kanalen tot haar beschikking. Dat maakt de mo gelijkheden voor het aanbieden van andere diensten ongekend, zo bleek gisteren ook tijdens de presentatie. „Het gebruik van elektronische media is niet meer weg te denken. Voor In ternet heb je nu nog een perso nal computer nodig. Wij willen ervoor zorgen dat allerlei infor matie uit Internet ook op de te levisie beschikbaar komt", kon digde adjunct-directeur netbe- heer van Casema, G. Lieverse, Daarnaast komt er een soci aal-medisch alarmeringssys teem. In Den Haag doen hulp behoevenden daar nu al erva ringen mee op. „Via de kabel is er dan direct telefooncontact met degene die om hulp vraagt." Telefonie is een volgen de wens van Casema. „Het mag nu nog niet, maar er komt wel een wetswijziging aan. We zijn dan ook al zeer ver met de voor bereidingen van een telefoon net over de kabel." Ook wil Ca sema de kijker meer zeggen schap geven over de zenders op de buis. Naast een basispakket van zo'n 20 tot 30 kanalen ko men er allerlei keuzepakketten. Belangrijke Amerikaanse toele veranciers van Fokker voelen er weinig voor om tegen afbraak- prijzen onderdelen te leveren om een tijdelijke verlenging van de vliegtuigproductie in Neder land mogelijk te maken. Als de curatoren de Amerika nen niet kunnen overhalen om tegen sterk verlaagde prijzen te leveren, dan is alle kans op een redding van Fokker verkeken. Vermoedelijk zal dan in juli tot liquidatie worden overgegaan. Dat melden welingelichte bron nen rond de failliete vliegtuig bouwer. Het gaat om commerciële le veranciers van electronica, lan dingsgestellen en boordsyste men als Rockwell-Collins, Menasco en Northrop-Grum- man. De curatoren van Fokker reizen momenteel met enige re gelmaat naar de VS om hun 'doorwerk-scenario' toe te lich ten. De risico-dragende partners DASA, Shorts en Rolls-Royce zouden wel bereid zijn de prij zen van respectievelijk de rom pen, vleugels en motoren te ver lagen. Pagina 20: Volkshuisvesting vindt veronderstellingen voorbarig Positie officier Van der Veen wankel HET WOORD IS AAN Doris Day Rimpels zijn erfelijk. Ouders krijgen ze van hun kinderen. weersverwachting Tientallen miljarden guldens komen de woningcorpora ties de komende vijftien jaar te kort als de overheid niet te hulp schiet. Nieuwbouw en het opknappen van de wo ningvoorraad slurpen zo veel geld op, dat een bankroet dreigt voor de sociale huursector. den haag gpd Dit stellen de koepels van wo ningbouwcorporaties naar aan leiding van een uitgelekt onder zoek over de huursector. Het ministerie van volkshuisvesting noemt deze conclusie „voorba rig en onjuist, want de bereke ningen zijn puur theorie". De koepels voorzien een te kort dat in het jaar 2009 oploopt tot 23 miljard als de huren niet extra stijgen. Ze baseren zich op het rapport Toekomst sociale huursector na de brutering' dat in opdracht van het ministerie van volkshuisvesting is opge steld. De koepels, Nationale Woningraad en NCIV, conclu deren. dat er tot 2009 zeker 65 miljard gulden nodig is om de voorraad betaalbare huizen op peil te houden. Vooral de wo ningen uit de jaren zestig en ze ventig zijn toe aan onderhoud. Daarnaast is er behoefte aan nieuwbouw. Staatssecretaris Tommei heeft ernstig bezwaar tegen het doemscenario van de koepels en spreekt van een theoretische excercitie. Hij benadrukt dat „Fi nanciële continuïteit van de sector uitgangspunt blijft van het beleid". Dat neemt niet weg dat de bezorgdheid groot is. De corporaties moeten zelf hun boontjes doppen en vrezen enorme tekorten als de huren niet met ten minste 3,8 procent blijven stijgen. Ze vinden dat de overheid het wonen betaalbaar moet houden met extra huur subsidie of door extra mee te betalen aan nieuwbouw en op knapbeurten. Blijft die hulp uit, dan kunnen de koepels niet bouwen in de uitbreidingsgebieden aan de rand van de grote steden, de zo genoemde Vinex-gebieden. Daar is behoefte aan huizen met een huur van ten hoogste 700 gulden in de maand, maar die kunnen zonder subsidie niet worden gebouwd. Het ministerie vindt dat de corporaties voorbarige conclu sies trekken. De investeringen voor de komende jaren zijn nog niet bekend, evenmin als rente of het huurbeleid. den haag gpd/jan kuys De coalitiepartijen PvdA, WD en D66 hebben vandaag in de Tweede Kamer twee moties in gediend. De ministers Dijkstal en Sorgdrager wordt gevraagd in de maand september in het kader van de IRT-affaire met een plan van aanpak te komen. Daarnaast willen de drie partij en dat het ambtenarenregle ment voor politiefunctionaris sen zodanig wordt veranderd, dat politiemensen aan de top kunnen worden verplaatst naar een andere functie. Intussen is al duidelijk dat maatregelen zullen worden ge nomen tegen de Haarlemse of ficier van justitie mr. O. van der Veen wegens het fout inlichten van de minister van justitie over een onderzoek naar XTC-smok- kel. Welke maatregelen is nog den helder peter van egmond Onder de 183.000 scholieren voor wie vanochtend de eind examens zijn begonnen, be vindt zich een handjevol bijzon dere kandidaten. Matrozen, of ficieren en onderofficieren die examen willen afleggen, moeten dat op het marineschip doen, zelfs als dat in het Caribisch ge bied ronddobbert. En precies tegelijkertijd met hun Neder landse medekandidaten. Ook als dat midden in de nacht is. Zo kan het voorkomen dat matrozen om drie uur 's nachts over hun examenopgaven gebo gen zitten. Want, zou het exa men uitgesteld worden tot over dag, dan kunnen malafide kan didaten hun antwoorden door gespeeld krijgen uit Nederland. Dat ze midden in de nacht moeten zwoegen geeft niet, vindt J.R. Koenoe, hoofd bureau onderwijs bij de marine. „De mensen zijn dat wel gewend. Op een marineschip moet je toch steeds beschikbaar zijn." Komt er tijdens het examen on verhoopt een vijandelijk schip in zicht of moet er onverwacht geoefend worden, dan worden de examens een uurtje opge schort. „Het is dan zo'n kabaal aan boord dat ze zich toch niet kun nen concentreren", legt Kóenoe uit. „Maar de commandant moet de kandidaten dan wel goed in de gaten houden. Ze mogen geen contact opnemen met het buitenland. De controle daarop wordt wel steeds moei lijker, sinds de komst van de zaktelefoons." Examens afnemen in het bui tenland vergt toch al extra maatregelen. De verzegelde en veloppen met examenopdrach ten worden door de marine nog eens extra verzegeld voordat ze naar het schip van bestemming worden gestuurd. Wanneer het schip gedurende lange tijd geen Leerlingen van het Vlietlandcollege in Leiden keken met spanning toe, hoe de enveloppen met de opdrachten, werden ontzegeld. Vanochtend stipt r begonnen de eindexamens op de middelbare scholen. haven aandoet, kunnen de op drachten per helikopter worden bezorgd. „Zo'n helikopter wordt toch aü regelmatig ingezet. Ge zien de bezuinigingen hebben de schepen namelijk weinig re serveonderdelen aan boord. En omdat er regelmatig wat kapot gaat moet men die per helikop ter vanaf, het vasteland aanvul len", aldus Koenoe. Op het schip zorgt de com mandant dat (onder-jofficieren surveilleren tijdens het e Na afloop gaan de antwoorden in een kluis. Weer verzegeld en per aangetekende post gaat de enveloppe naar Nederland. Eenmaal is het voorgekomen dat de enveloppe in de kluis bleef liggen. Bij aankomst in FOTO LOEK ZUYDERDUIN Nederland kwam ze weer boven water, enkele weken te laat. De besloot dat ongeldig was ge worden, en de kandidaat moest het examen (op kosten van de marine) over doen. Onbekende beschrijft moordzaak in bloed leiden erna straatsma Een bloederig gedicht, getiteld 'Moordzaak', heeft voor de no dige commotie gezorgd in de Leidse sociëteit De Burcht. In de hal van het gebouw was door een onbekende man een oude prijzen wc-deur gedeponeerd, waarop irk-sce- in bloed de moord op een jon getje stond beschreven. Eige naar Jan van der Stoep vond de kunstuiting 'dermate ziek' dat hij de politie inschakelde. In een aan de redactie van deze krant gerichte brief laat de schrijver van het gedicht, onder het pseudoniem 'Kamoe Ezla', weten dat het niet zijn bedoe ling was om personen te kwet sen. „Kunst van de straat op de straat", schrijft Ezla in zijn brief. „Daarom heb ik op 17 april mijn gedicht Moordzaak in het portiek van De Burcht gedepo neerd." Na zijn actie kwam hij er 'via via' achter dat de eigenaar van de sociëteit zich lam was ge schrokken van zijn poging beel dende kunSt met tekst te com bineren. „Nu heb ik het gevoel gekregen een poëtische aanslag te hebben gepleegd. Dat is mooi, ik ben wellicht de eerste dichter die wegens terroristi sche activiteiten wordt gezocht. Maar, het is absoluut niet mijn bedoeling mensen persoonlijk te kwetsen. Ik spreek niemand persoonlijk aan, noch wens ik zelf persoonlijk aangesproken te worden. Vandaar mijn pseudo niem." De briefschrijver kondigt tevens een nieuwe 'aanslag' aan. Deze zal 'milder van aard' zijn en is komende week 'ergens in de binnenstad te vinden'. Van der Stoep waarschuwde op 17 april de politie omdat hij vreesde dat de maker van het besmeurde paneel met de ge welddadige tekst daadwerkelijk een jongetje had omgebracht. „Het was erg bizar en een der mate ziek iets dat ik de politie heb gebeld. Misschien is er wel iets in Leiden gebeurd dacht ik." t De politie kwam, zag dat het gedicht Moordzaak met echt bloed was geschreven en no teerde voor de zekerheid de tekst. De zaak werd verder met rust gelaten. Van der Stoep: „Overigens heeft een bewaker de man buiten gesignaleerd. Die zag hem lopen en dacht dat hij een gewone deur bij ons kwam afleveren. Volgens hem was het een heel normaal per- Het 'tekst-object' is door Van De aanbiedingen van onze groenteboer van deze week moeten zijn: Jonagold zachtzore handappel kilo 1,fP§ Mango - AD per stuk I jlïl Komkommer DQ per stuk «J«| De aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag code: 19.09.96 niet bekend. Minister Sorgdra ger wacht eerst een onderzoek naar de verwijtbaarheid van Van der Veen's optreden af. De Tweede Kamer, bezig met de behandeling van het rapport van de commissie-Van Traa, noemde het foutief inlichten van het parlement gisteren een onverkwikkelijke zaak. Op basis van door Van der Veen verstrek te informatie heeft Sorgdrager tot twee keer toe de Kamer ver keerd beantwoord. Kamerleden waren gisteren hoogst verbaasd dat de minister niet eerder heeft ingegrepen. Volgens Sorgdrager zou dat ten koste zijn gegaan van de zorg vuldigheid. Zij noemde de wijze waarop Van der Veen in deze XTC-zaak met geheime infor matie is omgegaan een 'verzachtende omstandigheid', maar, 'hij heeft een verkeerde afweging gemaakt Tijdens hetzelfde debat drong de Kamer aan op spoedig eer herstel voor de Haarlemse CID- rechercheurs Van Belzen en Limmen. Zij zitten al bijna twee jaar thuis. Zij zijn geschorst na het wegnemen van een floppy met informatie over de omstre den opsporingsmethoden. De avonturen met de floppy heb ben eraan hijgedragen dat de deze methoden van de politie in Kennemerland in de openbaar heid kwamen. Daarom noemde onder anderen het CDA-Kamer- lid Hillen het een schandaal dat eerherstel zo lang heeft ge duurd. Pagina 3: Kennemerland lacht, Kenne merland huilt Kabinet haast zich niet in IRT-affaire ssTiïïr 4*/i6° ncenSg 20% ÏSÏÏS&S? 40% 772010723° 30% 30% 40% 40% Uitgebreid weerovei rzicht op pagina 14 1 VANDAAG 30 PAGINA'S 1 Binnenland 3,5 Boeken 12 Buitenland 7 Cultuur9,10,11,12 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving18 Randstad20 Regio17,18,19,21 RTV/programma's15 Smaak14 Sport Strips Uitgaan 25,26,27 14 Drie kaartjes halen en maar twee betalen met de bon in de krant van vandaag voor de film The Age of Innocence in het Cultureel Centrum in Voorschoten. Rotterdam anp1995 tot 1,74 miljard pond dit jaar. Het resultaat valt hoger uit De winst over het eerste kwar- dan analisten hadden verwacht, taal van de Koninklijke Shell Zij hadden een kwartaalwinst Groep is met 37 procent geste- van hooguit 1,54 miljard pond gen van 1,24 miljard pond in voorzien. «gpd CDA, Groen Links en PvdA stu ren aan op een confrontatie met de ministers Van Mierlo van buitenlandse zaken en Pronk van ontwikkelingssamenwer king over de rol van Nederland in Suriname gedurende de jaren tachtig. De fracties denken er sterk aan de beide bewindslie den voor een debat naar de Tweede Kamer te roepen. Maar eerst willen ze schrifte lijk opheldering over het ge bruik van ontwikkelingsgeld voor wapenaankopen voor het Junglecommando van Bruns- wijk in Suriname, eind jaren tachtig. De fracties hebben gis teren vragen ingediend naar aanleiding van een reeks ont hullende artikelen in deze krant. Daarin meldden bronnen, onder wie een majoor b.d. van de Nederlandse Inlichtingen dienst, dat de Nederlandse re gering op de hoogte was van die wapenaankopen. Ook zouden de decembermoorden (1982) te voorkomen zijn geweest, als de ambassade waarschuwingen se rieus had genomen. Tevens zou de Nederlandse regering van te voren op de hoogte zijn geweest van de coup door Bouterse. CDA, GroenLinks en PvdA willen van de beide bewindslie den weten of het waar is dat ontwikkelingsgeld via het Zeis ter Zendingsgenootschap, dat destijds in Suriname actief was, zijn gebruikt voor wapenaanko pen door het Junglecommando. En zo ja, of Pronk daar destijds van op de hoogte was. der Stoep in de galerieruimte van De Burcht opgeslagen. „Nee, niet voor een expositie. Het ding ligt hier tijdelijk, totdat de kraak het komt ophalen." NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. e weken betaal ik mijn abonnement: nd automatisch (f. 31,30) O acceptgiro (f. 9 Deze bon in een envelop, zonder postzegel. Letdsch Dagblad. Abonnee-service. Antwoordnummer 10050.2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1