Leidsch Dagblad 21 Kamer wil nieuw onderzoek HSL Het extraatje van Président. Verhuur geweldsvideo aan kinderen aan banden CAO-actie bij Langeveld Jorritsma opent 'diamant van NS' Zeeman wil geen zittende caissières 'Reageerbuisbaby tot 55 jaar' Bouman stopt als wethouder Leiderdorp Getuigen in zaak Tadic toch via satelliet gehoord Omnummering dupeert toeristensector GOED NIEUWS DINSDAG 7 ME11996 Binnenland OPGERICHT 1 MAART 1860 Minister de Boer wil af van in Nederland gedumpt Duits afval Buitenland Jeltsin ontkent 5 geruchten over uit- of afstel verkiezingen Leiden Examens voor i 0% 180.000 J y scholieren Sport Volendam zet trainerJacobs aan de dijk NR. 41075 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 Vrees voor aantasting Groene Hart De Tweede Kamer wil een onafhankelijk onderzoek naar de gevolgen van het tracé onder het Groene Hart dat het kabinet heeft gekozen voor de HSL, de hogesnelheidslijn. De fracties van PvdA, D66, CDA en GroenLinks zijn bang dat deze route ondanks de ondertunneling toch zal lei den tot aantasting van het Groene Hart. Bij het onder zoek zouden ook weer de zogenoemde Bos-variant en zelfs de HSL over bestaand spoor bekeken moeten wor den. den haag gpd De beide regeringspartijen PvdA en D66 zullen niet zelf voorstel len een onafhankelijk bureau in te schakelen om de gevolgen van de keuze van het kabinet voor het Groene Hart te onder zoeken. Wel zullen zij een voor stel van Groen Links in die rich ting steunen. Die partij heeft al eerder gepleit voor een onaf hankelijk onderzoek naar het HSL-tracé. De partijen zijn niet zozeer bang voor de HSL, maar vrezen dat het nieuwe spoor straks ook gebruikt zal worden voor bin nenlands treinverkeer. Dat zou projectontwikkelaars ertoe kun nen verleiden hun oog toch te laten vallen op het Groene Hart. Het onafhankelijke onderzoek zou zich met name op dat risico van verstedelijking van het ge bied moeten richten. Dat risico Boete van maximaal 5.000 gulden dan drie jaar. Waarom zou een mediaproducent of een omroep dan niet evenzo handelen als zijn programma schadelijk kan zijn voor jeugdigen?" De branche wil nu naast de verhuur van video's ook de ver koop aan regels binden. Het is een verbreding van een uit 1987 daterende afspraak dat video films worden voorzien van een leeftijdsaanduiding en een om schrijving van genre en verhaal. Toen de afspraken destijds wer den 'gemaakt, was er nog nau welijks sprake van koopvideo's. Klachten over het niet nale ven van de afspraken kunnen worden ingediend bij de Raad van Toezicht Video Voorlich ting. Die instantie kan ook de boetes uitdelen. Volgens Terpstra moet er een onafhan kelijk instituut komen dat nor men en criteria voor mediapro- ducten vaststelt. Alle producen ten van films, video's en spelle tjes moeten hun spullen zelf keuren op basis van deze nor- Winkeliers moeten beter oplet ten aan wie ze video's verkopen of verhuren. Als verhuurders en verkopers zich niet aan de re gels houden, riskeren zij een boete van maximaal 5.000 gul den, zo heeft staatssecretaris Terpstra van welzijn besloten. De video Faces of Death, waarin échte moorden en dode lijke ongevallen te zien waren, vormde voor Terpstra aanlei ding voor overleg met de verko pers en producenten van vi deo's en computerspelletjes. De bewindsvrouw vroeg de bran che vorig jaar zelf iets te doen aan het verstrekken van ex treem gewelddadige video's aan jonge londeren. Terpstra vindt dat de film branche en de omroepen hun verantwoordelijkheid onvol doende waarmaken. „Iedereen vindt het logisch dat een speel goedfabrikant moet waarschu wen als zijn teddyberen niet ge schikt zijn voor kinderen jonger den haag/noordwuk wim wegman De vakbond AbvaKabo houdt morgenochtend een werkon derbreking van een uur bij het psychiatrisch ziekenhuis Lange veld in Noordwijk. Het is een van de acties die de bond houdt om onderhandelingen over een nieuwe CAO af te dwingen. Vol gens bestuurder René van den Burg van de AbvaKabo doet zich namelijk de 'unieke' situa tie voor dat de NZF -de werkge vers in de gezondheidszorg- CAO wil len praten. Zij willen de bespre kingen uitstellen omdat ze eerst voldoende geld van het kabinet willen om reëel te kunnen on derhandelen. Van den Burg: „Het kabinet heeft één procent loonruimte gegeven. Dat is inderdaad heel weinig. Onze minimale looneis bedraagt al 1,75 procent. Daar naast willen we arbeidstijdver korting tot 36 uur per week. Dat kost ook enkele procenten. Als de werkgevers echter onvol doende geld hebben, moeten ze dat met het kabinet uitvech ten." Nieuw: Carré Président. Het Franse kaasje voor een Hollands moment. Vierkant, dus ideaal om plakjes van te snijden voor op brood, bij de lunch of het ontbijt. Nu ook nog eens extra voordelig. En als extra extra de mogelijk heid om één van de honderd extra luxe ontbijten te winnen. Meer informatie in de nieuwe AllerHande die deze week in de winkel ligt. Carré Président, Q "7 Q pakje 250 g Ar79"0. ZJ Maak nu kans op één van de honderd luxe ontbijten Zie de advertentie van s Président in de nieuwe AllerHande 1 Deze week alleen bij Albert Heijn. ch Het is volstrekt overbodig zit plaatsen bij de kassa's van de 450 Zeeman textielwinkels te plaatsen. Het personeel heeft geen gezondheidsklachten en de zitplaatsen vergen een investering van miljoenen guldens. Met deze argumen ten procedeerde advocaat mr. N. de Leeuw namens Zeeman gisteren in een ho ger beroepszaak tegen het ministerie van sociale zaken voor de afdeling bestuurs rechtspraak van de Raad van State. Zeeman is het niet eens met de eis van Sociale Zaken om in enkele winkels zitplaatsen -aan te brengen. Volgens Zeeman leidt dat er toe dat straks alle 450 win kels in Nederland zitplaatsen bij de kassa moeten krijgen. Zeeman zegt dat de cais sières in zijn winkels het af rekenen aan de kassa afwis selen met ander werk zoals het vullen van schappen. Bo vendien zou het personeel zelf geen zitplaatsen bij de kassa willen. De fysieke be lasting van het werk zou laag zijn en de caissières zouden geen last hebben van ge zwollen benen of klachten aan schouders en ellebogen. Het ministerie zegt dat aangetoond is dat langdurig staan niet goed is. Volgens Sociale Zaken brengen de medewerksters van Zeeman 49 procent van hun tijd ach ter de kassa door en worden de andere werkzaamheden ook staande verricht. De afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State laat over zes weken weten of Zeeman verplicht is zitgele genheid bij zijn kassa's aan te brengen. HET WOORD IS AAN Ruskin Trots ligt ten grondslag aan alle grote fouten. is aanzienlijk minder bij de Bos- variant langs de snelweg of de HSL over bestaand spoor. Na maanden van discussie hakte het kabinet vrijdag de HSL-knoop door. Volgens het kabinet moet de HSL straks niet door, maar onder het Groene Hart van Rotterdam naar Schip hol. Er wordt 900 miljoen gul den extra uitgetrokken voor een tunnel van negen kilometer lengte. Premier Kok sprak van wege dit compromis van 'paars op zijn best'. De totale kosten voor het traject tussen Rotter dam en de hoofdstad komen daarmee op vier miljard gulden. Ook milieuminister De Boer toonde zich uitermate tevreden over het bereikte resultaat. Pagina 15: 'HSL niet door tun- leiden Het station van Leiden heet voortaan Leiden Centraal. En die naam geven de Nederlandse Spoorwegen niet zomaar aan elke halteplaats. „Centraal is een keurmerk van topstations", zei president-directeur R. den Besten van de NS gistermiddag bij de opening. „Met die naam staat het Leidse station op dezelfde hoogte als dat van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht." Minister Jorritsma opende het 'prachtige nieuwe sta tion', waar 45.000 reizigers per dag nu 'gladjes hun weg kunnen vinden'. De superlatieven rolden over elkaar in de met stemmige crème en blauwe gordijntjes behangen feesttent waar de opening werd gevierd. Burgemeester Goekoop sprak van het vorige Leidse station als een lelijk eendje, dat nu een mooie witte zwaan is geworden. Den Besten noemde Leiden Centraal een kleine diamant aan de ketting van moderne stations. „De nieuwe hal roept een welkom toe aan de reiziger. Zelfs de meest verstokte automobilist moet hiervoor door de knieën gaan." Pagina Leiden: Werk voor Dikke Van Dale foto anp De kortingsbon voor lezers van Leidsch Dagblad is voor een concert van Papa Bue's Vikingjazzband in Schouw burg De Meerse in Hoofd dorp. Artsenorganisatie ziet geen grote bezwaren den haag anptoegenomen. Bij de vaststelling van die grens speelden destijds bovendien ook politieke over wegingen een rol, aldus de commissie. In de Nederlandse praktijk is de leeftijdsgrens van veertig niet langer heilig. In sommige van de twaalf Nederlandse klinieken worden ook vrou wen behandeld die ouder zijn dan veertig. Bij voorbeeld als een paar al is begonnen met IVF voordat de vrouw veertig werd, maar nog geen succes heeft gehad terwijl er wel reële kansen op een gezonde zwangerschap zijrf Voorlopig kiest de commissie voor een grens van 55 jaar. Daarbij heeft een vrouw nog een zo danige gemiddelde gezonde levensverwachting, dat ze in staat is een kind tot zelfstandigheid op te voeden. Pagina 15: 'HSL niet door tunnel' De huidige leeftijdsgrens voor reageerbuisbe vruchting van 40 jaar moet vervallen voor een flexibele leeftijdsgrens, die afhankelijk is van de risico's en de effectiviteit van de behandeling. Ook vrouwen die al in de overgang zijn geweest, moeten niet op voorhand van IVF worden uitge sloten. In sommige gevallen zou tot 55 jaar rea geerbuisbevruchting mogelijk moeten zijn. Dat stelt de commissie Medische Ethiek van de artsenorganisatie KNMG in een advies over IVF op latere leeftijd. Volgens de commissie zijn er momenteel onvoldoende argumenten om een strikte leeftijdsgrens te hanteren. De commissie wijst erop dat de leeftijdsgrens van 40 jaar is vastgesteld in het begin van de jaren tachtig. Sinds die tijd is de kennis over IVF echter mans zegt nog geen idee te hebben wie de nieuwe wethou der wordt. „We zoeken binnen de partij naar een opvolger." In politieke kringen wordt al ge speculeerd over de terugkeer van de voormalige fractievoor zitter Victor Molkenboer, die al eerder tijdelijk wethouder was. Molkenboer fungeerde bij de vorige raadsverkiezing als 'lijst duwer'. Hij stond als dertiende op de lijst die in totaal veertien kandidaten telde. Hij kan alleen in de raad komen als alle be schikbare kandidaten die boven hem op de lijst staan bereid zijn af te zien van het raadslidmaat schap. Pagina 13: 'Scoren als politi cus ligt me niet zo' leiderdorp judy nihof De Leiderdorpse wethouder P. Bouman (PvdA) legt per 1 juli zijn functie neer. Bouman vond het steeds moeilijker worden om het wethouderschap met zijn baan bij de Bank Neder landse Gemeenten te combine ren. De wethouder heeft de af gelopen twee jaar regelmatig bloot gestaan aan felle kritiek. Vorig jaar september kreeg Bouman er stevig van langs om dat de gemeente slechts een tiende deel van het aantal ge plande milieu-controles had uitgevoerd. Ook op het gebied van bestuurlijke vernieuwing kreeg Bouman de nodige kritiek voor zijn kiezen. PvdA-fractievoorzitter J. Her- den haag gpdTweede Wereldoorlog. Tadic, bijgenaamd 'de slager van Prijedor', wordt beschul digd van moord, martelingen en verkrachting in gevangenkam pen in Bosnië, waaronder het beruchte 'dodenkamp' Omars- ka. Volgens zijn advocaten is sprake van persoonsverwisse ling. Van de 28 getuigen die een alibi zouden kunnen leveren, weigeren er echter veertien naar Den Haag komen, uit vrees zelf te worden gearresteerd. Tadic maakte tijdens de ope ning van het proces een ge spannen indruk. Volgens zijn advocaat Wladimiroff is hij ech ter geestelijk stabiel, en denkt hij 'meer dan gemiddeld mee' over zijn zaak. De glazen wand waarachter verdachten norma liter zitten is verwijderd, om be ter contact tussen Tadic en zijn advocaten mogelijk te maken. Het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag zal in sommige ge vallen toestaan dat voor het vandaag begonnen proces te gen de Bosnische Serviër Dusko Tadic getuigen a décharge via de satelliet worden gehoord. Dat maakten de rechters van morgen bekend. Tadic dreigde gisteren in hongerstaking te gaan als satelliet-verhoor niet zou worden toegelaten. De ge tuigen in voormalig Joegoslavië zouden niet zelf naar Den Haag durven komen. Rechter Gabrielle Kirk McDo nald noemde de zaak tegen de van oorlogsmisdaden verdachte Tadic 'een proces met histori sche dimensies'. De vermeende kampbeul is de eerste die voor een internationaal hof terecht staat sinds de tribunalen van Neurenberg en Tokyo na de Geef uw mening over de HSL leiden De redactie van Leidsch Dagblad wil graag uw mening weten over het kabinetsbesluit om de Hogesnelheidslijn door het Groene Hart aan te leggen, met onder meer een negen kilometer lange tunnel tussen Hazerswoude en Hoogmade. Niet alleen boze of verdrietige reacties zijn welkom. Ook mensep die blij zijn met de plannen kun nen reageren. Dat kan op drie manieren. Per fax: 071 - 53 15 92 1 (tot uiterlijk vanavond 19 uur). Telefonisch: vanavond tussen 19 en 21 uur, uitsluitend via tele foonnummer 071 - 53 56 45 0. Via onze site op Internet (http://www.tref.nl/9010/html/thuis.htm) waarin een voorbewerkte brief aah deze krant staat. Of rechtstreeks via E-mail: Leidschd(a)tref.nl (tot uiterlijk vanavond 19 uur). regio leiden m egmond Hotels, campings en andere toeristische ondernemingen in de Leidse regio dreigen het slachtoffer te worden van de omnum- meractie van de PTT. Verschillende be drijven zeggen dat hun buitenlandse klan ten hen niet kunnen bereiken, omdat het oude telefoonnummer niet meer klopt. Buitenlandse gasten weten veelal niets van de nieuwe telefoonnummers af. Belgen en Duitsers-die naar Nederland willen bellen krijgen meestal de 'bezettoon' te horen. In andere gevallen vertelt een stem op een bandje dat er geen aansluiting bekend is, waaruit men zou kunnen afleiden dat het bedrijf niet meer bestaat. De PTT zegt de situatie te betreuren en heeft beloofd te kijken of ze buitenlandse zustermaatschappijen nogmaals kan aan sporen om abonnees via een bandje of op de telefoonnota over berichten. De Katwijkse camping De Zuidduinen heeft klachten gehad van Duitse gasten die er pas na 'een halve dag bellen' in slaagden om de camping te bereiken. De camping heeft eind vorig jaar de vaste gasten een kerstkaart gestuurd met daarop nadrukke lijk het nieuwe telefoonnummer. „Als ech ter iemand hier niet eerder is geweest en hij haalt een telefoonnummer uit een oude gids, dan gaat het mis", legt beheerder A. van Duijn uit. „We hebben er zeker geen gemak van. Maar meer dan een keer of tien is het waarschijnlijk niet voorgekomen", vermoedt Van Duijn. „Al weet je dat niet ze ker. De mensen die ons niet bereiken, daar hoor je nooit wat van." Hotel Huis ter Duin in Noordwijk spreekt zelfs van 'enkele honderden, misschien zelfs duizend Duitse gasten' die moeite hadden het hotel telefonisch te bereiken, al heeft het bedrijf nog geen klanten verloren door de omnummerproblemen. De gasten merkten dat het oude nummer niet ldopte. „Via de kennissen en reisbureaus zijn ze weer aan het juiste nummer gekomen", al dus medewerkster C. Arens. j. Broekmeulen, directeur van de Noord- wijkse VW, zegt dat hij deze zomer in Duit se dagbladen de aandacht wil vestigen op de nieuwe nummers. In de toeristen-sector heeft vrijwel iedereen in reclamefolders en mailings de aandacht gevestigd op de ver anderingen. „Maar mensen die hier een jaar of twee niet geweest zijn, lopen dat mis", relativeert Broekmeulen. „En het goe de nummer vind je niet zo één-twee-drie. Zeker niet als je in het buitenland zit." De directeur verwacht dat de problemen over een jaartje de wereld uit zijn. Tot die tijd zal het echter nog wel 'de nodige klach ten opleveren'. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ia, dat is goed nieuws. Dus n i abonnement. Naam: - Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: ,'elop, zonder postzegel, Antwoordnummer 10050,2300VB Leiden OF BEL 071-51 28 030

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1